PDA

Zobacz pełną wersję : Budynek gospodarczy/wiata garażowa



woocky
06-10-2011, 14:33
Witam,

Projektuję sobie budynek gospodarczy/wiatę. Zgodnie z moimi warunkami zabudowy mogę na zgłoszenie budować do 35m^2.

Zrobiłem sobie wstępnie taki szkic: http://imageshack.us/photo/my-images/560/wiata2.png/
ale widzę trochę problemów:
1) znalazłem, że to 35m^2 liczy się od góry czyli po dachu, a nie po ścianach w związku z tym:
a) muszę wymyślić ile zrobić występu dachu - czy są jakieś standardy tego?
b) muszę sobie przeskalować projekt - pomniejszyć trochę - to spowoduje, że przewidziane 3 metry szerokości na wjazd do "garażu" (bo to przecież budynek gospodarczy) się pomniejszą. Chciałbym więc te środkowe podpory przesunąć - czy to mocno nie popsuje konstrukcji?
2) nie wiem jak dobrać belki - tu użyłem 0,2x0,2x6m - czy to ma sens? Całość chcę przykryć dachem dwuspadowym o kącie 45 st. - taki będzie miał dom. Pokryję to gontem bitumicznym, ale może w przyszłości będę chciał dachówkę.
3) zastanawiam się nad mieczami - jak dobrać ich długość? czy w świetle bramy może ich nie być tak jak na rysunku?
4) czy ta środkowa belka ma sens czy jest zbędna?
5) zaznaczyłem połączenia belek - czy to prawidłowe?


Szukam i szukam i nie mogę znaleźć onlineowego poradnika cieśli, więc jeżeli jest jakieś miejsce gdzie mógłbym wyczytać porady na ww tematy to będę wdzieczny za linka.

Pozdrawiam,
woocky

bartus01
06-10-2011, 19:56
Wiata na zgłoszenie do 25m2 wg obowiazujących przepisów.

woocky
06-10-2011, 20:13
Wiata na zgłoszenie do 25m2 wg obowiazujących przepisów.
To "budynek gospodarczy" w zabudowie zagrodowej dlatego 35m^2.

Temat przegadany pod nickiem partnerki "anizial", warunki mamy idealnie jak chcieliśmy :-)

woocky
13-10-2011, 20:10
Trochę pogrzebałem i wygląda to teraz tak:
1) obrys: http://imageshack.us/photo/my-images/16/obrys.png/ zewnętrzny - linia dachu, ma się mieścić w 35 m^2, wewnętrzny - linia ścian. Dałem występ po spadzie na 50cm, a wzdłuż "kalenicy" na 20cm.
2) obrys i konstrukcja: http://imageshack.us/photo/my-images/207/obrysikonstrukcja.png/ nie dawałem typowej kalenicy, widziałem trochę wiat na allegro i też nie miały, a dach ma pełne deskowanie pod gont, więc chyba nie trzeba - co myślicie? Nie dałem też mieczy przy bramie, całość jest spięta belkami na potrzeby pięterka, więc powinno wystarczyć. Słupy i belki 20x20, krokwie 10x20, wystarczy?
3) pięterko na różności nad całością: http://imageshack.us/photo/my-images/839/pietrox.png/
4) plan zagospodarowania: auto (tajemnica przy zgłoszeniu ;-) ), palety na opał, narzędzia, miejsca dosyć: http://imageshack.us/photo/my-images/62/zagospodarowanie.png/
5) wygląd całości od południowego wschodu: http://imageshack.us/photo/my-images/17/calosc.png/ kąt dachu 45st. bo tyle ma planowany budynek mieszkalny.
6) projekt całości w sketchupie jakby kogoś interesowało: http://www.speedyshare.com/files/30732908/wiata3.skb można używać do woli oczywiście z uwzględnieniem licencji paru zewnętrznych komponentów (auta, schody, drzwi i okna).

Poproszę o opinie - co myślicie o takiej wiacie? Czy takie rysunki z owymiarowaniem wystarczą na zgłoszenie?

Pozdrawiam

photos
14-10-2011, 08:48
Jak ni dałeś kalenicy jak dałeś...Kalenica to jest miejsce gdzie stykają się w poziomie dwie połacie dachowe, czyli u Ciebie tam gdzie u góry schodzą się krokwie.
Bez mieczy tylko przy bramie może być, ale na pewno z nimi byłoby sztywniej.
Ze słupów moim zdaniem przekroje grubo przesadzone. Płatwie w domach jednorodzinnych maja np wymiar16x18 i utrzymują znacznie większy ciężar bo np dachówkę. Co do krokwi podobna sytuacja. Pod dachówkę daje się 8x18

woocky
14-10-2011, 10:19
Jak ni dałeś kalenicy jak dałeś...Kalenica to jest miejsce gdzie stykają się w poziomie dwie połacie dachowe, czyli u Ciebie tam gdzie u góry schodzą się krokwie.
Bez mieczy tylko przy bramie może być, ale na pewno z nimi byłoby sztywniej.
Ze słupów moim zdaniem przekroje grubo przesadzone. Płatwie w domach jednorodzinnych maja np wymiar16x18 i utrzymują znacznie większy ciężar bo np dachówkę. Co do krokwi podobna sytuacja. Pod dachówkę daje się 8x18

Dzięki za info.
Myślałem, że kalenica to belka u góry łącząca krokwie u szczytu.
Znalazłem na allegro domek o podobnej wielkości z wykorzystaniem belek 12x12 i krokwi 6x12.
Znasz może jakieś miejsce z opisem jak dobierać przekroje konstrukcyjne, miecze itp?

Pozdrawiam

photos
14-10-2011, 11:02
Nie, nie znam ale z doświadczenia mogę Ci powiedzieć że możesz śmiało robić belki stropowe w tym budynku z przekroju 14x16, a jak chcesz być pewny to 14x18 oczywiście ten większy wymiar ma być w pionie. Krokwie daj 6x18 i będzie okej pod blachę czy gont. Miecze z tego samego co krokwie. Słupy 14x14 w zupełności wystarczą. Ale możesz dać lekko większe jak lubisz być na 1000% pewny. Ale wymiary 20x20 to przerost formy nad treścią.

Myślałem, że kalenica to belka u góry łącząca krokwie u szczytu.

Często jest nazywana belka kalenicową z racji tego gdzie jest umiejscowiona, czyli w kalenicy.

woocky
14-10-2011, 11:09
Dzięki serdeczne za pomoc.
Mam nadzieję, że na wiosnę to postawię :-)

photos
14-10-2011, 11:15
Pamiętaj tylko o zgłoszeniu. Przerabiałem ten temat. Musisz wziąć kopię mapy zasadniczej, wrysować w niej budynek z wymiarowaniem od granic działki. Do tego rzut z podstawowymi wymiarami i jak masz to elewacje i z tym do Starostwa (w moim przypadku), bądź do urzędu miasta (wydział budownictwa), po miesiącu ciszy od zgłoszenia zaczynasz budowę.
Powodzenia :)

woocky
14-10-2011, 11:51
Chcę to trochę inaczej zrobić ponieważ nie ma na tej działce jeszcze domu. W innym wątku poradzono mi, żebym wpisał na wniosku o PnB oba budynki i wtedy mogę zacząć od gospodarczego.

wonsiu
17-10-2011, 19:56
Pamiętaj tylko o zgłoszeniu. Przerabiałem ten temat. Musisz wziąć kopię mapy zasadniczej, wrysować w niej budynek z wymiarowaniem od granic działki. Do tego rzut z podstawowymi wymiarami i jak masz to elewacje i z tym do Starostwa (w moim przypadku), bądź do urzędu miasta (wydział budownictwa), po miesiącu ciszy od zgłoszenia zaczynasz budowę.
Powodzenia :)

Witam,

czy wrysowanie budynku na mapce zasadniczej można wykonać własnoręcznie czy konieczna jest pomoc projektanta?

Czy mogę postąpić tak samo z ewentualną oczyszczalnią ścieków dla takiego budynku (tylko rysunek na mapce + informacje i dokumentacja techniczna tej oczyszczalni)?

photos
18-10-2011, 10:28
Można własnoręcznie. Oczyszczalnię na swojej działce również rysowałem własnoręcznie. Sprzeciwu nie było :)

wonsiu
18-10-2011, 11:34
Można własnoręcznie. Oczyszczalnię na swojej działce również rysowałem własnoręcznie. Sprzeciwu nie było :)

dzięki za odpowiedź, podpowiedz mi jeszcze czy przyłącze budynek->oczyszczalnia również wchodziło w zakres tego rysunku i można je wykonać samemu?

pozdrawiam

photos
18-10-2011, 11:42
Powiem tak. Zgłosiłem do starostwa że będę robił oczyszczalnie. Miły Pan dał mi wniosek zgłoszenia i kazał z geodezji wziąć kopie mapy zasadniczej aby na niej wrysować inwestycję. Jako ze mam nowy dom i w projekcie jest mapka to zwyczajnie zrobiłem ksero. Na mapce wrysowałem od wyjścia z budynku rury kanalizacyjnej, przez oczyszczalnię po studnie chłonną. Oczywiście wymiary od granicy i budynku wstawiłem. Oddałem to do starostwa. Miły Pan stwierdził że bardzo ładnie i szczegółowo ( z zawodu jestem budowlańcem więc już taki nawyk). Na tym zakończył się kontakt z Urzędem w tej sprawie