PDA

Zobacz pełną wersję : Brastal EKO MAX Mini 25 kW



laparia
21-09-2011, 06:56
Witam

Post grzecznościowy. Czy ktoś posiada taki kocioł i może się podzielić spostrzeżeniami na temat jego pracy. Proszę o podanie przykładowych ustawień na zimę i lato.

pozdrawiam

wotik
23-01-2012, 21:20
Witam

Też zakupiłem ten kocioł i obecnie eksperymentuje z jego ustawieniami. Może się nimi podzielić jakiś użytkownik tego kotła?

jackowacko
17-04-2012, 13:58
witajcie, dołączę się do wątku, również zakupiłem kocioł firmy Brastal, za tydzień mi przywiozą. Jak rozgryzę ustawienia, to z chęcią się podzielę doświadczeniami. Pozdrawiam

sebsa
17-04-2012, 14:08
Witajcie. Nie posiadam pieca tej firmy. Choć na jej "ślad" trafiłem już kilka lat temu. W tym momencie interesuje mnie reklamowany przez nich podajnik dwu ślimakowy do paliw o większej granulacji. Pytanie czy ktoś z was zdecydował się na to rozwiązanie czy macie piece ze zwykłą retortą. Dodatkowe pytanie - jakie jest sterowanie w tym piecu bo na ulotce producent nie raczył się tym "pochwalić". Prośba o informacje- jestem autentycznie ciekawy jak ten piecyk będzie się sprawował.

wotik
17-04-2012, 21:06
Witam

Ja mam podajnik dwu-ślimakowy. Ciężko mi go odnieść do pieców z retortą bo takich do tej pory nie używałem. Piec miałem na końcówkę tej zimy, więc raczej póki co eksperymentuję z jego ustawieniami, choć w miarę mam to już opanowane - przynajmniej dla ekogroszku. Nie wiem za bardzo co producent miał na myśli pisząc o paliwach większej granulacji niż ekogroszek. Paliłem w nim także pelletem, ale to bardziej z chęci samego zobaczenia jak się "to" pali. Co do większej granulacji raczej ślimaki nic nie pokruszą - prędzej zerwie się śruba na sprzęgle.

Co do samego palnika - uważam go za średnio udany. Podajnik w piecu w pewnym momencie zaczął ucinać śruby na sprzęgle. Nie pomagało całkowite opróżnienie podajnika z paliwa. Po ponownym zasypaniu śruby "leciały" jedna za drugą. Po zgłoszeniu u producenta serwis pojawił się na następny dzień (tu wielki plus) i... wymienił cały podajnik z palnikiem (oczywiście gratis), na taki sam palnik ale z pewnymi modyfikacjami. Mianowicie ruszta nadmuchowe są bardziej wsunięte do pieca przez co paliwo się nie spala pól na palniku, a pół w podajniku i zamiast górnej, metalowej osłony palnika zastosowano teraz ściętą cegłę szamotową. Nie wiem czy akurat ta cegła coś daje, ale fakt jest faktem, że na nowym palniku paliwo spala się o niebo lepiej niż na pierwotnym. Widzimy więc, że producent nadal z tym rozwiązaniem eksperymentuje.

Oczywiście to jak się pali zależy też od jakości samego paliwa. Ja tej zimy miałem ekogroszek z trzech różnych miejsc i na każdym, wg mnie piec cholernie zachodzi sadzą i w niektórych częściach także smolistą mazią, która wypalając się staje się "skorupą". Paliwo było suche, a w kominie mam stalowy wkład. Tak więc to co pisze producent, że wystarczy go czyścić 2-3 razy w sezonie można między bajki włożyć (ja muszę czyścić raz na tydzień), podobnie jak i to, że spala on 20-25 kg ekogroszku na dobę (piec 25kW). Przy aurze wiosennej lub wczesnojesiennej to może on i tyle spalić, a w zimę nieraz potrafił niemal cały zasobnik (ok. 100kg) spalić na dobę. Fakt, że wówczas były eksperymenty z ustawieniami i dom póki co jest jeszcze nie ocieplony - ale sami przyznacie, że taki "przepał" to przesada... :bash: W tę zimę muszę poeksperymentować z miałem i mieszanką miału i groszku jako paliwo.

Co do sterowania to jest on wyposażony w sterownik Wulkan (http://www.brastal.pl/resources/pliki/35_wulkan.pdf). Jak dla mnie jest on wystarczający, prosty w obsłudze i działa bezproblemowo.

Sumując - na 80% chyba bym drugi raz tego samego pieca nie kupił, ale "daję mu jeszcze szansę" na z następną zimę, kiedy go bardziej opanuję. Bardziej bym się skłaniał ku rozwiązaniom ze zwykłą retortą lub piecem z palnikiem na pellet (cenę pelletu rekompensuje jego kaloryczność, i nie mamy sadzy)...

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pytania lub uwagi - piszcie chętnie coś pomogę, jeśli będę w stanie... :bye:

Pozdrawiam

Wojtek

JanekKam
20-06-2012, 12:50
Mój sprawuje się dobrze , ok. co do spalania , fakt dużo idzie ale to pytanie jaka się chce mieć temperaturę w domu, ja mam grzanie wody na przemian z bojlerem , Na sezon zakupuje 6 – 10 ton i spokojnie starczy. W zeszłym roku wyrobiłem się w 6 t. Podajnik mam ustawiony zależnie od mile widzianej temperatury, tak jak teraz jest ustawiony na 50 sek. Ale to wszystko zależy od panującej temperatury. Może trafił ci się felerny model…

wotik
21-06-2012, 06:11
Mój sprawuje się dobrze , ok. co do spalania , fakt dużo idzie ale to pytanie jaka się chce mieć temperaturę w domu, ja mam grzanie wody na przemian z bojlerem , Na sezon zakupuje 6 – 10 ton i spokojnie starczy. W zeszłym roku wyrobiłem się w 6 t. Podajnik mam ustawiony zależnie od mile widzianej temperatury, tak jak teraz jest ustawiony na 50 sek. Ale to wszystko zależy od panującej temperatury. Może trafił ci się felerny model…

Witam

A jak wygląda u Ciebie kwestia czyszczenia pieca. Co ile to robisz, czy bardzo zachodzi sadzą?

pozdrawiam
Wojtek

adamo6691
11-10-2012, 00:16
Od lutego palę w eko maxie mini 25kw.Ogólnie jestem zadowolony.Palnik spala prawie wszystko,od ekogroszków do podłych miałów.Próbowałem wszystkiego co w okolicy mogłem kupić.Zmiana czasu podawania,przerwy podawania i mocy nadmuchu niwelowały różnice w jakości paliwa.Co do sadzy i czyszczenia.Konstrukcja wymiennika jest pozioma, pyły i sadza będą się na tych półkach odkładać.Dlatego trzeba czyścić częściej niż w wymiennikach pionowych.Sam trochę to zaniedbuje.Czasem sypie SADPAL,czy to pomaga nie wiem. Pozdrawiam


Czekam na uwagi i opinie,chętnie pogadam

JanekKam
16-10-2012, 06:58
Staram się czyścic regularnie, sadzą nie zachodzi/ no chyba, że spalasz mokrym węglem no to ci będzie kopcić i to ostro… węgiel powinien mieć tylko 10 % wilgotności. Generalnie kocioł czyszczę po sezonie grzewczym, dysze natomiast, co 2 miesiące, a popiół usuwam regularnie.

adamo6691
20-10-2012, 06:00
Do JanekKam.Jakie masz ustawienia i czym palisz.Ja kombinuje z dmuchaniem ale sadza się pojawia i odkłada się sporo pyłu.Teraz palę mieszanką miału i groszku (3 do 1).W czopuchu zamontowałem termometr i zdębiałem temp.doszła do ponad 300 stopni.Na forum wyczytałem że może to być brudny kocioł.I tak było. Po wyczyszczeniu sukces,temperatura do 200 stopni.Teraz (po tygodniu) dochodzi do 230.Jak dojdzie do 250 to gruntownie wyczyszczę i zobaczę.Kończę czeka las pełen grzybów. POZDRAWIAM

Monika 82
30-11-2015, 19:42
witam mam taki sam piec bywa tak że nie przepala całego eko-groszku czy posiadasz praktyczne ustawienia bo po moich kalibracjach przepalał strasznie dużo eko-groszku

Mikolaj19
08-10-2016, 10:28
[QUOTE=JanekKam;5425557]Mój sprawuje się dobrze , ok. co do spalania , fakt dużo idzie ale to pytanie jaka się chce mieć temperaturę w domu, ja mam grzanie wody na przemian z bojlerem , Na sezon zakupuje 6 – 10 ton i spokojnie starczy. W zeszłym roku wyrobiłem się w 6 t. Podajnik mam ustawiony zależnie od mile widzianej temperatury, tak jak teraz jest ustawiony na 50 sek. Ale to wszystko zależy od panującej temperatury. Może trafił ci się felerny model…]jakie 50 sek ? 6 do 10

Mikolaj19
08-10-2016, 10:38
Co do ustawień producent nie raczył do stworzenia instrukcji z opisem co uzyskuje się czym w instrukcji pochwalił się możliwościami a dalej radź sobie sam . Co do podajnika 2 ślimakowego trudno mieć zastrzeżenia pracuje prawie rok raz ścięło śrubę i to grubszą 6 na kole zębatym . Gdzieś wyczytałem że odpłatnie szkoli montażystów tych kotłów ja mieszkam w rejonie gdzie takich nie ma zamontował na moje życzenie i wyszedł powiedział że tych określeń nie zna . Tylko jak oni mają zdobywać nowe rynki zbytu chyba nie myślą .

Mikolaj19
08-10-2016, 10:40
zarasta bo używasz z miałem przejdź na węgiel płukany nawet najtańszy i zobaczysz różnice .

Mikolaj19
08-10-2016, 20:08
Powodzenia w rozgryzaniu ja to robię prawie rok .

Mikolaj19
10-10-2016, 15:48
Na lato proste wyłącz przyciskiem wciskasz plusa trzymając go załącz piec i koniec ustawień . Co do zimy to bardziej skomplikowane i na zasadzie błądzenia ale na pewno nie jak ktoś napisał podawanie na 50 sek . 6-9 . Praca pieca OK ale instrukcja z opisami ustawień do d.py . Sam bym lepsza napisał brak objaśnień co czym można osiągnąć . ,,Lata" praktyki robią swoje . I jeszcze jedno patrz czy w okolicy jest monter żeby było do kogo się zwrócić nawet telefonicznie jak nie będziesz sobie radził .

slawa2
06-11-2016, 11:59
Witam, widzę że macie duże doświadczenie dotyczące regulacji pieca - proszę podajcie jakieś wzorcowe ustawienia brastala na sterowniku wiking. Pozdrawiam [email protected]

Koza4444
26-10-2017, 19:50
Nie ma wzorcowych ustawień trzeba samemu kombinować