PDA

Zobacz pełną wersję : Austroflamm, Romotop czy Jotul



MZG
25-09-2011, 12:33
Witam wszystkich,

Buduję dom drewniany, który chciałbym ogrzewać kominkiem. Powierzchnia ok. 120 m2, grubość bala 10 cm, od środka ocieplenie wełną mineralną 10 cm i od środka deska, wysokość pomieszczeń - 2,5 m. Oczywiście dom będzie miał jeszcze ogrzewanie elektryczne, jednak nastawiam się raczej na ogrzewanie kominkiem, dlatego potrzebuje wydajnego "piecyka". Mam zrobione doprowadzanie powietrza pod kominek (średnica 10 lub 11 cm - taka zwykła rura kanalizacyjna). Komin zrobiony z Schiendla, średnia 20 cm. Ponieważ chce ogrzewać cały dom z kominka to chcę zrobić DGP (kominek jest na środku domu, ale rurami chcę rozporowadzić ciepłe powietrze po piętrze. Czytałem trochę archiwalnych wiadomości, jednak mam trochę mętlik w głowie. Proszę o pomoc w wyborze wkładu i materiałów obudowy. Oczywiście chciałbym zrobić to jak najtaniej, ale wkłady, które rozpatruję są następujące:

Romotop Dynamic KV 025 L (stal Corten, żeliwny czopuch)
Jotul I530FL (norweska solidność i doświadczenie, jednak jest trochę płytki, więc boję się o możliwość jednorazowego wkładu i boję się, że drewno będzie spadać na szybę, co może ją uszkodzić, za to jest z tych trzech najtańszy)
Austroflamm 65x51 K (czysta szyba, ale czytałem w sieci opinie, że Austroflamm, to ładnie wygląda, ale nie nadaje się raczej do ogrzewania),
Ewentualnie Tarnavva 16kW jakaś.

Proszę o wasze opinie, który z nich będzie najlepszy do ww. zastosowań (mam wrażenie że jednak żeliwny). A i jeszcze jedno, początkowo planowałem obudowę z kafli, ale niestety nie mieści się to w moim budżecie. Dlatego raczej skłaniam się ku obudowie prostej z kamienia i płyty gk.

eniu
25-09-2011, 12:55
Jotul !

Weź I 570 jeśli I 530 za płytki.

M***ki
25-09-2011, 17:01
Zdecydowanie Romotop KV 025L - przewidziany do zabudowy wentylowanej lub hypokaustum , od 6 lat zabudowałem wiele tych wkładów więc wiem o czym piszę :rolleyes: www.kafle-kominki.pl/kominek_janki.htm Byłem jednym z pierwszych ( podobno nr 7 ) który sprzedawał i to w dużych ilościach wkłady Tarnawa potem Tarnava www.kafle-kominki.pl/kominek_jaktorow.htm mam więc porównanie :yes: Budując od 20,lat pod własnym ,nigdy niezmienianym szyldem , montowałem najróżniejsze wkłady zaczynając od polskich Kornak przez np Spartherma do Romotopa.

eniu
25-09-2011, 19:08
Czyli skakałem z kwiatka na kwiatek , chwaląc zawsze to co
mi dawało największe korzyści...:D

W tym czasie Jotul , niezmiennie od 20 lat jest najlepszy ...

MZG
25-09-2011, 20:10
A czy mogę prosić o jakieś argumenty dlaczego akurat dany produkt i jaką ma przewagę nad pozostałymi. Własnie się doczytałem, że Romotop Dynamic KV 025L ma głębokość paleniska ok 35 cm, nie wiem jaką ma Jotul I 530 FL i Austroflamm (czy ktoś może zmierzyć?). Odnosząc się do propozycji Jotula I570 FL, to wydaje mi się że na moje potrzeby byłby trochę przewymiarowany (rzadko kiedy paliłbym z pełną mocą, a to oznaczałoby że często miałbym brudną szybę).

eniu
25-09-2011, 20:28
A czy mogę prosić o jakieś argumenty dlaczego akurat dany produkt i jaką ma przewagę nad pozostałymi. Własnie się doczytałem, że Romotop Dynamic KV 025L ma głębokość paleniska ok 35 cm, nie wiem jaką ma Jotul I 530 FL i Austroflamm (czy ktoś może zmierzyć?). Odnosząc się do propozycji Jotula I570 FL, to wydaje mi się że na moje potrzeby byłby trochę przewymiarowany (rzadko kiedy paliłbym z pełną mocą, a to oznaczałoby że często miałbym brudną szybę).



Argumenty pewnie Cie nie zadowolą . Romotopa zachwala facet
który go importuje . Więc ta opinia jest bez wartości.

O Jotulu musisz sam poszukać. To marka powszechnie znana od lat.
Ikona grzania żeliwem dobrej jakości . Ostatnio poszli w stal ,bo to
łatwiejsze , ale jakość została bez wątpliwości.

Nie zachwalam Jotula dlatego ,że jestem jego fanem . Odniosłem
się tylko do Twoich wskazówek...

eniu
25-09-2011, 20:33
Tu coś znalazłem :


http://forum.muratordom.pl/showthread.php?12580-kominek-Jotul-opinie

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?77394-Jotul-Tarnava-czy-Dovre/page11


jest tego więcej , poszukaj...:)

Bader
25-09-2011, 22:19
MZG masz zagwozdkę :) Do domu drewnianego potrzebujesz wkładu zdolnego do stabilnej , długotrwałej pracy i o stosunkowo małej ilości ciepła , jakią emituje. Jotul robi wkłady z doskonałej jakości żeliwa ( najlepsze znane mi ) ale będące techniczną porażką. Nadają się raczej do domów murowanych, o dobrej zdolności akumulacji ciepła. Tarnava to rozwinęcie starej szwedzkiej myśli tech. równie prymitywnej. ( ale i pierwsza, jak i druga dobrze się kojarzy , bo skandynawia , zimno,misie polarne to wiedzą o grzaniu :D) O Romotopie nie zabieram głosu- zbyt mało ich przerobiłem i moje wątpliwości co do konstrukcji mogą być błędne. Szukaj dalej. Jestem pewny ,że znajdziesz.
pzdr.

ps. co do Austroflamma - niestety zgadzam się z tą opinią.

M***ki
26-09-2011, 06:35
Czyli skakałem z kwiatka na kwiatek , chwaląc zawsze to co
mi dawało największe korzyści...:D

W tym czasie Jotul , niezmiennie od 20 lat jest najlepszy ...

Przez 20 lat wiele się zmieniło , chociażby niemieckie normy czystości spalin których zachwalany prze Ciebie Jotul już nie spełnia , czystość spalin świadczy o DOKŁADNOŚCI spalania a w tym Romotop kv 025 L jest górą :P Bader pisze bardzo mądrze że w domu drewnianym lepszy jest wkład z długotrwałą emisją ciepła Romotop SERIA KV 025 opracowany jest z myślą o zabudowach HYPOKAUSTUM lub wentylowanych . Czy "lepszy" Jotul nadaje się do tego ? :):) "ENIU" kto stoi w miejscu ten sie cofa .. przez 20 lat budowaliśmy, uczyliśmy się , zdobywaliśmy doświadczenie praktyczne . Od lat budujemy w kaflach , jak wiesz awaria wkładu w obudowie kaflowej to wielki koszt dla wykonawcy , po wielu latach i "przerobionych" firmach nareszcie mamy optymalny produkt. Romotop seria kv 025 spełnia wszystkie nasze wymagania.

M***ki
26-09-2011, 06:35
W domu drewnianym www.kafle-kominki.pl/kominek_minsk.htm

Forest-Natura
26-09-2011, 07:22
Witam.

Romotop seria kv 025 spełnia wszystkie nasze wymagania.
Umawiamy się że każdy mówi za siebie ... a Ty nie mówisz za mnie czy też Badera tudzież Enia albo jeszcze wszystkich innych branżowców obecnych na FM.
Moich nie spełnia w kilku ważnych kwestiach ...
Pozdrawiam.

MZG
26-09-2011, 11:31
Moich nie spełnia w kilku ważnych kwestiach ...
Pozdrawiam.

A czy mogę zapytać jakich? Bo coraz bardziej przychylam się jednak do Jotula I 570 (nie bez obaw że będzie za duży), ponieważ jakoś mi się wydaje że stalowe wkłady są lepsze do tzw. ciepłych kominków, a do takich nazwijmy je "konwekcyjnych" to lepsze są jednak żeliwne.

M***ki
26-09-2011, 15:26
Nie ma takiego podziału; stalowe = ciepła obudowa, żeliwne = konwekcja. Tak na marginesie Romotop KV 025L jest stalowo-żeliwny, palenisko wykładane szamotem . Opis na www.kafle-kominki.pl/wklad_kominkowy_dynamic005.htm

MZG
26-09-2011, 20:30
Oglądałem dziś w sklepie Jotula I 570 i musze przyznać, że fajna konstrukcja. Zwłaszcza podoba mi się, że do rozpalania można ustawić aby wkład czerpał powietrze z pomieszczenia (w ten sposób będzie to ciepłe powietrze i szybciej się powinno rozpalić). Trochę się jednak zmartwiłem (może prozaiczną kwestią, ale jednak) brakiem popielnika w standardzie. Jakoś dziwi mnie to, że sprzęt za taką kasę nie ma tak potrzebnej rzeczy, bo jakoś sobie nie wyobrażam wybierania popiołu szufelką (pewno się strasznie kurzy). Czy ktoś wie jak ten problem jest rozwiązany w Austroflammie?

Kominki Piotr Batura
26-09-2011, 20:53
W jednym z wątków napisałem tak :

"Palenisko bez rusztu nie jest wrażliwe na jego zapychanie, zatem nie
ma potrzeby wybierania popiołu co kilka dni bo "nie ciągnie".Jednocześnie
we wnętrzu paleniska powstaje wyższa temperatura (nie ma schładzania
świeżym powietrzem napływającym przez ruszt). Popiół dopala się na
drobne frakcje 3-4 krotnie mniejsze niż w paleniskach rusztowych ,czy
w wkładach żeliwnych.

Dodam tylko, że jedną z dodatkowych zalet , jest brak konieczności
kupowania rusztu co jakiś czas."

Był to watek : Wkłady kominkowe PAMA (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?178236-Wk%C5%82ady-kominkowe-PAMA)

Wkłady te są wykładane co prawda szamotem , ale do Jotula też
wypowiedź można odnieść , przynajmniej częściowo. Można czyścić
palenisko raz na tydzień separatorem, co może być wygodniejsze od
biegania z popielnikiem.

Bader
27-09-2011, 00:31
Przez 20 lat wiele się zmieniło , chociażby niemieckie normy czystości spalin których zachwalany prze Ciebie Jotul już nie spełnia , czystość spalin świadczy o DOKŁADNOŚCI spalania a w tym Romotop kv 025 L jest górą :P Bader pisze bardzo mądrze że w domu drewnianym lepszy jest wkład z długotrwałą emisją ciepła Romotop SERIA KV 025 opracowany jest z myślą o zabudowach HYPOKAUSTUM lub wentylowanych . Czy "lepszy" Jotul nadaje się do tego ? :):) "ENIU" kto stoi w miejscu ten sie cofa .. przez 20 lat budowaliśmy, uczyliśmy się , zdobywaliśmy doświadczenie praktyczne . Od lat budujemy w kaflach , jak wiesz awaria wkładu w obudowie kaflowej to wielki koszt dla wykonawcy , po wielu latach i "przerobionych" firmach nareszcie mamy optymalny produkt. Romotop seria kv 025 spełnia wszystkie nasze wymagania.

Mistrzu stawiaj kropki , bo inaczej wychodzi ,że piszę to czego nie piszę :D
pzdr

M***ki
27-09-2011, 09:09
OK . Fakt bez kropek wyszło głupio ..

M***ki
27-09-2011, 09:14
W jednym z wątków napisałem tak :

"Palenisko bez rusztu nie jest wrażliwe na jego zapychanie, zatem nie
ma potrzeby wybierania popiołu co kilka dni bo "nie ciągnie".Jednocześnie
we wnętrzu paleniska powstaje wyższa temperatura (nie ma schładzania
świeżym powietrzem napływającym przez ruszt). Popiół dopala się na
drobne frakcje 3-4 krotnie mniejsze niż w paleniskach rusztowych ,czy
w wkładach żeliwnych.

Dodam tylko, że jedną z dodatkowych zalet , jest brak konieczności
kupowania rusztu co jakiś czas."

[URL="[/URL]

Wkłady te są wykładane co prawda szamotem , ale do Jotula też
wypowiedź można odnieść , przynajmniej częściowo. Można czyścić
palenisko raz na tydzień separatorem, co może być wygodniejsze od
biegania z popielnikiem.
Jeszce ciekawiej jest w Romotop KV025L .. ruszt i popielnik wyjmowany do góry jest ale palenisko pracuje jako bezrusztowe :) Zachowując wszelkie zalety palenisk bezrusztowych pojemnik pod dnem paleniska ułatwia wyjmowanie popiołu , jeśli nie masz ochoty na czyszczenie Jotula szufelką rozwiązanie Romotopa będzie dla Ciebie o wiele wygodniejsze .

MZG
27-09-2011, 19:53
Jeszce ciekawiej jest w Romotop KV025L .. ruszt i popielnik wyjmowany do góry jest ale palenisko pracuje jako bezrusztowe :) Zachowując wszelkie zalety palenisk bezrusztowych pojemnik pod dnem paleniska ułatwia wyjmowanie popiołu , jeśli nie masz ochoty na czyszczenie Jotula szufelką rozwiązanie Romotopa będzie dla Ciebie o wiele wygodniejsze .

Rzeczywiście jest to niezłe rozwiązanie (widziałem, choć nie wiem jak się sprawdza w praktyce), ale do Jotula I 570 chyba też można dokupić popielnik i chyba będzie działał podobnie.

Słabo jakoś z komentarzami na temat Austroflamma :)

M***ki
27-09-2011, 20:04
W spalaniu drewna , o przepraszam gazów drzewnych :rolleyes: , istotne jest gdzie podawane jest powietrze do spalania oraz to jak długo płomień wędruje we wkładzie zanim dotrze do komina :) Porównaj przekrój wkładu Jotul z Romotop Dynamic kv 025L , zwróć szczególną uwagę na deflektor w Jotulu i układ deflektorów :yes: stałych i ruchomy ( to ta stalowa klapa nad paleniskiem ) w Romotop KV025L . Dodatkowe zawirowania , najpierw w tył do dołu a potem na drugim deflektorze do przodu , powodują wydłużenie drogi gazów w palenisku oraz dokładniejsze wymieszanie z tlenem , w efekcie lepsze spalanie i grzanie :)

Kominki Piotr Batura
27-09-2011, 20:14
Ruchomy deflektor to pierwsze nieszczęście tego wkładu . Jak chodzi , to chodzi .
Gorzej jak się zatnie. :( Druga sprawa to zachwalanie wkładu na siłę
przez dystrybutora . KV025L pobiera powietrze do spalania przez popielnik.

KV055L/R ma popielnik "głuchy" .

Jak na importera , to niezła orientacja w
temacie :D

margod
27-09-2011, 22:04
Słabo jakoś z komentarzami na temat Austroflamma :)
Co by Ci tu napisac. Wkład prosty jak "budowa cepa" a jednak coś w sobie ma... drewno spala się bardzo spokojnym płomieniem, ale dokładnie.
Szyba dobrze utrzymuje się w czystości, ale do ideału brakuje podwójnego przeszklenia.
Palenisko bardzo szczelne choć są tacy, co twierdzą, że to wada - fabrycznie zamontowana przepustnica na doprowadzeniu powietrza do spalania odcina dopływ w 100% procentach.
Po mojemu to wkład bez dedykowanych Ringów i HMSów jest lekko "upośledzony", dopiero po zamontowaniu tych "bajerów" uzyskujemy maksymalną wydajność.

M***ki
28-09-2011, 06:01
Ruchomy deflektor to pierwsze nieszczęście tego wkładu . Jak chodzi , to chodzi .
Gorzej jak się zatnie. :( Druga sprawa to zachwalanie wkładu na siłę
przez dystrybutora . KV025L pobiera powietrze do spalania przez popielnik.

KV055L/R ma popielnik "głuchy" .

Jak na importera , to niezła orientacja w
temacie :D

Piotrze czy pisane prze Ciebie złośliwości pod Moim i Romotopa adresem nie wynikają z tego że przez pewien czas prowadziłeś / miałeś prowadzić / sprzedaż hurtową tych wkładów ? Od półtora roku praktycznie cały Twó region sprzedaży obsługuje Kominki Bielawski Jeśli piszesz negatywne opinie o produktach ROMOTOP to czytający powinni wiedzieć jaka jest TWOJA HISTORIA we współpracy z tą firmą . Taka wiedza pozwoliłaby czytającym FM na prawidłową ocenę Twoich wpisów .

M***ki
28-09-2011, 06:06
Ruchomy deflektor to pierwsze nieszczęście tego wkładu . Jak chodzi , to chodzi .
Gorzej jak się zatnie. :( .

Jak na importera , to niezła orientacja w
temacie :D

Piszesz w stylu " działa ale może się popsuć " ... , w każdym produkcie wszystko się może popsuć nawet w cepie . W ciągu 6 lat sprzedaży tego modelu mieliśmy 2 ( słownie dwa) przypadki zacięcia się takiego deflektora , nie jest to dużo jak na setki pracujących urządzeń .

M***ki
28-09-2011, 06:13
KV025L pobiera powietrze do spalania przez popielnik.

KV055L/R ma popielnik "głuchy" .

Jak na importera , to niezła orientacja w
temacie :D

Paleniska pracują w trybie "bezrusztowym" , w modelu 025L powietrze z dołu podawane jest tylko przy rozpaleniu przez czas około 3 minut , reszta czasu pracy odbywa się przy podawaniu tlenu nad płomień . Jest to więc spalanie "górne" z dokładnym dopalaniem powodowanym dodatkowymi zawirowaniami i wydłużoną drogą płomienia na podwójnych deflektorach . W przypadku wkładu KV055C L/R powietrze jest podawane jedynie z góry mad płomień .

Kominki Piotr Batura
28-09-2011, 06:31
Kombinujesz jak koń pod górkę byle "urobić" kolejnego jelenia .
Powietrze w ten sposób można zamykać w wielu produktach,od
prostych Kratek PL po Spartherma. W końcu tak się zapędzisz w
swojej pokrętnej teorii bezrusztowości ,ze wszystkie wkłady z rusztami
będą bez rusztowe.

Co do TWOJEJ HISTORII - praktyki szubrawców w czasie kampanii
wyborczej - mało kto już wierzy w Twoje kłamstwa.

Co do Romotopa - nie piszę złośliwości , tylko swoją opinie na jego
temat , zgodnie z regulaminem FM. Nigdy nie napisałem ,że to zła
firma i że ma złe produkty. Na forum znajdzie się mnóstwo moich
pochlebnych opinii na jej temat. Natomiast nachalne wypisywanie
peanów na cześć pewnych rozwiązań , z których Romotop pomału
sie wycofuje, skłania mnie do napisania ,że to nie jest tak cacy jak
piszesz.

Trociu
28-09-2011, 09:53
Trochę się jednak zmartwiłem (może prozaiczną kwestią, ale jednak) brakiem popielnika w standardzie. Jakoś dziwi mnie to, że sprzęt za taką kasę nie ma tak potrzebnej rzeczy, bo jakoś sobie nie wyobrażam wybierania popiołu szufelką (pewno się strasznie kurzy). Ufff - nie jestem odosobniony z tą wątpliwością... cały czas się wacham, czy brać wersję rusztową czy bezrusztową. W końcu to kominek będzie stał w salonie i co jakiś czas ten popiół trzeba będzie wyciągać.

Forest-Natura
28-09-2011, 10:41
Witam.
To co bez rusztu wymaga wbrew pozorom mniejszego nakładu pracy przy usuwaniu popiołu. Wiadereczko plus łopatka są o wiele czystsze w obsłudze i nie robią tyle syfu co przepełniony po brzegi popielnik z usypującym się na podłogę salonu popiołem. Przy wiadereczku czy popielniku i tak trzeba wybierać jeszcze popiół z paleniska, bo po pewnym czasie wszelkie szuflady i popielniki i tak się nie mieszczą już w swoich miejscach przez zalegające tam obsypujące się pozostałości ogniska.
To takie luźne spostrzeżenia mnie jako użytkownika kominków zarówno z wszelkimi szufladami, popielnikami, jak i takich "bez niczego".
A najwygodniejszy w użytkowaniu jest i tak separator (taka stalowa puszka) połączany do odkurzacza.
Pozdrawiam.

Trociu
28-09-2011, 12:31
A najwygodniejszy w użytkowaniu jest i tak separator (taka stalowa puszka) połączany do odkurzacza.
Tylko trzeba mieć konwencjonalny lub centralny odkurzacz pod ręką ;)

Trociu
28-09-2011, 12:33
Witam.
To co bez rusztu wymaga wbrew pozorom mniejszego nakładu pracy przy usuwaniu popiołu. Wiadereczko plus łopatka są o wiele czystsze w obsłudze i nie robią tyle syfu co przepełniony po brzegi popielnik z usypującym się na podłogę salonu popiołem. Przy wiadereczku czy popielniku i tak trzeba wybierać jeszcze popiół z paleniska, bo po pewnym czasie wszelkie szuflady i popielniki i tak się nie mieszczą już w swoich miejscach przez zalegający tam obsypujące się pozostałości ogniska.
I to jest ciekawy argument, o którym nie myślałem, bo dotychczas miałem styczność z popielnikami wysuwanymi na dole, więc tego problemu nie było.

Kominki Piotr Batura
28-09-2011, 14:50
I to jest ciekawy argument, o którym nie myślałem, bo dotychczas miałem styczność z popielnikami wysuwanymi na dole, więc tego problemu nie było.

Robisz to raz na jakiś czas .Minimum tydzień przy najmniej udanych konstrukcjach. Zapytaj Bogusława_ 58 jak on często
czyści swoje palenisko :) Ja ze swoim nie będę się wychylał :D

Trociu
28-09-2011, 18:03
Robisz to raz na jakiś czas .Minimum tydzień przy najmniej udanych konstrukcjach. Zapytaj Bogusława_ 58 jak on często
czyści swoje palenisko :) Ja ze swoim nie będę się wychylał :D
Ja się przymierzam do Pama Diablo II, ale ich użytkowników dzielących się opiniami praktycznie nie ma. Ale jeżeli założyć ten wkład jako jak to napisałeś mało udaną konstrukcję, to wybieranie raz na tydzień to moim zdaniem i tak bardzo dobry wynik.

M***ki
28-09-2011, 18:26
[QUOTE=Kominki Piotr Batura;4919064

Co do Romotopa - nie piszę złośliwości , tylko swoją opinie na jego
temat , zgodnie z regulaminem FM. Nigdy nie napisałem ,że to zła
firma i że ma złe produkty. Na forum znajdzie się mnóstwo moich
pochlebnych opinii na jej temat. Natomiast nachalne wypisywanie
peanów na cześć pewnych rozwiązań , z których Romotop pomału
sie wycofuje, skłania mnie do napisania ,że to nie jest tak cacy jak
piszesz.[/QUOTE]

Nie ty nie piszesz nigdy że to zła firma , TY tylko sugerujesz ..że " pomału się wycofuje ..to nie jest tak cacy" . W jednej wypowiedzi sam sobie zaprzeczasz , to co piszesz na początku jest sprzeczne z zakończeniem , z jednej strony niby chwalisz ale starasz się napisać tak aby między wierszami przemycić negatywną opinie . Całość oczywiście bez podawania konkretów . O opiniach pisanych pod drugim loginem zapominasz ??

M***ki
28-09-2011, 18:33
Kombinujesz jak koń pod górkę byle "urobić" kolejnego jelenia .


Co do TWOJEJ HISTORII - praktyki szubrawców w czasie kampanii
wyborczej - mało kto już wierzy w Twoje kłamstwa.

.

W archiwalnych numerach ŚWIATA KOMINKÓW każdy może znaleźć twoją reklamę jako regionalnego dystrybutora.Pisałeś także sam we wcześniejszych wątkach na temat Twojej współpracy. To tak a propos kłamstwa .:bye:

Kominki Piotr Batura
28-09-2011, 18:46
Romotop to najlepsza firma na świecie. Wszystkie rozwiązania
techniczne porażają innowacyjnością . Nic się nie psuje , a
serwis działa tak fantastycznie ,ze aż się chce by coś wysiadło


Zadowolony ???

Forest-Natura
28-09-2011, 20:04
Witam.
I nawet szybry mają ...
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
28-09-2011, 20:56
Z szybrem , ale... bezszybrowy może ??

MZG
28-09-2011, 22:31
Czytając powyższe posty (jak i inne na forum) dochodzę do wniosku, że nie ma idealnego wkładu :( Już wiem, że Mistrz Zduński poleca Romotopa, eniu Jotula, a co poleca Kominki Piotr Batura, Bader i Forest-Natura?

M***ki
29-09-2011, 05:50
Piotr - Piotra i to co Eniu bo to jedna osoba . W zasadzie nie powinien polecać żadnych wkładów bo jak wcześniej napisał puszczają one w komin 80% ciepła.:rotfl: Forest poleci zapewne rożne modele bo różnych producentów sprzedaje i montuje. U nas kupisz z oferty kilku producentów poza najbardziej polecanym Romotop a także Spartherm który ma u nas specjalne uznanie , możesz kupić Tarnavę , Austroflama .. itd

eniu
29-09-2011, 06:23
Możesz kupić wszystko , pod warunkiem ,ze wytrzymasz pranie mózgu na temat Romotopa.
Jako hurtownik , kolega M. jest bardzo zainteresowany sprzedażą Romotopa klientowi
indywidualnemu, bo przytula dwie marże .Hurtową i detaliczną . Puszcza bąki ,ze tarnava ,
że Austroflam , bo to kabotyn. Inaczej ma się sprawa ze Sparthermem. Klient który chce
kupić Spartherma nie będzie słuchał bredni , bo to marka która się sprzedaje sama .
Trzeba by być idiotą ,żeby z tego nie skożystać...

I w zasadzie nie ma w tym nic złego , gdyby nie pokrętny marketing tego
indywiduum. Typu bezrusztowe z rusztem...

Forest-Natura
29-09-2011, 06:46
Witam.

Forest poleci zapewne rożne modele bo różnych producentów sprzedaje i montuje.
Prosiłem ... mów za siebie ...
MZG - wybór paleniska to dla mnie ostatni punkt zabawy przy projektowaniu kominka/pieca.
Najpierw jest technika, która ma być "w środku", potem wygląd zewnętrzny całości i ... na szarym końcu dopiero wybór konkretnego modelu paleniska konkretnej firmy, który akurat "jak ulał" do tego wszystkiego pasuje lub wykonanie paleniska własnej konstrukcji, jeżeli ... nic nie pasuje ... albo kosztuje chore pieniądze.
Tak naprawdę to wyboru na rynku nie ma dużego :D a i liczba firm z którymi współpracuję jest nawet mniejsza od "mistrzowskiego asortymentu" ...
Idealne paleniska są ... tylko z reguły dużo kosztują.
Pozdrawiam.

M***ki
29-09-2011, 08:38
Popatrz nawet takim fortelem:D nie uzyskam informacji jakie paleniska oferujesz ..Chciałem zobaczyć na Twojej stronie ale ona także jest utajniona :o

M***ki
29-09-2011, 08:45
Możesz kupić wszystko , pod warunkiem ,ze wytrzymasz pranie mózgu na temat Romotopa.
Jako hurtownik , kolega M. jest bardzo zainteresowany sprzedażą Romotopa klientowi
indywidualnemu, bo przytula dwie marże .Hurtową i detaliczną . Puszcza bąki ,ze tarnava ,
że Austroflam , bo to kabotyn. Inaczej ma się sprawa ze Sparthermem. Klient który chce
kupić Spartherma nie będzie słuchał bredni , bo to marka która się sprzedaje sama .
Trzeba by być idiotą ,żeby z tego nie skożystać...

I w zasadzie nie ma w tym nic złego , gdyby nie pokrętny marketing tego
indywiduum. Typu bezrusztowe z rusztem...

Nie ma gorszego KABOTYNA jak gość co pisze pod dwoma loginami , ENIU to ten "niezależny" :rotfl: , drugi to jego rzekomy pracodawca ;) To jest dopiero zakłamanie ... Nie "skożystać" musiałeś być wnerwiony jak to pisałeś .... Dwie marże ? Przypomnij sobie ile wkładów sprzedałeś detalicznie a ile hurtowo , w czasie gdy miałeś organizować sprzedaż hurtową Romotop w 1/3 Polski ??

MZG
29-09-2011, 09:40
Witam.

Prosiłem ... mów za siebie ...
MZG - wybór paleniska to dla mnie ostatni punkt zabawy przy projektowaniu kominka/pieca.
Najpierw jest technika, która ma być "w środku", potem wygląd zewnętrzny całości i ... na szarym końcu dopiero wybór konkretnego modelu paleniska konkretnej firmy, który akurat "jak ulał" do tego wszystkiego pasuje lub wykonanie paleniska własnej konstrukcji, jeżeli ... nic nie pasuje ... albo kosztuje chore pieniądze.
Tak naprawdę to wyboru na rynku nie ma dużego :D a i liczba firm z którymi współpracuję jest nawet mniejsza od "mistrzowskiego asortymentu" ...
Idealne paleniska są ... tylko z reguły dużo kosztują.
Pozdrawiam.

Co w takim razie polecasz do kominka "zimnego", z zabudową rustykalną (dół z granitu albo marmuru, przy czym pod paleniskiem ciemny kamień wokół paleniska i nad paleniskiem półka z ciemnego kamienia, wyżej z płyty gk, bo słyszałem, że w przypadku jakiejś awarii taniej będzie to zdemontować).

eniu
29-09-2011, 09:44
Nie ma gorszego KABOTYNA jak gość co pisze pod dwoma loginami , ENIU to ten "niezależny" :rotfl: , drugi to jego rzekomy pracodawca ;) To jest dopiero zakłamanie ... Nie "skożystać" musiałeś być wnerwiony jak to pisałeś .... Dwie marże ? Przypomnij sobie ile wkładów sprzedałeś detalicznie a ile hurtowo , w czasie gdy miałeś organizować sprzedaż hurtową Romotop w 1/3 Polski ??



Nawet inwektyw swoich nie wymyślisz, tylko klepiesz jak gęś te same...:D

Gdybyś Ty wiedział ile osób bawi się moim loginem w Łaziskach ,żeby
się z Tobą "popieścić"... :D :D...

To a'propos "wnerwiania...


Ciekawe informacje na temat Romotopa , prosimy o więcej. Czesi
się na pewno ucieszą...

eniu
29-09-2011, 09:48
Co w takim razie polecasz do kominka "zimnego", z zabudową rustykalną (dół z granitu albo marmuru, przy czym pod paleniskiem ciemny kamień wokół paleniska i nad paleniskiem półka z ciemnego kamienia, wyżej z płyty gk, bo słyszałem, że w przypadku jakiejś awarii taniej będzie to zdemontować).



Kolejne mity . Łatwiej jest wyciąć i wkleić ponownie kawałek płyty Krzemianowej , niż
GK z wełną i profilami...

bohusz
29-09-2011, 11:42
Kolejne mity . Łatwiej jest wyciąć i wkleić ponownie kawałek płyty Krzemianowej , niż
GK z wełną i profilami...

Potwierdzam, łatwiej prościej i przyjemniej jest wyciąć stosowny otwór w izolacyjnych konstrukcyjnych płytach, już zamontowanych, niż G- karton, wełna, konstrukcja stalowa.

MZG
29-09-2011, 16:02
Sorry za ignorancję, ale pod płytę gk nie mogą iść te płyty krzemianowe? I czy te płyty to jest coś takiego co wyglądem przypomina trochę pumeks?

M***ki
29-09-2011, 16:58
Mogą ale czy one przypominają pumeks ? Może masz płyty z perlitu ? Białe |" ze sprasowanych kuleczek " ? Lub z wermikulitu żółte " z igiełek" ?

Forest-Natura
29-09-2011, 17:17
Witam.

Co w takim razie polecasz do kominka "zimnego", z zabudową rustykalną (dół z granitu albo marmuru, przy czym pod paleniskiem ciemny kamień wokół paleniska i nad paleniskiem półka z ciemnego kamienia, wyżej z płyty gk, bo słyszałem, że w przypadku jakiejś awarii taniej będzie to zdemontować).
MZG - chyba mnie nie za bardzo zrozumiałeś ...
Jaki samochód byś mi polecił do kupienia ? Uprzedzam że lubię czerwone lub z lakierem metalic bo podobno bród mniej widać ... :D
Pozdrawiam.

MZG
30-09-2011, 01:28
Witam.

MZG - chyba mnie nie za bardzo zrozumiałeś ...
Jaki samochód byś mi polecił do kupienia ? Uprzedzam że lubię czerwone lub z lakierem metalic bo podobno bród mniej widać ... :D
Pozdrawiam.

Forrest-Natura wydawało mi się, że podałem wszystkie informacje rozpoczynając ten post, ale jeżeli się mylę, to wytłumacz mi co powinno się brać pod uwagę przy wyborze wkładu, żeby nie było wątpliwości chciałbym coś w poniższym stylu:

77197

MZG
30-09-2011, 01:34
Mogą ale czy one przypominają pumeks ? Może masz płyty z perlitu ? Białe |" ze sprasowanych kuleczek " ? Lub z wermikulitu żółte " z igiełek" ?

Tak mi się skojarzyło z pumeksem (bo lekkie i podobnego koloru), ale przypomina mi to również styrodur, tylko że szary. Po prostu jak oglądałem wkłady to sprzedawcy pokazywali mi coś takiego szarego koloru co zastąpiło (wg ich opinii) wełnę.

M***ki
30-09-2011, 06:07
W takim razie pewnie jest to gliokrzemian np Silka , stosujemy to od lat , bierz bez wahania . Zastąpiło wełnę u wielu wykonawców nie tylko w Polsce .

MZG
02-10-2011, 18:58
Jeden z kominkarzy stwierdził, że najlepszym wyborem dla mnie byłby Jotul I 570 albo I 18 Panorama. Ja jednak obawiam się przewymiarowania (120 m2, wysokość 2,5m). Na moje pytanie czy nie będzie brudziła się szyba stwierdził, że każda szyba się brudzi. Dodatkowo powiedział, że konieczne jest kilkakrotne w ciągu roku czyszczenie komina jak się dużo pali. Trochę jestem zdziwiony bo wydaje mi się że w Jotulu nie powinno być problemu z brudzącą się szybą i z tak dużymi niedopalonymi sadzami. osadzającymi się w kominie, chyba że moje obawy są słuszne i wkład będzie przewymiarowany. Jak wypadają wasze doświadczenia w tym temacie? A może zamiast rozważanych przeze mnie wkładów lepiej jest zainwestować w Spartherma Varia 1v (Bravo jest zbyt duży i ma mniejszą moc)? Tylko nie wiem czy jest to najlepszy wkład dla mnie, skoro średnica doprowadzająca powietrze do spalania to taka zwykła rura kanalizacyjna o średnicy 110 mm, a każdy wkład tej firmy ma doprowadzanie rurą 146 mm. Co doradzacie?

margod
02-10-2011, 19:24
Bravo i Varia to praktycznie te same wymiary.
MZG jak kupisz Spartherma Varia 1V (lub lepiej Speedy 1V) dodatkowo zamówisz z podwójną szybą to zapomnisz co to brudna szyba :)

MZG
02-10-2011, 20:21
Bravo i Varia to praktycznie te same wymiary.
MZG jak kupisz Spartherma Varia 1V (lub lepiej Speedy 1V) dodatkowo zamówisz z podwójną szybą to zapomnisz co to brudna szyba :)

Co do tych samych wymiarów to bym polemizował - Bravo ma 84 cm, a Varia ma 76, więc różnica jest 8 cm, co wg mnie to dość dużo.

Co do podwójnej szyby to wydaje mi się to nie najlepszym rozwiązaniem, bo wtedy ciepło nie będzie się "wydzielało" przez szybę wg mojego rozumowania. Nie wspomnę o większych kosztach. A jakie są różnice miedzy Varia a Speedy (innymi słowy czemu "lepiej Speedy"), bo strona Spatherma jest raczej uboga w te informacje (albo ja nie mogę ich znaleźć tak na szybko).

Forest-Natura
02-10-2011, 20:23
Witam.
Skąd Ty wziąłeś te wymiary Bravo?
Pozdrawiam.

M***ki
03-10-2011, 05:36
Varia ma patrząc z góry prostokątną komorę spalania daje to większe powierzchnie wymiany ciepła oraz możliwość wkładania dłuższych kawałków drewna . Przykład zastosowania paleniska serii Varia: www.kafle-kominki.pl/kominek_olsztyn.htm

M***ki
03-10-2011, 05:40
Tylko nie wiem czy jest to najlepszy wkład dla mnie, skoro średnica doprowadzająca powietrze do spalania to taka zwykła rura kanalizacyjna o średnicy 110 mm, a każdy wkład tej firmy ma doprowadzanie rurą 146 mm. Co doradzacie?

Romotop Dynamic KV 025 L ma doprowadzenie powietrza do paleniska fi 100 . www.kafle-kominki.pl/wklad_kominkowy_dynamic005.htm

Kominki Piotr Batura
03-10-2011, 06:42
Jeden z kominkarzy stwierdził, że najlepszym wyborem dla mnie byłby Jotul I 570 albo I 18 Panorama. Ja jednak obawiam się przewymiarowania (120 m2, wysokość 2,5m). Na moje pytanie czy nie będzie brudziła się szyba stwierdził, że każda szyba się brudzi. Dodatkowo powiedział, że konieczne jest kilkakrotne w ciągu roku czyszczenie komina jak się dużo pali. Trochę jestem zdziwiony bo wydaje mi się że w Jotulu nie powinno być problemu z brudzącą się szybą i z tak dużymi niedopalonymi sadzami. osadzającymi się w kominie, chyba że moje obawy są słuszne i wkład będzie przewymiarowany. Jak wypadają wasze doświadczenia w tym temacie? A może zamiast rozważanych przeze mnie wkładów lepiej jest zainwestować w Spartherma Varia 1v (Bravo jest zbyt duży i ma mniejszą moc)? Tylko nie wiem czy jest to najlepszy wkład dla mnie, skoro średnica doprowadzająca powietrze do spalania to taka zwykła rura kanalizacyjna o średnicy 110 mm, a każdy wkład tej firmy ma doprowadzanie rurą 146 mm. Co doradzacie?


Większość wkładów Spartherm do niedawna , miała trzy króćce przyłączeniowe
fi 150. Czyżby producent zalecał doprowadzenie powietrza trzema rurami o tej
średnicy ? :)

Każdy wkład średniej wielkości pobiera podczas ustabilizowanej pracy wystarczającą
ilość powietrza do spalania średnicą fi 110. Wyjątkiem jest moment rozpalania, ale
wówczas nawet 200 to mało. Rozpala się zostawiając uchylone drzwi , co dodatkowo
zapobiega brudzeniu szyby w tym newralgicznym momencie. Klientom zalecam 110mm
praktycznie do każdego wkładu z wyjątkiem tych powyżej 1000 mm szerokości.Robienie
większych dolotów bywa problemem przy izolacji poziomej gr. 100 mm, w której większość budujących umieszcza rurę.

M***ki
03-10-2011, 07:36
Sugerujesz że Spartherm nie wie jakie powinno być fi dolotu powierza do spalania ?? Czy też uważasz że nie potrafią wykonać przyłącza innej / odpowiedniejszej średnicy ??

MZG
03-10-2011, 18:29
Sugerujesz że Spartherm nie wie jakie powinno być fi dolotu powierza do spalania ?? Czy też uważasz że nie potrafią wykonać przyłącza innej / odpowiedniejszej średnicy ??

Czy mam zatem rozumieć, że mam za małą średnicę dolotu powietrza żeby w ogóle rozważać Spartherma? Kurcze już mnie nakręcił człowiek na tego Jotula, ale mam obawy co do tego zanieczyszczania komina. Jak często czyścicie komin używając codziennie kominka?

Forest pytał skąd mam wymiary wkładów Spartherma, wiec poniżej podaję linka:
http://www.spartherm.pl/img/download/pdf/datenblaetter/einsaetze/gerade/varia-1v.pdf
http://www.spartherm.pl/img/download/pdf/datenblaetter/einsaetze/gerade/bravo.pdf

Forest-Natura
03-10-2011, 19:15
Witam.
MZG - moje pytanie było z tych retorycznych ... :D
Weź no sobie jeszcze raz pooglądaj, porównaj i powiedz czy jest różnica w wielkości paleniska.
Zwracasz uwagę na rzeczy, które nie mają żadnego prawie znaczenia, a jak Margod dobrze Ci poradził to jakieś "misie" przytaczasz ... Posłuchaj chłopie kilka osób, które tak razem wzięci zamontowali i "odpalili" osobiście kilkadziesiąt (kilkaset?) Varii, Bravo i Speedy we wszystkich możliwych chyba konfiguracjach technicznych :yes:
... nie mówiąc o tym, że są ich wieloletnimi użytkownikami ...
Pozdrawiam.

czaran
03-10-2011, 19:40
Witam,
A czy ktoś mógłby się ustosunkować do tego, co napisał MZG nt zanieczyszonego komina przy użytkowaniu Jotula i570? I co miał na myśli Bader pisząc, że Jotul to technologiczna porażka? Już się prawie zdecydowałem na ten wkład, ale jeśli ma jakieś znaczące wady...
Będę wdzięczny za Wasze opinie (i MZG pewnie też :-) ). Pozdrawiam

Kominki Piotr Batura
03-10-2011, 20:00
Witam,
A czy ktoś mógłby się ustosunkować do tego, co napisał MZG nt zanieczyszonego komina przy użytkowaniu Jotula i570? I co miał na myśli Bader pisząc, że Jotul to technologiczna porażka? Już się prawie zdecydowałem na ten wkład, ale jeśli ma jakieś znaczące wady...
Będę wdzięczny za Wasze opinie (i MZG pewnie też :-) ). Pozdrawiam


Tak jest najłatwiej - napisać że to porażka , że ktoś się nie zna . Sami musicie
dojść , kto tu nie tylko się reklamuje ,ale też ma odrobinę życzliwości dla
forumowiczów. Odróżnić wredny i prymitywny marketing od porad w najprostszych
nawet kwestiach. Pisanie o tym , że w jednym wkładzie zapcha Ci się zaraz komin ,
a w drugim będzie czysty to próba zadrwienia z waszej inteligencji. Jedna rurka to
może być fi 100 ze zdławionym przelotem przez jakieś idiotyczne mocowania , a druga
w porównywalnym wkładzie innego producenta musi być fi 160 ?

Panowie,
"nie dajcie się zwariować"! :)

MZG
Bravo jest szersze ale płytsze od Varii 1 V. W efekcie Varia ma nieznacznie
większą kubaturę paleniska - o wartość szklanki wody :D

Kominki Piotr Batura
03-10-2011, 20:19
Czy mam zatem rozumieć, że mam za małą średnicę dolotu powietrza żeby w ogóle rozważać Spartherma? Kurcze już mnie nakręcił człowiek na tego Jotula, ale mam obawy co do tego zanieczyszczania komina. Jak często czyścicie komin używając codziennie kominka?

Forest pytał skąd mam wymiary wkładów Spartherma, wiec poniżej podaję linka:
http://www.spartherm.pl/img/download/pdf/datenblaetter/einsaetze/gerade/varia-1v.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.spartherm.pl%2 Fimg%2Fdownload%2Fpdf%2Fdatenblaetter%2Feinsaetze% 2Fgerade%2Fvaria-1v.pdf)
http://www.spartherm.pl/img/download/pdf/datenblaetter/einsaetze/gerade/bravo.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.spartherm.pl%2 Fimg%2Fdownload%2Fpdf%2Fdatenblaetter%2Feinsaetze% 2Fgerade%2Fbravo.pdf)



Czyszczenie komina , jego częstość zależy głownie od sposobu użytkowania
urządzeń , a nie w której części Europy złożono je do kupy . Sposób użytkowania
zaś zależy głównie od tego co i jak palimy.

Nie mieści się to w skostniałych mózgownicach części branżowców , ale ja
moich kominów nie czyszczę wcale . Najstarszy ma 15 lat i nie był czyszczony
ani razu. I nie zamierzam go czyścić do końca swoich (mam nadzieję długich dni,
choć ostatnio nie tego ze zdrówkiem :D). Ostatni , który wymagał czyszczenia
średnio dwa - trzy razy w sezonie , przerobiłem tydzień temu na bezobsługowy.

Oczywiście , mam problem prawny , bo ustawodawca nie przewidział takiego
"oszołoma" i na to nie mam rady . Skoro jednak nic mi sie w kominie nie zbiera ,
to ja się pytam po kiego grzyba mam go czyścić ??!! To mój problem i trochę
tych moich "kolegów" , którzy tego nigdy nie zrozumieją, głównie dlatego,
że nie chcą . Tak jak nie potrafią zaakceptować codziennego palenia bez
wybierania popiołu przez , powiem skromnie , miesiąc. Na to nie ma siły,
że postęp jest hamowany głównie przez mniej światłą część społeczeństwa.

Forest-Natura
03-10-2011, 20:25
Witam.
Hmm ... skandynawska marka ... z jednej strony trwałość i jakość wykonania żeliwa nie mająca sobie równej w segmencie wszystkich możliwych konstrukcji stalowych wkładów. A z drugiej niemożność osiągnięcia nawet w połowie tego co "mają w sobie" cienkie relatywnie blachy z okładzinami szamotowymi.
Dwie różne bajki do stosowania w całkowicie inny sposób i w całkiem innych warunkach.
Za to "brody" mitów, osądów, fałszywych przekonań ... dłuższe niż u krasnali ... :D
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
03-10-2011, 20:35
zapomniałeś o Vermont Castings.:cool:

Forest-Natura
03-10-2011, 20:51
Witam.
Na "casting" to se sam idź ... :D
Pozdrawiam.

M***ki
04-10-2011, 13:29
Nie mieści się to w skostniałych mózgownicach części branżowców , ale ja
moich kominów nie czyszczę wcale . Najstarszy ma 15 lat i nie był czyszczony
ani razu. I nie zamierzam go czyścić do końca swoich (mam nadzieję długich dni,
choć ostatnio nie tego ze zdrówkiem :D). Ostatni , który wymagał czyszczenia
średnio dwa - trzy razy w sezonie , przerobiłem tydzień temu na bezobsługowy.

Oczywiście , mam problem prawny , bo ustawodawca nie przewidział takiego
"oszołoma" i na to nie mam rady . Skoro jednak nic mi sie w kominie nie zbiera ,
to ja się pytam po kiego grzyba mam go czyścić ??!! To mój problem i trochę
tych moich "kolegów" , którzy tego nigdy nie zrozumieją, głównie dlatego,
że nie chcą . Tak jak nie potrafią zaakceptować codziennego palenia bez
wybierania popiołu przez , powiem skromnie , miesiąc. Na to nie ma siły,
że postęp jest hamowany głównie przez mniej światłą część społeczeństwa.

Ciekawy wpis .. kolejny już na FM , czekam z zaciekawieniem na następne . Pozdrawiam

M***ki
04-10-2011, 13:35
.
A z drugiej niemożność osiągnięcia nawet w połowie tego co "mają w sobie" cienkie relatywnie blachy z okładzinami szamotowymi.
Dwie różne bajki do stosowania w całkowicie inny sposób i w całkiem innych warunkach.
Za to "brody" mitów, osądów, fałszywych przekonań ... dłuższe niż u krasnali ... :D
Pozdrawiam.

Brody dłuższe jak u trolli ;) bo to przecież Norwegia . A u ruskich zimy jeszcze bardziej mroźne:) to i wkłady zapewne lepsze:stirthepot:

niktspecjalny
04-10-2011, 13:35
Czyszczenie komina .......... Tak jak nie potrafią zaakceptować codziennego palenia bez
wybierania popiołu przez , powiem skromnie , miesiąc. Na to nie ma siły,
że postęp jest hamowany głównie przez mniej światłą część społeczeństwa.

Paląc w KZPŁW(w moim przypadku) nie masz w ogóle popiołu jak rozumiem,ale jeśli go masz to rozpalasz na nim i nic w komorze się specjalnego nie dzieje.???

Kominki Piotr Batura
04-10-2011, 13:51
Paląc w KZPŁW(w moim przypadku) nie masz w ogóle popiołu jak rozumiem,ale jeśli go masz to rozpalasz na nim i nic w komorze się specjalnego nie dzieje.???


Nikt .
Wpis o popiele nijak się ma do PW. Dotyczy palenisk do
kumulacji , które osiągają b. wysoka temperaturę spalania.

Pewną wiedzę będę miał o PW szamotowym , bez rusztu ,
które będę testował zimą. Sensacji się nie spodziewam , bo
woda skuteczni obniża temperaturę w palenisku.

Na pewno podzielę się spostrzeżeniami. :)

MZG
04-10-2011, 20:39
Jutro jadę obejrzeć Spartherma. Mam nadzieje, ze uda mi się obejrzeć model Varia, bo Speedy faktycznie ma ścięte boki. Cały czas mam jednak obawy o zbyt małą średnicę dolotu powietrza do spalania - w jednym sklepie człowiek stwierdził, że muszę przerobić sobie dolot na szerszy albo on w umowie zastrzeże sobie, że może się źle palić :)

M***ki
05-10-2011, 06:56
U nas przy Romotop DynaMIC KV 025 L nic nie trzeba zastrzegać bo dolot jest fi 100 :)

Kominki Piotr Batura
05-10-2011, 07:21
Jutro jadę obejrzeć Spartherma. Mam nadzieje, ze uda mi się obejrzeć model Varia, bo Speedy faktycznie ma ścięte boki. Cały czas mam jednak obawy o zbyt małą średnicę dolotu powietrza do spalania - w jednym sklepie człowiek stwierdził, że muszę przerobić sobie dolot na szerszy albo on w umowie zastrzeże sobie, że może się źle palić :)


Obudowę chcesz robić sam ?

MZG
05-10-2011, 08:59
Nie wiem czy będę w stanie sam zrobić obudowę, ale mam ewentualnie kogoś, któy robi takie rzeczy, tylko tyle, że montuje on raczej słabsze wkłady często również te marketowe. Dlatego chciałbym zamówić dobry wkład razem z montażem (z uwagi na niższy VAT) i podłączeniem do komina, a co do obudowy to się jeszcze zastanowić.

M***ki
06-10-2011, 05:01
A czy tak można ? Wkład jedynie przyłączony do komina na 8% ? Bez budowania całego kominka ??

Forest-Natura
06-10-2011, 07:39
Witam.
Skoro już jest poruszony ten temat ...
Jeden z naszych znajomych z branży wystąpił z tym zapytaniem do Urzędu Skarbowego. Dostał jednoznaczną odpowiedź iż do wystawienia faktury z obniżoną stawką VAT upoważnia tylko wykonanie całości prac związanych z zabudową kominka grzewczego. Tylko takowa jest traktowana jako instalacja budowlana w budynku mieszkalnym.
Wszelkiej maści, nagminne i świadome "podpinanie" wkładów związane ze sprzedażą i ich przywozem, tylko po to żeby je sprzedać jest ... "bezprawne i traktowane jako przestępstwo bądź wykroczenie skarbowe".
To tyle od strony formalnej.
Teraz praktyka ...
To jest nagminnie stosowane. Niektóre firmy, wietrząc łatwy zarobek i mając swego rodzaju możliwości zrobienia w bambuko fiskusa, nie potrafią się temu oprzeć.
Dla mnie osobiście taka firma:
-nie jest w stanie czasem sprostać wymaganiom klienteli i jej wyobrażeniom oraz wymaganiom wobec kominka jaki chce mieć u siebie w domu, więc sobie odpuszcza wszelkie prace kominkowe i nastawia się głównie na sprzedaż
-jest mało wiarygodnym partnerem i dystrybutorem dla każdego producenta palenisk (wkładów kominkowych) ze względu na "manie w nosie" tego jak będzie zamontowany wyrób który sprzedaje
Powyższe działanie rozmywa odpowiedzialność wykonawczo - gwarancyjną i prowadzi wprost do bardzo konfliktowych sytuacji w wypadku jakichkolwiek późniejszych problemów ze sprzedanym wyrobem. Bo najprostszym wykrętem jest zdanie: "Panie - ja Panu sprzedałem dobry towar, tylko go źle zamontowano" i ... jest to już bardzo dobry powód do odrzucenia wszelkich roszczeń gwarancyjnych.
Jest jeszcze jeden aspekt - bardzo rzadko firmy naprawdę znające się na rzeczy, stojące na wysokim poziomie i fachowo starające się wykonywać swoją pracę, podejmują się wykonywania zabudów kupionego przez swojego klienta paleniska. Dlaczego? Powody są dwa i to bardzo proste - tracą na tym finansowo (w tym samym czasie można zrobić przecież kominek z paleniskiem sprzedanym przez siebie) oraz narażają się właśnie na ewentualne problemy i "bujankę" w razie jakichkolwiek "zdarzeń" reklamacyjnych tyczących się samego paleniska.
Pozostaje więc w większości przypadków przyszłemu posiadaczowi kominka szukanie firmy nie koniecznie najwyższych lotów (przysłowiowy Pan Zenek Kafelkarz) lub wykonanie zabudowy samemu.
Jak budować kominek samemu by nie narazić się na późniejsze problemy z "fiskusem" i kary finansowe w razie kontroli?
Bardzo prosto - kupić palenisko i wszystkie części instalacji kominkowej z VAT'em 23%, zrobić całą instalację samemu i legalnie odliczyć to w rozliczeniu podatkowym (jeżeli jest jeszcze z czego :-)).
Na koniec jeszcze jedno - dopóki w naszym kraju indywidualny inwestor budowlany nie zrozumie w końcu że zróżnicowanie stawki VAT'u na materiały budowlane wymyślono też po to by ograniczyć szarą strefę w branży budowlanej, umożliwić rozwój firmom naprawdę profesjonalnie działających w swej dziedzinie (podnieść jakość usług budowlanych) oraz ułatwić budowę samemu "przeciętnemu Kowalskiemu", dopóty większość "postów" na budowlanych forach internetowych (w tym i na FM) będzie tyczyła się tylko i wyłącznie problemów z jakimi borykają się sami inwestorzy podczas budowy własnego wymarzonego domu ...
Pozdrawiam.

MZG
06-10-2011, 19:58
Trochę odeszliśmy od głównego tematu, a ja jeszcze nie zdecydowalem sie na obudowe, wiec tym bardziej na jej wykonawce :)

Forest-Natura
06-10-2011, 21:42
Witam.
Ale tu wcale nie o wykonawcy mówimy ...
Tylko o palenisku właśnie ... :rolleyes:
Pozdrawiam.

MZG
07-10-2011, 21:50
A co myslicie o tym, zeby kupic obudowe Jotula ze steatytu (oczywiscie do Jotula 530 lub 570)?


Czy ktoś używał/widział takie coś?
Jak to się sprawuje?
Czy to jest gładkie w dotyku, jak powiedzmy marmur polerowany?
Czym to jest zakończone u góry?
Czy można zrobić z tego rozprowadzenie powietrza?

M***ki
08-10-2011, 05:37
Kamień mocno reklamowany , posiada wiele zalet związanych z akumulacją ciepła .Najlepiej jednak łapie ..tłuste odciski z rąk :stirthepot: wybór kolorów także jedynie szaro-bury ;)

MZG
09-10-2011, 09:37
Chyba jednak się nie zdecyduję na tą obudowę. Po pierwsze żonie nie podoba się kolor stetatytu, a po drugie trochę mnie zniechęciły te "tluste palce" o których wspomniał Mistrz. Na chwilę obecną jestem zdecydowany na Spartherma model Bravo. Proszę jednak o pomoc w rozwiązaniu moich wątpliwości:
1. czy wystarczy dolot powietrza o średnicy 11 cm? Z tym że dolot ten jest zrobiony w taki sposób, że idzie jedna prosta rura na wschód pod podłogą i na zewnątrz niestety muszę ją wyprowadzić do góry, bo wyszła za nisko przy gruncie.
2. czy ten kominek ogrzeje dom 120 m2 o i wysokości 2,5 m?
3. Jak wyglada regulacja dolotu powietrza do spalania, bo nie widze zadnych pokretel/dzwigni?

M***ki
13-10-2011, 06:17
120 metrów dobrze ocieplonego domu ogrzeje wkład o mocy 8 kW .

waldirs
07-11-2011, 00:05
WITAM. Od kilkunastu dni użytkuję JOTUL18 Harmony. Jestem b. zadowolony, ale jest pewne ale. Dolot pow. z zewnątrz sterowany elektr. przepustnicą. Jej zamykanie czy otwieranie na maksa nie ma wyraźnego wpływu na wielkość płomienia. Drzwiczki są szczelne, dolny dolot zamknięty a wielkość płomienia po kilku minutach czy przy otwartej czy zamkniętej przepustnicy jest prawie taki sam. Więc jak to będzie regulowało, gdy temperatura będzie wyższa od zadanej? Jak wygasi czy mniejszy się płomień? Czy ktoś może mi na ten problem odpowiedzieć?

Bader
09-11-2011, 23:10
Witam,
A czy ktoś mógłby się ustosunkować do tego, co napisał MZG nt zanieczyszonego komina przy użytkowaniu Jotula i570? I co miał na myśli Bader pisząc, że Jotul to technologiczna porażka? Już się prawie zdecydowałem na ten wkład, ale jeśli ma jakieś znaczące wady...
Będę wdzięczny za Wasze opinie (i MZG pewnie też :-) ). Pozdrawiam

Wybacz , jeżeli namieszałem Ci w głowie. Jest to wynik mojego 'zboczenia " zawodowego, tj. traktowania kominka jako podstawowego źródła ogrzewania , a nie , jak to czynią szanowni koledzy , wrzucania do jednego wora palenia ozdobnego , dogrzewczego i grzewczego. Każdy wkład , bez wzg. na producenta ma mniejsze lub wieksze wady. Ten , o który pytasz - jak większość Jotulów " kradnie" duże ilości ciepła( dwa wloty fi 80 ) w celu utrzymania szyby w czystości, ciepła , które powinno trafić do budynku . Deflektor w tym modelu ( jjak i w innych ) jest poprostu kpiną z tego pojęcia lub zduńskim kołtunizmen , twierdzącym, że ów element to inaczej półka dymowa ( pojęcie rodem z kominków tradycyjnych ) . Dlatego też większość " szczęśliwych " posiadaczy w/w wkładów dość szybko rezygnuje z traktowania kominka jako podstawowego źródła ciepła- co jest dosyć przykre przy tak dobrym jakościowo żeliwie.
pzdr.

ps. od 15lat jestem "wolnym strzelcem" niezwiązanym umową z żadnym producentem i raczej tutaj nie muszę się reklamować :).

eniu
10-11-2011, 07:47
Wybacz , jeżeli namieszałem Ci w głowie. Jest to wynik mojego 'zboczenia " zawodowego, tj. traktowania kominka jako podstawowego źródła ogrzewania , a nie , jak to czynią szanowni koledzy , wrzucania do jednego wora palenia ozdobnego , dogrzewczego i grzewczego. Każdy wkład , bez wzg. na producenta ma mniejsze lub wieksze wady. Ten , o który pytasz - jak większość Jotulów " kradnie" duże ilości ciepła( dwa wloty fi 80 ) w celu utrzymania szyby w czystości, ciepła , które powinno trafić do budynku . Deflektor w tym modelu ( jjak i w innych ) jest poprostu kpiną z tego pojęcia lub zduńskim kołtunizmen , twierdzącym, że ów element to inaczej półka dymowa ( pojęcie rodem z kominków tradycyjnych ) . Dlatego też większość " szczęśliwych " posiadaczy w/w wkładów dość szybko rezygnuje z traktowania kominka jako podstawowego źródła ciepła- co jest dosyć przykre przy tak dobrym jakościowo żeliwie.
pzdr.

ps. od 15lat jestem "wolnym strzelcem" niezwiązanym umową z żadnym producentem i raczej tutaj nie muszę się reklamować :).



Ciekawe wnioski. Możesz mi wyjaśnić jakie ciepło zabiera (kradnie)
nawiew (2 x fi 80) podłączony np do nawiewu zewnętrznego,
z możliwością dowolnej regulacji ?

M***ki
10-11-2011, 14:35
Ciekawe wnioski. Możesz mi wyjaśnić jakie ciepło zabiera (kradnie)
nawiew (2 x fi 80) podłączony np do nawiewu zewnętrznego,
z możliwością dowolnej regulacji ?

Dołączam się do pytania.. też jestem zainteresowany odpowiedzią ..

bohusz
10-11-2011, 14:47
Ten , o który pytasz - jak większość Jotulów " kradnie" duże ilości ciepła( dwa wloty fi 80 ) w celu utrzymania szyby w czystości, ciepła , które powinno trafić do budynku.

ps. od 15lat jestem "wolnym strzelcem" niezwiązanym umową z żadnym producentem i raczej tutaj nie muszę się reklamować :).

O co tu chodzi?

Czy to powietrze jest za wysoko podawane do paleniska i "ucieka" do komina wychładzając go?
czyli nie jest podawane aby uskuteczniać palenie drewna?

Bader
19-11-2011, 22:07
Ciekawe wnioski. Możesz mi wyjaśnić jakie ciepło zabiera (kradnie)
nawiew (2 x fi 80) podłączony np do nawiewu zewnętrznego,
z możliwością dowolnej regulacji ?

A tego się nie spodziewałem :) Myślałem, że kto jak kto ale Ty będziesz wiedział, że podawanie zimnego powietrza z zewnątrz budynku bezpośrednio na szybę jest debilnym pomysłem ( co w takim razie jest powodem jej brudzenia jeśli nie zbyt niska jej temp. ? ) Jotul może sobie tworzyć " patenty " a naszą rolą jest je weryfikować. Spartherm rozwiązał to skuteczniej , choć równie bezsensownie ( ale im raczej przyświecał inny cel ;) )
pzdr.

eniu
20-11-2011, 08:19
A tego się nie spodziewałem :) Myślałem, że kto jak kto ale Ty będziesz wiedział, że podawanie zimnego powietrza z zewnątrz budynku bezpośrednio na szybę jest debilnym pomysłem ( co w takim razie jest powodem jej brudzenia jeśli nie zbyt niska jej temp. ? ) Jotul może sobie tworzyć " patenty " a naszą rolą jest je weryfikować. Spartherm rozwiązał to skuteczniej , choć równie bezsensownie ( ale im raczej przyświecał inny cel ;) )
pzdr.

Kiedyś już pisałem ,ze my debile mamy swoje zwyczaje.
Większość palenisk piecowych ma powietrze podawane
bezpośrednio na szybę . Gdyby Twoja wiedza nie była tak
fragmentaryczna jak jest , pewnie nie musiałbyś się popisywać
impertynencjami. Do grona debili zaliczasz w tym momencie
np Pana Brunnera , który stworzył palenisko w którym takie
problemy jak brudzenie szyby , zostawia mniej zaawansowanym
technologiom. Paleniska HKD to niedościgły wzór dla wszystkich
producentów wkładów nie tylko piecowych.
Podobnie funkcjonuje moja konstrukcja którą
prezentuję na forum. Porównywanie Jotula o którym mowa
ze Sparthermem z okresu w którym powstawał Harmony,
to porównanie taczki z karetą . Przy czym dodam ,ze od Jotula wolę
Spartherma , ale współczesnego . Bo tak naprawdę , to Dobre
paleniska z Mele to ostatnie 5 lat. Przedtem , były po prostu
lepsze , co nie znaczy ,ze dobre. Lepsze od większości
produkowanego badziewia.

Bader
20-11-2011, 23:35
Kiedyś już pisałem ,ze my debile mamy swoje zwyczaje.
Większość palenisk piecowych ma powietrze podawane
bezpośrednio na szybę . Gdyby Twoja wiedza nie była tak
fragmentaryczna jak jest , pewnie nie musiałbyś się popisywać
impertynencjami. Do grona debili zaliczasz w tym momencie
np Pana Brunnera , który stworzył palenisko w którym takie
problemy jak brudzenie szyby , zostawia mniej zaawansowanym
technologiom. Paleniska HKD to niedościgły wzór dla wszystkich
producentów wkładów nie tylko piecowych.
Podobnie funkcjonuje moja konstrukcja którą
prezentuję na forum. Porównywanie Jotula o którym mowa
ze Sparthermem z okresu w którym powstawał Harmony,
to porównanie taczki z karetą . Przy czym dodam ,ze od Jotula wolę
Spartherma , ale współczesnego . Bo tak naprawdę , to Dobre
paleniska z Mele to ostatnie 5 lat. Przedtem , były po prostu
lepsze , co nie znaczy ,ze dobre. Lepsze od większości
produkowanego badziewia.

Szkoda, że nie wykorzystałeś mojej " fragmentarycznej" wiedzy i nie wyjaśniłeś jak to genialne wkłady S i B uzyskują czystość szyby za pomocą odebrania ciepła , które nota bene powinno trafić do pomieszczeń użytkowych a trafia do paleniska :D. Mógłbyś przy okazji podać jaka jest orientacyjna masa tego powietrza :D
Czytającym o równie cząstkowej ;) wiedzy polecam proste doświadczenie: wystarczy anemometr umieszczony na wlocie powietrza do wkładu i prosty termometr kotłowy lub najtańsza termopara zainstalowana na wylocie spalin do komina ( można też na wylocie z komina - a co mi tam :) ) Dzięki temu Wasza " fragmentaryczna " wiedza poszerzy się o wiedzę na temat rzeczywistej sprawności danego wkładu.
Chyba, że moja wiedza , jeszcze ze szkoły podstawowej jest do bani i 2-4m3/h o temperaturze 90-120 C = 25-75m3/h o takiej samej temp. Może Niemcy odkryli nowe prawa , o których nie wiem?

pzdr.

ps. moi pracownicy dzięki urokowi tego forum "ochrzcili" naszą kotlinę kowalską "Gadulcem" ale dalej wolą na niej wyrabiać narzędzia- do obróbki kamienia niż ogrzewać pracownie :D

eniu
21-11-2011, 06:29
Bader

Tez doceniam urok tego forum:) Nie potrafię jednak
ocenić Twojej wiedzy i będę ją nazywał fragmentaryczną,
dopóki nie przestaniesz pisać zagadkami i przemilczeniami.
Jedyne co wiemy o Twojej wiedzy to to ,ze za siedmioma
górami to masz cudownie rozwiązane wszystkie problemy,
z którymi reszta branży sobie zupełnie nie radzi. Krytyka na tej
zasadzie, poczynań innych , to pospolite ględzenie i zabieranie
miejsca na zapchanym serwerze.
Podałem konkretne przykłady , konkretnego producenta.
To o czym mówię opisałem i zadokumentowałem dostępną dla wszystkich
fotogalerią . Powietrze podawane jest w konkretny,
czytelny sposób. Z Twoich opowieści wynika ,ze powietrze
do spalania przynosisz we wiaderku , bo inaczej zabierzesz
ciepełko z domku. Wybacz złośliwość, ale , albo zacznij nas
traktować poważnie , albo nie wychylaj nosa ze swojej
czarodziejskiej krainy....

niktspecjalny
21-11-2011, 07:32
A tego się nie spodziewałem :) Myślałem, że kto jak kto ale Ty będziesz wiedział, że podawanie zimnego powietrza z zewnątrz budynku bezpośrednio na szybę jest debilnym pomysłem ( co w takim razie jest powodem jej brudzenia jeśli nie zbyt niska jej temp. ? ) Jotul może sobie tworzyć " patenty " a naszą rolą jest je weryfikować. Spartherm rozwiązał to skuteczniej , choć równie bezsensownie ( ale im raczej przyświecał inny cel ;) )
pzdr.

To ci nie z branży to co??? Super debile ??? :D.Jak kiedyś przed laty :D napisałem ,że mi jakiś debil nie połączył rury z przepustnica i tak powstała między nimi przerwa to powiedziano ,że gówno ale u mnie się nie pali tylko smoli ;(.Gdy połączyłem ją i problemy zniknęły w moim smoluchu to dowiaduje się ,że

podawanie zimnego powietrza z zewnątrz budynku bezpośrednio na szybę jest debilnym pomysłem

rumunezz
21-11-2011, 08:08
A mnie sie wydaje, ze podawac na szybe powietrze to nawet trzeba, tylko nie zimne ,ale podgrzane (przez ciepło korpusu wkładu). Pytanie, jaka powinna być temperatura takiego powierza? Eniu, jak to jest z drzwiczkami Piotra, czy ta rama z której powietrze wpada do komory spalania jest na tyle gorąca aby podgrzać taką masę powietrza do optymalnego spalania?

pozdrowionka
rumunezz

Wojtek_796
21-11-2011, 11:43
Witam!
Ja, jak niektórzy pewnie wiedzą, mam na ten temat pogląd dość kontrowersyjny. Wg mnie w konstrukcji Enia i Piotra po zbyt dużym podgrzaniu powietrza układ mógłby nie działać tak wydajnie. Powierzchnią nagrzewającą może być przecież też sama szyba. Tylko jak zmusić powietrze do jej opływania - opadania w dół. Na pewno nie poprzez wcześniejsze podgrzanie. Ciepło do podgrzania powietrza nie bierze się znikąd i nie jest za darmo. Bilans cieplny nie wyjdzie nam przez to ani bardziej na plus, ani na minus. Pomijam sprawę reaktywności powietrza, ale jak to nam nie dotrze do opału i nie wypełni dobrze komory spalania, to nic nam z tego, że będzie gorące.
Przepraszam jednocześnie założyciela wątku za to, że to nie w interesującym go temacie.

Pozdrawiam

Kominki Piotr Batura
21-11-2011, 13:14
Szkoda, że nie wykorzystałeś mojej " fragmentarycznej" wiedzy i nie wyjaśniłeś jak to genialne wkłady S i B uzyskują czystość szyby za pomocą odebrania ciepła , które nota bene powinno trafić do pomieszczeń użytkowych a trafia do paleniska :D. Mógłbyś przy okazji podać jaka jest orientacyjna masa tego powietrza :D
Czytającym o równie cząstkowej ;) wiedzy polecam proste doświadczenie: wystarczy anemometr umieszczony na wlocie powietrza do wkładu i prosty termometr kotłowy lub najtańsza termopara zainstalowana na wylocie spalin do komina ( można też na wylocie z komina - a co mi tam :) ) Dzięki temu Wasza " fragmentaryczna " wiedza poszerzy się o wiedzę na temat rzeczywistej sprawności danego wkładu.
Chyba, że moja wiedza , jeszcze ze szkoły podstawowej jest do bani i 2-4m3/h o temperaturze 90-120 C = 25-75m3/h o takiej samej temp. Może Niemcy odkryli nowe prawa , o których nie wiem?

pzdr.

ps. moi pracownicy dzięki urokowi tego forum "ochrzcili" naszą kotlinę kowalską "Gadulcem" ale dalej wolą na niej wyrabiać narzędzia- do obróbki kamienia niż ogrzewać pracownie :D



Tak trochę Bader, nie bardzo wiem o co Ci chodzi :)

romole
21-11-2011, 19:36
Witam!
Ja, jak niektórzy pewnie wiedzą, mam na ten temat pogląd dość kontrowersyjny. Wg mnie w konstrukcji Enia i Piotra po zbyt dużym podgrzaniu powietrza układ mógłby nie działać tak wydajnie. Powierzchnią nagrzewającą może być przecież też sama szyba. Tylko jak zmusić powietrze do jej opływania - opadania w dół. Na pewno nie poprzez wcześniejsze podgrzanie. Ciepło do podgrzania powietrza nie bierze się znikąd i nie jest za darmo. Bilans cieplny nie wyjdzie nam przez to ani bardziej na plus, ani na minus. Pomijam sprawę reaktywności powietrza, ale jak to nam nie dotrze do opału i nie wypełni dobrze komory spalania, to nic nam z tego, że będzie gorące.
Przepraszam jednocześnie założyciela wątku za to, że to nie w interesującym go temacie.

Pozdrawiam

Witam,
kwestia podania powietrza do paleniska zdeterminowała w moim przypadku wybór wkładu, takie idee fixe mnie naszło i nijak nie mogłem się uwolnić od tej manii prześladowczej.
Od dwóch tygodni gapię się w szybę...
Nie ma tak dobrze, żebym do końca był zadowolony, ale jednak w kwestii dla mnie najważniejszej, to mam satysfakcję:
- wkład ma podwójne,żeliwne ścianki, w których powietrze zostaje WYDAJNIE podgrzane,
- wylot tegoż, to szczelina przy górnej krawędzi szyby o dwukrotnie mniejszym przekroju niż suma szczelin w ściankach,
- gorące powietrze z "impetem" wpada do komory, wywołując tym samym, cyrkulację pionową,
- przyznaję w imieniu obiektywnego, naukowego podejścia do sprawy, że nawet przy kilku palących się szczapach, dociera nad płomień.

eniu
21-11-2011, 21:30
Witam,
kwestia podania powietrza do paleniska zdeterminowała w moim przypadku wybór wkładu, takie idee fixe mnie naszło i nijak nie mogłem się uwolnić od tej manii prześladowczej.
Od dwóch tygodni gapię się w szybę...
Nie ma tak dobrze, żebym do końca był zadowolony, ale jednak w kwestii dla mnie najważniejszej, to mam satysfakcję:
- wkład ma podwójne,żeliwne ścianki, w których powietrze zostaje WYDAJNIE podgrzane,
- wylot tegoż, to szczelina przy górnej krawędzi szyby o dwukrotnie mniejszym przekroju niż suma szczelin w ściankach,
- gorące powietrze z "impetem" wpada do komory, wywołując tym samym, cyrkulację pionową,
- przyznaję w imieniu obiektywnego, naukowego podejścia do sprawy, że nawet przy kilku palących się szczapach, dociera nad płomień.



Następny tajemniczy jegomość ...:D

Nic z tego Romole ,zdemaskowałeś się . To może być tylko nowa "2"
z Eggenfelden...

margod
21-11-2011, 22:05
Następny tajemniczy jegomość ...:D

Nic z tego Romole ,zdemaskowałeś się . To może być tylko nowa "2"
z Eggenfelden...
No, tyż tak myślę. Chyba, że... np. JOTUL wypuścił coś na rynek czego nie znamy :)

romole
22-11-2011, 08:58
Jotul to była moja miłość od pierwszego... zobaczenia.
Ale po pierwszym dotyku Gadulca...
- i do dzisiaj jest niezabudowany!

eniu
22-11-2011, 09:08
Wiesz , ludzie sobie w domu motocykle składają , samochody...
W tym wypadku pozostawienie niezabudowanej "dwójeczki",
jest zdecydowanie mniej irracjonalne . Gładzić ją co wieczór ,
czując jak się odwdzięcza rozgrzewając Cie do szaleństwa ...:)

romole
22-11-2011, 09:34
No i tłumaczę mżonce, że nie głaszczę, że to tylko organoleptyczny pomiar temperatury:)
Jej skośne spojrzenia z "ukradka" - bezcenne...

margod
22-11-2011, 10:07
A ja dziś otrzymałem potwierdzenie od Inwestora, że decyduje się na zabudowę z taką dwójeczką. Ach nie mogę się doczekać kiedy w niej rozpalę. Szczerze przyznam, że to będzie mój pierwszy raz :)

eniu
22-11-2011, 11:33
No, tyż tak myślę. Chyba, że... np. JOTUL wypuścił coś na rynek czego nie znamy :)

Gratulacje w związku z nową znajomą do pieszczot !:D

Wrócę jeszcze do Jotula . Co miałeś na myśli , mówiąc o jakiejś
nowości ? Bo do tej pory nie podejrzewałbym ich o taką finezję.
Przysnęli z ręką w nocniku Myśleli ,że hegemonia to jak
szlachectwo , na zawsze . Mercedes tez tak myślał ,i dziwne
ruchy do dziś wykonuje , bo sukces łatwiej osiągnąć niż go
utrzymać.

Pogoń za straconym czasem (rynkiem) , to według mnie penetracja na
ślepo technik odzysku ciepła. Pakowanie na "harmonię" (15 KW) krążków
i kociołka , odbije się czkawką i firmie i jej klientom, jeśli szybko
z tym czegoś nie zrobią. Krążki się stopią (:D) , a kociołek tyle daje co
stary czajnik mojej prababci ....

margod
22-11-2011, 11:46
Taki żarcik to był na temat Jotula.. :)
ps.
Zawsze darzyłem szacunkiem tę firmę, choć rzadko sprzedawałem.

eniu
22-11-2011, 12:03
Taki żarcik to był na temat Jotula.. :)
ps.
Zawsze darzyłem szacunkiem tę firmę, choć rzadko sprzedawałem.

Firmę ...czy jej produkty ? :)

Forest-Natura
22-11-2011, 12:11
Witam.
Nie popadnijcie w euforię ... mam na tapecie obecnie taką jazdę z norweską myślą techniczną w postaci "sześćsetki - flata" że aż ręce opadają. Na co się nie spojrzy w tym palenisku - porażka technologiczna ...
Pozdrawiam.

niktspecjalny
22-11-2011, 13:39
Witam.
Nie popadnijcie w euforię ... mam na tapecie obecnie taką jazdę z norweską myślą techniczną w postaci "sześćsetki - flata" że aż ręce opadają. Na co się nie spojrzy w tym palenisku - porażka technologiczna ...
Pozdrawiam.

A jak cie teraz czyta miszcz ???No to leżysz i kwiczysz jak kret na mrozie :D;);):D:D ,przerabiasz tego fiacine?:D

eniu
22-11-2011, 13:49
Witam.
Nie popadnijcie w euforię ... mam na tapecie obecnie taką jazdę z norweską myślą techniczną w postaci "sześćsetki - flata" że aż ręce opadają. Na co się nie spojrzy w tym palenisku - porażka technologiczna ...
Pozdrawiam.


Nie "skumałeś czaczy" . Na tej samej zasadzie ze znajomymi opowiadamy
sobie o francuskich samochodach . Cmokamy nawet przy tym i mlaskamy
( mlaszczemy :)). Kupujemy natomiast niemieckie i japońskie...


co tam z tą sześćsetką ?

Karlsen
22-11-2011, 16:41
Tak na marginesie, Jotul do końca listopada ma promocję na wybrane modele. Piszę dlatego, że od dłuższego czasu śledzę ten wątek i powyższa promocja pomogła mi w podjęciu decyzji. Podpowiedzcie proszę, czy I 80 RH nadaje się do połączenia z ceramicznymi modułami akumulacyjnymi, bądź z kręgami akumulacyjnymi? Dodam, że kominek nie będzie stanowił głównego źródła ogrzewania domu o pow. 175 m2, a jedynie jako alternatywne, weekendowe tudzież wieczorowe.

Kominki Piotr Batura
22-11-2011, 17:03
Karlsen

http://blog.kominki-batura.pl/?p=25 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fblog.kominki-batura.pl%2F%3Fp%3D25)

potem to :

http://blog.kominki-batura.pl/?p=33 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fblog.kominki-batura.pl%2F%3Fp%3D33)

M***ki
22-11-2011, 18:04
Przeczytałem na blogu co piszesz o krążkach . Jasne że każdy krążek można popsuć.. podobnie jak większość produktów w dowolnej branży , dodatkowo jeśli specjalnie "pomęczysz" to efekt murowany . Od kilku lat stosujemy pierścienie akumulacyjne , zawsze dobierając ich ilość do zaleceń producenta wkładu oraz wiedzy o ilości ciepła :yes: jaką możemy odzyskać w takim układzie , nigdy nie mieliśmy reklamacji że gdzieś popękały .Ten model jest najczęściej wybierany : www.kafle-kominki.pl/wklad_kominkowy_dynamic011.htm

Kominki Piotr Batura
22-11-2011, 18:47
Przeczytałem na blogu co piszesz o krążkach . Jasne że każdy krążek można popsuć.. podobnie jak większość produktów w dowolnej branży , dodatkowo jeśli specjalnie "pomęczysz" to efekt murowany . Od kilku lat stosujemy pierścienie akumulacyjne , zawsze dobierając ich ilość do zaleceń producenta wkładu oraz wiedzy o ilości ciepła :yes: jaką możemy odzyskać w takim układzie , nigdy nie mieliśmy reklamacji że gdzieś popękały .Ten model jest najczęściej wybierany : www.kafle-kominki.pl/wklad_kominkowy_dynamic011.htm


Jest takie przysłowie . "Uderz w stół a nożyce odezwą się".
Ale to takie przysłowie tylko.


Darek.
Nie wiesz jak się ciesze z tej wypowiedzi . Nareszcie coś ludzkim, zrozumiałym
głosem , bo już myślałem ,ze Cie jakaś choroba dopadła , albo nie daj Boże
inna przypadłość . Cóż , skoro NIGDY nie macie reklamacji , to się tylko
cieszyć . To znaczy , że niepotrzebnie się angażujesz, bo nie o Tobie to był artykuł :)

Karlsen
22-11-2011, 20:38
Piotrze - przeczytałem oba tematy na Twoim blogu, jednak z trudem przychodzi mi czytanie "pomiędzy" wierszami. Wydaje mi się, że wiem wystarczająco dużo o drewnie, jakiego należy używać do palenia, nawet jestem świeżo po cięciu i rąbaniu grabu, który za dwa sezony będzie używany w moim kominku. Miałem okazję palić w piecach kuchennych i fizycznych, jednak na dłuższą metę nie miałem sposobności obsługiwać wkładu kominkowego. Chciałbym także, aby firma, która będzie mi wykonywać zabudowę i montaż wkładu nie będzie sobie drwiła (pod nosem) z mojej niewiedzy i zaserwuje mi fuszerkę w postaci przewymiarowanego systemu akumulacyjnego, którego nawet wielogodzinnym paleniem nie zdołam rozgrzać. Zatem rozjaśnij proszę, czy w mojej sytuacji powinienem skupić się na portkach, radiatorze i obudowie szamotowej, a może na ceramicznym systemie kumulacji, czy po prostu użyć wewnątrz cegieł szamotowych? Ten ostatni pomysł jest powszechnie opisywany na forum i z łatwością można doszukać się relacji foto z tego przedsięwzięcia.
Uwzględnijcie też proszę mój pomysł opisany tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?188482-Kominek-kt%C3%B3ry-b%C4%99dzie-ogrzewa%C5%82-kana%C5%82y-wentylacji-mechanicznej.

Kominki Piotr Batura
22-11-2011, 21:30
Piotrze - przeczytałem oba tematy na Twoim blogu, jednak z trudem przychodzi mi czytanie "pomiędzy" wierszami. Wydaje mi się, że wiem wystarczająco dużo o drewnie, jakiego należy używać do palenia, nawet jestem świeżo po cięciu i rąbaniu grabu, który za dwa sezony będzie używany w moim kominku. Miałem okazję palić w piecach kuchennych i fizycznych, jednak na dłuższą metę nie miałem sposobności obsługiwać wkładu kominkowego. Chciałbym także, aby firma, która będzie mi wykonywać zabudowę i montaż wkładu nie będzie sobie drwiła (pod nosem) z mojej niewiedzy i zaserwuje mi fuszerkę w postaci przewymiarowanego systemu akumulacyjnego, którego nawet wielogodzinnym paleniem nie zdołam rozgrzać. Zatem rozjaśnij proszę, czy w mojej sytuacji powinienem skupić się na portkach, radiatorze i obudowie szamotowej, a może na ceramicznym systemie kumulacji, czy po prostu użyć wewnątrz cegieł szamotowych? Ten ostatni pomysł jest powszechnie opisywany na forum i z łatwością można doszukać się relacji foto z tego przedsięwzięcia.
Uwzględnijcie też proszę mój pomysł opisany tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?188482-Kominek-kt%C3%B3ry-b%C4%99dzie-ogrzewa%C5%82-kana%C5%82y-wentylacji-mechanicznej.



Nie będziesz miał łatwego życia z wykonawcami , bo żądasz czegoś,
co dla większości jest dość zagmatwane . We wskazanym przez
Ciebie wątku tez nie od razu się zrozumieliśmy. Tamtą sprawę
skwitujmy tak: obojętnie przez jaka obudowę , rury od GWC
mogą sobie przechodzić .
Co do reszty , nie dziwię się ,że masz kłopoty z podjęciem decyzji,
bo dla wielu wykonawców nie jest to też oczywiste. Tym bardziej,
że interes producenta bierze czasem górę . Przykład jak na dłoni , to
Mistrz , który przezornie i asekuracyjnie nie wkleił z krążkami KV 025,
tylko mniejszy model (mam na myśli link w tym wątku).
Wyrażę tu (jak najbardziej swoje subiektywne zdanie) ,że zarówno
KV 025 L/M, jak i I 80 RH przystosowane do krążków to wynik dość
mizernego rozeznania obu producentów co do możliwości odbioru
energii przez krążki . W efekcie zestaw taki jest możliwy do użycia,
ale z bardzo rygorystycznym reżimem palenia. Próba palenia z
wykorzystaniem pełnych możliwości tych urządzeń , doprowadzi do
szybkiej deprecjacji krążków. Problem ten został zasygnalizowany
również przez producenta krążków , w tym samym (ostatnim)
numerze pisma PRO. Mam nadzieję ,że producenci wkładów ,szybko
zweryfikują swoje pomysły , mimo zapewnień Kolegi Bielawskiego ,
ze NIC NIGDY SIĘ NIE PSUJE.

Nic nie stoi na przeszkodzie , byś zastosował u siebie w. wymienione
wkłady , bo to niezłe produkty (I 80 RH to legendarna ikona żeliwnych
konstrukcji) . Jednak do odbioru energii ze spalin użyj bardziej odpornych
konstrukcji ( o czym w artykułach) .

Pomysł by obstawiać cegłami podwójne
rurki odprowadzające dym do komina , to bardzo naiwna i prymitywna
forma odzysku ciepła i jego kumulacji.

Forest-Natura
22-11-2011, 21:34
Witam.

Nie "skumałeś czaczy" . Na tej samej zasadzie ze znajomymi opowiadamy sobie o francuskich samochodach. Cmokamy nawet przy tym i mlaskamy
( mlaszczemy ). Kupujemy natomiast niemieckie i japońskie...
co tam z tą sześćsetką ?
Aaa ... Boryna ... :D
No a z pięknym "ekranem telewizyjnym" (tak wygląda norweska sześćsetka) to się kłopot zaczął jak trzeba było drzwi otworzyć ... ten kto tego nie robił nie będzie wierzył że można w taki sposób ... Całe szczęście że polska myśl techniczna w postaci arkusza blachy i spawarki w moim warsztacie zawsze jest pod ręką. I można niesamowitą blendę zrobić - cały dzień myślenia był jak ją rozrysować, bo oczywiście już takich jakie by się chciało to nie produkują, więc ich nie ma i nie będzie (nawiasem mówiąc - jak by ktoś chciał taką blendę, to mogę już w tej chwili typówkę zrobić i sprzedać). Chociaż prościej było by wyciąć zawiasy i dospawać je tak jak to robi cały pozostały kominkowy świat ...
Po wysłuchaniu "ekspoze" nowego-starego Pana Premiera chciało mi się zadzwonić do niego żeby przykładów oszczędności poszukać w ojczyźnie owego paleniska bo żeliwne jego ścianki wydały mi się "cieńksze" od tych jakie produkują francuskie odlewnie żeliwa do łomotów sprzedawanych w zielonych i niebiesko-żółtych marketach budowlanych w naszym kraju. A dokręcanie wszystkich bez wyjątku śrubek w palenisku przypomniało o ostatnich zakupach w sklepie meblowym rodem ze innego kraju na północy naszego kontynentu.
Hitem jednak okazał się ... tajemniczy kąsek gaci po babci, jak to określili chłopaki, pierwszy raz to zobaczywszy. Nie pasowało im to że wełnę ceramiczną widzieliśmy do tej pory w "normalnych" grubościach, ba ... papier ceramiczny jaki nawet stosujemy na uszczelki mógłby być wygodnym materacem przy tym smutnym kawałku zwisającym na plecach paleniska.
No i byłbym zapomniał ... klamka. Notorycznie się otwierała ... sama. Wyregulowaliśmy jak trzeba. Po czym znowu się zaczęła otwierać. I tak od paru dni. Regulacja z rana ... parę godzin spokoju ... i zaczyna od nowa. Zaczynamy pomału o egzorcyzmach rozmawiać z inwestorem, czy by jakichś nie zamówić ... no bo "pacjent" został już pogrzebany i tak jak Jotul zaczął robić tego czego nie powinien tak szybciej jeszcze skończył ... a palenisk ileś tam tysięcy sztuk na rynku zostało ...
Pozdrawiam.

M***ki
23-11-2011, 06:17
Jest takie przysłowie . "Uderz w stół a nożyce odezwą się".
Ale to takie przysłowie tylko.


Darek.
Nie wiesz jak się ciesze z tej wypowiedzi . Nareszcie coś ludzkim, zrozumiałym
głosem , bo już myślałem ,ze Cie jakaś choroba dopadła , albo nie daj Boże
inna przypadłość . Cóż , skoro NIGDY nie macie reklamacji , to się tylko
cieszyć . To znaczy , że niepotrzebnie się angażujesz, bo nie o Tobie to był artykuł :)

Jeśli prawidłowo dobierzesz ilość krążków akumulacyjnych do paleniska i komina to będzie bez problemu . Zakładanie dodatkowej masy akumulacyjnej do dowolnego wkładu niekoniecznie mam sens , lub pisząc wprost takiego sensu niema . Niestety ostatnio temat "akumulacji" zrobił się bardzo popularny i wszyscy coś kombinują . Zaczyna powoli obowiązywać zasada " to i my też coś mamy" , jeśli wkład był przez lata do grzania powietrzem to dziwne jest nagłe pojawienie się wersji "aku" .. zresztą o ole się orientuje dostępnej tyko na rynku POLSKIM ;)

Karlsen
23-11-2011, 10:37
Czyli pierwsze pytanie powinno brzmieć: Czy Jotul I 80 Panorama nadaje się do pełnej zabudowy bez kratek?

M***ki
23-11-2011, 12:32
Zawsze i wszędzie oferowany był jako wkład do grzania powietrzem...

wera2007
19-01-2013, 14:29
Witam.

Tak sobie czytam ten dośc już dawny wątek o wyższości jednych wkłądów nad drugimi i zastanawiam się nad tym co ktoś tu kiedys napisał , a mianowicie :

Do domu drewnianego potrzebujesz wkładu zdolnego do stabilnej , długotrwałej pracy i o stosunkowo małej ilości ciepła , jakią emituje. Jotul robi wkłady z doskonałej jakości żeliwa ( najlepsze znane mi ) ale będące techniczną porażką. Nadają się raczej do domów murowanych, o dobrej zdolności akumulacji ciepła.

Może ktoś wyjaśnić mi na czym polega wspomniana wyżej " techniczna porażka " Jotula?

Pozdrawiam.

butynski
19-01-2013, 15:56
Mam Jotula Panoramę w drewnianym domu i hula jak złoto !

bartus01
19-01-2013, 18:25
Nie przegrzewa Ci chałupy ?
Jaką masz wentylacje ?

butynski
20-01-2013, 12:54
Wentylacja grawitacyjna . Nic mi nie przegrzewa .Prosty w obsłudze jak chcę cieplej - palę ostro jak nie chcę ukropu - podczymuję lekki ogień i jest gitara ! Na noc zamykam doplyw powietrza rano dokładam bo jest żar i tak w kółko - żadnych problemów . Polecam bo to naprawdę super wkład choć nie mam porównania z innymi - pewnie są i lepsze ?

bartus01
25-12-2013, 17:47
Drodzy użytkownicy i wykonawcy kominków :)


Musze zdecydowac się na wkład kominkowy lada dzień, kominek ma być mały i obudowany płytami akumulujacymi ciepło / cebud / plus kratki konwekcyjne. Dom 120 m2

Wkład ma być z pionową szybą w którym będzie sie palić długo i ładnie. Moje typy to Romotop KV 075 z podwójna szyba lub Jotul I 350.

Czy ktoś zechce mi obiektywnie doradzić co wybrać ?

Forest-Natura
26-12-2013, 10:45
Witam.
Dlaczego szukasz porady w internecie zamiast u wykonawcy kominka ?
To on powinien dobrać palenisko do Twoich potrzeb i Twojego kominka a nie "internet" ...
Pozdrawiam.

Bolt
26-12-2013, 13:36
bartus01
Jak duży salon/pomieszczenie, w którym stanie wkład?. Z tego, co wiem, Jotul trochę więcej wypromieniowuje do pomieszczenia szybą. Do Jotula możesz dokupić gotową obudowę ze steatytu - może to jest dla Ciebie argument?

bartus01
26-12-2013, 21:48
bartus01
Jak duży salon/pomieszczenie, w którym stanie wkład?. Z tego, co wiem, Jotul trochę więcej wypromieniowuje do pomieszczenia szybą. Do Jotula możesz dokupić gotową obudowę ze steatytu - może to jest dla Ciebie argument?

Panowie,Instalator proponuje Romotopa bo:

podwójna szyba
mniejsze palenisko / zaleta /
szamot z żeliwem
ładny dizajn

A mnie bliżej do Jotula bo podobno dłużej się w nim pali i jakoś nie przemawia do mnie czeska myśl technologiczna :) - może się mylę, stąd moja wątplwość na co się zdecydować ...

Aha , Nie chcę obudowy steatytowej a salon ma 30 m2.

Pozdrawiam Swiątecznie :)

Bolt
27-12-2013, 10:41
A może Jotul I 350 FL ACCU?? Rozwiązałbyś problem przegrzewania salonu, podwójna szyba, akumulacja...

bartus01
27-12-2013, 13:26
A może Jotul I 350 FL ACCU?? Rozwiązałbyś problem przegrzewania salonu, podwójna szyba, akumulacja...

Witam, Dziękuę za informacje.
A co się kryje pod tym oznaczeniem ACCU - moge prosic o linka do opisu tego oznaczenia, bo z tego co wiem to I350 nie ma opcji z podwójna szybą ....