PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie powietrzem



Strony : [1] 2

MTBAJ
08-06-2002, 23:08
Zastanawiamy się nad ogrzewaniem domu powietrzem.
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z takim rodzajem ogrzewania w domku jednorodzinnym ?

abram
09-06-2002, 19:07
Mnie to też interesuje, gdyż w perspektywie mam ogrzewanie kominkowe. A może by to tak zsynchronizować?

MTBAJ
09-06-2002, 21:34
Dom chcę ogrzewać wyłącznie powietrzem, oczywiście ciepło wytworzone przez kominek też chcę wykorzystać, ale podstawowym żródłem ciepła ma być piec.

ewa
10-06-2002, 07:20
My właśnie jesteśmy na etapie kładzenia kanałów.
Piec będzie prawdopodobnie olejowy i dodatkowo kominek.
W przyszłości ma to działać w ten sposób, że jak napalimy w kominku to piec odłączy się od nagrzanej strefy lub (zależnie od tego czy kominek będzie grzał tylko salon czy cały dom) będzie się rzadziej załączał. Czyli kominek ma pomóc w obniżeniu kosztów ogrzewania.
Gdybyście się zdecydowali na takie ogrzewanie to warto zrobić projekt jak najwcześniej. Sebastian właśnie męczy się w przebijaniem ścian fundamentowych. Co prawda kanały można pociągnąć nawet w gotowym domu ale jak są pod podłogą to ich nie widać.
A co do doświadczeń. Mieszkałam jakiś czas w domu ogrzewanym powietrzem - żadnych zastrzeżeń a w odróżnieniu od domów grzanych tradycyjnie nie miałam poczucia chłodu mimo wysokiej temperatury. Nie mam doświadczeń osobistych z kominkiem. Ale znam kilka osób które mają i są bardzo zadowolone.

tom soyer
10-06-2002, 14:19
warto zwrócić uwagę na to że ogrzewanie powietrzne raczej nie jest ogrzewaniem "akumulacyjnym" (wykorzystujemy szybkie nagrzewanie pomieszczeń, pojemność cieplna ścian i przegród).
Druga sprawa to pył i kurz który jest unoszony przez powietrze. ale z drugiej strony b. łatwo i szybko sterować temperaturą i wilgotnością powietrza w pomieszczeniach

ryniu
10-06-2002, 14:48
Trochę krytycznych uwag wymieniliśmy w wątku "ogrzwanie powietrzne" (tak pisane - ogrzwanie). Radzę poczytać.

sebo
10-06-2002, 14:57
Moim zdaniem określenie "ogrzewanie powietrzem" jest zbyt ogólne.
Ktoś tam wstawia sobie wkład kominkowy, bierze kawał rury (średnica jaka akurat miał), kratkę podobnie, nie wstawi żadnego filtru i mu się kurz unosi. Przy takim ogrzewaniu warto trochę policzyć a potem budować instalację.

tom soyer
11-06-2002, 06:57
do ogrzewania powietrznego warto także zastosować rekuperator, o którym ostatnio tak "głośno" na forum

sebo
11-06-2002, 07:08
Rekuperator - dosyć droga sprawa.
Lepiej wykopać dół (2x2x2), wsypać do niego kamieni (10 cm średnicy), wprowadzić rurę z zewnątrz oraz rurę do domu. Przykryć dół geowłókniną i zasypać. Gotowa czerpnia powietrza.
Latem tania klima. Zimą wstępnie ogrzane powietrze.

Maco
11-06-2002, 09:24
A czy w takim dole nie będzie robaków albo innych bakterii, które się przez czerpnię dostaną do domu ?

abram
11-06-2002, 09:43
Forumowiczami są przeważnie ludzie, którzy aktualnie budują. Brakuje nam osób, które maja juz te urządzenia w domu i dzielą się swoimi spostrzeżeniami.

macp
11-06-2002, 11:28
Szukam użytkowników instalacji ogrzewania powietrznego wykonanych przez firmę Tytan z Łodzi. A moze zna ktos innych (sprawdzonych) instalatorów takiego ogrzewania (Łódź lub okolice)?

ewa
12-06-2002, 07:29
Na pl.misc.budowanie pisał człowiek, który ma, użytkuje i jest zadowolony.
Z tego co pamiętam na południu działa chyba Polski Komfort (polski-komfort.pl czy coś koło tego).
Na północy mamy firmę Creon.

Gimm
26-06-2002, 11:19
Od kilku lat użytkuje ogrzewanie powietrzne. Do wspólnego systemu rur podłączony jest kominek, elektryczna dmuchawa i klimatyzacja. Powietrze przechodzące przez rury jest filtrowane i dzięki temu ilość pyłów i kurzu w domu jest znacznie mniejsza niż w przypadku ogrzewania tradycyjnego. Równocześnia ta ciągła cyrkulacja powoduje że wszystkie pomieszczenia są dobrze wentylowane, we wszystkich pomieszczeniach utrzymuje się stała jednakowa temperatura (system nawiewów może bardzo szybko reagować na zmiany warunków).
Ważne jest jednak by cała instalacja była wykonana prawidłowo. jest wiele istotnych elementów. Z tych najważniejszych to:
- uzycie odpowiednich przewodów! rury rozprowadzeniowe powinny być elastyczne (by nie przenosiły dźwięków). Najlepiej stosować specjale rury z dodatkową perforacją wyciszającą przenoszenie sie dźwięku.
chodzi tu nie tylko o chałas wytwarzany przez turbiny i użadzenia grzewcze, ale także o "odgłosy życia" w poszczególnych pokojach.
- Pamietajmy też ze każde pomieszczenie do którego powietrze wpływa musi mieć też dla tego powietrza odpływ!
- dobierzmy średnice przewodów do wielkości pomieszczeń. zadbajmy by układ dawał proporcjionalna ilość powietrza do wszystkich pokoi. Czesty bład to za duże tunele i wtedy wiekszość ciepłego poleci tą najwygodniejszą dla niego drogą.
... itd

A tak wogóle to najpiej zlecić to profesjonalistom. O tych jednak w tym temacie nadal trudno. Jest to jedak możliwe i koszt wcale nie jest bardzo wysoki (w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania wodą).

29-07-2002, 15:00
O zgrozo !

Przeczytałem wszystkie wypowiedzi na forum dotyczące ogrzewania powietrznego i włos na głowie mi sie zjeżył, co ci ludzie wypisują. Wydaje mi sie ze wszystkie te wyssane z palca opinie tworza ludzie ktorzy nigdy nie widzieli tak ogrzewanego domu. Ja przez 10 lat mieszkałem w stanach gdzie miałem zainstalowany taki system, od trzech lat mieszkam zanow w polsce w domu w ktorym mieszkam zainstalowalem taki system i pracuje on juz trzeci rok. Tak wiec pozwole sobie wyjasnic kilka kwestii:

KURZ - nie iest prawdą że ogrzewania powoduje kurzenie w domu, filtr zainstalowany w kanale powrotnym nie pozwala aby jakiekolwiek zanieczyszczenia przedstały się do kanałów, tak więc powietrze które wydostaje się z kratek jest czyste. Mój syn jest alergikiem, dlatego kupiłem specjalny firltr, dzięki czemu czuje się znacznie lepiej w domu niż na dworze.

HAŁAS - jeżeli instalacja hałasuje, to kopnijcie w dupę wykonawcę, bo poprostu spaprał robotę i już. W moim domu wszystkoc działa bezszelestnie.

KOSZTY - płacę połowę mniejsze rachunki niż mój sąsiad który ma dom o 20m2 większy ! Zresztą zauważcie że wszytskie duże obiekty są teraz tak ogrzewane, to jest najlepszy dowód że eksploatacja musi byc tania.

WILGOTNOŚĆ - czytałem wypociny kogoś na formu, że powietrze jest suche itd. itp.. co za bzdura, przy grzejnikach to masz suche powietrze, chyba że powiesisz sobie mokry ręczniczek ( he he ). Ja mam nawilżacz, ustawiam sobie wilgotność na 50% i śpię spokojnie. Ktoś pisał że owszem są nawilżacz ale to bardzo drogie urządzenie ... no jak wydatek 250 USD jest nie do przejścia to lepiej w ogóle nie brać się za budowę domu.

Dobra nie będę już przynudzał, radzę jednak wszystkim którzy myślą o zainstalowaniu takiego systemu aby nie wierzyli we wszytko co można przeczytać na formu, a już napewno nie wierzyć takim fachowcom - teoretykom, którzy lubia snuć teorię o rozkładach temperatur, wpływie wiatru ( ?! ) itp. tacy są zawsze najądrzejsi, jak widzę przeciętny polski "fachowiec" zna się lepiej na ogzrewaniu powietrznym niż miliony amerykanów, kanadyjczyków, skandynawów itp.. bo tam to rozwiązanie jest powszechne, a w polsce się nie przyjmie bo polacy są na to zbyt inteligentni.

pozdrawiam
Robert

engi
29-07-2002, 15:16
U nas nie ma tradycji i rozwiązań światowych, bo każdy się boi, że technologia światowa zostanie spaprana przez naszego fachowca.
Może nie spotkałeś się ze złym wykonaniem takiego ogrzewania??
Może podasz jaka firma robiła Ci to w Polsce???
U nas każdy fachowiec umie robić wszystko!!!!!....i w dodatku najlepiej na świecie.
Ile już ekip miałam to każdy mówił, że on nie mógł zrobić lepiej, bo poprzednicy żle zrobili.
I jak tu powierzyć wykonanie precyzyjnej i niezbyt popularnej jeszcze u nas technologii?????

30-07-2002, 07:45
racja engi ! z tymi fachowcami to prawda, u nas każdy robi wszstko, od fundamentu aż po wszytkie instalacje. I niestety wszytko byle jak. Wiecie dlaczego w stanach wszytkie domy są dobrze wybudowane ? Bo nikt nie bierze się za robotę której nie potrafi zrobić ! Dzięki temu wszyscy mają pracę, dom jest dobrze zbudowany a inwestor wbrew pozorom płaci mniej bo nie musi poprawiać złej roboty i jego dom wygląda przez wiele lat jak nowy. Dlatego ja zawsze staram się dobierać odpowiednich ludzi do odpowiednich zadań. Co do ogrzewania powietrznego to nie jest z tym tak tragicznie, oczywiście 9 na 10 firm do których zwróciłem się z zapytaniem twierdzi że mimo że nie instalowali czegoś takiego, to bez trudu sobie z tym poradzą ( ?!) Takim nie zaufam ! ALe znalazłem kilka firm, które miały za sobą co najmniej kilkadziesiąt instalacji w domach jednorodzinnych oraz dysponowali oryginalnymi amerykańskimi urządzeniami ( jedni proponowali mi jakiś polski piec, który warczał jak traktor ). Nie wiem czy powinienem wymieniać tutaj nazwy, bo ktoś pomyśli że agituję, ale sądzę że to można od razu wyczuć jak rozmawia się z taką firmą, czy mają pojęcie na ten temat czy nie. Pozdrawiam i zachęcam do tego systemu, bo jest naprawdę komfortowy ( właśnie włączyłęm klimatyzację bo trochę gorąco ) i praktyczny. Robert

31-07-2002, 07:47
ja nigdy nie wierzyłam w te opowieści teoretyków, poprostu pojechałam zobaczyć dom z takim ogrzewaniem, spodobało mi się i już, mam to już drugi rok i jak na razie jestem bardzo zadowolona. Megi

PANTHER
31-07-2002, 09:08
Anonimy, podajcie namiary na solidną firmę od ogrzewania powietrznego. Właśnie takie ogrzewanie będę robić w moim domu. Jeśli nie chcecie tego robić publicznie napiszcie do mnie prywatną wiadomość.

megi010
31-07-2002, 10:41
no już nie jestem anonimowa, w końcu udało mi się zarejestrować. Instalację robiła mi firma Polski Komfort, wydali mi się najbardziej sensowni, oglądałam ogrzewanie w domu właściciela tej firmy i to mnie przekonało.

31-07-2002, 10:43
Mozesz podac jakies kwoty ?

ewa
31-07-2002, 12:30
Polski Komfort działa chyba w centrum i na południu Polski. W Trójmieście jest Creon. I jest chyba jeszcze jedna firma ale nazwy już nie pamiętam (Heatec???) W sumie te 3 są największymi firmami i chyba mającymi najwięcej doświadczenia z taką instalacją w Polsce. A koszt samej instalacji zależy od tego co wybierzesz. Są kanały "zwykłe", które można montować własnymi siłami i są specjalne, wygłuszane ale już droższe i wymagają specjalnych maszyn do montowania. Poza tym dużo zależy od samego projektu. Im prostszy dom tym koszty mniejsze. No i oczywiście dochodzi sprzęt dodatkowy: nawilżacze, klima, filtry. Ale to można dokupić w późniejszym terminie.

engi
01-08-2002, 07:05
Czy koszt założenia takiego ogrzewania jest droższy i o ile od tradycyjnego i o ile?

01-08-2002, 07:35
A co myślicie na temat ogrzewania kominkiem z płaszczem wodnym ?
Widziałem ogrzewanie kominkiem z rozprowadzeniem ciepła i co mnie zastanowiło to to, że po pierwszym okresie grzewczym są widoczne ciemne smugi przy kratkach wylotowych.Być może że wynika to ze złego wykonania.

ewa
01-08-2002, 07:49
Engi jak pisałam wszystko zależy od tego co wybierzesz i od projektu domu.
My za kanały na parter zapłaciliśmy 5000 ale mamy ich bardzo dużo bo dom jest rozłożysty. Za to kładlismy je sami więc oszczędność na robociźnie. Teraz zostało nam jedynie kupić piec. A tu wybór i różnice w cenie spore.
Podobnie pewnie jest przy tradycyjnym c.o. Są różne rodzaje, przekroje rur. Potem jeszcze kaloryfery i do tego piec. Najlepiej daj swój dom do wstępnej wyceny firmie od nadmuchu i c.o. i będziesz mogła porównać.
My wyszliśmy z założenia, że chcemy się dogrzewać kominkiem - i wyszło na to, że nie opłaca się robić osobnej instalacji do c.o. skoro wystarczy dokupić piec i problem z głowy.
Anonimie - nie wiem jak przy kominkowym ale przy nadmuchu z piecem masz zainstalowane filtry powietrza. Może więc tamto kominkowe było nie do końca dobrze zrobione. A poza tym ja widzę u rodziców jak wygląda sufit nad kaloryferem w łazience.
Moi sąsiedzi mają wkład z płaszczem wodnym Chwalą go sobie. Ale oprócz tego mają piec olejowy bo nie chce im się non stop palić w kominku (zwłaszcza latem) żeby mieć ciepłą wodę. Ale mówią, że jak napalą zimą to piec nie musi się uruchamiać.

megi010
01-08-2002, 08:06
Sorry, ale kominki z płaszczem wodnym to dla mnie nieporozumienie, cała idea ogrzewania powietrznego polega na tym, że nie ma w nim wody ! Ja mam ogrzewanie powietrzne, mam też kominek i jak chcę ogrzać dom kominkiem ( co sie rzadko zdarza bo komu by sie chciało biegać po drewno ) to poprostu go włączam, a że wylot ciepłego powietrza zrobiłam blisko kratki powrotnej ogrzewania to za chwilę jest ciepło w całym domu. Poza tym ogrzewanie powietrzne jest całkiem tanie w eksploatcji ( mam mały dom ok. 140m2 dobrze ocieplony i grzeje gazem ziemnym ) tak więc nie mam motywacji do rozpalania kominka. BDW, jak na razie żadnych smug nie ma.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: megi010 dnia 2002-08-01 09:13 ]</font>

ewa
01-08-2002, 13:05
No, chyba oczywiste jest, że kominek z płaszczem wodnym to już nie ogrzewanie powietrzne. Wkład musi być cały czas zamknięty a nośnikiem ciepła jest woda. Dlatego taka instalacja jest często podłaczana do tradycyjnego c.o. lub wodnej podłogówki.

hubert
02-08-2002, 08:23
ja za piec dałem ok. 6000 zł, kanały z instalacja przez firmę ok 12.000 zł w sumie niecałe 20.000 zł, trochę więcej niż grzejniki ( chcieli 17.000 ) ale nie żałuję bo mam nawilżacz i niskie rachunki z gaz.

MagdaN
02-08-2002, 09:56
Czy ktoś zna jakieś wiarygodne źródo wiedzy na temat ogrzewania powietrzem?

Magda

02-08-2002, 10:29
nie wiem co masz na myśli mówiąc o wiarygodnych źródłach, jest kilka artykułów na stronach muratordom.pl no i strony internetowe firm, które to instalują, ja polecam również strony producentów urządzeń. Robert

engi
02-08-2002, 17:17
Dzięki!
Zrozumiałam o co w tym chodzi.
Mamy znajomego który chciał zakładać takie ogrzewanie i w ostatniej chwili się wycofał.
Nie wiemy dlaczego -kręci.
Trochę straciliśmy zaufanie.
Podajcie namiary na konkretną, sprawdzoną firmę.
Czy ta sama firma zakłada też kominek?
Czy do tego wszystkiego potrzeba projektu indywidualnego?

hubert
05-08-2002, 08:46
ja znam kilka firm:
http://www.polski-komfort.pl
http://www.heattech.pl
http://www.creon.pl
z tego co wiem, to ceny mają podobne, tak więc zależy gdzie będzie ci najbliżej, no i maja chyba różne piece.
u mnie robił polski komfort i jest ok, kominek zakładała mi inna firma. Projekt instalacji z rozmieszczeniem kanałów i kratek zrobili gratis. Poskładali, odpalili i działa.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: hubert dnia 2002-08-06 12:53 ]</font>

megi010
06-08-2002, 11:48
wracając jeszcze do tematu nieprawdziwych teorii na temat ogrzewania powietrzem, ciekawi mnie jedna sprawa. Ci co ciągle twierdzą że to kurzy, hałasuje i inne takie bzdurki, najczęściej instalują sobie grzejniczki i wszystko było by dobrze, gdyby nie to że nie mają wentylacji, no więc instalują sobie rekuperatory i kanały wentylacyjne, a potem zachwalają zalety wentylacji mechanicznej, która przecież jest niczym innym jak systemem powietrznym, tyle że nie grzewczym a wentylacyjnym ! Jaki to ma sens, wydają dwa razy kasę, a i tak nie mają np. nawilżania, klimy itp ?

Cypel
06-08-2002, 12:05
OK Megi, należe do tych co zdecydowali sie placic 2 razy, a nie miec klimy itp, ale:
1) nie mam problemu z przygotowaniem cwu,
2) wentylacja wymienia tyle powietrza ile potrzeba aby zapewnic komfort swiezego powietrza, a nie tyle ile potrzeba aby ogrzac pomieszczenie.
Z punktu 2 wynika wiec to, co mozna przeczytac w kazdej sensownej publikacji nt ogrzewania powietrzem, ze nadaje sie do kanadyjczyków, ale nie najlepiej sprawdza się w domach murowanych.

megi010
06-08-2002, 13:57
hmm.. niepotrzebnie rozpowszechniasz nieprawdę,
1. Też nie mam problemów z cwu, mam podgrzewacz pojemnościowy i już. Jeżeli masz na myśli podgrzewanie cwu przepływowo z pieca 2-funkcyjnego, to to nie dla mnie ( lubię mieć zawsze ciepłą wodę ) a jeżeli masz zasobnik to efekt jest taki sam jak u mnie, jaki więc problem ?
2. W moim ogrzewaniu również wymianiem tyle powietrza ile potrzebuje do tego mam specjalną regulację, a ogrzewanie odbywa się poprzez recyrkulację powietrza, tak więc trochę pomyliłeś pojęcia!

Co do publikacji, to już poruszliśmy ten problem na forum - z reguły piszą to ludzie którzy w życiu nie widzieli tak ogrzanego domu. Ja mam dom murowany i zapewniam cię, że sprawdza się to super.
I na koniec, nie jestem przeciwnikiem rekuperatorów są to napewno pożyteczne urządzenia w domu z grzejnikami, dziwił mnie jedynie fakt że ci co tak głośno krytykuja ogrzewanie powietrzne sami instalują sobie to samo tylko w mniejszej skali i wtedy już mówią o samych zaletach.

Cypel
07-08-2002, 08:04
1. Rozwiązania, ktore proponowaly mi 2 firmy nie mialy mozliwosci zainstalowania zasobnika cwu do pieca ogrzewania powietrznego, jeżeli Ty masz takie rozwiązanie to rzeczywiscie dyskusja bezprzedmiotowa, ale w innych przypadkach konieczne jest instalowanie dodatkowego gazowego podgrzewacza pojemnościowego z dodatkowym przewodem kominowym itp.
2. No nie do końca się zgodze, (choc w moim przypadku jest to wyłacznie eksperyment myslowy) bo w wychlodzonym domu należy w początkowym okresie grzania dostarczyć dużo ciepła więc z konieczności nadmuch będzie duży, co powoduje wrażenie ciągłego przeciągu. Zjawisko to występuje również w damach szkieletowych, tyle że znacznie krócej z uwagi na niższą akumulację ciepła w scianach (i zwracali na to uwagę użytkownicy, z którymi rozmawiałem).
Ostatecznie ja wybralem ogrzewanie mieszane podłogowo-grzejnikowe, ze wzgledu na zalety podłogówki i fakt ze lubię mieć cieplutko w stopy mmmmhhhhh.

07-08-2002, 08:09
On 2002-08-06 14:57, megi010 wrote:
1. Też nie mam problemów z cwu, mam podgrzewacz pojemnościowy i już.

Podgrzewanie cwu realizuje piec ogrzewania nadmuchowego ? Podaj prosze producenta.

megi010
07-08-2002, 10:08
drogi Cypelku, faktycznie jest to twój ekesperyment myślowy, bo o ile prawdą jest że piec gdy grzeje to tłoczy dużo powietrza, to zupełną nieprawdą jest opowieść o przeciągach !!
Wrócę jeszce raz do meritum mojej wypowiedzi - nie chodzi o to, jakie ogrzewanie jest najalepsze bo ile osób tyle opinii, ale w jaki celu rozpowszechniasz nie sprawdzone teorie, mimo że jak sam przyznałeś są to jedynie "eksperymenty myślowe". Strasznie mnie to denerwuje bo w momencie gdy wybieraliśmy ogrzewanie do swojego domu, wiele osób opowiadało właśnie takie dziwne historie mimo że nigdy tego nie widzieli. Tak się nasłuchałam że prawie się rozmyśliłam, ale mój mąż ( za co mu jestem dzisiaj wdzięczna ) nie poddał się tak łatwo, znalazł kilka domów tak ogrzewanych pojechaliśmy, zobaczyliśmy, porozmawialiśmy z użytkownikami i okazało się że jest to bardzo komfortowe i oszczędne ogrzewanie ( co potwierdzam po 2 latach eksploatacji ). Ja się bardzo cieszę bo na ścianach nie mam grzejników i mój dom wygląda przez to ładniej. Zapraszam wszystkich użytkowników ogrzewania powietrznego aby podzielili się swoimi doświadczeniami na łamach forum, i udowodnili niedowiarkom że to działa i jest naprawdę super !

sebo
07-08-2002, 11:06
Moim zdaniem tacy goście jak Cypel niszczą sens tej grupy dyskusyjnej. Ludzie czytający wypowiedzi szukają rzetelnej porady a nie eksperymentów myślowych. Jeśli nie jesteś czegoś pewien to lepiej nie pisz. Wszyscy na tym zyskają.

Maco
07-08-2002, 11:15
Niestety niewiele jest osób na tym forum, które mają dużo doświadczeń w użytkowaniu domu. Większość buduje albo się do budowania przymierza.
Uważam, że na forum można każdą teorię przedstawić niezaleznie od tego, czy jest to eksmeperymeny umysłowy czy praktyka uzytkowania - pod warunkiem, że jasno się to określi.
Cypel ma swój pomysł i prezentując go na forum w pewnym sensie dyskutuje i uwiarygadnia (bądź nie) swój pogląd.

Jestem przekonany, że można znaleźć użytkowników zadowolonych z danego rozwiązania i narzekających na nie...

Myślę, że zaletą forum jest jego wolność wypowiedzi a obowiązkiem każdego podejmującego trzeźwa ocena i weryfikacja różnych teorii.

07-08-2002, 12:34
a ja myślę, że niektórzy lubią sobie poprostu pogadać, i mimo że nie mają pojęcia na dany temat to i tak muszą coś powiedzieć - nawet bzdurę. Pamiętam jak kupowałem moją pierwszą komórkę, to znajomi mówili że oni sobie nigdy nie kupią bo to jest zbyteczne a na dodatek promieniuje i takie tam farmazony, a teraz wszyscy je mają ! Tak samo jest z ogrzewaniem powietrznym, gadają głupoty bo tego nie znają i już. A ja się z tego śmieję bo mam właśnie włączoną klimę, a zimą super ciepełko, nawilżone powietrze a rachunki za gaz najniższe na osiedlu. Robert

engi
07-08-2002, 13:48
Kto mi poda namiary jakiejś sprawdzonej firmy realizującej takie ogrzewanie na Śląsku???

07-08-2002, 14:12
On 2002-08-06 14:57, megi010 wrote:
1. Też nie mam problemów z cwu, mam podgrzewacz pojemnościowy i już.

Megi010, ponawiam pytanie: cwu jest z pieca nadmuchowego ???

Jezier
07-08-2002, 14:24
Ja mam ogrzewanie powietrzem i klimatyzację i wentylację i nawilżanie czyli ful wypas. Bardzo mi się ten system podoba ale jak się dobrze ustawić to czuć jak wieje. Wszystko jest sterowane elektronicznie w zależności od warunków wewnętrznych i zewnętrznych.

megi010
07-08-2002, 14:32
cwu mam z podgrzewacza pojemnościowego a nie z pieca nadmuchowego.

07-08-2002, 14:36
elektrycznego ?

megi010
07-08-2002, 14:59
nie, gazowego. Mam gaz ziemny tak więc elektryczny byłby bez sensu.

Maco
07-08-2002, 20:30
Robert,
zgadzam się z Tobą. Ludzie, którzy nam podpadną tracą nasze zaufanie i na przyszłość są "spaleni". Ale jak rozpoznać farmazony od prawdy jak się kogoś pierwszy raz słucha ?

Cypel
08-08-2002, 10:52
W dyskusji biorą udział zwolennicy ogrzewania nadmuchowego (zadowoleni) oraz sceptycy (ktorzy wybrali cos innego), a czytają Forum ludzie poszukujący argumentów ułatwiających im podjęcie trudnej decyzji. Ja wybrałem rozwiązanie (podłogówka + grzejniki) na etapie ostatecznego wyboru projektu, ale decyzję podjąłem po długim namysle, spotkaniach z firmami, proponujacymi ogrzewanie nadmuchowe (łaczące ogrzewanie z wentylacją co bardzi mi się podobało) oraz spotkaniach z użytkownikami.
Dlaczego odrzucilem nadmuch (rozumiejąc jego zalety):
- bo musiałbym miec 2 urządzenia: piec i podgrzewacz cwu i z konieczności 2 przewody dymowe
- pracujący piec o mocy 18kW przepycha ok 2000 m3 powietrza na godzinę, a wentylacja 400, więc 5 razy mniej.
Każdy podejmuje decyzje zgodnie ze swoimi preferencjami, a niepelna informacja utrudnia podejmowanie decyzji świadomie, dlatego dziele się moim zdaniem z innymi (aktywnymi i pasywnymi) uczestnikami Forum, licząc, że inni zrewanżują mi się w podobny sposób gdy ja bede miał wątpliwości.

megi010
08-08-2002, 11:45
widzisz Cypelku, znowu wpadłeś w płapkę swoich teorii. Ja mam dwa urządzenia piec i zasobnik, ( Ty masz piec + zasobnik + rekuperator ) ale przewód dymowy mam tylko jeden bo z pieca mam wyrzut przez ścianę a gdybym budowała dom jeszcze raz to nie było by komina tylko oba wyrzuty przez ścianę ! Piec przepycha 2000m3/h - może i prawda nie mierzyłam, ale co z tego - czy to jest problem bo ja nie odczuwam z tego powodu żadnych niedogodności. Tak jak by ktoś napisał że piec wodny przepycha X litrów wody/h ?! Piszesz że wybrałeś ogrzewanie podłogówka + grzejniki, i ciągle wypowiadasz się na temat wad ogrzewania powietrznego, mimo że z tego nie kożystasz, może lepiej napisz co zrobić jak ci rura z wodą pęknie pod podłogą, albo podłoga popęka od gorąca, jak czyścić ściany za grzejnikiem bo syf tam straszny i jak nawilżyć powietrze bo mokry ręcznik słabo działa.

08-08-2002, 11:51
Ale jedza, co nie Cypel ? A dlaczego to niby nie mozna byc w tym watku przeciwnikiem o.p., nawet jesli sie z niego nie korzysta ???

megi010
08-08-2002, 12:00
nie jestem jędza, tylko mnie chłopak denerwuje bo wypisuje jakieś głupoty. A przeciwnikiem mozna być tylko raczej "widziałem i wiem" a nie "coś mi się zdaje"
Ja sobie też zaraz wejde na forum np... o motoryzacji i zacznę się rozpisywać o wyższości silników benzynowych nad dizlami mimo że nigdy takim nie jeździłam, ale to nic może kogoś zniechęcę !

Jezier
08-08-2002, 12:01
Niezła licytacja, kto ile ma urządzeń w domu i ile kominów. Ja mam w nowej siedzibie firmy ogrzewanie powietrzem i po przeprowadzce wielu ludziom po prostu wiało i przeszkadzało to ogrzewanie. Zatykali otwory nawiewowe, przesuwali, żeby tylko były jak najdalej od ich stanowisk. Ja widzę różnicę między 400m3 a 2000m3 to jednak jest 5 razy więcej. W nowym domu nie będę miał oni jednego grzejnika, ani jednego komina ani jednego pieca ani jednego ogrzewania powietrzem, jeden rekuperator i mam nadzieję, że rachunki najniższe na osiedlu.

08-08-2002, 12:06
On 2002-08-08 13:00, megi010 wrote:
A przeciwnikiem mozna być tylko raczej "widziałem i wiem" a nie "coś mi się zdaje"

Po co te nerwy ? Jezeli sie na tym znasz i masz pozytywne doswiadczenia to spokojnie odbijaj pileczke, prostuj obiegowe (niesprawdzone) opinie, itd. Ale wypowiadac sie nikomu zabronic nie mozna.

08-08-2002, 12:09
moim zdaniem Megi ma rację, po co się tak wypowiadać jak się na czyms nie zna. Zresztą jak widzę że niektórzy mają na koncie setki wypowiedzi na różne tematy to znaczy że są tzw. fachowcy od wszystkich dziedzin - ja od takich trzymam się z daleka. A kolega Jezier ma chyba poprostu spieprzoną robotę bo u mnie to nikomu nie przeszkadza - może mam lepiej wykonane bo nie czuć podmuchu, no chyba że nachylę się nad kratką.

Jezier
08-08-2002, 12:17
Zaraz spieprzoną. U mnie w firmie styk z takim systemem ma z 1000 osób, poza tym nikt sobie tego nie wybierał to jest stan zastany. Nie wszystkim też to przeszkadza, w moim najbliższym otoczeniu na 10 osób tylko jedna marudzi. Ja jestem zadowolony.

08-08-2002, 15:24
ja z tej całej dyskusji snuję następujące wnioski na temat ogrzewania powietrzem:

1. Ci ci mają to sobie chwalą
2. Ci co nie mają to uważają że to nie jest dobre ( ale to normalne gdyż mają coś innego a każdy chwali to co ma )
3. Ci co się zastanawiają powinni zobaczyć na własne oczy i porozmawiać z użytkownikami
4. Instalacje trzeba powierzyć raczej dobrej firmie, gdyż mało kto się na tym zna.

ja jestem na etapie wyboru ogrzewania do swojego domu, i z pewnością wezmę to ogrzewanie pod uwagę

08-08-2002, 15:42
Małe wyjaśnienie do wypowiedzi Jeziera. Jak sądzę pracujesz w dużym budynku skoro przewija się tam ponad 1000 osób, z tego co wiem rozwiązania dla domu są nieco inne niż dla dużych budynków mimo że technologia jest ta sama, stąd biorą sie te odczuwalne podmuchy poprostu wydajność jest dużo większa. W moim domu ciężko wyczuć ruch powietrza nawet firanka nad którą jest kratka się nie porusza. Faktem jednak jest że nie każdemu musi się takie ogrzewanie podobać. Jak mówi przysłowie "jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził". Ja poprostu wybrałem takie bo odpowiadało moim wymaganiom. Robert

engi
08-08-2002, 21:29
Ciągle mówicie wziąć dobrą firmę - ale gdzie taką znależć?????
Podajcie jakieś namiary na Śląsku!!!!

krzysztofj
09-08-2002, 07:14
Jezier, wyznaj jak na świetej spowiedzi - co będziesz miał w domu - bez komina, pieca, grzejników. Rekuperator - to wiemy, a co jeszcze?

hubert
09-08-2002, 07:23
Engi, podawałem namiary kilka postów wyżej. Z tego co wiem wszystkie działają w całym kraju.

Jezier
09-08-2002, 12:51
CWU będę miał dzięki kolektorom słonecznym, zasobnikowi ciepłej wody + grzałka. Ogrzewanie będę miał ścienne firmy wath a zamiast zasilania registrów ciepłą wodą, poprowadzony będzie kabel grzejny. Niskie koszty eksploatacji chcę sobie zapewnić dzięki szczelnym i dobrze zaizolowanym przegrodom, wentylacji z odzyskiem ciepła oraz sterowaniem całym systemem.

09-08-2002, 12:56
Jezier - życzę powodzenia !

Jezier
09-08-2002, 13:16
Dzięki. Roczny koszt ogrzewania + CWU wyniesie mnie max 2800 zł. Dom ma 130 m2 i ogrzewany 20 m2 garaż.

engi
09-08-2002, 19:22
Przejrzałam, ale tam są namiary dla wybrzeża.

engi
09-08-2002, 19:29
Dokładnie gdańsk, Szczecin, W-wa i Legnica.
A Katowice lub Bielsko?

ewa
12-08-2002, 08:05
Polski Komfort działa chyba na południu.

hubert
12-08-2002, 09:13
tak, pamiętam nawet że oglądałem ich instalacje gdzieś w tym rejonie, chyba w Mikołowie ?!

engi
12-08-2002, 09:18
Dzięki !
Spróbuję przez centralę.Pozdrowionka.
ENGI

JerzyB
18-08-2002, 13:47
Witam,
w związku z gorącą dyskusją n/t ogrzewania powietrznego mam kilka uwag, a tekst poniższy dedykuję zwłąszcza dla megi010.

Jeszcze nie jestem użytkownikiem systemu, ale właśnie buduję go.
Podobnie jak megi010 odwiedziłem tego samego producenta systemu, zapoznałem się z działającą instalacją, widziałem systemy za oceanem. Wątpliwości są zawsze, a oto one:

1. Ogrzewanie powietrzne zapewnia jednoczesną wentylację, natomiast w działającym systemie producenta nadmiar "złego" powietrza usuwany jest wentylacją grawitacyjną. Rodzi się pytanie - co z uciekającymi kaloriami ?

2. Piec nadmuchowy dba o temperaturę i wilgotność wtłaczanego powietrza. Zwykle jest tak, ze piec pobiera czerpnią tyle powietrza ile potrzebuje dla wyrównania ciśnienia.
A co z tlenem ? Czy nie warto ( jak też się proponuje ) zastosować rekuperator i wtłaczać zawsze świeże (nowe) powietrze ?

3. Piece ogrzewania nadmuchowego nie zapewniają CWU.
Może zadziała np. pompa ciepła (są gotowce) która odzyska ciepło za rekuperatorem i przekaże je do CWU ? Wtedy też potrzebny jest
zbiornik (wymiennik, akumulator) ciepłej wody, który może dodatkowo zostać "doładowany" przez baterię słoneczną czy (tak!) kominek z płaszczem wodnym ?

Nie analizuję tu kosztów instalacji, ale sytem wynikowy ma chyba "ręce i nogi" ?

megi010
19-08-2002, 09:01
Jerzy, trochę skomplikowane pytania ( musiałam podpytać męża )

1. Kalorie zawsze uciekają przy wentylacji, bez względu na to jaką wentylację zastosujesz i jakie będziesz miał ogrzewanie. Jeżeli masz taką potrzebę możesz podłączyć rekuperator i odzyskiwać ciepło.
2. Czerpnia zapewnia tyle świeżego powietrza ile potrzeba dla danego domu, więcej nie ma sensu bo nic nie osiągniesz a podniesiesz koszty eksploatacji.
3. Tego za bardzo nie rozumiem, jak dla mnie za dużo komplikacji. My kupiliśmy gazowy pojemnościowy podgrzewacz, kosztował niecałe 1000 PLN i cwu jest ok.

Jezier
21-08-2002, 15:59
Jerzy niestety tak to jest z gazem ziemnym, że właściwie nic się nie opłaca. Najtańsza pompa ciepła do przygotowywania CWU z powietrza kosztuje ponad 5000 za zamontowanie biorą ponad 1000!. Jej moc jest niewielka (2kw). No i koszt przygotowania CWU jest większy niż gazu. Rekuperator jeśli jest powiązany z ogrzewaniem powietrznym to odzyskuje dużo ciepła ale czy się zwraca to już jest dyskusyjna sprawa. Pompy ciepła są mniej ekonomiczne od gazu ziemnego. A rekuperatory są świetne ale do systemów grzejnikowych i płaszczyznowych.

22-08-2002, 06:58
Wszystkim zwolennikom ogrzewania powietrznego polecam artykul w ostatnim 'Newsweeku', dotyczy co prawda swinstwa, ktore sie rozwija w instalacjach klimatyzacyjnyh, ale mysle, ze rowniez ogrzewanie powietrzne w tym temacie nie powiedzialo jeszcze ostatniego slowa (klimatyzacja jest znana od dziesiatkow lat, bakterie ujawnily sie teraz) !

22-08-2002, 07:55
jasne jasne, ostatnio oglądałem na Discovery że 1/3 masy poduszki to roztocza !! Pokazali to w powiększeniu ! Wyglądało jakby się spało w mrowisku. Co zrobić robaczki są z nami wszędzie ( ja w każdym razie nie pozbędę się poduszek ). W kwestii ogrzewania, jeżeli boisz się bakterii to załóż sobie filtr elektroststyczny, oczywiście jeżeli masz ogrzewanie powietrzne bo w przypadku grzejników możesz łapać bakterie za pomocą np. łąpki na mysz tylko mniejszej.. he he.

22-08-2002, 08:17
koledze, który czytał Newsweeka polecam namiot tlenowy, polecił mi go Michael Jackson, podobno jest tam sterylnie. Aha, pamiętaj jeszcze żeby nie używać telefonów komórkowych, kuchenek mikrofalowych nie opalać się na słońcu nie jeść produktów przetworzonych itp. bo to wszystko rakotwórcze. No i oczywiście nie uprawiać seksu bo wiadomo czym to grozi. Wtedy masz przed sobą 5 miesięcy dłuższgo życia w wieku w którym już ci się żyć nie chce. Pozdrawiam Robert ( zadowolony użytkownik ogrzewanie powietrzem )

22-08-2002, 16:22
On 2002-08-22 09:17, Anonymous wrote:
koledze, który czytał Newsweeka polecam namiot tlenowy, polecił mi go Michael Jackson, podobno jest tam sterylnie.

W mojej wypowiedzi nie bylo cienia zlosliwosci, nie jestem tez hipochondrykiem. Ludzie zaczynaja powaznie chorowac z powodu bakterii zyjacych w instalacjach klimatyzacyjnych i to jest fakt (niepodwazalny).

23-08-2002, 07:51
no tak rozumiem że to nie było złośliwe, ale jak podaje Newsweek "Wszystkiemu winien był stary, zdezelowany klimatyzator" - wiesz, wszystko trzeba czyścić bo jak byś w domu nie sprzątał to miałbyć chorobę na chorobie, ponadto Newsweek pisze "Legionella wybiera przede wszystkim urządzenia wodnokanalizacyjne z ciepłą wodą (powyżej 30 stopni Celsjusza), Najchętniej rozwija się w rurach przewodów kanalizacyjnych" Tak więc jak widzisz chcąc być naprawdę sterylnym należało by wyrzucić z domu wszystkie instalacje. Ale wracając do ogrzewania powietrzem, ten problem został już dawno rozwiązany, służy do tego elektroniczny firtr który eliminuje bakterie, wirusy itp. Robert

23-08-2002, 08:39
ok, moze to rzeczywiscie niepotrzebne dmuchanie na zimne z mojej srony ?

KrzysiekS
23-08-2002, 08:39
Megi i Robert,
czy mozecie podac zuzycie gazu i pradu w sezonie grzewczym oraz kubature ogrzewanych budynkow i choc przyblizoną izolacyjnosc scian lub materialy z jakich sa wykonane, wtedy mielibysmy porownac dane dotyczące opłacalnosci i oszczednosci tych instalacji. Czy macie rekuperator, czy Wasze urządzenia w praktyce współpracują lub mogą wspolpracowac z kominkiem?

Czytając Wasze wypowiedzi zainteresowalem sie tym ogrzewaniem, a dom bede budowal w przyszlym roku, wiec sprawa jest dla mnie otwarta.

KrzysiekS
26-08-2002, 12:48
Megi i Robert, czy mozecie znalezc chwile czasu i odpowiedziec na moje powyzsze pytania. Bede Wam za to bardzo wdzieczny.

Krzysiek

megi010
26-08-2002, 15:31
wiesz, to ciężko ocenić bo na jednym liczniku jest piec, cwu i kuchenka, a przy 4 osobowej rodzinie i zamiłowaniu dzieciaków do kąpieli dużo gazu idzie na wodę. Generaline nawet licząc całość rachunki w zimie były niskie, ( w porównaniu do sąsiadów ) z tego co pamiętam ok. 400 PLN ( dom 140m2 ) Ale jeszcze popytam męża.

27-08-2002, 08:58
Drogi Krzyśku, ja mam dom ok. 250m2 zbudowany z jednowarstwowego porothermu 44, rocznie zużywam 2,5 małej butli propanu na co cwu i kuchenkę /niestety nie mam ziemnego/. Rekuperatora nie mam, kominek tak i nawet fajnie działa, jak włączę piec to ciepło rozchodzi się po całym domu, ale przyznam szczerze że nie korzystam z kominka bo nie mie się nie chce. Co do kosztów to mój sąsiad stasznie się denerwuje bo musi tankować 3 raz w ciągu roku i jeszcze mu brakuje a ma dom mniejszy o 20m2, tak więc jestem zadowolony. Podkreślam że mieszka nas 5 osób i lubimy ciepełko. Robert

01-09-2002, 12:48
u mnie wykonuje ogrzwanie nadmuchowe firma TOMHAN http://www.tomhan.ig.pl bielsko-biała

hubert
02-09-2002, 07:47
hmm. chyba nowu w branży. Uważaj jaki piec ci będą chcieli sprzedać bo Miller to kiszka.

KrzysiekS
02-09-2002, 08:25
Robert i Megi,

a czy za prad do napedu licznych wentylatorow nie placicie przypadkiem kilkaset złotych miesiecznie?

02-09-2002, 12:23
eee. w całym tym ogrzewaniu jest tylko jeden wentylator ( w piecu ) , który bierze ok. 300 W i to tylko gdy grzeje czyli ok 20 min na godzinę. Tak więc nawet tego nie czuję. Robert

ewa
03-09-2002, 07:50
U nas będzie jeszcze jeden wentylator który będzie pomagał w rozprowadzeniu powietrza z kominka - ale tylko wtedy kiedy piec nie będzie działał.
Za jakiś czas będziemy mieli już kotłownię i będę mogła poinformować Was o działaniu pieca Technoclima (ma tą zaletę, że można w nim wymieniać palniki).

05-09-2002, 07:34
Ewa,

Czy możesz podać namiary na dostawcę pieca Technoclima?

ewa
06-09-2002, 07:49
Pewnie - Creon z Gdyni. Ulica chyba Hutnicza.

10-09-2002, 17:23
Hubert
może nie całkiem nowy ale do żeczy dlaczego Miller to kiszka

hubert
11-09-2002, 07:46
Miller to trochę stara konstrukcja, zresztą firma też do najlepszych nie należy ( zobacz na amerykańskich stronach ). A najgorsze jest to że sprowadzany jest do polski trochę pokrętnymi drogami, a producent nie ma u nas żadnego przedstawicielstwa tak więc mam spore obawy co do części zamiennych za.. powiedzmy 5 lat .

12-09-2002, 18:27
jaki więc piec jest godny uwagi ?

GRom
13-09-2002, 09:09
Przeczytałem z uwagą cały wątek jako, że też jestem na etapie projektowania ogrzewania i wentylacji.Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy, za co wszystkim uczestnikom dyskysji dziękuję.Nurtuje mnie tylko jedno pytanie.
Pytanie:Czy ktoś z was wie czy można połączyć ogrzewanie podłogowe z ogrzewaniem powietrznym, a może ktoś takie rozwiązanie już posiada.

13-09-2002, 09:12
GRom, ten system nazywa się Legalett. Znajdziesz w internecie, jedyny kłopot to jego skomplikowanie.

GRom
13-09-2002, 09:38
Dzięki za informacje.Jednak mi chodzi o połączenie ogrzewania wodnego-podłogowego z powietrznym nawiewnym.

13-09-2002, 09:51
Czegos takiego chyba nie ma, bo gdyby bylo to i bylyby piece z przygotowaniem c.w.u.

13-09-2002, 09:51
tzn. piece nadmuchowe, oczywiscie

hubert
13-09-2002, 11:23
GROM, można było by tak zrobić ale musiał byś mieć chyba dwa piece: nadmuchowy i wodny. Zastanów się jednak czy to ma sens, gdyż główną zaletą ogrzewania powietrzem jest to że nie ma w nim wody !

13-09-2002, 13:59
hubert
powtórze pytanie jaki piec jest dobry
odnośnie przedstawicielstwa mają go w czechowicach- dziedzicach plus wszystkie certyfikaty na polski rynek IGNIG

hubert
13-09-2002, 15:29
ten piec produkuje firma Nordyne ( http://www.nordyne.com ) i niestety nie jest ona obecna w Polsce. W Czechowicach jest jakaś firma co go sprowadza ale nie jest to przedstawicielstwo firmy. Znam ten temat dobrze bo kiedy kupowałem piec to wszystko dobrze sprawdzałem, ba nawet pisałem maile do tej firmy w stanach i odpisali mi że ich produkty nie są dostępne w Polsce ?!

14-09-2002, 09:46
hubert
przypuszczalnie masz racje muszę do nich podjechać i porozmawiać
ale możesz powiedzieć jaki zastosowałeś u siebie piec , bo widzę że mocno temat przerobiłeś . dzięki

hubert
17-09-2002, 10:24
ja mam piec Lennox, jest bardzo dobry ( bardzo cicho pracuje ) no i firma jest renomowana ( ma przedstawicielstwo w Warszawie ). Z tego co widziałem to teraz są jeszcze piece kondensacyjne firy Carrier, mówią że są super.

23-09-2002, 15:11
Czy prawdą jest że do istniejącej instalacji ogrzewania powietrzem można bez trudu dołączyć klimatyzację. Może ktoś już ten temat przerabiał i podzieli się doświadczeniami ( jak to się instaluje i za ile ).

KrzysiekS
23-09-2002, 15:26
Ciekawi mnie jeszcze problem zroznicowania temperatury w roznych pomieszczeniach oraz uwzglednienie ciepła dostarczanego z zewnątrz np. słonecznego. Czy nawiewniki mają regulacje zblizoną do głowic termostatycznych, czy jest regulacja automatyczna? Jesli nie ma regulacji automatycznej, to czy wystarczające jest regulowanie reczne otwarciem kratek nawiewnych?

Czy ze wzgledu na wymuszony napływ swiezego powietrza,zbedna staje sie mikrowentylacja, wietrzenie itd.? Czy tez konieczna jest funkcja wentylacji i trzeba dokupic ewentualnie rekuperator?

Czy konieczne są sufity podwieszane dla tego systemu?

Jak rozwiązana jest wspołpraca z kominkiem?

Ile kosztuje w rzeczywistosci przyjemnosc posiadania tego systemu w domu ?

24-09-2002, 06:54
z klimą to prawda, ja tak miałem u siebie. Trwało to jeden dzień i kosztowało ok. 9.000 PLN.

hubert
24-09-2002, 10:26
Krzysiek S. -
Co do regulacji temperatury to ja mam centralny programator dla całego domu, działa to dobrze, ustawiasz jak ma być temp. i nic cię więcej nie obchodzi. Bez względu na to jaka pogoda jest na zewnątrz, w domu mam zawsze tyle co ustawiłem. Podobno można założyć taką automatykę dla poszczegulnych pomieszczeń ale jest to dosyć drogie ( i chyba zbędne ).
Wentylacja jest ok. rekuperatora nie mam, tylko taką kratkę swieżego powietrza i problem z głowy. Sufitów podwieszanych nie mam, kominek tak ale jeszcze nie rozpalałem.
Co do ceny to najlepiej pytać wykonawców, ja zapłaciłem ok 20.000, dom 110 m2.

ewa
24-09-2002, 12:40
My mamy dom podzielony na 3 strefy - w każdej sobie ustalamy temperaturę. Oprócz tego są regulowane kratki. Na parterze rury są pod podłogą a na poddaszu u góry. Sufity podwieszane mamy ale tylko i wyłącznie ze względu na kable el.
Wentylacja jest "z głowy". My mamy tylko wyrzut powietrza z kuchni i łazienek. Kominek jest podłączony do całej instalacji w ten sposób, że jak napalę to zależnie od mojej woli piec albo odłączy strefę dzienną albo siądzie z mocą w całym domu.
Do tego mamy czerpnię powietrza pod posadzką w garażu. Zimą zaoszczędzimy na podgrzewaniu powietrza a latem piec będzie rozprowadzał chłodniejsze powietrze.
Cena: kanały ok 7000 (duży dom, robocizna własna), piec Technoclima coś koło 9000. Do tego dojdzie wkład i automatyka. Drogo ale i tak chcieliśmy robić ogrzewanie kominkowe. Także dodatkowo wyszedł nam tylko piec a przy okazji mamy "klimę"

25-09-2002, 11:06
ja myśle że wcale nie drogo, ja mam u siebie takie ogrzewanie z tzw. "full wypas" czyli klima, nawilżacz filtry, wentylacja itp. I jak sobie policzyłem ile musiałbym zapłacić gdybym chciał mieć te wszystkie funkcje z niezależnych instalacji to mam w kieszeni lekko 20.000 PLN. No i mam tylko jedną instalację a nie kilka. Robert

hubert
27-09-2002, 07:35
Zgadzam się z poprzednikiem ! Pozornie wydaje się drożej, ale jak się dobrze przeliczy to się okazuje że gdyby zainstalować to samo ale metodami tradycyjnymi to trzeba by dołożyć ze 30%.

KrzysiekS
29-09-2002, 11:06
Czy do ogrzewania stosujecie wyłącznie nadmuchowe piece gazowe, czy tez są inne rozwiązania? Inwestycja rzędu 12.000 zł. w piec zwraca sie dosyc długo.

Czy w każdym pomieszczeniu są kanaly nawiewne i wywiewne, czy tez w łazience i kuchni jest tylko nawiew?

Czy uwazacie, że przydatny jest rekuperator i ciągła wentylacja, czy tez nadmuch swiezego ogrzanego powietrza co pewien czas w zupełnosci wystarcza, a zuzyte powietrze wyrzucane bedzie kanalami wentylacji grawitacyjnej?

Ile metrow szesciennych gazu zuzywacie srednio miesiecznie w sezonie i przy jakiej kubaturze oraz izolacyjnosci domu?

hubert
30-09-2002, 07:28
Krzysiek - wydaje mi się że powinieneś odwiedzić fachowców z tej branży i pomęczyć ich trochę bo widzę że masz bardzo sprecyzowane pytania.

KrzysiekS
30-09-2002, 16:43
Próbowalem ich pomeczyc, ale oni udzielają tendencyjnych odpowiedzi (np. ...nasz system nie ma tych wad ..., jest oszczedny, cichy, ekonomiczny itd. ). Nawet jesli chcieliby to i tak nie mają doswiadczenia z własnego domu, tylko kilka godzin z rozruchu u klienta.

Sam wiem z wlasnych doswiadczen, że kazdy jest dobry w wąskiej dziedzinie, czesto tylko zawodowej i nawet mając kontakty z duzym biurem projektowym nie jestem w stanie uzyskac zadowalających mnie informacji i po dokladnych pytaniach ludzie rozkladają rece. Teoria roznic sie moze znacznie od praktyki.

Zaczynam budowe w przyszlym roku i chce sie jak najszybciej wprowadzic, wiec wybor ogrzewania jest b. istotny, gdyz nie bede mogl go szybko i tanio zmienic. Stąd moje dociekliwe pytania.

01-10-2002, 08:53
KrzysiekS - Masz rację, że już przed rozpoczęciem budowy rozpatrujesz temat ogrzewania. Wybierając ogrzewanie nadmuchowe możesz uniknąć budowania kosztownych kominów. Co do pytań szczegółowych. Radzę odwiedzić stronę Polskiego Komfortu (www.polski-komfort.pl), zadałem tam kilka serii pytań - odpowiedzi były szybkie i wyczerpujące. Cena pieca, jaką podajesz jest mocno zawyżona, można znaleźć tańsze.
Krzysiek_K.

megi010
01-10-2002, 13:07
KrzysiekS - trochę straszysz tymi cenami pieców, dobry piec Lennox 20 kW( ja mam taki ) można kupić za ok. 6400 PLN a kondensacyjny Carrier podobnej mocy za ok 9000 PLN. Tak więc nie jest tak źle.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: megi010 dnia 2002-10-01 14:31 ]</font>

KrzysiekS
01-10-2002, 16:10
Podalem cene za Carrier 58 MVP od generalnego dystrybutora - 2100 USD plus VAT (z programatorem), do tego nawilzacz 400 USD i filtr. Na dystrybutora Lennoxa nie trafilem. Caly czas rozwazam za i przeciw.

megi010
02-10-2002, 08:11
no to by się zgadzało, 2100 USD +7% VAT to ok. 9.400 PLN, filtr jest w komplecie z każdym piecem ( chyba że chcesz taki przeciw alergiom ), a nawilżacz kosztuje ok. 1000 PLN. Może i drogo ale ten piec to jest najwyższa półka nawet w stanach, sam zobacz na http://www.carrier.com , Ja mam Lennox za który zapłaciłam 6400 ( ze sterownikiem ) i też jest ok.

KrzysiekS
02-10-2002, 10:04
Tez uwazam, ze przy takiej roznicy w cenie zakup Carriera jest dla mnie niezbyt uzasadniony. Czy mozesz mi podac na

[email protected]

gdzie kupilas piec Lennox? Chciałbym sprawdzic ich oferte. Z gory Ci dziekuje.

Krzysiek

08-10-2002, 14:33
witam
czy ktoś mógłby mi zdradzić co to jest tzw. "czerpnia powietrza świeżego". Wiem że stosuje się do do wentylacji w ogrzewaniu nadmuchowym ale nie wiem jak to działa. Z góry dziękuję za informację.

ewa
14-10-2002, 07:59
Anonimie chodzi prawdopodobnie o zład kamienny przez który przechodzi powietrze do pieca. Tam jest w miarę stała temperatura więc latem masz klimę a zimą wstępnie podgrzane powietrze co pomaga w obniżeniu kosztów.
A u nas po pierwszym uruchomieniu pieca!!! Wyobraźcie sobie, że nawet działa. I jest ciepło :smile: Pokój w któym jest termostat (a w zasadzie 2 pokoje) z 9 do 21st nagrzał się w pół godziny. I te 21 wydaje się o wiele cieplejsze niż 21 u moich rodziców gdzie mają normalne" ogrzewanie. Piec słychać tylko i jedynie w nocy albo jak jest idealna cisza w domu - a jeszcze nie wygłuszyliśmy wszystkich kanałów. Zresztą jest to szum który szybko wtapia się w tło. Powiewu powietrza nie czuć nawet blisko kratki. Także na razie jest super. A nie mamy jeszcze ani zładu ani nawilżacza itp, tylko sam piec i kanały czyli najbardziej podstawową wersję.

ryszard59
18-10-2002, 20:43
Przeczytalem caly watek i sklaniam sie ku ogrzewaniu nawiewowemu. Pierwotnie planowalem ogrzewanie tradycyjne polaczone z podlogowym + ogrzewanie z plaszcza wodnego kominka. Teraz chcialbym jakos przekonac moja druga polowe, zona nie moze przebolec cieplej podlogi. Jest jakis sposob aby przy nawiewowym grzac podloge w salonie i oczywiscie w lazience (el. maty to za drogi interes) Kominek przy nawiewowym tez raczej powinien wspierac kanaly nawiewowe.
Nie bardzo chyba zrozumialem. Ten system jest tanszy na etapie realizacji i w eksploatacji (w stosunku do tradycyjnego)?
Czy bede mogl wykozystac kanaly wentylacji grawitacyjnej?
I kto to robi? Tylko te 3 wielkie firmy? Czy sa takie (ich przedstawicielstwa) w ok. Kalisza, Ostrowa?

ewa
21-10-2002, 09:15
Na pewno nie jest tańszy od tradycyjnego na etapie realizacji. Trzeba pamiętać o tym że za jednym razem kładziesz kilka instalacji. Niestety dosyć drogi jest piec.
Co do kosztów eksploatacji to jeszcze nie wiem bo dopiero zaczęliśmy użytkowanie i nie mamy wszysttkich elementów je obniżających.
Instalacja jest dosyć skomplikowana (przekroje i te sprawy) więc nie radziłabym ryzykować z firmami nie mającymi doświadczenia. Potem możesz zaoszczędzić sam rozkładając kanały ale uprzedzam - zabawy sporo. Dopiero przy spiro idzie szybko.

ryszard59
22-10-2002, 22:53
co rozumiesz przez spiro
polski komfort mnie załamał podstawowa wersja za 36 000 + VAT
(dom 300m2)
Musi tak być?

sebo
23-10-2002, 06:57
Nam też tak wycenili. Wzieliśmy się sami do kładzenia kanałów i wyjdzie połowa tej sumy.

ewa
23-10-2002, 07:12
Spiro to takie "pogniecione" rury :smile:
Kladzie się je o wiele szybciej niż zwykłe - zapytaj Sebastiana o szczegóły bo ja brałam w tym udział jedynie oklejając kanały styropianem. Dół przy normalnych kanałach zajął nam kilka tygodni a góra ze spiro 2 dni. Różnica ogromna.
Spiro daje się zazwyczaj na poddaszach albo w domach parterowych.

23-10-2002, 08:04
Panowie ! Ostrożnie z wykonywaniem tego ogrzewania na własną rękę. To tak jak naprawiać samemu samochód: poloneza się da, ale z nowoczesnym samochodem będzie kłopot ( niestety może objawić się dopiero podczas jazdy ). Myślę że lepiej negocjować ceny z wykonawcami, mi się udało. Robert

ewa
23-10-2002, 13:36
Robert nie było chyba aż tak źle a nam oszczędziło ponad 3000.
Trzeba "tylko umieć posługiwać się nitownicą, "bzykiem" i mieć mnóstwo wolnego czasu i cierpliwości. Kanały są ponumerowane i kładzie się je według projektu. Projektant z firmy przyjeźdżał co jakiś czas zobaczyć jak idzie. Piec też Sebastian podłączył sam - kolejne pieniądze oszczędzone. Profektant powiedział że jesteśmy pierwszymi odważnymi :smile:
I jeszcze uwaga: my kładliśmy zwykłe kanały które trzeba "oklejać" styropianem. Są jeszcze kanały które od razu ocieplone są wełną ale są sporo droższe i nie da rady położyć ich bez specjalnego sprzętu.
Gdyby jednak ktoś zdecydował się zaryzykować polecam zwrócić się do Sebastiana - jako doświadczony srodze kanałowiec :smile: może coś doradzić.

ryszard59
25-10-2002, 01:38
Robert, jutro przyjedzie do mnie przedstawiciel "Polski Komfort"
szkoda, że nie zdążę się zorientować na jaki rabat można u nich liczyć (jest 2.30), łatwiej byłoby go przycisnąć. Puki co zagram na zwłokę.
Przydało by się z 15 % (realne?)

ryszard59
25-10-2002, 01:42
Ewa, ja akurat mam bardzo mało czasu, a gdyby tak zlecić tę robotę mojej ekipie hydraulików ? (chyba zbyt duże ryzyko?)

ryszard59
25-10-2002, 01:44
Robert, z którą firmą negocjowałeś ?

ewa
25-10-2002, 08:03
Po naszych doświadczeniach z kanałami balibyśmy się chyba oddać je w ręce nawet doświadczonej ekipie :smile:
Ale to już chyba tak jest że dla siebie robi się najdokładniej.
Jeśli masz do nich zaufanie i będziesz wszystko sprawdzał to pewnie można. Tylko jaka będzie różnica w cenie wykonania przez firmę i przez hydraulików?

miska
27-10-2002, 06:19
O kurcze, ale sie ciesze , ze rozmawiacie na forum o ogrzewaniu
powietrzem. Ja kupilam stary , poniemiecki dom - bez c.o.
Za to stoja piekne piece kaflowe.
Jezeli jest tak, ze nie potrzeba grzejnikow przy Waszym systemie
ogrzewania powietrzem, to prosze o podpowiedz czy w moim przypadku moge je rozwazac?
Czy mozna wykonac instalacje (kanaly i wszystko co niezbedne) w juz istniejacym budynky murowanym, a szczegolnie wazne - czy sa piece elektryczne do tego systemu. Gazu ziemnego nie mamy,
a na butle brakuje miejsca...

ewa
28-10-2002, 07:42
Kanały wykonać można zawsze. tylko w już stojącym domu może być problem z ich ukryciem. U nas są pod posadzką i w suficie na poddaszu. Ale można je jakoś zabudować. Widziałam zdjęcia takich instalacji - pod kanałem była "półeczka" z g/k w którą przy okazji wmontowano halogeny. Wyglądało to całkiem ładnie i nie było widać instalacji.
Co do pieców elektrycznych to nie mam pojęcia. Mozesz zadać pytanie na stronie którejś z firm robiących instalacje.

Gradziu
28-10-2002, 08:11
wazne przy ogrzewaniu powietrzem: zapotrzebowanie ciepla obliczyc dla temperatury w pomieszczeniach wyzszej o jakies 2-3 stopni, to wazne, bo temperatura odczuwalna zalezy od temperatury scian, a ta przy ogrzewaniu powietrzem jest nizsza.

miska
28-10-2002, 10:33
Siwetnie, dzieki za podpowiedzi Ewie i Gradziowi.
Sprobuje skontaktowac sie z firma.
Pozdrowki

28-10-2002, 11:13
Ryszard, nie wiem czy ci się uda 15% bo ja wywalczyłem niecałe 10( polski komfort ), ale walcz. Hydraulików bym w to raczej nie mieszał bo więcej stracisz niż zyskasz. Nie wiem ile odpuścili by z ceny gdybyś nie chciał robocizny ( jak pisze Ewa ok. 3.000 pln ) ale dla mnie to żaden zysk bo trzeba by pilnować hydraulików no i nie wiem jak jest wtedy z gwarancją. Mi polski komfort dał 3 lata na całość. Pozdrawiam i daj znać jak poszły rozmowy !

28-10-2002, 11:14
he he zapomniałem podpisał poprzedni post. Robert

30-10-2002, 13:54
co z tobą Ryszard, czyżby negocjacje tak Cię wykończyły, że zaniemogłeś ? Odezwij się i podziel się doświadczeniami bo jestem ciekaw jak to się teraz odbywa.. Robert

01-11-2002, 14:20
On 2002-07-29 16:00, Anonymous wrote:
O zgrozo !

Przeczytałem wszystkie wypowiedzi na forum dotyczące ogrzewania powietrznego i włos na głowie mi sie zjeżył, co ci ludzie wypisują. Wydaje mi sie ze wszystkie te wyssane z palca opinie tworza ludzie ktorzy nigdy nie widzieli tak ogrzewanego domu. Ja przez 10 lat mieszkałem w stanach gdzie miałem zainstalowany taki system, od trzech lat mieszkam zanow w polsce w domu w ktorym mieszkam zainstalowalem taki system i pracuje on juz trzeci rok. Tak wiec pozwole sobie wyjasnic kilka kwestii:

KURZ - nie iest prawdą że ogrzewania powoduje kurzenie w domu, filtr zainstalowany w kanale powrotnym nie pozwala aby jakiekolwiek zanieczyszczenia przedstały się do kanałów, tak więc powietrze które wydostaje się z kratek jest czyste. Mój syn jest alergikiem, dlatego kupiłem specjalny firltr, dzięki czemu czuje się znacznie lepiej w domu niż na dworze.

HAŁAS - jeżeli instalacja hałasuje, to kopnijcie w dupę wykonawcę, bo poprostu spaprał robotę i już. W moim domu wszystkoc działa bezszelestnie.

KOSZTY - płacę połowę mniejsze rachunki niż mój sąsiad który ma dom o 20m2 większy ! Zresztą zauważcie że wszytskie duże obiekty są teraz tak ogrzewane, to jest najlepszy dowód że eksploatacja musi byc tania.

WILGOTNOŚĆ - czytałem wypociny kogoś na formu, że powietrze jest suche itd. itp.. co za bzdura, przy grzejnikach to masz suche powietrze, chyba że powiesisz sobie mokry ręczniczek ( he he ). Ja mam nawilżacz, ustawiam sobie wilgotność na 50% i śpię spokojnie. Ktoś pisał że owszem są nawilżacz ale to bardzo drogie urządzenie ... no jak wydatek 250 USD jest nie do przejścia to lepiej w ogóle nie brać się za budowę domu.

Dobra nie będę już przynudzał, radzę jednak wszystkim którzy myślą o zainstalowaniu takiego systemu aby nie wierzyli we wszytko co można przeczytać na formu, a już napewno nie wierzyć takim fachowcom - teoretykom, którzy lubia snuć teorię o rozkładach temperatur, wpływie wiatru ( ?! ) itp. tacy są zawsze najądrzejsi, jak widzę przeciętny polski "fachowiec" zna się lepiej na ogzrewaniu powietrznym niż miliony amerykanów, kanadyjczyków, skandynawów itp.. bo tam to rozwiązanie jest powszechne, a w polsce się nie przyjmie bo polacy są na to zbyt inteligentni.

pozdrawiam
Robert

Robert, jesteś dość zasadniczy w swojej opinii. ja też mieszkałem w takim domu w kanadzie (dom za 450tys.)
dla mnie to nie jest dobre.tam ściany nie akumulują ciepła, w drzwi prawie nie ma, a latem potrzebują klimatyzacji. A szum zawsze jakiś się wydobywa. też mam syna alergika i zadnych filtrów nie potrzebuję, bo nie mam takiej silnej konwekcji powietrza i kurzu.lepiej patrz i ucz się od Niemców a nie od Amerykanów.

04-11-2002, 08:12
nie bardzo rozumiem Twoją wypowiedź, "tam ściany nie akumulują ciepła, w drzwi prawie nie ma, a latem potrzebują klimatyzacji" tzn, gdzie ? co to znaczy ?

Jestem zasadniczy bo spieniły mnie wypowiedzi ludzi, którzy nie znają tego ogrzewania a rozpowszechniają bzdurne opinie. A ja poprostu korzystam z tego i jestem zadowolony, co oczywiście nie oznacza że wszyscy ludzie na świecie muszą również z tego korzystać. Żyjemy w wolnym kraju i każdy wybiera to co mu pasuje ( znam takich co kupują płyty Ich Troje ?!!!, ale to ich sprawa ).

Co do sugestii aby uczyć się od Niemców, to wybacz chłopie ale sam zdecyduję czego mam się uczyć i od kogo, a Niemcy nadal pozostaną dla mnie jedynie zatłoczonym krajem, który muszę przejechać w drodze do słonecznej Hiszpanii.

ryszard59
05-11-2002, 00:43
Jestem. Jestem po rozmowie z przedstawicielem f-my polski komfort. Rzeczowo. Upust w granicach 15%. W ramach tego upustu mam Cariera zamiast Lenoxa + nawilżacz. Raczej w to wchodzę. (Mam nadzieję, że nie będę tego żałował)

ryszard59
05-11-2002, 00:57
Znajomi straszą mnie starymi "strachami" na temat tego ogrzewania (kurz, szum, ruch powietrza) Mają mnie za dyletanta, który pakuje się w kłopoty. Jestem dyletantem, ale Wasze opinie i człowiek z firmy razem, prezekonały mnie. Mam tylko obawy związane z wentylacją grawitacyjną. facet z komfortu twierdzi, że wszystkie kanały grawitacyjne mają pozostać, a powracające do pieca powietrze jest pobierane w jednym centralnym punkcie domu.
Coś chyba jest nie tak - jak macie u siebie ?

sebo
05-11-2002, 06:32
Tak jak mówi. W łazience, kuchni i pomieszczeniu gospodarczym jest wentylacja grawitacyjna. Na głównym korytarzu jest duża kratka wciągająca powietrze. My mieliśmy przez jakiś czas podłączoną jedną z trzech stref. Powietrze szło tylko do tej jednej strefy i nie było żadnego wyczuwalnego ruchu powietrza a tym bardziej kurzu.

megi010
05-11-2002, 07:45
Ja też myślę że taki układ kanałów jest ok, u mnie też jest jednak kratka powrotna a w łazienkach mam grawitację taka jak była w projakcie budynku. Podobno można by ją wyeliminować, ale wtedy potrzebny byłby rekuperator lub inne ustrojstwo do wentylacji mechanicznej, jeżeli nie wybudowałeś jeszcze kominów to warto się zastanowić bo pewnie wentylacja wyjdzie taniej niż kominy. Co do "strachów: to traktuj je z przymrużeniem oka, ja przez takie opinie o mały włos nie odpuściłam tego ogrzewania, ale całe szczęście mój mąż był wytrwały i teraz nie żałujemy.

sebo
05-11-2002, 13:37
megi010, jaki piec macie (gaz, olej)?

megi010
06-11-2002, 12:35
gazior ziemnior, a Ty ?

06-11-2002, 14:19
Pytanie do użytkowników ogrzewania powietrznego: jak rozwiązaliście instalacje cwu?

megi010
07-11-2002, 10:34
pojemnościowy podgrzewacz cwu, proste, tanie i skuteczne.

07-11-2002, 14:18
Na gaz?

ryszard59
08-11-2002, 18:31
Odnośnie cwu zakładam dość ryzykowny wariant: pojemnościowy podgrzewacz gazowy + panele solarne do współdziałania (może nawet próżniowe, rurowe ) Czy któś z Was "poszedł dalej" - kocioł dwfunkcyjny - podgrzewanie cwu oraz podłogówka w łazience + grzejnik wieszak łazienkowy - to współpracuje z solarnym, a ogrzewanie powietrzne z kominkiem. Realne? Ktoś sprawdził?
Wiem, że im bardziej komplikuje się system tym gorzej ale może to niegłupie (licze na Was, dzięki Wam wchodzę juz na pewno w powietrzne ogrzewanie :smile:)

ryszard59
08-11-2002, 18:44
Ciepła podłoga w lazience to świetna sprawa a poza tym wydaje mi się, że jest duży nadmiar ciepła z paneli słonecznych w nowych systemach nawet zimą - grzanie czegokolwiek poza wodą wydaje się zasadne. Mogę się jednak mylić w sposób zasadniczy. Nie mam też zamiaru przeinwestować bez wyraźnych korzyści na przyszłość. Oszczędny system na przyszłość to wsparcie dla emerytury.

megi010
12-11-2002, 09:32
Ryszard, trochę to skomplikowane, uważaj aby forma nie przerosła treści. Co do cwu to ja mam podgrzewacz gazowy ( w odpowiedzi na pytanie Anonima ). A podgrzewane podłogi ? Ja za tym nie przepadam ale jak ktoś bardzo lubi to może sobie wrzucić matę elektryczną. Koszt inwestycji prawie żaden, a myślę że eksploatacja kilku m2 podgrzania podłogi w łazience będzie znikoma ( przy założeniu że cała łazienka jest normalnie ogrzewana powietrzem ). Tak więc wszystkie te panele i kotły to moim zdaniem duże nakłady na małe efekty, ale jeżeli masz taką wizję to nie przejmuj się moją opinią i rób swoje

13-11-2002, 23:57
Słuchajcie przeczytalem całą dyskusję:
1.Ja również montuje ten system u siebie (full wypas) łącznie z podziałem na strefy.

2.W kazdej wyszukiwarce (onet, interia, wp) pod hasłem ogrzewanie nadmuchowe znajdziecie ok. 10 firm zajmujących się fachowo tym problemem. Ja wysłalem rzuty budynku do 5 firm i porównywałem oferty.

3. Ogrzewanie nadmuchowe + podłogówka: oczywiście tak, można.
Montujemy noramlny piec c.o z zasobnikiem (mamy c.w.u), dalej montujemy układ ogrzewania podłogowego, piec musi mieć jeszce jedno wyjście na nagrzewnice wodną,która ogrzeje powietrze w kanałach. To działa. Nie jestem taki mądry.. to oferuje firma z Białegostoku. Niestety nie oferują wykonastwa tylko projekt i porady techniczne, ja mieszkam we Wrocławiu więc troche daleko i biję się serwisu jak coś nie wyjdzie.

4.Tzw. gruntowy wymiennik ciepła oferuje coraz więcej firm. Dokładne dane techiczne jak go zbudować podaje jedna z firm na Górnym Sląsku. Generalnie również spełnia częściowo swoje zadanie rury pcv zakopane pod ziemia i doprowadzające powietrze do systemu. Jest to mniej wydajne ale ...jak ktoś ma małą działke albo urządzony ogród.

5.Naprawdę przemyślałem wiele róznych systemów ogrzewania (koszty nie grają roli) od pomp ciepła, wymienników gruntowych, odwiertów, pomp powietrze- powietrze systemów tradycyjnych wodnych i ten system wydaje mi się najbardziej komfortowy.

6.Gdybym decydował się na wodne ogrzewanie to chyba tylko podłogówka i ścienne (na ciepłowodach). Dziwię się tym którzy wybrali grzejniki i jeszcze sobie je chwalą.

Nie jestem fachowcem od ogrzewania (tylko lekarzem) więc nie podejmuje się dyskusji. Po prostu wymieniłem swoje poglady i systemu które poznałem serfująć po sieci lub rozmawiając z przedstawicielami wielu firm.

Pozdrawiam wszystkich Grzesiek ([email protected])

14-11-2002, 08:14
Drogi Anonimie, dobra decyzja ! Fajnie że coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie powietrzem. Twoje rozwiązanie jest trochę przekombinowane i przez to pewnie drogie, zresztą jak napisałeś cena nie grała roli. Nie jestem przekonany czy "tędy droga" ja osobiście sugeruję trzymać się jak najbardziej oryginalenej wersji stosowanej w USA, wtedy można to wykonac w rozsądnej cenie, no i będzie działać perfekcyjnie. Co do jednego masz 100% racji - ja też się dziwię tym co instalują grzejniki !!! Robert

KrzysiekK.
15-11-2002, 14:20
Megi - czy kominek, który współpracuje z instalacją nadmuchową musi być dostosowany do rozprowadzania ciepła kanałami, czy też wystarczy najzwyklejszy?

megi010
19-11-2002, 07:28
Wiesz, za bardzo się nie orientuję w kominkach, ale na pewno nie jest on jakiś specjalny bo gdy go kupowaliśmy to nawet nie wiedziałam że będziemy instalować ogrzewanie nadmuchowe.

taniaklima.pl
19-11-2002, 14:34
Powinienem sie przedstawic:
Jestem z tej "firmy z slaska ktora oferuje Wytyczne do wykonania Gruntowego Wymiennika Ciepla" - patrz watek wyzej
To co nizej bedzie i reklama i porada jak wspomoc ogrzewanie domu:
Temat jest malo znany ale wart chyba rozpowszechnienia:
Gruntowego Wymiennika Ciepła GWC (nie jest to element pompy ciepla)nie mozna traktowac jako podstawowego ogrzewania, ale do poprawienia efektu ekonomicznego ogrzewania(srednio w roku ok 20-30% oszczedności).
Ten sam GWC sluzy latem do klimatyzacji!!!
Mozna kupic tanszy rekuperator (bez czujnika i grzalki elektr.) gdyz nie ma potrzeby jego odmrazania bo temp. powietrza z GWC jest 0stC lub zawsze dodatnia.
Cena wykonania ok 1tys.zl - dla domu 150m2 Jezeli zdecydujemy sie
przed wykopaniem fundamentow to ta cena bedzie duzo nizsza (praca koparki i wywiezienie nadmiaru ziemi).
Jezeli zrobi sie to tak jak u mnie ja czyli w komorach murow fundamentowych to koszt bedzie jeszcze nizszy.
Mam dom nie podpiwniczony i w komory te musialbym sypac piasek. Ja zamiast piasku nasypalem zwiru - cena nizsza transport
troche drozszy wyszlo na to samo (zwiru nie trzeba ubijac - zaoszczedzilem na wynajeciu zageszczarki). Z dodatkowa robocizna zmiescilem sie w cenie 500zl slownie piecset zl.
Koszt eksploatacji ogrzewania i klimatyzowania - max
zuzycia energii 100-120W (silnk wentylatora) dla domu 250m2.
(mojemu wystarczy 80W - dom 160m2).
Pamietajmy ponosimy tylko koszty przesylu powietrza przez zloze (opor ok 200Pa) a nie jego ogrzewania lub chlodzenia!!!!!
Koszt rozprowadzenia tego powietrza od GWC po budynku nie jest wysoki gdyz moj dom jest w fazie budowy.
Szczegoly http://www.taniaklima.pl
Witek

20-11-2002, 19:26
a ja taki projekt dostałem za darmo z http://www.agagt.pl

hubert
21-11-2002, 08:13
Panowie ! To nie jest forum reklamowe, spamy nie są mile widziane ! Na forum jest specjalne miejsce dla ogłoszeń komercyjnych.

endriu
21-11-2002, 18:37
mam pytanie jaki jest przekrój największj rury dom około 130 m@

26-11-2002, 09:10
użytkownicy tego systemu proszę o odpowiedż czy to chałasuje w nocy bo ja chcę założyć ale żona mówi że nie można będzie spać żbyszek

taniaklima.pl
26-11-2002, 11:25
Sprecyzuj swoje pytanie. Czy chodzi Ci jaki halas jest przy ogrzewaniu nadmuchowym czy z Gruntowego Wymiennika Ciepla?
Witek

hubert
26-11-2002, 12:05
Kolego "taniaklima" to jest wątek o ogrzewaniu powietrznym a nie żadnych wymiennikach, załóż sobie nowy wątek i tam rzucaj spamy.

Co do głośności instalacj ogrzewania to u mnie jest bardzo cicho, tylko piecyk troszke pomrukuje, ale to słychać tylko przy kotłowni.

taniaklima.pl
26-11-2002, 14:01
Hubercie
W tym watku caly czas przewija sie temat piecy do ogrzewania powietrza. Ten wymiennik jest takim "piecem".
OK juz sie nie odzywam bez wywolania.
Witek

Padre
27-11-2002, 08:47
Witam wszystkich. Ja po raz pierwszy pisze na forum, choc od jakiegos czasu regularnie je czytam. Ale do rzeczy...
Planuje rozpoczecie budowy na wiosne i zaczalem sie rozgladac za mozliwosciami zastosowania ogrzewania nadmuchowego.
Oferta Polskiego Komfortu na wykonanie instalacji (dom ok 250m2) lekko mnie zmrozila. Zaspiewali 38000 zl w wersji podstawowej :sad:(. Piec Carrier.
Wlasnie przed chwila dostalem oferte firmy Klimat z Krakowa. Oni zaoferowali instalacje za 25000 zl ale z piecem firmy Rheem.
Czekam jeszcze na inne oferty, ale w zasadzie mam pytanie dotyczace tych piecow. W watku przeinelo sie, ze Carrier to wyzsza polka, natomiast co sadzicie o Rheem oraz o solidnosci samej firmy?

Padre

27-11-2002, 09:51
Padre, ja zanim wybrałem firmę wysłałem zapytania do chyba pięciu różnych z całej Polski, różnice były spore. Potem pojechałem to trzech firm, które wydały mi się najbardziej kompetentne i zobaczyłem ich robotę. I powiem Ci że rozrzut jakości wykonania był jeszcze większy niż cenowy. Co do pieców to masz rację że Carrier to najwyższa półka, rheem tak średnia, ale co gorsza firma rheem jest nie obecna w Polsce. Nie chciał bym prowadzić agitacji ale ja jestem zadowolony z firmy, która mi to robiła i cieszę się że ją wybrałem mimo że była nieco droższa od konkurencji. Generalnie, zobacz co najmniej kilka domów ogrzanych przez firmę, którą chcesz wybrać. No i pamiętaj że ceny należy negocjować, bo czasami można osiągnąś naprawdę spore efekty !!! Robert

hubert
28-11-2002, 07:00
Z tymi piecemi to prawda. Ten Reem jest sprzedawany na tej samej zasadzie co Miller ( pisałem parę wątków wcześniej ). Niby wszytko jest ok, ale ja bym trochę pyrał o części zamienne i serwis za parę lat. Wiem że z amerykańskich firm w Polsce biura mają Carrier, Trane i Lennox.

grzegorz40
28-11-2002, 18:53
Też czekam na oferty z kilku firm. Intersuje mnie zamontowanie takiego systemu w swoim domu. Intryguje mnie jednak kilka spraw z tym związanych:
1. Czy naprawdę w mieszkaniu nie ma więcej kurzu? Producenci podaja, że jest to wymarzony system dla alergików. Ale przeciez ta cyrkulacja powietrza najbardziej sprzyja unoszeniu sie kurzu.

2. Czy w nocy na pietrze jest słyszalna praca pieca (piec jest w kotłowni na parterze.

3. Czy przez kanały powietrzne dzwiek nie roznosi za bardzo. Np w slanie na dole słuchamy film z kinem domowym. Subwofer głośno dudni. Czy te dzwieki nie przeniosa sie z latwoscia na górę do sypialni dzieci. (Planujemy rozwiazanie kanałem pod sufitem na parterze (kratki na górze) z przebiciami przez strop i nadmuchem poddasza (kratki w podłodze).

4. Producenci podaja,że bezwładność układu jest bardzo mała. jest to zaleta ale jest tez wada. Ta mała bezwładność powoduje, że piec będzie się włączał duzo częściej niż przy ogrzewaniu tradycyjnym. Obecnie mam grzejniki i np. w nocy piec nie włącza się wogóle.Poprostu tem przez noc nie spadnie do bp. ustawinych 18 stopni. (dzieki wiekszej bezwładności systemu).

Czy ktos z uzytkownikw moze potwierdzić lub rozwiac moje obawy?
A moze ktoś zechce podać swój numer tel. na forum albo mailem zebym mógł porozmawiac osobiście. (Boje się ze na tym formu wiekszość to dystrybutorzy a nie uzytkownicy tego systemu.

Pozdrawiam

Borówka
28-11-2002, 21:38
Witam, w szczególności Anonima podaj namiary którą sprawdziłeś pod kątem cen i solidności wykonania.

Z góry dziękuję

02-12-2002, 16:07
Borówka, pisałem już jaka to firma, nie będę się powtarzał żeby nie robic kryptoreklamy.

Grzegorz40, nie ma powodu do obaw, przejżyj dobrze wątek, było już wałkowane o tym kilka razy.

02-12-2002, 16:09
Kurczę, znowu się nie podpisałem. Musze się wreszcie zarejestrować. Robert

JerzyB
04-12-2002, 18:41
Jest taki poradnik, przekład z niemieckiego:
Wentylacja mieszkań - wentylacja regulowana z odzyskiem ciepła,
Herbert Muermann
Myślę, że nic lepszego na razie w księgarniach nie ma, jest tam
większość odpowiedzi na większość pytań z tego forum

ryszard59
19-12-2002, 00:58
Cześć
Piec Carier jest przystosowany do gazu GZ 50 (nie ma certyfikatu na GZ 35). Czy jestem skazany na np. Lenoxa, czy może jest sposób aby skutecznie dostosować Cariera do tego gazu?
W moim mieście będzie GZ 35, a ja już zamówiłem Cariera.
Przy okazji, wszystkiego najlepszego z okazji świąt dla wszystkich forumowiczów.

Ryszardj
19-12-2002, 04:39
Grzegosz 40 jak chcesz pogadac to podziele sie z toba doswiadczeniem ale bedzie Cie to troche kosztowalo to moj tel..... 1-732-8286167 w Usa niewiem jaki jest kierunkowy do USA mam te ogrzewanie jest beznadziejne e kraju bede zakladal pompe ciepla Pozdrawiam Ryszardj

zibi
19-12-2002, 20:46
do ryszardaj.
opowiedz szerzej dlaczego jesteś nie zadowolony z ogrzewania
powietrznego w USA - czy to wina instalacji , domu czy firmy
która to wykonała ?
i jeszcze pytanie do innych forumowiczów : czy faktycznie
istnieje duże niebezpiczeństwo nadmiernego rozwoju bakterii w
przewodach ? zibi

taniaklima.pl
20-12-2002, 10:49
Jeżeli powietrze do wentylacji (klimatyzacja, ogrzewanie i wentylacja) pracuje w obiegu zamkniętym z dodatkiem świeżego powietrza (tzw. recyrkulacja) to wtedy z tego powietrza częściowo zużytego w przewodach wentylacyjnych osiadają na ściankach nieczystości – zależy od intensywności recyrkulacji i ilości powietrza np z nad piecyka do gotowania. Dlatego odchodzi się od recyrkulacji i obecnie stosuje się rekuperatory do odzysku ciepła z zużytego powietrza. Kto posiada rekuperator najlepiej wie jak wyglądają filtry przy ich wymianie lub czyszczeniu? W przewodach gdzie krązy tylko czyste powietrze zewnątrzne nie ma tego problemu.
Witek

20-12-2002, 14:50
Znowu brednie, polecam pierwszą stronę tego wątku gdzie wypowiedziałem się co myślę na temat takich sensacyjnych opinii. A kolegę "taniaklima" proszę o puszczanie swoich spamów w innym miejscu.
Robert - użytkownik i zwolennik ogrzewania powietrzem.

taniaklima.pl
20-12-2002, 15:26
Anonimowy Robercie. Jezeli sie z czymś nie zgadzasz to poprostu napisz o tym a nie rob fermentu na liscie.
Witek

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: taniaklima.pl dnia 2002-12-20 16:29 ]</font>

20-12-2002, 15:39
Niezgadzam się z ostatnią wypowiedzią "taniaklima" bo świadczy ona jedynie o kompletnej nieznajomości systemów ogrzewania powietrzem, jeszcze raz polecam pierwszą stronę wątku. Co do robienia "fermentu" na liście, to ponownie proszę o publikowanie wypowiedzi mających na celu osiągnięcie korzysci majątkowych w innym miejscu.

taniaklima.pl
20-12-2002, 16:05
Nie będę polemizował z Wami Anonimami bo Was nie Przegadam. To jest bardzo wygodna pozycja wymachiwać w ten sposób szabelką.
Nie wiem co ja takiego komercyjnego napisałem?
Bez odpowiedzi - myslę że powiedzieliśmy sobie wszystko.
Witek

20-12-2002, 19:16
Zibu
Tego Amerykanina ty nie pytaj co mu sie nie podoba - prawde powie i go tu zaszczekaja. On to zrozumial niczego nie napisze dlatego podal nr tel zeby zadzwonic do niego.

JerzyB
20-12-2002, 19:51
Ludzie, przecież nikt nie zmusza Was do pisania, a nawet czytania czegobądź na tym forum.
Forum z definicji służy wymianie poglądów i opinii.
Nie chcesz słuchać - nie słuchaj, przecież lepiej spędzić czas w sposób bardziej dla Ciebie odpowiedni i godny.
Jeśli forumowicze czegoś chcą się dowiedzieć, bądź podzielić doświadczenaimi - to piszą. Są różne sposoby przekazywania informacji - oględne, bezpośrednie, emocjonalne - nie interesuje Cię - zajmij się czymś innym.
Często też nie zawsze laicy zabierają głos, mnie też się wydaje, że trzeba ważyć co wypada powiedzieć by nie zamieniać forum w natrętną reklamę swego businessu.
Na koniec też myślę, że anonimowośc powinna - wbrew temu co się jak widać wydaje - uszlachetniać i łagodzić wypowiedzi - tak było by po prostu uczciwie i z szacunkiem do innych.

Maco
20-12-2002, 23:23
Ale u nas w Polsce (NIESTETY) anonimość daje tyle siły, że wychodzi ona takimi bokami, że tylko się smutno robi.

W wielu dyskusjach Forumowych brak jest rzeczowości. W zamian ludzie się wyzywają, obrażają i ujmują czci. A potem się dziwimy, że w Sejmie dzieje siępodobnie.

Podobno jest taka teoria, że każdy naród ma taką władzę na jaką sobie zasłużył... Ale to już temat na inny wątek i pewnie na innycm zupełnie Forum...

Ryszardj
21-12-2002, 22:33
Anonimie wcale mi na tym nie zalezy czy mnie ktosc zoszczeka czy nie to jest indywidualne decyzjia jest ktos kto jest za i jest ktos przeciw ja sie zaliczam do tych drugich tylko juz tyle razy odpisywalem dlaczego ze na forum i priwa ze szkoda tej strony . jak ktos chce prosze isc do mojego watku w szukaj napisz Mam pytanie czy ktos ma ogrzewanie na pompe ciepla strona 1 i 10 sa odpowiedzi dlaczego ja nie lubie tego systemu ogrzewania.To nie znaczy ze ja mam racjie tylko jako 15 lat uzytkownik tego systemu nie widze go w moim przyszlym domu ,ktury buduje w kraju Pozdrawiam Ryszardj.

Wladek
23-12-2002, 11:53
Mam tylko jedną uwagę jako automatyk.
Aby system - jakikolwiek - był optymalnie sterowany (straty z prze/niedoregulowań dążyły do 0) to musi mieć zbliżoną charakterystykę (czyt. bezwładność) do obiektu sterowanego, i z tego powodu w literaturze (tak zmieszanej z błotem przez niektórych) zalecają do kanadyjczyków (przepraszam, drewnianych konstukcji szkieletowych) to ogrzewanie. I tyle moich uwag.

hubert
23-12-2002, 14:24
Dajcie wszyscy trochę na luz, świeta za pasem a tu same sprzeczki. Mam nadzieję że po nowym roku wszyscy odpoczną i ten wątek wróci do swojego pierwotnego tematu. Przecież jest tyle ciekawych spraw związanych z tym ogrzewaniem, o których można podyskutować a nie tylko wzajemne opluwanie. Życzę wszystkiego najlepszego wszystkim forumowiczom ( zarówno tym za ogrzewaniem pow. jak i tym przeciw ).

Ja osobiście obiecuję w styczniu podzielić się swoimi doświadczeniami z pierwszej zimy z ogrzewaniem powietrznym.

zibi
23-12-2002, 16:22
Hubert
Jedno pytanie przed świętami .
Jakiej firmy masz piec i kto robił Ci instalację ?
Pozdrawiam . Zibi

zibi
23-12-2002, 16:27
Hubert OK , na stronie drugiej napisałeś kto CI robił .
Podaj tylko typ i moc pieca oraz powierzchnię domu. Zibi

zibi
23-12-2002, 16:39
Hubert.
Resztę znalazłem w wątku - tylko jaką dobrali Ci moc pieca na
110 m2. Zibi

grzegorz40
28-12-2002, 15:44
Witajcie!!!!

Byłem bardzo napalony na to ogrzewanie (wersja z klimatyzacją, filtrami i rozdziałem na strefy. Nawet wybrałem firme , która miała mi wykonywać te instalacje. Potem poznałem argumenty "przeciw" Ryszarda z USA. (Kurz, hałas, częste włączanie pieca, uczucie przeciagu). Wysłalem tego maila do swojego szwagra. Jest architektem na Florydzie. Projektuje takie systemy (głównie z klimatyzacją). Napisał mi tak. Do dobry system ogrzewania i klimatyzacji. Jednak z zarzutami RyszardaJ zgadzam się w 70 %. Są to systemy najtańsze a amerykanie za często zmieniaja domy zeby inwestować w ogrzewanie wodne. Gdybym mieszkał w Polsce i miał szmal to bym załozył podłogówke z ogrzewaniem sciennym"

Powiem wam , że tez zgłupiałem. Strasznie mi się podoba grzewanie powietrzne (wszystko w jednym) ale jesli faktycznie sa inne komfortowe systemy........

Spotkałem ogrzewanie scienne WATH. To ciepłowody które grzeja przez odparowanie czynnika. Bezwładnośc bardza mała, pełna mozliwość sterowania temperaturą w kazdym z pomieszczeń indywidualnie. Mozna to spokojnie mieszać z ogrzewaniem podłogowym. I chyba skłonie sie do tego rozwiazania. A po porostu zrobię wentylację z 1-2 krotna wymiana powietrza z rekuperatorem i kanałowa pompa ciepła do klimatyzowania i ogrzewania w okresach przejsciowych.

Pozdrawiam

Grzesiek

zibi
29-12-2002, 13:12
Witam
Cały czas rozpatruję zastosowanie ogrzewania powietrzem.
Jeszcze go nie mam , ale od użytkowników chciałbym uzyskać
informację :
Jlość tłoczonego powietrza uzyskam regulacją pracy wentylatora
pieca - prawda ?
Mając ręcznie regulowane przepustnice w kanałach , czy uzyskam
różne temperatury np. 23 w łazience , 22 w salonie , 18 w
sypialniach. Czy na piecu muszę wtedy ustawić co najmniej 24.
Czy będzie to miało istotny wpływ na spalanie gazu .
Po przejściu pieca w tryb nocny (ustawienie temp.na piecu
ok. 19 ) temperatura spadnie w sypialniach do 15 .
Podzielę się z Wami swoimi uwagami o tym systemie.
Byłem w biurowcu , który ma takie ogrzewanie - nadmuch pod
oknami w miejscu kaloryferów . Obok stały biurka przy których
pracowali ludzie.
Twierdzili oni , że nie występują przeciągi , nie kurzy się ,
w całym budynku jest jednakowa temp. - jeyna krytyczna uwaga
to zbyt małe nawilżenie powietrz w zimie
PS Ja poczułem podmuch powietrza gdy umieściłem dłoń nad
( 20 cm ) wyrzutnią.
Myślę , że ruch powietrza może być odczuwalny gdy system
musi szybko podnieść temp. w domu.
Użytkownicy tego systemu utwierdźcie mnie w przekonaniu o
słuszności wyboru .
Pzdr. ZIBI

Ryszardj
30-12-2002, 04:20
do Zibi Jezeli masz tylko jeden termostat i np. masz tem . ustawiona na 23w salonie, to oczywiscie mozesz recznie zamykac kanaly zamykajac naplyw cieplego powietrza i w tym pomieszczeniu bedzie zimniej niz w innych pokojach My tak robimy w sypialni .W calym domu jest w nocy 21 st.a w sypialni iles tam mniej .Jezeli chodzi o powiew to oczywiscie ze jest odczuwalny ale mozesz zalozyc na wloty plastikowe oslony ktore kierunek powietrza kieruja w dol , jest to tez wiecej ekonomiczniejsze poniewaz powietrze nie ucieka od razu do gory Pozdrawiam ryszard

ryszard59
30-12-2002, 14:57
dzięki za odpowiedź :sad:

hubert
30-12-2002, 15:14
zibi, mam chyba 11 kW, ale nie jestem pewien. Co do przekonywania cię że to ogrzewanie jest słusznym wyborem to myślę że poprzez forum jest to niemożliwe, ja zdecydowałem się dopiero gdy zobaczyłem na własne oczy.

zibi
30-12-2002, 20:59
Ok Hubert masz świętą rację.
Jeżeli można prosić , to daj mi na priva namiary gdzie można
objrzeć działające ogrzewanie .Zibi

bedi
02-01-2003, 15:52
Wszscy, którzy zastanawiają się nad ogrzewaniem powietrzem powinni koniecznie przez pewien czas pobyć w domu z tym systemem. Niestety mieszkając w USA nie mam wyboru, ale mój dom w Polsce będzie miał staroświeckie grzejniki.
System ten ma następujące wady:
1. Wieje – bo musi, jak nie wieje to nie grzeje
2. Huczy – bo pracują wentylatory, niestety głośniej jest w nocy, ponieważ temperatury przeważnie są wtedy niższe i piec musi się częściej włączać
3. Regulacja przy pomocy zasłaniania kratek jest prymitywna, w moim mieszkaniu są miejsca zimniejsze i cieplejsze i nie da się tego wyregulować
4. W kanałach osadzają się rożne nieciekawe rzeczy, wiem że są filtry, ale są też firmy które zajmują się czyszczeniem tych kanałow. Podobno po takim czyszczeniu przez kilka dni w okolicy czuć swąd i unosi się kurz.
Po kilkuletnim używaniu tego systemu, nie zainstalowałbym go sobie nawet gdyby dawali go za darmo.

03-01-2003, 14:05
bedi, czyba trafiłes poprostu na spapraną robotę, ja mieszkałem w stanach przez 10 lat. Przez ten czas trzy razy zmieniałem dom i tylko w jednym działało to nie za dobrze ( trochę buczało ), ale ta instalacja miała chyba ze 30 lat i piec był byle jaki. W pozostałych domach działało bez zarzutu. W moim domu ( w polsce ) mam takie ogrzewanie instalowane jakieś 3 lata temu i żadne z tych niedogodności nie występują. Nie czuć żadnego przewiewu ani hałasu, regulacja jest ok, a z kanałów nic nie wychodzi ! Zresztą zauważyłem że w nocy piec wogóle nie pracuje bo jak ustawię 22 C w dzień i 17 C w nocy to się wyłącza o 22.00 i startuje dopiero o 6.00 jak wstaję, ale to chyba kwestia dobrego ocieplenia domu. Generalnie ogrzewanie powietrzne TAK, ale nowoczesne urządzenia i dobre wykonanie. Pozdrawiam Robert

zibi
03-01-2003, 14:13
Witam
Chyba z tymi wadami ogrzewania powietrznego nie do końca jest
prawda. Nie mam takiego ogrzewania , ale myślę , że ma ono więcej
zalet niż wad. Przekonują mnie o tym wypowiedzi innych Forumowiczów w wątkach o ogrzewaniu podłogowym ,wentylacji mech.
rekuperatorze . Im jakoś nie przeszkadza podmuch powietrza z
kanałów nawienych i unoszeniu się kurzu ( prawdopodobnie kurz
trzyma się ciepłej podłogi ).Hałas powstający przy pracy
wentylatorów rekuperatora też jest do zniesienia.Mają również
system kanałów w których "coś" się może rozwjać , a co gorsza
muszą mieć - jeżeli chcą - drugi system kanałów do DGP.
W lato aby mieć pełen komfort wentylacji powinni czerpać
powietrze z GWP.Mimo to większość chce to sobie zainstalować
aby podnieść warunki panujące w domu i jednocześnie oszczędzić
na kosztach ogrzewania.Moim zdaniem takie zadania spełnia system
powietrzny , szczególnie w okresach przejściowych . Proszę o
uwagi jeżeli nie mam racji.
Pzdr. Zibi

03-01-2003, 14:14
Do Roberta:

Napisz proszę jaki masz dom (metraż, technologia) i jaką instalację. Jeśli możesz podaj nazwę firmy, rodzaj instalacji, moc itp.
Czy w nocy nie pracuje w ogóle czy też działa wentylacja bez grzania?
Czy regulujesz nawiew/temperaturę niezależnie w pomieszczeniach czy tylko centralnym termostatem?

MCB

bedi
03-01-2003, 15:20
Swoją opinię opieram na kilku miejscach w których udało mi sie przebywać. Jedno z nich to w miarę nowy dom (5 lat), w którym mieszkałem przez kilka zimowych dni. Może nie huczało tak bardzo jaku u mnie w mieszkaniu, ale to tylko dlatego że piec był w piwnicy. Było jednak slychać szum powietrza, były zimniejsze i cieplejsze miejsca.
Ogrzewania powietrzem nie można porównywać do rekuperatora, przekroje rur są o wiele mniejsze, bo ilość dostarczanego powietrza jest znacznie mniejsza.
Co do zanieczyszczeń w rurach, to słyszałem, że stosowanie tych samych kanałów do grzania zimą i chłodzenia latem sprzyja rozwojowi w nich bakterii. Jakby nie patrzeć rury w wodnym systemie CO nie maja żadnego wpływu na jakość powietrza.
W przypadku zaś rekuperatora w rurach występuje powietrze w miarę stałej temperaturze i wilgotoności.
Jak już pisałem ja nie chciałbym tego systemu za darmo, radzę więc wszystkim zainteresowanym aby przed wydaniem kasy spędzili jakiś czas w domu ogrzewnym tym systemem i wtedy podjeli decyzję. Opieranie się na opiniach ludzi z Forum może być bardzo zgubne w skutkach.

03-01-2003, 15:44
Tym bardziej ze Oni te systemy sprzedaja w Polsce.

03-01-2003, 18:02
Witam! Jestem tu po raz pierwszy. Bardzo mnie ten system zainteresował. Zamierzam się zacząć budować w tym roku. Jak myślicie czy piec nadmuchowy ze strony http://www.vigas.pl nadaje się do ogrzewania powietrzem.
Jak by nie było to drewno jest dużo tańsze od oleju (wiem że jest obsługowe ale przy unormowanym sposobie życia jakoś sobie mozna z tym poradzic)
Może ktoś ma już taki zainstalowany i chciałby się podzielić plusami i minusami z użytkowania.
Pozdrawiam
Kolumb

rich
04-01-2003, 04:20
Bedi czy ty przez chwile zastanowiles sie co piszesz?
Sprobuje wyprostowac pare bledow ktore napisales . W USA 98% domow nowo postawionych posiada ogrzewanie w systemie powietrzno -nadmuchowym.Wlacznie z domami z najwyzszej polki czyli od 1mln.$ w gore. zalety:Czyste powietrze dzieki systemowi filtrow zaleca sie je dla alergikow.Utrzymywanie stalej temperatury w pomieszczeniach przez caly rok wraz z automatyka
wilgotnosci.Chlodzenie latem co jest tu nieodzownne ze wzgledu na temperatury.Daje to pelny komfort normalnego zycia plus oszczednosci w zuzyciu gazu.
Z tego co wywnioskowalem z twej wypowiedzi prawdopodobnie mieszkales w wynajmowanym apartamencie lub mieszkaniu .Wlascicielowi nie chce sie lub nie oplaca wymieniac systemu. Pracuje zatem minimum 20 lat.Jesli Masz ochote moge pokazac Tobie tu w USA te systemy jak pracuja prawidlowo. Napisz mi na priva to podam ci moj telefon. Przez 15 lat widziale tu rozne rodzaje ogrzewania wlacznie z parowym sprawnym przez 80 lat.
Nie strasz forumowiczow ze cos tam slyszales lecz konkretnie wskazuj za i przeciw bo tez takie sa.Nie zachowuj sie jak za przeproszeniem dziennikarze z Radia ..nie wspomne jakiego.Milego dnia Tobie zycze.Rich:smile:

04-01-2003, 09:20
Do Richa
Czy wiesz coś o firmie WaterFurnace?
Produkuje ona pompy ciepła grunt-powietrze.
Są dostępne w Polsce (model Premier PK 50hz). Może dotarły do Ciebie opinie dot. tej firmy i jej produktów.
MCB

agagt.pl
04-01-2003, 14:48
rich daj swoje namiary chetnie skontaktuje sie z toba i pogadam

rich
04-01-2003, 21:53
Z wielka przyjemnoscia poszukam Tobie wszystko o tej firmie tylko nie wstydz sie przedstawic .Przeciez nie mamy nic do ukrycia.Przepraszam. Jesli nie chcesz to napisz na moj adres lub priva.Uklony.Rich

bedi
05-01-2003, 20:03
Rich,

Moje obserwacje i subiektywne opinie na temat ogrzewania powietrznego napisałem na forum nie dlatego aby kogoś straszyć ale aby pomóc tym którzy zastanawiają się na wyborem tego ogrzewania.
Po szczegółowym przeczytaniu Twojego postu nie znalazłem miejsca gdzie sprostowałeś moje błędy.
Argument chłodzenia raczej świadzczy przeciwko Tobie. Jak zapewne wiesz w wiekszości stanów latem konieczne jest chłodzenie pomieszczeń, ale też duża część stanów południowych potrzebuje ogrzewania tylko przez kilka (2-3) miesiecy w roku. Ogrzewanie jest wiec w wiekszości domów montowane przy okazji klimatyzacji. Zgodzisz się ze mną, że warunki klimatyczne Polski znacząco odbiegają od warunków np. na Florydzie czy w TN. Raczej dziwi mnie, że tego typu technologie są tak bez przemyślenia importowane do Polski.
Moje wynajmowane mieszkanie zostało wybudowane w 1998, ma więc jakieś 5 lat i jest w okolicy uznawane za jedno z lepszych, to taki kompleks 1000 apartamentów jakich pełno w USA. Nie przypomona więc 20 letniej rudery. Przez te kilka tak podbytu tutaj bywałem w wielu miejscach, i z tych wszystkich miejsc są moje obserwacje.
Tak już na marginesie, to gdy mieszkałem w Kanadzie, w 20 letnim mieszkaniu z ogrzewaniem wodnym, komfort życia w zimie był 100 razy lepszy.
Tym postem ten temat uważam za zakończony a tym którzy wybiorą ogrzewanie powietrzne życzę zadowolenia ze swojego wyboru.

Bedi

06-01-2003, 09:00
Nie chciałbym się zpierać z kolegą bedim, ale nadal uważam że miałeś doczynienia poprostu z byle jak wykonaną instalacją. To się zdarza nawet w ameryce. Ponadto zastanawia mnie Twoja uwaga na temat importowania tych systemów do Polski, przecież pół ameryki i kanada maja dużo surowszy klimat niż Polska, tak więc skoro tam to funkcjonuje to dlaczego w Polsce nie może ?

Myśle że podstawowym problem w Polsce to sposób myślenia, komfort w domu zapewnia się poprzez temperaturę, wilgotność, czystość powietrza i wentylację i do tego stworzone są te systemy, a to że piec działa głośniej niż wodny ma naprawdę znaczenie marginalne, bo i tak stoi w oddzielnym pomieszczeniu i w sypialni go nie słychać, ja natomiast słyszę swoją lodówkę, ale i tak nie zamierzam się jej pozbyć bo uważam że korzyści z jej posiadania są większe niż niedogodności. Pozdrawiam Robert

rich
07-01-2003, 05:22
Robert absolutnie masz racje .Wiecej niz polowa stanow w USA ma klimat bardziej ostry od polskiego.Ten system ogrzewania tu sprawdza sie i praktycznie 98 % apartamentow i domow jest tak ogrzewanych pomimo wszystkich dostepnych technologii.Amerykanie sa praktyczni jesli cos sie nie oplaca to zostaje odrzucone.
Nawiazujac do wczesniejszej wypowiedzi .Skontaktowalem sie z przedstawicielem firmy Water Furnece,Inc. Praktycznie w Stanach
jest male zainteresowanie wymiennikami ciepla lub jak tu sie powiada systemem geotermalnym grzewczo chlodzacym w domach prywatnych.Wiecej stosuje sie w budynkach publicznych.Firma jest notowana na gieldzie i ma sie dobrze jak wynika z jej sprawozdan.Sa jakby trzy czesci WFI INDUSTRIES LTD jest corporacja zarejestrowana w Canadzie w stanie Ontario.WATER FURNECE,INC. zarejestrowana jest jako corporacja z siedziba w Indianapolis w Indianie. Oraz LOOPMASTER INTERNATIONAL ,INC. rowniez z siedziba w Indianie.Ta firma jestfirma instalatorska .W tym tygodniu bede widzial zamontowany system .postaram sie wiecej o nim napisac. Zpunktu widzenia technicznego jest bardzo ciekawy.Pozdrawiam Rich

JerzyB
07-01-2003, 17:51
http://www.versatech.pl

T_Tomek
08-01-2003, 00:46
No zdrowo namieszaliście mi w głowie. Jestem przed wyborem systemu grzewczego i zaczynam się wahać. Moje wątpliwości budzi działanie takiego ogrzewania w chwili braku zasilania w energię elektryczną co zdarza się zimą np. przy zerwaniu linii energetycznych. Może przesadzam, ale skoro bezwładność cieplna jest mała to przy braku pracy silników do nadmuchu budynek może się wyziębić. Czy ten aspekt jest jakoś rozwiązany. Nie rozumiem też argumentu na korzyść ogrzewania powietrzem, że można ograniczyć ilość kominów w domu. Na zakończenie, przeczytanie skrajnych opinii jest bardzo cenne i pomaga wyrobić sobie własne zdanie, ale skakanie sobie do oczu jest poprostu niesmaczne. Nie mam jeszcze własnego stanowiska, ale pozdrawiam tych "za" i tych "przeciw".

megi010
08-01-2003, 11:47
eee.. nie jest tak źle, przecież aby dom ci się wyziębił trzeba kilkanaście godzin a takie przerwy w prądzie się raczej nie zdarzają, no chyba że będzie jakaś katastrofa i zabraknie na kilka dni, ale wtedy to już żadne nowoczesna ogrzewanie nie pomoże i pozostaje napalić w komiku lub podłączyć sobie generatorek na ropę. Co do kominów to prawda ale w połowie, bo ogrzewanie dostarcza świeże powietrze, ale go nie usuwa, tak więc żeby nie budować kominów trzeba mieć wentylator wyciągowy ( lub reku ), by the way jest to calkiem niegłupie, bo będzie taniej niż budowa kominów.

08-01-2003, 11:53
Witam.
Jestem praktycznie na 95% zdecydowany na ogrzewanie nadmuchowe. Myślałem o firmie instalatorskiej, ale z tego co widzę - parę osób (w celu minimalizacji kosztów) same montują ten system - układ kanałów, piec itd. Mam prośbę: jeżeli ktoś ma doświadczenie w kładzeniu kanałów i mógłby mi udzielić na priva parę rad to byłbym wdzięczny (np chyba dobrze zaplanować kanały przed wylaniem stropu?, itp.).
Pozdrawiam forumowiczów.
Rafał
[email protected]

T_Tomek
09-01-2003, 14:40
Są wśród forumowiczów użytkownicy takiego ogrzewania. Czy macie trochę odwagi by skrytykować swoje systemy, bo nie wierzę, że nie ma w nich słabego punktu. Myślę, że zdania krytyczne będą dużo cenniejsze dla mnie niż chwalenie, bo ono wygląda tu zachęcająco.
Co myślicie o stwierdzeniu: w Ameryce popularność systemu wynika z innej mentalności i podejścia do problemu "własny dom". Jak wnioskuję z obserwacji rotacja właścicieli domów jest większa niż w Polsce, więc wszelkie instalacje w domu trzeba zrobić jak najmniejszym kosztem skoro ma się go zamiar kiedyś zmienić. My często budujemy na całe życie i jeszcze dla następnych pokoleń. Z czego wynika, że u nas jest takie ogrzewanie mało popularne skoro jast takie dobre, a nawet doskonałe? Skąd taka szalona różnica w popularności systemu Ameryka-Europa. W Ameryce nie tylko ogrzewa się dom, ale też klimatyzuje i logiczne jest, że te same rury można wykorzystać do tego i do tego, ale dlaczego nie robi się tego tutaj. Zaznaczam, że Amerykę znam tylko z telewizji. Czy nie można tego odnieść np. do kangurów z Australii i zajęcy w Polsce. Oba zwierzątka fajnie podskakują, ale zajęcy jest u nas trochę więcej. Nie miejcie mi za złe porównania, ale zanim uzbroję swój dom muszę być pewien, że robię dobry wybór, a forum służy do wymiany opinii.

zibi
09-01-2003, 19:44
Przyłączam się do poprzedniego postu
Robert , Megi10 , Hubert ustosunkujcie się do tego !!!!!!
W innych wątkach poruszana jest sprawa unoszenia się kurzu -
jak to w końcu jest ? Na początku bloku Wymiana Doświadczeń
anonim napisał o zimnych ścianach i uczuciu chłodu .
Użytkownicy tego systemu odpowiedzcie na te wątpliwości.
Zibi

09-01-2003, 22:34
Ja do powyższych uwag dodałbym jedną może prozaiczną ale czasami istotną, jak wygląda suszenie mokrych ubrań w takim domu. Przy instalacji z grzejnikami wstawiasz buty narciarskie pod grzejnik i są suche rano, a tu?

T_Tomek
10-01-2003, 10:34
Użytkownicy.
Następna sprawa, która mnie zastanawia: INSEKTY. Czy kanały montowane w podłodze nie sprzyjają robalom. Nie piszczie tylko, że nie macie ich w domu, albo że nie wchodzą do rur bo są kulturalne.
Jak rozwiązaliście problem czyszczenia przewodów z uwięzionych w nich robaczkach, czy jakichkolwiek zanieczyszczeniach, a może wydmuchiwane z większą siłą powietrze załatwia sprawę. Jak sobie radzicie w przypadku gdy wpadnie do kanału drobna rzecz np. wielkości guzika, małej zabawki dziecięcej, czy drobne produkty spożywcze np. pestka słonecznika, okruchy ciastka itd. O tego typu rzeczy jest łatwo gdy mamy małe dzieci lub takie dzieci nas odwiedzą. Również zwierzęta domowe mogą coś zawlec w pobliże kratki albo i my sami przy zamiataniu podłogi nasypiemy do środka trochę piasku.
Kolejne pytanie czy w pobliżu wylotów powietrza nie obserwujecie większego zabrudzenia ścian. Ja widziałem wyraźne smugi przy tradycyjnym grzejniku (konwektory czy jak im tam) gzie przepływ powietrza jest dużo mniejszy.
Dla wyjaśnienia - nie atakuję systemu, przeciwnie wysyłam zapytanie do oferentów. Mam przy sobie przeciwnika z którym "kłócę się" i wiem, że jeden z nas ustąpi tylko który?

10-01-2003, 13:29
hmm.... sporo pytań, ale dobra. Na początku małe wyjaśnienie, nie mam na celu przekonywać nikogo do tego ogrzewania, zabierając głos na tym forum chciałem poprostu zaprzeczyć pewnym nieprawdziwym opiniom ( strasznie mnie spieniły ), które można było tu przeczytać, a każdy z was powinien dobrze zapoznac się z tą technologia ( najlepiej zobaczyć ) i podjąć decyzję w oparciu o fakty a nie moje czy inne wypowiedzi.

Znane mi wady :
1. Cena, niestety w polsce jest on droższy niż rozwiązanie z grzejnikami
2. Gabaryty, napewno w porównaniu do rurek z wodą kanały z powietrzem są sporo większe a i piec zajmuje więcej miejsca
3. Wykonawcy, mało jest profesjonalistów
4. C.w.u. , potrzebny jest zasobnik na wodę

W odpowiedzi na pytania:

kurz i zabrudzenia, jak już pisałem, nic takiego nie ma miejsca, przy grzejnikach jest inaczej bo tam powietrze nie jest filtrowane

insekty, nigdy nie zauważyłem czegoś takiego a z tego co wiem to amerykanie nie czyszczą tych kanałów

suszenie ubrań ( ?!) , ja wrzucam je do suszarki

jak mi coś wpadnie do kratki, to wyjmuję kratkę i to wyciągam, chyba że to jakieś śmieci to wkładar rurę odkurzacza i ssss..

Co do samej popularności, to znając naród amerykański, przeważyła praktyczność, a dlaczego nie jest to tak popularne w europie ? Nie wiem, w stanach grzejniki były ale zostały wyparte już 30 lat temu. Pamiętajcie że budownictwo jednorodzinne w stanach i w europie to zupełnie co innego, tam chyba z 90% ludzi mieszka w domach i nikt nie buduje domu metodą gospodarczą, tak więc ten przemysł jest dużo bardziej rozwinięty. Ja mam w moim domu oprócz ogrzewania nadmuchowego mam sporo amerykańskich technologii ( rury do wody nibco, izolację ecofiber, odkurzacz centralny, czy choćby głupi rozdrabniacz pod zlewem ) starałem się poprostu wykorzystać to co mi się u nich podobało.

Pozdrawiam wszytkich
Robert

10-01-2003, 13:36
On 2003-01-10 14:29, Anonymous wrote:
kurz i zabrudzenia, jak już pisałem, nic takiego nie ma miejsca, przy grzejnikach jest inaczej bo tam powietrze nie jest filtrowane

filtrowanie powietrza odbywa się w znacznej odległości od kratki wylotowej, po drodze (w kanale powietrznym) zanieczyszczenie powietrza ma jednak miejsce.

10-01-2003, 14:04
nie wgryzam się w niuanse techniczne, Tomek pytał czy kurzy i brudzi to napisałem że nie.

Robert

10-01-2003, 14:09
Robert, to nie jest niuans. Dla mnie to jest sprytny chwyt sprzedających, filtrowane jest powietrze zewnętrzne (filtr znajduje się przy piecu) i ma to na celu uniknięcie zassania brudów z czerpni. A w kanałach kurz się rozwija, sprawa wychodzi na jaw po pewnym czasie użytkowania (tym szybciej im wilgotniejsze jest powietrze w kanałach).

10-01-2003, 14:42
Proszę zauważyć, że filtrowane jest powietrze powrotne.
Do pomieszczeń dostaje się powietrze przefiltrowane pochodzące z obiegu i świeże zza okna - też przefiltrowane (bye bye komary :smile:
Owszem, w kanałach powrotnych na pewno coś się zalęgnie, ale znaczną część zanieczyszczeń wyłapie filtr i recyrkulowane powietrze będzie na pewno czystsze od powrotnego.
Wydaje mi się, że wyłapane zostaną zanieczyszczenia z pomieszczeń natomiast może do obiegu dostać się coś co się namnoży w samych kanałach. Wobec tego dużo zależy od filtru i tego czy powietrze recyrkuluje czy jest wyrzucane z domu (w takiej sytuacji przydał by sie rekuperator, ale to już inna historia).
MCB

10-01-2003, 14:49
MCB, zgoda. Chodziło mi tylko o to żeby nie mylić jakości powietrza przy piecu z tym, które wypływa z kratki w pomieszczeniu.

10-01-2003, 15:16
MCB ma rację, powietrze które jest nawiewane do pomieszczeń jest przefiltrowane bez względu czy zostało pobrane z czerpni zew, czy z domu.

I nie bójcie się, nic się nie zalęga, przynajmiej u mnie żaden "obcy" z kanału nie wyszedł. A po tym jak się dowiedziałem że 1/3 masy poduszki to bakterie i roztocza, takie sprawy wydają się błache. he he.

Robert

10-01-2003, 15:37
Jestem zdecydowanym zwolennikiem ogrzewania powietrznego i takie też zainstaluję u siebie. Na pewno opiszę jak się sprawdza.
Jakie wady? Widzę pewne zagrożenie związane z zastosowaniem centralnej czerpni powietrza. Do takiej instalacji można łatwo wpuścic gaz usypiający, odczekać kwadransik i brać sie z koleżkami do roboty. Pomyślę jak temu zaradzić. Jakieś pomysły?
MCB

ppp.j
10-01-2003, 17:05
Ja planuję tak. Kominek + piec olejowy (u mnie brak gazu z instajacji). Zasilanie OP z czerpni poprzez GWC. Czerpnia umieszczona będzie w ścianie za garażem który przytulony jest do domu tworząc kącik 4,5 x 5 m bez okien. W tym kącie planuję umiescić wiatę pod którą będzie składowane drewno do kominka. Zasysane powietrze przechodić będzie między ułożonymi szczspami drewna do czerpni porywając trochę zapachu drewna (mam nadzieję że nie będzie to zapach nieprzyjemny). Co do doświadczeń amerykańskich. Ja również spędziłem trochę czasu za Wielką Wodą na szrokościach NY(lataem gry jest gorąco to przy wilgotności 100% jak w pralni a zimy takiej jak tam w Polsce nie przeżyłem. Zminiłem kilka mieszkań, wizytowałem wiele domów i przyznam nie widziałem innych systemów jak OP. Być morze czasami coś szwankowało ale dla gości było to niezauważlne. Jeżeli ktokolwiek z forumowiczów miał jakieś negatywne doświadczenia z OP to akurat był to jego niefart. Generalnie gdy system jest prawidłowo wykonany jest O.K. Przynajmniej ja w to wchodzę
P.J.

ppp.j
10-01-2003, 17:12
Ja planuję tak. Kominek + piec olejowy (u mnie brak gazu z instajacji). Zasilanie OP z czerpni poprzez GWC. Czerpnia umieszczona będzie w ścianie za garażem który przytulony jest do domu tworząc kącik 4,5 x 5 m bez okien. W tym kącie planuję umiescić wiatę pod którą będzie składowane drewno do kominka. Zasysane powietrze przechodić będzie między ułożonymi szczspami drewna do czerpni porywając trochę zapachu drewna (mam nadzieję że nie będzie to zapach nieprzyjemny). Co do doświadczeń amerykańskich. Ja również spędziłem trochę czasu za Wielką Wodą na szrokościach NY(lataem gry jest gorąco to przy wilgotności 100% jak w pralni a zimy takiej jak tam w Polsce nie przeżyłem. Zminiłem kilka mieszkań, wizytowałem wiele domów i przyznam nie widziałem innych systemów jak OP. Być morze czasami coś szwankowało ale dla gości było to niezauważlne. Jeżeli ktokolwiek z forumowiczów miał jakieś negatywne doświadczenia z OP to akurat był to jego niefart. Generalnie gdy system jest prawidłowo wykonany jest O.K. Przynajmniej ja w to wchodzę
P.J.

11-01-2003, 08:30
MCB, mój znajomy też miał takie obawy z gazem w czerpni zewnętrznej , zrobił ją sobie w podbitce dachu, tak że nikt nie wiem gdzie ona jest ( nawet mi nie powiedział ). Ja myślę że to przesada, ale w dzisiejszych czasach...

Robert

megi010
13-01-2003, 12:28
Robert, co miałeś na myśli podając cenę jako wadę ?

Nas ogrzewanie nadmuchowe kosztowało jakieś 20% więcej niż tradycyjne, ale gdyby do kosztów tradycyjnego doliczyć jakąś wentylację ( np. nawiewniki okienne ) czy pokojowe nawilżacze powietrza to się okaże że nadmuchowe wychodzi taniej. Nie mówię już o klimie, jeszcze nie mam, ale dołożenie jej to ok. 8.000, gdybym nie miała ogrzewanie nadmuchowego i chciała sobie zrobić klimę, choćby taką okienną to dla 5 pokoi kosztowało by to co najmniej 15.000 ( 2500 kima okienna w castoramie + montaż ). No i miałabym takie klocki w oknach, beee.

Myślę że cena po kwestia dyskusyjna, bo zależy jak się policzy.

zibi
15-01-2003, 14:47
Witam
Byłem wczoraj w Legnicy w siedzibie Polskiego-Komfortu.
Oglądałem trzy instalacje nadmuchowe - dwie z Lennoxem i jedną z
Carrierem . Oto moje uwagi :
1 HAŁAS - naprawdę nie słychać żadnego szumu powietrza ani pracy
pieca . Słychać szum pieca dopiero w pomieszczeniu gospod.
2 PODMUCH-PRZECIĄG kratki nawiewowe skirowane są na okna , żadnego powiewu nie czuć .
3 KURZ - instalacje pracują ok. 2-3 lat , kratki są czyste jak i
powierzchnia wokół nich
4 PRACA PIECA - piec włączał się co 20-30 min. W domu tego się
nie czuło.
5 TEMPERATURA - jest równomierna w całym domu. Temp. odczuwalna
jest wyższa niż faktyczna.
6 AUTOMATYKA - piec reaguje szybko na zmiany temperatury.Szybko
atmosfera w domu przechodzi z trybu nocnego w dzienny.
System ten , to faktycznie 3 w jednym : ogrzewanie + DGP,
wentylacja i klimatyzacja.
Podobało mi się . Dla mnie najważniejszym argumentem była szybkość ogrzania domu ze stanu podtrzymania ok.7-8 C do stanu
normalnego 21 C
PS tematu bakterii w kanałach nie poruszałem bowiem dwie
instalacje były wykonane w domach lekarzy . Zibi

Alanta
15-01-2003, 16:02
Ten system ma jeszcze jedną zaletę - nie da się go ukraść i sprzedać na złom - a to częsta plaga na budowach :smile:

17-01-2003, 20:53
zibi, widzę że się przekonałeś

pozdrawiam
Robert

rafał_27
18-01-2003, 09:05
hmmm. mam dziwne miszane uczucia. Kilka postów wyżej, jeszcze jako anonim prosiłem o wskazówki - jak samemu położyć to ogrzewanie i na co należy zwrócić uwagę. A tu żadnej odpowiedzi... Czyżby te peany nt ogrzewania nadmuchowego cytowane na Forum pochodziły tylko i wyłącznie od sprzedawców i instalatorów tego systemu - ludzi, którzy zarabiają na jego instalacji i daletgo nie chcą się podzielić swoim know-how :sad: ? mam nadzieję, że nie. Więc ponawiam swoją prośbę: co jest ważne, gdzie kupić odpowiednie kanały, piece itd. Jak rozmieszczać kratki i wszystko, wszystko na co należy zwrócić uwagę.
pozdrawiam
[email protected]
lub [email protected]
Rafał

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: rafał_27 dnia 2003-01-18 10:07 ]</font>

zibi
19-01-2003, 12:19
Do Rafała .
Wszystkie główne elementy systemu możesz kupić w firmach , które to sprzedają . Kanały wiem , że robią sami do konkretnego
zlecenia . Kanały są z blschy ocynkowanej i ocieplone wełną .
Kratki wywiewowe są nad oknami ok.0,5 m od ściany .Wywiew jest
w przedpokoju.Będąc w Legnicy byłem świadkim rozmowy klienta z
firmą , który kładł sobie sam kanały - wyszło tak , że prosił o
pomoc. Kanały łatwo położyć - trudniej zrealizować bezgłośną i
wydajną pracę. Ja wolę zlecić to specjalistom , niż póżniej
dwa razy poprawiać . Ale to jest moje zdanie . Zibi

megi010
20-01-2003, 07:55
Rafał, myślę że nikt nie pisze jak to zrobić bo mało kto się za to bierze bez pomocy firmy. Przeszukaj wątek, pisało tam parę osób że sami kładą kanały, może coś ci podpowiedzą. Ja wiem tylko tyle że trzeba mieć dobry projekt, bo bez tego ani rusz.

rafał_27
20-01-2003, 09:37
jeszcze jedna uwaga:
będąc wczoraj (niedziela) w kościele, gdzie jest ogrzewanie nadmuchowe zauważyłem coś takiego. "patrząc od góry": ładna zielona choinka, ładna, dalej ładna i zaczyna się kratka nadmuchowa: choinka wysuszona, żółta, brzydka, kratka się kończy i choinka z powrotem ładna zielona aż do podłogi. Może temp. za wysoka, może za duży powiew powietrza - nie wiem, jednak to daje do myślenia...

w_dlugi
20-01-2003, 09:44
Mam wykonany projekt ogrzewania nadmuchowego do mojego nowobudowanego domu. Dzieki wam projekt ten przeszedl ewolucje: podzial na strefy, tlumiki itp. Moje obawy budzi tylko nagrzewnica. Wydaną mam nagrzewnicę firmy Miller. Opinie tu wymieniane nie były dla niej pozytywne, ale też nie wypowiadał się nikt kto taki typ nagrzewnicy użytkuje. Chcę aby wykonawca bral odpowiedzialność za całość instalcji, i nie chcę na nim wymuszać zmiany typu nagrzewnicy. Jak ją oglądam od środka, jest to urządzenie dość prymitywne, opróćz wymiennika poskładane raczej z handlowych typowych podzespołów. Czy mam się czego obawiać? Może ktoś z Was już użytkuje taką nagrzewnicę i ma uwagi. Z góry dziękuje za opinie.

hubert
20-01-2003, 19:34
w_długi miller to piec amerykański tylko raczej z dolnej półki i model starawy, przez to pracuje nieco głośniej, zużywa więcej gazu i ma słabszą automatykę niż nowsze konstrukcje. Pozatym firma jest nie obecna w polsce. Proponuję raczej rozejrzeć się za piecem kondensacyjnym, wbrew pozorom różnica w cenie jest niewielka, a różnica technologiczna to przepaść. Poszperaj na amerykańskich stronach producentów pieców.

Uważaj na projekt, obecność tłumika mówi że coś jest nie tak.

zibi
23-01-2003, 14:56
Witam
Czy ktoś z Was spotkał się z piecem elektrycznym do ogrzewania
powietrznego . Dla mnie alternatywą jest propan , a chciałbym
tego nośnika uniknąć. Zibi

sebo
23-01-2003, 18:01
Zibi, nie myślałeś o piecu firmy Tecnoclima. Wymienny palnik olej/gaz.

zibi
23-01-2003, 20:43
Sebo
Kto wykonuje instalację z tymi piecami ?
Mimo wszystko są elektryczne piece do wodnego co , czy faktycznie nie ma do powietrza ?
Przecież to taka bardziej elegancka dmuchawa z regulacją .
Zibi

ppp.j
24-01-2003, 10:43
Szukałem tych pieców w internecie i znalazłem że piece Tecnoklimy mają cofnięte certyfikaty http://www.igng.krakow.pl/CERTYFIK/cercof.htm
Czy ktoś wie co się stało i dlaczego?
A może ktoś z Tecnoklimy zabierze głos.
Czy tylko ta firma ma piece nadmuchowe gaz-powietrze?
PJ

28-01-2003, 09:34
pewnie że sa piece elektryczne, każdy szanujący się producent ma taki w swojej ofercie. Co do technoclimy to nie żałował bym bardzo że nie mają certyfikatów bo to włoszczyzna. Jeżeli już ogrzewanie powietrzne to sprzęt "made is USA".

Robert

p.s. ciekawy artykuł w Ładnym Domu z lutego br.

28-01-2003, 10:27
>Ja do powyższych uwag dodałbym jedną może prozaiczną ale >czasami istotną, jak wygląda suszenie mokrych ubrań w takim >domu. Przy instalacji z grzejnikami wstawiasz buty narciarskie >pod grzejnik i są suche rano, a tu?

Odpowiem od razu na kilka pytań.
1.Z suszeniem problemu nie ma - a wręcz przeciwnie - stawiasz suszarkę nad kratką i suszenie jest ekspresowe w porównaniu z położeniem obok kaloryfera.

2.Kurz - kanały i piec kurzu nie produkują.
Jak ktoś lubi syf i nie sprząta to może mieć problemy z tym że ISTNIEJĄCY w chacie kurz zostanie uniesiony w powietrze, niemniej SPORA jego część zostanie wessana przez kanał powrotny i pozostanie na filtrze.
W efekcie kurzu jest MNIEJ niż przy tradycyjnymn ogrzewaniu.

3. Brak prądu - taki sam problem jak przy tradycyjnym ogrzewaniu, gdzie też piec i pompa bez prądu nie pójdzie.
Co stracisz na szybszym ochłodzeniu to zyskasz na szybszym powrocie do żądanej temperatury.
U mnie piec nagrzał NIGDY nie ogrzewaną chatę (grzane było punktowo kilka pomieszczeń na piętrze) do dobrej temperatury w godzinę.
Zużycie gazu po pierwszym uruchomieniu za okres połowa grudnia-połowa stycznia (w większości duże mrozy) ok. 600 m 3 gazu GZ 35 - za 361 złotych.
Potem już koszty spadają.
Chata ma 116 m2 powierzchni netto.

4. Wady - mam jeszcze niewystrojoną instalację i niezabudowaną kotłownię - w efekcie praca instalacji (jednej odnogi) jest słyszalna - zbyt mocno.

5. Zalety - koszt całkowity instalacji zamknie mi się w 15 000 zł
Rzadko w tej cenie zamyka się instalacja wodnego CO.

Cavallino

rafał_27
28-01-2003, 11:58
hej Cavallino

ja też bym chciał, żeby mnie instalacja w kosztach wyniosła do 15 000 zł. ALe potrzebuję jakichś wskazówek i zasad odnośnie projektu i realizacji tego systemu. Na tym forum już prosiłem o info na maila jak to zrobić - ale tu są chyba sami instalatorzy i żaden nie podpowiedział mi co i jak samemu można zrobić, żeby było taniej. Więc do Ciebie Cavallino mam wielką prośbę: jak robiłeś tę instalację i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Pozdrawiam
rafał
[email protected]

28-01-2003, 14:40
[quote]
On 2003-01-28 12:58, rafał_27 wrote:
hej Cavallino

>ja też bym chciał, żeby mnie instalacja w kosztach wyniosła do >15 000 zł.

Ciężko będzie - u mnie sytuacja trochę dziwna bo w trakcie budowy na pysk wyleciał główny wykonawca chatyy montował rury to i kasy za robociznę nie zobaczył.
Za to nie oddał palant projektu.

>jak robiłeś tę instalację i na co trzeba zwrócić szczególną >wagę?

Wszystko było kupione w firmie ITS Klima w Poznaniu.
Oni też projektowali instalację i podłączali piec.
Handlują sprawnie, ale robocizna idzie im kiepsko - kiepska organizacja, bo montażyści sprawni.

Mam trzy rury między parterem i piętrem (dom podniesiony o 1 bloczek), które grzeją parter dmuchając w dół anemostatami i piętro dmuchając w górę kratkami w podłogach.
Rur jest bardzo mało w efekcie, do tego stopnia iż za duża jest moc wenta na piecu.
Piec Lennox 14 kW.

Cavallino

hubert
03-02-2003, 11:25
Cavallino, cena wyszła ci dobra ! Ja przy tym samym piecu zapłaciłem kilk tysięcy więcej, tylko że od A do Z robiła mi jednas firma no i instalacja bardziej rozbudowana. Ja też mam piec Lennox 14 kW, jak ci się sprawdza ?

p.s.
Przeczytałem artykuł w Ładmym Domu o ogrzewaniu nadmuchowym, myślę że jest dosyć dobry, choc chyba nie do końca rzetelny. Pozatym dziwi mnie podawanie np. pieców Araj jako urządzeń do domów.

ppp.j
03-02-2003, 12:16
Mam pytanie do praktyków. Jak pogodziliście OP z CWU? Planuję zrobić tak. Kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza jeśli się uda to w systemie grawitacyjnym. To grzeje przez cały czas ale jak najrozsądniej uzyskać ciepła wodę? Jako ogrzewanie awaryjne lub wtedy gdy mnie lenistwo dopadnie instaluję nagrzewnicę olejową (kompletny brak szans na gaz ziemny a LPG jest porównywalne z olejem). Jeżeli zastosuję wymiennik przeponowy gaz-gaz otrzymam powietrze do rozprowadzenia ale jak uzyskać CWU. Latem planuję system solarny ale co zimą? Dogrzewanie elektryczne wody wpędza mnie w maksymalny przedział cenowy kosztów a między innymi cały ten system jest po to bym na nędznej emeryturze nie musiał spędzać zimy w kuchni przy kozie opalanej trocinami. Jeżeli wybiorę wymiennik gaz-woda to mam ciepłą wodę którą mogę wykorzystać do podgrzewu zbiornika z CWU ale muszę zainstalować nagrzewnicę woda-powietrze by rozprowadzić ciepło. Troszkę zalatuje mi to instalacją CO.
Drugi dylemat to gdzie i jak łączyć kanały rozprowadzające ciepłe powietrze? Jeżeli tuż przed kratkami nadmuchowymi to muszę ciągnąć podwójne przewody - jeżeli od strony nagrzewnicy to jak zrobić by powietrze płynęło przez kanały a nie przez kominek i by to działało automatycznie? Gdy konsultowałem ten problem z panem w sklepie sugerował bym turbiną z pieca wyciągał powietrze z otoczenia kominka ale sam zaznaczył że ten system może zasysać spaliny z wewnątrz kominka poprzez szczeliny do omywania powietrzem szyb. Praktycy i użytkownicy kominko-pieców nadmuchowych proszę podajcie jak rozwiązywaliście nadmuch i CWU. A może ja coś źle kombinuję?

ppp.j
03-02-2003, 12:21
Mam pytanie do praktyków. Jak pogodziliście OP z CWU? Planuję zrobić tak. Kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza jeśli się uda to w systemie grawitacyjnym. To grzeje przez cały czas ale jak najrozsądniej uzyskać ciepła wodę? Jako ogrzewanie awaryjne lub wtedy gdy mnie lenistwo dopadnie instaluję nagrzewnicę olejową (kompletny brak szans na gaz ziemny a LPG jest porównywalne z olejem). Jeżeli zastosuję wymiennik przeponowy gaz-gaz otrzymam powietrze do rozprowadzenia ale jak uzyskać CWU. Latem planuję system solarny ale co zimą? Dogrzewanie elektryczne wody wpędza mnie w maksymalny przedział cenowy kosztów a między innymi cały ten system jest po to bym na nędznej emeryturze nie musiał spędzać zimy w kuchni przy kozie opalanej trocinami. Jeżeli wybiorę wymiennik gaz-woda to mam ciepłą wodę którą mogę wykorzystać do podgrzewu zbiornika z CWU ale muszę zainstalować nagrzewnicę woda-powietrze by rozprowadzić ciepło. Troszkę zalatuje mi to instalacją CO.
Drugi dylemat to gdzie i jak łączyć kanały rozprowadzające ciepłe powietrze? Jeżeli tuż przed kratkami nadmuchowymi to muszę ciągnąć podwójne przewody - jeżeli od strony nagrzewnicy to jak zrobić by powietrze płynęło przez kanały a nie przez kominek i by to działało automatycznie? Gdy konsultowałem ten problem z panem w sklepie sugerował bym turbiną z pieca wyciągał powietrze z otoczenia kominka ale sam zaznaczył że ten system może zasysać spaliny z wewnątrz kominka poprzez szczeliny do omywania powietrzem szyb. Praktycy i użytkownicy kominko-pieców nadmuchowych proszę podajcie jak rozwiązywaliście nadmuch i CWU. A może ja coś źle kombinuję?

ppp.j
03-02-2003, 12:33
Zapomniałem dodac jeżeli można prosić o podanie typów i producentów pieców i nagrzewnic jakie zastosowaliście i ocenę ich pracy to byłoby to wspaniale.
Z góry dziękuję. ppp.j

hubert
03-02-2003, 12:37
dla mnie przekombinowane, ja bym zrobił tak:
zbiornik na LPG
pien nadmuchowy ( najlepiej kondensacyjny )
gazowy pojemnościowy podgrzewacz wody
kominek z wyprowadzenim ciepła w okolicy kratki powrotnej pieca

może to nie najtańsze rozwiązanie ale na pewno skuteczne, u mnie tak jest i działa ok.