PDA

Zobacz pełną wersję : PnB z inst. gazową a odcinek granica - budynek



tomek4
10-10-2011, 14:43
Witajcie,

mam projekt z adaptowaną wewnętrzną instalacją gazową i takie też dostałem PnB.
Przyłącze gazowe mam granicy posesji (sztyca zakończona zaworem i zaślepiona).

Instalator, a właściwie jego kierbud gazowy twierdzi, że potrzebuję projektu także na odcinek granica - budynek.

Ja dotąd byłem przekonany, że podobnie jak piszą w Muratorze:


Instalacja na posesji i w domu. Aby wykonać wewnętrzną instalację gazową, trzeba uzyskać pozwolenie na jej budowę. Jeżeli przebieg przewodów i miejsca odbioru gazu w budynku zostały zaznaczone w projekcie architektoniczno-budowlanym, sprawę mamy załatwioną – nie musimy robić odrębnego projektu instalacji i uzyskiwać dodatkowego pozwolenia. Natomiast gdy gaz chcemy doprowadzić do budynku, w którym taka instalacja nie była wcześniej przewidziana, wykonanie projektu jest niezbędne...

nie będzie potrzeby dodatkowego projektu...

To jak to w końcu jest ?

tomek4
24-10-2011, 08:01
Uzupełnię dla potomności...

Stanęło na tym, że projektant branżowy zmienił na tym adaptowanym projekcie lokalizacje skrzynki gazowej z elewacji na granicę - zmiana nieistotna zaznaczona czerwonym kolorem. Pieczątka, data podpis.
Gazownia i KB gazowy się zgadza, PINB jest w tym temacie zakręcony jak słoik ogórków.

Pytanie kolejne - byłem u kominiarzy prosić o opinię podwykonawczą (nie odbiór), którą muszę dołączyć do zgłoszenia wykonania inst. gazowej do gazowni.
Kominiarz zapytał się o opinię wstępną a ja karpia...
Czegoś nie dopilnowałem ?

Elfir
24-10-2011, 12:53
tomek - inkasent będzie ci szczerze wdzięczny. Piszę to jako żona inkasenta.

Co za idiotyzm projektować przyłącza instalacji na elewacji zamiast w płocie :-/

tomek4
25-10-2011, 12:42
Wtedy punkt rozgraniczający własność znajduje się na budynku i bardziej logicznie brzmi wewn. instalacja gazowa... A tak to twoja cześć instalacji jest i wewn. i zewn. w przypadku awarii na twojej ziemi gazownie to nie obchodzi... Poza tym coś kojarzę, że kiedyś sprzyjały temu przepisy (w przypadku skrzynki na elewacji nie był potrzebny bodajże projekt inst. zewn.)

Co do tematu to kominiarz był i wystawił opinię bez opinii wstępnej bezproblemowo. Czyli się da.

Czy orientujecie się co trzeba zrobić w gazowni jeżeli kupi się kuchenkę gazową ?
Na odbiór będę miał tylko kocioł i tak też pewnie wpiszą w protokole odbiorczym. Instalacja przygotowana pod kuchenkę. Chyba nie trzeba będzie osobnego PnB ? Bo już mnie to by nie zdziwiło...