PDA

Zobacz pełną wersję : Rozpadający się 5 letni komin



sotb
18-09-2011, 17:10
Do wybudowania 1,5m komina (2 wentylacje i pomiędzy nimi komin spalinowy) ponad dachem użyta została zaprawa optirock weber ZK552 (100/600) do cegieł klinkierowych. Użyta cegła - pełna, klinkier o niskiej chłonności wody. Na szczycie komina włożono dwie zwykłe cegły pełne. Nie było tego widać z dołu - są wokoło obudowane klinkierem. Na kominie nie wykonano żadnej czapy z betonu. Do komina jest podłączony kominek z płaszczem wodnym - używany przez dwa lata. Po kilku latach komin zaczął przeciekać coraz mocniej. Zauważyłem, że owe dwie zwykłe cegły są już w pełnym rozkładzie, a fugi zmurszałe. Rozebrałem część komina w nadziei, że tylko wierzchnia warstwa będzie do wymurowania od nowa, jednak rozebrałem już chyba ósmą warstwę i nadal cegły klinkierowe odchodzą od zaprawy bez żadnego oporu, a wewnątrz komina zaprawa odpada jak piasek na głębokości 2 cm. Wewnątrz komina nie ma ani śladu smoły, palone było tylko suche drewno, ale dość intensywnie.
Widzę, że będę musiał całość rozebrać i wybudować od nowa. Pytanie brzmi: co mogło spowodować aż taką katastrofę? Kominy były murowane latem. Cegły nie były moczone przed murowaniem. Mam jednak wrażenie, że zaprawa była trochę za sucha (doświadczenie mam tylko w murowaniu płotu z klinkieru). Może istotne jest to, że fugi są cofnięte 1 cm?

beton44
19-09-2011, 04:53
może było też za ciepło i do tego ta "za sucha" ???

i zaprawa wysuszyła się a nie związała...

teraz trzeba szybko przemurować/już 19 września , będą pewnie niedługo przymrozki
i wtedy zaprawa z kolei może zamarznąć a nie związać...

no i po wymurowaniu trzeba będzie trochę odczekać przed paleniem
/idealnie z miesiąc

sotb
19-09-2011, 10:57
Palić nie muszę w kominku podłączonym do tego komina, mam jeszcze drugi komin, a do niego podłączony kocioł.
A jak wygląda sprawa pokrycia komina czapą z betonu? Widziałem, że tak robią.

beton44
19-09-2011, 15:12
no jak???

można kupić gotową /jak się znajdzie taką pasującą/

można odlać na miejscu


zwróć uwagę na konieczną obecność kapinosa:stirthepot:

firewall
19-09-2011, 16:25
Tak z ciekawości: Czy problem dotyczy destrukcji całego komina czy tylko części z klinkieru?