PDA

Zobacz pełną wersję : wrzosy



lady in red
13-09-2011, 10:29
Witam!
Pewnie doświadczonym ogrodnikom moje pytanie wyda się banalne ;) ale mnie moje wrzosy naprawdę zaskoczyły :o.
Zrobiłam wrzosową rabatę-na środku rośnie sosenka.Wokól niej posadziłam wrzosy kilka fioletowych,klika białych.Chciałam aby było kolorowo.Po kilku dniach białe wrzosy zrobiły się fioletowe :o.Czy ktoś może mi odpowiedzieć dlaczego? :)

Nie chorują,nie więdną " tylko" zmieniły barwę.Jakby mi ktoś psikusa zrobił i je podmienił :D

Nadulka
13-09-2011, 12:22
Na pytanie nie odpowiem,bo sie na tym nie znam.
Ale chętnie bym zobaczyła zdjęcie tej sosenki i wrzosów:)

lady in red
13-09-2011, 13:35
Witaj Nadulko!
Do pięknego wrzosowiska o jakim marzę-jeszcze mi daleko :(.Ale wrzucę fotki tego co mam :)

magnolia
13-09-2011, 13:37
niektóre odmiany maja białe pączki początkowo, same kwiaty zaś są fioletowe. Czy tak może być u Ciebie?

bladyy78
13-09-2011, 14:01
u mnie było podobnie tamtego roku :) wrzosy zmieniły kolor. Muszę cie jednak zmartwić po tamtej zimie wiele wrzosów mi padło a te co przetrwały do tej pory, nie do końca się odrodziły nie kwitną już tak pięknie jak w zeszłym roku kiedy je kupiłem . Wielu moim znajomym stało się tak samo . Podejrzewam ze te wrzosy albo są jednoroczne albo nie na nasz klimat.

lady in red
13-09-2011, 14:03
niektóre odmiany maja białe pączki początkowo, same kwiaty zaś są fioletowe. Czy tak może być u Ciebie?

Niewykluczone :o.Będę je obserwować :)

Dzięki za komentarz :)

lady in red
13-09-2011, 14:05
u mnie było podobnie tamtego roku :) wrzosy zmieniły kolor. Muszę cie jednak zmartwić po tamtej zimie wiele wrzosów mi padło a te co przetrwały do tej pory, nie do końca się odrodziły nie kwitną już tak pięknie jak w zeszłym roku kiedy je kupiłem . Wielu moim znajomym stało się tak samo . Podejrzewam ze te wrzosy albo są jednoroczne albo nie na nasz klimat.

Więc nie tylko u mnie zmieniły kolor!Bo już myślałam,że z głową mam coś nie tak ;):D

Patrząc na dzikie wrzosowiska WYDAJE się,że wrzosy są bezproblemowe i łatwe w uprawie :o.Ja dodałam przed posadzeniem dużo kwaśnego torfu.Na razie (odpukać) rosną -tylko zmieniają kolor :D

magnolia
14-09-2011, 09:19
wrzosy muszą mieć specyficzne warunki- lekką,kwaśną, przepuszczalną glebę i słońce. Zimą potrafią wygnić lub wymarznąć. Na ciężkich glebach łatwiej przemarzają bo gliny są glebą zimną. W wielu miejscach trudno jest jednoznacznie stwierdzić czy na pewno będą dobrze rosły. Do tego są krótkowieczne- żyją ok 7 lat, czasem 10. Znacznie łatwiejsze i elastyczne do warunków są wrzośce- często je sprzedają razem. Acha- ważne jest sadzenie wrzosów w grupach, co najmniej 5 szt jednej odmiany i można dodać im ziemi z lasu- wtedy jest szansa że przyniesie im się zarodniki grzybni z którą wejdą w mikoryzę bardzo dla nich dobrą. Ta ziemia oczywiście z miejsc z dzikim wrzosem.
Korowanie korą jest bardzo dobre dla wrzosów- ociepla korzenie i zakwasza ziemię.

kerin
14-09-2011, 09:25
Ja mam w rodzie sporo świerków :) w tamtym roku trzeba było trochę ich wyciąć i teraz fajnie to wygląda

magnolia
14-09-2011, 10:10
z wrzosami pod nimi ( świerkami)?

asiulkowo
14-09-2011, 12:46
pokażcie dziewczyny swoje wrzosowiska
sadząc swoje tegoroczne podsypałam ściółką leśną i padły mi ;/ ale być może chore już kupiłam...
Jestem ciekawa Waszych sposobów na radzenie sobie z tymi roślinami.
Pozdrawiam

magnolia
15-09-2011, 09:45
jak macie cięższą ziemię to róbcie niskie- nawet 10-20 cm. ale rozłożyste górki pod wrzosowisko. Taki pofalowany teren obsadzony dywanem wrzosów wygląda ładnie, a woda ucieka z górek. I przyjrzyjcie się wrzoścom- są zdecydowanie łatwiejsze. Do tego można dodać bażynę- też łatwiejsza. No i sadźcie w sporych grupach.