PDA

Zobacz pełną wersję : 45 cm od ciany do komina czym wypełnić ?



Hrabia36
29-09-2011, 19:03
Jest to mój pierwszy wątek ,na początku witam wszytkich użytkowników forum :)

Wykułem otwór w ścianie prowadzący do komina. Głebokość otworu od ściany do komina ok 45 cm (pustak max- przerwa - cegła kominowa), średnica wylotu z kominka 200mm. W wykuty otwór chciałbym włożyć rurę fi 200mm. Czy dobrym rozwiązaniem będzie rura ceramiczna lub stalowa. Proszę o odpowiedż lub inne pomysły oraz porady.

eniu
29-09-2011, 19:56
Jest to mój pierwszy wątek ,na początku witam wszytkich użytkowników forum :)

Wykułem otwór w ścianie prowadzący do komina. Głebokość otworu od ściany do komina ok 45 cm (pustak max- przerwa - cegła kominowa), średnica wylotu z kominka 200mm. W wykuty otwór chciałbym włożyć rurę fi 200mm. Czy dobrym rozwiązaniem będzie rura ceramiczna lub stalowa. Proszę o odpowiedż lub inne pomysły oraz porady.

A co dajesz od ściany do wkładu ? Nie może być to samo ?

Hrabia36
29-09-2011, 20:47
Nie mam jeszcze zakupionych rur, chciałem się poradzić przed zakupem. Od wkładu do ściany rura czarna i zgodnie z Pana radą to samo w ścianę. Rozumiem,że przerwę pomiędzy rurą a wykutą ścianą należy uzupełnić np. zaprawą murarską.

Poproszę jeszcze o jedną poradę: wylot spalin z kominka na wysokości 90cm od podłogi + radiator 50cm + kolano 90 stopni (około 40cm) razem daje 180cm od podłogi . Chciałbym , aby górna część obudowy kominka była na wysokość 170cm.

Moje pytania:
1. Czy radiator może być krótszy aby uzyskać określoną wysokość 170cm (czytałem,że rura musi mieć przynajmniej 50cm długości - nie wiem czy radiator też)
2. Czy rury czarne należy łączyć za pomocą silikonu itp.?
3. W jakiej minimalnej odległości od górnej izolacji może znajdować się rura spalinowa?

W chwili obecnej kominek będzie służył jako tymczasowe żródło ciepła w niewykończonym budynku aby było na plusie. Docelowo zabudowa g/k , wkład godin 660 101 - 12kw, dgp na 4 pomiesczenia 70m2, turbina 400m2

M***ki
30-09-2011, 06:11
Radzę zatrudnić kogoś kto zawodowo zajmuje się budowaniem kominków . Z pytań które zadajesz widać że sam będziesz długo błądził w temacie który dla fachowca jest banalnie prosty , szkoda czasu i stresu ..

eniu
30-09-2011, 07:30
Słuchaj , szlachetnie urodzony :)
Zanim odpowiem ,jeszcze jedno pytanie . Wysokość 170 to dogmat ?

Im dłuższa rura w pomieszczeniu, tym więcej ciepła odda
w domu ,a nie będzie rozwalać komin czy ścianę.

Hrabia36
30-09-2011, 09:46
Witam. Oto kominek jaki jest w zamyśle. Zdjęcie dużo wyjaśni .Jest to projekt komputerowy-wizualizacja-brak wlotów i kratek wylotowych.

77221

Wysokość obudowy oczywiście można zmienić, tak aby było jak najniżej. Kominek będzie używany do ogrzewania jesienią i wiosną - zimą c.o.

Obudowę docelowo wykona firma, w tej chwili zależy mi tylko na ustawieniu kominka na swoim miejscu i podłaczeniu do komina. Pod kominkiem wylewka bez styropianu oraz rura doprowadzająca powietrze fi 150 z przpustnicą.

Oto szybki projekt z wymiarami na ścianie pokoju.

eniu
30-09-2011, 10:45
Nie mam jeszcze zakupionych rur, chciałem się poradzić przed zakupem. Od wkładu do ściany rura czarna i zgodnie z Pana radą to samo w ścianę. Rozumiem,że przerwę pomiędzy rurą a wykutą ścianą należy uzupełnić np. zaprawą murarską.

Poproszę jeszcze o jedną poradę: wylot spalin z kominka na wysokości 90cm od podłogi + radiator 50cm + kolano 90 stopni (około 40cm) razem daje 180cm od podłogi . Chciałbym , aby górna część obudowy kominka była na wysokość 170cm.

Moje pytania:
1. Czy radiator może być krótszy aby uzyskać określoną wysokość 170cm (czytałem,że rura musi mieć przynajmniej 50cm długości - nie wiem czy radiator też)
2. Czy rury czarne należy łączyć za pomocą silikonu itp.?
3. W jakiej minimalnej odległości od górnej izolacji może znajdować się rura spalinowa?

W chwili obecnej kominek będzie służył jako tymczasowe żródło ciepła w niewykończonym budynku aby było na plusie. Docelowo zabudowa g/k , wkład godin 660 101 - 12kw, dgp na 4 pomiesczenia 70m2, turbina 400m2



W takim razie:


ad1. Długość radiatora , rur może być dowolna . Im dłuższa , tym wiecej
ciepła zostaje (powtarzam się )

ad2.Do uszczelniania możesz użyć mastyki ogniotrwałej. Obecnie rury
są tak precyzyjnie robione ,ze mało kto je uszczelnia (same się uszczelniają).

ad3. Dałbym z 10 cm w dobrze wentylowanej obudowie, a w połowie drogi
miedzy rurą a izolacją , jakiś ekran z blachy , w celu ochrony przed
energią promieniowania rury.

M***ki
30-09-2011, 18:50
W takim razie:


. Obecnie rury
są tak precyzyjnie robione ,ze mało kto je uszczelnia (same się uszczelniają).



Jak ja lubię takie fajne wpisy . Czy pozwolisz ENIU że zacznę je drukować i wieszać na ścianach ? Tak bardzo mi się podobają że chciałbym się ich nauczyć na pamięć :rolleyes:

bohusz
30-09-2011, 19:04
Jak ja lubię takie fajne wpisy . Czy pozwolisz ENIU że zacznę je drukować i wieszać na ścianach ? Tak bardzo mi się podobają że chciałbym się ich nauczyć na pamięć :rolleyes:

U mnie dawno już wiszą. Każdy klient ma "obowiązek" je przeczytać :D

eniu
30-09-2011, 19:10
Jak ja lubię takie fajne wpisy . Czy pozwolisz ENIU że zacznę je drukować i wieszać na ścianach ? Tak bardzo mi się podobają że chciałbym się ich nauczyć na pamięć :rolleyes:


Jest takie powiedzenie : "każdy idiocieje po swojemu" :)

...w najbliższą niedzielę pomodlę się za Ciebie , bo jak w tym tempie
będzie się to nasilać , to marny nasz los ! :(

Forest-Natura
30-09-2011, 19:41
Witam.
Ja bym z chęcią pokontynuował temat uszczelniania bądź nie rur w przyłączach dymowych.
Zapodam rebus - uszczelnianie rurek prowadzi tylko do rozszczelnienia przyłącza ... kto zgaduje?
Pozdrawiam.

Hrabia36
30-09-2011, 19:44
Witam. Zasłużeni dla tego forum spotkali się przy okazji moich rozważań :)

Dziękuje bardzo za fachową porade.

Pozdrawiam

eniu
30-09-2011, 19:47
Witam.
Ja bym z chęcią pokontynuował temat uszczelniania bądź nie rur w przyłączach dymowych.
Zapodam rebus - uszczelnianie rurek prowadzi tylko do rozszczelnienia przyłącza ... kto zgaduje?
Pozdrawiam.

Tu nie ma co zgadywać . To ma "pracować" zgodnie z Twoimi
przewidywaniami , a nie rozłączać się w jednym miejscu ,
w którym uszczelnienie (czytaj sklejenie) puściło.

eniu
30-09-2011, 19:50
Witam. Zasłużeni dla tego forum spotkali się przy okazji moich rozważań :)

Dziękuje bardzo za fachową porade.

Pozdrawiam


Na zdrowie :)

... bądź jednak czujny - nie każdy jest życzliwy ...:)

Hrabia36
30-09-2011, 20:10
Na zdrowie :)

... bądź jednak czujny - nie każdy jest życzliwy ...:)

Jestem czujny :) dlatego radze się najlepszych. Dziś spotkałem znajomego kominiarza i zapytałem co włożyć w ścianę w dziurę 45cm.

On na to: Ad1 - droższe i trwalsze , Ad2 - tańsze i gorsze

1. kolano stalowe z rewizją + przejście ze stali na rurę ceramiczną wraz z opaską uszczelniającą(system bertrams - eliminuje naprężenia pomiędzy stalą i ceramiką - zapobiega pękaniu ceramiki) + rura ceramiczna w ścianę

2. kolano stalowe z rewizją + rura stalowa w ścianę.

Co do uszczelniania: można np uszczelniacz 1200c ale nie jest konieczne ponieważ rury są dobrze spasowane

Jescze raz pozdrawiam.

bohusz
30-09-2011, 20:11
Cholera zapomniałem pouszczelniać rury w tylu podpiętych kominkach.
Zapodam rebus - co tera będzie?

margod
30-09-2011, 20:11
Witam.
Ja bym z chęcią pokontynuował temat uszczelniania bądź nie rur w przyłączach dymowych.
Zapodam rebus - uszczelnianie rurek prowadzi tylko do rozszczelnienia przyłącza ... kto zgaduje?
Pozdrawiam.
Niezły ten rebus, szczerze mówiąc nic mądrego nie przychodzi do głowy a podejrzewam, że rozwiązanie jest banalne.
Co do uszczelniania rur to czasem smarujemy je na łączeniach czarnidłem, ale tylko dla poprawy samopoczucia klienta, bo i tak po kilkunastu paleniach mastyka spęka i odpadnie od rury, zresztą do tego czasu (tak jak Eniu napisał), same się uszczelnią - sadzą i kreozotem :)

eniu
30-09-2011, 20:24
Jestem czujny :) dlatego radze się najlepszych. Dziś spotkałem znajomego kominiarza i zapytałem co włożyć w ścianę w dziurę 45cm.

On na to: Ad1 - droższe i trwalsze , Ad2 - tańsze i gorsze

1. kolano stalowe z rewizją + przejście ze stali na rurę ceramiczną wraz z opaską uszczelniającą(system bertrams - eliminuje naprężenia pomiędzy stalą i ceramiką - zapobiega pękaniu ceramiki) + rura ceramiczna w ścianę

2. kolano stalowe z rewizją + rura stalowa w ścianę.

Co do uszczelniania: można np uszczelniacz 1200c ale nie jest konieczne ponieważ rury są dobrze spasowane

Jescze raz pozdrawiam.



Kominiarz nieżyczliwy nie był , ale g*wno wiedział na temat rur ceramicznych...
Jeszcze raz pytam : po co komplikować sobie życie ?
Rura stalowa , adapter z rury stalowej na ceramiczną , potem rura
ceramiczna i co jeszcze ? A komin z cegieł ? Bo tego jeszcze nam nie
powiedziałeś.

Hrabia36
30-09-2011, 20:25
Pytanie dla zasłużonych :) :

Czy podejmiecie się wykonania tego kominka poza swoją siedzibą ?

Jak wygląda sprawa z vatem z 22 na 7 przy usłudze ?

Najważniejsze koszt samej robocizny ? (kominek będzie stał na cegłach, podłaczony do komina, wszystkie otwory wykute) czyli zabudowa kominka z g/k bez gipsowania i wykończenia.

Hrabia36
30-09-2011, 20:31
wszystko w moim 1 poście


Jest to mój pierwszy wątek ,na początku witam wszytkich użytkowników forum :)

Wykułem otwór w ścianie prowadzący do komina. Głebokość otworu od ściany do komina ok 45 cm (pustak max- przerwa - cegła kominowa), średnica wylotu z kominka 200mm. W wykuty otwór chciałbym włożyć rurę fi 200mm. Czy dobrym rozwiązaniem będzie rura ceramiczna lub stalowa. Proszę o odpowiedż lub inne pomysły oraz porady.

bajanadjembe
30-09-2011, 20:34
A ja myślę, że tu nie o uszczelnianie rur chodzi, ale połączeń. Rura przed zastosowaniem musi być w stanie nie wymagającym uszczelniania. Ja takiej "nieszczelnej" (dziurawej) bym nie chciała.

bajanadjembe
30-09-2011, 20:36
Ten mój post poprzedni, to do rebusów był.

eniu
30-09-2011, 20:37
Pytanie dla zasłużonych :) :

Czy podejmiecie się wykonania tego kominka poza swoją siedzibą ?

Jak wygląda sprawa z vatem z 22 na 7 przy usłudze ?

Najważniejsze koszt samej robocizny ? (kominek będzie stał na cegłach, podłaczony do komina, wszystkie otwory wykute) czyli zabudowa kominka z g/k bez gipsowania i wykończenia.



Najbliżej ma Miszczu . Musisz mu tylko płyty kupić :D