PDA

Zobacz pełną wersję : Malowanie ścian - kilka pytań



zielony_w_budowaniu
03-10-2011, 15:25
Witam. Jestem nowy na forum, pierwszy post i zielony w remontach (ciągle przy cycu mamusi tak się kończy:) ), więc do końca też nie orientuje się gdzie, co i jak (na forum również). Proszę więc o wyrozumiałość.
W każdym razie nadszedł dzień kiedy muszę pierwszy raz coś odpowiedzialnie pomalować, a dokładniej małe mieszkanko (ok 30 m2). Mieszkanie jest wynajęte, więc super dokładnie tego nie muszę robić. Ot po prostu, żeby się dobrze mieszkało przez dłuższy okres.
Obejrzałem sobie filmy na youtubie nt malowania i mniej więcej wiem o co chodzi. Mam jednak kilka wątpliwości, i jeśli moglibyście mnie nakierować to byłbym bardzo wdzięczny.

1. Nie wiedziałem w ogóle, że jest coś takiego jak Grunt i nakłada się to przed malowaniem ścian. Czy grunt należy nałożyć najdalej kilka godzin przed malowaniem (zanim wyschnie itd), czy mogę zrobić to jednego dnia, a dopiero następnego pomalować ścianę (takie coś mi bardziej pasuje)?

2. Ściany gdzieniegdzie są podziurawione (od gwoździ, haczyków itp) - czym to zalepić?

3. Ściany w mieszkaniu były już wcześniej malowane (na biało) i w niektórych miejscach farba odeszła. Warstwa farby nie była jednak gruba (a nawet cienka) i wydaje mi się, że można wyrównać to papierem ściernym i nałożyć nową farbę. Czy tak właśnie najlepiej i najszybciej zrobić czy jednak to błąd?

4. W łazience, na suficie, warstwa farby była dość grubo położona i w jednym miejscu popękała i odleciała. Co można z tym zrobić? Nie wiem czy tutaj papier ścierny pomoże, ponieważ wgłębienia są bardziej widoczne niż w innych miejscach.

5. Czym się ogólnie maluje sufit? Takimi samymi farbami jak ściany?

6. Ile potrzeba farby na wymalowanie takiego 30 m2 mieszkania?

7. Czy z kolorami farb jest tak, że pójdę do Leroy Merlin (mam najbliżej), to trzeba wybrać kolor z dostępnych palet, czy może, jeśli bym chciał inny kolor, oni mi dorobią? (ile to czasu zajmie)?

Tak jak wcześniej napisałem, mieszkanie jest wynajęte, więc nie ma potrzeby extra dokładności i jakości, no ale żeby coś miało ręce i nogi. Byłbym wdzięczny za jakieś porady.
pozdrawiam.

ikaria
03-10-2011, 22:10
1,Gruntuje się ściany i czeka aż dobrze się wchłonie.Na opakowaniu jest napisane po jakim czasie mozna malować.Najlepiej kupić grunt tej samej firmy co farba,żeby się nie gryzło
2,Najlepiej zaszpachlować gipsem
3,Jezeli farba odeszla w kilku miejscach to masz duże szanse,że w innych też odejdzie.
4,wyrównac gipsem albo najlepiej zeskrobać całą
5,takimi samymi
6,wydajność kazdej farby podana jest na puszcze,zazwyczaj do jednokrotnego malowania a maluje się dwa razy
7,Jeśli maja mieszalnik to dorobią ci na miejscu farbę z palety ral ok 1500 kolorów.w zależności od ilości litrów zajmuje to ok 5 min + mieszanie 10min
8,pozdrawiam

stopi
06-10-2011, 21:28
1. Co do gruntu polecam Uni-Grunt Atlasa. Jest bardzo dobry. 5L kosztuje ok. 25-30zł. Na takie mieszkanie starczy jedna bańka. Grunt stosuje się po to, aby zmniejszyć chłonność podłoża (bez gruntu musisz nałożyć co najmniej jedną warstwę farby więcej niż normalnie) i zrobić dobrą przyczepność dla farby. Poza tym scala podłoże po poprzednich mecyjach. Grunt musi wyschnąć. Najlepiej poczekać jedną noc i zacząć malowanie na następny dzień. Grunt nakładaj najlepiej gąbką lub jakimś najtańszym wałkiem (po pędzelku mogą zostać ślady kresek włosia i będziesz mieszkał w kreskach:) ). Wałek taki często idzie na stracenie, albo po gruncie od razu w gorącą wodę, wypłukać i niech leży w wodzie.

2. Duże dziury uzupełniasz na przykład tynkiem "Goldband". Są opakowania 25kG i 10kG. Nie jest taki drogi. Potem jak przeschnie (kompletnie) wygładzasz gładzią. Małe dziurki typu nierówności możesz np. gładzią Cekol B-45 albo A-45. Jedna jest brązowawa druga biała. Taką gładż nie stusuje się jednak do głębokich dziur, bo popęka i "wciągnie" się wgłąb. Gładzią wyrównujesz tylko niuanse, a potem przycierasz papierkiem ściernym np. gramatury 150 aby zrównać z resztą ściany, a potem na to dop. unigrunt.

3. Najlepiej byłoby gdybyś pozdzierał jak najwięcej tej starej farby a potem wyrównał to papierem. Może ponownie odłazić.

4. To samo co w punkcie 3 :)

5. Sufity maluje się zazwyczaj farbami akrylowymi mat. Po suficie nikt nie chodzi ani go nikt nie dotyka, więc mat akrylowy jest w zupełności bezpieczny. Polecam Duluxa Acryl Mat - dobre krycie i wydajność w rozsądnej cenie. Nobilesem musiałem 4x warsty robić żeby pokryć tak jak trzeba, słaba ta farba. Jeśli Cię stać - kupuj Beckersa. To jest farba bezkonkurencyjna, jednak najdroższa. Polecam głównie jednak do ścian, do sufitu chyba szkoda pieniędzy...

6. Do 30m mieszkania kup najpierw wiaderko 5L do ścian np. Duluxa, ale chyba nie wystarczy (to stare mieszkanie, więc 5L pójdzie na miękko) aczkolwiek nie wiem dokładnie ile pójdzie. Kup 5-tkę, najwyżej dokupisz 3-jkę później albo jeszcze 5-tkę. Do sufitu powinno ci starczyć 5L na miękko.

7. Kolor zawsze możesz dorobić :) Jest to jednak kwestią ceny :) Z reguły sporo większej niż paleta standardowa.