PDA

Zobacz pełną wersję : projekt D21 TRADYCYJNY



15-10-2001, 08:35
Chętnie posłucham na temat tego projektu. Pokazywałem go kilku fachowcom, nikt nie wnosił zastrzeżeń. Ale każda uwaga, tych którzy już zbudowali, albo budują D-21 będzie mile widziana.

ap, Kraków

06-02-2002, 15:16
Nikt nie buduje D-21 ?

17-02-2002, 19:57
Ja buduję, ale dopiero zaczynam (wybudoany parter). Doświadczenia więc są marne.
Pozdrawiam

18-02-2002, 08:33
Wobec tego zapraszam do kontaktu - napisz proszę na [email protected]. Ja ruszam teraz - z budową parteru, więc jesteśmy na zbliżonym etapie.

07-03-2002, 18:20
Gratuluje zaczęcia budowy. Ja dopiero jestem na etapie wyboru projektu. Uważam, że D21 to super projekcik. Bez udziwnień, z bardzo ekonomicznie rozplanowaniem środka. Domek bardzo mi się choć chciałbym go zrobić w lustrzanym odbiciu. Życze powodzenia przy budowie i pozdrawiam.

14-03-2002, 12:57
do anonimowego z 07.03: polecam D-21, właśnie z tych powodów, które zostały przez Ciebie wymienione, im bardziej mój D-21 "wyrasta z ziemi" tym bardziej mi się podoba

pozdrawiam

Dziatek
28-03-2002, 15:27
Czy ktoś buduje D-21 z piwnicą. Jeśli tak to jak ona jest głęboka i jaki jest koszt tej piwnicy w przybliżeniu?

JurekB.
13-04-2002, 08:38
On 2001-10-15 09:35, Anonymous wrote:
Chętnie posłucham na temat tego projektu. Pokazywałem go kilku fachowcom, nikt nie wnosił zastrzeżeń. Ale każda uwaga, tych którzy już zbudowali, albo budują D-21 będzie mile widziana.

ap, Kraków

helism
22-04-2002, 21:29
My mamy juz pewne doswiadczenie z D21. Zamierzamy się wprowadzić w tym roku. Nasz dom jest częściowo podpiwniczony, na lekko pochyłej działce. Zagłębiony jest ok 150 cm w ziemi. Koszt piwnicy to ok 10 tys zł - jeszcze nie wykończona, tylko tynki(ceny małopolskie). Nadal nam się podoba, choć teraz prawdopodobnie budowalibyśmy dom, którego projekt został zamieszczony w Muratorze 10/2001 i bez piwnicy. Do wprowadzenia wydamy ok 160 tys zł. Wprowadziliśmy też trochę zmian w technologii wykonania, ale budujemy systemem "kombinowanym". Większych kłopotów raczej nie było. Pozdrawiamy pana Matuszewskiego o ile tu zagląda.

23-04-2002, 10:46
Witam. Helsim - czy jesteś, jednym z Anonimów, który wcześniej tu zaglądał. Jeśli jesteś nową osobą - zapraszam na priva - chętnie porozmawiam o Twoich doświadczeniach z D-21. Mój D-21 to aktualnie stan surowy.

Dziatek
02-05-2002, 10:13
Dzięki helism za informacje. Przymierzam się do rozpoczęcia budowy w tym roku właśnie D-21. Czy może ktoś wytłumaczyć czy na konstrukcję dachową jest lepiej zastosować drewno wysezonowane czy też lepiej świeże. Dość często się spotykam z opinią, że lepiej świeże gdyż później wysychając dopasowuje się do neprężeń jakie występują w dachu. Pozdrawiam wszystkich budując jak też przymierzających się do budowy.

bogwid
06-05-2002, 09:35
Witam!
Oczywiście - drewno wysezonowane!!!
U nas nmieliśmy drewno, które schło od stycznia do lipca (sosna). Uważam, że wielkim błędem jest montowanie więźby z drewna, które po pewnym czasie zacznie objawiać swoje "widzimisię" poprzez pękanie. Umocowana krokiew, która pod wpływem schnięcia zacznie pękać, może być powodem - może nie katastrofy, ale znacznego osłabienia więźby. A jeśli jest ich kilka ... Drewno, które nie pracuje swobodnie podczas schnięcia może się całkowicie złamać.
Bogwid

Dziatek
07-05-2002, 09:49
Dzięki Bogwid i pozdrawiam. Też tak myślę, nie ryzykowałbym niewyschniętego drewna, poprostu doszły do mnie takie informacje, że niby lepiej jest zastosować drewno świeże. Może ktoś jeszcze się odezwie na ten temat?

Ella
10-12-2002, 13:51
Witam! Jestem na etapie wyboru projektu i zastanawiam się nad D21.Chciałabym Was poprosić o refleksje dot.budowy, kosztów, itd. - na pewno jesteście już bardzo zaawansowani w tej materii. Z góry dziękuję! Pozdrawiam!

helism
16-12-2002, 15:56
Napisz, co dokładnie chciałabyś wiedzieć. Ogólnie są szanse, że zmieścisz się w kosztorysie muratorowym, jak się bardzo postarasz. My zmieniliśmy trochę technologię (ściana trzywarstwowa) i częściowo podpiwniczyliśmy. Jesteśmy na etapie mieszkania na dole i wykańczania góry (rigipsy) i piwnic (płytki) i już nas to wszystko wyniosło około 190 000 zł. Fakt włożyliśmy w to "trochę" własnej pracy + 3x wakacje (jesteśmy nauczycielami) i organizacji. Mieszka się fajnie. Niedawno podłączyliśmy centralkę i ciepłą wodę. Góry narazie nie grzejemy. We wrześniu i pażdzierniku grzaliśmy prądem i nie mieliśmy ocieplonego poddasza - zapłaciliśmy 500 zł (podgrzewaliśmy też wodę na mycie). Pozdrawiam
Monika

Ella
16-12-2002, 19:28
Moniko, wielkie dzięki za informacje. Chodziło mi głównie o kwestie finansowe. Na razie mam w głowie taki chaos, że nie wiem, o co pytać szczegółowo. Jak trochę ochłoniemy, to się odezwę. Pozdrawiam serdecznie!

18-12-2002, 08:45
Witaj Ella. Moje spostrzeżenia finansowe dotyczące D-21 są podobne jak Moniki. Można zmieścić się w kosztorysie podanym w projekcie, ale pod warunkiem dużego wkładu własnej pracy i raczej przeciętego standardu wykończenia. Moje budowanie z firmą było o około 40% droższe. Efekt końcowy - to dobry dom. D-21 ma logiczny rozkład pomieszczeń i jest "upakowany" to znaczy dobrze wykorzystuje każdy m2 powierzchni. Nie zmieniłem niczego w stosunku do projektu - i jestem bardzo zadowolony.

pozdrawiam

MHAL
03-01-2003, 09:06
Witam!
Wiosną rozpoczynam budowę D21 pod Poznaniem. Poszukuję osób, którzy maja juz jakies doświadczenia z tym projektem z okolic Poznania. Chętnie zobaczę mój wymarzony mały domek "na żywo". Na razie codziennie patrzę na model sklejony przez mojego meża i juz nie mogę doczekać się kiedy w nim zamieszkamy. Model wygląda bardzo bardzo przytulnie.
Pozdrawiam
M

Emil
03-01-2003, 09:33
Witam,
Mysle o projekcie d 21, ale brakuje mi w nim garazu, zastanawiam sie jak by to wygladalo z dostawionym garazem z lewej strony - czy ktos robi cos takiego.
I mam jeszcze jedno pytanie. W muratorze 10/22 byl cd z projektami i kosztorysami budowy. W przypadku d21 bylo to 277 tys PLN. Czy mozna go za tyle zbudowac w srednim standardzie wykonczenia? Czy o tej sume mysleliscie, gdy byla mowa o tym, ze trudno sie zmiescic w kosztorysie muratora?

Pozdrawiam
Emil

MHAL
03-01-2003, 09:41
Witam,
Zastanawiałam się nad garażem. Widziałam nawet podobny dom z dobudowanym garażem ale nie najlepiej to wyglądało. Nie wim jak taka dobudówka wpłynie na rozwiązania wewnątrz domu. Po krótkim namysle zdecydowaliśmy się z mężem na garaz osobno w głębi działki. Na szczęście mamy taką możliwość. Garaż będzie w podobnym stylu co dom (dach dwuspadowy pokrytu dachówką). No i najważniejsze - zmieszczą się dwa samochody, motor mojego ślubnego i warsztat bez którego żyć ten slubny nie może...
M

03-01-2003, 13:26
Witam. Szkoda że jest drugi wątek z D-21, bo jeden już od dłuższego czasu funkcjonuje na tym Forum.
Co do D-21 z garażem z lewej strony. Symulowałem takie rozwiązanie na Auto-CADzie u znajomego, nie wyglądało to dobrze. Więc zbudowałem D-21 z garażem wolnostojącym - też według projektu Matuszewskiego. Nie pamiętam symbolu, ale jest wśród projektów garaży Muratora. Pasuje stylistycznie do D-21. I jest duży - na dwa samochody i mały warsztat.
Co do ceny: kwota 300 000 za w pełni wykończony dom jest absolutnie realna (budowanie z firmą). Samodzielne budowanie pewnie będzie tańsze o jakieś 30 - 40%. Ja do tego momentu wydałem 280 000 i potrzebuję jesze około 20 000 na parkiet i kominek.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: jaro dnia 2003-01-03 14:28 ]</font>

MHAL
03-01-2003, 13:58
jaro, mam pytanko. Z czego jest Twój D21? Według wyliczeń mojego kierownika budowy powinnam zamknąć się w 270 000 z wykończeniem pod klucz. Co prawda bez szaleństw ale przyzwoicie i to z dobrych materiałów. Pytam bo troche mnie przeraziłeś tą sumą. Informacja dodatkowa - buduję w Poznaniu.
M

03-01-2003, 15:08
Ytong 36,5 cm jednowarstwowa ściana. Ale nie tu jest różnica moim zdaniem. Np. kwestia drzwi wewnętrznych. W kosztorysie drzwi były za 5000. Przy 12 bodaj skrzydłach daje to cenę 412 PLN za jeden komplet: skrzydło + ościeżnica wraz z monatażem. To nierealne - najtańsze porządne drzwi kosztują conajmniej o 100 PLN więcej. Na 12 sztukach to już 1200. No i po 100 za mnotaż - razem 2400 więcej. No i robi się 7400 a nie 5000. I tak jest z każdym elementem wyposażenia. Kolejny przykład: wyposażenie kuchni. Zauważ, że kosztorys nie obejmuje ceny szafek na wymiar ani AGD. Samo wyposażenie kuchni - skromne i jeszcze nie kompletne kosztowało mnie 10 000 PLN. Schody: w kosztorysie są za 4500. Za taką cenę masz betonowe schody wyłożone samodzielnie położoną najtańszą wykładziną. Chcesz dać drewniane obłożenie lub schody drewniane - cena skacze o 50%. Czy wiesz ile potrzebujesz lamp: wiszących i kinkietów do całego domu ? Ja też nie wiedziałem. Samo oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne - tanie, choć nie tandeta kosztuje około 2500.
Generalnie wykończenie i wyposażenie daje końcową cenę.
Powiem tak: dom ma 150m2 powierzchni użytkowej. Licz po 2000/m2 -to REALNA cena.
Nie piszę tego żeby zniechęcać czy straszyć - dom jest super i warto ponieść wiele wyrzeczeń, żeby w nim mieszkać. Ale trzeba to dobrze wyliczyć. Ja do podanego przez Muratora kosztorysu (u mnie było 220 000 PLN) dodałem 30% dla bezpieczeństwa i wyszło mi 280 000. Budżet zrealizowałem i mieszkam, choć w domu brak jeszcze paru rzeczy: garażu, kominka, parkietów wyposażenia dużej łazienki. No i zero mebli poza kuchnią.

MHAL
06-01-2003, 10:20
Drogi Jaro, tak czy inaczej Twoja wypowiedź podziałała jak zimny prysznic. Chyba jestem zbyt wielką optymistką sądząc, że zmieszczę się w swoich wyliczeniach. Pomimo wszystko zaczynam na wiosnę mój D21 z tym co mam. Ściany będą najprawdopodobiej 2-warstwowe ale to jeszcze obgadam z moim kierownikiem budowy. Mam jednak jeszcze jedno pytanie dotyczące samego projektu domu. Z powody ograniczeń szerokości mojej działki chcę przenieść taras z prawej strony domu na tył, oczywiście zmienijąc też położenie drzwi balkonowych. Dodatkowo znajomy archtekt zaproponował zlikwidowanie jednego okan na prawej ścianie budynku w salonie ewentualnie w aneksie jadalnym. Pokój dzienny ma stać się bardziej ustawny. Co myślisz o tym pomyśle?
M

06-01-2003, 11:22
"Z powody ograniczeń szerokości mojej działki chcę przenieść taras z prawej strony domu na tył, oczywiście zmienijąc też położenie drzwi balkonowych. Dodatkowo znajomy archtekt zaproponował zlikwidowanie jednego okan na prawej ścianie budynku w salonie ewentualnie w aneksie jadalnym. Pokój dzienny ma stać się bardziej ustawny. Co myślisz o tym pomyśle? "

Moja opinia nie bedzie tu obiektywna - bo jak już gdzieś pisałem nie zmieniałem niczego ważnego w projekcie. Zbyt długo szukałem dobrego projektu, żeby coś w nim zmieniać. Co do zmian, o których piszesz: ja zastąpiłem tylko okno trzykwaterowe z tylnej ściany domu (w salonie) na duże - jednoramowe, nieotwierane okno. Mam przez to okno rewelacyjny widok na zalesione wzgórze.
Elewacja prawa (z balkonem) wygląda w całości rewelacyjnie i bałbym się, że brak w tym miejscu jednego okna zeszpeci całość. Ja też chcę taras "zawinąć" na tylną ścianę (u mnie południową) ale zaczynać się będzie - tak jak w projekcie - po prawej stronie. Naprawdę cała ta elewacja z tarsem, balkonem, ozdobną barierką i wykończeniem więżby oraz oknami ze szprosami wygląda SUPER !. Szczerze mówiąc, moim zdaniem jest bardziej reprezentacyjna niż frontowa :smile:. Także nie zmieniałbym w tym wypadku niczego. Jeśli chodzi o ustawność: ja po prostu ustawiłem wszystko tak, jak jest zaproponowane w projekcie - więc nie mam problemu nieustawnośći. Tylko komin i niska ścianka oddziela salon od jadalni i kuchni i tak jest dobrze !. Goście w salonie widzą i słyszą osobę w kuchni ale nie widzą ew. garów i blatu. Okno w salonie świetnie doświetla rano jadalnię - przyjemnie jest tam jeść śniadanie. No i wyjście na taras: jeśli jest na ścianie prawej nie musisz paradować przez salon. W kuchni i jadalni oczywiście terakota - przedłużyłem ją aż do tych drzwi. Reszta salonu to parkiet więc podłaoga wyraźnie wydziela obie strefy. Tak jest lepiej bo idąc na taras nie idziesz przez "właściwy salon". Krótsza droga z kuchni na taras i cały czas po terakocie niewrażliwej na rozlanie czegoś lub upuszczenie np. masła lub dżemu.

helism
06-01-2003, 16:31
MHAL: Z podobnych jak Ty powodów przesunęliśmy taras i wyjście na niego na tył domu. Zrobiliśmy drzwi tej samej szerokości, co wcześniej okno (3 części) i nie jest to zbyt szczęśliwe rozwiązanie (chyba wystarczyłoby 2 części i przemyśleć usytuowanie tego okna na ścianie). Nakłada to pewne ograniczenia na wielkość i ustawienie mebli, ale nie żałujemy tego, bo nie zamierzamy zagracać salonu. Za to salon jest doskonale doświetlony. Uważam, że jest to duży plus i nie radzę usuwania żadnego okna (elewacja też na tym straci).
Dodam, że połączyliśmy kuchnię z salonem i holem, zrobiliśmy pełną ściankę między kominem i ścianą zewnętrzną (tą z balkonem)i zamieniliśmy miejscami kuchnię (która wydawała mi się ciasna) i jadalnię. Teraz jest dużo przestrzeni na parterze. W kuchni, jadalni i na holu zrobiliśmy płytki i ogrzewanie podłogowe (wodne), a w salonie parkiet, ale, jeżeli nie chcesz chodzić po parkiecie na taras (jak Jaro), to polecam też płytki z ogrzewaniem - rewelacyjna sprawa.
Garaż zrobimy wolnostojący w stylu domu (ozdobne lementy więźby) z garażem na 2 samochody z przodu (częściowo z lewej strony - lekko przysłoni dom).
Pozdrawiam

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: helism dnia 2003-01-06 17:40 ]</font>

MHAL
07-01-2003, 08:35
Witam helsim, cos mi się wydaje, że jednak nie zrezygnuję z okna. Szkoda, że nie mogę zobaczyć mojego domku w 3 wymiarach, najlepiej "na żywo". Coś mi się wydaje, że nkit w okolicach Poznania nie buduje naszego D21. Jedynie nie mogę sobie jakoś wyobrazić zamknięcia ścianą Twojej kuchni. Czy dobrze zrozumiałam, że jest odcięta ścianą od salonu? Nie zmniejsza to przestrzeni? I czy faktycznie oryginalnie zaprojektowana kuchnia jest tak ciasna?
M

07-01-2003, 09:28
On 2003-01-07 09:35, MHAL wrote:
I czy faktycznie oryginalnie zaprojektowana kuchnia jest tak ciasna?
M

Witam. Rozumiem, że pytanie jest do helsim, ale helsim mają kuchnie zmienioną, więc właściwie nie znają odpowiedzi na Twoje pytanie :grin:. Dla mnie w oryginalnej kuchni jest miejsca dość. Dwie osoby dorosłe mogą pracować jednocześnie bez przeszkadzania sobie.
Zapraszam do Krakowa na wizję lokalną ! Jest to trochę drogi ale ja mój pierwszy D-21 oglądałem w Gdańsku !

MHAL
07-01-2003, 12:13
Dziękuję Jaro za zaproszenie. Biorąc pod uwagę fakt posiadania wujka w Krynicy Górskiej nasza wizyta w Krakowie nie jest wykluczona. Będziemy mieli dodatkową motywację zatrzymania się w końcu w Krakowie. Strasznie dawno nas tam nie było. Wszystko przed nami. Muszę to uzgodnić z moją drugą, bardziej zapracowaną, połową :wink:
Co do info o kuchni to Twoje zdanie całkowicie mnie satysfakcjonuje. Tymbardziej, że nie lubię spędzać w kuchni więcej czasu niż jest to konieczne :wink:Patrząc na nasz projekt od samego początku nie zakładałam zmian w tym miejscu. Miałam jednak pomysł na zlikwidowanie spiżarni i powiększenie przez to kuchni albo zrobienie tam małej toalety. Na szczęście szybko wybito mi ten pomysł z głowy. A właśnie czy Ty masz spiżarnię?
M

07-01-2003, 13:23
Mam oczywiście spiżarnię. To genialny wynalazek. Dzięki temu w kuchni jest zawsze porządek. Duże gary, zapasy, dodatkowe komplety naczyń itp to wszystko znakomicie mieście się na regałach w spiżarni. W kuchni jest mniej szafek i tylko te rzeczy, które używa się na codzień.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: jaro dnia 2003-01-07 14:25 ]</font>

MHAL
08-01-2003, 06:49
Jaro, mam jeszcze jedno pytanie (pewnie nie ostatnie). Jakie ogrzewanie zastosowałeś w swoim domu. Ja będę miała podłączony gaz ziemny. Nie wiem jednak jaką technologie wybrać, tradycyjną z grzejnikami, nadmuchową, ogrzewanie kominkowe...Jak to wygląda u Ciebie. Aby zminimalizować koszty instalacji systemu grzewczego musiałabym zdecydować już teraz przed rozpoczęciem budowy. Poradź mi coś proszę.
M

08-01-2003, 09:38
Ogrzewanie to kocioł na gaz ziemny plus zasobniki na 120 l c.w.u. Mam trzy strefy: ogrzewanie podłogowe w holu i wiatrołapie, strefa na grzejniki na parterze: jadalnia, salon, kotłownia, łazienka i pokój oraz strefa na górze: wszystkie pomieszczenia. Do tego czujnik pogodowy.
Ogrzewanie podłogowe w hallu to super pomysł - nasi znajomi mają dużo dzieci, które oczywiście nie bawią się na górze, tylko najchętniej z nami na dole. Mogą spokojnie siedzieć na ciepłej podłodze. Teraz zrobiłym ogrzewanie podłogowe także w kuchni i jadalni i zrezygnował z grzejnika w jadalni. W łazienkach dałem po dwa grzejniki: normalny i ręcznikowiec z grzałką elektryczną, żeby suszyć ręczniki także gdy nie działa c.o.. Do tego w podłodze łazienki dałem maty elektryczne do podgrzewania podłogi. Planuję też dogrzewanie kominkiem - rozprowadziłem przewody nadmuchowe do wszystkich sypialni na górze. Ma to działać tylko grawitacyjnie - bez wentylatora. Rury z kominka ukryłem pod stropem w hallu - obudowa z g/k. Koszt ogrzewania i ciepłej wody - póki co jest do zaakceptowania - około 350 zł/miesiąc.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: jaro dnia 2003-01-08 10:42 ]</font>

MHAL
09-01-2003, 07:02
Jaro, dziękuję za informacje. Wczoraj znowu siedziałam nad planami i przyszło mi do głowy jeszcze jedno pytanie :smile:: jak i czy w ogóle wykorzystujesz strych. Prawdę mówiąc odkryliśmy jego istnienie już po zakupie projektu i troszkę nas to zaskoczyło. Z planów wynika, że biegnie on przez całą długość domu. Czy tak jest w rzeczywistości? I czy w związku z jego uzytkowaniem nie powinno być tam jakiegoś okienka?
Pozdrawiam
M

09-01-2003, 08:35
Witaj Mhal. Z tym strychem u mnie było tak samo :grin:. Jego istnienie odkryłem dopiero przy zamawianiu drewna na więźbę. Jedna uwaga: żeby lepiej wykorzystać strych zmieniłem trochę konstrukcję więźby. W projekcie są pionowe wzmocnienia jętek bodajże (termniologia wyszła mi już z głowy)- co ograniczna przestrzeń do wykorzystania. Także warto to zmienić. Co do okna. W projekcie jest klapa włazu na dach. Ja zamontowałem taką przezroczystą - także trochę doświetla. Nie planuję wykorzystania tego strychu do innych celu niż przechowalnicze - więc nie robiłem żadnych innych inwestycji.

Pagin
09-01-2003, 14:09
Witam wszystkich,
Jestem na etapie wyboru projektu. D21 funkcjonalnie podoba mi sie. Lecz chcialbym miec garaz dobudowany do domu. Z dotychczsowej dyskusji wynika ze wszyscy budowali garaz oddzielnie. Czy ktos zbudowal lub zamierza zbudowac D21 z garazem dobudowanym do domu?. Jakie poczynil wowczas zmiany w projekcie domu. Czy jedno (garaz) z drugim (dom) pasuje do siebie?
Pozdrowienia,
Pagin

MHAL
10-01-2003, 07:01
Witaj Pagin,
Jeżelu już tak bardzo chcesz dobudowac garaż do D21 to jedynym rozwiązaniem jest postawienie go z lewej strony domu. Tracisz wtedy jedynie okno od łazienki. Problemem może być wygosodarowanie wejścia do garażu z domu. I tu znowu słusznym wydaje sie pomysł zrobienia go w pomieszczeniu gospodarczym, które nieco straci na uzyteczności. Zreszta zastanów się czy dobudowanie garazu do tak ładnego i zgrabnego domu nie zniszczy efektu wizualnego. Ja bym tego nie robiła z projektem D21.
Pozdrawiam
M

Emil
25-01-2003, 21:33
Witam
Spiesze doniesc, ze dzis odwiedzilem dom kolegi pod Warszawa. Jest w stanie surowym ( prawie zamknietym) i w stosunku do projektu jest troche zmieniony. Oto zmiany:
- dobudowany garaz o dosc przemyslnym 3-spadowym dachu ( wyglada niezle)
- poszerzenie domu o ok. 1m zarowno od przodu jak i tylu ale bez zmiany wysokosci budynku, stad zmniejszenie kata nachylenia dachu
- podwyzszenie sciany kolankowej o dobre kilkadziesiat centymetrow

Wrazenia generalnie dobre, dom zrobil sie duzy, troszke stracila charakter bryla budynku ale nadal wyglada niezle. Niezlym chyba pomyslem bylo przeniewsienie wejscia do pom. gosp do wiatrolapu.
Pozdrawiam
Emil

MHAL
27-01-2003, 06:52
Emil, czy mógłbys przybliżyc temat przeniesienia wejścia. Jakoś nie mogę tego sobie wyobrazić...

Pagin
27-01-2003, 18:18
Witaj Emil,
Moglbys napisac cos wiecej o garazu, jego dachu i sposobie polaczenia z budynkiem?

helism
28-01-2003, 12:06
Prawdopodobnie wejście do pomieszczenia gospodarczego znajduje się w wiatrołapie, po lewej stronie od drzwi wejściowych, a nie jak w projekcie - z holu. Widziałam podobne rozwiązanie w Muratorze 10/2001. Projekt tam zamieszczony przypominał troszkę nasz D-21, powiedziałabym nawet, że niektóre rozwiązania były trochę lepsze (np. 2 łazienki i garderoby na górze).

28-01-2003, 12:18
Jeśli wejście jest w wiatrołapie, to sam wiatrołap robi się bardzo "nieustawny" - nie zmieści się tam np. szafa na kurtki i płaszcze. Tak samo w samym pomieszczeniu gospodarczym drzwi "przerwą" ciąg roboczy: umywalka, pralka,blat do prasowania. Trzeba by przemyśleć od nowa zagospodarowanie obu pomieszczeń.

MHAL
28-01-2003, 13:20
Zaczynam skłaniać sie do nie robienia żadnych zmian w tym projekcie. Nawet chyba zostawiętaras tam gdzie jest tylko go zawiną na tył domu tak ja sugerowano juz w tym wątku. Przekonał mnie argument jaro o ciągach komunikacyjnych. Jedyne cozrobie to zmniejsze okno z tyłu domu w salonie z 3-działowego na 2-działowe. Jaro, doczytałam się, że nie zrobiłeś schowka pod schodami i że to powiększa optycznia hall. No może, możee.....ale boję się, że będę miała za mało miejsca na różne domowe drobiazgi a przy dzieciach jest to nieuniknione np. sterty butów. A bieganie co chwila na strych tez mi się nie uśmiecha.
Pozdrawiam helsim i jaro
P.S. A nie dało by się zamieścić więcej zdjęć waszych domów w necie a najlepiej wnętrz....tak mi sie marzy....
Pozdrowionka
M

28-01-2003, 13:45
Dom możesz zobaczyć: zobacz do Galerii zdjęć domów Forumistów. Niestety tylko z zewnątrz :grin:. Dzięki za pozdrowienia MHAL.

Emil
28-01-2003, 22:30
Czesc, sorry za opoznienie. Co do wejscia do pom. gosp. to Helizm ma racje. Wejscie jest z wiatrolapu.
Co do garazu, najlepiej byloby pokazac jakis przyklad, jak znajde w projektach ( a gdzies widzialem) to podam.
Poza tym sprobuje opisac, ale uprzedzam, ze lepszy ze mnie kucharz niz plastyk, a kucharzem jestem kiepskim :wink:

Garaz jest trojspadowy, na jeden samochod oczywiscie z lewej strony budynku. Patrzac od przodu pierwsza czesc dachu jest plaszczyzna rownolegla w przestrzeni do przedniej polaci dachu budynku, ale bardzo wąską , podobnie trzecia czesc jest rownolegla do tylnej polaci dachu budynku i rowna wymiarami tej pierwszej. Srodkowa czesc opada na zewnatrz
Wg mnie garaz wyglada lepiej niz te z dachem jednospadowym lub dwuspadowym, ktore czesto widac doklejone w projektach do budynkow dwuspadowych
Emil

MHAL
29-01-2003, 06:48
Widziałam jaro, widziałam :smile: jest wspaniały !!! Tak to jest i mój wymarzony domek. Podjęlismy słuszną decyzję o budowie D21 :smile:
M

29-01-2003, 08:45
MHAL: Domek jest wspaniały - tu się zgadzam :grin:, głównie dzięki dobremu projektowi - wystarczy go nie sp...
Czekamy na zdjęcia Twojego domu :grin:.

MHAL
29-01-2003, 15:58
jaro i helsim ! A jak to u nas wygląda z wentylacją, kominkiem i rozprowadzeniem ogrzewania kominkowego po domu? Myślałam też o rekuperatorze. Może macie jakieś doświadczenie lub chociaz opinie o tych moich pomysłach w naszym D21. Dzisiaj jestem umówiona z facetem od kominków. Zobaczymy co powie i ile sobie zaśpiewa :wink:
Pozdrawiam
M

Pagin
29-01-2003, 20:18
Witam,
Jeszcze jedno pytanie o garazu do Emila. Czy dach tego garazu wyglada jak w projeckcie MURATORA C27?
Pozdrowienia,
Pagin

Pagin
29-01-2003, 20:23
Witam,
Jeszcze jedno pytanie o garazu do Emila. Czy dach tego garazu wyglada jak w projeckcie MURATORA C27?
Pozdrowienia,
Pagin

Emil
29-01-2003, 21:20
Do Pagina, zgadza sie, chuba zosatne kucharzem :smile:
Emil

Pagin
01-02-2003, 18:09
Witam,
Coraz bardziej sie sklaniam do wyboru projektu D21, a wlasciwie miejscowy plan zagospodarowania mnie zmusza - nie wolno budowac domow z dachem czterospadowym. Lecz jednoczesnie meczy mnie problem garazu przy lub obok domu. I tu pytanie (moze niezbyt zwiazane z projektem): czy podatek od nieruchomosci od wolnostojacego garazu jest taki sam jak od budynku mieszkalnego?. A moze lepiej (ze wzgledow podatkowych) nazwac taki garaz "wolnostajacym pomieszczeniem gospodarczym"?
Pozdrowienia

helism
03-02-2003, 13:47
U nas kominek jest narazie w sferze projektów. Miejsce jest przygotowane, rozprowadzenie jeszcze nie, ale mój mąż twierdzi, że nie trzeba będzie wiele rozwalać. Dół mamy w zasadzie jednoprzestrzenny, prócz pokoju i łazienki, więc nie będziemy nic rozprowadzać, dwa pokoje u góry załatwi się jedną dziurą, a reszta przez strych w izolowanych rurach.
Wentylację mamy grawitacyjną, działa dobrze. Rekuperator to dobra rzecz, ale stosunkowo droga, więc to chyba także pieśń przyszłości.

Pagin
17-02-2003, 21:08
Witam,
Dzisiaj ogladalem projekt D21. Mam do Was pytanie. Czy wysokosc pomieszczen na parterze - 2,58m - to nie jest zbyt nisko? Co sadzicie o podniesieniu wysokosci scian na parterze o 20-25 cm?. Czy, przy zgodnej z projektem, wysokosci scian nie ma problemu z umieszczeniem w podlodze ogrzewania podlogowego?
Dziekuje i pozdrawiam

18-02-2003, 08:10
Witam. Też myślałem nad tą wysokością. I w końcu dałem więcej - na gotowo wyszło 2,75. I tak jest dobrze - zmieścił się bez problemu sufit podwieszany i podłogówka.

MHAL
18-02-2003, 12:33
My też podnosimy do 2,70 a może nawet ćut więcej. Lubię przestrzeń i wysokość zaproponowana w projekcie to było dla mnie za mało. A przy podłogówce podobno należy też pamiętać o podniesienu okien. Prawda to?

Pagin
18-02-2003, 20:23
Witaj Jaro,
O ile podniosles wysokosc sciany na parterze?. Czy zwiekszyles takze wysokosc scian na poddaszu i o ile?. Czy w zwiazku z wyzszymi scianami dales wieksze (wyzsze i szersze) okna? Jakie sa konsekwencje (konstrukcyjne i budowlane) podwyzszenia sciany na parterze (ew na poddaszu)?. Wedlug mnie to schody i komin. Czy inne takze?
Dziekuje i pozdrawiam

19-02-2003, 08:57
[quote]
On 2003-02-18 21:23, Pagin wrote:
Witaj Jaro,
O ile podniosles wysokosc sciany na parterze?. Czy zwiekszyles takze wysokosc scian na poddaszu i o ile?. Czy w zwiazku z wyzszymi scianami dales wieksze (wyzsze i szersze) okna? Jakie sa konsekwencje (konstrukcyjne i budowlane) podwyzszenia sciany na parterze (ew na poddaszu)?. Wedlug mnie to schody i komin. Czy inne takze?
Dziekuje i pozdrawiam
[quote]


Ściany na parterze o wysokość jednego bloczka b/k + 7,5 cm wieńca. W sumie 22 albo 23 cm. Wysokosci scian na poddaszu nie zwiekszylem. Schody faktycznie przerobiłem - skorygowałem każdy stopień. Komin - też. Nic innego. Okna i i drzwi takie jak w projekcie. Nie zmieniła się też bryła domu.


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: jaro dnia 2003-02-19 09:58 ]</font>

Pagin
19-02-2003, 09:09
Witam,

Jaro - dziekuje za odpowiedz. Czy wieniec 7,5cm to dodatkowy element czy tez zwiekszyles wysokosc wienca z projektu?

Dziekuje, pozdrowienia

19-02-2003, 10:25
Te parę centymetrów więcej wyszło ze zmiany stropu na wylewaną płytę.

Pagin
22-02-2003, 22:00
Witam,
Czy macie informacje o wybudowanym D21 w okolicach Gdanska lub Gdyni (telefon lub adres). Jezeli tak to prosze na prywatny email
Dziekuje i pozdrawiam

Pyza
12-03-2003, 08:19
W jaki sposób macie zamontowane drzwi do schowka pod schodami? Czy murowalicie, czy może stosowaliście płyty G-K?
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie :smile:

14-03-2003, 11:55
Nie zamurowałem. Zostawiłem wolną przestrzeń pod schodami. Jest tam zrobiona na wymiar szafka na buty - schowana pod schodami. Hall jest przez to optycznie większy. Jeśli masz garaż i nie zmieniłaś przeznaczenia kotłowni - czyli jest tam miejsce na gospodarcze szpeja, to poradzisz sobie bez tego dodatkowego schowka. A w razie czego, ściankę z g/k zawsze można postawić...

Pagin
14-03-2003, 13:09
Witam,
Widzialem od srodka zbudowany D21 (JARO dzieki za namiary). Podziele sie z Wami moimi spostrzeniami.
W domu obecnie mieszkaja w 3 osoby. D21 jest zmieniony w stosunku do projektu. Najwazniejsze zmiany: podpiwniczenie pod calym budynkiem, wejscie do piwnicy takze z zewnatrz, kotlownia w piwnicy pod jadalnia(co skutkowalo zwiekszeniem wymiarow komina w salonie (dodatkowe kanaly dymne, komin dwukrotnie grubszy), kuchnia w miejscu pomieszczenia gospodarczego, w miejscu kuchni powiekszona jadalnia, powiekszony przedsionek kosztem spizarni, schody z parteru do piwnicy w zwiazku z tym brak schowka pod schodami, na gorze zlikwidowana garderoba (za to wieksza powierzchnia pokoju), dodatkowe okan polaciowe w pomieszczeniach na gorze.
Moje wrazenia sa nastepujace. Generalnie wszystkie pomieszczenia sa stosunkowo male, malo przestrzeni w szcegolnosci na parterze. Jesli kuchnia i jadalnia bylyby w salonie to byloby tam za malo miejsca przestrzni. Miejsce zageszczenie malych pomieszczen to lazienka i pokoj goscinny na parterze (drzwi kolo drzwi). Mam wrazenie ze na tak ,malej przestrzeni lepiej prezentowaly by sie azurowe z natury schody drewniane niz lane betonowe. Przedsionek bardzo maly (wg mnie dla jednej osoby). Byc moze wrazenie braku przestrzennosci byloby mniejsze gdyby byla wieksza wysokosc pomieszczen na parterze (o 20-25cm). Lecz wieksza wysokosc nie rozwiaze zageszczenia ponieszczen lazienka i pokoj goscinny i malego salonu. Poddasze wlasciwie pelni funkcje sypialne i moim zdaniem jest do zaakceptowania, szczegolnie gdy podniesc wysokosc scianki kolankowej o 20 cm. Ladnie wyglada pokoj do pracy na poddaszu z wysokim sufitem (takim jak ksztalt dachu na tym pomieszczeniem). Pewne poparcie moich spostrzezen stanowia slowa osoby, ktora wybudowala D21. Otoz mowi ona sobie "jak to dobrze ze zdecydowalem sie na piwnice".
Prosze zwrocie uwage ze powyzszy opis to moje odczucia i spostrzezenia a nie krytyka projektu, czy tez wybudowanego domu. Jestem daleki od tego. Interesuje mnie ten projekt i chcialem podzielic sie swoimi spostrzezenia z innym zainteresowanymi.
Pozdrowienia

Pyza
14-03-2003, 16:05
On 2003-03-14 12:55, jaro wrote:
Nie zamurowałem. Zostawiłem wolną przestrzeń pod schodami. Jest tam zrobiona na wymiar szafka na buty - schowana pod schodami. Hall jest przez to optycznie większy. Jeśli masz garaż i nie zmieniłaś przeznaczenia kotłowni - czyli jest tam miejsce na gospodarcze szpeja, to poradzisz sobie bez tego dodatkowego schowka. A w razie czego, ściankę z g/k zawsze można postawić...

17-03-2003, 09:11
On 2003-03-14 14:09, Pagin wrote:
Witam,
...kuchnia w miejscu pomieszczenia gospodarczego, w miejscu kuchni powiekszona jadalnia, powiekszony przedsionek kosztem spizarni, schody z parteru do piwnicy w zwiazku z tym brak schowka pod schodami, na gorze zlikwidowana garderoba (za to wieksza powierzchnia pokoju),
Generalnie wszystkie pomieszczenia sa stosunkowo male, malo przestrzeni w szcegolnosci na parterze. Jesli kuchnia i jadalnia bylyby w salonie to byloby tam za malo miejsca przestrzni. Miejsce zageszczenie malych pomieszczen to lazienka i pokoj goscinny na parterze (drzwi kolo drzwi). Mam wrazenie ze na tak ,malej przestrzeni lepiej prezentowaly by sie azurowe z natury schody drewniane niz lane betonowe. Przedsionek bardzo maly (wg mnie dla jednej osoby). Byc moze wrazenie braku przestrzennosci byloby mniejsze gdyby byla wieksza wysokosc pomieszczen na parterze (o 20-25cm). Lecz wieksza wysokosc nie rozwiaze zageszczenia ponieszczen lazienka i pokoj goscinny i malego salonu. Poddasze wlasciwie pelni funkcje sypialne i moim zdaniem jest do zaakceptowania, szczegolnie gdy podniesc wysokosc scianki kolankowej o 20 cm. Ladnie wyglada pokoj do pracy na poddaszu z wysokim sufitem (takim jak ksztalt dachu na tym pomieszczeniem).


Zacznę od tego, że D-21 jest małym domem. To nie jest jego wada - on taki jest ! Nie ma w nim dużych, otwartych przestrzeni - z założenia. Jest za to wykorzystanie każdego centymetra powierzchni tak, aby dom był w pełni funkcjonlany. Likiwdację garderoby i spiżarni uważam za nieporozumienie - to najcenniejsze pomieszczenia w domu, o ich zaletach w praktyce pisałem już wiele razy, więc nie będę się powtarzał. Co do parteru: salon ma być mały - właśnie dlatego wybrałem ten projekt ! Mała łazeinka na dole: a po co większa. Myjemy tam ręce w ciągu dnia i służy jako toaleta. Więc po co większa ?Główna, duża łazienka jest na górze: tam śpisz, przebierasz się i dokonujesz ablucji. Mały przedsionek ? Tak, ale za nic w świecie nie zrezygnowałbym ze spiżarni. Jak sobie radzimy ? Hall ma teraktotę identyczną jak przedsionek i ogrzewanie podłogowe. Zatem duży hall na parterz przyjmuje okresowo funkcje przedsionka - nie stanowi to w praktyce problemu.
Podsumowanie: D-21 jest małym domem, więc nie może mieć cech dużego (otwarte przestrzenie, nadmiarowość pomieszczeń). Filozofia projektowania małych domów jest następująca: w małej powierzchni zmieścić program "prawdziwego" domu. Oznacza to, np. że niektóre pomieszczenia pełnią więcej niż jedną funkcję: np. kotłownia jest też pomieszczeniem gospodarczym i prasowalnią a jadalnią pełni też funkcje pokoju dziennego, a wreszcie hall jest też dodatkowym miejscem do ubierania/rozbierania gości.

Pagin
23-03-2003, 21:18
Witam,
Pytania do Emila. Czy moglbys podac wiecej informacji na temat D21 ktory ogladales pod Warszawa. Szczegolnie interesuje mnie zwiekszenie wymiarow bryly budynku (dlugosc, szerokosc). O ile, z ktorego boku zostala zwiekszona dlugosc (patrzac od frontu budynku), a o ile szerokosc? Jakie zmiany wewnatrz domu to wywolalo?. Czy zostala zwiekszona wysokosc scian na parterze i poddaszu? Jesli tak to o ile?
Pozdrowienia

Emil
27-03-2003, 14:17
Do Pagina,

Dom, ktory ogladalem zostal powiekszony w szerokosci, Czyli stojac przed wejsciem, mowie o scianach bocznych . Powiekszono dom o okolo 1m z przodu i z tylu, natomiast sciana byla zdaje sie grubsza niz w projekcie wiec w sumie daje to 2 x 70cm.

Przelozylo sie to na wieksza powierzchnie mieszkalna. Wieksza jest kuhnia, salon, pom. gospodarcze i gabinet na dole. Z tego co wiem nie zmieniono wysokosci, musiano natomiast przeprojektowac dach - jest on teraz bardziej splaszczony - o mniejszym kacie nachylenia - co zdaniem wykonawcy jest korzystne
To tyle.
Jakbys mial jakies pytania to moge sprobowac skontaktowac sie z inwestorem i dac odpowiedz
Emil

MHAL
01-04-2003, 13:47
No to zaczęło się. Zacząłam budowę mojego D-21. Nie robie wiekszych zmian. Planuje jedynie zawinąć taras na tył domu, zmniejszyć okno w salonie(to wychodzące na ogród) i podwyższyć ściany o jakieś 15-20 cm oraz powiększyc kominek i przystosować go pod ogrzewanie prawdopodobnie z płaszem wodnym. Na razie tyle. Trzymajcie kciuki. Za kilka miesięcy będę mogła powiedziec Wam czy D-21 to był dobry wybór czy tez nie. Teraz jestem przekonana na 100% że dobrze wybrałam :smile:
Pozdrawiam
M

helism
01-04-2003, 15:20
Witam,
Od dawna nie zaglądałam na forum. Dziś przeczytałam ostatnie posty na temat D-21 i chciłam dorzucić parę uwag. Przede wszystkim do Pagina i Jaro.
Nasz dom po zmianach wcale nie sprawia wrażenia małego i nie odczuwam braku przestrzeni. Fakt, że jest częściowo podpiwniczony (oprócz części z salonem i kuchnią) pozwolił na przeniesienie programu gospodarczego do piwnicy. Mieści się tam pralnia, kotłownia i wszelkiego rodzaju schowki. Powiększenie komina w tej części nie jest tak widoczne i przytłaczające jak w domu opisanym przez Pagina.
Łazienka w pomieszczeniu gosp. wydaje się "salonem", zwłaszcza, że nie mamy tu wanny, tylko prysznic. Jednak chyba nie zdecydowałabym się na umieszczenie tu kuchni - wydawałaby mi się zbyt ciasna.
Rezygnacja ze spiżarni jest możliwa, gdy ma się piwnicę. Zamiast niej będzie tu duża szafa, szafka na buty i zostanie sporo miejsca.
Połączenie łazienki i pokoju sprawia, że wcale nie jest on taki mały i robi się całkiem ustawny.
O plusach połączenia kuchni, salonu, jadalni i holu już pisałam. Ma to też swoje minusy, wynikające z otwarcia kuchni na salon, ale życie zawsze zmusza nas do kompromisów. Nie można mieć dużo przestrzeni w małym domu, ani wybudować pałacu nie licząc się z kosztami wykończenia i utrzymania.
Masz więc Pagin rację pisząc, że "kluczem do tego domu jest piwnica", ale trzeba się liczyć z pewnymi kosztami. Nie musisz jednak podpiwniczać domu całkowicie.
Pozdrawiam

MHAL
28-04-2003, 07:03
Dawno juz tu nikt nie zaglądał :smile:
Mój D21 rosnie w oczach. w tym tygodniu będzie wylewany strop no i pojawił się problem małaego słupa między holem a salonem. Dzieli on wejście do kuchni i salonu na dwie części i chce się go pozbyć. Stąd pytanie do osób, które juz mieszkają: jak to wygląda funkcjonalność takiego słupka, jest potrzeby czy też nie?
Pozdrawiam
M

Pagin
28-04-2003, 08:27
Witam,
MHAL - ciesze sie z postepow na Twojej budowie (i zazdroszcze troche, ja chyba zaczne w sierpniu). Wprawadzie nie buduje D21, ale bylem w okolicach Gdyni w wykonczonym D21. Slup o ktory pytasz byl tam usuniety. Tworzylo to jedno ladne, szerokie, otwarte na hol wejscie do salonu. Ale byly tez inne zmiany o ktorych juz kiedys pisalem, tzn kuchnia byla w miejscu pomieszczenia gospodarczego, natomiast w miejscu kuchni byla powiekszona jadalnia. Przy takim rozwiazaniu usuniecie slupa mialo sens. Trudno mi powiedziec jak bedzie w Twojej sytuacji, chyba zalezy to od przyszlego zagospodarowania kuchni szafkami i blatami. Ja chyba bym sie zastanawial na jego usunieciem, by powiekszyc przestrzen pomiedzy salonem, kuchnia a holem.
Tak przy okazji dziekuje wszystkim za dyskuje na temat D21, za wszystkie rady, informacje, argumenty za i przeciw. Byly dla mnie bardzo pomocne. Choc w rezultacie nie wybralem D21, zycze wszystkim mieszkajacym i budujacym powodzenia i zadowolenia. Tak informacyjnie, wybralem projekt APS 115 pracowni ARCHI-PROJEKT z Lublina
Pozdrowienia i podziekowania raz jeszcze

28-04-2003, 09:01
Słup jest ok. Bez słupa byłoby trochę "łyso". No i wisi na nim bardzo udatny kinkiet do pary z drugim na kominie między łazienką a pom.gosp.
Także słupożercom mówimy NIE :grin: !

MHAL
28-04-2003, 09:20
Dzięki za odzew!
Jaro a nie przepychacie sie w przejściach? Pytam, bo rodzinkę mam dość energiczną :smile:
M

28-04-2003, 11:43
Zaświadczenie

Niniejszym zaświadcza się, żę w/w SŁUP nie sprawia żadnych kłopotów i nie jest uciążliwy w codziennym użytkowaniu domu D-21. Zaświadczenie wydaje się w celu przedstawienie kol. mhal.

jaro :grin:

MHAL
30-04-2003, 09:27
Jaro, słup usunięty i jak dla nas jest lepiej :smile:. Wiem, że jesteś zwolennikiem D21 bez zmian więc na pocieszenie dodam, że więcej zman nie przewidujemy :wink: Dziękujemy za opinię i zaświadczenie :wink:
Pozdrawiam
M

Pyza
05-05-2003, 17:57
Dużo w tym wątku piszecie o tym, że D21 jest mały, ciasny. Ale on po prostu taki ma być!!! Tak go wymyślił projektant dla ludzi, którzy lubią ciasnotę, czyli np dla mnie :smile:. Nie lubię dużych pomieszczeń, więc wybrałam D21. Gdyby wydawały mi się ciasne szukałabym innego projektu (tak zrobili moi znajomi, pomieszczeń mają tyle samo, wszystkie są większe, koszt budowy porównywalny, dom ma 180 m kw.).
Pozdrawiam :smile:

MHAL
09-05-2003, 08:54
Jaro, pozwól, że tak niesmiało zapytam: czy to nie Ty z rodzina i Twój dom jesteście przedstawieni w najnowszym numerze MURATORA?
Jeżeli tak to gratuluję przede wszystkim pięknego domu i zaistnienia w mediach :smile:!
Pozdowionka
M

MHAL
11-05-2003, 16:36
Halo, halo, Jaro! Jesteś tam? Czyżbym zadała krępujące pytanie?
Jeżeli byłam zbyt wścibska to przepraszam :???:

12-05-2003, 15:05
mhal: trafiony, zatopiony :grin:, dzięki
ostatnio tu nie zaglądałem - stąd opóźnienie

MHAL
12-05-2003, 15:58
Ale się cieszę :grin: Teraz przynajmniej ja wiem z kim rozmawiam :grin: i przy okazji mam pytanie o grzejniki: czy rozmieściłeś je zgodnie z projektem? Muszę zacząć o tym myśleć. I jeszcze małe pytanko o wentylację: wiem że masz okan drewniane, ja będe miała niestety PVC, kominy wentylacyjne zbudowane zgonie z projektem, czy ta zaprojektowana wentylacja grawitacyjna w naszym domu sprawdza się, czy nie ma wilgoci?
Bardzo zalezy mi na tych informacjach poniewaz musze już planowć instalacje i zastanawiamy się z mężem nad rekuperatorem więc i wentylacją mechaniczną.
Pozdrawiam
M

13-05-2003, 08:21
Grzejniki zgodnie z projektem. Problemów z wilgocią nie ma - ale pilnowałem w zimie mikrorozszczelnienia we wszystkich prawie oknach no i mam dwa nawiewniki Aerco, higrosterowane: w kotłowni i w kuchni.

MHAL
13-05-2003, 08:28
Czyli trzeba będzie wspomóc wentylację.
Dzięki

helism
19-05-2003, 13:19
Jaro a ja myślałam, że to dom Andrzeja P :smile:
Nie jesteście chyba tą samą osobą ..

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: helism dnia 2003-05-19 16:04 ]</font>

renatka_j
20-05-2003, 17:55
Witam sympatyków D21,
bardzo podoba mi się ten projekt, ale że projekt to nie dom, chciałabym przed ostateczną decyzją mieć możliwość zobaczenia zrealizowanego (lub w trakcie realizacji) budynku. Jeśli ktoś z Forumowiczów mógłby mi w tym pomóc (pokazać własny dom lub skontaktować z kimś kto buduje/zbudował)byłabym wdzięczna. Zależy mi bardzo na obejrzeniu domu a w szczególności na tym aby mój mąż obejrzał dom ponieważ ma kilka zastrzeżeń do projektu ( np za duży jego zdaniem hol na parterze). Dobrze by było aby dom byl w okolicy W-Wy bo mamy 3 miesięczną córeczkę i raczej nie jesteśmy (na razie) za bardzo mobilni.
Pozdrawiam serdecznie
Renata

26-05-2003, 08:15
Z MAzowsza nie kojarzę nikogo... Zapraszam do Małopolski albo do Trójmiasta.

renatka_j
27-05-2003, 11:28
Ok poproszę Cię Jaro o namiary na te domy. ( [email protected] ) Ponieważ nie spieszy sie nam bardzo (budowa dopiero w planach) to może za 2-3 miesiące jak mała będzie starsza wybierzemy sie na wycieczkę w Polskę :smile: . Na razie znalazłam taki dom w stanie surowym otwartym pod Warszawą. Ogólnie OK ale mnie się wydawało ze to jednak bedzie większe. Ale może to tylko takie wrażenie że jest mało miejsca gdzieniegdzie - być może jak się otynkuje i pomaluje to powstanie wrażenie większej przestrzenności. A hol który mojemu mężowi wydawał sie za duży moim zdaniem jest akurat. Własciciel tego domu wprowadził kilka zmian, w tym co najmniej jedną zasadniczą -podwyższył sciankę kolankową (o 1-1,5 bloczka- sam nie pamiętał dokładnie) "wydłużył" dach i przesunął komin (ten od kominka). Zobaczymy jak to bedzie wyglądało jak sie urządzi ale to chyba jeszcze potrwa. Tak więc nadal szukam możliwości obejrzenia skończonego budynku. Myślę,że jeśli zdecydujemy się na dom z poddaszem użytkowym to własnie na ten . Jesli jednak niechęć do chodzenia po schodach wygra to nie mam pojęcia na jaki projekt padnie. Mnie się nie podobają rozkłady większości parterowych domów (może z wyjątkiem bodajże Różanego ale on nie ma pomieszczenia gospodarczego więc odpada niestety). Może forumowicze rozważali budowę domu parterowego i jakiś projekt komuś sie podobał? Jesli możecie coś zaproponowac -slucham (czytam :wink: )uważnie.
Pozdrawiam
Renata

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: renatka_j dnia 2003-05-27 12:30 ]</font>

MHAL
28-05-2003, 06:33
Witaj Renatko
Jeżeli za jakiś czas będzie Wam po drodze to zapraszamy do Poznania :smile:
D21 to dom w sam raz. W tej chwili jest nas troje: my i 3 letni synek. Planujemy jeszcze jedno dziecko. Ten dom jest bardzo przytulny i ma swój urok. Kiedy zaczęliśmy budowe naszego tez przez moment wydał nam się ciut za mały ale obawy prysnęły ja stanęła góra a teraz i więźba dachowa. Przestrzeni jes dosyć a pamiętaj, że:
1. Kiedyś zostaniecie w nim sami bez dzieci.
2. Dom trzeba utrzymać a zima przede wszystkim ogrzać a dom typu D21 ma zwarta bryłę co bardzo ułatwia to kosztowne zadanie.
My też wprowadziliśmy niewiele zmian: ściany wyższe o jeden bloczek, taras zawinięty na tył domu, usunęlismy też słup w wejściu do salonu.
Nasz domek rosnie w oczach i jest na prawde śliczny :grin:
Szczerze polecam.
M
P. S. A jak parterowy to może D08. Znajomi własnie ten wybrali i sa zadowoleni.

renatka_j
28-05-2003, 19:06
Hej MHAL
Serdeczne dzięki za zaproszenie :smile:
Stan naszej rodzinki i dalsze plany powiekszenia są podobne :smile: -ogólnie dzieci młode jeszcze , myślę, że zanim wybudujemy zdążą jeszcze z nami pomieszkać :wink:, natomiast punkt 2 tzn:" Dom trzeba utrzymać a zima przede wszystkim ogrzać a dom typu D21 ma zwarta bryłę co bardzo ułatwia to kosztowne zadanie." jak najbardziej do mnie trafia! Dlatego chcę dom z poddaszem użytkowym ale jest pewne ale - mąż ma kolano zdziebko "stuningowane" po wypadku i chodzenie po schodach mu nie służy (więc stąd to zastanawianie się nad parterowym) ale z 3 strony on lubi bardzo siedzieć na schodach ( o ile są drewniane oczywiście). Tak więc dylemat nierozstrzygnięty nadal.
Pozdrawiam Renata

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: renatka_j dnia 2003-05-28 20:09 ]</font>

MHAL
29-05-2003, 12:15
oj z kolanem to powazny problem. Z biegiem lat....:smile:
Pozdrowienia dla całej rodzinki
M

Martini
10-06-2003, 11:58
Witam wszystkich!!!!!! :D
jeszcze jedna fanka D21, jesteśmy na etapie fundamentów i wszystkie cenne rady nam się przydadzą.
z góry dziękuje :wink:
mam pytanie do forumowiczów , którzy już zamieszkują D21 czy są jakieś niedoskonałości w tym projekcie, które można skorygować w trakcie budowy? pozdrawiam
Martini

MHAL
11-06-2003, 13:12
Witaj, jak wczytasz sie wątek to sporo dowiesz się o zmianach, których dokonali posiadacze D21. Na etapie fundamentów powiększyliśmy fundament na ciut większy komin w salonę pod kominek. Od razu tez robione były fundamenty pod taras, który zawinęliśmy na tył domu utrzymując wyjsie na taras tak jak jest w projekcie. Później zrezygnowaliśmy ze słupka w wejściu do salonu i kuchni oraz z pomieszczenia pod schodami. W łazience na parterze powiększyliśmy tez troszke okno. Na poddaszu bez zmian :D
A jeśli można spytać gdzie stanie kolejny D21 ? :D
Pozdrawiam
M

11-06-2003, 14:30
Witam. Ja tradycyjnie - chwalę swój ogon, jak ta pliszka :D. Niczego nie zmieniałem i jest ok !

Martini
11-06-2003, 14:43
Witam Mhal!!!
Dzięki za rady, będziemy myśleć, a chatka będzie w Sulechowie koło Zielonej Góry. Może już słyszałaś o tej mieścinie bo nie dalej jak w zeszłym roku ktoś trafił niezłą sumkę w totka (niestety nie ja :cry: ) i trąbili o tym w TV. A wracając do tematu to jedno jest już pewne: taras z tyłu chatki, nie jesteśmy pewni czy nie zrezygnowac z garderoby na poddaszu tzn. ja oczywiście jestem za garderobą ale nie moja druga połowa (help!!!!) pocieszające jedynie jest to, że ja tak łatwo nie rezygnuję. Ze względu na brak "własnego kąta" chcemy się wprowadzić jak najszybciej ( z wykończoną kuchnią, łazienką i jednym pokojem) ciekawa jestem ile to będzie kosztowało, mogłabym się dowiedzieć jaką sumką (mniej więcej) zakończył się Twój kosztorys ?
Pozdrawiam serdecznie :D
Martini

MHAL
12-06-2003, 07:05
Martini, jesteśmy na etapie instalacji, tynków, ocieplenia, okien.........itp. W tej chwili stoi stan surowy otwarty z dachem pokrytym dachówka ceramiczną, w środku ścianki działowe i gotowy taras. Wszystko przygotowane pod instalacje - zaczynaja w przyszłym tygodniu. w tej chwili zamykamy sie kwotą 95 tys. Zaczęliśmy w kwietniu tego roku.
Pozdrawiam
M

12-06-2003, 11:25
Około 100 na stan surowy, i 160 -180 na wykończenie. Tak było u mnie. Budując samodzielnie, możesz zaoszczędzić.

Martini
12-06-2003, 15:09
Witam!!!! :D

Chciałabym się dowiedzieć na co szczególnie (oprócz ceny oczywiście) zwracaliście uwage przy wyborze wykonawcy i ile (znów mniej więcej :) ) kosztuje robocizna - chodzi mi głównie o wylanie fundamentów, postawienie murów, ścianek działowych, wylanie stropu.


Pozdrawiam
Martini

MHAL
12-06-2003, 16:13
O rany Martini, co kraj to obyczaj - kosztowy :wink: Poszukaj na forum. Zorientujesz się przynajmniej w przedziałach cenowych. Ale przede wszystkim daj dom do wyceny różnym firmom. My ostatecznie wybieraliśmy z 3 propozycji a z ostatecznym wykonawcom i tak dodatkowo negocjowaliśmy ceny za poszczególne etapy. Przy wyborze pomagał nam nasz kierownik budowy. Wykonawca okazał się b.dobrm fachowcem. Pracował dokładnie i szybko (ale za to spędzał na naszej budowie cały dzień 8-18 ). Ekipe ma zdyscyplinowana i czystą - dla mnie było to b.wazne. Codziennie po sobie sprzątali a gdy stanęły mury zamiatali nawet posadzki :D Po instalacjach i tynkach (czego niestety nie robią) chcę ich wynająć do ocieplania i wykończeniówki. Teraz obawiam się, że po instalatorach i tynkarzach nie mogę się spodziewać podobnego poziomu pracy :cry:
Pozdrawiam
M

13-06-2003, 08:00
Martini - witaj. Tak jak radzi MHAL - poszukaj. Ja np. swoje wybory, błędy i sukcesy opisałem w dzienniku budowy. A o szukaniu i metodach wyboru ekip znajdziesz całe tony postów :D.

Antonio
21-06-2003, 23:15
Witam wszystkich szczęsliwych posiadaczy domu D 21, a także tych, którzy są w trakcie budowy tak jak ja. Buduję się w Stargardzie Szczecińskim. swoja budowę rozpocząłem w maju tamtego roku. Teraz mój dom to stan surowy z przykrytym dachem, aktualnie jestem na etapie mediów. Bardzo proszę osoby chętne, które chciały by wziąść udział w dyskusji na temat budowy. Z chęcią wysłucham waszych rad a i sam mógłbym coś nie coś podpowiedzieć. W większości dom buduje się jak kto się mówi własnymi rękami. Na początek bardzo proszę chętne osoby, które umożliwiły by mi przesłanie zdjęć z budowy domu. Szczególnie interesuje mnie rozplanowanie poddasza. Czekam na was...... a także na zdjęcia. Pozdrawiam - Andrzej

23-06-2003, 11:03
Witaj Antonio. Jak widzisz, trochę nas tu jest. Doświadczenia różne - możesz poczytać w starszym wątku o D-21. Ze zdjęciami - zwłaszcza wnętrz (jeśli dobrze zrozumiałem) może być kłopot.

MHAL
08-07-2003, 13:32
Ludzie!!!! Mój D21 jest wspaniały. Właśnie mam stan surowy zamknięty :D Wygląda super!!!! :D :D :D
Ja już chcę tam mieszkać!!! :D

Pagin
08-07-2003, 21:48
Witam,
MHAL - gratuluje i ciesze sie razem z Toba
Pozdrowienia

09-07-2003, 10:27
MHAL gratulacje ! Jakie dalsze plany ?

MHAL
09-07-2003, 13:15
Okna i rolety zewnętrzne już są. Teraz kładą ocieplenie - styropian na zewnątrz a potem tynk. W przyszłym tygodniu wchodzą instalatorzy. Obawiam się, że dopiero teraz zaczną się schody :wink: :D Ale i tak się cieszę :D
Może masz jakieś sugestie dotyczące instalacji? Powinnam zwrócic na coś szczególną uwagę ?

A jak Wam się mieszka?

MHAL
11-07-2003, 13:16
Jaro odezwij się proszę !!!!
Czyżby bez komentarza ??? :-?

helism
11-07-2003, 16:48
Jeśli czytasz M to nie powiem nic nowego: gniazdek nigdy za dużo. Nawet jak wydaje Ci się, że wiesz gdzie co będzie stało to i tak dodaj ze 20-30%. Na pustych ścianach wydaje się, że jest ich dużo, a potem nawet nie będzie widać ...

14-07-2003, 11:02
Sorki, już jestem. Helsim dobrze Ci doradził (a) (nie wiem kto pisał: Monika ?). Jeśli idzie o gniazda nie zrobiłe w hallu na parterze - przydałoby się i w hallu na piętrze. Brakuje też gniazda w wiatrołapie. Zrobiłem za to dodatkowo na zewnątrz domu dwa: ogrodowe na południu i na północy do lampek na Boże Narodzenie - i to się sprawdza. Wodę też mam zresztą wyprowadzoną na zewnątrz od wschodu i od południa do podlewania super sprawa. W kuchni też zrobiłem dwa razy tyle gniazd co w projekcie - wszystkie się przydają. Zwłaszcza te, które zaplanowałem tuż nad blatem na podłączenie ekspresu, miksera, opiekacza itp. Jest ich 8 w grupach po 4 (2 podwójne). Dobrze jest wybrać sobie gniazda z włącznikiem ramkowe - kupić i przywieźć dać elektrykowi. Niby są takie same, ale okazuje się, że w praktyce jest różnie :(.

helism
14-07-2003, 15:26
Jaro, zwykle piszę tutaj ja (czyli Monika) - tak 95%, ewentualnie czasem jestem sekretarką mojego męża. Poza tym nie jestem HELSIM tylko HELISM :) .
Robiąc instalacje chyba oboje trzymaliśmy się dość ściśle projektu i tu, w całym Twoim uwielbieniu dla D21, musisz przynać był błąd. Zrobiliśmy instalację antenową (same puste rurki) z wyjściami w każdym pokoju, wszystko ze strychu. Już się przydało - założyli nam radiowe łącze internetowe. Teraz częściej będę tu zaglądać :lol: . Tpsa nadal nic nie robi i nie mamy telefonu.
Jeżeli chodzi o instalację elektryczną to przydaje się czasem dodatkowy przewód w rurce.
W instalacji wodnej zrobiliśmy powrót do ciepłej wody, który narazie nie działa, bo nie ma kasy na pompkę, ale jest, a koszt rurek w stosunku do wygody jest niewielki.

14-07-2003, 15:40
Przepraszam Moniko za literówkę :) . To prawda, że w przypadku instalacji miałem trochę przeróbek - " przy całym moim uwielbieniu dla D-21" (to aż tak widać :D ?). Mogło być ich więcej. Mam też - instalację wodnę z recyrkulacją , choć tego nie było w projekcie i kuchnię i brak instalacji gazowej w kuchni - ale to drobiazgi...

kciuk
24-07-2003, 06:55
Witam wszystkich!!!
Jesteśmy z żoną zainteresowani budową domu według projektu D21, bardzo nam się podoba, ale przed ostateczną decyzją chcielibyśmy mieć możliwość zobaczenia zrealizowanego (lub w trakcie realizacji) budynku.
Jeśli ktoś z Forumowiczów mógłby nam w tym pomóc (pokazać własny dom lub skontaktować z kimś kto buduje/zbudował)był bym wdzięczny.
Pozdrawiam
Tomek z Tarnowskich Gór (woj.śląskie)
:)

24-07-2003, 09:27
Witaj kciuk. Do Małopolski masz "rzut beretem" - wpadnij, sam zobaczysz. Zapraszam.

helism
24-07-2003, 12:30
Witam i zapraszam też do siebie. Co prawda to w Tarnowie, ale są wakacje... Jak się będziesz wybierał prześlij wiadomość na priva, to podam Ci namiary.

trach
30-07-2003, 10:19
Witam!
Szykuję się z kolejnym D21 - tym razem pod Siedlcami.
Będzie się różnił od projektu oryginalnego lokalizacją tarasu - z uwagi na warunki (usytuowanie domu na działce) zarówno taras jak i wyjście nań będzie przesunięte na elewację ogrodową. Taras będzie zintegrowany bryłą z domem - o głęgokości około 3 z groszami i szerokości 4,5 m, z dorobionym zadaszeniem o pochyleniu 25% dostawionym do końca okapu dachu w miejscu oryginalnej rynny, która teraz się o jego szerokość przemieści, opartym na słupkach z zastrzałami, z boku od strony balkonu balustrada w tym samym stylu co balkonowa, na pozostałym obwodzie stopnie. Wygląda to w AutoCAD'zie nieźle. Pokrycie - deski lub, jeśli starczy funduszy, taka sama dachówka (kocham tradycję).
Jeszcze nie wiem, czy zawężać otwór w tym miejscu z trzech skrzydeł, które by tu wypadły (okno + 2xdrzwi) do dwóch.
Drugim drobiazgiem są okiennice, które uważam za podstawowe, estetyczne i solidne zabezpieczenie antywłamaniowe, więc dokładam jeszcze jedne przy oknie klatki schodowej (dlaczego ich nie ma w oryginalnym projekcie???).
Poza tym w środku chcę właśnie wydzielić bardziej kuchnię - ściankę, o którą oparta jest kuchenka podciągam do sufitu zostawiając tylko okno podawcze, podobnie nie tylko że pozostawiam na miejscu ów sławetny słupek rozdzielający wejścia do salonu i kuchni, ale jeszcze go łączę ścianką z masywem kominka, uzyskując dodatkową ścianę na szafki, zostawiając od strony salonu wnękę na drewno. Kuchnia zamknięta pasuje mi bardziej niż otwarta do filozofii całego siedliska - bo to będzie działka zagrodowa, z budynkiem garażowo-gospodarczym i kuchnią letnią z piecem chlebowym oraz z piwniczką ziemną - i do naszych preferencji kulinarnych. Kuchnia otwarta zawsze kojarzyła mi się z filozofią fast-food'u, garmażerki i mikrofalówki, a nie z ogniskiem domowym. U nas będzie się dużo pichciło i robiło całe tony przetworów, emitując hektolitry pary wodnej, a wobec obecności paleniska otwartego (kominek) w jednej przestrzeni zastosowanie silnego wyciągu byłoby ani nie przepisowe, ani nie rozsądne. A może ktoś z Was ma inne zdanie a zwłaszcza inne doświadczenia?

helism
30-07-2003, 12:41
Witam nowego sympatyka D21.
Przeczytałam twój opis i pozwolę sobie zrobić parę uwag.
Wydaje mi się, że jeżeli zabudujesz ścianami kuchnię, to jadalnia wyjdzie Ci trochę "kiszkowata" i niewygodna. Optycznie będzie ciasna, to jeszcze zależy gdzie postawisz ścianę między kuchnią a jadalnią. Na ścianie między słupem i kominem w kuchni nie wejdą szafki, chyba, że 1 m od wejścia, bo przecież nie postawisz szafek w drzwiach. Moim zdaniem kuchnia też będzie ciasna, ale ja lubię przestrzeń :) .
Jeśli chodzi o taras, to nie zmieniałabym szerokości okna. Mamy podobnie usytuowany (też na elewacji ogrodowej), ale nie zadaszony. Dach sprawi, że salon będzie mniej doświetlony, a większe okno w jakiś sposób zrekompensuje tę stratę. Poza tym salon będzie bardziej przez to związany z tarasem i ogrodem. My mamy potrójne okno, z tym, że jedna część jest nieruchoma. Musisz jednak przemyśleć usytuowanie tego okna, bo salon nie jest zbyt duży i zostanie mało miejsca na ustawienie mebli.
Pozdrawiam.
Monika

trach
30-07-2003, 14:35
Dzięki, Moniko. Może będę się musiał jeszcze nad tymi dodatkowymi ściankami zastanowić, choć ja z kolei lubię również rozmaite kąciki i zakamarki, może bardziej niż otwartą przestrzeń.
Masz rację z wyjściem na taras.
Co do ścianki słupek-kominek, chcę ją ulokować bliżej frontu niż pleców kominka, co wprawdzie obetnie jeszcze z metr powierzchni salonu, ale zostawi miejsce na szafki o głębokości około 25-30 cm i takiż blacik, być może zresztą będą tam tylko półeczki na drobiazgi, bez drzwiczek, na które ćwierć metra w zupełności wystarczy. Ale mamy jeszcze czas na decyzję - w tym roku (jak dobrze pójdzie) zrobimy i tak najwyżej fundamenty pod dom i budynek gospodarczy.
Pozdrawiam!
P.S. Przynajmniej do poniedziałku nie będzie mnie w sieci.
Andrzej

Pagin
03-08-2003, 11:18
Witaj Trach,
Wprawdzie nie buduje D21, ale swego czasu bardzo intersowalem sie tym projektem i od czasu do czasu sledze ten watek. Swego czasu bylem w dwoch wybudowanych domach wg projektu D21. Jeden byl wykonczony i zamieszkany, drugi w stanie surowym. Moje spostrzezenia i uwagi znajdziesz w tym watku. Teraz po dlugim czasie (i zarzuceniu tego projektu) wpadla mi do glowy jeszce jedna mysl rozwiazania problemow, ktore mialem na etapie rozwazania D21. Dotycza one kuchni i salonu. Obecnie rozwazalbym umieszczenie kuchni w miejscu pomieszczenia gospodarczego, pomieszczenie gospodarcze przeniesc do pokoju goscinnego, w salonie komin przeniesc na sciane a balkonem. W ten sposob w wiekszosci uzyskalbym to czego oczekiwalem: zamknieta kuchnie i wieksza przestrzen w salonie
Pozdrowienia

helism
03-08-2003, 12:07
Pagin. A po co tak zmieniać :D . To już lepiej i prościej byłoby zrobić kuchnię w miejscu pokoju gościnnego, ale wtedy trzeba pokombinowąc z kominem (co jest konieczne też w Twoim rozwiązaniu). Kuchnia w pomieszczeniu gospodarczym byłaby bardzo mała. Ja mam w nim łazienkę i jak na łazienkę - bardzo mi się podoba. Ale taka kuchnia byłaby porównywalna do blokowych i, żeby wygospodarować w niej miejsce do jedzenia (a nie wyobtażam sobie kuchni bez takiego miejsca), trzebaby się naprawdę nakombinować :-? . A po co kombinować we własnym domu.
Twój pomysł z salonem nie jest taki zły. Można też zostawić komin na swoim miejscu i tam gdzie była kuchnia i jadalnia zrobić dużą i wygodną jadalnię, a w drugiej części kącik wypoczynkowy.
A tak prawdę mówiąc, gdybym miała robić tyle zmian w D21, to poszukałabym innego projektu. Wybór na rynku jest naprawdę zacny.

Pagin
03-08-2003, 12:48
Witam,
Helism - zgadzam sie z Toba ze zbyt duza ilosc zmian nie jest dobra sprawa i nalezy poszukac innego projektu. Tak tez zrobilem. Buduje wg projektu APS115 pracowni Archi-Projekt z Lublina. Do D21 pozostal pewien sentyment
Pozdrowienia

trach
04-08-2003, 08:56
Dzięki, Pagin, za rady, ale pokój gościnny jest niezbędny w naszym domu, to było jedno z głównych założeń. Piec ze zbiornikiem na olej i zasobnikiem c.w.u. też nie dałby się pogodzić z kuchnią - a u mnie nie ma i nigdy nie będzie c.o. bo buduję w szczerym polu.
Inne moje (i żony) założenia to m.in.:
- niezbędne pomieszczenia dodatkowe: pokój do pracy, spiżarnia i pomieszczenie gospodarcze mieszczące więcej niż tylko kotłownię (garaż, warsztat i kuchnia letnia z piecem chlebowym, również dla nas niezbędne, będą w drugim budynku - gospodarczym)
- dom niepodpiwniczony, natomiast z wolno stojącą piwnicą ziemną
- jedna łazienka musi być na tyle duża, aby zmieścić w niej brodzik do natrysku murowany (zajmujący prawie 2x więcej miejsca) oraz bidet
- kuchnia możliwie wydzielona ale nie za ciasna
- tradycyjna bryła z zasadniczym dachem dwuspadowym bez okien połaciowych
- kominek wewnątrz, zadaszony taras-weranda w elewacji ogrodowej
Myśmy z żoną przewertowali dosłownie tysiące projektów typowych zanim trafiliśmy na taki, który spełniał w zasadzie wszystkie założenia, a przy okazji jego elewacja (ta z balkonem) jest ideałem skończonym (dokładnie tak wyobrażałem sobie i szkicowałem nasz przyszły dom od samego początku). W zasadzie oprócz zmiany położenia tarasu zmiany, których dokonujemy, są kosmetyczne. A nawet jeśli coś przeoczymy, to trudno. W końcu nie po to się przeprowadzamy z miasta na wieś żeby mieć święty spokój i komfort, tylko właśnie po to żeby mieć więcej zajęcia i nie zgnuśnieć przed telewizorem (albo przy PC-cie w internecie :wink: ).
Pozdrawiam -
Andrzej

trach
05-08-2003, 15:14
Dołączam się do prośby, z tym że ja wolałbym okolice Warszawy i na wschód.
Moja żona, Agnieszka, podpisuje się obiema rękami pod Twoimi słowami, mhal - że domek D21 na papierze i w kartonie jest bardzo przytulny, i że już się go nie może doczekać...

trach
05-08-2003, 15:24
Co do sezonowania drewna, to moja odpowiedź jest nieco spóźniona, i chyba oczywista - nigdy i nigdzie nie stosuje się w budownictwie drewna niesezonowanego, bo zawsze się popaczy albo wyjdą "wady ukryte" czyli popęka. Oczywiście sezonowanie nie odbywa się już w sągu tylko w suszarni, więc można drewno wysezonowane mieć z drzewa ściętego przed miesiącem.
Jedyny wyobrażalny wyjątek to drewno, któe ma pracować w warunkach mokrych z założenia - jeśli np. budujesz pomost na palach nad brzegiem jeziora albo wykładasz nim ścieżkę w ogrodzie. Ale na więźbę - nigdy.

MHAL
11-08-2003, 11:17
Gratuluję wyboru :D Nasz dom jest już na ukończeniu i nie zamieniłabym go na żaden inny :D Jest w sam raz dla naszej rodzinki. a te kosmetyczne zmiany o których juz pisałam nam akurat pasują i jesteśmy z nich bardzo zadowoleni.
Pozdrawiam
M

Pyza
03-09-2003, 17:23
Od dwóch miesięcy mieszkam w moim d21. Jestem zachwycona :) .

04-09-2003, 13:50
Pyza - szkoda, że tak późno się chwalisz - gratuluję. Z tego co pamiętam, południowe okolice Krakowa, czyli jesteśmy prawie sąsiadami...

Pyza
04-09-2003, 16:01
Pyza - szkoda, że tak późno się chwalisz - gratuluję. Z tego co pamiętam, południowe okolice Krakowa, czyli jesteśmy prawie sąsiadami...

Bo dopiero od niedawna mam internet (neostrada) w domu. A miałam mieć tylko radiowy(!) telefon. Ale cośmy się (ja i mąż) z tepsą naszarpali, ech...
Jeśli to nie tajemnica :wink: czy możesz mi powiedzieć, ile kosztuje ogrzanie Twojego domu w zimie (za miesiąc, przy dużych mrozach)? Spędza mi to sen z powiek, a jak już zasnę, to śnią mi się rachunki z gazowni na tysiące złotych :wink: . Co prawda mam kominek i będę grzać (drewno już dawno kupione), ale i tak się martwię.
Pozdrawiam prawie-sąsiada :)

05-09-2003, 08:25
Dzięki za pozdrowienia. Zaglądnij proszę na prywatne wiadomości.

MHAL
05-09-2003, 11:35
Pyza, GRATULACJE!!!!
Ciesze sie na każdą wieść o D21 i jego zaletach :D My planujemy wprowadzić się na Gwazdkę :D Aktualnie jesteśmy na etapie kończenia instalacji i czeka nas wykończenie :D

Pyza
05-09-2003, 19:00
MHAL,
Miłego wykańczania :) i żeby wam pieniędzy nie brakowało :wink: .
Pozdrawiam serdecznie :D

helism
06-09-2003, 10:27
Pyza gratuluję zamieszkania.
MHAL - powodzenia i wygranej w totka :) .
A wszystkim, którzy budują lub będą budować D21 gratuluję dobrego wyboru :lol: .

MHAL
23-09-2003, 07:50
Jeżeli wszystkie D21 w Polsce nie zostały juz wybudowane i wykończone i jeśli ktos tu jeszcze zagląda, mam pytanie :D
Chodzi mi mianowicie o wykończenie naszego strychu. Na strop poddasza kładziemy płytę KG, potem wełnę a na podłoge stryszku mąż chce położyć zwykłe płyty i przykryc to wszystko wykładziną lub czys podobnym. Czy to wystarczy ??? Czy nie będzie róznicy temperatur między strychem (bez ogrzewania) a poddasze i czy nie będzie się skaraplać para wodna ???
A tak w ogóle to jak się uzytkuje nasz stryszek w D21 ???
Pozdrawiam
M

23-09-2003, 10:40
Witaj MHAL, u mnie jest tak: płyta G/K wełna 24 cm, płyta OSB - docelowo ma być polakierowana, na razie nie jest. I tyle.
Użytkuje się dobrze, nie zauważyłem żadnych niepokojących objawów - typu: skraplanie, wilgoć.

MHAL
23-09-2003, 10:54
Dzieki jaro :D Jak zwykle mozna na Ciebie liczyć :D

23-09-2003, 13:27
do usług MHAL :D , za to jeśli ktoś ma pomysł jakie (i gdzie) lampy kupić do wspólnej przestrzeni na dole D-21 (salon, kuchnia, jadalnia) to chętnie się dowiem...

MHAL
23-09-2003, 13:33
No cóż, my chcemy pójśc w strone stylu rustykalnego, choc moze nie do końca. dostalismy od mojej mamy piekny kuty kinkiet. Jest dość duzy ale za to prosty w formie. Planuje dobrać do niego lampy wiszące. Może jest to rozwiązanie surowe ale nam sie podoba :D

24-09-2003, 08:34
No to szkoda, że nikt nam nie podarował lampy - żyrandolu, bo wtedy przeynajmniej wybór stylu lamp mielibyśmy za sobą :D .

renatka_j
14-10-2003, 20:42
Witam po długiej przerwie sympatyków i budowniczych d21. My nadal nie zdecydowaliśmy się na projekt ale jesteśmy coraz bliżsi kupna działki. W zasadzie w którymś momencie dom z użytkowym poddaszem odpadł ze względu na schody i kolana ale ostatnio znów zaświeciło swiatełko w tunelu (dla mnie - bo strasznie mi się d21 podoba a mój mąż optował za parterowym domem) ponieważ działka która aktualnie jest faworytką męża jest na tyle wąska, że dom z poddaszem uzytkowym znacznie lepiej się w nią wpasowuje niż parterowy. Cóż poczekamy- zobaczymy. Jesli kupimy tę działkę być może ponownie bedę się uśmiechać do szczęśliwych posiadaczy d21 :D z prośbą o umożliwienie obejrzenia wybudowanego domu. Mój kochany mąż ma dwa zastrzeżenia do tego projektu 1) za mały salon (wymyśliłam, że może da się przesunąć ścianę o kawałek i powiększyć dom, a co za tym idzie salon i jadalnię, oraaz niestety zwiększyc asymetrię lewej i prawej strony domu) 2) nie podoba mu się wiszący nad wejściem tzw. pokój- hobby ( może zabudować ganek??? :o ale chyba dom straci wyglad) Co o tym sądzicie??? Pytanie do osób uzytkujących ten dom: czy ten salon rzeczywiście jest za mały ? może mały ale "ustawny"??
Pozdrawiam wszystkich serdecznie :D
Renata

helism
15-10-2003, 16:17
Renatka.
Ja się wypowiem w kwestii pokoju-hobby. Wydaje mi się, że jest to dobre rozwiązanie. Dzięki temu, że wisi on nad wejściem, wchodzącemu nie kapie na głowę. Gdyby to zabudować gankiem, bryła domu stałaby się ciężka no i wchodzenie do domu prosto ze schodów nie jest juś tak wygodne. Poza tym jeżeli wczytasz się w posty zobaczysz, że chyba nikt z budujących D-21 nie zmieniał góry. Wszyscy, którzy nas odwiedzają bardzo ją chwalą.
W kwestii salonu to może najlepiej niech się wypowie Jaro ... on nic nie zmieniał. Ja mam połączone: salon, kuchnię, jadalnię i hol, ponieważ lubię przestrzeń. Fakt, że w samym salonie niewiele jest miejsca na ustawienie mebli, ale wypoczynek się zmieści, jakaś komódka lub półka na telewizor tez, a szaf nie zamierzam tam wstawiać, bo mam na tyle miejsca w innych pomieszczeniach.

MHAL
17-10-2003, 13:52
Ja wyrzuciłam słup dzielący wejście do salonu i kuchni. Dało to większą przestrzeń, ż której jestem zadowolona. Salon dla mnie optymalny ale mozna go powiekszyć nie zmieniając wymiarów domu. wystarczy przesunąć ściankę kominową dzieląca salon od kuchni zmniejszając kuchnię, która i tak jest przestronna i powiększyc w ten sposób salon.

W domu jeszcze nie mieszkamy. Jestesmy na etapie wykończenia siebie i domu :wink: Nie zamieniłabym rozkładu góry za nic. Pokoik =hobby, jak go nazwałas jest dla mnie idealnym miejscem do pracy dla mnie i męża a w przyszłości będzie pokojem komputerowym dla dzieci i małą biblioteczką. Nie chcę aby dzieci miały komputery w swoich sypialniach więc takie rozwiązanie jest dla nas optymalne.

D21 jest idealny!!!!

20-10-2003, 13:11
Wywołany "do tablicy" melduję się posłusznie :D. Widzę że D21 zyskał w MHAL nowego, wiernego fana. Ale do rzeczy:
1. czy salon jest za mały ? no duży to on nie jest - jeśli ktoś lubi urządzać wielkie imprezy to miejsca będzie mało, jeśli tylko do kameralnych posiadówek z parą znajomych przy kominku np. - jest idealny; czyli znowu wychodzi że nasz styl życia przekłada się na przydatność lub nie projektu :D
2. pokój hobby wiszący na słupach nad wejściem decyduje o stylu tego domu, dzięki temu jest on lekki i taki swojski, obudowanie ganku z pewnością zmieni jego charakter...
gwoli sprawiedliwości muszę jednak przyznać, że po pierwszej zimie sam zacząłem się nad tym zastanawiać... chodzi o kurz,liście i śnieg które są nawiewane przed same drzwi wejściowe, inna sprawa, że ja nie mam murków przy wejściu, które są w oryginalnym projekcie (to może być powód moich kłopotów).

MHAL
20-10-2003, 13:21
Cóż jaro, może tak własnie być. Ja mam rzeczone murki i jak na razie nie nawiewa..... ale zima przed nami.... :D

helism
20-10-2003, 21:28
Ja też nie mam murków i jak nawieje to wywieje. :D
W ogóle to mam wejście od zachodu i ogólnie strasznie wieje :-?

renatka_j
13-12-2003, 11:31
Witam ponownie po długiej przerwie (dużo obowiązków i tylko 24 godzinna doba :( ) . Dziękuję za wszystkie odpowiedzi na moje pytania. Działka nadal nie kupiona więc wybór projektu wciaż niedokonany. Wbrew pozorom kupić dobrą działkę nie jest łatwo - w tych już prawie zaakceptowanych wychodzą na jaw różne mankamenty - i szukamy dalej. Szczerze mówiąc chciałabym już zakończyć ten etap ale cóż siła wyższa.
Pozdrawiam sympatyków d21 i jako, że zbliżają się Święta życzę wszelkiego powodzenia w domach i na budowach :D
Renata

MHAL
16-01-2004, 11:26
Ale nam wątek spadł nisko :( Czy nikt juz nie buduje D21 ??
A ja się za jakiś miesiąc wprowadzam :D :D :D
Na razie wszystko wygląda ok ale cos więcej będę mofgła powiedzieć po przeprowadzce.....
Na razie jedyny problem mam ze schodami...jakoś tak dziwnie wyszły bez przerwy między biegami i jest problem z balustradą...
Jaro jeżeli jeszcze przeglądasz ten wątek to napisz prosze jak u Ciebie został rozwiązany ten problem i czy w ogóle sie pojawił??

16-01-2004, 11:55
Na razie jedyny problem mam ze schodami...jakoś tak dziwnie wyszły bez przerwy między biegami i jest problem z balustradą...
Jaro jeżeli jeszcze przeglądasz ten wątek to napisz prosze jak u Ciebie został rozwiązany ten problem i czy w ogóle sie pojawił??

Witam. Nie bardzo rozumiem - chodzi o spocznik ? Napisz proszę dokładniej, jaki to problem ?

MHAL
16-01-2004, 12:13
Jaro dzięki , że jesteś :D
No własnie nie chodzi o spocznik. Jeden ze stolarzy nazwał to "duszą" schodów - ładnia prawda ?? :D
Do spocznika przylegaja dwa biegi: jeden z parteru na spocznik a drugi ze spocznia na poddasze. Pomiedzy nimi podobno powinna być przerwa najlepiej właśnie widoczna ze spocznika, biegi powinny być od siebie odsunięte o kilka, kilkanaście cm. a tego u nas nie ma. Oba biego przylegają do siebie. Prawdopodobnie jest to efekt usunięcia ścianki mającej tworzyć schowek na parterze przy i pod schodami.
Nie wiem czy jasno to opisałam.....

16-01-2004, 13:07
Teraz już rozumiem, wydaje mie się, że mam ową przerwę, sprawdzę i dam odpowiedź w poniedziałek.
Napisz co poza tym na budowie ? Jakie wybory już poza Tobą ?

MHAL
16-01-2004, 13:37
No cóz ta "budowa" to juz bardzo przypomina prawdziwy dom :D w środku płtyki tam gdzie miały byc i inne podłogi...pomalowane na kolorki....wygląda ślicznie (tylko z jednym kolorem nie trafiliśmy, miała byc delikatna zieleń a wyszła soczysta zieleń wiosennej trawki...bardzo ssssoczysta), no i mamy śliczny kominek....a i drzwi wewnętrzne juz "się robią"... i w ogóle fajnie jest. Tylko nie wiedzieć czemu troche się denerwuje przed tą przeprowadzką......

Pagin
16-01-2004, 20:03
Witam,
Cieszę się e ożył wątek o D21
Pozdrowienia dla wszystkich

MHAL
17-01-2004, 12:18
Ano ozył ale i tak marnie z nim :wink: Cos mało fanów D21 na świecie.... no cóz nie wiedzą to dobre :D z mężem często stajemy sobie przed naszym domkiem i wzdychamy: "Ale mamy piękny dom..." :D

Pyza
17-01-2004, 12:54
Im dłużej mieszkam, tym bardziej wiem, że dobrze wybrałam. Ten dom jest stworzony dla nas, dla mojej rodziny.

Przy okazji (bo nie wiem, gdzie to zamieścić), choć już od dłuższego czasu noszę się z takim zamiarem:

Bardzo serdecznie podziękowania dla P. Matuszewskiego i całego Zespołu, który stworzył ten projekt. Dla mnie - doskonały. Dziękuję.

MHAL
17-01-2004, 13:01
Jak najbardziej przyłączam sie !!! :D
Dla mnie również jest idealny. Widziałam kilka projektów autorstwa p. Matuszewskiego i wniosek jeden: ten Pan jest po prostu mądrym człowiekiem i bardzo dobrym architektem.
Serdeczne pozdrowienia :D

helism
17-01-2004, 15:29
MHAL
Nam też schody wyszły bez duszy, ale mamy piwnicę i, żeby oddzielić ją jakoś od części mieszkalnej, zrobiliśmy ściankę i drzwi. Sądzę jednak, że Ciebie to nie urządza (chyba wogóle nie chcesz mieć ścianki w tym miejscu), ale może się mylę. Przyszło mi teraz do głowy, że mogłabyś zrobić jakąś ściankę ażurową, typu półki, albo kratkę z listewek (lub metalu) i coś na tym powiesić ... :roll:
A balustradę zrobić tylko od góry do spocznika ...
I oczywiście dołączam się do podziękowań dla ekipy twórców D-21

Pagin
17-01-2004, 17:34
Przylaczam sie do opini mieszkancow i budujacych nt projektu D21
Pozdrowienia

MHAL
19-01-2004, 06:40
helism, ja juz tej ścianki nie mam i tę myslałam o kratownicy ale boje sie, że zrobi się prawdziwa "klatka" schodowa.... No cóż będę musiała coś wymyśleć.

19-01-2004, 10:32
Sprawdziłem - owej duszy nie ma w projekcie - więc ja też jej nie mam. Nie ma jej bo standardowo ma tam być schowek ze scianką - stąd niepotrzebna poręcz. Mimo, że schowka nie mam - więc i ścianki brak to stolarz poskładał się i balustruda jest. Ubyło nam z 5 cm z szerokości schodów ale w praktyce nie przeszkadza.
Mam za to pytanie do tych z Was, którzy używają już górnej łazienki. Jak sprawuje się wentylacja tejże ?

MHAL
19-01-2004, 10:38
dzięki jaro za odpowiedź.
Co do łazienki to na razie jedynie ją dokładnie myję a używać zacznę za jakis miesiąc. Zamontowaliśmy kratkę wentylacyjną we wnęce natryskowej z elektrycznym wentylatorkiem, czy to wystarczy nie wiem.... :-?

helism
02-04-2004, 23:11
Mam pytanie do użytkujących górę D21.
Czy zrobiliście zaprojektowaną garderobę w sypialni? Jak ona funkcjonuje, tzn. czy jest wygodna, nie za mała itp.
Zastanawiam się czy jest sens ją robić, czy lepiej szafy wnękowe. Mam wątpliwości, a powoli zbliżam się do tego etapu.

MHAL
05-04-2004, 07:56
No cóż u nas było to tak, że najpierw panowie murzarze wymurowali garderobę, my przyjechaliśmy, popatrzyliśmy i kazalismy rozebrać :D
sypailnia zroiła sie mało ustawna a garderoba i tak była mikroskopijna.
Zrobilismy jedynie ścianke przy wejściu do sypialni szerszą niz na typowa szafę wnękową i wszystko jest przygotowane pod drzwi przesuwne, na które jeszcze nie ma pienążków..... i tak wygląda dużo lepiej !

A i jeszcze taki mały szczegół....juz mieszkamy! Jest super :D

helism
05-04-2004, 15:42
MHAL
Dzięki i gratulacje z okazji zamieszkania :D . Tak wałaśnie mi się wydawało, że jak już garderoba, to nie z wejściem takim jak w projekcie.
Ale może ktoś jeszcze się wypowie ...

Pyza
05-04-2004, 22:16
W moim domu też nie ma garderoby. Ten pokój będzie pokojem dla dzieci i wtedy ta garderoba dla mnie traciła tam sens. Wyszedł bardzo fajny, bardzo duży pokój.
Pozdrawiam :)

Ps a ja już mieszkam ponad 9 miesięcy - jak to szybko zleciało :o

pmalorny
08-04-2004, 14:40
witam , jestem nowy troche sie gubie w tych ikonkach i innych symbolach w okienku. Mam D21 w stanie surowym zamknietym w Opolu.
Wprowadziłem kilka "modernizacji":
1) wywaliłem wieszaki jetek - pogrubiłem je jako podwójne 8/18
2) wywaliłem schody żelbetowe - wypuściłem tylko wieniec dla sciany odsadzonej klatki schodowej
3) Troche niedopracowane jest zbrojenie płyty balkonu - w wykazie stali i opisie są różne długości prętów. Ponadto nie wiadomo co ile mają byc - z ilości i dług. balkonu wnioskuje że co 10 cm. Ale jak w takim razie co drugi wpuszczać w płytę z odgięciem w dól jak np. w stropie teriva możliwe jest to tylko w beleczkach prefabrykowanych (co 45 lub 60 cm).
4) Myslę że ławę pod ścianą z balkonem można zwężyć jakieś 10 cm
5) Wyłaz kominiarski - powinny być raczej 2 koło każdego komina.

Pagin
08-04-2004, 15:10
Witam,
POMALORNY - w dziale projektow jest szeroki i czasami aktywny watek o nazwie "D21 z garazem". Znajdziesz tam mieszkancow, budujacych i sympatykow D21.
Pozdrowienia

pmalorny
09-04-2004, 09:16
Witam, jestem nowy a D21 mam w stanie surowym zamkniętym (Opole).
Wprowadziłem kilka modernizacji:
- wyrzuciłem wieszaki podtrzymujące jętki (pogrubiłem jetki na 2x8/18)
- zrezygnowałem z betonowych schdów na pietro (został tylko wieniec pod wysunięta ścianę klatki schod.)
- dałem 2 wyłazy kominiarskie (każdy koło swojego komina)
- zróżnicowałem grubość ocieplenia cześci fundamentowej (Termopian) i scian nadziemia - gdyby było wg projektu nie ma tam raczej okapu
- troszkę niejasne jest zbrojenie płyty balkonowej (można sie domyslać że pręty powinny być co 10 cm, kłopot jest z wpuszzcaniem co drugiego w płytę (z odgieciem w dół) jak sugeruje rys. - bo możliwe jest to tylko tam gdzie są beleczki stropowe (czyli co 45 lub 60 cm)
- mam przybudowany garaż - ale sugeruję aby zawczasu pomyśleć o tym, że wieniec pod murłatę garazu trzeba spiąć z wieńcem budynku głównego oraz jeśli chcemy zamocować płatew dachu garażu przylegającą do ściany domu to albo kotwimy ją w wieńcu nad parterem albo wylewamy dodatkowe słupki w ścianie szczytowej - wtedy można jeszcze zwiększyć kąt spadku dachu
- poza tym projekt ma elementy wylewane o grubości równej grubości muru co kłóci się np. z kwietniowym muratorem gdzie jest sugestia aby dodawać dla uniknięcia mostków termicznych dodatkowe 7-8 cm styropianu

13-04-2004, 10:03
Czy zrobiliście zaprojektowaną garderobę w sypialni? Jak ona funkcjonuje, tzn. czy jest wygodna, nie za mała itp.


Cześć. PRzespałem reaktywację naszego wątku "domowego". :D
MHAL: GRATULACJE!
A teraz helism: oczywiście garderobę mam.. tak jak w projekcie :D !. Jest faktycznie mała, ale zabudowałem ją wg własnego projektu i jest wygodna. NIe zamieniłbym jej na szfę. Są tam tylko rzeczy żony i parę moich koszul :D więc miejsca nie brakuje. Jeśli zdecydujesz robić to koniecznie: z grzejnikiem i wentylacją. Wentylacji zdaje się nie ma w projekcie a już wiem, że jest potrzebna - muszę dorobić.
Pozdrowienia dla wszysktich miłośników d-21 ! :D

domator
01-05-2004, 17:51
Witam, chętnie obejrzę d21 w trakcie budowy bądź w stanie wykończonym. :P

Pagin
02-05-2004, 11:55
Witam,
W dziale Projekty jest obszerny watek nt D21 zatytulowany "D21 z garazem". Tam znajdziesz mieszkancow, budujacych i sympatykow domu wg tego projektu
Pzodrowienia

04-05-2004, 09:18
Cześć. W jakim rejonie gotów jesteś zobaczyć D-21 ? Pomorze, Śląsk, Małopolska ?

domator
05-05-2004, 17:47
Cześć jaro.
Wchodzi w grę zarówno teren małopolski jak i śląska.
Pozdrawiam i oczekuję odpowiedzi.

domator
10-05-2004, 16:24
Witam
Chętnie zobaczę d21.
Pozdrowienia

MHAL
11-05-2004, 14:07
Cześć domator, a skąd jesteś??

domator
12-05-2004, 14:35
Cześć MHAL
województwo ślaskie
Pozdrowienia

MHAL
06-07-2004, 13:33
Strzasznie dawno tu nie zaglądałam.....
Jak tam miłośnicy D21? Jakoś mało nas na świecie......
My juz mieszkamy przeszło 4 miesiące i jestem zachwycona. Nie mogłam lepiej wybrać. Szkoda, że tak mało osób doceniło ten projekt... Ale cóż, nie to ładne co ładne ale to co się komu podoboa :D
w każdym razie pozdrawiam wszystkich mieszkajacych i budujących D21 :D
M

Martini
08-07-2004, 18:04
Witam wszystkich :D :D
Ja tu nie zaglądałam straaaaaasznie długo. Mam ogromną prośbę czy ktoś mógłby umieścić swoje zdjęcia D21 w galerii? Ja niestety nie mam możliwości umieszczenia swoich fotek (chociaż mam dopiero parter). pozdrawiam wszystkich :wink:
Martini

MHAL
09-07-2004, 06:40
Chętnie umieszczę, nawet w tym miejscu ale nie bardzo wiem jak to zrobić.... :oops:
Mam zdjęcia w komputerze.

Martini
09-07-2004, 16:01
Ja też nie bardzo wiem ale może tak: w onecie założyć fotoalbum
http://secure.onet.pl/logowanie.html?app_id=39&url=mojalbum%2Fnowyalbum.html
a potem wstawić adres strony internetowej Twojego albumu adres i chyba tyle, jak bezpośrednio wstawić zdjęcie do tematu nie mam pojęcia, fotoalbumu też nie zakładałam więc nie wiem ile z tym roboty. :wink: a baaaardzo bym chciała zobaczyć Twoje fotki Mhal oraz innych budujących D21.
pozdrawiam :D :D :D Martini

Pagin
09-07-2004, 21:29
Witam,
Martini - skontaktuj sie z Jaro. Wiem ze zdjecia jego domu (D21) sa w internecie na stronach firmy ktora budowala ten dom. Niestety nie paqmietam adresu www
Pozdrowienia dla mieszkancow i symaptykow D21

Martini
10-07-2004, 09:27
Witam, :D
Pagin dziękuję za informacje i pozdrawiam serdecznie :D
Martini

24-08-2004, 15:09
Witam wszystkich fanów D-21.
MHAL: jeśli nadal masz problem z tymi zdjęciami, to mogę to włożyć na stronę. Wyślij mi tylko te zdjęcia mailem.

trach
19-10-2004, 21:06
Witam wszystkich przeglądających ten wątek!

Ponieważ buduję ten domek właśnie, a informując o tym fakcie ostatnio w różnych wątkach byłem o rozmaite rzeczy w związku z nim pytany, widzę z tego że zainteresowanie projektem D21 jest w "narodzie" szczególnie duże. Pozwolę sobie zatem zapoczątkować tu, a nie w Projektach, drobną dyskusję nad przedstawionymi w tym numerze "M." rozwiązaniami jako przyczynek do całości wiedzy o Tradycyjnym - D21.

Wybrałem ten projekt - a właściwie: wybraliśmy - po przewertowaniu setek i tysięcy nowszych i starszych projektów. To były pracowite trzy kwartały szukania i upewniania się, że to ten i tylko ten.

Żona szukała od strony rozkładu pomieszczeń:
- co najmniej cztery sypialnie lub trzy plus biblioteka
- kuchnia tylko częściowo połączona z salonem
- spiżarnia
- duża kotłownia z warunkami do suszenia
- bez garażu w bryle
- jedna łazienka z wanną, druga z kabiną

Ja szukałem od zewnątrz, po bryle:
- maksymalnie tradycyjny wygląd i materiały
- dach bez naczółków (nie mówiąc o kopercie)
- poddasze bez okien połaciowych itp
- bez zbędnych wykuszy
- z zadaszonym tarasem na ścianie przeciwnej do elewacji wejściowej
- detal: drewniany

Idealnie do tego rozwiązania pasował - albo dawał sie dopasować - tylko D21. Przesunięcie tarasu na sąsiednią ścianę z zamianą miejscami drzwi na taras i okna w salonie było drobnostką, na którą bez trudu uzyskaliśmy zgodę architekta, podobnie jak na dostawienie daszku nad tym tarasem. Przy okazji zmieniliśmy ścianę dwu- na jednowarstwową, z Poromuru 44 cm.

W związku z tym, co powyżej, zupełnie nie rozumiem przynajmniej dwóch propozycji, które przedstawiono jako wariantowe modyfikacje tego projektu:

1). zmiana przeznaczenia spiżarki na schowek.

Rozumiem, że komuś spiżarka mogła być niepotrzebna, tym niemniej D21 posiadał porządną spiżarkę jako jeden z naprawdę nielicznych projektów.

2). likwidacja jednego pokoju sypialnego z czterech i zamiana go na łazienkę.

Znów, jako jeden z nielicznych domków w "klasie średniej" (Pu=149 m kw.), D21 posiadał aż cztery, i to sensownie wydzielone, pokoje na pięterku plus dodatkową sypialnię/gabinet na parterze. Większość innych rozwiązań projektowych proponowała mało pokoi, a dużych. Zarazem wydawało mi się, i nadal wydaje, że pokój kąpielowy jest na tym pięterku wystarczająco duży. Zupełnie niejasne jest dla mnie proponowanie, żeby jeszcze tę funkcję rozszerzyć - i żeby ponad 40% powierzchni użytkowej piętra zajmowały łazienki ! Jest to indywidualna fanaberia inwestora, i oczywiście architekt może to zaakceptować, ale nie sądzę, żeby to był właściwy kierunek, który należy rozpropagować wśród czytelników...

Ogólnie wrażenie jest takie, że liczba pokoi i wydzielona spiżarka to były najbardziej "deficytowe" wśród projektów atuty domu Tradycyjnego, jego najmocniejsze punkty, a przedstawione adaptacje właśnie z nich zrezygnowały. To trochę jakby prezentując publice samolot klasy stealth - powolny ale niewykrywalny przez radar - zaproponować go do wożenia poczty!

Pozdrawiam i z ciekawością oczekuję na Wasze wrażenia -

Andrzej (Trach)

KvM
19-10-2004, 22:46
Pozwolę sobie nie zgodzić się w paru punktach z Tobą. Uważam, że projekt ten nie nadaje się za bardzo dla rodziny 2+3. Brakuje po prostu miejsca na poddaszu. Aby było wygodnie, po pierwsze pokoje powinny być co najmniej 12m2 (standard muratora), a poza tym uważam, że łazienka dla rodziców jest potrzebna, ale co po łazience, do której nie można wejść bezpośrednio z sypialni? Owszem projekt ten nadaje się trochę bardziej niż inne ale ciągle nie jest to "to" (przynajmniej dla kogoś, kto dzieci ma małe i w wieku zbliżonym do siebie).

Jeszcze w kwestii łazienek. Ja też byłem przekoanany, że dwie starczą, ale jak sobie pomyślałem co będzie jak syn będzie miał 14, acórki 16 i 18 lat i wszyscy będą na tą samą godzinę chcieli zdążyć do szkoły i do pracy, to stwierdziłem iż 2 łazienki i ubikacja to absolutne minimum by mówić o jakimś komforcie mieszkania.

W kwestii architektury. Coraz bardzie jestem wkurzony, bo rozwiązania, które widzę nijak nie łączą architektury z funkcjonalnością (choćby stanadrdów prezentowanych przez "Muratora"!). Odnoszę wrażenie, ze najpierw jest architektura (widocznie dla ludzi najważniejszy jest wygląd domu), a gdzieś tak pod koniec funkcjonalność. Na palcach jednej ręki mogę wymienić projekty, które są na prawdę funkcjonalne, pozwalają wierzyć, że będzie się żyło komfortowo. Owszem są projekty komfortowe i ładne, ale one mają zwykle grubo ponad 200m2, ja chcę komfortu dla 5 osób na 150m2 cieszyłbym się gdyby jeszcze projekt był ładny i tani w realizacji, ale to chyba marzenia ściętej głowy...

Nezia
19-10-2004, 23:27
Pozdrawiam i z ciekawością oczekuję na Wasze wrażenia -

Andrzej (Trach)
No więc moje wrażenie, Andrzeju, jest takie :wink: A GDZIE JEST ŁAZIENKA DLA RODZICÓW!!! :wink: Marzymy o takowej od chwili, gdy dzieci same zaczęły chodzić i co za tym idzie wchodzić nam do łazienki, gdy z niej korzystamy (dodam, ze mieliśmy nadzieję, że będzie to jedyne miejsce, gdzie można by uciec przed "mama, a on mnie bije!", "tata, ona mi zabiera!", "mama, a oni mi psują!" :-? ) No i rodzice też chcą poleżeć sobie w wannie z dobrą książką i lampką wina, albo-o zgrozo!!!- "pobyć" tam WE DWOJE (dodam, że bez świadków, najlepiej :wink: )no i czasem z sypialni wyjdzie się "ubranym tylko w zegarek" a tu w łazience-pociecha się akurat załatwia, bo wypiła litr soku przed myciem zębów, bo po myciu jest zakaz, a jeszcze by do rana zabrakło :wink: swego czasu w Muratorze był kosztorys tego domu- miał 2 na początku...

...kiedyś wpadł nam w rece, bardzo dawno to było, projekt pracowni Atrium "Dom z ceglaną elewacją"
http://www.atrium.waw.pl
jest idealny!!! ma wszystko, co potrzeba, jest prosty itd, itp,

Mieliśmy szczęście, bo w maju wygraliśmy w konkursie "Ładnego domu" projekt gotowy i wybraliśmy sobie Salome, pracowni Archipelag, jest bardzo podobna
http://www.archipelag.pl/switch_obj.php?KatID=3990400&KlasaID=3&ObjID=409&CanBack=1
Mój mąż powiedział, że jeśli mamy mieć dom, to on chce mieć w nim garaż :lol: no i niech mu będzie, w końcu niech ma coś z życia :wink:
Acha, kosztorys Salome to 156 000zł

A co Ty, Andrzeju, myślisz o naszym projekcie???

trach
20-10-2004, 10:18
Nie miałem za dużo czasu na zastanowienie, ale cosik napiszę.

Pierwsze wrażenie takie: bryła ładna (moje osobiste preferencje kazałyby mi zmienić to i owo, ale to jest subiektywne), bardzo otwarty i "ustawny" parter (bez problemów można nawet zrobić wejście do garderoby z pomieszczenia gospodarczego a do gabinetu - prosto z sionki) i całkiem dobre piętro, tylko po co taki wysoki garaż?

Podłoga garażu na rzutach jest w poziomie terenu, podłoga parteru dobre 45 cm wyżej, a podłogi piętra i "strychu" równe - czyli garaż ma wysokość na pewno dobrze ponad 3 metry. Być może łatwiej jest wejść na "stryszek" bez kilku schodków w dół, ale w ten sposób tracimy mnóstwo powierzchni. Pomieszczenie to mogłoby stanowić świetny pokój rodzinny lub do zabawy dla dzieci, o powierzchni porównywalnej z garażem, a tak, ze skosami wychodzącymi praktycznie z podłogi, bez ścianek kolankowych, nadaje się tylko na strych-składzik i to o powierzchni wg rzutu 5 m kw. Podniesienie ścianki kolankowej (i połaci tej części dachu) pomogłoby, ale i opuszczenie stropu - i to o dobre 60-70 cm - pomogłoby bardziej, a kosztowałoby znacznie mniej (i pieniędzy, i przeróbek) - sporo projektów takie rozwiązanie ma i przy takiej konstrukcji stropu, jaką musi mieć ten domek, byłoby to do zrobienia. Od biedy tych kilka stopni w dół nie musiałoby się znajdować nawet w obrysie uzyskanego pokoju, mogłyby one wchodzić skosem płyty w sufit nad pomieszczeniem gospodarczym na parterze, w pobliżu pieca. No, dochodziłoby docieplenie ścian tego pokoju i dachu nad nim, byłoby to w całości droższe niż teraz jest w kosztorysie, oczywiście.

I, rzecz jasna, teraz nie ma sensu tego przerabiać, adaptacja kompletnie zmieniałaby wszystkie rysunki. To tylko uwaga teoretyczna. Wydaje się, że priorytetem autora było maksymalne obniżenie kosztów a nie wykorzystanie maksymalnej dostępnej powierzchni i kubatury. I być może to jest słuszny kierunek...

Natomiast w świetle Twojego postu jednego nie rozumiem: a gdzież w Salome jest owa łazienka tylko dla rodziców ???

Pozdrawiam -

Andrzej (Trach)

Nezia
20-10-2004, 11:09
1. Podłoga garażu na rzutach jest w poziomie terenu, podłoga parteru dobre 45 cm wyżej, a podłogi piętra i "strychu" równe - czyli garaż ma wysokość na pewno dobrze ponad 3 metry.

2. Podniesienie ścianki kolankowej (i połaci tej części dachu) pomogłoby, ale i opuszczenie stropu - i to o dobre 60-70 cm - pomogłoby bardziej, a kosztowałoby znacznie mniej (i pieniędzy, i przeróbek) - sporo projektów takie rozwiązanie ma i przy takiej konstrukcji stropu, jaką musi mieć ten domek, byłoby to do zrobienia.

3. No, dochodziłoby docieplenie ścian tego pokoju i dachu nad nim, byłoby to w całości droższe niż teraz jest w kosztorysie, oczywiście.


4. I, rzecz jasna, teraz nie ma sensu tego przerabiać, adaptacja kompletnie zmieniałaby wszystkie rysunki. To tylko uwaga teoretyczna. Wydaje się, że priorytetem autora było maksymalne obniżenie kosztów a nie wykorzystanie maksymalnej dostępnej powierzchni i kubatury. I być może to jest słuszny kierunek...

5. Natomiast w świetle Twojego postu jednego nie rozumiem: a gdzież w Salome jest owa łazienka tylko dla rodziców ???




1. Masz rację, ale garaż nie jest zbyt duży, więc to miejsce "pod sufitem" w garażu chcielibyśmy wykorzystać na podwieszenie rowerów, czy innych "sprzętów" sezonowych.

2.Niestety, strop "idzie" nad całym domem, nie wchodzi w grę obniżenie stropu, ale ściankę kolankową da się podnieść; to pomieszczenie w świetle ma równe 2 metry, o jednego Ytonga i już jest 2,36; nie będzie prostego sufitu, tylko "ma być widać skosy do samej góry", nasz najstarszy tak sobie zażyczył, bo on chce tam mieć pokój i wejście do niego z poziomu holu na poddaszu.

3. Racja, zdaję sobie sprawę, że kosztorys to tylko "wstęp" i trzeba doliczyć jeszcze raz tyle, aby móc zamieszkać...

4. Autor chciał dać "dom niewielki za niewielkie pieniądze", to prawda, projekt będzie adaptowany przez Ytonga, bo chcemy mieć dach na płytach, a nie na więźbie, nie będzie więc problemu z konstrukcją dach.

5. No tak, przepraszam, niedopisałam... tam, gdzie są dwa pokoje od strony ogrodu (5i6) będzie "nasze królestwo". Kosztem części łazienki dzieci i części jednego z tych dwóch pokoi (5) powstanie łazienka i garderoba dla nas.

A jeśli chodzi o elewacje... no oczywiście, parę zmian "kosmetycznych" trzeba wprowadzić :wink:

Dziękuję za odpowiedź ! Pozdrawiam ! Odp???

trach
20-10-2004, 11:34
No to wszystko w porządku. Brzmi nieźle :D .

Pozostaje pogratulować wyboru i trzymać kciuki - żeby wszystkie formalności poszły szybko i sprawnie, no i żeby Wam wystarczyło pieniędzy nie tylko na projekt, ale i na resztę, aż po firanki i żyrandole. Bo zapału raczej nie zabraknie, niech no tylko domek wyjrzy z ziemi... a do tej pory niech Wam Bozia da cierpliwość, i bądźcie dobrej myśli !

Pozdrawiam i do następnego usłyszenia.

Andrzej (Trach)

trach
20-10-2004, 12:10
Odświeżam wątek.

Zapraszam do wypowiedzi na temat, który założyłem w dziale "Co w Muratorze", dotyczący przedstawionych w numerze 11/2004 modyfikacji projektu typowego D21-Tradycyjny.

Zwłaszcza proszę o odzew tych, co już mieszkają albo o.m.c. mieszkają (o-mało-co) w Tradycyjnym - MHAL i innych - wszelkie uwagi mile widziane!

Dziękuję i pozdrawiam -

Andrzej (Trach)

tom17
22-10-2004, 14:48
tam, gdzie są dwa pokoje od strony ogrodu (5i6) będzie "nasze królestwo". Kosztem części łazienki dzieci i części jednego z tych dwóch pokoi (5) powstanie łazienka i garderoba dla nas.

Nezia troszkę mało m2 na królestwo ale na "królestwo" powinno wystarczyć.
Bardzo fajny projekt, powiniem być tani w budowie. Osobiscie myślałbym nad zrobieniem wejścia na strych z garażu (jakieś opuszczane schody) i powiększeniem pokojów 5 i 6 kosztem korytarza 3 m2. Pozwoliłoby to "odizolować termicznie" część mieszkalną od garażu i strychu, ale skoro Twój syn chce miec tam pokój to nie ma dyskusji.

pozdrawiam,
i życze szybkiej realizacji

jak na razie 2+2

Nezia
22-10-2004, 18:32
tam, gdzie są dwa pokoje od strony ogrodu (5i6) będzie "nasze królestwo". Kosztem części łazienki dzieci i części jednego z tych dwóch pokoi (5) powstanie łazienka i garderoba dla nas.

Nezia troszkę mało m2 na królestwo ale na "królestwo" powinno wystarczyć.
Bardzo fajny projekt, powiniem być tani w budowie. Osobiscie myślałbym nad zrobieniem wejścia na strych z garażu (jakieś opuszczane schody) i powiększeniem pokojów 5 i 6 kosztem korytarza 3 m2. Pozwoliłoby to "odizolować termicznie" część mieszkalną od garażu i strychu, ale skoro Twój syn chce miec tam pokój to nie ma dyskusji.

pozdrawiam,
i życze szybkiej realizacji

jak na razie 2+2

"królestwo" nam wystarczy 8) gdyby było królestwo sprzątalibyśmy dom przez caaaaały tydzień :wink:
no i teraz z młodzieżą się nie dyskutuje, bo można nie zrozumieć co młodzież mówi :wink: :lol:

kedod
09-01-2005, 23:57
Gdzie na suwalszczyznie buduje sie D-21?
Chetnie prosze o kontakt na priv.

02-02-2005, 07:46
...Zapraszam do wypowiedzi na temat, który założyłem w dziale "Co w Muratorze", dotyczący przedstawionych w numerze 11/2004 modyfikacji projektu typowego D21-Tradycyjny.
Zwłaszcza proszę o odzew tych, co już mieszkają albo o.m.c. mieszkają (o-mało-co) w Tradycyjnym - MHAL i innych - wszelkie uwagi mile widziane!


Wątek przeczytałem - podzielam Twoja opinię co do błędnych kierunków udoskonalania D21 podjętych przez Muratora. Właśnie układ jak w projekcie powoduje, że mieszka się bardzo wygodnie i nie wyobrażam sobie tego domu bez spiżarni czy też 4 sypialni na górze.

dzidas
23-04-2005, 10:43
mam możliwośc kupienia d 21 tradycyjny w stanie surowym zadaszonym i pokrytym papą
no i małe pytanko czy starczy mi kasy na wykończenie tego sporego domu ( z żonką myśleliśmy o domu 100m2)dysponuje ok.120tys. na wykończenie i nie potrafię tego ogarnąc czy to realne. Mam prąd i wodę na działce. POMOCY

26-04-2005, 09:53
Pokrycie tylko papą - czyli jeszcze coś musisz dać : dachówka lub blacha, to może kosztować około 10 - 20 kPLN. Czyli zostanie Ci 100 kPLN na wykończenie. Okna do tego domu to około 15 kPLN. Drzwi to 6 - 10 kPLN.
Instalacja w/k , gazowa, i c.o. - 30 kPLN.
Instalacja el. - 3-5 kPLN. Z grubszych rzeczy jeszcze tynki - nie wiem jak z ociepleniem poddasza i płyty g/k.
Napisz coś więcej - co możesz/ chcesz sam robić.

dzidas
26-04-2005, 13:58
generalnie sam mogę bardziej podziałać przy wykończeniu czyli generalnie do wszystkiego muszę szukać wykonawców,czyli w tych 120tys musiałbym się wyrobić ze wszystkim , dach bym narazie zostawił pokryty papą a ocieplił go od środka. Wyszła mi tradycyjna zagłostka jakie ogrzewanie :evil(gaz ma być za 1 rok w teorii) cholerka dużo tego wszystkiego ale pomału się zorjętuję w tym wszystkim .Na co jeszcze mam zwrócić uwage przy zakupie domu w surowym stanie?pozdrawiam wszystkich

Dekiel
20-07-2005, 23:12
Poszukujemy projektu ciekawego domku. Wpadliśmy na projekt "tradycyjny" z kolekcji Muratora. Wydaje się interesujący, ale bardzo chcielibyśmy przed ostateczna decyzja móc zobaczyć taki juz wybudowany. Może ktoś juz ma "tradycyjnego" na działce, albo też sie przymierza. Proszę o informację.

Dekiel
31-07-2005, 11:11
Czyżby nikt nie budował TRADYCYJNIE.
PODAJĘ ADRES PROJEKTU I PROSZE O UWAGI. Może ktos ma podobny projekt lub juz dom. W tradycyjnym parter wymaga pewnych zmian ale nie wiem jeszcze do końca jakich. Wydaje mi się salon troszke za mały. Co o tym sądzicie. :lol:

http://www.projekty.murator.pl/projekt.htm?IdProjektuD=74&action=showProject

_Beti_
05-08-2005, 15:41
oj widze, że dawno tu nikt nie zaglądał
Może powie mi ktoś jeszcze czy mogę gdzieś zobaczyć D21 na Podkarpaciu jestem z Rzeszowa, chcę przed budową zobaczyć to cudo :)

kciuk
06-09-2005, 08:55
Mam pytanko, jakie kociołki macie Państwo zainstalowane w Waszych D21 (jednofunkcyjne z zasobnikiem, kondensacyjne) i jaki jest koszt ogrzewania domu gazem w sezonie zimowym?
Zastanawiamy się nad rodzajem ogrzewania domu - dlatego pytamy Was o sezonowy (lub miesięczny) koszt ogrzewania gazem. :roll:

28-09-2005, 09:32
Kociol Buderus Logano ale cyferek nie pamiętam (chyba 124) :oops:
Koszt ogrzewania za ostatni sezon (IX - V) to okolo 1800 PLN.
Pozdrawiam Tarnowskie Góry. :D

byrka
28-10-2005, 09:39
Witam wszystkich!!!
Jesteśmy z mężem zainteresowani budową domu według projektu D21, bardzo nam się podoba ale mamy pewne obawy.Przed ostateczną decyzją chcielibyśmy mieć możliwość zobaczenia zrealizowanego (lub w trakcie realizacji) .
Jeśli ktoś z Forumowiczów mógłby nam w tym pomóc , bylibyśmy wdzięczni.
Pozdrawiam
Katarzyna z Wrocławia

byrka
28-10-2005, 10:46
Poradźcie proszę co do domku w/g projektu d21
zastanawiamy się czy pokój dzienny nie będzie za mały, co prawda myślimy o usunieciu ścianki między schodami a salonem i rezygnacji ze schowka pod schodami, podniesieniu wysokości parteru o jeden bloczek oraz o powiększeniu okien( lubię dużo światła). Ale zastanawialiśmy się czy nie poszerzyć domu o ok 1m. Jadalnię i kuchnie planujemy otwartą na salon. To tez pewnie optycznie powiększy przestrzeń. Już sama nie wiem. Boję się, że po zamontowaniu kominka będzie tam mało miejsca.
Jestem ciekawa czy zmienilibyście coś w projekcie gdybyście budowali ten dom jeszcze jeden raz.
Pozdrawiam wszystkich.
Cieszę się ,że takie Forum isnieje :-)))
Katarzyna.

04-11-2005, 15:03
Poradźcie proszę co do domku w/g projektu d21
zastanawiamy się czy pokój dzienny nie będzie za mały, co prawda myślimy o usunieciu ścianki między schodami a salonem i rezygnacji ze schowka pod schodami, podniesieniu wysokości parteru o jeden bloczek oraz o powiększeniu okien( lubię dużo światła). Ale zastanawialiśmy się czy nie poszerzyć domu o ok 1m. Jadalnię i kuchnie planujemy otwartą na salon. To tez pewnie optycznie powiększy przestrzeń. Już sama nie wiem. Boję się, że po zamontowaniu kominka będzie tam mało miejsca.
Jestem ciekawa czy zmienilibyście coś w projekcie gdybyście budowali ten dom jeszcze jeden raz.
Pozdrawiam wszystkich.
Cieszę się ,że takie Forum isnieje :-)))
Katarzyna.

Witam. Ja uparcie bronię poglądu, że jest to tak dobry projekt, że nic nie trzeba zmieniać. :D To nie jest duży dom z dużymi, otwartymi przestrzeniami. Jego zaletą - przynajmniej jak dla mnie -jest właśnie kameralność w połączeniu ze sprytnym łączeniem poszczególnych przestrzeni. Przyznaję otwarcie, że nie widziałem D-21 "przerobionych" ale też nie odczuwam takiej potrzeby. Nie wiem w jakim rejonie Polski chciałabyś zobaczyć dom, jeśli w Małopolsce - to zapraszam.

helism
23-02-2006, 10:27
Witam po baaaaaaaaardzo długiej przerwie.
Dom nadal nie do końca wykończony, bo powiększyła nam się rodzina i w związku z tym nastąpiły zmiany w hierarchii wydatków.
Bardzo chwalę sobie salon połączony z holem i kuchnią (bez słupa). Dzięki temu na chrzcinach zmieściło się w nim 26 osób. (Jaro pisałeś, że salon nie nadaje się na duże przyjęcia :P ).
Kciuk, w końcu wybudowaliście D-21? Zrobiliście jakieś zmiany?
Pozdrawiam wszystkich mieszkańców D-21 oraz budujących go, ze zmianami i bez.
Monika

kciuk
23-02-2006, 19:53
Gratulacje Helism :)
Rodzinka to podstawa, domek może poczekać!!!
My po wielu perypetiach z działką, uzyskaniem warunków zabudowy zaczęliśmy budowę w październiku 2004 roku systemem gospodarczym. Cały dom podpiwniczyliśmy, garaż również mamy w piwnicy (pozwoliło nam na to ukształtowanie terenu naszej działeczki). Poza tym na parterze dokonaliśmy tylko jednej zmiany - w zamian za pomieszczenie gospodarcze mamy większą łazienkę oraz trochę większy pokój po lewej stronie, układ taki jak u Was. Kuchnia, salon, piętro bez zmian w projekcie. :wink:
Na dzień dzisiejszy mamy wybudowną piwnicę, parter i zalany zabezpieczony strop na zimę. Fotki przesyłamy na priva.
POZDRAWIAMY WSZYSTKICH MANIAKÓW D21

24-02-2006, 14:19
Witajcie.

Monika - gratuluję powiększenia rodzinki ! Fajnie, że znów tu zaglądnęłaś !
26 osób w salonie ... hmmm :o :D Myślę, że to się nadaje do wpisania do księgi rekordów właścicieli D-21 !!!
:D kciuk - cieszymy się z Waszych postępów. Jeśli masz jeszcze mój adres to chętnie oglądnę zdjęcia.

U nas ze zmian: mamy wreszcie (po trzech latach) internet w domu. No i powoli meblujemy, malujemy i wykańczamy.

jaro

helism
24-02-2006, 17:02
Te 26 osób oczywiście weszło po wyniesieniu wszystkich mebli i ustawieniu stołów i krzeseł.
Stan aktualny naszego domku: wykończony cały dół, a na górze pokoje prócz dużej sypialni i łazienki; zzewnątrz mamy tynki, choć jeszcze nie pomalowane, brak balustrad; przed domem są już fundamenty garażu, ściany będą może w tym roku. Umeblowanie narazie w większości tymczasowe (prócz kuchni). Tak więc też powolutku idziemy do przodu.
Kciuk, pytałeś kiedyś jaki mamy piec. Odpowiadam: jednofunkcyjny Mexico firmy Ideal (w 2002 r. kosztował około 2500 zł). Sprawuje się nieźle. Ostatnio za miesiąc zapłaciliśmy nieco ponad 400 zł, wtedy, gdy były te straszne mrozy, a piec chodził niemal na okrągło. Temperatura w domu 20 st, nie ogrzewamy niewykończonych pomieszczeń. Dodam jeszcze, ze mamy dwa okna balkonowe do reklamacji (wygięły się profile) w pokojach na górze, więc to też trochę wpływa na koszt ogrzewania.

kciuk
20-04-2006, 08:22
Mam pytanko do wszystkich którzy wybudowali D21.
Czy udało się wam w konstrukcji wieźby krokwiowo-jętkowej pozbyć wieszaków podtrzymujących jętki?
Jeśli tak, to w jakim stopniu nastąpiła zmiana konstrukcji?
Usunięcie wieszaków spowoduje, iż automatycznie po strychu będzie można poruszać się swobodnie, ale czy można tak po prostu je wyrzucić?
Stoje przed dylematem, bo musze zamówić drewno na wieźbę a czas ucieka.
Dzięki z góry za wszystkie podpowiedzi!

helism
21-04-2006, 20:27
Myśmy z wieszaków nie rezygnowali, o ile pamiętam nawet nie próbowaliśmy. Ze strychu nie korzystamy, chyba, ze trzeba wyjść na dach ;). Takie było założenie. Nie ma potrzeby, żeby tam wychodzić częściej niż 2-3 razy w roku.

kciuk
21-04-2006, 21:04
Z tego co pamiętam, to chyba Jaro zrezygnował z wieszaków?
Ale nie jestem pewny!
Jaro daj znać czy to prawda.

danap
11-06-2006, 16:57
Już na 90% będzie d21...
szukam skończonego domu z tego projektu w małopolsce lub na śląsku, czy ktoś zechce pochwalić się domem i podzielić uwagami??

12-06-2006, 11:09
Szukajcie z znajdziecie ... :D Małopolska - do usług.

danap
08-07-2006, 20:13
dzięki wielkie Jaro jeszcze raz za możliwość obejrzenia domu. ja utwierdziłam się że to jest właśnie ten o którym marzę, a mój mąż był pewny od momentu kiedy zobaczył twojego syna w koszulce żurawia, czyli zanim przekroczył próg domu :D (no bo przecież fajni ludzie mieszkaja tylko w fajnych domach :D ) Na dzień dzisiejszy nie myślimy o wprowadzaniu jakichkolwiek zmian do projektu, to co zobaczyliśmy wydaje się być optymalne.
pozdrawiam

kwiatunio
14-11-2006, 18:43
Szukam wybudowanego D-21 na lubelszczyznie. Bardzo proszę o informację, gdzie mógłbym go zobaczyć.

kwiatunio
10-12-2006, 17:13
Czyżby wątek D21 umarł śmiercią naturalną. Może jednak ktoś zechce jeszcze podyskutować o tym projekcie. Będę wdzięczny.

20-12-2006, 14:35
O projekcie zawsze możemy podyskutować. :D

kwiatunio
21-12-2006, 23:04
Witam i dziękuję za odzew. Od dłuższego czasu staram się rozwiać swoje ostatnie wątpliwości co do D21. Chciałbym rozpocząć budowę na wiosnę. Udało mi się zobaczyć dom w stanie surowym otwartym, ale wątpliwości pozostały. Zastanawiam się czy usytuowanie kuchenki zgodnie z projektem nie przeszkadza w użytkowaniau jadalni? Natomiast przeniesienie jej w inne miejsce utrudni włączenie okapu do kanału wentylacyjnego. Czy przy proponowanym w projekcie zagospodarowaniu kuchni nie za mało jest miejsca na umieszczenie niezbędnego sprzetu AGD. I chyba największa obawa, czy salon nie jest za mały. Po zamontowaniu kominka szerokość salonu zawęzi sie niemalże do 3 m. Czy nie będzie uczucia ciasnoty.
Wiem, że temat wielkości salonu był już poruszany, ale ja, jak ten niwierny Tomasz, dopóki nie zobaczę to nie uwierzę.

Pozdrawiam serdecznie

23-12-2006, 17:39
Witam serdecznie i świątecznie.

Wątpliwości rozumiem ale nie podzielam. D-21 jest domem małym i kameralnym. To założenie trzeba przyjąć na dzień dobry aby nie być rozczarowanym.
Salon nie jest przestronny, raczej przytulny i w sam raz dla czterosobowej rodziny. Rozwiązanie z półotwartą kuchnią znakomicie sprawdza się na codzień. Jadalnia przytulona do kuchni także ma swoje zalety. Po czterech latach mieszkania nic bym nie zmienił w projekcie - wszystkie rozwiązania przewidziane przez architekta sprawdzają się w praktyce.
Jedna uwaga - mieszkalśmy poprzenio na 60 m2 w bloku - też nie było nam ciasno. Mogę więc sobie wyobrazić że, jeśli ktoś lubi duże przestrzenie, to w D-21 może czuć się niekomfortowo.
Sprzęty AGD pomieściły się bez problemu (piekarnik, płyta el., okap wyspowy, zmywarka, lodówka). Jedna osoba pracuje w kuchni luksusowo, dwie - po zaakceptowaniu pewnych kompromisów - sprawnie.
Naprawdę fajnie się mieszka.

jaro

kwiatunio
25-12-2006, 14:56
Witam. Na początek chciałbym złożyć tobie Jaro i tewojej rodzinie oraz wszystkim zaglądającym na forum serdeczne życzenia, aby święta przebiegały w miłej, sympatycznej i rodzinej atmosferze, bez trosk i zmartwień.

Co do d21 to w pełni podzielam twoje zdanie, że nie jest to duży dom z wielkimi przestrzeniami, ale takiego nie szukam. Obecnie też tych przestrzeni nie posiadam. Mieszkam na 50 m2 , a rodzinka podobnie jak u ciebie (tak wywnioskowałem z twojego ostatniego postu) czteroosobowa.Ten projekt mi odpowiada, ale (jak już pisałem) pojawiają się pewne pytania co do funkcjonalności rozwiązań.
Chciałbym jeszcze zapytać odnośnie drzwi wejściowych. W projekcie otwierają się do wewnątrz. Czy nie praktyczniej byłoby aby otwierały się na zewnątrz. Wtedy miejsca w przedsionku byłoby więcej. Podobnie można zmienić kierunek otwierania drzwi do holu. Jak to wygląda w praktyce?

27-12-2006, 09:07
Chciałbym jeszcze zapytać odnośnie drzwi wejściowych. W projekcie otwierają się do wewnątrz. Czy nie praktyczniej byłoby aby otwierały się na zewnątrz. Wtedy miejsca w przedsionku byłoby więcej. Podobnie można zmienić kierunek otwierania drzwi do holu. Jak to wygląda w praktyce?

Temat kierunku otwierania drzwi był wałkowany na froum z milion razy :D. Czuję się więc zwolniony z obowiązku kontynuowania tej dyskusji w tym akurat miejscu.
Mój D-21 stoi na wsi w lekko górzystym terenie i otwieranie do wewnątrz ma swoje zalety zwłaszcza w zimie, kiedy czasem potrafi zdrowo nawiać śniegu pod próg. Druga zaleta jest natury czysto towarzyskiej. Goście często stają tak blisko drzwi, że przy otwieraniu na zewnątrz prawie zawsze następowałaby kolizja. :)
Co do przedsionka - on faktycznie jest mały, jedna osoba rozbiera się w nim wygodnie, dwie - z trudem ale jeśli przyjmuję więcej gości to otwieram szeroko drzwi do holu i "zwabiam" tam część z nich. Na tych dodatkowych 10m2 mieszczą się już wszyscy a przy wkładaniu kurtek i płaszczy i zmianie obuwia jest tylko trochę dodatkowego zamieszania. To jedna z tych niedogodności małego D-21, która, jak mi się wydaje - nie jest szczególnie uciążliwa, wręcz przeciwnie, świadczy o "duszy" tego domu.

jaro