PDA

Zobacz pełną wersję : Czym i jak budujecie i dlaczego ?



julo23
09-09-2011, 22:13
Witam, musze niedługo zdecydować, po długiej, obszernej lekturze mam mętlik w głowie.
Chce wybudować domek ok. 160m z II-stanowiskowym garażem.
Czym budujecie swoje ściany zewnętrzne domów. Najlepiej z krótkim uzasadnieniem dlaczego. Jakie wymiary konstrukcji.

Jakie ściany zewnętrzne i wewnętrzne nośne - ceramika, wapienno – piaskowe, czy może beton komórkowy?

Jednowarstwowe czy może dwuwarstwowe, styropian czy wełna?


Bez zbędnej napinki.

Fajnie jakbyście sie pochwalili też jakie rodzaju stropy przewidujecie.
Monolityczne czy gęstożebrowe - jeśli tak to które ? Akerman czy Teriva ? A może inny.

Ja najbliżej obecnie jestem wybrania ceramiki, ale jeszcze nie zdecydowałem.
Słyszałem że dobre zakłady produkujące w pobliżu mam w KOZŁOWICACH, robią bardzo dobre MAXy, u nas sporo ludzi tym buduje w okolicy. 30cm kładziony w poprzek, do tego styro 13. Tłumaczą taki wybór tym że co prawda idzie wiecej zaprawy ale nie ma efektu szachownicy na tynku od pióra i wpustów. Być może to bzdury.
Rozmawiałem też z kilkoma osobami co sie niedawno wprowadziły do swoich domów, większość ma stropy TERIVA, ale czy zawsze musi być widać na tynkach jak idzie belka od tego stropu ? Ktoś mi w tym momencie proponował AKERMANA - aby tego uniknąć.
Za to wykonawca bardzo sie krzywił jak to usłyszał :)

Niedaleko też mam, bo w Żelisławicach - betony komórkowe, białe.
Jednak mimo wszystko chyba wybiore coś z porothermy. Troche nazwa Gazobetony mnie odstrasza.

Wykonawca proponuje mi stropy monolityczne i beton komórkowy ew. porotherme, natomiast architekt jest za porotermą i stropem teriva.

elka51
09-09-2011, 22:46
Słyszałem że dobre zakłady produkujące w pobliżu mam w KOZŁOWICACH, robią bardzo dobre MAXy, u nas sporo ludzi tym buduje w okolicy. 30cm kładziony w poprzek, do tego styro 13. Tłumaczą taki wybór tym że co prawda idzie wiecej zaprawy ale nie ma efektu szachownicy na tynku od pióra i wpustów. Być może to bzdury.

Pióro i wpust do tego służy... aby w taki sposób układać pustaki - widzałeś kogoś kto układa wpustami/piórami na zewnątrz?


Rozmawiałem też z kilkoma osobami co sie niedawno wprowadziły do swoich domów, większość ma stropy TERIVA, ale czy zawsze musi być widać na tynkach jak idzie belka od tego stropu ? Ktoś mi w tym momencie proponował AKERMANA - aby tego uniknąć.
Za to wykonawca bardzo sie krzywił jak to usłyszał :)
Wykonawca proponuje mi stropy monolityczne i beton komórkowy ew. porotherme, natomiast architekt jest za porotermą i stropem teriva.

Wykonawca nie ma nic do gadania - masz projekt z takim a takim stropem i taki ma ci szanowny wykonawca wykonać - jak mu nie pasuje (lub nie umie wykonać) droga wolna.

julo23
09-09-2011, 23:52
Pióro i wpust do tego służy... aby w taki sposób układać pustaki - widzałeś kogoś kto układa wpustami/piórami na zewnątrz?

wiem że do tego służy ale to był max bez pióra.



Wykonawca nie ma nic do gadania - masz projekt z takim a takim stropem i taki ma ci szanowny wykonawca wykonać - jak mu nie pasuje (lub nie umie wykonać) droga wolna.
Nie chodzi o to że nie chciał ale preferuje inne rozwiązanie.

Ale miało być bez napinki tylko kto jak preferuje.

Empus
10-09-2011, 09:32
ściana trójwarstwowa :) w pierwszej kolejności też brałem pod uwagę dwu warstwową, ale potem doszedłem do wniosku że ten styropian przy dwuwarstwowej łatwo uszkodzić w codziennym użytkowaniu dzieciaki, zwierzęta itd, plus 3warstwowa cieplejsza niż 2warstwowa o takiej samej ilości styropianu ;)

Co do stropu mam drewniany - domek parterowy

Maxa brałem wienerbergera był ciut tańszy niż z Kozłowic i podczas całej budowy naprawdę dobrze się z nim pracowało, godny polecenia