PDA

Zobacz pełną wersję : odgrodzenie od sąsiada



cubes
06-09-2011, 17:48
Dzień Dobry, mam takie pytanie, jak można byłoby zasłonić sobie widok na działkę sąsiada. Mam taki problem że sąsiad buduje sobie jakieś takie wiaty i szopy które nie wyglądają estetycznie. Z nim mam działkę na długości 120 metrów. Jak można to osłonić:
- jakieś krzewy
- drzewa liściaste
- drzewa iglaste
Jak będzie najtaniej, bo to jest spora długość, a jak najlepiej (czyli pewnie najdrożej), nie znam się na cenach, gdyż jestem od niedawna działkowiczem. Na forum widzę że wiele jest wątków o żywopłotach, ale nie wiem czy to na takiej długości dobre rozwiązanie, jakieś rząd drzew stosunkowo szybko rosnących (tylko jakich ?) oraz rząd krzewów aby dolny fragment zasłonić byłby dobrym rozwiązaniem. Dodaję że mogę poczekać 5 lat spokojnie abym coś już zasłaniało.

Pozdrawiam i liczę na pomoc, za co z góry dziękuję.

firewall
06-09-2011, 18:11
jak tanio to polska klasyka: tuje,tuje,tuje.

Mymyk_KSK
07-09-2011, 10:39
Naprawdę żywopłoty to jest temat-rzeka...

Fakt, możesz zastosować wszechobecne (choć pasujące często jak pięść do nosa) tuje 'Smaragd' - cena uzależniona od wielkości roślin i cen lokalnych tychże. Sadzisz co 60-70 cm więc koszt obliczysz sam.

Możesz zrobić żywopłot z mało wymagających krzewów liściastych - przycinany grabowy (zimą zachowuje zbrązowiałe liście), swobodnie rosnący z tawuł, pęcherznicy, berberysów, dzikiej róży.
Jeśli jest w pobliżu las to może szpaler albo rabata uwzględniająca świerki serbskie?
Możliwości jest mnóstwo.

magnolia
07-09-2011, 11:32
nie napisałeś tez jaką masz ziemię, co jest ważne.

Elfir
07-09-2011, 12:36
Ważne jest też na jaka wysokośc ma zasłaniac ten zywopłot.
Poza tym trzeba zwrócić uwagę na strony świata - jak posadzisz wysoki żywopłot (np. szpaler świerków) od południa i zachodu, możesz mieć na działce stale cień.

Iglaki na pewno sa droższe niż liściaste.

Zastanów się czy potrzebny ci zimozielony zywopłot na całej długości 120 m?
Do długi ogród. Na pewno w okolicy okien, tarasu przyda się szczelne, całoroczne osłonięcie, ale w dalszej częsci ogrodu? Z ogrodu korzystasz w zasadzie jedynie w sezonie letnim, kiedy na krzewach i drzewach sa już liście. Tym samym tam osłona może już być sezonowa, z tańszych krzewów liściastych.

Nie musisz też sadzić klasycznego żywopłotu, ale kompozycję z krzewów i drzew wzdłuż granicy:

kompozycja z drzew i krzewów liściastych
http://www.greenbeltgroup.co.uk/mediaLibrary/images/english/2556.jpg
http://www.mooseyscountrygarden.com/garden-journal-10/island-autumn-shrubs.jpg
http://3.bp.blogspot.com/_nr8sLebLgg4/TL8yUj1KOFI/AAAAAAAAIQQ/zoIuVQyNpVQ/s1600/landscape+designer+san+diego+22.jpg

I z iglaków:
http://img.fotocommunity.com/photos/6580792.jpg
http://gardenwebs.net/Australian.conifer.garden.jpg
http://staff.theonering.net/corvar/gallery/d/1802-2/IMG_0615.JPG

cubes
07-09-2011, 18:02
Powinno wystarczy zasłonięcie już na 3 metry, co do ziemi do jest to glina i iły, tam gdzie chcę te zasłonięcie jest pełne nasłonecznienie.

Elfir
07-09-2011, 21:43
no to zywotnik :)

coffee
08-09-2011, 09:26
Też kiedyś mną trzęsło na myśl o tujach, dopóki nie pojawił się przykry sąsiad. Ale... nie mam na myśli smaragdów czy innych kolumnowych żołnierzyków. Proponuję zieloną ścianę z żywotnika olbrzymiego Atrovirens lub Martin. Przycinanie 2 razy w roku i cudna zielona ściana na wysokości jaką sobie wymarzysz. Przyrosty 40-60cm rocznie.
Przed tujami możesz już puścić wodze wyobraźni i podsadzać w dowolnym momencie czym chcesz, a najlepiej tym, co lubi Twoją glebę. Grunt, że ściana rośnie...

LeroyMerlin
23-09-2011, 14:47
Witam,
na tak długim pasie dobrze jest punktowo przerwać ''szpaler'' żywopłotowy sadząc okazałe i ozdobne krzewy liściaste np. Perukowiec, Leszczyna purpurowa, Bez czarny odm. 'Eva'. Dla krzewów na gleby słabsze, piaszczyste wystarczy zaprawić doły ziemią z domieszką piasku.
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin

Elfir
25-09-2011, 13:38
Żadnych przerywników - albo czysty żywopłot, albo od razu mieszana rabata
Przerywniki liściaste będą wyglądać, jakby coś żywopłot wygryzło.

magnolia
26-09-2011, 09:06
pamętajcie też, że w okolicy tych silnych żywotników szybko zmienia się warunki- gleba będzie bardziej jałowa i będzie duuużo suszej niż gdzie indziej. No trzeba się zastanowić jak się zmienia warunki świetlene. Dlatego dobierając coś do posadzenia przed tujami, lepiej wybierać 'żelazne' gatunki..
Tez bym nie mieszała tuj z liściastymi co jakiś czas. Chyba że tuje w ilości różwnoważnej do liściastych-tzn. plamy z nich, po 2, po 3 .

LeroyMerlin
26-09-2011, 09:50
Wszystko zależy od charakteru ogrodu oraz od upodobań osobistych - przerywany żywopłot z Żywotnika wygląda bardziej naturalnie, bo nie razi ''ściana'' z prostych kolumnowych form (na długim pasie wygląda bardzo sztamowo i optycznie mocno zamyka przestrzeń).Wsadzenie co jakiś czas wysokiego krzewu liściastego otwiera nieco perspektywę, urozmaica długi rząd, a jednocześnie wciąż stanowi osłonę od sąsiada.
Do ogrodów minimalistycznych jednak taki nie złamany żywopłot na pewno lepiej się sprawdzi.
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin

Logan18
26-09-2011, 12:49
Zgadzam się.
Od siebie mogę tylko zachęcić do realizowania jak najbardziej urozmaiconych założeń dających także korzyści naturze- ptakom, innym zwierzętom, abyśmy później nie płakali, że czegoś nie zrobiliśmy.
Gęstą, nieprzeniknioną i naturalną barierą mogą być wysokie krzewy, fajnie wyglądają pod drzewami takimi jak np. orzech włoski, który późno wypuszcza liście i wcześnie je traci, a do tego ma dość 'jasną' koronę. Nie polecam tylko tych szczepionych na orzechu czarnym z powodu wydzielania przez korzenie tego gatunku allelopatycznego juglonu.
Taka bariera może nie wydawać się aż tak skuteczna jak żywopłot z tuj, lub cyprysików (szczególnie zimą), ale daje o wiele lepszy efekt- tworzy pewną żywą, naturalną całość w ogrodzie. Tuje wyglądają jak mur nawet w zimie, kiedy na ogród nie chodzimy zbyt często i tym samym nie zaglądamy do sąsiada. Zimą w ogrodzie z nasadzeniami z wysokich, dobrze dobranych krzewów możemy cieszyć oczy odwiedzającymi go ptakami, a w sezonie wieloma, wieloma innymi cennymi gatunkami (zjadającymi padlinę i ślimaki jeżami, ropuchami, żabami, jaszczurką zwinką, zaskrońcem, nietoperzami i wieloma gatunkami ptaków). Możemy także sami czerpać wymierne korzyści zbierając nasiona i owoce z mnogiej ilości drzew i krzewów. Pomijam byliny, niskie krzewy owocowe, pnącza i zioła, które nawożone zeschłymi na ogrodzie liśćmi (nie palimy i nie grabimy!) dadzą nam bogactwo natury bez potrzeby sztucznego nawożenia i psucia ziemi.