PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja wody użytkowej na rozdzielaczu.



Brass
14-09-2011, 19:16
Mam pytanko, czy wykonuje się instalacje wody użytkowej na rozdzielaczach (takich jak do podłogówki - lub odpowiednik). Jeśli tak to jaki powinien być to rozdzielacz i czy średnice rur PEX 16 mm będą wystarczające jeśli każda z rur będzie zasilać tylko 1 punkt?

Brass
19-12-2011, 21:19
Kolejne pytanie: jeśli rozdzielacz ma belkę 1' a boczne króćce 1/2' czyli jakieś 15 mm to czy jest sens dawać rury PEX 20 mm skoro już na rozdzielaczu jest redukcja. Może lepiej dać PEX 16 zeby odpowiadał średnicą króćcom 1/2'?

kajmanxxl
20-12-2011, 19:34
troszkę to chińska kombinacja ale działać będzie, tylko mam na myśli jakieś małe obiekty, bo jak kilka łazienek to bym takich chińskich kombinacji nie polecał

supchem
28-12-2011, 10:07
Działać będzie tylko po co tak robić. Takie rozwiązanie będzie dość drogie i zbędne. Wystarczy jak np. w kotłowni puścisz osobne dwie rury + ewentualnie cyrkulacyjna do kuchni i założysz na nich zawory, to samo z np. dwoma łazienkami i pralną. Wtedy będziesz miał możliwość odciąć wodę tylko do jednego pomieszczenia. Stosując rozdzielać chciałeś chyba mieć osobny zawór do wody do każdego urządzenia tylko po co, będziesz komuś zakręcał wodę jak się myje albo puszczał gorącą/zimną czy jak????

Rezerwat Bobra
16-09-2012, 11:08
Oba rozwiązania bazują na tej samej idei - zrezygnować z kształtek na poziomie pomieszczenia, a różnią się tylko sposobem rozwiązania problemu: raz są to trójniki połączone szeregowo i zawór odcinający pomieszczenie, a raz rozdzielacz z zaworkiem dla każdego obwodu... Mnie bardziej przekonuje możliwość odcięcia konkretnego punktu i kompleksowe rozwiązanie problemu (odpadają np. połączenia pomiędzy trójnikami). Koszty... chyba zbliżone

Jeśli chodzi o rozdzielacze do wody użytkowej - często oferowano mi rozdzielacze przeznaczone do CO, do których budowy użyto ołowiu. Sprzedawcy bez skrupułów tłumaczyli, że producent tylko z oszczędności nie uzyskał certyfikatu dla wody użytkowej!

yaiba83
16-09-2012, 12:09
Za cenę rozdzielacza masz rury PE na cały obiekt.