PDA

Zobacz pełną wersję : Czy parapet ma przykryć grzejnik czy ...nie?



f.5
07-10-2011, 17:12
Witam.
Dziś opuscili mnie instalatorzy narodził się temat parapetów.
Planuje drewniany - lite drewno.
Proszę o opinie bo nijak jestem w temacie jaką długość zamówic?
Czy paratet ma zakrywac grzejnik jesli tak to jego głębokośc musi miec 40 cm. Strasznie głęboki parapet!!!
zakładam ze 1 cm wchodzi pod okno.
Czy drewno sie nie wypaczy ?
Są jakies standardy proszę o podpowiedz.
http://images45.fotosik.pl/1140/441f33956eb7ea2emed.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images49.fotosik.pl/1112/dd0363fbba5b2141med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Guliwerka
07-10-2011, 18:23
Parapet nie ma przykrywać grzejnika. U mnie parapet "wystaje" od ściany 7 cm. Tak zrobiliśmy zgodnie zresztą z projektem robionym przez architekta. Parapet też mamy drewniany. Jest ok.

Elfir
07-10-2011, 18:43
ciepło z grzejnika powinno owiewać okno, więc za długi parapet bedzie przeszkadzał w cyrkulacji.

majki
07-10-2011, 20:09
Mam grzejniki we wnęce, parapet całe je zakrywa, długość parapaetu od brzegu do okna 38 cm.
Absolutnie brak problemów z cyrkulacją, czy parowaniem okien.

pozdrawiam, majki

f.5
08-10-2011, 11:08
Dziekuje za odpowiedzi ale dlaczego ciepło powinno owiewac okno. Czy chodzi o skraplanie się pary wodnej na szybie ?
Będzie rekuperator więc mam nadzieję ze z parą nie bedzie problemu.
Natomiast nie bardzo widzę wystający grzejnik zważywszy ze nie jest to szczyt dyzajnu i skłaniam się bardziej ku parapetowi głębokości 40 cm.
Mam nadzieję ze lite drewo nie bedzie się krzywic czas pokaże.

pozdrawiam radek

Ps. majki bajera fotki a rzodkiewki 1 klasa

Elfir
08-10-2011, 13:16
Ciepłe powietrze z grzejnika tworzy kurtynę powietrzną między oknem (które jest chłodne) a pokojem (który jest ciepły).

majki
08-10-2011, 17:47
Będzie rekuperator więc mam nadzieję ze z parą nie bedzie problemu.
...
Ps. majki bajera fotki a rzodkiewki 1 klasa

Też mam reku i jest spoko, dawaj głęboki i się nie przejmuj :)

thx ;)

pozdro, majki

hamlet
08-10-2011, 18:06
Parapet może zakrywać grzejnik byleby nie był on za nisko nad nim
albo z drugiej strony grzejnik nie może być za wysoki w takim przypadku
Innymi słowy odstęp od podłogi do grzejnika i od grzejnika do parapetu musi być odpowiedni
aby była zachowana cyrkulacja powietrza
A jakie są to minimalne odstępy nie pytajcie bo nie pamiętam:rolleyes:
Tak mi tłumaczył kiedyś hydraulik

mynia_pynia
08-10-2011, 18:46
U mnie parapet wystaje około 3-4 cm poza ścianę.
Kaloryfer kończy się około 10 cm pod parapetem - wydaje mi się że podobnie jak u ciebie, a kaloryfer jest takiej samej grubości,
więc parapet nie zakrywa kaloryfera.

firewall
08-10-2011, 19:51
Jeżeli masz conajmniej 10cm wysokości od grzejnika do parapetu to możesz spokojnie zakryć w całości grzejnik. Jeżeli mniej to możesz zakryć częściowo lub wogóle. Szeroki parapet jest przyjazny dla dużych doniczek z kwiatami. Poza tym fajnie się na takim siedzi.

emilus18
08-10-2011, 20:51
U mnie parapety wystają 3-4 cm poza ścianę i jak dla mnie jest jak najbardziej OK

goike
08-10-2011, 20:53
Jeśli nad grzejnikiem zostanie minimum 10 cm do parapetu to rób szeroki parapet. Argumenty takie same jak wyżej. Na szerokim można znacznie więcej postawić. Czasami jak juz miejsca brakuje albo nie chce się układać na półce to i książki mogą tam trochę poleżeć, albo gazeta której nie skończyło się czytać. Jak grzejnik będzie bardzo gruby (C-33) to możesz go częściowo odsłonić, zeby się nie dusił. W innym domu miałem krótkie parapety, grzejniki sterczały samodzielnie ze ściany i nie wyglądało to za dobrze. W towarzystwie parapetów prezentuje się to znacznie lepiej. Po drugie ciepłe powietrze leciało od razu prosto pod sufit. Wydaje mi się że szerszy parapet ogranicza nieco to zjawisko.

f.5
09-10-2011, 21:21
Dziękuje Wam za porady.
od podłogi do grzejnika mam 15 cm, od górnej częsci grzejnika do parapetu bedzie 12 cm.
dzięki Bogu wysokość grzejnika 550 a nie 600 więc wszystko się mieśći.
zatem parapety przykryją grzejniki.
Raz jeszcze dziękuje , pozdrawiam radek.