PDA

Zobacz pełną wersję : sposób wkopania kręgów betonowych



Łukasz80
09-10-2011, 11:24
witajcie,

chciałbym zbierać wodę z drenażu i rynien w zbiorniku, który myślę żeby wykonać w postaci 2 lub 3 kręgów betonowych o średnicy 1m.

Jaki sposób jest najłatwiejszy?
1) położyć krąg w docelowym miejscu i kopać w środku, żeby pod własnym ciężarem opadał w dziurę...?
2) wykopać dziurę i opuścić kręgi w dół...?

Robił ktoś taki zabieg...? :)

michal_mlody
09-10-2011, 12:19
Witam.

Wszystko zależy jaki masz grunt. U mnie było robione koparką. Głębokość 2m.

Co do twoich dwóch sposobów wydaje mi się że pierwszy będzie najlepszy (stary sprawdzony sposób). Nie będzie się obsypywało tylko będziesz miał ograniczone miejsce.

powodzenia

Łukasz80
09-10-2011, 12:30
dzięki Michał,

niestety grunt twardy, większość glina i iły.

Jeśli koparka to rozumiem, że opcja 2.

Przy 2 m głębokości to masz studnie pełną wody zawsze w czasie deszczów?

michal_mlody
09-10-2011, 20:23
Mam dość fajny grunt. Pod warstwą humusu jest ok 1m piachu a później już sama glina. Tak więc oznacza to wysokie wody gruntowe. Woda sama napełnia studnie. Utrzymuje się gdzieś 0.5 do 1m pod poziom gruntu. Do mojej studni nie będę odprowadzał wody opadowej.

Jeżeli masz niskie wody gruntowe to radzę jakoś zaizolować wykonaną studnie od środka, żeby woda nie uciekała

Łukasz80
10-10-2011, 05:49
oki, a jak to uszczelnic? Tzn. chodzi o uszczelnienie dnia oraz laczen kregow...?

redpradnik
10-10-2011, 09:29
oki, a jak to uszczelnic? Tzn. chodzi o uszczelnienie dnia oraz laczen kregow...?

Ja zrobiłem tak:
Wykop koparką na 3 metry
6 kręgów wpuszczonych przez koparkę obsypane piaskiem
drabina do srodka i :
do spoin - Ceresit CX5 - wodoszczelny
na Dno 2 taczki betonu

Łukasz80
10-10-2011, 15:49
Ja zrobiłem tak:
Wykop koparką na 3 metry
6 kręgów wpuszczonych przez koparkę obsypane piaskiem
drabina do srodka i :
do spoin - Ceresit CX5 - wodoszczelny
na Dno 2 taczki betonu

...brzmi ciekawie i logicznie :)

antech
10-10-2011, 17:47
witajcie,

chciałbym zbierać wodę z drenażu i rynien w zbiorniku, który myślę żeby wykonać w postaci 2 lub 3 kręgów betonowych o średnicy 1m.

Jaki sposób jest najłatwiejszy?
1) położyć krąg w docelowym miejscu i kopać w środku, żeby pod własnym ciężarem opadał w dziurę...?
2) wykopać dziurę i opuścić kręgi w dół...?

Robił ktoś taki zabieg...? :)

Jeżeli te kręgi bedziesz kupował to kup jeden z dnem.
Tylko zastanów sie po co z dnem? Czy bedziesz te studnie wykorzystywał jako posrednią? i przepompowywał z niej wodę dalej?.Czy to ma być poprostu studzienka rewizyjna? Piszesz że masz gline czyli na 1,5 m pod ziemią nie masz wody jeszcze? To po co Ci drenaż? Jeżeli masz wodę na tej głębokości to tylko kręg z dnem, bo wylany z betoniarki bedzie wypychany i sie rozszczelni

redpradnik
11-10-2011, 06:23
Jeżeli te kręgi bedziesz kupował to kup jeden z dnem.
Tylko zastanów sie po co z dnem? Czy bedziesz te studnie wykorzystywał jako posrednią? i przepompowywał z niej wodę dalej?.Czy to ma być poprostu studzienka rewizyjna? Piszesz że masz gline czyli na 1,5 m pod ziemią nie masz wody jeszcze? To po co Ci drenaż? Jeżeli masz wodę na tej głębokości to tylko kręg z dnem, bo wylany z betoniarki bedzie wypychany i sie rozszczelni

U mnie tez jest glina - a studzienka non stop pełna

Dno betonowe po to że jak zamuli a zamula to bedzie ja prosto wyczyscic - chociazby jak wsadzam pompe do brudnej wody to stoi na betonie a nie w błocie

Dodatkowo beton sobie na dnie tak ułozylem że na srodku mam dołek pod pompe gdzie gromadzi sie cala woda i jestem w stanie wypompowac prawie calosc

Łukasz80
11-10-2011, 06:50
Jeżeli te kręgi bedziesz kupował to kup jeden z dnem.
Tylko zastanów sie po co z dnem? Czy bedziesz te studnie wykorzystywał jako posrednią? i przepompowywał z niej wodę dalej?.Czy to ma być poprostu studzienka rewizyjna? Piszesz że masz gline czyli na 1,5 m pod ziemią nie masz wody jeszcze? To po co Ci drenaż? Jeżeli masz wodę na tej głębokości to tylko kręg z dnem, bo wylany z betoniarki bedzie wypychany i sie rozszczelni

studzienka bedzie zlokalizowana w rogu dzialki i ma pelnic role zbiornika na wode. Dzialka jest pochyla i mam uzgodnione z Gmina odprowadzanie deszczowki do rowu melioracyjnego przy glownej ulicy, zeby nie zalewac sasiadow ponizej mnie. Plan jest taki, zeby do studzienki podlaczyc wszystko co zbiera wode na dzialce tzn. rury z rynien oraz drenaz (sa to dreny przed domem odwadniajace podworko i polozona wyzej czesc domu). Tyle na temat wejsc, po drugiej stronie tj 180` chce zrobic wyjscie tzn. 0,5m ponizej gory kregow wpiac rure ktora prowadzi do rowu... w przypadku gdy studnia bedzie prawie pelna, woda przeleje sie i polynie w dol...:)

redpradnik
11-10-2011, 06:55
studzienka bedzie zlokalizowana w rogu dzialki i ma pelnic role zbiornika na wode. Dzialka jest pochyla i mam uzgodnione z Gmina odprowadzanie deszczowki do rowu melioracyjnego przy glownej ulicy, zeby nie zalewac sasiadow ponizej mnie. Plan jest taki, zeby do studzienki podlaczyc wszystko co zbiera wode na dzialce tzn. rury z rynien oraz drenaz (sa to dreny przed domem odwadniajace podworko i polozona wyzej czesc domu). Tyle na temat wejsc, po drugiej stronie tj 180` chce zrobic wyjscie tzn. 0,5m ponizej gory kregow wpiac rure ktora prowadzi do rowu... w przypadku gdy studnia bedzie prawie pelna, woda przeleje sie i polynie w dol...:)

No i luzik - u mnie jest podobnie
Tyle ze ja mam 2 osobne studnie jedna do rynien druga do drenazu

Wchodzi prawie przy pokrywie , a wyjscie jest jakies 20 cm ponizej wejscia - w ten sposób mam za darmo wode do podlewania jak potrzebuje aj jak jest jej za duzo to sie przelewa i plynie dalej :)