PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zabezpieczyć układy elektroniczne (automatyki) przed przepięciami



hydraulik_
14-09-2011, 07:31
Ostatnio wymieniłem u klientów wiele płytek układów sterowanie w kotłach i pc.
Dotyczy do urządzeń wielu firm .Ostanie burze i remonty sieci (awarie i planowe) czynią wielkie szkody.
Zaleciłem klientom stosowanie listw ochronnych ,ale niewiele to pomaga .
Spory problem występuje przy dużych mocach.
:(

ardziu
14-09-2011, 07:38
a przepięciówki typu D ?
są montowane bezpośrednio przy wtyczce.

przy kotłach gazowych, węglowych, z małym poborem prądu - zasilacze awaryjne do pieców co.

kbab
14-09-2011, 07:42
Zwykle takie układy zabezpiecza UPS (tak jest w komputerach), ale tu chyba trzeba byłoby zrobić osobne zasilanie do sterownika. Uważam, że powinno wystarczyć zwykłe gniazdo przepięciowe np
http://allegro.pl/gniazdo-przeciw-przepieciowe-s9113avto-i1770420117.html

rzufik1
14-09-2011, 16:33
hm... jak dobrze pieprznie to zadne zabezpieczenie nei pomoże.
tylko się ubezpieczyc... i zwrócic uwage czy małą gwiazdką gdzieś nie wpisali że nie dotyczy:)
cóż takie życie i takie czasy a polisa wcale nie taka droga zwłaśzcza że do kredytu i tak ją trezba miec:)

rzufik1
14-09-2011, 16:35
hydrauli... serwis u nas poleca to...
ale i tak jak pipeprznie to lipa

http://www.napad.pl/katalog/produkty-331-2502-filtr-zasilajcy-orv-8-10a-home-theatre-3-m-5230.htm

hydraulik_
14-09-2011, 19:08
hydrauli... serwis u nas poleca to...
ale i tak jak pipeprznie to lipa

http://www.napad.pl/katalog/produkty-331-2502-filtr-zasilajcy-orv-8-10a-home-theatre-3-m-5230.htm
No właśnie nie jest to takie proste.Kiedyś też tak doradziłem klientowi .zamontowałem UPS i spaliłem warystor już na etapie próby uruchomienia .
Ostatnio zamontowałem listwy ochronne takie do komputerów miały 5 gwiazdek i ubezpieczenie .Padła automatyka kotła i komputer:(:(
Listwy nawet nie zareagowały.

rzufik1
15-09-2011, 13:57
wiesz zwykłego "acara " kupisz za 20 zeta... a tu masz wypaśną listwe ... której producent gwarantuje ci odszkodowanie do 5000 eura :) z tym ze problem jest jak masz urządzenia trójfazowe:)

kbab
15-09-2011, 14:19
wiesz zwykłego "acara " kupisz za 20 zeta... a tu masz wypaśną listwe ... której producent gwarantuje ci odszkodowanie do 5000 eura :) z tym ze problem jest jak masz urządzenia trójfazowe:)
właśnie tu chodzi o ten duży pobór energii przez pc, ale każdy elektronik potrafi dorobić w układzie przed sterownikiem mały zasilacz dobrze dopasowany mocą i odpowiednio zabezpieczony dla samego sterownika pc - wówczas delikatny układ będzie dobrze zabezpieczony.

rwxw
16-09-2011, 22:54
Zaleciłem klientom stosowanie listw ochronnych ,ale niewiele to pomaga
No i nie ma się co dziwić. Rozbierz taką listwę i zobacz co ma w środku. Gdy w okolicy walnie piorun, to w sieci może wyindukować się napięcie nawet rzędu wielu tysięcy V. Co dopiero gdy piorun walnie w druty. Ja kiedyś przy walnięciu pioruna w okolicy zaobserwowałem przeskok iskry przez zwisające ze ściany kable od niezamontowanego gniazdka (odległość między drutami koło 0.5 cm). Ochrona przed przepięciem polega mniej więcej na zwarciu tego przepięcia do ziemi - moga wtedy popłynąć prądy rzędu tysięcy A. Ogranicznik przepięc ma maksymalny prąd przepiecia wielkości kilkunastu-kilkudziesięciu kA, powyżej ulega przepaleniu i trzeba go wymienić. Listwa ochronna to pic na wodę. Żeby uchronić urządzenia przed przepieciami trzeba zastosować odpowiednią ochronę całej instalacji elektrycznej. Zaczynając od ograniczników przepięć B i C lub B+C (koszt kilkaset zł za komplet na 3 fazy - 4 ograniczniki) w skrzynce kończąc na D przy wtyczce. B+C nie powinno wpuścić do wnętrza budynku napięcia/przepięcia powyżej 1200V (aż tyle powinny wytrzymać prawie wszystkie urządzenia), ogranicznik klasy D (dla szczególnie wrażliwych urządzeń) nie dopuści napięcia do wtyczki większego niż koło 400-500V. Ogranicznik D powinien być zamontowany blisko urządzenia, żeby odciąć przepięcie wyindukowane na kablach wewnątrz budynku przy uderzeniu pioruna w budynek, czy jego piorunochron.
Polecam zapoznanie się z http://www.ochrona.net.pl/