PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki zbiornik do solarów płaskich 6m2...?



volfram2002
05-10-2011, 18:36
Czytam i czytam...ale nie jestem pewien..co zdecydować.....
Mam zestaw 3-płaskich solarów na dachu..razem-6m2- sąskierowane na południe, dach nachylony 45stopni...
....Nie wiem czy do kotłowni zakupić zbiornik dwuwężownicowy 300 litrów czy 400 litrów..?
....Boję sie że 400litrowy może być za duży i woda będzie niedogrzewana...ale też myslę że 300litrowy może być za mały i będzie przegrzewanie....
....zestaw ma dawać ciepłą wodę dla rodziny 2+2......Prosze o radę osoby który maja podobne zestawy z 300 lub 400 litrowym zbiornikiem...

yaiba83
06-10-2011, 08:16
Jakiej firmy masz te kolektory?
Jeżeli chodzi o m2 - jeżeli te 6m2 to powierzchnia czynna (ta która pochłania energię słoneczną) to bierz 400L, jeżeli 6m2 to powierzchnia całkowita (z obramowaniami) to 300L.
Dla przykładu kolektor Hewalexa ma całkowitą 2m2 natomiast czynną 1,8m2, Viessmann odpowiednio 2,6m2 i 2,3m2

volfram2002
06-10-2011, 09:07
Są to kolektory płaskie firmy Roto...(maja dobra opinię)...powierzchnia brutto-6,39m2......netto-5,73m2.....

red1980
06-10-2011, 18:00
300 litrów będzie OK. W uproszczeniu 50 litrów na 1m kw kolektora płaskiego. 400 litrów też zadziała tylko wolniej będzie się nagrzewać. A dla 4 osób te 300 w zupełności wystarczy.

f.5
06-10-2011, 23:36
mam 2 zbiorniki jeden 220 litrow drugi 400 litrow.
2 kolektory prozniowe viessmanna 4m2
ten 220 litrow nagrzewa sie dosc szybko po osiągnięciu 60 st.c automat przełącza na 400 litrowy.
Na razie jeszcze nie mieszkam wiec moja opinia nie jest miarodajna ale widze ze nie jest to dla nich problem zgromadzic 2x 60 stopni.

Moj problem polega na tym ze rurki od wody jak i cyrkulacji mam ułożone na jastrychu w standardowej izolacji przykryte styropianem i zauwazylem ze przez noc przy włączonej cyrkulacji temp potrafi zejśc o jakies 20 -30 stopni czyli z 60 robi się rano 30 - 40.

zresztą tak wychładzałem zbiornik 220 l jak nie mialem wpiętego tego 400 litrowego.
pozdrawiam radek

volfram2002
07-10-2011, 19:46
Dzięki za posty...ale najbardziej interesuje mnie
...czy zbiornik 300litrowy nie jest przymały na solary o powierzchni 6m2..?
...czy nie bedzie przegrzewania...?

f.5
07-10-2011, 20:28
Odpowiedz wydaje się bardzo prosta popatrz.

jesli nie włączysz cyrkulacji , nie bedziesz się mył przez 3 słoneczne dni
to dojdzie do przegrzania i czegos takiego jak u mnie.

http://images38.fotosik.pl/910/c347d675cb33c4femed.jpg (http://www.fotosik.pl)

Lecz jesli stwierdzisz ze własnie wrociłes z koszenia trawy i troszkę się spociłeś zapragniesz wziąsć kąpiel plus umyjesz naczynia w zmywarce podłączonej do ciepłej wody w dodatku twoje 3 córki (nie wiem czy masz ale hipotetycznie) idą włąsnie na wieczorną imprezę wiadomo o co chodzi - przygotowania ,
to nawet te 6 metrów na nic się zda :) i wodę bedzie grzac piec.

teraz potrzeby ktos, kto to co napisałem wyliczy matematycznie.

kup 400 L jaka roznica?
pozdro

red1980
07-10-2011, 20:55
Tak rozumując to można i założyć 700 litrów bo a nuż pojawi się raz na 5 lat rodzina z drugiego końca Polski i przez dwa dni będzie potrzeba wody dla 10 osób...
Spokojnie wystarczy te 300 litrów. Zresztą tak to najczęściej zestawiają producenci kolektorów i jest ok. Ale jak chcesz to załóż sobie większy. Tylko że taki zbiornik będzie się dłużej nagrzewał i do niższych temperatur.

f.5
07-10-2011, 22:01
Tak rozumując to można i założyć 700 litrów bo a nuż pojawi się raz na 5 lat rodzina z drugiego końca Polski i przez dwa dni będzie potrzeba wody dla 10 osób...
Spokojnie wystarczy te 300 litrów. Zresztą tak to najczęściej zestawiają producenci kolektorów i jest ok. Ale jak chcesz to załóż sobie większy. Tylko że taki zbiornik będzie się dłużej nagrzewał i do niższych temperatur.

Będziesz na tyle odważny aby się pod tym podpisac i wziąść na siebie gwarancję ze taki ukłąd wytrzyma i bedzie dobrze spasowany???
ja gdybam ale mam te zabawki u siebie i widzę jak to działa.
kolega pojedzie na wakacje i mu glikol szlag trafi a nawet nie zaproponowałes kupic czarnej narzuty na kolektorki.

RAPczyn
08-10-2011, 09:06
Moim zdaniem zbiornik powinien mieć pojemność większą niż 370l

kolektor1
08-10-2011, 09:23
Będziesz na tyle odważny aby się pod tym podpisac i wziąść na siebie gwarancję ze taki ukłąd wytrzyma i bedzie dobrze spasowany???
ja gdybam ale mam te zabawki u siebie i widzę jak to działa.
kolega pojedzie na wakacje i mu glikol szlag trafi a nawet nie zaproponowałes kupic czarnej narzuty na kolektorki.

Witam.
Koledzy! Obydwoje macie rację ale: Aby precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie , myślę najpierw należy się spytać autora jak ma rozwiązaną instalację ciepłej wody. Mam na myśli czy ją ogrzewa gazem z kotła jedno czy dwu funkcyjnego, czy może kocioł stałopalny, czy może bojler elektryczny.
Jak to będziemy wiedzieli to czy zbiornik 300l czy 400l będzie czystą formalnością.
Kolego f.5: na prezentowanym zdjęciu coś nie jest dobrze z Twoją instalacją. Mianowicie jeżeli jest tak wysoka temp. na kolektorze to temp cieplej wody jest stanowczo za niska. Jeżeli to tylko ponad 50 stopni to dla czego tak wysoko na kolektorze. Wygląda na to, że wężownica jest stanowczo za mała, natomiast tak małe obroty wprowadzają tak wysoką temp. kolektorów. Ale przy różnicy temp. ok.80 stopni obroty pompy powinny być na maxa. Powstaje przy tych odczytach kwadratura koła. Ale to tak całkiem na marginesie.
pozdrawiam.
Witold

f.5
08-10-2011, 10:16
Witam.
Koledzy! Obydwoje macie rację ale: Aby precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie , myślę najpierw należy się spytać autora jak ma rozwiązaną instalację ciepłej wody. Mam na myśli czy ją ogrzewa gazem z kotła jedno czy dwu funkcyjnego, czy może kocioł stałopalny, czy może bojler elektryczny.
Jak to będziemy wiedzieli to czy zbiornik 300l czy 400l będzie czystą formalnością.
Kolego f.5: na prezentowanym zdjęciu coś nie jest dobrze z Twoją instalacją. Mianowicie jeżeli jest tak wysoka temp. na kolektorze to temp cieplej wody jest stanowczo za niska. Jeżeli to tylko ponad 50 stopni to dla czego tak wysoko na kolektorze. Wygląda na to, że wężownica jest stanowczo za mała, natomiast tak małe obroty wprowadzają tak wysoką temp. kolektorów. Ale przy różnicy temp. ok.80 stopni obroty pompy powinny być na maxa. Powstaje przy tych odczytach kwadratura koła. Ale to tak całkiem na marginesie.
pozdrawiam.
Witold

Dokładnie o to mi chodziło - czyli pokazanie sytuacji jak wygląda przewymiarowanie instalacji.
W ustawieniach na kotle miałem ustawioną max temp. 50 stopni w sytuacji dojścia do niej pompa sie wyłączyła i kolektor doszedł do 170 stopni.
W tej chwili mam 2 zasobniki 220 litrow i 400 litrow i uwazam ze to jest optimum na moje kolektory.
Oczyiwsie z duzym zapasem ale wole zapas niz widziec temp na kolektorze 170 stopni.
takie moje spostrzeżenia :) pozdrawiam radek

volfram2002
08-10-2011, 11:03
Witam,w okresie chłodów czyli zimą będzie pracował kocioł na ekogroszek i to on będzie dostarczał ciepła wode w tym okresie....
n a t o m i a s t w okresie letnim dopóki będą sprzyjające warunki nasłonecznienia woda ciepła będzie z tych moich płaskich solarów(6m2)....
Dlatego pytam...aby ktoś kto ma podobną powierzchnie solarów na dachu podpowiedział na podstawie swojego zestawu...jakiej wielkości wybrać zbiornik..300 ? czy 400 litrów...rodzina 2+2...
Pozdrawiam....

volfram2002
08-10-2011, 11:07
CZYLI MÓJ ZESTAW JUŻ ZNACIE...-płaskie solary 6m2....piec na ekogroszek....zbiornik biwalentny- ale jak duży?..300 czy 400l

red1980
08-10-2011, 13:59
Będziesz na tyle odważny aby się pod tym podpisac i wziąść na siebie gwarancję ze taki ukłąd wytrzyma i bedzie dobrze spasowany???
ja gdybam ale mam te zabawki u siebie i widzę jak to działa.
kolega pojedzie na wakacje i mu glikol szlag trafi a nawet nie zaproponowałes kupic czarnej narzuty na kolektorki.
Ja nie gdybam. Założyłem około 50 instalacji na kolektorach płaskich i wiem jak to wygląda w praktyce. Może sobie założyć 400 litrów ale spokojnie 300 litrów wystarczy - taka jest moja opinia. Jak wyjedzie na dwa tygodnie to włączy sobie chłodzenie nocne, otworzy drugą wężownicę lub w ostateczności przykryje solary. Nawet jak założy 400 litrów to może nie uniknąć przegrzania solarów przy dłuższym urlopie w wakacje. A minusem 400 litrów jest to, że w okresie mniejszego nasłonecznienia będzie się dłużej nagrzewał.
Ale żeby nie pisać w kółko tego samego - najważniejszy przy obsłudze solarów jest zdrowy rozsądek. I klientowi trzeba zawsze wytłumaczyć jak się ma zachować. Jak ktoś tego nie będzie wiedział to uszkodzi nawet najlepszą instalację.

red1980
08-10-2011, 14:04
Dokładnie o to mi chodziło - czyli pokazanie sytuacji jak wygląda przewymiarowanie instalacji.
W ustawieniach na kotle miałem ustawioną max temp. 50 stopni w sytuacji dojścia do niej pompa sie wyłączyła i kolektor doszedł do 170 stopni.
W tej chwili mam 2 zasobniki 220 litrow i 400 litrow i uwazam ze to jest optimum na moje kolektory.
Oczyiwsie z duzym zapasem ale wole zapas niz widziec temp na kolektorze 170 stopni.
takie moje spostrzeżenia :) pozdrawiam radek
Troszkę nie rozumiem o co chodzi. Jakie ustawienia na kotle? Jakie max 50 stopni? Czy to znaczy, że masz ustawioną max. temp. wody w zbiorniku na 50 stopni? W takim razie przegrzewy są nieuniknione.

kolektor1
08-10-2011, 20:59
Troszkę nie rozumiem o co chodzi. Jakie ustawienia na kotle? Jakie max 50 stopni? Czy to znaczy, że masz ustawioną max. temp. wody w zbiorniku na 50 stopni? W takim razie przegrzewy są nieuniknione.
Tak red ma rację, ustawianie ręczne parametrów na kolektorze i zbiorniku to chora sytuacja i prowadzi do nieprawidłowej pracy. Temp. krytyczna grzania zasobnika powinna być ustawiona sztywno i zaszyta w programie bez możliwości ingerencji (np. 85 stopni). Po osiągnięciu tej temp. ciepło powinno być kierowane gdzie indziej lub zrzucone do kanalizy lub gdzieś w układ c.o. Ale w żadnym przypadku nie powinna robić stop przy 50. Chyba, że czegoś nie zrozumieliśmy.
pozdrawiam.
Witold

kolektor1
08-10-2011, 21:06
CZYLI MÓJ ZESTAW JUŻ ZNACIE...-płaskie solary 6m2....piec na ekogroszek....zbiornik biwalentny- ale jak duży?..300 czy 400l
To ja Twoim miejscu zrobił bym tak: dałbym dwa po 200l jeden z jeną węż, drugi biwalentny, poczytaj:
http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja2
Tam opisana jest zasada działania a nie konkretne rozwiązanie, więc nie da się żywcem przenieść tych rysunków.
pozdrawiam.
Witold

f.5
08-10-2011, 22:54
Troszkę nie rozumiem o co chodzi. Jakie ustawienia na kotle? Jakie max 50 stopni? Czy to znaczy, że masz ustawioną max. temp. wody w zbiorniku na 50 stopni? W takim razie przegrzewy są nieuniknione.

Miałem sytuację taką.
Instalator zamontował kolektory 4m2 i wpiął je do kotła viessmanna 343 z buforem 220 litrów.
Producent sugeruje do kotła 343 tylko 2m2 kolektora i pamiętam moje zdziwienie jak zobaczyłem temp 170 stopni na kolektorze i stojącą pompę.
Czyli cos było popieprzone z automatyką, mimo niskiej temperatury bufora czyli 50 stopni następowało przegrzanie kolektora i zatrzymanie pompy.
za jakiś czas postawił dodatkowy zbiornik 400 litrowy przyjechał serwis viessmanna i wszystko zostało wyregulowane.
czyli w moim przypadku instalator zamontował sprzęt a serwis sprawdził jego pracę i uruchomił kolektory - ustawił parametry.

Na tą chwilę tym urządzeniem programuje od jakiej temperatury zasilany zostaje bufor 2 czyli ten 400 L
http://images50.fotosik.pl/1151/ed5f4c79142fd797med.jpg (http://www.fotosik.pl)
Temp kolektora
Temp 1 zasobnika 220 L
Temp 2 zasobnika 400 L

Najwyrazniej moj instalator nie bardzo znał sie na kolektorach jesli była potrzebna pomoc autoryzowanego serwisu.
Tak czy siak w dzien taki jak dzis wystarczył by bufor 5 litrowy.
Pozdrawiam i życzę trafnych decyzji w wyborze bufora :)

RAPczyn
09-10-2011, 09:37
Moim zdaniem możliwość zmiany maksymalnej temperatury zbiornika powinna być dostępna z poziomu serwisowego - różne zbiorniki, różne dopuszczalne temperatury maksymalne.
Zrzucanie energii do kanalizacji to jest marnotrawstwo. Tak samo systemy nocnego wychładzania.

kolektor1
09-10-2011, 11:11
Moim zdaniem możliwość zmiany maksymalnej temperatury zbiornika powinna być dostępna z poziomu serwisowego - różne zbiorniki, różne dopuszczalne temperatury maksymalne.
Zrzucanie energii do kanalizacji to jest marnotrawstwo. Tak samo systemy nocnego wychładzania.

Tak, ale na ogół producenci tej temp. nie podają. Podobnie jest z grzałkami do tych zbiorników, producent ustawia na termostacie max 65 stopni i basta i nie ma grzebania przy tej temp. I taka zasada powinna być przy kolektorach. Ma być temp. bezpieczna dla zbiornika i dla instalacji co jest na poziomie 85 stopni. A czy będzie +_ 5 stopni to nie ma znaczenia. Widać to wyraźnie na przykładzie kolegi f.5, jeden przyszedł zamontował coś ustawił ale źle przyszedł drugi i poprawił. Zwróć uwagę RAPczyn, że instalacje solarne zaliczają się do niebezpiecznych i tylko z powodu ich małych pojemności nie mamy UDETu na głowie.
Jak źle dobrana instalacjia to będzie marnotrawstwo latem to już tylko zależy od instalatora jaką przyjmie koncepcje.
pozdrawiam.
Witold