PDA

Zobacz pełną wersję : podłączenie instalacji do wodociągu i instalacji wody deszczowej



nysander
13-09-2011, 15:26
Witam,

mam pytanie o sposób podłączenia instalacji do wodociągu i jednocześnie wody deszczowej. Chodzi mi o aspekt prawny całkowitego odizolowania jednej od drugiej. muszę jednak zapewnić wodę w wc i czymś podlewać ogród gdyby mi brakło deszczówki.

nasuwają się więc 2 pytania. czy wystarczy zawór trójdrożny i taka instalacja:


wodociąg > zawór 3d< deszczówka
|
WC


czy muszę zrobić coś takiego:



wodociąg > zawór antyskażeniowy > zawór 3d < deszczówka
|
WC

karolekk
15-09-2011, 21:38
dobre pytanie, też się dołanczam :)

Tomkii
16-09-2011, 20:51
dobre pytanie, też się dołanczam :)
U nas chyba (bo nie wiem) nie ma przepisów jak to robić, poza tym że tych instalacji nie wolno łączyć.
W niemczech robi się to tak, że po obniżeniu się wody w zbiorniku na deszczówkę jest ona uzupełniana wodą miejską (na tyle aby pompa mogła pracować). Wymogiem koniecznym jest przerwa (kilka centymetrów) niepozwalająca na zassanie brudnej wody czy też bakterii do wodociągu wody pitnej.

nysander
19-09-2011, 14:34
takie rozwiązanie zostało mi zaproponowane po zadaniu podobnego pytania firmie zajmującej się odzyskiem wody deszczowej. natomiast nie uzyskałem na razie opinii na temat rozwiązania zaproponowanego przeze mnie w pierwszym poscie.

martas_sa
23-09-2011, 12:40
Mam pytanie dopiero co rozgladam sie w tym temacie...mam swoja wode gruntowa i gmina nie wydala pozwolenia na oczyszczalnie tylko na szambo bo za lat 3-4 ma byc kanalizacja i pytanie moje nie chce sie podlaczac do ich wody czy moge odmowic ??? i w jaki sposob beda mnie rozliczac za same scieki ???

nysander
23-09-2011, 12:43
kaza Ci zalozyc licznik pobranej wody gruntowej na cele eksploatacji domu i z niego beda wyliczac ilosc sciekow.

kubowa1
26-09-2011, 10:10
Najlepszym rozwiązaniem jest założenie centrali deszczowej z pompa samozasycająca z systemem sterowania uzupełnianiem wody wodociągowej. Całość w jednej obudowie.

SIDORAZ
01-02-2012, 13:06
dobre pytanie, też się dołanczam :)

Rozwiązaniem waszego problemu jest zastosowanie centrali deszczowych - Aquatechnika AquaMatic Complex lub standard lub pompy tłoczącej z zestawem uzupełniającym. Element o który pytacie to " przerwa powietrzna" zabezpieczająca mieszanie się wody deszczowej z wodociągową.

Sterownik centrali pozwala na automatyczne zasilanie instalacji wodą deszczową, a w przypadku jej braku, przełączenie na wodę sieciową.

_PiotR_
08-02-2012, 12:17
a jak to sie ma z hydrofor + wodociągi?? faktycznie zakaz?? nawet stosując zawór zwrotny antyskażeniowy np. http://www.sklep.etermo.pl/index.php?products=product&prod_id=1484

farmi
17-04-2012, 10:06
Odświeżę nieco temat .
Czy możecie zaproponować jakieś zestawy pompowe do dystrybucji wody deszczowej lub ich odpowiedniki- myślę że można samemu jakoś ubrać w całość zwykły hydrofor + zestaw zaworów) bo szczerze mówiąc to nie uśmiecha mi się za bardzo wyrzucenie ponad 4 tys na centrale typu AquaMatic Complex.
Macie jakieś pomysły/ doświadczenia?

farmi
19-04-2012, 21:48
Czy jest ktoś kto ma/miał do czynienia z centralami deszczowymi gotowymi- lub własnej roboty?

rpoz
22-04-2012, 19:39
Czy jest ktoś kto ma/miał do czynienia z centralami deszczowymi gotowymi- lub własnej roboty?

W ofercie Gardeny są pompy zanurzeniowe z zabezpieczeniem sprawiającym, że pompa działa jak hydrofor - włącza się jak odkręca się kran i wyłącza jak zamyka. Do tego trzeba dorobić napełnianie zbiornika z sieci przez elektrozawór i czujnik poziomu sterujący ten zawór. Pozostaje kwestia możliwości przełączania instalacji bezpośrednio na wodociąg gdyby pompa padła. Tu kombinacja zwykłych zaworów z możliwością spuszczenia wody z kawałka rury łączącej oba obwody.

W zasadzie najważniejszy jest ten problem jak przełączyć się na wodociąg gdy pompa nie działa.