PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła a wybór taryfy :)



Wojty
19-09-2011, 22:46
Witam,

dawno się nie udzilałam na forum bo od 5 lat juz mieszkam" na swoim", oczywiście ogrzewanym pompą ciepła :).

Do tej pory miałam taryfe uniwersalna G11, czyli przez cały dzień taka sama stawka za energię, ale ostatnio natknęłam się w necie na sugestię, że ogrzewając pompą warto zmianić taryfę na G12...

Wiec teraz mam zagwozdke ;) - do tej pory płaciłam 4 000 za cały prad w roku (w tym oświetlenie, kuchenka, piekarnik, lodówka itp)./ Mam pompę IVT 11kW, cały dom ogrzewany podłogówka, pow. ponad 200m2.

Macie jakieś oświadczenie w tej kwestii? Zmienialiście taryfe? Jeśli korzystacie z taryfy G12 to specjalnie programujecie pompę, żeby się włączała w "tańszych godzinach" ?

niedowiarek
20-09-2011, 08:03
Ja zmieniłem zaraz po zainstalowaniu pompy. Oszczędności mam spore, szczególnie, że oprócz PCi na budowie mało co żre prądki. Jeżeli mieszkasz 5 lat, to na pewno możesz określić w jakich godzinach najwięcej zużywasz prądu. W mojej taryfie wystarczy proporcja 30% taniego/ 70% drogiego, żeby wyjść na "zero". Przy "normalnym" gospodarczym korzystaniu z energii elektrycznej można prawie na pewno iść w ślepo w kierunku dwutaryfowego rozliczenia. Są zresztą dostępne kalkulatory nawet na stronach dostawców energii, które dość dokładnie liczą koszty. Przy PCi sprawa się trochę komplikuje. Jeżeli masz dobraną pompę niedowymiarowaną (tak zaleca np. dystrybutor Ziriusów - Thermogolv) to byłbym ostrożny. Ale jak masz pewien zapas - to nie ma się co zastanawiać. Im większa akumulacyjność budynku tym więcej można zaoszczędzić. Trzeba się przy tym liczyć z ogrzewaniem przede wszystkim w tanim prądzie - dla większości forumowiczów nie stanowi to dyskomfortu.

Liwko
22-09-2011, 11:29
Nic nie stoi na przeszkodzie, by przez jeden rok spróbować na własnej skórze;) Mam taryfę G12W i średnioroczna cena za kWh wychodzi u mnie bodajże (nie jestem w domu) 0,44gr. Przy taryfie G11 jest to 58gr. Pompa pracuje około 90% w taniej taryfie. Jedynie pralka i zmywarka programowane są na tanią taryfę, pozostałe czynności w domu bez żadnych zmian.

Tomek_Wen
22-09-2011, 11:41
Witam
Ja mam ustawione następująco:
taryfa 12w
pompa ciepla + bufor

ogrzewanie + ciepła woda użytkowa : wykorzystuję tanią energię + (oczywiście w razi potrzeby) 1 godzinę drogiej na ciepłą wodę.
pn-pi 06-16 17-21 (zablokowana pompa)
w weekendy i święta non stop (oczywiście jak pompa zechce się włączyć)
tak jak kolega powyżej również w tanich taryfach uruchamiam pralkę, suszarkę i zmywarkę:)
Poprzednio miałem G11 i koszt energii spadł o około 30%

Pozdrawiam

ferrit
11-10-2011, 11:57
Tak sobie czytam Wasze opinie na temat pracy PC w 2 taryfach. Wszyscy macie zapisane, policzone koszty jakie PC zużywa i jakie przez to macie oszczędności gdy PC pracuje w 2T. Czy ktoś z Was ma policzone ile wzrósł jego koszt energii przy pozostałych odbiornikach prądu ? Przecież w 1T przez długi okres doby działają: telewizor (czasami 2 szt), satelita, komputer (czasami 2 szt) z ruterem wifi, kuchenka elektryczna, lodówka !!, oświetlenie w okresie jesienno-zimowym... Pralka i zmywarka może działać w 2T. Ciekawy jestem jak to Wam wychodzi.

Liwko
11-10-2011, 12:12
Po następnym rachunku podam ci dokładnie. W miesiącach letnich, kiedy PC pracuje bardzo mało (około 60kWh na miesiąc), koszt kWh wychodzi u mnie 48gr.

photos
11-10-2011, 12:14
Skoro średnio wychodzi 44 gr to znaczy że sumarycznie jest taniej...Tak czy siak ogrzewali by pompą więc liczba zużytych kWh pozostaje niezmienna. Co z tego ze np za czajnik czy kuchenkę płacą więcej skoro największy odbiornik nadrabia na te wszystkie nadpłaty i wychodzi jeszcze taniej. A teraz pomyśl co by było jakby ten największy odbiornik pracował w I taryfie. Za czajnik i kuchenkę zapłaciliby lekko mniej a za prace pompy znacznie więcej.

Liwko
11-10-2011, 12:24
Z ostatniego rachunku wyszło, że bez PC miałbym 54gr/kWg. Czyli i tak taniej niż w G11. Po następnym rachunku policzę za cały rok.
adiqq, a może G12W? U mnie oszczędności to około 28%.

Liwko
11-10-2011, 12:55
Tego się nie da tak policzyć. Trzeba na własnej skórze przetestować.

Wojty
24-10-2011, 12:22
Witam
Ja mam ustawione następująco:
taryfa 12w
pompa ciepla + bufor

ogrzewanie + ciepła woda użytkowa : wykorzystuję tanią energię + (oczywiście w razi potrzeby) 1 godzinę drogiej na ciepłą wodę.
pn-pi 06-16 17-21 (zablokowana pompa)
w weekendy i święta non stop (oczywiście jak pompa zechce się włączyć)
tak jak kolega powyżej również w tanich taryfach uruchamiam pralkę, suszarkę i zmywarkę:)
Poprzednio miałem G11 i koszt energii spadł o około 30%

Pozdrawiam

chciałam się zapytać co to znaczy zablokowana pompa?
Czy w twojej pompie można ustawić, zeby się nie włączała w określonych godzinach??

Jak, tak jak pisałam mam pompę IVT, ale kupiona 5 lat temu i z tego co się orientuję nie mam takiej możliwości, chociąż bardzo bym chciala ;) (ew. jeśli ktoś ma IVT z taką możliwośćią to niech się pochwali :))

arecki1338
24-10-2011, 20:11
jestem co prawda od niedawna uzytkownikiem pompy IVT i nie opanowalem jej jeszcze w 100%, ale w instrukcji jest mozliwosc ustawiania pompy wg dni tygodnia i godzin.