PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa komina



krzychu_budowniczy
07-10-2011, 21:27
Witam wszystkich proszę o małą radę kupiłem niedawno cegłę do murowania komina(chodzi mi o wyjscie ponad dach) zwie się ładnie "cegła Węgierka" czy może mi ktoś podać proporcję do murowania tej cegły jest to cegła pełna .Czy wystarczy 1:3+plastyfikator:stirthepot:

rkowal79
07-10-2011, 22:19
Witam wszystkich proszę o małą radę kupiłem niedawno cegłę do murowania komina(chodzi mi o wyjscie ponad dach) zwie się ładnie "cegła Węgierka" czy może mi ktoś podać proporcję do murowania tej cegły jest to cegła pełna .Czy wystarczy 1:3+plastyfikator:stirthepot:
Na kominy zaprawa chyba M5 lub M8 chociaż stara norma kominowa mówi chyba o M2 lub M3 - cementowo-wapienna.
Proporcja cement - żwir 1:2,5-3,5 i do tego wapna w ilości 1/6-1/4 do cementu (napisane najczęściej na workach z wapnem np na workach wapna bielik trzuskawica tak jest). Spisz sobie w składzie budowlanym.
Ja taką zaprawę robiłem: cement do żwiru 1:3,5, wapna 2 łopaty na worek cementu czyli jakieś 1:5 i teraz nie mogę wbić w fugi gwoździ bo są za twarde. Nie wejdą ani 1cm. Aha do składu dawałem na worek cementu 100ml cemplasu do wody zarobowej(wapno w płynie). Zaprawa jak masełko, napowietrzona i ładnie się kleiła. Jednak przy wypełnianiu spoin ubijałem ją kielnią w celu ich dobrego zaspoinowania i uszczelnienia. Trzeba tutaj cierpliwości, dokładności i dyscypliny.

Kominki Piotr Batura
08-10-2011, 04:26
Coraz ciekawiej robi się z tymi normami. Chyba się za nie
wezmę. Dziadek na normach się nie znał, ale nigdy do budowy
komina nie używał wapna ,gdyż ono reaguje z sadzą. Plastyfikator
jest tu więc prawdopodobnie rozwiązaniem, chyba ,że do komina
planujesz wkład kominowy.

Co do staranności o której mówi rkowal , to jak najbardziej. Robiąc
skrzynkę na wymiar kanału i podciągając ją sukcesywnie do góry, masz
pewność pełnej fugi i zaprawa nie będzie lądować w wyczystce.
Wyczyszczenie wyczystki z resztek zaprawy , dla połowy współczesnych
murarzy ,to zadanie wykraczające poza ich światopogląd.

rkowal79
08-10-2011, 18:35
Dziadek na normach się nie znał, ale nigdy do budowy
komina nie używał wapna ,gdyż ono reaguje z sadzą.

Wyczyszczenie wyczystki z resztek zaprawy , dla połowy współczesnych
murarzy ,to zadanie wykraczające poza ich światopogląd.

Wystarczy kawał dechy na dnie w wyczystce i po każdym dniu murowania wyciągasz na niej to co pozostało. Wynik - wyczystka czyciutka. Ja nie uzywałem dech na podciągany szalunek kanału z 1 powodu - wszystkie spoiny miałyby ostre i nierówne krawędzie wystajace poza cegły. A tak mam spoiny równiutkie, gładkie i idealnie równe z cegłą bo każdą spoinę wewnątrz zacierałem paluchem (w rękawiczce gumowanej). Szkoda że nie mam fotki kanału wewnątrz bo wstawiłbym. Poza tym nie widziałem aby spadające resztki przyklejały się do cegieł lub zaprawy poniżej w kanale - zawsze lecą aż na same dno do wyczystki lub kanału wentylacyjnego.
Odnośnie zaprawy z wapnem - powiedz ile % kominów w Polsce jest murowanych na zaprawie cementowo - wapiennej ale takiej w miare mocnej a nie takiej którą idzie paluchem wydłubać - gdzie żwiru jest 10 razy więcej jak cementu i wapna a wapna tyle samo co cementu?

Kominki Piotr Batura
08-10-2011, 21:44
W Polsce popełnia się dużo błędów budowlanych .

krzychu_budowniczy
09-10-2011, 11:05
Dzięki serdeczne to mi wystarczyło hehehhe ,a najlepsze przez przypadek wsadziłem dwa stare worki cementu z 2 lat ale lipa,patrzecie na daty na cemencie !!!!
Acha i jeszcze cos zapomniałem wam powiedzieć że firma stawiała mi dom do stanu surowego i jak weszłem na powiedzmy poddasze tam gdzie konczy sie komin wziąłem poziomice ......I miałem nadzieję żę jest zepsuta :(

rkowal79
09-10-2011, 22:25
Ja mam odejście od pionu niecały 1cm na 3m od posadzki do stropu mierzone na jego każdej ściance. Jest w 1 miejscu małe wybrzuszenie ale nawet niecały 1cm grubości tynku to wyrówna. A moja poziomica jest dobra ( i łata aluminiowa też)

krzychu_budowniczy
12-10-2011, 06:40
Ja mam odejście od pionu niecały 1cm na 3m od posadzki do stropu mierzone na jego każdej ściance. Jest w 1 miejscu małe wybrzuszenie ale nawet niecały 1cm grubości tynku to wyrówna. A moja poziomica jest dobra ( i łata aluminiowa też)
To nie masz co narzekać bo u mnie katastrofa pionu wogóle komin nie trzyma 2cm odchyłu to na 1 metrze mam :( ,ale tak to jest jak się za chłopakami nie lata z poziomicą .
W każdym bądz razie już to udało mi się troszkę doprowadzić "Do Pionu":)

krzychu_budowniczy
12-10-2011, 06:43
Tak zmieniając temat nie wiecie kto ma do sprzedania koze do opalania budowy dałem już ogłoszenie ,ale narazie brak odzewu ?