PDA

Zobacz pełną wersję : Likwidacja wylotu kominkowego



Korowi
08-10-2011, 19:53
Mam problem z wylotem od kominku, mianowicie kominek stoi piętro niżej. W pokoju wyżej jest wylot od kominka wygląda to tak:

http://www.iv.pl/images/14403741280051836046.jpg


http://www.iv.pl/images/67501099890181040248.jpg


http://www.iv.pl/images/19335128829726849668.jpg



http://www.iv.pl/images/95655462089679929783.jpg

Potrzebuję zablokować/zlikwidować ten wylot tak aby można było tam swobodnie przysunąć mebel w trakcie palenia w kominku.
Ma ktoś jakikolwiek pomysł jak to zrobić, aby ciepło nie wydostawało się nadal po zlikwidowaniu tego?

eniu
08-10-2011, 21:36
Włóż tam kilka garści wełny mineralnej i załóż kratkę.
Jakbyś zmienił znów plany , jak znalazł. Jeśli nie to po
wełnie płyta GK i malowanie.

butynski
08-10-2011, 21:49
Mam problem z wylotem od kominku, mianowicie kominek stoi piętro niżej. W pokoju wyżej jest wylot od kominka wygląda to tak:

http://www.iv.pl/images/14403741280051836046.jpg


http://www.iv.pl/images/67501099890181040248.jpg


http://www.iv.pl/images/19335128829726849668.jpg



http://www.iv.pl/images/95655462089679929783.jpg

Potrzebuję zablokować/zlikwidować ten wylot tak aby można było tam swobodnie przysunąć mebel w trakcie palenia w kominku.
Ma ktoś jakikolwiek pomysł jak to zrobić, aby ciepło nie wydostawało się nadal po zlikwidowaniu tego?
A jakby taką przedłużkę tego przez szafę zrobić . Była by szafa grzewcza !

Korowi
08-10-2011, 21:59
A jakby taką przedłużkę tego przez szafę zrobić . Była by szafa grzewcza !

:lol2:

Nie, potrzebuje zakryć wylot. 3 rok się borykam z problemem zastawiania wylotu, przestawiałem meble bezskutecznie mam teraz konkretne ustawienie mebli a wylot muszę jakoś 'zamknąć'.

M***ki
09-10-2011, 04:30
Włóż tam kilka garści wełny mineralnej i załóż kratkę.
Jakbyś zmienił znów plany , jak znalazł. Jeśli nie to po
wełnie płyta GK i malowanie.

Jakie temperatury powstaną w tej rurze z aluminium , w odcinku od obudowy do wyloty zostanie przecież powietrze podgrzewane od dołu ??

eniu
09-10-2011, 07:42
Jakie temperatury powstaną w tej rurze z aluminium , w odcinku od obudowy do wyloty zostanie przecież powietrze podgrzewane od dołu ??


No właśnie - Mistrzu ! Jakie ? Co tam się będzie działo ?! :)

bagi69
09-10-2011, 08:17
Jesli mozliwe zastosuj zaślepkę na wlocie ,w okapie kominka.[IMG]http://www.pefra.com.pl/strona/images/stories/zaslepka.png[/IMG

Korowi
16-10-2011, 22:04
Podbijam, jakieś dalsze pomysły?.

Forest-Natura
16-10-2011, 22:27
Witam.
Zastosuj zaślepkę na wlocie, włóż kilka garści wełny mineralnej i załóż kratkę.
Potem wezwij Mistrza i niech rzuci swoim fachowym okiem.
Będziesz miał potrójną pewność wtedy ...
:D
Pozdrawiam.

M***ki
17-10-2011, 06:29
Garść wełny ?? Ale która będzie najbardziej "gryzła|" ?? Nie stosuje wełny do budowy kominków .. proszę o podpowiedź innych użytkowników FM

Forest-Natura
17-10-2011, 07:15
Witam.

Nie stosuje wełny do budowy kominków ..
Gdzie tu o obudowie mowa? I kogo będzie taka garść gryzła jak od spodu zaślepka będzie a od góry zamknięta żaluzją kratka?
Korowi nie za bardzo chce wiedzieć co Mistrz stosuje do obudowy kominków, tylko jak sobie poradzić ze swoim problemem.
Pozdrawiam.

Korowi
17-10-2011, 19:59
Ale do czego mi wełna mineralna?. Jedyne do czego mogę ją zastosować to do akustyki pokoju :).
Nie uważam wełny za dobre rozwiązanie w wylocie kominkowym, gdzie panuje wysoka temperatura. Wełna - niektórzy mogą uważać to za dobre rozwiązanie, ale chwilowe. Nie zastosowałbym tego nigdy na stałą komplikacje. Chcę się pozbyć wysokiej temp która wydostaje się z wylotu{kratki}. Stoi tam mebel, z pewnością da mu 'popalić' ;).

Myślałem o czymś w stylu przepustnicy/klapy ale nic takiego nie mogę znaleźć.
Prosiłbym o udział w temacie z powodu zbliżającej się zimy :(.

Forest-Natura
17-10-2011, 21:01
Witam.
Pomimo współcześnie panującego poglądu że wełna mineralna jest "be" w kominku, w Twoim przypadku to co napisałem (no ... bez udziału Mistrza) będzie bardzo prostym i najlepszym rozwiązaniem. Dalszej dyskusji raczej nie będzie, bo i rozwiązania się skończyły ...
Pozdrawiam.

margod
17-10-2011, 21:24
Ale do czego mi wełna mineralna?. Jedyne do czego mogę ją zastosować to do akustyki pokoju :).
:(.
Jak nie chcesz wełny to zatkaj pianką do okien.
























Oczywiście żartowałem.:lol2: Zamknięcie rury wełną to najlepsze rozwiązanie. Wersja ful wypas - kup w castoramie arkusz wełny z folią aluminiową, wytnij kilka kółek o średnicy rury spiro i wsuń te kółka do rury. Dodatkowo możesz uszczelnić taśmą aluminiową. W otwór po kratce wstaw płytę G-K i zagipsuj.

Forest-Natura
17-10-2011, 21:27
Witam.
Ty to Margod zawsze "bentleje" i "rolsy" podsuwasz inwestorom ... :D
Pozdrawiam.

eniu
17-10-2011, 22:12
Ale do czego mi wełna mineralna?. Jedyne do czego mogę ją zastosować to do akustyki pokoju :).
Nie uważam wełny za dobre rozwiązanie w wylocie kominkowym, gdzie panuje wysoka temperatura. Wełna - niektórzy mogą uważać to za dobre rozwiązanie, ale chwilowe. Nie zastosowałbym tego nigdy na stałą komplikacje. Chcę się pozbyć wysokiej temp która wydostaje się z wylotu{kratki}. Stoi tam mebel, z pewnością da mu 'popalić' ;).

Myślałem o czymś w stylu przepustnicy/klapy ale nic takiego nie mogę znaleźć.
Prosiłbym o udział w temacie z powodu zbliżającej się zimy :(.


Jaka temperatura jeśli zatkasz od góry i ruch gazów ustanie ???!!!
Zrób próbę ,a wyniki wyślij M. - znów się czegoś na FM dowie :D

M***ki
18-10-2011, 06:24
Zmierz także temperaturę w rurze poniżej "korka z wełny" .. wyniki pomiarów wyślij do Piotra/Enia .. znów się czegoś dowie lub może nawet nauczy .:D

M***ki
18-10-2011, 06:28
Ale do czego mi wełna mineralna?. Jedyne do czego mogę ją zastosować to do akustyki pokoju :).
Nie uważam wełny za dobre rozwiązanie w wylocie kominkowym, gdzie panuje wysoka temperatura. Wełna - niektórzy mogą uważać to za dobre rozwiązanie, ale chwilowe. Nie zastosowałbym tego nigdy na stałą komplikacje. Chcę się pozbyć wysokiej temp która wydostaje się z wylotu{kratki}. Stoi tam mebel, z pewnością da mu 'popalić' ;).

Myślałem o czymś w stylu przepustnicy/klapy ale nic takiego nie mogę znaleźć.
Prosiłbym o udział w temacie z powodu zbliżającej się zimy :(.

Anemostat... metalowy zakręcany z pokrętłem na wierzchu . Jeśli natomiast chciałbyś na stałe wyłączyć ruch ciepłego powietrza do tego pomieszczenia musiałbyś zablokować dolot . W przypadku dystrybucji grawitacyjnej zaślepić wlot powietrza do rury z "tego pomieszczenia" , przy wentylatorowym DGP odłączyć i zaślepić na odpowiedniej odnodze / trójniku .

Forest-Natura
18-10-2011, 07:10
Witam.
Prosimy przedmówcę o czytanie ze zrozumieniem i nie dublowanie wypowiedzi.
Pozdrawiam.

bohusz
18-10-2011, 07:16
Zmierz także temperaturę w rurze poniżej "korka z wełny" .. wyniki pomiarów wyślij do Piotra/Enia .. znów się czegoś dowie lub może nawet nauczy .:D

Ja też chciałbym dostać te wyniki. W wolnych chwilach zbieram i kataloguje materiał o kominkach.

margod
18-10-2011, 07:28
Jak Was to tak bardzo interesuje to specjalnie dla Was rozpalę dziś w obudowie z DGP i zatkam jedną z rur. Wynik pomiaru temperatury opublikowany będzie w najbliższym wydaniu "Świata Kominków" :)



PS
W sumie to sam ciekawy jestem jaka będzie tam temperatura.

eniu
18-10-2011, 07:55
Margod .Szkoda drewna... Wystarczy podstawówkę skończyć z 3 z fizyki.
(Kibel jak się zapcha - też nie leci :cool:) A jak nie leci , to co ma grzać ???
Powietrze zaczopuje się i trzeba będzie długo grzać ,żeby do wełny
jakieś ciepło doszło . Oczywiście , jak wełna będzie włożona niechlujnie,
pozostaną szczeliny, wówczas może trochę śmignąć i coś tam wyleci , ale ten
problem , jeśli nawet do niego dojdzie , załatwi zaklajstrowanie otworu z zewnątrz.

Najwięcej ciepła pojawi się od rozgrzanej spiro . Jeśli ta temperatura , przekazana
na kratkę ,wskutek przewodnictwa cieplnego metalu przeszkadza , trzeba kratkę
wywalić ( Ile tam może być ? 40 o C w najbardziej ekstremalnej sytuacji ??...)

M***ki
19-10-2011, 05:45
Margod .Szkoda drewna... Wystarczy podstawówkę skończyć z 3 z fizyki.
(Kibel jak się zapcha - też nie leci :cool:) A jak nie leci , to co ma grzać ???
Powietrze zaczopuje się i trzeba będzie długo grzać ,żeby do wełny
jakieś ciepło doszło . Oczywiście , jak wełna będzie włożona niechlujnie,
pozostaną szczeliny, wówczas może trochę śmignąć i coś tam wyleci , ale ten
problem , jeśli nawet do niego dojdzie , załatwi zaklajstrowanie otworu z zewnątrz.

Najwięcej ciepła pojawi się od rozgrzanej spiro . Jeśli ta temperatura , przekazana
na kratkę ,wskutek przewodnictwa cieplnego metalu przeszkadza , trzeba kratkę
wywalić ( Ile tam może być ? 40 o C w najbardziej ekstremalnej sytuacji ??...)

:rotfl: Taka porada .. jaki udzielający :yes: Te 40*C to naprawdę dowód twojej fachowości .. "Jak nie leci , to co ma grzać ? " :rotfl:" Powietrze zaczopuje się ..." :rotfl: Pozwolisz że ten Twój wpis wydrukuje i powieszę na ścianie w galerii " kominkowe BZDURY " ?

M***ki
19-10-2011, 05:54
Margod wykonaj te pomiary :stirthepot: Zamknięte kubatury / ku batury ;) jako dyslektyk nie ;)bardzo wiem jak to napisać ;) Hypokaustum ... jedna że starych technik zduńskich także jest bez przelotu powietrza na zewnątrz . Czyli w myśl tego co napisał "eniu" grzać nie powinno " jak nie leci to co ma grzać ? " Wiedza zduńska a podobno "eniu" jest zdunem :) to coś zupełnie innego jak hydraulika ... Możliwe że zapychanie kibla w szkole podstawowej było jego największym doświadczeniem w dziedzinie przypływów .. cieczy . Gdyby jeszcze podgrzewał ciecze to może wiedziałby cokolwiek o przepływach ciepła [/QUOTE]

eniu
19-10-2011, 07:47
Margod wykonaj te pomiary :stirthepot: Zamknięte kubatury / ku batury ;) jako dyslektyk nie ;)bardzo wiem jak to napisać ;) Hypokaustum ... jedna że starych technik zduńskich także jest bez przelotu powietrza na zewnątrz . Czyli w myśl tego co napisał "eniu" grzać nie powinno " jak nie leci to co ma grzać ? " Wiedza zduńska a podobno "eniu" jest zdunem :) to coś zupełnie innego jak hydraulika ... Możliwe że zapychanie kibla w szkole podstawowej było jego największym doświadczeniem w dziedzinie przypływów .. cieczy . Gdyby jeszcze podgrzewał ciecze to może wiedziałby cokolwiek o przepływach ciepła [/QUOTE]

Dawno, dawno temu ... (za siedmioma górami :) ) ... odwiedziłem salon
w Żabiej Woli . Salon , wielkie słowa ! Bardziej przypominało to zubożałe
gospodarstwo ,które przerwy miedzy karmieniem prosiaków , wykorzystuje
na lepienie kafli...
Było też jedno bardzo pozytywne wrażenie. Dwoje starszych, niezwykle
sympatycznych ludzi , którzy pełnili rolę gospodarzy . Ci mili , kulturalni i
bardzo uprzejmi ludzie , zajęli się mną pod nieobecność syna.
Czemu o tym piszę ? ... Bo nijak nie pasuje mi to do aroganckiego bełkotu,
uprawianego na FM przez syna tych przemiłych ludzi ...

bohusz
19-10-2011, 07:49
Hypokaustum
a co to słowo konkretnie i jednoznacznie określa, oczywiście w warunkach Polski.
Bo napewno nie "zamknięcia" bo dym uchodzi kominem sobie...

Forest-Natura
19-10-2011, 08:10
Witam.
Bohusz, nie bądź tak dociekliwy bo się dopiero zacznie ...
Kochanieńcy - prosty problem zatkania wylotu talerzykiem z ocynku oraz kłębkiem wełny plus przymknięciem żaluzji w kratce, urósł tu do rozmiarów głównego problemu branży kominkowej w naszym kraju.
Nie ma co robić wycieczek osobistych, mierzyć temperatur, czy też wdawać się w dyskusje w których to jedna strona usiłuje za wszelką cenę pogorszyć swój i tak już nie najlepszy wizerunek.
Temat można uważać za zakończony - nic tu już nie wymyślimy i hypokaustum z tej rurki nie zrobimy ...
Jeno co wyjść może dalej to mętlik w głowie pytającego o poradę ...
Pozdrawiam.

M***ki
19-10-2011, 12:13
Margod .Szkoda drewna... Wystarczy podstawówkę skończyć z 3 z fizyki.
(Kibel jak się zapcha - też nie leci :cool:) A jak nie leci , to co ma grzać ???
Powietrze zaczopuje się i trzeba będzie długo grzać ,żeby do wełny
jakieś ciepło doszło . Oczywiście , jak wełna będzie włożona niechlujnie,
pozostaną szczeliny, wówczas może trochę śmignąć i coś tam wyleci , ale ten
problem , jeśli nawet do niego dojdzie , załatwi zaklajstrowanie otworu z zewnątrz.

Najwięcej ciepła pojawi się od rozgrzanej spiro . Jeśli ta temperatura , przekazana
na kratkę ,wskutek przewodnictwa cieplnego metalu przeszkadza , trzeba kratkę
wywalić ( Ile tam może być ? 40 o C w najbardziej ekstremalnej sytuacji ??...)

Ciekawe twierdzenie jak na zduna "który pracuje";) w firmie prowadzącej szkołę kominkową.... Zakładając oczywiście, że istnieje ktoś kto jest "Eniem"... wielu w to wierzy czytając forum :lol2::lol2:

eniu
19-10-2011, 13:17
Powtarzasz się ...Już dzisiaj bączki puszczałeś na ten temat.
Może napary z miłorzębu złagodziłyby dolegliwość ? :)

margod
19-10-2011, 13:55
Margod wykonaj te pomiary :stirthepot:
na razie pomiarów nie będzie, dziś odłączyłem od komina wkład z obudową, komin potrzebny mi był do testów innego wkładu (Mila z Kratek)
Zresztą słusznie Forest zauważył, że nie ma sensu dalej drążyć tematu...

M***ki
19-10-2011, 14:30
na razie pomiarów nie będzie, dziś odłączyłem od komina wkład z obudową, komin potrzebny mi był do testów innego wkładu (Mila z Kratek)
Zresztą słusznie Forest zauważył, że nie ma sensu dalej drążyć tematu...

Szkoda. Nie ma sensu drążyć tematu:o ? Czy może oczywiste jest że "eniu" napisał bzdurę , niepierwszą zresztą , i w ramach "dobrokoleżeńskiej współpracy " lepiej zatuszować sprawę banalnymi wpisami ??

eniu
19-10-2011, 14:52
Spisek !!

Korowi
19-10-2011, 15:19
Witam.
Bohusz, nie bądź tak dociekliwy bo się dopiero zacznie ...
Kochanieńcy - prosty problem zatkania wylotu talerzykiem z ocynku oraz kłębkiem wełny plus przymknięciem żaluzji w kratce, urósł tu do rozmiarów głównego problemu branży kominkowej w naszym kraju.
Nie ma co robić wycieczek osobistych, mierzyć temperatur, czy też wdawać się w dyskusje w których to jedna strona usiłuje za wszelką cenę pogorszyć swój i tak już nie najlepszy wizerunek.
Temat można uważać za zakończony - nic tu już nie wymyślimy i hypokaustum z tej rurki nie zrobimy ...
Jeno co wyjść może dalej to mętlik w głowie pytającego o poradę ...
Pozdrawiam.

Podpisuje się pod tym.


Temat miał na celu dyskusję w sprawie wylotu. Zrobiło się z tego zbiorowisko enia?.
Czyli, wszyscy za tym aby dać wełnę?.

M***ki
19-10-2011, 18:12
Nie wełnę i nie na wylocie do pomieszczenia a na wlocie do rury .. Lepiej zakorkuj płytą glinokrzemianową ta przynajmniej nie pyli i nie gazuje..

bohusz
19-10-2011, 18:13
Wełna najprostszym rozwiązanie, bo było o zaczopowaniu kółkami z płyt izolacyjnych, itp.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zatkanie rury zaraz na wlocie przy kominku, by materiał rury nie przenosił ciepła.

Panie czopuj pan, aby było OK

BO NIE TAKIE RURY I DZIURY SIĘ CZOPUJE

Korowi
19-10-2011, 18:33
Tak, tak wiem na wlocie przy kominku :).

Dziękuję za konkret odpowiedź!.

margod
19-10-2011, 19:02
Myślę, że można już kasztanic :)

Więc ja proponuję iść na całość. Jeżeli mamy zamykać rurę na wlocie (a wiąże się to z rozebraniem okapu) to może przebudować kominek, zlikwidować w ogóle kratki, wykonać ciepłą zabudowę :)

bohusz
19-10-2011, 19:09
Tak tyż można, a dlaczego by nie.

Tym bardziej, że chyba ciepła zabudowa "wychodzi" taniej niż ta o której przyjeło się mówić "zimna"


Co jednak nie zmienia faktu, że są jeszcze gdzieś osoby dla których radzaj kamienia na kominku jest sprawą najważniejszą...

margod
19-10-2011, 19:21
Tym bardziej, że chyba ciepła zabudowa "wychodzi" taniej niż ta o której przyjeło się mówić "zimna"Ciepła - ciepłej nierówna, więc bym polemizował, która jest tańsza. Tym bardziej, że ja proponowałem zabudowę bez kratek.

bohusz
19-10-2011, 19:27
Ja doskonale wiem, że ciepła - ciepłej nie jest równa.
Lecz nie decyduje o tym cena.
Dezyduje materiał, materiał, materiał, jego parametry, waga, grubość stosowna w stosownym miejscu. Ale napewno nie kolor... który praktycznie może być dowolny, jeżeli chodzi o obudowy.
No i decyduje tyż triku miku, czyli knyf, jak to zostało powiedziane w innym temacie.

eniu
19-10-2011, 19:37
No i ze spisku zrobiła się rewolucja...:D

bohusz
19-10-2011, 19:45
Tak
A nawet w innym temacie raczej będzie krótko mówiąc wojna...
Oj będzie się działo, oj będzie.

A my dla draki i na przekór może będziemy robić zielone obudowy (płyty) z ciepłymi ścianami.
Zielony to ładny kolor?