PDA

Zobacz pełną wersję : Filigran a fundamenty



linciano
29-09-2011, 15:31
Rozważam zmianę w projekcie stropu Teriva na filigran. W związku z tym mam pytanie (w ramach szukania oszczędności). Czy taki strop (z nadbetonem) spoczywa tylko na ścianach zewnętrznych budynku? Bo jeśli tak to wydaje się, że ściany nośne wewnątrz budynku (na parterze) są zbędne, a w konsekwencji ława fundamentowa ograniczy się do zarysu budynku.
Jeśli moje przypuszczenie is true, to może uda się na tyle oszczędzić żeby zwróciły się koszty adaptacji, które wykona projektant?
Odpowiem sobie sam: spytaj projektanta. Re: to sobie pomogłem :)
Pytam dlatego, że mój potencjalny wykonawca, chce tę zmianę (również w projekcie) wprowadzić już po rozpoczęciu budowy i dojściu do stropu. A wtedy, być może okaże się , że niepotrzebnie zabuliłem za wewn. fundamenty i wew. ściany nośne.
No chyba, że fundamenty zewnętrzne będą musiały być odpowiednio zwiększone z uwagi na przejęcie większego obciążenia...., ... i po oszczędnościach...:(
Budynek parter z użytk. podd. 9,0m x 11,4m

el_hogar
30-09-2011, 06:46
Witam,

też miałem zmienioną Terivę na filigran i w projekcie było podparcie także na centralnej ścianie nośnej. Dziwi mnie Twoje pytanie, bo przecież sposób podparcia masz określony w projekcie zamiennym.
Jakiej długości płyty masz zaprojektowane? nie sądzę aby przy rozpiętości 9m płyty były bez podparcia.
Filigran nie daje oszczędności w stosunku do stropu gęstożebrowego, ale komfort stropu monolitycznego wykonanego w krótkim czasie. Pod warunkiem posiadania sprawnej ekipy, gdyż montaż płyt to 2 godziny, ale przygotowanie do zalewania nadbetonu to inna bajka.
Mimo wszystko - ja jestem zadowolony,

pozdrawiam,

Zbyszek

linciano
30-09-2011, 12:38
Projekt mam wybrany, ale jeszcze nie zakupiony. Filigrany robią nawet 12m. Montaż długich płyt to pewnie kwestia solidnego (czyt. drogiego) podparcia, w tym przypadku ścian zewn. i fundamentów. Wydawało mi się więc, że można położyć płytę 9m na całej szerokości domu. Ale to pewnie i droższe rozwiązanie i niezbyt komfortowe z uwagi na ogromną ilość betonu nad głową opartego tylko na ścianach zewnętrznych. Rzeczywiście lepiej położyć krótsze płyty od ścian zewnętrznych do wewnętrznych nośnych.
Wysłałem zapytania do firm produkujących filigrany, ale na razie nie mam żadnej odpowiedzi. Można wiedzieć ile kosztował Cię mb lub m2 płyty i jaka była jej grubość? Solidny strop pewnie solidnie kosztuje, tylko kwestia jak solidnie.

antech
30-09-2011, 18:01
W filigranie nadbeton przy takiej rozpietości wyjdzie duzy, lepiej zrób płyty strunobetonowe...one też są z wyprawą spodnia jka filigran i wyjdą cieńsze niż filigran.
Przy zmianie stropu wyjda szersze fundamenty i tyle.