PDA

Zobacz pełną wersję : Porównanie dwóch projektów- parterowego i z poddaszem .



so**l
19-09-2011, 08:42
Witam.

Jestem zwolenniczką domów parterowych , mój mąż woli domy z poddaszem użytkowym. Oboje mamy swoich faworytów.
Parterowy to BLISKI http://projekty.muratordom.pl/projekt_bliski-wariant-i,192,1,0.htm?frm_search=1&id_grupy=0&symbol=c74a&typ_budynku_dom=brak_dom&typ_budynku_garaz=brak_garaz&x=20&y=6&nr=0

a z poddaszem KOLOROWA TĘCZA http://projekty.muratordom.pl/projekt_kolorowa-tecza,1962,1,0.htm

Zdecydowaliśmy,że wygra projekt, który jest tańszy w budowie. I tu pojawia się problem, ponieważ opinie są różne.
Wiem, że w domu parterowym droższe są fundamenty i dach ( tak ogólnie) a w domu z poddaszem m.in. schody, strop, wykończenie poddasza.
Chciałabym poznać wasze opinie o wybranych projektach, nie wiem na co jeszcze zwrócić uwagę. Co jest największym kosztem domów z poddaszem ?

karolakr25
19-09-2011, 08:54
Będziecie decydować tylko na podstawie kosztów budowy?

Ciężko porównywać, bo to są 2 różne projekty.
W M97 macie łazienkę i garderobę przy sypialni, jest inne usytuowanie tarasu względem stron świata (nawet zakładając, że któryś projekt wzięlibyście w lustrzanym odbiciu).
Myślę, że mimo wszystko M97 będzie jednak droższy, choćby ze względu na oszklony wykusz, 3 łazienki, 5 okien dachowych.

C74a mi się mniej podoba, pokoje (6 i 7) są długie a wąskie, w części prywatnej jest długi a wąski korytarz, w wiatrołapie nie ma miejsca na szafę.

so**l
19-09-2011, 09:03
Musimy dojść do porozumienia przy wyborze projektu a koszt budowy jest bardzo istotny, dlatego na tym chcemy się skupić.
Oglądaliśmy setki projektów i te dwa zostały wstępnie wybrane. Wiem, ze się różnią od siebie, ale oba nam się podobają.
Lubię parterówki z 2,3 garderobami, pralnią, pomieszczeniem gospodarczym, ale zazwyczaj są to duże domy ze skomplikowanym dachem a to duży koszt.

skresz
19-09-2011, 10:40
Jeżeli patrzysz na dom z wykończeniem to c74a wypada sporo taniej ile to już parę godzin liczenia ale jeśli chodzi o SSO to już nie jest tak źle dach nie jest jakoś skomplikowany jedynie co to dodatkowy strop + schody i trochę więcej ścian z bardzo duża tolerancją +- 10 do 30 tys różnicy zależy jaki materiał

skresz
19-09-2011, 10:41
na marginesie mnie osobiście M97 ie dużo bardziej podoba jest 1000 razy bardziej praktyczny ale to jak dla mnie

Aleksandryta
19-09-2011, 11:46
Mimo, iż napisałaś, że te dwa projekty są wybrane wyłącznie pod kątem kosztów ich budowy, w dalszym ciągu nie rozumiem tych wyborów choćby od strony tak różnego wyjścia do ogrodu. Poza tym parterowy ma część prywatną "na górze", a jednocześnie ten z poddaszem w tym miejscu ma wyjście do ogrodu. To jaką w końcu macie działkę? Z jakimi stronami świata?
Ja buduję drugi dom. Parterowy. Pierwszy był z poddaszem. Ile nalatałam się po tych schodach to tylko ja sama wiem.! :rolleyes: Nigdy więcej !!!
Gdzieś przeczytałam na tym forum, ktoś nawet liczył dokładnie, bo miał takie same rozterki jak Wy (chyba kolega Vafel ), że do 120 m2 opłaca się budować dom parterowy, powyżej z poddaszem. Vafel wybrał parterówkę, ale o ile wiem mniejszą od Waszej (koło 100 m2).

Jeśli naprawdę Waszym priorytetem jest ograniczenie kosztów budowy, ze względu na bardzo napięte finanse, jak wybierzecie parterowy, to na pewno ta parterówka, którą wybrałaś jest droższa w budowie od innych parterówek o podobnej powierzchni, ale prostszych w budowie (np. dach dwuspadowy).

so**l
19-09-2011, 12:00
Zaczęliśmy nietypowo, ponieważ nie mamy jeszcze działki. Mieliśmy jedną ,wąską, z wjazdem od południa, ale sprzedaliśmy ją i teraz szukamy innej.
Wybrane projekty są tylko przykładem, oczywiście ,że wybierzemy taki, który będzie pasował do naszej działki.
Na chwilę obecną próbuję przekonać męża do parterówki stąd pomysł z porównaniem kosztów.
Oba projekty są według nas funkcjonalne i w miarę tanie i jak już kupimy działkę to wybierzemy projekt bardzo podobny do tych ( lub dokładnie te) , które tu pokazałam.
Może to dziwne podejście, ale chciałabym przekonać męża do parterówki właśnie teraz, przed zakupem działki po to aby szukac takiej, na której MPZP zezwala wybudować parterówkę.
Pomijając moje dylematy uważam,że warto porozmawiać o tym na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu aby wybudować tanio.

karolakr25
19-09-2011, 12:12
To najpierw wybierzecie projekt, a później będziecie szukać działki, która będzie odpowiednia do tego projektu? 75347

so**l
19-09-2011, 12:18
Tak jakoś wyszło aczkolwiek nie powiedziałam,że tylko te dwa projekty wchodzą w grę. One są najbliższe ideału :)
W okolicy , która nas interesuje działki są raczej wąskie, każdy metr się liczy. Nie chcę najpierw kupić działkę a potem stwierdzić ,że żaden z fajnych projektów się na niej nie zmieści.

so**l
19-09-2011, 12:23
Najbardziej obawiam się tego,że kupię działkę, znajdę idealny projekt parterówki a potem przez MPZP będę zmuszona wybudowac coś zupełnie innego.
Jeśli przekonam męża do domu parterowego to będziemy szukac działki na której parterówkę można wybudować. Przekonają go koszty budowy :)

karolakr25
19-09-2011, 12:23
Dziwne rozumowanie, bo skoro w preferowanej okolicy są "raczej wąskie działki", to może warto pomyśleć o projekcie indywidualnym, z maksymalnie prostym dachem, bez uskoków na ścianach.

karolakr25
19-09-2011, 12:25
Przed kupnem jakiejś działki można się dowiedzieć jakie są WZ, nie kupuje się przecież w ciemno

so**l
19-09-2011, 12:41
[

QUOTE=karolakr25;4904978]Dziwne rozumowanie, bo skoro w preferowanej okolicy są "raczej wąskie działki", to może warto pomyśleć o projekcie indywidualnym, z maksymalnie prostym dachem, bez uskoków na ścianach.[/QUOTE]

Jak się nie śpieszy to można znaleźć działkę 20-22 m (najwięcej jest takich 16-18m) więc szkoda kasy na indywidualny, bo można dopasować fajnego gotowca.

so**l
19-09-2011, 12:45
Przed kupnem jakiejś działki można się dowiedzieć jakie są WZ, nie kupuje się przecież w ciemno

Nie napisałam że kupię działkę w ciemno. Chcę tylko przed zakupem ustalić czy lepiej budować parterówkę czy dom z poddaszem, potem wybrac projekt i kupic działkę.
Często czytam że ktoś ma działkę, wybrał jakiś projekt a potem WZ sprowadzają go na ziemię i trzeba wszystko zaczynać od nowa.

karolakr25
19-09-2011, 12:46
Gotowiec + adaptacja czasami może cię wynieść więcej niż indywidualny.
Na M97 potrzebujesz min. 22,5 m

so**l
19-09-2011, 12:52
Wiem, przerabiałam temat przy okazji naszej działki z wjazdem od południa. Indywidualny projekt był jedynym rozsądnym wyjściem, ale w końcu postanowiliśmy działkę sprzedać.

Wiem,jakie są wymagane wymiary działki, ale co z tego,że kupię działkę szeroką, jeśli według WZ nie postawię parterówki?
Może to dziwne co piszę, ale doszłam do wniosku,że wolę taką kolejność-najpierw decyzja czy dom ma być parterowy czy z poddaszem, potem wybór idealnego projektu i na końcu działka na której dom można wybudować- czyli odpowiednie wymiary i WZ.

Aleksandryta
19-09-2011, 13:04
Kolejność wybrana przez Ciebie jest według mnie logiczna. Ja najpierw wybrałam projekt z gotowców (oczywiście go nie kupiłam od razu),choć wiedziałam, że będzie mocno przerabiany (w ramach regularnego prostokąta), a potem do niego szukałam działki, bo wiedziałam, że nie w każdej gminie pod moim miastem da się zbudować partrówkę.
Inaczej: miałam wizję :Pi z tą wizją szukałam działki. W każdym razie działka musiała nadawać się do parterówki i mieć szerokość nadającą się wybudowania parterówki.

so**l
19-09-2011, 14:41
Kolejność wybrana przez Ciebie jest według mnie logiczna. Ja najpierw wybrałam projekt z gotowców (oczywiście go nie kupiłam od razu),choć wiedziałam, że będzie mocno przerabiany (w ramach regularnego prostokąta), a potem do niego szukałam działki, bo wiedziałam, że nie w każdej gminie pod moim miastem da się zbudować partrówkę.
Inaczej: miałam wizję :Pi z tą wizją szukałam działki. W każdym razie działka musiała nadawać się do parterówki i mieć szerokość nadającą się wybudowania parterówki.


No i właśnie o to chodziło , tylko szkoda, że odbiegliśmy od najważniejszego pytania, czyli który z tych dwóch projektów będzie tańszy w realizacji....

qubic
19-09-2011, 15:51
jeśli koszty są decydujące to poszukajcie innego projektu ,najlepiej mniejszej parterówki

so**l
19-09-2011, 15:55
Ale tu nie chodzi o to, żeby wybrać jak najtańszą parterówkę , tylko o to który z dwóch przestawionych przeze mnie projektów można taniej wybudowac BLISKI czy KOLOROWA TĘCZA.

qubic
20-09-2011, 09:07
SSO koszty bedą porównywalne natomiast póżniej więcej wydacie na piętrówkę-więcej łazienek,schody,więcej okien,instalacji itd,itp.czyli parterówka na gotowo będzie tańsza.

lesz
20-09-2011, 10:28
wg. mnie złe podejście... dlaczego? bo się może okazać, że owszem - parterówka będzie nieco tańsza do wybudowania na gotowo - ale wymaga większej działki= droższej (czy bardziej regularnej w wymiarach, itd..=droższej) i realnie to co oszczędzicie na "tańszej budowie" dopłacicie do działki(albo i więcej).

znajdźcie działkę w pasującej wam lokalizacji, w dobrej cenie. potem sprawdzanie planu zagospodarowania, dopiero potem dobieranie budynku. Bez urazy, ale jeżeli patrzycie tak na koszty - to szukajcie sensownej opcji, nie urwanej z księżyca. Na lux wyboru działki do swojego wymarzonego domu mogą sobie pozwolić chyba tylko bardzo majętni inwestorzy. (sam zamiast wolno-stojącego skończyłem na szeregówce - wg. mnie warto było, lepsza lokalizacja, mniejsze koszty koszty budowy, itd...)

zamiast kupować gotowca, oceńcie co potrzebujecie - ile pokoi/garderób/łazienek. Projekt indywidualny wcale nie jest droższy, jeżeli miałoby być dużo zmian adaptacyjnych w gotowcu. Tylko znajdźcie sensownego projektanta.

freetask
20-09-2011, 11:06
a moim zdaniem jeśli chcesz przekonać męża, to przekonaj go innymi argumentami. Zawsze znajdziesz drugi projekt, który będzie prawie dobry a wyjdzie w kosztorysie taniej. Jeżeli chcesz przekonać męża do parterówki to rozmawiajcie o wszystkim a nie tylko, że któryś tańszy. Poszukaj tu wątku - parterówka czy z użytkowym poddaszem? Przeczytajcie go sobie razem... Poszukajcie wątku: jak ochłodzić poddasze latem? To też jest argument...

desmear
20-09-2011, 16:46
Wiem,jakie są wymagane wymiary działki, ale co z tego,że kupię działkę szeroką, jeśli według WZ nie postawię parterówki?


??? różne widziałem warunki zabudowy ale takich żeby zabraniały budować parterówek to jeszcze nie.

so**l
20-09-2011, 18:05
??? różne widziałem warunki zabudowy ale takich żeby zabraniały budować parterówek to jeszcze nie.

W takim razie mało jeszcze widziałeś, mogłes chociaż coś sobie na ten temat "wygooglać" zanim się wypowiedziałeś.
Poczytaj choćby tutaj http://www.etude.pl/porady/warunki_zabudowy.pdf

Szkoda,że wiele osób odbiegło od najważniejszego pytania. Zdecydowana większość skupiła się na tym dlaczego najpierw chcę wybrac projekt a potem kupić działkę. Tak chcę i już - mam takie prawo, bo to moja działka i mój dom.
Niewiele osób skusiło się porównac projekty pod kątem kosztów budowy, dlaczego ?
Nikomu się nie chce? Jasne, przecież łatwiej dopieprzyć komuś niż się wysilić i odpowiedzieć na temat.
Dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli na główne pytanie.

Aleksandryta
20-09-2011, 18:52
sonkal teraz juz przesadzilas z ta ostatnia wypowiedzia :confused: Niezbyt grzecznie! Nikt Ci nie odpowie w detalach, bo tylko te osoby, ktore wybudowaly te domy moga ci podac faktyczne koszty budowy, a i tak to nie bedzie obiektywne, bo kazdy uzywa innych materialów do budowy.
Najlepiej skontaktowac sie z osobami, ktore te domy maja juz wybudowane , a inwestorów mozna poszukac w dziale "Architektura i projekty" Sa tam odrebne tematy o kazdym z tych projektow.

ikusia
20-09-2011, 18:56
"??? różne widziałem warunki zabudowy ale takich żeby zabraniały budować parterówek to jeszcze nie."


W moich warunkach zabudowy jest dom parterowy z poddaszem użytkowym, dach wielospadowy o min nachyleniu 30 %. Co prawda nie oznacza to zaraz domu z typowym poddaszem mieszkalnym ale parterówka bez choćby stryszku- z sufitem podwieszanym i małym kątem nachylenia dachu- mogłaby już nie przejść.
Myślę też, że wiele osób zaczyna przede wszystkim od koncepcji jaki dom chcą mieć i na jaki dom ich stać, więc wybór projektu przed kupnem działki jest jak najbardziej normalne. Niestety nie umiem pomóc co do samego pytania, który projekt wyjdzie taniej ale całym sercem jestem za parterówkami.

so**l
20-09-2011, 19:16
Nie zbyt miło, bo wkurza mnie ,że tyle ludzi skupia się na tym , na czym nie powinni.
Wkurza mnie to, że ktoś stwierdza "??? różne widziałem warunki zabudowy ale takich żeby zabraniały budować parterówek to jeszcze nie".
To ile KOLEGA widział warunków zabudowy i skąd pewność,że nie ma innych zabraniających wybudować parterówkę ? Po co pisac o czymś, czego nie jest się pewnym?
Wiele razy czytałam dyskusje czy parterówki są tańsze od domów z poddaszem, ale nie było konkretnych przykładów, projektów. Jak wybrałam dwa projekty, które chcę porównać to nagle cisza.
Owszem, znalazły się osoby, które napisały kilka miłych słów i zauważyły w projektach to czego ja nie widziałam i za to im dziękuję.
Nie prosiłam o wycenę tych dwóch projektów, zdaję sobie sprawę,że jeden wybuduje taniej, drugi drożej.
Wiem,że dom z poddaszem ma schody, więcej łazienek i okna dachowe, ale i tak nie wiem jak to się ma do większych fundamentów i dachu w domu parterowym. Myślałam, że głównie o tym będzie ta dyskusja.

freetask
20-09-2011, 19:17
Szkoda,że wiele osób odbiegło od najważniejszego pytania. Zdecydowana większość skupiła się na tym dlaczego najpierw chcę wybrac projekt a potem kupić działkę. Tak chcę i już - mam takie prawo, bo to moja działka i mój dom.

i tego się trzymaj :) nawet gdybyście chcieli zacząć od wyboru krzeseł, które będą pasowały do okolicy, to wasz dom, wasz wybór, ale nadal radzę abyście, rozpatrując: parterówka czy nie, brali pod uwagę więcej niż koszt budowy...


Niewiele osób skusiło się porównac projekty pod kątem kosztów budowy, dlaczego ?

Tak naprawdę to koszty orientacyjne (jeśli chodzi o budowę) masz w samym projekcie, tu i tu musisz to wykończyć - od Was zależy czym i za ile to wykończycie, jedynym oczywistym elementem, który dodatkowo musisz uwzględnić w poddaszu to schody, a te, jeżeli wystarczą wylane - to ekipa zrobi Ci w koszcie SSZ, albo za niewielką dopłatą. Tu i tu masz ok. 290kzł za gołe ściany, wykańczać będziesz tak samo, po tych 290 tysiącach to, moim zdaniem, wszystkie największe różnice w tych projektach zostały już opłacone - balustrada przy schodach i na balkonie, to nie taki koszt który jakoś zdecydowanie przeważy szalę...


Nikomu się nie chce? Jasne, przecież łatwiej dopieprzyć komuś niż się wysilić i odpowiedzieć na temat.

A to prawda :( Ale nie przejmuj się... Jak coś Ci się nie uda w czasie budowy, to dopiero będzie jazda ;) - ale też nie bierz tego za bardzo siebie - fachowe i życzliwe odpowiedzi również dostaniesz :)

freetask
20-09-2011, 19:30
Nie prosiłam o wycenę tych dwóch projektów, zdaję sobie sprawę,że jeden wybuduje taniej, drugi drożej.

tylko, że zgodnie z kosztorysem (tym na stronie projektu) to one w tej budowlanej części są podobne


Wiem,że dom z poddaszem ma schody, więcej łazienek i okna dachowe, ale i tak nie wiem jak to się ma do większych fundamentów i dachu w domu parterowym.
popatrz na te kosztorysy przy projekcie - to o czym piszesz to jest tam uwzględnione (fundamenty, dach, okna dachowe), nie twierdzę, że są dokładne, ale są oba i nie wiem czy ktoś będzie w stanie dokładniej to opisać po spojrzeniu tylko na rzuty z tych projektów, co do schodów - już napisałem, co do łazienek: w parterówce masz 2, jeśli wystarczą to po co w poddaszu chcecie mieć 3? Może 2 wystarczą i kolejna różnica znika - bo tu i tu macie do zrobienia 2 łazienki i to porównywalne, a to dodatkowe miejsce wykorzystacie na garderobę albo powiększenie pokoju... Nie chcę być odebrany jako natręt, ale jeśli kwestia kosztów znika, warto spojrzeć na inne aspekty obu tych projektów...

firewall
20-09-2011, 19:39
Dom parterowy z poddaszem użytkowym łatwiej jest zbudować jako energooszczędny. Nie mówiąc o pasywnym. Ponadto ma mniejszą powierzchnię zabudowy. Czyli mozna zbudować na mniejszej działce(tańszej lub lepiej położonej, ale w cenie tej większej). Koszt budowy możliwy jest mniejszy od parterowego, gdyż koszt stropu będzie podobny do podłogi parteru+większe fundamenty, a dach zdecydowanie mniejszy. Ilość okien taka sama. Minusy to schody, ale jak komuś nie przeszkadzają to można to pominąć. Koszt zależy od stopnia udziwnienia każdego projektu, więc nie jest to równorzędne jako wyznacznik kosztów całej budowy.

so**l
20-09-2011, 19:52
No to chyba pora zakończyć ten wątek :)
Marzy mi się parterówka, bo nie lubię biegać po schodach . Z drugiej strony mąż ma sporo racji mówiąc ,że w parterówkach ( tych w miarę prostych i tanich) strefa prywatna nie jest tak fajnie wydzielona jak w domach z poddaszem. To ważne,gdy ma się dzieci...

Firewall dzięki za miłe słowo. Fajny domek masz w avatarze, co to za projekt?

bowess
20-09-2011, 19:59
Przychylam się do wspomnianej tu opinii jednego z forumowiczów, że od mniej więcej 120m2 w górę korzystniej cenowo wychodzi dom z poddaszem użytkowym. Oczywiście przyjąć należy podobny poziom skomplikowania obu budynków, bo maksymalnie prosty dom z poddaszem np. 110m2 może być tańszy od takiej samej metrażowo parterówki z kombinowaną bryłą i dachem. No i odwrotnie - prosta parterówka 130m2 może być o wiele tańsza od cudaka z poddaszem.

Moim zdaniem kosztorysy orientacyjne odzwierciedlają dość dobrze faktyczne wydatki na część budowlaną i oba domy będące głównymi bohaterami wątku pod klucz będą kosztować tyle samo. Parter ma niewątpliwie swoje zalety, ale w moim odczuciu bardziej komfortowy w tej cenie jest M97. Większy i ustawniejszy salon, miejsce na stół jadalny, na poddaszu dwie garderoby, prywatna łazienka przy głównej sypialni, główna sypialnia bardziej odsunięta od pozostałych (w C74a jest drzwi w drzwi).

karolakr25
20-09-2011, 20:24
Arturo72 miałam dom z poddaszem i malutkie dziecko (do 13 miesiąca mieszkaliśmy w tym domu) i nie biegałam z soczkami, itd. W dzień dziecko było na dole, spało na poddaszu, ale resztę dnia było na dole, więc dla mnie to nie argument.
Dzieci są małe krótko, kwestia nauczenia, że mu nie wolno samemu wchodzić po schodach. To wymaga wysiłku i konsekwencji, ale można. Syn ma obecnie 19 miesięcy i mieszkamy w domu 2 poziomowym. I jak chce wejść to woła, sam nawet nie próbuje się wspinać.

ikusia
20-09-2011, 20:32
Przy dzieciach i tak rozdzielenie strefy nocno- dziennej jest niemożliwe. Bo dzieci będą zapraszały gości do swoich pokoi - nie do salonu. Chyba, że zrobić każdemu pokój na dole i dodatkowo pokój na górze. My nie zachowujemy takie podziału- wręcz odwrotnie dzieci pokoje będą bliżej drzwi:P żeby mogły spokojnie przekradać się bez niepotrzebnego notorycznego natykania się na "starych"

qubic
20-09-2011, 22:34
w parterówkach komfortowych metrażowo zazwyczaj dużym wydatkiem jest więźba i dach

so**l
21-09-2011, 08:36
Dzieci szybko rosną, zanim wybudujemy dom one opanują wchodzenie po schodach :)
Oglądałam ostatnio na żywo fajny, nowy domek z poddaszem i powiem szczerze, że pokoje ze skosami i oknami dachowymi robią wrażenie, ale nie wiem jak się w nich żyje na co dzień. Tam pokoje na poddaszu były spore- (15 m plus 2 m garderoby), przy mniejszym metrażu pokoje ze skosami chyba już nie są tak wygodne? Według mnie lepiej mieć pokój 10 m na parterze niż 10 m na poddaszu, czyli kolejny plus parterówki.
Nie biorę w ogóle pod uwagę domu z poddaszem bez dodatkowego pokoju na dole. Taki pokój na co dzień może być gabinetem i od czasu do czasu pokojem gościnnym.

qubic
21-09-2011, 12:30
Nie biorę w ogóle pod uwagę domu z poddaszem bez dodatkowego pokoju na dole. Taki pokój na co dzień może być gabinetem i od czasu do czasu pokojem gościnnym.
święta racja ,tak trzymać.

perm
21-09-2011, 18:31
Parterówka powinna wyjść troche taniej. Nie ma schodów, ocieplanych skosów ktore będą jednak trochę więcej kosztować niz ocieplenie stropu, sam strop też w parterówce może być drewniany czyli najtańszy. Tam są trzy łazienki, w parterówce dwie, instalacja CO też będzie bardziej skomplikowana. Mimo wszystko myślę że te różnice w takim jednak sporym domu nie powinny byc brane pod uwagę. Oba z tych projektów nie będą tanie w realizacji. Powinnaś skoncentrować się nad funkcjonalnością obu. Zalety parterówki ogólnie to jeden poziom i brak schodów, piętrowy zmieści sie na mniejszej działce ale te dwa projekty które wybrałaś różni coś jeszcze. Parterówka ma nie tylko małe sypialnie ale też tylko jedna ma bardzo małą garderobę. Będziesz te pokoje musiała zmniejszyć wstawiając szafy. Ciasno będzie. Salon też wielkością nie grzeszy. To taki wiekszy pokój do tego oddzielony od kuchni (akurat to zaleta) co nie da wrażenia przestrzeni. Ja będę miał tej wielkości salon w domu z dwiema sypialniami wielkości twoich ale z garderobami, na powierzchni 100m2 (bez garażu i gabinetu oczywiście). Piętrówka to już trochę inna bajka. Dodatkowy pokój na dole, sypialnie ze sporymi garderobami na górze do tego jedna z własną łazienką. Nie ma porównania. Pomijając fakt że trzeba latać po schodach ten piętrowy dom będzie dużo bardziej komfortowy.

Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na coś innego. Przed kupnem działki przebierałem w projektach, taki, śmaki, owaki. Jak kupiłem działkę (wszystkie z tych projektów mógłbym tam zrealizować) okazało się że każdy z tych dotychczasowych z różnych powodów nie bardzo pasuje. Wybrałem zupełnie inny. Z działki nie chciałem rezygnować bo jest w pięknym miejscy z fajnymi sąsiadami i dobrym dojazdem. Myślę że tak jest w olbrzymiej większości przypadków. Kupisz działkę nie dlatego że tam będzie można postawić taki a nie inny dom tylko dlatego że okolica ci się podoba, sąsiedzi, warunki wodne, dobry dojazd. To się tak naprawdę liczy. Projekt dobierzesz sobie bez większego problemu bo wybór jest olbrzymi a możesz tez zamówić indywidualny. Poczekaj z tymi projektami. Wiesz mniej więcej czego chcesz i to na razie wystarczy.

desmear
21-09-2011, 21:36
W takim razie mało jeszcze widziałeś, mogłes chociaż coś sobie na ten temat "wygooglać" zanim się wypowiedziałeś.
Poczytaj choćby tutaj http://www.etude.pl/porady/warunki_zabudowy.pdf


pokaż mi konkretne warunki zabudowy zabraniające budowy domu parterowego a nie bajki pisane na potrzeby żółtodzioba.

a wracając do tematu, tak wiele osób nie odpowiada na Twoje pytanie, bo zabierasz się do tematu budowy domu od d.upy strony. oczywiście teraz tego nie zauważysz. ja również będąc na Twoim etapie, tzn gdy jeszcze nie miałem działki również przeglądałem katalogi i wybierałem dom. dzisiaj - właśnie robię wykończeniówkę - wiem, że była to tylko strata czasu (aczkolwiek miła). będziesz miała działkę, dostaniesz WZ, zobaczysz co mają pobudowane sąsiedzi, pójdziesz podyskutować do architekta mającego adoptować projekt - a potem wybierzesz ........................... zupełnie inny projekt

so**l
22-09-2011, 07:26
Desmear to jak ja się zabieram do budowy domu to moja sprawa. Chciałam tylko porównać dwa projekty , więc dyskusja o wyborze działki i WZ jest zbędna i nie prosiłam o nią. Często ludzie czytają ostatni post, nie wnikają o czym jest cały temat i zaczynają dyskusję. Ty tez przyczepiłeś się do WZ a ktoś cię prosił o to?Sprzedawałam działkę - w WZ była podana minimalna wysokość budynku i jakby nie kombinować, parterówki tam nie postawisz. Ale skoro wiesz lepiej to nie będę cię przekonywać.

so**l
23-09-2011, 19:17
Arturo 72 fajny domek budujesz i podobają mi się zmiany, które wprowadziłeś ( zajrzałam do dziennika). Aż się prosi aby kuchnia była tam, gdzie u Ciebie po zmianach. Oglądałam kiedyś ten projekt, ale dach wydawał mi się drogi...

so**l
23-09-2011, 19:34
Hmmm.........no to mi dałeś do myślenia :)

firewall
24-09-2011, 17:19
Firewall dzięki za miłe słowo. Fajny domek masz w avatarze, co to za projekt?
A takie maleństwo od Lipińskich - Vigo