PDA

Zobacz pełną wersję : RollBorder - wymiana lub co zamiast niego ?



OldDiver
28-09-2011, 12:52
Istniejący rollborder (drewniany z półwałków) tak przegnił ze nadaje sie na podpałkę. Na wiosnę są dwie opcje wymienić go na nowy drewniany (nie chce plastiku) lub może coś innego. Czy jest macie jakieś propozycje.
Czy jest jakaś metoda zabezpieczenia, nasączenia tego drewna rollbordera abym nie musiał po go tak szybko wymieniać?

dzabij
28-09-2011, 13:49
Istniejący rollborder (drewniany z półwałków) tak przegnił ze nadaje sie na podpałkę. Na wiosnę są dwie opcje wymienić go na nowy drewniany (nie chce plastiku) lub może coś innego. Czy jest macie jakieś propozycje.
Czy jest jakaś metoda zabezpieczenia, nasączenia tego drewna rollbordera abym nie musiał po go tak szybko wymieniać?

Jezeli chodzi o roll-border to albo z innego drewna (modrzew, egzotyk,) albo chemia taka jaką impregnowalo się kiedyś słupy / podkłady kolejowe. Ale to strasznie cuchnie a egzotyk i modrzew tez kiedys przegnije od kontaktu z ziemią.

Ja bym proponował obrzeża z kostki granitowej, tej takiej ciut większej (10 cm). Sąsiad zrobił jakieś 70-80 mb, wyszło mu dwie tony kostki. Do tego kilka worków piasku i cementu. Materiał razem poniezej 1000 PLN (robił sam, 2 weekendy). No i w zasadzie temat wyczerpany dożywotnio.

magnolia
29-09-2011, 07:52
obejrzyj sobie w internecie eko-bord. To co prawda jest plastik, ale nie taka falista listwa pcv- jest bardzo porządny, gruby, bardzo mało wystaje i łatwo się go montuje.
http://www.ekobord.pl/galeria

Aga-Białystok
29-09-2011, 15:03
Istniejący rollborder (drewniany z półwałków) tak przegnił ze nadaje sie na podpałkę. Na wiosnę są dwie opcje wymienić go na nowy drewniany (nie chce plastiku) lub może coś innego. Czy jest macie jakieś propozycje.
Czy jest jakaś metoda zabezpieczenia, nasączenia tego drewna rollbordera abym nie musiał po go tak szybko wymieniać?

Ile lat miały te rollbordery?

duduś
29-09-2011, 18:04
dlatego my robimy z podkładów kolejowych ( pachnie tylko przez pierwszy okres ) a trochę właśnie z tej dużej kostki granitowej - nie wychodzi drogo !

OldDiver
03-10-2011, 07:11
Ile lat miały te rollbordery?

Nabyłem dom z rollborderami. Chyba 3 -4 lata.

krajobraz
12-10-2011, 10:51
Wszystko też zależy od tego co takie bordery mają odgradzać, czy np. trawnik od ścieżki (powiedzmy żwirowej), czy od rabaty wysypanej korą. Od tego trzeba uzależnić materiał, z jakiego będą wykonane. Osobiście mam "dwójkę" faworytów:
1. obrzeża typu ekobord (niekoniecznie tej firmy, są też tańsze, a równie dobrze odpowiedniki np. gala bord), montaż jest łatwy, a obrzeże jest później praktycznie niewidoczne.
2. obrzeża excelegde- to już wyższa półka cenowa, ale mają obrzeża wykonane również z aluminium i stali. Po zamontowaniu również są niewidoczne.

Nie polecam natomiast obrzeży typu "trim bord", które owszem, ładnie wyglądają po zamontowaniu (tzn. prawie nie wyglądają:) ) i są elastyczne, więc nie sprawiają problemów, ale mają duży problem z utrzymaniem linii prostej, jeśli taka jest wymagana- sprzedawane są w rolkach, może dlatego.

OldDiver
12-10-2011, 12:51
U mnie odgradzają rabaty wysypane korą od trawnika.
Jakoś do plastiku, aluminium nie mogę się przekonać. Stawiam na drewno. Choćbym miał co trzy lata wymieniać !!! Już jedną wojnę "drewnianą" wygrałem z żoną która meble ogrodowe chciała (teraz będę pisał z obrzydzeniem) .... metalowe.

Matskocz
13-10-2011, 11:32
Zwracaj uwagę na sposób impregnacji drewna, żeby nie były impregnowane powierzchniowo, a cisnieniowow. Zdecydowanie zwiększa wtedy to ich trwałość.

OldDiver
13-10-2011, 12:04
No dobra ! A kto sprzedaje takie cisnieniowe? Z mojego wywiadu w internecie wynika że jedynymi szeroko dostępnymi są te rollbordery z marketów budowlanych . A czy sa one impregnowane w ogóle a tym bardziej ciśnieniowo?

Aga-Białystok
14-10-2011, 09:28
Wydaje mi się, że jak mają taki zielonkawy odcień znaczy się są impregnowane ciśnieniowo.

PrzemoPiotr
23-05-2014, 10:58
Osobiście proponuję rollbordery ceramiczne - doskonała estetyka, niezniszczalne, łatwe w utrzymaniu czystości....
Jest taka firma w Mysłowicach, produkuje takie rollbordery,pozdrawiam

OldDiver
23-05-2014, 11:11
W moim przypadku temat nieaktualny - zastosowałem rollbordery betonowe Batardu. Ładne, funkcjonalne ale ... drogie :-(