PDA

Zobacz pełną wersję : Piec do ruskiej bani



poleszuk
12-09-2011, 20:05
Dzien dobry
Pisze po raz pierwszy na forum i licze na Panstwa rady.
Trafilem tu przypadkowo ale widze, ze poziom wiedzy jest bardzo wysoki i
nie zawiode sie. Wczesniej zwrocilem sie do p. Boguslawa_58 ale chetnie
przyjme rady innych i poslucham opinii.

Przedstawie moj problem:
Buduje z ojcem (laikiem takim samym jak ja) ruska banie.
Moj post dotyczy głownie konstrukcji, projektu i samodzielnego wykonania
pieca.
Piec chcemy zbudowac z szamotu, ktory wczesniej byl uzyty do budowy
fajerkowej kuchni letniej i polnych otoczakow jako kondensatora.
Podstawowe zalozenie to zrobic to jaknajtaniej, solidnie, bez pomocy
zduna czyli samodzielnie i przy osiagnieciu jaknajmniejszych strat w
komin, a maksymalnej kondensacji ciepla w otoczakach. Kwestia estetyki w
ogole mnie nie interesuje.
Piec ma miec szamotowa konstrukcje z plyta stalowa na szczycie, ktora sluzy
jako blat dla otoczakow.
Otoczaki maja sie nie usypywac dzieki otoczce z jednej cegly szamotowej.
Przewiduje jaknajgrubsza plyte jaka uda mi sie zdobyc [1cm wystarczy?]
wizualizacja i moj (przepraszam odreczny) projekt:
744377443874439
Wykonalem juz czesc prac. Wykopalem dol o wymiarach 120x100x60 i zalalem
go mocnym betonem, gruzem, szklem, zelastwem, ktory ma sluzyc jako
fundament i zapobiec osunieciu.
piec przylega do sciany dzialowej pomieszczenia i w zamierzeniu komin ma
byc fragmentem sciany belitowej.
Pierwszy problem jaki napotykam przy rozpoczeciu prac murarskich:
Sadze,ze dobrze byloby wylozyc palenisko cegla. Jakiej cegly uzyc i
jakiej spoiny?
Czy zrobic to szamotem czy zwykla cegla (dawne oznaczeni 8-12 i 8-17;
nic mi to nie mowi).
Czy szamot uzyc tylko w strefie bezposredniego kontaktu z ogniem, a
zewnetrzna otoke czerwona wypalana?
Spoina - wewnatrz glinka, otoczka cementowa?
Piec ma miec otwarte palenisko na wysokosc 3 cegiel od podloza i to
wszystko ma byc zrobione na stale + jedna cegla otoczki by nie spadaly
mi kamienie. Rozbieralna ma byc jedynie sterta kamieni by umozliwic
dostep do stalowej blachy.
Problem, ktory napotkam pozniej:
Co zrobic by uniknac strat ciepla w komin? Czy krecic wylotem spalin i
jesli tak, jak to zrobic na 1m2 z hakiem?
Wiem, ze dobrze jest by w takiej bani cug byl nie tylko z pomieszczenia
ogrzewanego ale i z zewnatrz. Czy umiejscowienie wlotu jest pomyslane z
sensem? Czy nie bedzie zbyt mocno kopcilo w pomiszczeniu i nie robilo
czarnej bani?
Czy luft w kominie jest sensowny i czy ten pomysl z dolnym wlotem
(na rysunku oznaczony znakiem "?") jest dobry?
Jak to wszystko bedzie sie zachowywalo?
Bardzo serdecznie dziekuje za pomocne odpowiedzi
pozdrawiam
m.

firewall
12-09-2011, 20:13
Masz piękne zdjęcie. I po co chcesz na siłę komplikować proste ustrojstwo tym szamotem. Jak często masz zamiar jej używać? Jak dasz szamot to dobrze, nie dasz będzie działać krócej, ale będzie.

Wojtek_796
14-09-2011, 08:11
Witam!

Fajny pomysł.
Powietrze do spalania najlepiej doprowadź z zewnątrz, jeżeli nie chcesz mieć przeciągu w komorze bani. Wtedy też trzeba by było chyba przysłonić palenisko, tzn. nie takie całkiem otwarte. Szczególnie chodzi mi o wytworzenie jakiejś komory nad ogniem (nadproże niżej niż wlot do komina). Steruj tym powietrzem i jakąś delikatną przysłonę przed wlotem do komina też możesz przewidzieć, ale tu ostrożnie. Bania nie musi być taka całkiem ruska - jakiś pludracki czujnik czadu można przemycić.
Od wewnątrz daj ścianę z cegły szamotowej - może być nawet na "szóstkę". Z zewnątrz trzymający całość w kupie korpus z cegły budowlanej. Szamot na zaprawę szamotową zarobioną szkłem wodnym lub z dodatkiem cementu - tu fuga do 4 mm. Zewnętrzny korpus też możesz spoić tym samym. Może tu być też zwykła zaprawa budowlana.
Płyta żeliwna nie może być sztywno związana z cegłami.

Pozdrawiam

P.S.
A tak przy okazji:
ciekawe czemu w Polsce częściej używa się określenia "na bani", niźli "w bani"?

bajanadjembe
14-09-2011, 09:26
Heejo poleszuk, fajne cuś sobie robisz.
Czy zechciałbyś pokazać co już masz przygotowane?
Z tym "kręceniem wylotem spalin", to czuję dobry pomysł: nie dawał byś wszystkiego od razu w komin, bardziej ekonomicznie by było. Może jakieś kanły wymurować?

A ściany belitowe, to myślę, niezbyt pomysł. Tu chyba raczej drewno powinno być. Bo pewnie wilgotność i temperatura będą znaczne.

poleszuk
14-09-2011, 10:53
To prawa, wilgoc bedzie znaczna. Budynek w ktorym to robie byl kiedys garazem i przylega do stodoly. Planuje podzielic go w stosunku 2:3.
W 1/3 ma to byc parzalnia, w 2/3 wypoczywalnia. Wlasnie scianka dzialowa ma byc belitowa i ta, ktora przylega do stodoly. Ma ona spelniac funkcje oparcia dla skosnego dachu. Wymyslilem by murowac co druga cegle, tak by w murze byly dziury. Wszystko docelowo ma i tak byc przykryte drewnem, a chyba zwiekszy sie przepuszczalnosc. Pozostale sciany sa drewniane w tym jedna z oknem.
Na poczatku wszystko zaczelo sie od projektu nr 1 (4 rysunek), pozniej zaczerpnalem pomysly z 2 7467074669
Mysle,ze optymalnie byloby zrobic cos takiego tylko bez zbiornika na wode.
http://www.rusbani.ru/files/pechi_v1.html

firewall
14-09-2011, 18:37
Dawno,dawno temu byłem w takiej bani na głębokiej Ukrainie. I nie jest to stawiane pod kątem energooszczędności. I dlatego jest taki fajny klimat w środku. I ten mrożony samogon w bani - serce chce wyskoczyć.

eniu
14-09-2011, 20:32
Dawno,dawno temu byłem w takiej bani na głębokiej Ukrainie. I nie jest to stawiane pod kątem energooszczędności. I dlatego jest taki fajny klimat w środku. I ten mrożony samogon w bani - serce chce wyskoczyć.


A potem hyc do przerębla...


Masz rację , tam nikto nie smotrit skolko dierew pajdiot s dymom ...

firewall
14-09-2011, 20:37
Akurat nie było przerębla tylko taki zmyślny korytarzyk w którym szła lodowata woda z poziomych dysz i tylko tak mozna sie z niej było wydostać- to było najgorsze.

Forest-Natura
14-09-2011, 20:52
Witam.
Poleszuk - o ty widzę chciałeś nas tu w konia zrobić ... bo całkiem sobie przygotowany jesteś ...
Jak już komuś chce się pogrzebać w internecie głębiej niż na pierwszej stronie "gogli" to jest nieźle. A Ty wyskakujesz ze zdjęciami, gotowymi rysunkami, linkami do "rusbani" ...
Jeżeli chcesz usłyszeć dobrej rady - czy to na "rusbani", czy na innych rosyjskojęzycznych "sajtach" znajdziesz tak lekko mówiąc kilka lub nawet kilkanaście gotowych schematów pieców do sauny. Od najprostszych po bardzo duże i skomplikowane z ogrzewaczami. Rozrysowane są cegła po cegle i warstwa po warstwie. Jak nie masz problemów z cyrylicą to będziesz miał tam także gotowe receptury zapraw, listy materiałowe i cała resztę. Jak Ci tego będzie mało - zrób sobie małą wycieczkę w zależności od tego gdzie masz bliżej, czy do Dorohuska czy do Terespola, i odwiedź pierwszą za naszą granicą księgarnię. Możesz być zaskoczonym mnogością pozycji o interesującym Cię temacie i "zaczerpniesz u źródła".
Powodzenia.
Pozdrawiam.

poleszuk
15-09-2011, 07:45
To prawda, mam juz kilka ksiazek ale wszystko trzeba zaprojektowac pod siebie. Z jednego cos, cos z drugiego. Tylko zero u mnie praktyki jak to bedzie sie zachowywalo. To nie jest prosta sprawa jak z klockami lego dlatego zapytalem ekspertow.
Mysle obecnie nad kurtyna jak radzil Wojtek_796 i wlotem powietrza z zewnatrz.
Znow cos narysuje i wkleje do Waszej oceny.

Forest-Natura
15-09-2011, 07:58
Witam.
Oprzyj się na najbardziej pasującym do Twojego wnętrza schemacie i go tylko zmodyfikuj. Nie kombinuj za dużo bo sobie tylko utrudnisz pracę. Palenisko do bani (takie najprostsze) to po prostu bardziej zabudowane ognisko. Trzeba tylko dopilnować żeby od drewna było w bezpiecznej odległości (co w bani może być niełatwe). Ewentualne modyfikacje do przemyślenia: daj podwójne ścianki - wewnętrzne z szamotu a zewnętrzne z cegły zwykłej, zdylatuj je od siebie 1 cm pustką powietrzną, zmniejsz palenisko (porównując je do tego ze zdjęcia Twojego) dla oszczędności opału, umieść wylot spalin nisko, rozszerz czaszę paleniska pod płytą stalową/żeliwną tak jak w kuchniach kaflowych. I tyle. Wojtek już właściwie to samo napisał.
Jak coś spaprasz, najwyżej przemurujesz od nowa - dużo tego nie będzie, a koszty Twoje to tylko czas i Twoja robota.
Pozdrawiam.

Forest-Natura
15-09-2011, 09:02
Witam.
Próbka pod spodem. Akurat rozbudowana i skomplikowana nieco.
Ale prostsze też znajdziesz.
http://www.kamin-magazine.ru/journal/arhiv/2011/53/bannayapech
Pozdrawiam.

Wojtek_796
15-09-2011, 09:05
Ja bym to jeszcze zebrał i podsumował tak:
palenisko zamknięte, dwoje drzwiczek - górne do załadunku, dolne do wygarniania popiołu, dwa wloty do komina - jeden jak najwyżej, drugi na poziomie zero (dno paleniska i komina), w górnym wlocie szczelny szyber, powietrze przez lub w okolicy górnych drzwiczek, szczegóły konstrukcji - jak opisano wyżej.
Przy rozpalaniu i podkładaniu drewna szyber uchylasz, po zamknięciu drzwiczek - zamykasz (lub przymykasz).
Nie potrzebujesz żadnego rusztu, ani dodatkowej wyczystki w kominie (dolny wlot spełnia tę rolę).
Otrzymujesz piec wydajny i właściwie dość nowoczesny.

Pozdrawiam

eniu
15-09-2011, 09:12
Ja bym to jeszcze zebrał i podsumował tak:
palenisko zamknięte, dwoje drzwiczek - górne do załadunku, dolne do wygarniania popiołu, dwa wloty do komina - jeden jak najwyżej, drugi na poziomie zero (dno paleniska i komina), w górnym wlocie szczelny szyber, powietrze przez lub w okolicy górnych drzwiczek, szczegóły konstrukcji - jak opisano wyżej.
Przy rozpalaniu i podkładaniu drewna szyber uchylasz, po zamknięciu drzwiczek - zamykasz (lub przymykasz).
Nie potrzebujesz żadnego rusztu, ani dodatkowej wyczystki w kominie (dolny wlot spełnia tę rolę).
Otrzymujesz piec wydajny i właściwie dość nowoczesny.

Pozdrawiam

Ale to już nie będzie ruska bania . Bardziej fińska

Forest-Natura
15-09-2011, 09:21
Witam.
Poleszuk - masz plany budowy tego ceglanego pieca jakiego zdjęcie zamieściłeś?
To bardzo prosta konstrukcja i możesz z nią "potańczyć".
Jak nie masz to Ci wkleję.
Pozdrawiam.

Wojtek_796
15-09-2011, 09:31
Ale to już nie będzie ruska bania . Bardziej fińska

Prezydent stwierdził w Brukseli, że trza tępić nacjonalizmy (ktoś mu kartki podmienił?).
Zawsze można użyć ukraińskiej szamotki :).

poleszuk
25-07-2012, 09:57
Dzien dobry
Moj temat pieca powraca. Zgromadzilem juz wszystkie materialy potrzebne do budowy dachu i komina. Teraz trzeba zabrac sie za budowe pieca i komina wmurowanego w scianke dzialowa.
Przygotowalem projekt pieca z uwzglednieniem Waszych pomocnych rad. Plik "piec.zip"
http://goo.gl/Imzlk

Bede bardzo wdzieczny za Wasza opinie jak to wszystko bedzie buczeć.
Pod niebieska cegla jest dziura, ktora ma byc zatykana polowka, a wszystko po to by miec mozliwosc wygarniania sadzy z wlotu do komina. Nie wiem czy z sensem ale tak sobie pomyslalem, ze moze byc potrzebna.
ostatni jpg to czerwona wypalana i szamot.
m.

bajanadjembe
27-07-2012, 09:19
Dzien dobry
Moj temat pieca powraca. Zgromadzilem juz wszystkie materialy potrzebne do budowy dachu i komina. Teraz trzeba zabrac sie za budowe pieca i komina wmurowanego w scianke dzialowa.
Przygotowalem projekt pieca z uwzglednieniem Waszych pomocnych rad. Plik "piec.zip"
http://goo.gl/Imzlk (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fgoo.gl%2FImzlk)

Bede bardzo wdzieczny za Wasza opinie jak to wszystko bedzie buczeć.
Pod niebieska cegla jest dziura, ktora ma byc zatykana polowka, a wszystko po to by miec mozliwosc wygarniania sadzy z wlotu do komina. Nie wiem czy z sensem ale tak sobie pomyslalem, ze moze byc potrzebna.
ostatni jpg to czerwona wypalana i szamot.
m.

Hej, Poleszuk...
To Ci życzę żeby jak najlepiej buczało .
Łebski facet jesteś. I te rysunki...
Super!

Jak sam widzisz: minęły dwie doby i żadnych uwag do technicznych rozwiązań Twojego zamierzenia ni ma. Dobre rady dostałeś.

Piotrek19waw
15-10-2013, 08:10
Hej Poleszuk
Właśnie przymierzają sie do tego samego co Ty pewnie już wykonałes :)
Z chęcią zetknął bym na załącznik piec.zip ale niestety nie działa. Czy jest szansa żebyś to udostępnił jeszcze raz?
Z góry dzięki

Będę tez wdzięczny za podzieleniem sie wrażeniami po efekcie końcowym,

poleszuk
17-01-2014, 12:03
Cześć ponownie.

Postanowiłem podzielić się z Wami tym co udało mi się zrobić - jest to pewnego rodzaju podsumowanie i zamkniecie tematu. Może komuś będzie to pomocne.

Piec wykonałem według własnego pomysłu. Działa ale mam "czarną banię". Nim pomieszczenie nagrzeje się dym wali z paleniska do wewnątrz. - piękna boazeria olchowa trochę się przydymiła i z czasem pewnie będzie czarna. W bani panuje dzięki temu niesamowity aromat (opalam drzewami owocowymi), a temperatura większej wędzarni mnie zadowala. Czas palenia to ok 5 godzin więc drewna trochę idzie. Do tego na piec stawiam wiadro wody, która ciągle paruje. Maczam w niej brzozowe witki. Gdy chlusne po kamieniach na wyżeszej połce robi się naprawde gorąco. Spokojnie na 2godzinny seans z przerwami w kilka osób. Niestety nie mam jeszcze termometru i higrometru, nie wiem jak to wygląda w liczbach. Kamien trzyma ciepło do rana.

Ja jestem zadowolony z efektu - czarna to jednak czarna. Gdybym jednak chciał więcej luksusu to palenisko umieszczałbym na zewnatrz, nawet na zewnatrz budynku. Nad tym tylko jakis daszek i porządne drzwi od pieca.
Zastanawiam się nad dorobieniem drzwiczek, obecnie zastawiam palenisko w początkowej fazie palenia by ograniczyć kopcenie.

plik zip sprawdziłem i działa - projekt można sobie pobrać.
Rzucam linkę do dziennika prac. Powodzenia - warto!

http://goo.gl/5UOQ1T