PDA

Zobacz pełną wersję : Co zrobić na szybko po zakupie działki?



samotnik
29-09-2011, 13:25
Kupiłem w końcu działkę, ale jeszcze muszę trochę pomyśleć nad koncepcją budowy i domu jako takiego, znaleźć architekta itd. Zastanawiam się, co mogę zrobić już teraz, zwłaszcza zanim przyjdą śniegi, co nie wymaga formalności, projektów, a co warto mieć. Po prostu szkoda mi czasu tylko na siedzenie i rozmyślanie. Przychodzi mi do głowy:

* wykonanie mapy do celów projektowych
* ogrodzenie
* jakieś formalności do przyszłego pozwolenia na budowę typu wypis/wyrys z planu zagospodarowania (zwłaszcza jakieś długotrwałe - jakie?)

Może coś z trawnikiem? Działka ma 22a i jej spora część w ogóle nie weźmie udziału w przyszłych pracach budowlanych, może warto tam już coś robić (na razie jest badylasta, nieładna trawa)?

Nie wiem, rzucajcie pomysłami.

Empus
29-09-2011, 13:41
Co do mapy do celów projektowych ważna jest chyba tylko 6 m-cy jeśli się nie mylę, więc zależy kiedy chcesz zacząć składać papiery o pozwolenie na budowę. Po drugie aby postawić ogrodzenie to chyba też trzeba zrobić jego projekt. Oczywiście załatwiaj wszelkie papierologie, wypis i wyrys, warunki techniczne podłączenia się do wodociągu, kanalizacji, gazu itd czeka Cię też wykonanie projektu zjazdu z działki na drogę, to też chwilę trwa. Co do siania trawy to zależy, jeśli jesteś pewien że poziom gruntu który w tej chwili masz będzie ostateczny i nie szkoda Ci pieniędzy to możesz siać, ale według mnie z tym to warto poczekać do końca budowy.

MarcinKunar
29-09-2011, 13:42
Najpierw sprawdziłbym jaką masz glebę na działce, bo może się okazać, że musisz nawieźć 20 ton ziemi na ar.

samotnik
29-09-2011, 14:03
Co do mapy do celów projektowych ważna jest chyba tylko 6 m-cy jeśli się nie mylę, więc zależy kiedy chcesz zacząć składać papiery o pozwolenie na budowę.

Czy mapa do celów projektowych potrzebna jest architektowi/projektantowi do pracy jako takiej, czy też musi ją mieć tylko pod sam koniec, żeby nanieść na nią cośtam? Zakładamy oczywiście najprostszy przypadek, czyli goła działka, zarówno pod, na jak i nad ziemią.

gonzo93
29-09-2011, 14:29
Witam
Warto wykopać dużą dziurę i zobaczyć czy czasem się woda tam nie zbiera. Poziom wód gruntowych ma silny wpływ nawet na wybór projektu, o technologii wykonania fundamentów nie wspominając.
Można się zorientować jakie problemy będą z prądem, gazem, kanalizacją, telefonami (można podpisać umowę z TP SA to będą musieli dociągnąć kabel)

Empus
29-09-2011, 15:53
Czy mapa do celów projektowych potrzebna jest architektowi/projektantowi do pracy jako takiej, czy też musi ją mieć tylko pod sam koniec, żeby nanieść na nią cośtam? Zakładamy oczywiście najprostszy przypadek, czyli goła działka, zarówno pod, na jak i nad ziemią.

No w sumie potrzebna pod koniec, aby nanieść dom, będzie też potrzebna do projektów przyłączy.

forgetit
29-09-2011, 16:08
1. Badania geologiczne
2. Mapa do celów projektowych
3. Miejscowy plan zagospodarowania albo Warunki zabudowy
4. Projekt - wybrać
5. Projekt - zlecić adaptację i uzgodnienia
I już wiosna za oknem

dorianmk
29-09-2011, 17:21
Też zaczynam jutro podpisuję akt u notariusza. Musiałem wcześniej wykarczować brzózki samosiejki 0,5ha zaorać wybrać korzenie teraz talerzówka itd. Grunt 30-40cm dobra ziemia uprawna. Jeśli ma u ciebie zostać ten poziom gruntu mozna grodzić bez frontu bo na to pozwolenie na budowę. Przyłącza prąd, woda najważniejsze.Mapa do celów projektowych, projekt domu, naniesienie przyłączy na mapę, wystapienie o pozwolenie. Ja czekam na warunki zabudowy ale teren chcę przygotować jak pod trawę i może ogrodzić siatką po wznowieniu granic(geodeta).Do przyłącza prądu mapka geodezyjno-wysokosciowa 1:5000 ale weź 3-4 kopia jest tania.

minki
01-10-2011, 07:46
warto sprawdzić poziomy zanim wybierze się sposób robienia fundamentu. moja działka niby była równiutka, ale przy pracach ziemnych okazało się, że ma spory spadek w głąb. W efekcie ściana fundamentowa bedzie miała 1,5 m wysokości - a to koszty (piach, izolacja, godziny pracy koparki...). Ja na etapie 0 nie robiłem ogrodzenia, żeby koparka, grucha, ciężarówki z materiałami mogły swobodnie manewrować na działce.