PDA

Zobacz pełną wersję : Remont - co pierwsze?????????



dawidziomal
08-09-2011, 16:40
Witam
Dostałem mieszkanie w starej kamienicy z lat 30-tych,jest to powiedzmy kwadrat podzielony na pół,czyli dwa pokoje 6x3m ,w jednym wydzielona jest część na łazienkę.Mam parę pytań w związku z tym ,bo do zrobienia jest tam wszystko łącznie z ogrzewaniem.Chciałem wydzielić pokój dla dziecka,zrobić podwieszane sufity wszędzie(są naprawdę brzydkie) i coś z podłogą.
I tu nasuwa mi się pytanie od czego mam zacząć??Podłoga jest z desek lecz jest w dobrym stanie,pare skrzypiało,powkręcałem trochę wkrętów i jest ok,w miarę równa,niektóre miejsca minimalnie odstają od poziomu.Chcę na podłogę dać płyty OSB 22mm jedną warstwę i na to panele+kafelki w kuchni(pokój będzie z aneksem),zdaje mi się że to dobre rozwiązanie ponieważ do płyty można od razu kłaść kafelki ,a montaż szybki. Czy najpierw zrobić podłogę czy może ściankę działową do pokoju dziecka ??A może lepiej najpierw podłoga ,bo potem drewnowkręty będą lepiej trzymały się podłoża(płyta OSB+deska+czasem jakaś belka),potem ścianka ,grubość 75mm,jeśli chodzi o mocowanie to drewnowkręty do podłoża i sufitu,a na ściany kołki szybkiego montażu tylko prosiłbym o wymiary tych wszystkich wkrętów itp. żeby nie były za małe i żebym za bardzo znów nie przesadził,a potem na końcu mi się zdaje sufity.
Strop oczywiście drewniany, pod warstwą tynku są legary co 60cm ,drewno w dobrym stanie,jakie najlepiej wieszaki wybrać??Obniżam o co najmniej 30cm i jakie mocowanie tych wieszaków??Słyszałem .że najlepsze są jakieś specjalne wkręty fosfatowane tylko proszę mi uświadomić jak długie one mają być żeby ta konstrukcja wytrzymała lata,.Do ściany wiadomo kołki szybkiego montażu a mam problem z wyborem właśnie mocowania do wieszaków,mogę dać je trochę ciaśniej niż wszędzie piszą 1,2m,np.80cm to wtedy będzie stabilniej??Proszę o sprecyzowanie co robić pierwsze a co ostatnie.Mam nadzieję ,że dobrze opisałem mój problem i znajdą się chętni do pomocy.Z góry dziękuję:-)

ikaria
13-09-2011, 12:33
Płyta osb nie jest najlepszym rozwiazaniem pod płytki.Moim zdaniem powinieneś wymienić podłogę.wylać wylewkę i wtedy można już wszystko.Podłogi zasadniczo zawsze robi się na końcu.

niemodna
13-09-2011, 13:54
jeśli się nie mylę, podłogę masz na legarach...
raczej bym wylewki unikała, poszukaj - da się nie robić wylewki i położyć płytki...
no i jeszcze jedno pytanie ode mnie - czy aby na pewno potrzebujesz płytki w aneksie kuchennym?

william.bonawentura
14-09-2011, 21:24
1) IMHO optymalna kolejność to najpierw ścianka działowa, potem sufit i na końcu podłoga
2) Miej świadomość, że na ściankę działową potrzeba projektu i pozwolenia na budowę wydanego przez starostwo. Jeśli masz nieżyczliwych sąsiadów lub administrację, która zagląda do twojego mieszkania to lepiej nie ryzykować
3) Płyta OSB na podłogę to przy drewnianym stropie dobry wybór. Grubość płyty zależy mocno od rozstawu belek. Np. dla 60cm Kronopol zaleca w materiałach płytę 22mm. Pytanie o ile jesteś w stanie podnieść podłogę (wysokość drzwi i grzejników).
4) Co do wkrętów to 60x4mm powinny być odpowiednie do podłogi oraz do sufitu. Pamiętaj, żeby zerwać z niego stary tynk i trzcinę, zaś uchwyty ułożyć wzdłuż belek. Przykręcone tylko do deski mogą powodować obwiśnięcie.

stopi
05-10-2011, 20:29
Remont zawsze zaczyna się od góry. Najpierw robisz rzeczy, które wymagają kurzenia, kucia itp. Wpierw gipsy, budowa różnych rzeczy z płyt gipsowych, które zamierzasz zrobić, ogrzewanie, potem szlifowanie ścian i sufitów. W między czasie możesz np. robić glazurę w łazience, ale pamiętaj - NIE KŁADŹ FUGI W ŁAZIENCE ANI KUCHNI PRZED SKOŃCZENIEM ŚCIAN I SUFITÓW! Po tym jak zrobisz gipsy, porobisz różne gniazdka, puszki itd., pozaklejasz wszystko, wyrównasz możesz robić gruntowanie ścian, sufitów i malowanie. Gruntowanie to sprawa wręcz obowiązkowa. Nawet jak coś uzupełniasz w ścianie (jakiś brak tynku, coś wykułeś a potem to zalepiasz) to zawsze smaruj gruntem. Po malowaniu dopiero (wtedy kiedy już wiesz, że nie będziesz nic kuł i kurzył) możesz zająć się robieniem mebli kuchennych oraz podłogi typu np. panele. W miejscu w którym będziesz mial kuchnię (prawd. będziesz ją robił pod wymiar) przed wjazdem mebli musi być wszystko zakończone, tak aby tam nie kurzyć. Musisz już mieć wyprowadzenia wody pod zlew, wiedzieć gdzie będzie okap (gniazko pod okap), kuchenka, no i ten zlew itd..

Co do wrkętów kolega przedmówca ma rację, w zupełności wystarczą. Przy wierceniu w ścianach trzeba uważać na instalację elektryczną! W starych budownictwach nigdy nie wiadomo gdzie jaki kabel idzie :) W nowych często dostajesz dokumentację i takie rzeczy są robione w/g pewnych standardów, więc u siebie np. wiedziałem gdzie spodziewać się kabla np. do gniazdka czy włącznika i gdzie nie wiercić. Tak samo z ogrzewaniem było.

klopsik33
12-10-2011, 12:45
po co chcesz robić podwieszane sufity? ani to ładne, ani praktyczne...

New Trendy
27-10-2011, 09:46
Warto na początek pomyśleć o przygotowaniu "miejsc niezbędnych do życia", szczególnie jeśli chciałoby się wprowadzać jak najszybciej. Takie najbardziej strategiczne miejsca to na pewno kuchnia i łazienka - ważne żeby były przemyślane, bezpieczne i czyste.

Jeśli będziesz miał jakieś dylematy dotyczące planowania łazienki to pisz śmiało, czy w tym wątku, czy na PW - chętnie pomożemy, szczególnie jeśli chodzi o przygotowanie do montażu i wybór kabiny prysznicowej lub wanny.