PDA

Zobacz pełną wersję : Przykład zbrojenia stropu, pytanie teoretyczne



mariooo_87
21-09-2011, 09:15
Witam,
mam pytanie do osób znających się na konstruowaniu zbrojenia stropów (nie mam zamiaru tego wykonywać, poprostu jest to pytanie teoretyczne;)

Dajmy na to, że mamy sytuację jak na rzucie i chcielibyśmy wszystko przykryć 3 płytami jednokierunkowo zbrojonymi.

Pytania:
- czy w polu 4,47m x 8,11m można zastosować strop jednokierunkowo zbrojony? Niby jest warunek, że 2x4,47m < 8,11m, ale czy można go zignorować w tym wypadku?
- jeśli można, to jak zbroi się okolice komina? czy da się to zrobić?
- jak wygląda połączenie zbrojenia płyty 2,29m x 8,65m z pozostałymi dwiema płytami, bo pracują w innych kierunkach, czy jest tam konieczne zbrojenie górą? jeśli tak jak to się konstruuje?

Z góry dzięki na odpowiedź na TEORETYCZNE pytanie. Wiem, że gdybym chciał to budować to należy się udać do uprawnionego konstruktora.
Pozdrawiam

slawek9000
21-09-2011, 10:56
ad.1. można
ad.2. są dwa sposoby- albo komin oddylatujemy, albo wykorzystujemy jako podporę (w tym przypadku musi być podeń adekwatny fundament), wtedy normalnie zbroi się tę strefę
ad.3. w zasadzie powinno być, ale jeśli nie będzie nic się nie stanie, po prostu płyta się tam górą zarysuje. Zbrojenie górne robi się podobnie jak dolne, tylko że przeważnie nie jest potrzebne na całej powierzchni (acz też się stosuje dla mniejszego skurczu) i trzeba je jakoś oprzeć, czyli np. zagiąć końce żeby chciały stać na deskowaniu.
Tak mały i prosty strop, to chyba lepiej byłoby zrobić z gęstożebrowca, ew. płyt kanałowych (najtansza opcja i najszybsza).

pytania nie były głupie, zawsze lepiej wiedziec więcej