PDA

Zobacz pełną wersję : Sposób odwodnienia działki, prawidłowy ?



Tibor Ferenczy
10-09-2011, 16:00
Witam,

Pytanie do fachowców, czy następujący plan wykonania odwodnienia jest prawidłowy:

Krótki opis sytuacji:
1. Działka 11[ar], domek parterowy, z każdej strony sąsiad, brak rowu, ogrodzenie na całej działce, teren gliniasty, niski poziom terenu.

Plan:
1. Do każdej rynny zainstalowane będą studzienki, które będą zatrzymywać liście i paprochy.
2. Od domu do miejsca gromadzenia deszczówki jest ok 30m, zainstalowane będą dwie rewizje, gdzieś blisko domu.
3. Rura będzie wkopana ok 0,5-1,0m od fundamentu, spadek: powiedzmy głębokość początkowa -40cm, głębokość końcowa ok -80cm
4. W rogu działki wkopanych zostanie 3 + 2 kręgi o średnicy 120cm tzn dwie "studnie": jedna dwa kręgi, druga trzy kręgi, woda będzie się przelewała między nimi. Jedna studnia będzie całkowicie przykryta ziemią, do drugiej będzie dostęp.
5. I tu pojawia się problem z poziomami... jak wkopać te kręgi, aby zatrzymać wodę na działce, a w sytuacji krytycznej kiedy kręgi będą pełne mieć możliwość poboru wody np w celu podlania działki.
6. Rura, która będzie przyłączona do kręgów będzie znajdować się na poziomie ok 80cm pod poziomem ziemi. Jak mam wkopać te kręgi tzn jak głęboko ?
7. Na jakiej wysokości wmontować rurę, którą będzie wypływać nadmiar deszczówki (logicznym jest umiejscowienie jej poniżej rury dolotowej tj. poniżej 80cm inaczej woda będzie się cofała do rynien) ?
8. I ostatnie: Chciałbym korzystać z wody zgromadzonej w kręgach do podlewania działki.

Proszę o jakąś radę Kogoś, kto wykonywał podobne odwodnienie lub ma inną propozycję

Pozdrawiam

pionan
10-09-2011, 17:09
ja robiłem podobne odwodnienie. Z tym, że my na granicy działki mamy rów melioracyjny, do którego odprowadzamy nadmiar deszczówki. Zamiast studni mamy wkopany zbiornik i jest zrobiony przelew. Za zbiornikiem, do rury odprowadzającej nadmiar wody jest również podpięty drenaż.

suomi
11-09-2011, 18:06
pionan, możesz to jakoś naszkicować, twoje rozwiązanie wygląda bardzo ciekawie...

Tibor Ferenczy
13-09-2011, 15:18
Już wiem wszystko.
Będą wkopane dwie studnie, każda po trzy kręgi o wymiarach fi 1,0m wysokość 0,7m.
Zostaną one wkopane w odstępie ok. 0,5m na głębokość równą z poziomem tzn. będą widoczne przykrywy tych studni.
Bedziemy kopac metodą studniarską (kopanie wewnątrz kręgu).
Do pierwszej studni zostaną podłączone rury biegnące od rynien z calego domu na poziomem ok 1,0m poniżej poziomu. W tym celu wywiercimy dwa otwory otwory w kręgu, ponieważ będą dwie rury.
Dno studni wypełnimy żwirem.
Druga studnia będzie połączona z pierwszą za pomocą rury kanalizacyjnej fi 200, rura zostanie podłączona na poziomie podobnym co rury z rynien tj. ok 1,0m pp

Jesli o czyms zapomniałem, to prosze o uwagi
Pozdrawiam serdecznie
Na dnie studni zrobimy wylewkę, w ten sposób po dużym opadzie deszcze, zostanie napełniona druga studnia - woda będzie przeznaczona na podlewanie działki