PDA

Zobacz pełną wersję : Budynek gospodarczy bez pozowlenia - na zgłoszenie / wymagania na 2011



Dominik G.
02-10-2011, 09:27
Witam wszystkich forumowiczów


Posiadam niewielką działkę w górach. Chciałbym na niej postawić niewielki budynek gospodarczy do 25 metrów kwadratowych zabudowy. Posiadałby on antresolę (półpiętro, żeby było gdzie spać). Jakie są obecnie warunki co do wysokości takiego budynku oraz rodzaju fundamentu ? Czy są jakieś dodatkowo ograniczenia, o których powinienem widzieć ?

Zbliża się zima, kupuję drewno i chcę sam zbudować taką konstrukcję. Nie chciałbym przy okazji popełnić żadnych błędów. Chcę niewielki budynek gospodarczy, który w ramach przepisów prawa budowlanego wystarczy jedynie zgłosić w urzędzie gminy.

Prosiłbym o pomoc, szczególnie osoby, które miały już do czynienia z takim tematem.

Kolejną kwestią jest sam budynek. Opłaca się kupować drewno komorowo suszone ? Chciałbym tam zrobić małą łazienkę z prysznicem, ocieplenie ścian wełną mineralną + piec metalowy na drzewo. Tak, żeby 2-3 osoby mogły tam jako tako żyć (antresola na sypialnię)




Z góry wszystkim dziękuję za odpowiedź


Pozdrawiam

Konto usunięte_12*
02-10-2011, 11:33
Nawet przy zgłoszeniu musisz dołączyć profesjonalnie wykonany szkic (rysunek) takiego "budynku gospodarczego" ;)
Nie łudź się, że urzędnicy dadzą się na coś takiego nabrać.
Budynek gospodarczy z sypialnią?? :lol2:

Dominik G.
02-10-2011, 17:48
nazwijmy to antresolą na dodatkowy sprzęt ^^ typu drabina, deski itp
To jest budynek gospodarczy, a co z nim będę robił to już inna kwestia.

Dominik G.
02-10-2011, 17:53
A taki profesjonalny szkic mogę wykonać sam, czy potrzebuję do tego architekta ?

Konto usunięte_12*
02-10-2011, 19:17
Urzędnicy z Wydziałów Architektury Starostw Powiatowyh (czyli tam, gdzie dokonujesz zgłoszenia), to najczęściej inżynierowie lub co najmniej technicy budowlani. Przyzwyczajeni są do rysunku technicznego i oznaczeń (symboli) typowych dla rysunku budowlanego. Inne "rysunki" typu bazgrołów Małego Kazia traktują z dużą rezerwą i są wtedy znacznie bardziej dociekliwi ;) Jeśli zatem potrafisz sprostać temu zadaniu, to taki rysunek możesz wykonać sam. Jeśli nie, to zleć go konstruktorowi budowlanemu (powinno być trochę taniej).

perm
02-10-2011, 19:31
Ja dołączyłem rysunek który sam wykonałem w sketchup. Nie był jakis wyrafinowany a na pewno daleko mu było do projektów robionych w CAD. Ten rysunek ma pokazać mniej więcej wygląd, wymiary, w tym wysokość i umiejscowienie na działce. Myślę że nawet odręczny rysunek jeżeli będzie wystarczająco dokładny wustarczy. Budynek gospodarczy nie może słuzyć nawet do tymczasowego przebywania w nim ludzi więc myślę że jakiekolwiek podejrzenie że tak naprawdę będzie to domek rekreacyjny może skutkowac reakcją urzędu i nie wydaniem zgody. Jeżeli tam sa jakieś działki rekreacyjne co jest jak myślę prawdopodobne to pewnie niektórzy już próbowali twojego "patentu". Powinienes chyba zamieścic ten temat w dziale "prawo i finanse" tam szybciej dostaniesz odpowiedz osób ktore maja i wiedze prawniczą i doświadczenie.

Konto usunięte_12*
02-10-2011, 21:59
Ten rysunek ma pokazać mniej więcej(?) wygląd, wymiary, w tym wysokość i umiejscowienie na działce. Myślę że nawet odręczny rysunek jeżeli będzie wystarczająco dokładny wustarczy(?).
Gdy zgłaszałem moją drewutnię rysując ją w CAD'dzie (właśnie tak "mniej więcej"), zakwestionowano mi brak posadowienia (zakotwienia) w gruncie i oddano do poprawki. Dopiero po wykonaniu projektu w trzech rzutach, wzmocnieniu konstrukcji odpowiednimi "zastrzałami" i wrysowaniu kotew fundamentowych, po kolejnych kilku tygodniach wreszcie zgłoszenie zostało przyjęte :D

ja14
03-10-2011, 04:14
To czy obiekt jest trwale zwiazany z gruntem ma akurat spore znaczenie prawne, wiec nie dziwie sie ze wymagali doprecyzowania tego szczegolu.
W zaleznosci od zastosowanych rozwiazan, Twoja drewutnia mogla okazac sie budynkiem, budowla, obietem malej architektury a nawet ...pojazdem zaprzegowym.

perm
03-10-2011, 11:17
Gdy zgłaszałem moją drewutnię rysując ją w CAD'dzie (właśnie tak "mniej więcej"), zakwestionowano mi brak posadowienia (zakotwienia) w gruncie i oddano do poprawki. Dopiero po wykonaniu projektu w trzech rzutach, wzmocnieniu konstrukcji odpowiednimi "zastrzałami" i wrysowaniu kotew fundamentowych, po kolejnych kilku tygodniach wreszcie zgłoszenie zostało przyjęte :D
To jakies jaja! Mój prymitywny dosyc rysunek pani w urzedzie skomentowała słowami "niepotrzebnie pan sie tak starał"... Owszem, napisałem że stać będzie na bloczkach betonowych i tylko tyle. Nie musiałem prezentowac konstrukcji tego domku czy szczegółów konstrukcyjnych. Nie napisałem nawet jakie będzie pokrycie dachu. To co musiało być koniecznie to rysunek prezentujący przyblizony wygląd, np położenie i ilość okien, wymiary, w tym koniecznie wysokość w kalenicy i odległość od granic działki. To wystarczyło by nie wnieśli sprzeciwu.

aglig
03-10-2011, 12:33
Zacznijmy od początku czyli definicji:
1.W rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w 3 ust. 8, budynek gospodarczy definiowany jest następująco: budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych.

Więc pytanie 1: Czy dla działki obowiązuje miejscowy plan zagospodarownia przestrzennego lub jest wydana decyzja o warunkach zabudowy dla budynku mieszkalnego ewentualnie na tej działce znajduje się budynek mieszkalny ?

2. Prawo budowlane art 29 ust 1 pkt

Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
Podkreślenie moje.
Jednocześnie to samo prawo budowlane stanowi:

Art. 30. 1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 3:
1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-3, 5-19 i 20a-21;

Jednocześnie dlaczego tak ważny jest punkt 1 tego postu bo zgodnie z prawem budowlanym:

6. Właściwy organ wnosi sprzeciw, jeżeli:
2) budowa lub wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy;
3. Dlaczego koledze zakwestionowano:

Gdy zgłaszałem moją drewutnię rysując ją w CAD'dzie (właśnie tak "mniej więcej"), zakwestionowano mi brak posadowienia (zakotwienia) w gruncie i oddano do poprawki.
Bo zgodnie z prawem budowlanym:

Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
2) budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;
Jeśli nie posiada fundamentów ( nawet punktowych - zakotwienia) to zgodnie z prawem nie jest budynkiem i nie może być zwolniony z uzyskania pozwolenia na budowę gdyż art 29 jest numeratywny i zamknięty.
Czyli coś co z definicji ( art 3) budynkiem nie jest nie może być zwolnione z uzykania pozwolenia na budowę gdyż art 29 wyraźnie wyłącza budynki a nie coś co budynkiem nie jest.
4. Nie można mieszkać w budynku gospodarczym co potwierdza prawo budowlane



Art. 66. W przypadku stwierdzenia, że obiekt budowlany:
3) jest użytkowany niezgodnie z przeznaczeniem bądź w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu ludzi, środowisku lub bezpieczeństwu mienia,
właściwy organ wydaje decyzję nakazującą usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości.




§ Art. 71. 1. Przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności:
1) (uchylony);
2) podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń.



Art. 93. Kto:
4) przystępuje do budowy lub prowadzi roboty budowlane bez dopełnienia wymagań określonych w art. 41 ust. 4, art. 42, art. 44, art. 45 lub bez pozwolenia właściwego organu zmienia przeznaczenie użytkowanego obiektu budowlanego, naruszając przepisy art. 71,
podlega karze grzywny.
Art. 94. Orzekanie w sprawach o czyny, określone w art. 92 i art. 93, następuje na podstawie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.




5. Jesli chcesz tam zrobić łazienkę , zamontować piec zapewne potrzebować będziesz przyłączy ( energetycznego, wodnego) żaden zakład ( mpwik lub energetycy) nie wyda ci warunków dla budynku gospodarczego.
Więc kółeczko się zamyka.

Dominik G.
03-10-2011, 13:12
do diaska ^^ a już myślałem, że oszukam system

Macie jakiś pomysł jak ominąć nasze polskie przepisy ? Jedna z opcji to domek holenderski bodajże, ale to wygląda nie za fajnie.

Dziękuję wszystkim za odpowiedź. Sam będę jeszcze myślał co zrobić

aglig
03-10-2011, 15:09
Domek holenderski tak, pod warunkiem, iż korzystasz z takiej przyczepy w sposób, do jakiego została przeznaczona. Tzn. jest cały czas na kółkach nie na bloczkach betonowych, nie obudowujesz jej i nie dobudowujesz różnych tarasów. Zdjęcie kół i postawienie na bloczkach betonowych traktowane będzie już jako tymczasowy obiekt budowlany ( barakowóz)
Problem zaczyna się wtedy, gdy chcesz z tej przyczepy uczynić dom: chcesz wykonać do niej przyłącze wody, kanalizacji, energetyczne, itp.
Proponuje zacząć od tego czy energetyka w ogóle wyda ci warunki do pustej działki dla zasilania przyczepy kempingowej. Zakład energetyczny nie ma obowiązku podłączania każdego odbiorcy (z wyjątkiem rejonów objętych MPZP przeznaczonym pod budownictwo) i od wewnętrznych uregulowań ZE zależy, kogo i kiedy podłączyć. W opisanej sytuacji nie ma formalnych podstaw - na działce nie ma zabudowań i nie jest to zasilanie placu budowy.
Działka zapewne rolna a może nawet w jakims parku krajobrazowym ( góry)
Jeszcze jedna kwestia zgodnie z prawem budowlanym taki domek holenderski można podciągnąć pod:

Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
5) tymczasowym obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe;
a to wymaga również zgłoszenia co 120 dni i przesuwania przynajmniej o kilkacentymetrów.

Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
12) tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu;

Konto usunięte_12*
03-10-2011, 19:35
To jakies jaja! Mój prymitywny dosyc rysunek pani w urzedzie skomentowała słowami "niepotrzebnie pan sie tak starał"...
Te różnice w podejściu można skomentować starym powiedzonkiem - co KRAJ, to OBYCZAJ :D

Konto usunięte_12*
03-10-2011, 19:42
To czy obiekt jest trwale zwiazany z gruntem ma akurat spore znaczenie prawne, wiec nie dziwie sie ze wymagali doprecyzowania tego szczegolu.
Pani urzędniczka/inżynier widząc moje zdziwienie (w "temacie" tych kotew) uzasadniła krótko: nawet obiekty małej architektury budowane w trybie zgłoszenia nie mogą stwarzać (np. podczas silnej wichury) zagrożenia dla sąsiadów.
I trudno było nie przyznać jej racji :rolleyes:

Dominik G.
03-10-2011, 20:14
Ogólnie nie wygląda to kolorowo. Myślałem, że stosunkowo małym kosztem uda mi się samemu postawić niewielki domek na działce bez konieczności bawienia się z urzędami, papierkami itp. Niestety mam ograniczoną pule pieniędzy.

Co myślicie o zbudowaniu niewielkiego domu drewnianego we własnym zakresie ? konstrukcja szkieletowa. Mam narzędzia, warunki, chęci i sąsiada stolarza. Drewno bym kupił i samemu próbował zbudować. Myślałem o konstrukcji z poddaszem o powierzchni użytkowej około 80 m kw.

perm
03-10-2011, 20:25
Ogólnie nie wygląda to kolorowo. Myślałem, że stosunkowo małym kosztem uda mi się samemu postawić niewielki domek na działce bez konieczności bawienia się z urzędami, papierkami itp. Niestety mam ograniczoną pule pieniędzy.

Co myślicie o zbudowaniu niewielkiego domu drewnianego we własnym zakresie ? konstrukcja szkieletowa. Mam narzędzia, warunki, chęci i sąsiada stolarza. Drewno bym kupił i samemu próbował zbudować. Myślałem o konstrukcji z poddaszem o powierzchni użytkowej około 80 m kw.
Nie święci garnki lepią... Najpierw jednak sprawdź czy wogóle na twojej działce da się coś wybudować. Wizyta w urzedzie powinna wystarczyć. Trzeba będzie jednak projekt, adaptację, pozwolenie na budowę. Zastanów się też nad technologią. Domek murowany z drewnianym stropem pewnie niewiele drożej wyjdzie jeżeli wogóle no ale jak masz stolarza to może faktycznie lepiej drewniany.

Konto usunięte_12*
03-10-2011, 21:29
Co myślicie o zbudowaniu niewielkiego domu drewnianego we własnym zakresie ?
Podobnie, jak wspomniał tu wyżej aglig - zacznij od przeczytania (w Wydz. Geodezji), co "prawi" na temat twej działki Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (o ile taki jest :confused:). Bo jeśli go nie ma, to miejscowy Urząd będzie ci określał warunki zabudowy :rolleyes:

Pozdrawiam

Dominik G.
04-10-2011, 18:32
W sumie tak pomyślałem, że nie zaszkodzi spróbować. Pójdę do urzędu z dokładnym szkicem i zapytam co o tym myślą (co do wody to mogę sobie wykopać studnię). W domku nie mieszkałbym na stałe, raczej tak doraźnie. Ogólnie w tamtych okolicach są działki i sporo jest tam takich małych domków. Wyglądają jak letniskowe, a to tak zwane budynki gospodarcze. Może i prąd uda mi się załatwić. Niestety pieniędzy nie mam, dlatego tak kombinuję. Jakbym miał stawiałbym normalny budynek.

Jak dowiem się czegoś więcej to tu napiszę.

Jeszcze raz dzięki wszystkim za odpowiedzi

Dominik G.
05-10-2011, 18:36
A takie coś dałoby się zamontować bez pozwolenia ? Ze zgłoszeniem. Ma do 25 metrów kw. zabudowy

http://allegro.pl/domek-drewniany-letniskowy-domki-letniskowe-33-3m2-i1838169462.html

Kasia242
11-10-2011, 08:34
jak czytam takie tematy to mi sie nóz w kieszeni otwiera..pieprzona komuna!!! wolnosc w tym głupim kraju juz jest kompletna farsa,głupiego kurnika na swojej własnej ziemi nie mozna z desek zbic bo jakis debil w urzedzie moze to zakwestionowac.ja mam inne podejscie i taki budynek gospodarczy z drewna stawiam nie pytajac o zadne zgody i nic nie zgłaszając...skoro prawo jest debilne to trzeba je tak traktowac.Nie słyszałem jeszce o przypadku zeby ktokolwiek gdziekolwiek zainteresował sie jakąs szopą na zadupiu i biegał z tym po urzedach.pozdrawiam

msobanie
28-08-2012, 20:56
Witam,
A gdybym chciał postawić budynek gospodarczy, 10x4 m, wylewka betonowa pod całością + ściany i dach jak w garażu blaszanym.
Czy dobrze rozumuję, że będzie to budynek gospodarczy o powierzchni powyzej 15 m2 i wtedy muszę mieć mapki, projekt, pozwolenie, kierbuda itp (jak na dom?)
Mirek

KrzysztofLis2
29-08-2012, 07:16
Dokładnie.

xander
07-09-2013, 13:00
Trochę tu wystraszyliście ludzi chcących budować na zgłoszenie. Otóż ja zgłosiłem budowę z betonu komórkowego budynku o wysokości 5,6 metra w kalenicy i nikt jakoś nie wniósł sprzeciwu że prawdopodobnie będzie piętrowy. Oczywiście nie zaznaczyłem stropu ani schodów na poddasze ale i tak nikt tego nie przyjdzie sprawdzić bo przecież nie ma określonego terminu zakończenia prac budowlanych a przy takim budynku na działce zawsze jest coś do roboty:) W każdym razie narysowałem na papierze milimetrowym dość dokładnie cały budynek w przekroju poprzecznym i wzdłużnym razem z podaniem głębokości posadowienia itp itd. Co ciekawe na mojej działce jest nieaktualny plan zagospodarowania a o warunki zabudowy wolałem nie występować bo pani w urzędzie gminy zapewniła mnie że na 100% zawieszą mój wniosek o wydanie takowych a starostwo nie wniosło sprzeciwu budowy. Nie wiem czemu i wolę nie wnikać w szczegóły (przeoczenie?) W każdym razie jutro kopię fundamenty, żwir i stal już są na działce więc jaazdaa! Co do przyłączy to prąd jest od sąsiada z pod licznikiem woda z wodociągów więc podłączę sobie do budynku tak jak mi się podoba a nie z czekaniem na warunki przyłącza. Sąsiedzi to starsi ludzie i lubią donosić więc wolałem zgłosić budowę niż działać po cichu i potem się zdziwić a jak mi przyjdzie nadzór i zacznie się czepiać np przyłączy to wezmę siekierę i poprzecinam przewody i rury i niech się gonią. A co do mieszkania w takim budynku (a mam zamiar na starość) to bardzo ciężko jest to udowodnić bo urząd nie może stwierdzić jednoznacznie że tam ktoś mieszka-musi zrobić wizję lokalną itp a do tego z reguły jest zatrudniana policja a wiadomo jak policja na wsi wygląda..zawsze idzie się dogadać a w prawie budowlanym nie ma słowa że w budynku gospodarczym nie może być kanapy, lodówki, sedesu czy prysznica na wodę z beczki i pompy. Jak to ktoś tu napisał jaki kraj takie prawo i trzeba je traktować z rezerwą.
A jak!