PDA

Zobacz pełną wersję : Rozłącznik główny instalacji elektrycznej na drzwiach rozdzielnicy - jak to zrobić?



odaro
25-09-2011, 08:36
Czy możliwe jest wykonanie głównego rozłącznika instalacji elektrycznej za pomocą przycisku na drzwiach rozdzielnicy elektrycznej.

Chodzi mi o to żeby na drzwiach rozdzielnicy był zamontowany przycisk którym w razie potrzeby jednym naciśnięciem wyłączamy całą instalację w domu.

Jarek.P
25-09-2011, 09:03
Są specjalne aparaty służące do tego celu, na ogół zakończone nie przyciskiem, a przestawianym pokrętłem. Poszukaj w katalogach producentów. Jeśli bardzo chcesz, żeby tak to było zrobione, bo szczerze mówiąc... wydaje mi się, że to trochę przekombinowany pomysł.

J.

odaro
25-09-2011, 09:06
Są specjalne aparaty służące do tego celu, na ogół zakończone nie przyciskiem, a przestawianym pokrętłem. Poszukaj w katalogach producentów. Jeśli bardzo chcesz, żeby tak to było zrobione, bo szczerze mówiąc... wydaje mi się, że to trochę przekombinowany pomysł.

J.

Nie musi być przycisk może być dźwignia.

Czy np. Moeller ma coś takiego w swojej ofercie?

Tomek73
25-09-2011, 10:25
Mozesz na drzwiach zainstalować przycisk, który bedzie sterował jakims stycznikiem albo DPXem zainstalowanym w rozdzielnicy. Robisz po prostu wyłacznik p.poż. Ale to trochę kosztuje.

dendrytus
25-09-2011, 11:17
Czy możliwe jest wykonanie głównego rozłącznika instalacji elektrycznej za pomocą przycisku na drzwiach rozdzielnicy elektrycznej.

Przerost formy nad treścią.


Chodzi mi o to żeby na drzwiach rozdzielnicy był zamontowany przycisk którym w razie potrzeby jednym naciśnięciem wyłączamy całą instalację w domu.
W razie jakiej potrzeby?
Z czego masz drzwi rozdzielnicy, że jest problem z ich otwarciem?
Mógłbym zrozumieć wyłącznik przy drzwiach, gdy rozdzielnica jest na drugim końcu domu lub w garażu
Generalni kupa zbędnej i nikomu niepotrzebnej roboty


Czy np. Moeller ma coś takiego w swojej ofercie?
Jakiś problem z przejrzeniem katalogów w pdf-ie?

odaro
25-09-2011, 12:46
Jakiś problem z przejrzeniem katalogów w pdf-ie?

Jak mi powiesz czego szukać to znajdę.

Ale nie powiesz bo sam tego nie wiesz.

Sławek...
25-09-2011, 13:54
...po co Ci to?
w sumie nie moja sprawa, ale z czystej ciekawości pytam....

tomek4
25-09-2011, 20:01
Może to mieć sens...
W rozdzielnicy masa przełączników: esek, różnicówek, pewnie zmierzchówki, czasówki i weź tu wytłumacz komuś mniej obeznanemu, że ten tutaj to gasi światło w całym domu. Po drugie w sytuacji zagrożenia wyeksponowany wyłącznik na pewno szybciej zostanie użyty. Po trzecie, nie każdemu pewnie chcemy udostępniać zawartość rozdzielnicy...

Jarek.P
25-09-2011, 20:58
https://lh5.googleusercontent.com/-DUR6FFefK0M/TTAlzOZA5qI/AAAAAAAADvI/ayIhWHLwkPY/s912/rozdzielnia%2525202.JPG

Ile czasu zajmie nawet wzorowemu absolwentowi Polonistyki (*) zorientowanie się, za co ma ciągnąć?

J.

* - z całym szacunkiem dla polonistów, chodzi mi po prostu o modelowy przykład humanisty, co to z nieznania się "na tych wszystkich śrubkach" (to cytat) swoje credo życiowe zrobił.

odaro
25-09-2011, 21:06
Może to mieć sens...
W rozdzielnicy masa przełączników: esek, różnicówek, pewnie zmierzchówki, czasówki i weź tu wytłumacz komuś mniej obeznanemu, że ten tutaj to gasi światło w całym domu. Po drugie w sytuacji zagrożenia wyeksponowany wyłącznik na pewno szybciej zostanie użyty. Po trzecie, nie każdemu pewnie chcemy udostępniać zawartość rozdzielnicy...

Dokładnie tak.

U mnie rozdzielnica to tak naprawdę cztery duże rozdzielnice skręcone razem. Łączna pojemność tych 4 rozdzielnic to 1146modułów :rolleyes:

Mam instalację położoną w gwiazdę pod inteligentną instalację i np. same zugi na przewody prądowe zajmują jedną rozdzielnice :)

I jak tu wytłumaczyć żonie co ma wyłączyć w razie awarii instalacji a niestety często jestem w pracy po 24 godziny.

Jarek.P
25-09-2011, 21:12
Łączna pojemność tych 4 rozdzielnic to 1146modułów :rolleyes:



No bez jaj...

J.

odaro
25-09-2011, 21:32
No bez jaj...

J.

To jest maksymalna pojemność tych 4 rozdzielnic

Jarek.P
25-09-2011, 22:43
Oj domyślam się, że nie robocza, ale mimo wszystko nie wyobrażam sobie czegoś takiego tak wogóle, o wyobrażeniu sobie takiej rozdzielni w domu jednorodzinnym nawet nie wspominam, bo to byłby jeszcze krok dalej, niż "nie wyobrażam sobie".
Moja rozdzielnia ma 96 pól i ma wymiary mniej więcej 0,6 x 0,8m. U Ciebie musi to być szafisko mające dziesięciokrotnie większą powierzchnię. Czyli na przykład TRZY METRY x METR SZEŚĆDZIESIĄT.

Czy możesz pokazać zdjęcie tego cuda?

J.

odaro
25-09-2011, 23:08
Oj domyślam się, że nie robocza, ale mimo wszystko nie wyobrażam sobie czegoś takiego tak wogóle, o wyobrażeniu sobie takiej rozdzielni w domu jednorodzinnym nawet nie wspominam, bo to byłby jeszcze krok dalej, niż "nie wyobrażam sobie".
Moja rozdzielnia ma 96 pól i ma wymiary mniej więcej 0,6 x 0,8m. U Ciebie musi to być szafisko mające dziesięciokrotnie większą powierzchnię. Czyli na przykład TRZY METRY x METR SZEŚĆDZIESIĄT.

Czy możesz pokazać zdjęcie tego cuda?

J.


Wymiary zewnętrzne całości to 200x226cm (szerokośćxwysokość)

Na razie mam zdjęcia tylko pustej rozdzielnicy.

dendrytus
26-09-2011, 12:45
U mnie rozdzielnica to tak naprawdę cztery duże rozdzielnice skręcone razem. Łączna pojemność tych 4 rozdzielnic to 1146modułów :rolleyes:


No bez jaj...

J.
Dlaczego ? Jak ktoś ma coś takiego

http://images.wikia.com/starwars/images/e/ee/DeathStar2.jpg

to potrzebuje tyle modułów.

Taki może być?
http://sklep.tmatic.pl/Rozlacznik-4-pol-80A-do-pokretla%283,530,5860%29.aspx

wykrot
26-09-2011, 14:40
Mozesz na drzwiach zainstalować przycisk, który bedzie sterował jakims stycznikiem albo DPXem zainstalowanym w rozdzielnicy. Robisz po prostu wyłacznik p.poż. Ale to trochę kosztuje.

DPX to dobry pomysł.
Szukać w katalogach Legranda.

thomyk
26-09-2011, 18:58
wg mnie tez szkoda sensu ... a po co ci odłączać instalacje ?? to daj żonie klucz do ZK i niech RBK wyciągnie :rolleyes:

wykrot
26-09-2011, 19:42
wg mnie tez szkoda sensu ... a po co ci odłączać instalacje ?? to daj żonie klucz do ZK i niech RBK wyciągnie :rolleyes:

Wyłącznik ppoż nie jest obowiązkowy w domach jednorodzinnych ale jest zalecany.

coulignon
26-09-2011, 19:54
Elektryk który to robił teraz juz ma zapewniony byt na dwa pokolenia naprzód....

dudi82
27-09-2011, 14:51
http://www.spamel.com.pl/scripts/product.php?pid=Rozlaczniki_izolacyjne_RSI_80_z_po kretlem&cat=RozlacznikiLista&psg=&language=PL&r=1&ptk=

Tylko szkoda drzwi dziurawić.
Zamiast tego może być FRX z wyzwalaczem i przycisk p-poż lub coś podobnego umieszczone przy rozdzielnicy.
Jeśli myślisz w przyszłości o instalacji agregatowej, to w miejscu rozłącznika dobrze by było umieścić przełącznik źródła zasilania. Rozwiąże 2 problemy na raz.

odaro
27-09-2011, 20:34
http://www.spamel.com.pl/scripts/product.php?pid=Rozlaczniki_izolacyjne_RSI_80_z_po kretlem&cat=RozlacznikiLista&psg=&language=PL&r=1&ptk=

Tylko szkoda drzwi dziurawić.
Zamiast tego może być FRX z wyzwalaczem i przycisk p-poż lub coś podobnego umieszczone przy rozdzielnicy.
Jeśli myślisz w przyszłości o instalacji agregatowej, to w miejscu rozłącznika dobrze by było umieścić przełącznik źródła zasilania. Rozwiąże 2 problemy na raz.


Widzę Dudi że znasz się na temacie.

Dzisiaj w sumie też doszedłem do tego że Legrand ma FRX z możliwością podłączenia wyzwalacza tylko przycisk p-poż nie bardzo mam miejsce na niego.
Jest dość duży.


Ale teraz pomyślałem że taki przycisk mogę zamontować na ścianie przeciwległej do rozdzielnicy.

Mam wyprowadzony na zewnątrz budynku przewód pod ewentualny agregat czy to oznacza że zamiast rozłącznika głównego zastosować przełącznik źródła zasilania.

Czy tak wogóle można zrobić?

Będę wdzięczny jak mi pomożesz bo jak sam widzisz niewiele elektryków zna się w tym temacie.

thomyk
28-09-2011, 06:49
można ale należy pamiętać że przełącznik zródła zasilania ma podczas załączania agregatu automatycznie odcinać zasilanie z ZK ... aha kolega z ZE mówił , że takie cos jak posiadanie agregatu trzeba im zgłosić bo chyba muszą wyrazić zgodę na takie coś , ale raczej nikt sie tym nie przejmuje :D

odaro
28-09-2011, 07:43
można ale należy pamiętać że przełącznik zródła zasilania ma podczas załączania agregatu automatycznie odcinać zasilanie z ZK ... aha kolega z ZE mówił , że takie cos jak posiadanie agregatu trzeba im zgłosić bo chyba muszą wyrazić zgodę na takie coś , ale raczej nikt sie tym nie przejmuje :D

Ale ja nie chce automatycznego tylko ręczny przełącznik źródła zasilania.

dudi82
28-09-2011, 08:54
Ale ja nie chce automatycznego tylko ręczny przełącznik źródła zasilania.

Nie szkodzi. Jeśli chcesz to zrobić w 100% zgodnie z przepisami, to agregat musi być zgłoszony. Jeśli nie zgłosisz, to działać będzie, ale w razie wypadku (porażenie kogoś na słupie w razie awarii zasilania) będziesz pierwszym podejrzanym z powodu posiadania agregatu "na lewo". Ale tutaj na ten temat się rozpisywał nie będę. Poczytaj na forum, bo sporo tego o agregatach było.
A co do przycisku p-poż, to nie musi być dokładnie taki. Jakikolwiek przycisk zwierny wystarczy, nawet "dzwonkowy" podtynkowy zamontowany w puszcze obok rozdzielnicy. Tylko że tutaj też - działać będzie, ale ani to zgodne z przepisami, ani wygodne, bo ktoś może ten przycisk uznać za przycisk do światła.
A przycisk aż taki duży nie jest. Jakieś 10x10cm. A jego czerwony kolor i napis np "wyłącznik główny" nie będzie nikogo mylił.

slawek9000
28-09-2011, 09:07
można zrobić takie coś:
zwykła FRka , tak zamontowana że załączone jest w pozycji do góry. Do szyny FRki przywiązujesz cienki sznureczek, wyprowadzasz szczeliną przez dół drzwiczek i zakańczasz małym pierścieniem w kolorze czerwonym. Niewiasta podchodzi do drzwiczek, ciągnie za kółeczko, prądu nie ma. Można to też tak zmodyfikować, że każde otworzenie drzwiczek powoduje samoczynne wyłączenie FRki.
To taki mój autorski pomysł, jako tantiemy butelka jamesona za każdą aplikację w rodzielni.

wykrot
28-09-2011, 09:07
można ale należy pamiętać że przełącznik zródła zasilania ma podczas załączania agregatu automatycznie odcinać zasilanie z ZK ... aha kolega z ZE mówił , że takie cos jak posiadanie agregatu trzeba im zgłosić bo chyba muszą wyrazić zgodę na takie coś , ale raczej nikt sie tym nie przejmuje :D

Dodam tylko, że pisząc wniosek o dostawę energii elektrycznej KAŻDY wnioskodawca oświadczał, że nie ma dodatkowych źródeł zasilania i MUSIAŁ dostarczyć oświadczenie elektryka (z uproszczonym schematem instalacji), że instalacja jest wykonana bezpiecznie, więc można podać na nią napięcie.
To są prawnie wiążące oświadczenia z własnoręcznymi podpisami.
W razie wypadku po przedostaniu się takiego dodatkowego napięcia na sieć, prokurator nie ma wątpliwości.

odaro
28-09-2011, 13:46
Dodam tylko, że pisząc wniosek o dostawę energii elektrycznej KAŻDY wnioskodawca oświadczał, że nie ma dodatkowych źródeł zasilania i MUSIAŁ dostarczyć oświadczenie elektryka (z uproszczonym schematem instalacji), że instalacja jest wykonana bezpiecznie, więc można podać na nią napięcie.
To są prawnie wiążące oświadczenia z własnoręcznymi podpisami.
W razie wypadku po przedostaniu się takiego dodatkowego napięcia na sieć, prokurator nie ma wątpliwości.

Spokojnie żadnego agregatu nie zamierzam teraz montować chce tylko tak przygotować instalację żeby później łatwo i zgodnie z prawem taki agregat podłączyć.

odaro
28-09-2011, 13:51
A co do przycisku p-poż, to nie musi być dokładnie taki. Jakikolwiek przycisk zwierny wystarczy, nawet "dzwonkowy" podtynkowy zamontowany w puszcze obok rozdzielnicy. Tylko że tutaj też - działać będzie, ale ani to zgodne z przepisami, ani wygodne, bo ktoś może ten przycisk uznać za przycisk do światła.
A przycisk aż taki duży nie jest. Jakieś 10x10cm. A jego czerwony kolor i napis np "wyłącznik główny" nie będzie nikogo mylił.

OK chyba już ten czerwony przycisk zaakceptowałem.

Tylko nie wiem jak połączyć FRX z wyzwalaczem Legranda z przełącznikiem agregat- sieć Spamela.

Piszę o przełączaniu na agregat ręcznym nie automatycznym.

jelen
29-09-2011, 13:20
Tylko nie wiem jak połączyć FRX z wyzwalaczem Legranda z przełącznikiem agregat- sieć Spamela.


Przełącznik zupełnie oddzielnie.
Z agregatem sprawa się komplikuje o tyle że lepiej mieć więcej styków - żeby to spełniało swoją funkcję rozłączyć trzeba nie tylko zasilanie z miasta ale też pamiętać o agragacie.

dudi82
05-10-2011, 15:01
OK chyba już ten czerwony przycisk zaakceptowałem.

Tylko nie wiem jak połączyć FRX z wyzwalaczem Legranda z przełącznikiem agregat- sieć Spamela.

Piszę o przełączaniu na agregat ręcznym nie automatycznym.

A po co i FRX i przełącznik agregat sieć? Przełącznik agregat sieć ma trzy pozycje. Sieć - 0 - Agregat. Dajesz w pozycje 0 i napięcie masz odcięte. Tylko trzeba to zrobić wajchą w szafie lub na drzwiach szafy.

odaro
05-10-2011, 20:45
A po co i FRX i przełącznik agregat sieć? Przełącznik agregat sieć ma trzy pozycje. Sieć - 0 - Agregat. Dajesz w pozycje 0 i napięcie masz odcięte. Tylko trzeba to zrobić wajchą w szafie lub na drzwiach szafy.


No właśnie problem jest z tą wajchą :) a konkretnie jak tą wajchą przełączyć się na pozycję 0

dudi82
07-10-2011, 08:01
To może lepiej przełącznik umieścić w osobnej, niewielkiej rozdzielnicy z drzwiami transparentnymi? Szkoda kasy na FRX i przełącznik. Albo powrót do początku - dziura w drzwiach, pokrętło wyprowadzone na zewnątrz.

odaro
09-10-2011, 09:54
To może lepiej przełącznik umieścić w osobnej, niewielkiej rozdzielnicy z drzwiami transparentnymi? Szkoda kasy na FRX i przełącznik. Albo powrót do początku - dziura w drzwiach, pokrętło wyprowadzone na zewnątrz.


A kto mi wytłumaczy czym się różni ten ROZŁĄCZNIK IZOLACYJNY FR 303 40 A (http://www.e-catalogue.legrandgroup.com/poland/index.html?showPrice=true#reference=004347)
od tego

ROZŁĄCZNIK IZOLACYJNY FRX 303 40 A (http://www.e-catalogue.legrandgroup.com/poland/index.html?showPrice=true#reference=002366)

i jakie mają zastosowanie bo różnica w cenie jest bardzo duża.

geguś
09-10-2011, 13:50
Podałeś stronę do katalogu i jej nie czytałeś? Przecież jak byk tam napisali:


Rozłączniki izolacyjne FRX 300 przystosowane są do współpracy ze stykami pomocniczymi i wyzwalaczami.

odaro
09-10-2011, 14:44
Podałeś stronę do katalogu i jej nie czytałeś? Przecież jak byk tam napisali:

To dlaczego sprzedawca polecał mi ten pierwszy razem z wyzwalaczem do wyłącznika przeciwpożarowego.

geguś
09-10-2011, 16:33
Adresatem tego pytania jest sprzedawca.

odaro
09-10-2011, 17:37
Adresatem tego pytania jest sprzedawca.


Ale powiedz czy jesteś pewny że ten pierwszy nie można połączyć z wyzwalaczem tak czy nie?

geguś
10-10-2011, 16:26
Ale powiedz czy jesteś pewny że ten pierwszy nie można połączyć z wyzwalaczem tak czy nie?Nie jestem pewien z prostego powodu. NIe mam możliwości porównania jednego z drugim. Ale znając wersję FR to nie dziwię się, że nie ma do nich wyzwalaczy. Wie to ten, który próbował przewajhować taki rozłącznik. I to jest sprawa konstrukcji mechanicznej. Sprawa konstrukcji elektrycznej może nie pozwalać na taki wyzwalacz, bo zamiast rozłączyć może się skleić. Ale to już raczej moje teoretyczne przypuszczenia.

odaro
11-10-2011, 10:40
Wczoraj zadzwoniłem do firmy Spamel z pytaniem jaki przełącznik sieć- agregat wybrać z ich oferty.

Polecili mi łączniki krzywkowe np. taki na drzwi rozdzielnicy

SK20 P Łącznik krzywkowy mocowany do pulpitu (http://www.spamel.pl/scripts/product.php?pid=SK20_P&cat=LacznikiKrzywkoweLista&psg=&language=PL&r=1&ptk=Wielkosc_pradowa|20)

albo mocowany na szynę SK16 BS Łącznik krzywkowy mocowany do bazo-szyny (http://www.spamel.pl/scripts/product.php?pid=SK16_BS&cat=LacznikiKrzywkoweLista&psg=&language=PL&r=1&ptk=Wielkosc_pradowa|16)

w cenie około 70zł.

Mamy wtedy przełączanie na sieć lub agregat a w pozycji O rozłączenie całej instalacji.


O dziwo wcale nie polecali tego typu rozwiązania Rozłącznik izolacyjny RSI 63 (http://www.spamel.pl/scripts/product.php?pid=Rozlacznik_izolacyjny_RSI_63&cat=RozlacznikiLista&psg=&language=PL&r=1&ptk=) który jest w cenie około 250zł.

Podobno lepszym rozwiązaniem jako rozłącznik główny i przełącznik sieć - są te wyżej wymienione łączniki krzywkowe.


Co o tym myślicie?

dudi82
11-10-2011, 12:57
Co o tym myślicie?

Myślę, że goście ze Spamela nie powinni ludziom rad udzielać. Myślę też, że powinieneś im zadać pytanie "to po co produkujecie coś takiego jak PRZK?" Nie pierwszy raz spotykam się z tym, że nie mają pojęcia o czym mówią. Przełącznik źródła zasilania to jedno - łącznik krzywkowy drugie. Wiem, że cena atrakcyjna, ale znajdź mi zakład energetyczny, który nie przyczepi się do agregata załączanego łącznikiem krzywkowym.
A co do FRX`a. Pewien nie jestem (nie mam wyzwalacza pod ręką), ale wyzwalacz wzrostowy chyba ma z boku trzpień, który wchodzi w FRX`a i ten trzpień go rozłącza. FR otwór na trzpień ma, ale pod otworem nie ma mechanizmu rozłączającego. Tak więc wyzwalacz z FR nie będzie działał - wyzwalacz trzpień przesunie, ale nie rozłączy FR`a. I jestem tego pewien na 99%. Sprzedawca wprowadził Cię w błąd. Proponuję telefon do legranda pod infolinię. Wszelkie wątpliwości rozwieją, a oni o swoim asortymencie mają większe pojęcie niż spece ze Spamela.
Ja zawsze wyzwalacze stosowałem tylko do FRX`ów, ale to do budynków gdzie były odbiory, więc zamawiało się towar wedle schematu, bo nic innego przejść nie miało prawa. Dlatego też nigdy nie kombinowałem z układami wyzwalacz + FR.

odaro
11-10-2011, 22:29
Myślę, że goście ze Spamela nie powinni ludziom rad udzielać. Myślę też, że powinieneś im zadać pytanie "to po co produkujecie coś takiego jak PRZK?" Nie pierwszy raz spotykam się z tym, że nie mają pojęcia o czym mówią. Przełącznik źródła zasilania to jedno - łącznik krzywkowy drugie. Wiem, że cena atrakcyjna, ale znajdź mi zakład energetyczny, który nie przyczepi się do agregata załączanego łącznikiem krzywkowym.



No i bądź tu teraz człowieku mądry.

Doradcy ze Spamela wyraźnie mówiłem że potrzebuje przełącznik źródła zasilania.

A no mi na to że PRZK jest zbyteczny że w zupełności wystarczy łącznik krzywkowy.

geguś
12-10-2011, 06:36
By doradzać nie wystarczy być krawaciarzem z miłym uśmiechem. Niestety, ale pewne niuanse są wiadome tylko dla tych, dla których wykonywanie pewnych prac to cheb powszedni. Proszę się zapytać tych doradzaczy co się stanie jak się któryś styk zgrzeje? Jaka jest pewność, że po przewajhowaniu styki które puścić miały puściły, a te które mają złapac złapały? Po tych wyjaśnieniach będziesz wiedział co potrafią "doradzacze".

odaro
12-10-2011, 06:46
By doradzać nie wystarczy być krawaciarzem z miłym uśmiechem. Niestety, ale pewne niuanse są wiadome tylko dla tych, dla których wykonywanie pewnych prac to cheb powszedni. Proszę się zapytać tych doradzaczy co się stanie jak się któryś styk zgrzeje? Jaka jest pewność, że po przewajhowaniu styki które puścić miały puściły, a te które mają złapac złapały? Po tych wyjaśnieniach będziesz wiedział co potrafią "doradzacze".

Jego argumentacja była mnie więcej taka.

Ze lepszy jest przełącznik bez widocznej przerwy tylko taki który jest całkowicie zabudowany.

Wg niego przerwa między stykami ulega zanieczyszczeniu co prowadzi do różnych złych konsekwencji, który ja teraz nie potrafię zacytować chyba chodziło o gorsze przewodzenie prądu na stykach.

dudi82
12-10-2011, 07:44
"Potrzebuje Pan przełącznik źródła zasilania, więc niech Pan zamontuje łącznik krzywkowy"
"Dojedzie Pan tam tylko autobusem nr 12, więc niech Pan wsiądzie w 23"
Te 2 zdania zawierają tyle samo logiki.
Wielkie ukłony dla Pana ze Spamela. Pytanie "po co produkujecie PRZK?" nadal aktualne.

odaro
12-10-2011, 08:01
"Potrzebuje Pan przełącznik źródła zasilania, więc niech Pan zamontuje łącznik krzywkowy"
"Dojedzie Pan tam tylko autobusem nr 12, więc niech Pan wsiądzie w 23"
Te 2 zdania zawierają tyle samo logiki.
Wielkie ukłony dla Pana ze Spamela. Pytanie "po co produkujecie PRZK?" nadal aktualne.

Zadzwonię do nich jeszcze raz tylko jakich argumentów mam użyć i o co pytać.

On twierdził że błędne jest rozumowanie elektryków którzy jak nie widzą przerwy na stykach to nie uwierzą że instalacja jest rozłączona.

Jarek.P
12-10-2011, 09:05
On twierdził że błędne jest rozumowanie elektryków którzy jak nie widzą przerwy na stykach to nie uwierzą że instalacja jest rozłączona.

Ale to nie jest żadne rozumowanie, tylko WYMÓG!. Ta przerwa MA być widoczna.
Rany boskie, kogo tam posadzili do tej słuchawki na infolinii??? Sprzątaczka przerwę na lunch miała i sobie porad poudzielała?

J.

dudi82
13-10-2011, 10:39
Ale to nie jest żadne rozumowanie, tylko WYMÓG!. Ta przerwa MA być widoczna.
Rany boskie, kogo tam posadzili do tej słuchawki na infolinii??? Sprzątaczka przerwę na lunch miała i sobie porad poudzielała?

J.

No nie do końca. PRZK widocznej przerwy nie ma, a certyfikat SEP i deklaracje UE posiada i przez ZE jest akceptowany. Pewnie dlatego, że to jakby 2 łączniki z jednym pokrętłem. Nie zmienia to faktu, że łącznik krzywkowy się do tego nie nadaje.

Odaro - nie słowo gościa ze Spamela czy nas na forum jest ważne, ale gościa z ZE. Oni określają jak ma wyglądać instalacja agregatu. Co zakład to inne wymogi więc idź do swojego i się dowiedz. Jeśli (o zgrozo) zaakceptują łącznik krzywkowy i się pod tym podpiszą, a Ty sam też szczególnie o życie swoje i bliskich nie dbasz ;), to montuj łącznik krzywkowy. Ja u siebie za cholerę bym tak nie zrobił, ale są i tacy, co prąd z agregatu w pierwsze lepsze gniazdo wpuszczają i się cieszą, bo działa.

Jarek.P
13-10-2011, 10:48
...ech, tak to jest, jak się odpowiada, nie przeczytawszy wcześniej uważnie, o co chodzi w dyskusji. OK, już nie mieszam dalej, choć opinię o sprzątaczce, co se usiadła w przerwie na infolinii pogadać, podtrzymuję.

J.

odaro
13-10-2011, 19:45
No nie do końca. PRZK widocznej przerwy nie ma, a certyfikat SEP i deklaracje UE posiada i przez ZE jest akceptowany. Pewnie dlatego, że to jakby 2 łączniki z jednym pokrętłem. Nie zmienia to faktu, że łącznik krzywkowy się do tego nie nadaje.

Odaro - nie słowo gościa ze Spamela czy nas na forum jest ważne, ale gościa z ZE. Oni określają jak ma wyglądać instalacja agregatu. Co zakład to inne wymogi więc idź do swojego i się dowiedz. Jeśli (o zgrozo) zaakceptują łącznik krzywkowy i się pod tym podpiszą, a Ty sam też szczególnie o życie swoje i bliskich nie dbasz ;), to montuj łącznik krzywkowy. Ja u siebie za cholerę bym tak nie zrobił, ale są i tacy, co prąd z agregatu w pierwsze lepsze gniazdo wpuszczają i się cieszą, bo działa.

Nie no nie zamierzam montować łącznika krzywkowego.

Kupię PRZK tylko powiedzcie mi na jaki prąd wybrać?

PRZK zaczynają się od 63A.

geguś
14-10-2011, 16:05
Kupię PRZK tylko powiedzcie mi na jaki prąd wybrać?

PRZK zaczynają się od 63A.No to 63A minimum.

Do Jarek.P

Nie ma obowiązku stosować osprzętu z widoczną przerwą. Taka cecha jest przypisana głównie odłącznikom, które raczej za przełącznik czy rozłącznik służyć nie chcą. A budowa rozłącznika wymusza, by napęd styków był trwale z nimi połączony, co jednoznacznie pokazuje, że w momencie problemu ze stykami także będzie to widoczne na zewnątrz, Widoczne na zewnątrz znaczy ni mniej ni więcej, że albo da się go przewajhować albo nie.

odaro
19-10-2011, 17:29
Słuchajcie jak tak naprawdę jest różnica między przełącznikiem sieć - agregat 4 biegunowym a 3 biegunowy z rozłączanym N.

I jakie to ma znacznie?

dudi82
28-10-2011, 13:31
Słuchajcie jak tak naprawdę jest różnica między przełącznikiem sieć - agregat 4 biegunowym a 3 biegunowy z rozłączanym N.

I jakie to ma znacznie?

N rozłączanym czy nierozłączanym?
Chodzi Ci o różnicę między dwoma schematami z góry?
http://www.spamel.com.pl/scripts/product.php?pid=Przelacznik_zrodla_zasilania_PRZK_ 80&cat=RozlacznikiLista&psg=&language=PL&r=1&ptk=
Po prostu N bez względu na położenie pokrętła nie jest rozłączane. W Twoim przypadku potrzebny jest 4-ro biegunowy. N również musi być rozłączane.

odaro
29-10-2011, 08:22
N rozłączanym czy nierozłączanym?
Chodzi Ci o różnicę między dwoma schematami z góry?
http://www.spamel.com.pl/scripts/product.php?pid=Przelacznik_zrodla_zasilania_PRZK_ 80&cat=RozlacznikiLista&psg=&language=PL&r=1&ptk=
Po prostu N bez względu na położenie pokrętła nie jest rozłączane. W Twoim przypadku potrzebny jest 4-ro biegunowy. N również musi być rozłączane.


Wśród Przełącznik źródła zasilania PRZK 125 (http://www.spamel.com.pl/scripts/product.php?pid=Przelacznik_zrodla_zasilania_PRZK_ 125&cat=RozlacznikiLista&psg=&language=PL&r=1&ptk=) masz kilka wersji
a dokładnie to 3 wersje.

Mnie chodziła o to jak jest różnica między 4 biegunowym a 3 biegunowym z rozłączanym N

geguś
29-10-2011, 09:02
Róznica jest taka, że tor neutralnu jest załączany szybciej niż tofy fazowe, a rozłączany później. To widać na jego schemacie, gdzie tor N posiada dodatkową kreseczkę "emitująca" dłuższy styk. Jak zaczniesz na schemacie "ręcznie" przesuwać styki to to zobaczysz.

odaro
29-10-2011, 21:32
Róznica jest taka, że tor neutralnu jest załączany szybciej niż tofy fazowe, a rozłączany później. To widać na jego schemacie, gdzie tor N posiada dodatkową kreseczkę "emitująca" dłuższy styk. Jak zaczniesz na schemacie "ręcznie" przesuwać styki to to zobaczysz.


To to jakby się dowiedziałem ale co to tak naprawdę oznacza?

geguś
29-10-2011, 21:37
Niedopuszczenie przy manewrowaniu do zasilania napięciem międzyfazowym odbiorników które są zasilane z jednej fazy.