PDA

Zobacz pełną wersję : Dach, okna czy piec



lukos
21-09-2011, 23:02
Witam.
Planowalem wymienic stary kociol w domu na kondensacyjny, natomiast coraz więcej słyszę opinii o tym, że warto wcześniej wycieplić budynek, bo co nagrzeję piecem i tak uleci.

Stąd moje pytanie: jest dom - bliźniak. Powierzchni użytkowej - parter i piętro po ok. 80m2 oraz 40m2 mieszkalnego podpiwniczenia. Elewacja bez wycieplenia, dach płaski (pow. ok. 85m2). Okna stare, skrzyniowe sprzed 30 lat.
Czy opłaca się bardziej:
1) Wymiana kotła (stara gazowa ELKA) na kocioł kondensacyjny, 1-funkcyjny, 24kW ze zbiornikiem CWU np. Buderus GB072.
2) Wycieplenie dachu (słyszałem różne opinie, że można to zrobić przy pomocy wełny, płyty papowo-styropianowej, pianki PUR - jeśli ktoś może napisać z doświadczenia, co jest najlepsze i jaki jest koszt - będę wdzięczny).
3) Wymiana części okien (część, bo budynek mam okien 11 i z tego co wiem juz wymiana 4 + 2 balkony to ok 10 tys.).

Środków starczy mi tylko na jedno z rozwiązań. Co da najwięcej oszczędności? Dodam, że za gaz było opłat ok. 6 tys. zł. za 6 miesięcy grzania (ale w domu było 19-20 st.).

Dzięki za pomoc