PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zrobic taką rabatę?



butterfly
05-09-2011, 09:29
73436

Witam,

bardzo podoba mi się taka rabata i chcialabym coś podobnego przed frontem.

Czy ktos pomoże mi rozszyfrować roślinki tu rosnace?

Mam juz posadzoną w miejscu docelowym - na miejscu tego koła - migdałka szczepionego na pniu - wolałabym go tam juz zostawić.

butterfly
05-09-2011, 09:48
https://lh5.googleusercontent.com/-bxTDT2JRe1g/TmSLbhjqqEI/AAAAAAAABTc/QZYClgNgmSQ/s800/DSCN0764.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-0z_AXTL-hhQ/TmSLke8dJ_I/AAAAAAAABTg/hWu48ZtQyYM/s800/DSCN0765.JPG

tu zdjecia miejsca gdzie chcę to zrobic.

Zostało mi kostki granitowej i zamiast tego piaskowca - bo chyba to taki kamień, nie wiem - wykorzystałabym ja.
Pewnie trzeba zrobic to tez w odbiciu lustrzanym.

Ostróżka która tam rosnie mogę przesadzić, gożdziki tez bez problemu - chciałabym aby został migdałowiec ale jeśli nie będzie pasował to się nie będe upierać

magnolia
07-09-2011, 11:46
na pewno chcesz to zrobić? Radze Ci napierw narysować sobie swój ogród w dobrych proporcjach , wrysować to co w nim planujesz i ta rabate i spróbować ją wkomponować w otoczenie. Moim zdaniem ona nie komponuje się łatwo. Masz zgrabnie zarysowany podjazd, możesz zrobić przy nim ładna rabatę z tymi gatunkami, z fajnymi kamieniami. Co tam rośnie:
- jasno zielone niziutkie- karmnik ościsty
- filoletowe niziutkie- dąbrówka rozłogowa 'Atropurpurea' lub podobna odmiana dąbrówki
- Jałowiec poziomy
- na kółku- karmnik, potem zielone kępki - kostrzewa gautiera, potem szarawe- chyba kostrzewa popielata, żółtawe kuliste krzewiki- tawuła japońska 'Golden princess', trawa najbliżej środka- może to być imperata "Red Baron'
z tyłu jest coś jeszcze, ale już się nie uda mi odszyfrować bo słaba jakość.
Te wiklinowe kule które masz to ładna rzecz- kilka o różnej wielkości 'rzuconych' na trawę lub między niskie, jednorodne nasadzenia wyglądają bardzo ładnie

butterfly
08-09-2011, 15:04
Juz myslałam, że nikt sie nie zainteresuje moim problemem...:(

Dziekuję magnolia, szczególnie za rozszyfrowanie roslin.

To mysliśz że pomysł z ta rabatą "nie teges"?

Chciałabym coś "reprezentacyjnego" bo to z przodu, od wejścia.

Strasznie trudne to planowanie ogrodu...

magnolia
09-09-2011, 09:24
wiesz- dobrze jest jak kształty w ogrodzie z czegoś wynikają- coś podkreślają, albo specjalnie dzielą, maskują czy otwierają przestrzeń. Jeśli taki kształt ma gdzieś rację bytu- do czegoś nawiązuje, coś podkreśla... to w porządku. Gorzej jak jest bytem niezależnym, z innej bajki.
Dlatego radzę ci- porysuj, poszukaj fajnych linii rabat, zakątków w ogrodzie, a może wczesniej obejrzyj parę ogrodów, projektów w internecie

LeroyMerlin
23-09-2011, 14:38
Witam,
Zgadzam się z magnolią w zupełności - rabata ze zdjęcia jest bardzo ciekawa, jednak w momencie bycia tworem niezależnym (jakby ''soliterem'') na trawniku. Oczywiście można zastosować w Twoim ogrocie skrawki zainspirowane tą rabatą np. fragmenty wysypane kolorowym żwirem z niskimi kępkami roślin (mogą być to Rozchodniki, Rojniki, Kostrzewy,...). Ja jednak widziałbym ten element jako wykończenie rabat od strony nawierzchni, a nie jako samodzielne ''placki''-koła żwirowe na środku rabat lub trawniku.
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin