PDA

Zobacz pełną wersję : Szkielet stalowy



NOTO
09-04-2004, 14:09
Witam,

Czy budowa domu w szkielecie stalowa jest prostsza niż kanadyjczyka ?
Wydaje mi się że są dokładniejsze wymiary, opieka majstra z fabryki. Gotowe elementy łaczy się z płytami OSB i dom stoi gotowy.
Robił to ktoś sam ?

Juras XR4Ti
16-04-2004, 11:00
Stawiałem kanadyjczyka. Szkielet stalowy w porównaniu z drewnianym ma wadu i zalety. Tempo prac w zasadzie takie samo. Brak konieczności impregnacji, suszenia - to plus. Deszcz w czasie montażu też nie przeszkadza. Jednak drewno jest dużo wdzięczniejszum materiałem. Wolę mieć parę drzazg w rękach (nieuniknione) , niż łapy pocięte ostrymi krawędziami blachy. Dokładność wykonania w zasadzie wymagana jest taka sama. Zdecydowanie większe są mostki termiczne przy szkielecie stalowym, mimo docieplenia z zewnątrz. Szkielet stalowy musisz uziemić dokładnie we wszystkich narożnikach. Poza tym. podobno konstrukcja stalowa rezonuje i dość dobrze przenosi dźwięki. I jeszcze jedno. Wytrzymałość ogniowa szkieletu stalowego jest mniejsza niż drewnianego. Jeśli chodzi o koszty, to niestety nie znam akyualnych cen zarówno drewna konstrukcyjnego, jak i elementów stalowych. Gdybym stawiał jeszcze jeden dom w szkielecie, wybrał bym drewno.

NOTO
09-05-2004, 14:20
Stawiałem kanadyjczyka. .....
Gdybym stawiał jeszcze jeden dom w szkielecie, wybrał bym drewno.

Rozumiem trochę tą tendencję. Zastanawia mnie jednak równoież trwałość wykonania. Na szkielet stalowy udzielana jest 50-cio letnia gwarancja. To daje trochę do myślenia.