PDA

Zobacz pełną wersję : budowa wiaty, garażu, budynku gospodarczego wykonanie konstrukcji żelbetowych



tulipan1
16-09-2011, 02:22
Witam wszystkich forumowiczów. Piszę swój pierwszy post, gdyż mam kilka pytań odnośnie sposobu wykonania konstrukcji żelbetonowej.
A więc do sedna sprawy. Postanowiłem postawić coś w rodzaju wiaty, garażu i budynku gospodarczego. Ma to być konstrukcja posadowiona na 7 stopach fundamentowych o rozmiarze 80cmx80cm, i walcu średnicy 30cm, posadowionym poniżej 120 cm. W pierwszej fazie miał być wylany wieniec na poziomie zero, a na górze już nie, ale po konsultacji z inspektorem nadzoru z mojej gminy odrzucił on wieniec na poziomie zero na rzecz wieńca na górze. Zasugerował zbrojenie 4x12 i strzemiona 6 bez zagęszczeń na początkach belek. Ale wynikł "mały" problem.Między słupami 1 i 7 miał stać słup taki sam jak pozostałe, ale muszę z niego zrezygnować. Powód jest taki, że zastosowanie dwóch bram garażowych odpada, bo zostaje tylko 10 cm na słup między nimi. Jedyną opcją jest zastosowanie bramy segmentowej 450cm, i na taką się decyduję. Moje pytanie jest takie, czy załączony "projekt" będzie miał rację bytu i jakie zastosować zbrojenie belki nad bramą garażową. Czy też 4x12? Zaznaczam, że belki (wieniec) nie będą dźwigały żadnego stropu. Jedynym obciążeniem będzie dach dwuspadowy pokryty dachówką. I czy zasugerowane zbrojenie inspektora z gminy jest adekwatne do przenoszonych obciążeń. Proszę o szczerą konsultację.


74892

Tekst z obrazka, bo jest nie czytelny:

Słupki 1,2,3,4,5,6,7 żelbetonowe, wylane w szalunku traconym z solbetu białego gr.5cm. Zbrojenie 4x12, strzemiona 6 co 20cm. Posadowiono na stopach fundamentowych wylanych w monotubach.
Belki "wieńcowe" zaznaczone kolorem czerwonym 4x12 strzemiona 6. Bez zagęszczeń na ścinanie.
Więźba :
murłata 12x12, lub 10x10
krokwie 5x12 lub ...?
krokwie łączone jętkami dla wygospodarowania miejsca i spięcia więźby
Pokrycie dachu : Dachówka cementowa IBF ciężar 1 m2 to 42kg.

Belka między słupami 1 i 7:
żelbetonowa? jakie zbrojenie?
ceownik? Posiadam ceownik 300. Zapewne za duży...
dwuteownik? jaki ? 12-tka ?

Stropu brak.
Wypełnienie ścian między słupami płytą Duralis lub suporeksem białym gr 5 cm. Całość ścian obłożona styropianem 5cm, plus klej i tynk akrylowy

tulipan1
18-09-2011, 21:08
Nie ma nikogo, kto mógłby podzielić się swoją wiedzą i pomógł w podjęciu decyzji ???

tulipan1
26-09-2011, 19:31
Czy ktoś mógłby mi doradzić? Czy naprawdę nie ma kogoś kto mógłby pomóc???

Konto usunięte_12*
26-09-2011, 19:50
W tym przypadku nieoceniona będzie pomoc uprawnionego konstruktora budowlanego, który wykona projekt i pomoże ci złożyć w miejscowym Starostwie wniosek o pozwolenie na budowę :D

tulipan1
26-09-2011, 23:04
Na budynki gospodarczo-garażowe i wiaty nie potrzeba pozwolenia na budowę. A takie właśnie stawiam.

byry007
27-09-2011, 13:27
Wiem ze na budynek gospodarczy nie trzeba mieć pozwolenia ale trzeba zgłosić jakiś rysunek i pismo miesiąc przed przystąpieniem do prac ale jak napiszesz ze to ma być garaż to mogą robić problemy radze dopytać na 100% nie wiem, mam tez pytanie czy jak bym postawił taką wiatę czy tez garaż z płyt ogrodzeniowych to są jakieś przeciw wskazania na taką budowę ?? czy będę od tego płacił jakiś podatek ? czy mogę budować to jak pozwolenia nie mam na budowę domu jeszcze ??sa jakieś określone wymiary czy kryteria odnośnie takich garaży ??

coulignon
27-09-2011, 13:40
Na budynki gospodarczo-garażowe i wiaty nie potrzeba pozwolenia na budowę. A takie właśnie stawiam.

Nie podciągniesz tego pod obiekt "małej architektury ogrodowej" Wszystko powyżej 25m2 wymaga pozwolenia na budowę. w twoim przypadku masz wymiar 8,1 na 5,5 m więc ponad 44 m2. jeden telefon lekko niezadowolonego sąsiada i masz nakaz rozbiórki samowoli budowlanej.

Konto usunięte_12*
27-09-2011, 20:02
Nie podciągniesz tego pod obiekt "małej architektury ogrodowej" Wszystko powyżej 25m2 wymaga pozwolenia na budowę.
...a dodatkowo przed zabraniem się za jakąkolwiek inwestycję na swojej działce należy przejrzeć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (oczywiście, jeśli takowy dla danej miejscowości istnieje), bo mogą się w nim znajdować różnorakie ograniczenia :yes:

coulignon
27-09-2011, 20:05
....choćby dotyczące pozostawienia powierzchni biologicznie czynnej. I takie tam pierdoły. Full of zasadzkas jak mawiają starzy indianie.

tulipan1
27-09-2011, 20:46
Ja już przeszedłem procedurę zgłoszeniową dwóch budynków gospodarczo-garażowych. Rysunki jakie były wymagane to tylko rzuty elewacji. Więc nic konkretnego jeżeli chodzi o technologię. Sprzeciwu nie było więc przystąpiłem do realizacji, stąd kilka moich pytań czy wszystko co zamieściłem w pierwszym poście ma ręce i nogi. Choć sam postawiłem swój dom w/g zakupionego projektu "od stóp do głów", chciałbym zweryfikować swoje koncepcje czy są poprawne. Miejscowego planu zagospodarowania brak w mojej "strefie" gminy. Aha nie ma też przepisów określających jaka jest minimalna odległość między budynkami gospodarczymi. Zaznaczyłem w zgłoszeniu 1cm:wiggle: