PDA

Zobacz pełną wersję : Nie mo?na ??czy? rur od pod?ogówki w pod?odze???

_ZBYCH_
14-04-2004, 22:45
Witam,

Jak to jest? Ponoć nie można łączyć w podłodze rur od podłogówki. A czym takie połączenie się różni od instalacji wykonanej w systemie trójnikowym (gdzie trójniki oczywiście zostają w podłodze)???
Czy w ogóle warto robić ogrzewanie w systemie trójnikowym?

gosciu01
14-04-2004, 23:43
a dlaczego podłogówkę chcesz robić w systemie trójnikowym ?

zaznaczam - nie jestem z branży, ale drążyłem temat i pozwolę sobie na uwagi ...

1. pojedynczy obwód z fi 16 możesz układać do 100-120 mb, a z fi 20 chyba do 200 mb. W zupełności wystarcza to w domu na "wypełnienie" jednej zdylatowanej płaszczyzny podłogi,

2. jeśli trójnikiem w podłodze podzieliłbyś obwody ( dodałbyś ) gałązkę, stracisz możliwość precyzyjnego sterowania i wyregulowania,

3. przy trójniku nie bardzo wyobrażam sobie założenie regulacji, chociaż z dwoma jest to możliwe ( a właściwie w tym przypadku czterema ),

4. trójnik ( a właściwie dwa ; zasilanie i powrót ) to sporo niższy koszt od rozdzielacza, ale w całości to żaden koszt, a sam rozdzielacz ( trójniki ) to nie wszystko, należy dać automatyczny odpowietrznik, regulację,

5. jeśli już musisz robić na trójnikach, to może pomyś o wyprowadzeniu na wszelki wypadek trójnika do jakiejś szafki na ścianie, są takie w sprzedaży. Jeśli cuś byłoby nie tak, to lepiej otworzyć szafkę niż kuć. A co z kaflami ?

Napisz skąd taki pomysł i potrzeba, może coś więcej uda mi się podpowiedzieć ...

Cz.

niezły
15-04-2004, 07:18
Oczywiście że rury od podłogówki można łączyć tak jak każde inne Ja osobiście staram się takich połączeń nie wykonywać choć są one zgodne ze sztuką Jeśli przy układaniu obiegu podłogówki zabraknie mi rury nawet 2-3m to ja po prostu zwijam i dale dłuższą

_ZBYCH_
15-04-2004, 18:21
Pisząc o systemie trójnikowym miałem na myśli grzejniki (na poddaszu).
Generalnie zastanowiło mnie to, że w podłogówce nie poleca się łączenia rur w podłodze, ale zarazem proponuje się system grzejnikowy, w którym trójniki są zalewane w podłodze. Jedno przeczy drugiemu. Czy podłogówka zachowuje się inaczej (pod kątem szczelności połączeń zalewanych w podłodze) niż instalacja grzejnikowa - trójnikowa???

niezły
15-04-2004, 20:17
Kto powiedział ze rur przy podłogówce nie można łączyć zwłaszcza ze pracuje na niższych parametrach niż c.o. oczywiście że można ale skoro da się zrobić podłogówkę bez łączenia to czemu nie Brak połączenia jest pewniejszy nawet od najlepszego połączenia Przy ogrzewaniu gazowym staram się tak robić inst. c.o. i podłogówkę by nie było żadnych połączeń w posadzce a czasami inst. wody zimnej i cwu robię na rozdzielaczach (brak połączeń w posadzce)

_ZBYCH_
15-04-2004, 20:40
Czy zatem należy uznać, że instalacja grzejnikowa w układzie trójnikowym jest be? :roll:

niezły
15-04-2004, 20:58
Oczywiście ze nie jest to jeden z dwóch najbardziej popularnych sposobów rozprowadzenia instalacji System rozdzielaczowy jest jednak bardziej niezawodny biorąc pod uwagę to z jakiej jakości materiałem możemy mieć do czynienia choć i w renomowanych firmach zdarza się ze czasami choć rzadko coś pęknie poza tym system rozdzielaczowy daje jeszcze większą możliwość regulacji ale to wszystko to nic w porównaniu do inst. wody zimnej i cwu tam to już w ogóle nie można oszczędzać na trójnikach (zjawisko odcynkowania)

_ZBYCH_
15-04-2004, 21:13
...ale to wszystko to nic w porównaniu do inst. wody zimnej i cwu tam to już w ogóle nie można oszczędzać na trójnikach (zjawisko odcynkowania)

Co masz na myśli? Co to znaczy, że na trójnikach nie można oszczędzać szczególnie w instalacji wody użytkowej? Hydraulik zaproponował właśnie rozwiązanie całej instalacji na rurach PEX-AL-PEX. Woda użytkowa i grzejniki w systemie trójnikowym, a podłogówka w systemie rozdzielaczowym. Doradź mi coś proszę.

Dzięki za info.

niezły
16-04-2004, 07:12
Chcesz mojej rady :o
Pierwsza rada. Instalację c.o. i podłogówki zrób na rozdzielaczach a inst. wz i cwu w systemie zgrzewanym np. Bor
Druga opcja Wszystko tak jak chce twój hydraulik ale na materiale dobrej firmy np. Purmo Herz Uponor trójniki oryginalne a nie z supermarketu no i oczywiście zaprasowywane a nie skręcane a i jeszcze jedno przed robotą niech ci wyceni materiał bo możesz się zdziwić

Lukins
16-04-2004, 17:27
A ja mam 1 (słownie: jedno) połączenie rur w podłogówce, na 80 mb rury Herz. I mimo, że mi się nie podobało - trudno. Jakość przezyję, tym bardziej, że doszedłem do tych samych wniosków co Zbych.

Tomasz W.
16-04-2004, 23:32
łączyć rury ogrzewania podłogowego można jeśli rura i złączki do tej rury mają dopuszczenie do zalewania w betonie.

my często zasilamy góną łazienkę z rozdzielacza na dole i na porocie przed zejściem rury w dół dajemy trójnik i odpowietrznik automatyczny wszystko jest ok

nie polecamy złączek zaprasowywanych .... porównajcie z TECE i REHAU na pierwszy rzut oka widać w czym różnica

złączka do pexów moim zdaniem powinna:
1. nie mieć oringów czy innych uszczelnień gumowych
2. mieć proste i bezbłędne połączenie a nie takie które przy nieprawidłowo przyłożonych zaciskach będzie mogło być nieszczelne

zobaczcie jak się robi przejście PE-stal przy instalacjach gazowych
zobaczcie jak wygląda połączenie zasów do wody i gazu z końcówkami PE np. firmy AVK
to są połączenia takie jak np. rehau i tece

polecam

_ZBYCH_
18-04-2004, 10:53
Chcesz mojej rady :o
Pierwsza rada. Instalację c.o. i podłogówki zrób na rozdzielaczach a inst. wz i cwu w systemie zgrzewanym np. Bor
Druga opcja Wszystko tak jak chce twój hydraulik ale na materiale dobrej firmy np. Purmo Herz Uponor trójniki oryginalne a nie z supermarketu no i oczywiście zaprasowywane a nie skręcane a i jeszcze jedno przed robotą niech ci wyceni materiał bo możesz się zdziwić

Ja od początku myślałem o instalacji zwu i cwu zgrzewanej, a instalacji grzewczej na rozdzielaczach, ale hydraulik trochę mi namieszał w głowie :roll: .
Chyba jednak pozostanę przy pierwszej opcji.

Dziękuję za rady.

niezły
18-04-2004, 19:52
:wink:

Tomasz W.
20-04-2004, 20:24
ZBYCH

pp zgrzewane i systemy zaprasowywane moim zdaniem praktyka to rozwiązanie niepewne (oczywiście nieporównywalne z klejonką:) to jest bombka zegarowa ) zobacz system TECE lub REHAU my tylko w tym robimy nawet jak nie ma czasu nie robimy prób szczelności ... zawsze wszystko gra

system PP zgrzewany to tani materiał polecam na bloki .. zgrzewy są stosunkowo pewnym połączeniem pewniejszym niż lut przy miedzi, ale jak ukręcisz gwint w złączce zgrzew przejście na gwint to będziesz się wkurzał a to się zdaża

systemy zaprasowywane są różne ale często złączki są z tworzywa ... np Vawin (ostatnio oglądałem złączkę vawinowską z przejściem na gwint .... nie założyłbym czegoś takiego)
uszczelnienie złączki w opiera się na oringach (które podobno się nie starzeją) choć sprzedawcy twierdzą że bez oringów też się uszczelnia
no i zwróć uwagę wykonawcy żeby równo przyłożył zaciskarkę bo jak nierówno przyłoży to będzie ups

lepiej na całej instalacji zapłacić może 300 a może 500 więcej i spać spokojnie

pozdrawiam

VPS
20-04-2004, 21:39
Tomasz W

Twierdzisz że złaczki zaprasowywane są niepewne. Ciekaw jestem czy wykonywałeś takie połaczenia i ile z nich było nieszczelnych.
Ja od kilku lat wykonuję instalacje w rurach PEX-AL-PEX na kształtkach zaprasowywanych (metalowych) i na niezliczoną ilość połączeń tylko dwa razy miałem nieszczelność i to z własnej winy.
1. zapomniałem zaprasować kształtki aby było ciekawie do ciśnienia 5 bar było szczelne puściło dopiero powyżej 6 bar.
2. Źle bo nie do końca kształtki wcisnąłem rurę.
Tak więc tylko dwie nieszczelności niestety z mojej winy.
Próby szczelności robię zawsze. Pierwsza próba jest na zimno natomiast druga jest na goraco. I dopiero wtedy jestem pewien szczelności układu i przekazuję instalację inwestorowi oczywiście jest sporządzony stosowny protokół szczelności.
Zapewne niektórzy sie zdziwią po co próba na gorąco i jak skoro np brak kotła lub nie ma jeszcze gazu.
Wystarczy samoróbka na prąd o mocy 20kW z grzałkami i mamy wodę gorącą w instalacji.
Lecz niestety śmiem twierdzić iż mało kto przeprowadza próbe szczelności na goraco.

goky
21-04-2004, 05:44
Nooo :o "samoróbka na prąd o mocy 20kW z grzałkami " to całkiem niezłe obciążenie wielu z nas pewnie nawet nie ma takiego przydziału mocy :D nie mówiąc o zabezpieczeniach

VPS
21-04-2004, 06:03
goky

Te 20kW jest podzielone na 10 grzałek po 2kW i mogę ustawić 2,4,6 itd. posiada również termostat.
Urządzenia to wykonał dla mnie elektryk i działa ok.

goky
21-04-2004, 07:23
VPS
byłem pewien, że nie jest to prowizorka lecz profesjonalny kocioł (bo tak trzeba by zgodnie z ustawą nazwać twoje urządzenie),
napisało mi się bo 20 kW_el robi wrażenie
pozdrawiam

Tomasz W.
09-05-2004, 08:31
VPS

czy w kształtkach które stosujesz są oringi ....???

VPS
09-05-2004, 09:10
Złączka z niklowanego mosiądzu.
http://www.uponor.com.pl/images/unipipe/unipipe_zlaczki1.jpg

AQUAJAC
09-05-2004, 09:26
Witam,

Jak to jest? Ponoć nie można łączyć w podłodze rur od podłogówki. A czym takie połączenie się różni od instalacji wykonanej w systemie trójnikowym (gdzie trójniki oczywiście zostają w podłodze)???
Czy w ogóle warto robić ogrzewanie w systemie trójnikowym?

można łączyć i są do tego specjalne złączki w każdym systemie,bo co zrobić z rurą która nam zostaje????????????

Tomasz W.
09-05-2004, 11:45
Złączka z niklowanego mosiądzu.
http://www.uponor.com.pl/images/unipipe/unipipe_zlaczki1.jpg

ja na tym rysunku widzę dwa oringi .....

czy się mylę?????

Tomasz W.
09-05-2004, 12:05
po pierwsze uponor ma uszczelnienia na oringach których trwałość jest słabym punktem instalacji
po drugie PE-RT nie jest najlepszym rodzajem polietylenu

dla laików proponuję prosty test rur z PE
trzeba wziąść palnik lub wystarczy kuchenka gazowa

rurę PE ogrzewamy nad płomieniem aż się zrobi miękka jak z gumy
w takim stanie spróbójcie ją rozerwać ciągnąc za końce
jeśli rozciągnie się jak guma to nie radzę montować u siebie w domu
jeśli po naciągnięciu przy użyciu dużej siły zerwie się a punkt rozerwania będzie wyglądał jak po przecięciu nożem ... to jest ok
to był prymitywny test sprawdzenia sieciowania rur PE który możecie zrobić w domu
alupex trzeba wpierw na stole operacyjnym pozbawić aluminium w miejscu gdzie będziemy go zrywać

jak ktoś bardzo chce wyślę ścinek rury dobrze sieciowanej do testu porównawczego

INSTALATOR
09-05-2004, 14:33
Tomasz
Ja wykonuje instalacje również na rurach pex-al-pex firmy kisan gdzie kształtki są zaprasowywane i posiadają oringi. Zapewniam cię że oringi nie są słabym punktem instalacji tego czy innego podobnego systemu.
Nie rozumiem cię na jakiej podstawie tak sądzisz. Chyba że twierdzisz że tylko te systemy z których ty wykonujesz instalacje są naj... lepsze.
Jeśli masz konkretne przykłady wad tego systemu mam na myśli kształtki zaprasowywane z oringami (praktyczne nie zasłyszane) to napisz. Jeżeli już znajdziesz takie przykłady to podaj informacje co było przyczyną i jak rozpatrzył ewentualną gwarancją często 10-15 letnią producent.

Tomasz W.
09-05-2004, 16:41
INSTALATOR
nie twierdzę że jestem najlepszy i że to z czego robię instalację jest najlepsze
żeby to stwierdzić trzeba byłoby mieć własne laboratorium i wydać sporo pieniędzy na badania

zobacz jak wykonuje się przejścia PE-STAL w przyłączach gazowych, zobacz jak wygląda połączenie PE zasuwa do wody czy gazu np. AVK
czy miałęś kiedyś przeciekającą uszczelkę w samochodzie albo sparciałą gumową podkładkę???
producenci systemów mówią że to wytrzyma wieki i że dają gwarancję na 10 lat ....
chcesz za 20 lat stwierdzić że jednak oringi nie wytrzymały ....
nikt tego na własnej skórze nie sprawdził .... i nie możesz powiedzieć że to gwarantujesz bo wtedy pewnie ty i ja będziemy na emeryturze

ja kieruję się prostą logiką
wybrać dobrego producenta rur PE (koniecznie sieciowany) W tej samej fabryce z której pochodzą rury producenta którego ja wybrałem robi się alupexy dla wavina (tylko mają cieńszą ściankę:)
wybrać złączkę która nie budzi wątpliwości - przy połączeniach które my stosujemy rura pex jest wprasowana pomiędzy mosiężną kształtkę a solidny pierścień mosiężny przy próbach ciśnieniowych przy których byłem w fabryce pękałą rura nigdy nic nie działo się z kształtką (pękały przy około 80 barach)

ja nie krytykuję twojego wyboru
nie chcę też nikomu na tym forum sprzedać peksów które stosujemy
ale jeśli można wybrać rozwiązanie bez ryzyka choćby tylko w kwestii oringów dlaczego tego nie zrobić ???

nie wiem czy słyszałeś o jednej z afer w berlinie :)
podczas odbiorów budynku woda w kranach miała zbyt duże stężenie pewnych bakterii
długo szukali przyczyny ... okazało się że w systemie który zastosowano tworzywo z których wykonano oringi w złączkach było środowiskiem sprzyjającym rozwój bakterii ..... wymieniono instalacje wodne :)

jeśli się mylę w 99,99% to nikt nie chce być tym 0,01

więc w dużym skrócie niech każdy wybiera co chce
niech nikt nie wciska klientom kitów o wieczności

co do kisana to pierwszy raz spotkałem się z tym systemem jakieś 10 lat temu kiedy pexy były nowością na rynku a królowała miedź
to były czasy westoli i nie było jeszcze złączek zaprasowywanych

niech w porównania jakości bawią się niezależne źródła

może zrobisz doświadczenie:
pokaż klientowi na czym polega połączenie które stosujesz i pokaż Rehau (którego ja nie stosuję żeby było jasne - ale polecam jeśli ktoś chce go wybrać oczywiście nie ostatnią wersję na tzw inwestycje :) na tulejach zaciskowych zobaczymy co klient wybierze :)