PDA

Zobacz pełną wersję : kąt nachylenia dachu a plan zagospodarowania...



x5d
30-09-2011, 09:01
witam.
wspólnie z żoną planujemy budowę domu i tak jak wszyscy najpierw kupiliśmy działkę (na wsi). teraz jesteśmy na etapie wybrania funkcjonalnego dla nas projektu domu. doszliśmy do wniosku że będzie to dom parterowy, wybraliśmy nawet taki, który by nam się podobał ale... no właśnie. w domach parterowych najładniej wyglądają dachy o kącie nachylenia 20-23*, a plan zagospodarowania naszej działki mówi o 30-45*. i teraz pytanie: czy da się to jakoś przeskoczyć, ominąć, wyegzekwować? może ktoś wie coś na ten temat? pozdrawiamy krzysiek i beata.

x5d
30-09-2011, 10:02
działkę też wybieraliśmy dość długo ponieważ działka z frontem na południowy zachód jak dla mnie nie była niczym specjalnym. zasilenie mamy już kablowe, woda wywiercona a miejska jakieś 250m. z poddasza nie zamierzam nic robić, więc strop mógł by być nawet lekki. oczywiście to jeszcze nie ostatnie słowo... jeżeli będę zmuszony do 30*, będzie strych na szpargały. jednak gdybym miał wybór...

x5d
30-09-2011, 11:55
zaczynasz mnie przekonywać. będziemy musieli to rozważyć. w sumie jak mam się szarpać z urzędnikami to chyba nie warto.
a o jakim projekcie mówisz (tym swoim)? może i mi się spodoba...

kupiecjudex
30-09-2011, 13:58
No 20 - 23 stopnie to nie przejdzie, widać "gołym okiem" , ale 26 lub 27 już tak, bo czy ktoś z Gminy to będzie mierzył???: Jeszcze się nie spotkałem się z tym, jak kier bud klepnie itd to nikt z kontomierzem na dach nie wlezie.

kallas
30-09-2011, 14:37
mam dokladnie ten sam problem. w planie jest 30-45 st a ja chce 22. jestem na etapie projektu wiec projekt jest na 30 st a w rzeczywistosci bedzie 25. niech sobie mierza. przy rozpietosci dachu 9m to roznica ok 0,5m
chociaz np w takim domku 30 st nie wyglada tak zle http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-centuriach/m4ae5ba81eb827,3

elka51
01-10-2011, 06:47
Gdzie wy tu widzicie "problem"? Jest Miejscowy Plan Zagospodarowania z takimi a takimi wytycznymi i trzeba się dostosować albo poszukać gminy z innymi warunkami MPZP.

To nie urzędnicy są czepialscy i upierdliwi a Wy nie macie poszanowania do ustanowionego lokalnego prawa.

x5d
01-10-2011, 10:26
elka jest właśnie tym urzędnikiem :lol2:
elu a co ma do tego prawo? mam działkę jaką chciałem, w miejscu które mi się podoba a nie mogę mieć domu który mi się marzy? o takim prawie mówisz? a jak wezmę tyśka i tam pójdę to myślisz że sprawy nie załatwię? o tym poszanowaniu prawa mowa? elu to jest trochę chore, bo tak jak rozumiem ograniczenia w wysokości budynku czy odległości od sąsiada tak w ogóle nie rozumiem tych nacisków względem wyglądu dachu.
i jeszcze jedno. czy ela poszanowała prawo i postawiła płot w zgodnej odległości od granicy? czy dogadała się z sąsiadem i poza prawem postawili płot w granicy? myślę że przy tej ilości podatków i opłat które ponosimy powinniśmy mieć trochę więcej swobody...

mynia_pynia
02-10-2011, 17:52
Nie wiem skąd wy się urwaliście, że chcecie sami sobie zmienić kąt dachu podczas budowy.
Jako pracownik urzędu gdzie dość często piszą sąsiedzi na sąsiadów, życzę powodzenia.

PS
Ostatni temat na tapecie to za wysoki budynek o 30 cm i sąsiadowi przeszkadza - upssss...

firewall
02-10-2011, 18:02
Sąsiadowi przeszkadza, a urzędowi nie?! Podziwiam podejście mynia-pynia. A ponoć Polska jest państwem prawa:D.

forgetit
02-10-2011, 18:12
elka jest właśnie tym urzędnikiem :lol2:
elu a co ma do tego prawo? mam działkę jaką chciałem, w miejscu które mi się podoba a nie mogę mieć domu który mi się marzy? o takim prawie mówisz? a jak wezmę tyśka i tam pójdę to myślisz że sprawy nie załatwię? o tym poszanowaniu prawa mowa? elu to jest trochę chore, bo tak jak rozumiem ograniczenia w wysokości budynku czy odległości od sąsiada tak w ogóle nie rozumiem tych nacisków względem wyglądu dachu.

Jak ci sąsiad wybuduje garamela za płotem to zrozumiesz...

kallas
02-10-2011, 18:16
ja chce obnizyc dach wiec sasiad niech sie cieszy. zreszta w promieniu 200m nie mam sasiadów :)

x5d
31-10-2011, 09:36
ale ja chce niższy...

slawek9000
31-10-2011, 14:24
tak się właśnie rodzi przestrzenny burdel (exuse-moi le mot)
Jak się jedzie przez Niemcy, Francję czy Szwajcarię jest tak, że każda wioska ma ze sobą coś wspólnego- a to kolorystyka dachów, a to charakter zabudowy, a to jakiś charakterystyczny detal.
Ale w Polsce tak być nie może, bo jeśli już gminie uda się zatwierdzić MPZP (co nawiasem mówiąc jest wielkim wysiłkiem i kosztem) to przynajmniej połowa inwestorów kombinuje, jak tu postawić co innego. Może przypomnę ważną rzecz: plan miejscowy jest nie po to, żeby domy były ładne, ale żeby zabudowa była według jakiegoś planu. Ktoś nad tym myślał, plany nie są wynalazkiem komuny ale dużo wcześniejszym, i czemuś to ma służyć.
Poza tym, budowy niezgodnej z planem w myśl obowiązującego prawa NIE DA SIĘ ZALEGALIZOWAĆ i jedynym dla niej rozwiązaniem jest rozbiórka, ew. przebudowa. A kąt dachu zmierzyć, to wystarczy rozłożyć stronę z elewacją i przyrównać do realizacji, i nawet inspektor ze szkłami jak denka od słoików zauważy 0,5 stopnia odchyłki, bo ludzki wzrok jest bardzo na kąty i symetrię wrażliwy.

marcelix
31-10-2011, 14:52
Witam,

Mamy podobny problem z MPZP. dach wg. naszego projektu ma 20 st. W MPZP jest zapis:

zaleca sie stosowanie dachów dwuspadowych lub wielospadowych o kacie
nachylenia połaci 25 st do 45 st

Niestety pracownicy urzędu nie dają zezwoleń na dachy poniżej 25 st. I co w takiej sytuacji?

Zamierzamy zmienić projekt na 25st a w rzeczywistości na 22 st. Najbliższe zabudowania są ponad 200 metrów dalej, działka ma 3 ha.

pozdrawiam

Aleksandryta
31-10-2011, 16:31
Witam,

Mamy podobny problem z MPZP. dach wg. naszego projektu ma 20 st. W MPZP jest zapis:

zaleca sie stosowanie dachów dwuspadowych lub wielospadowych o kacie
nachylenia połaci 25 st do 45 st

Niestety pracownicy urzędu nie dają zezwoleń na dachy poniżej 25 st. I co w takiej sytuacji?

Zamierzamy zmienić projekt na 25st a w rzeczywistości na 22 st. Najbliższe zabudowania są ponad 200 metrów dalej, działka ma 3 ha.

pozdrawiam
Przeciez u ciebie to tylko zwiekszenie kata nachylenia o 5 stopni, nie zartuj!!!! Jeszcze zrozumialabym jakby bylo z 20 na 45 :o
To jest jedno z bardziej liberalnych zapisow w MPZP, jaki czytalam.
Jak ktos zobaczy, ze kat jest niezgodny z planem......

marcelix
01-11-2011, 20:27
To zwiększenie o 5 st to zmiana wysokości budynku o 1 metr. Przy powierzchni dachy 403 m2 robi się spora różnica w koszcie dachu.

Logicznie zapis "zaleca się" powinien być tylko zaleceniem i nie powinni tego bezwzględnie wymagać, no ale pani urzędnik lubi być up....

Piotrek42
01-11-2011, 20:35
Witam,

Mamy podobny problem z MPZP. dach wg. naszego projektu ma 20 st. W MPZP jest zapis:

zaleca sie stosowanie dachów dwuspadowych lub wielospadowych o kacie
nachylenia połaci 25 st do 45 st

Niestety pracownicy urzędu nie dają zezwoleń na dachy poniżej 25 st. I co w takiej sytuacji?

Zamierzamy zmienić projekt na 25st a w rzeczywistości na 22 st. Najbliższe zabudowania są ponad 200 metrów dalej, działka ma 3 ha.

pozdrawiam

ZALECA- ale nie wymaga spora róznica.....