PDA

Zobacz pełną wersję : Długość okapu.



supernik
10-10-2011, 19:45
Witam.
Jakie są optymalne długości okapu dachu wystającego poza obrys budynku ?
W projekcie dookoła domu mam 60 cm. odległości od ściany do końca dachu.
Lepiej dać więcej czy mniej - kwestie do zastanowienia to cień, podrywanie przez wiatr, ale i ochrona przed deszczem.
Zastanawiam się czy nie dać więcej nad balkonem ?

Lopesjus
10-10-2011, 19:55
Witam.
Jakie są optymalne długości okapu dachu wystającego poza obrys budynku ?
W projekcie dookoła domu mam 60 cm. odległości od ściany do końca dachu.
Lepiej dać więcej czy mniej - kwestie do zastanowienia to cień, podrywanie przez wiatr, ale i ochrona przed deszczem.
Zastanawiam się czy nie dać więcej nad balkonem ?

Dla pewności zapytam: dach dwu/wielo-spadowy???

karolakr25
10-10-2011, 19:59
Jaki jest kąt nachylenia dachu?

Łukasz80
10-10-2011, 20:47
dla porównania ja mam okap 90cm, przy 42` nachylenia dachu czterospadowego. Podczas "normalnego" deszczu bez wiatru, mam suche ściany i 0,5 m wokoło domu...

supernik
10-10-2011, 20:56
Dach dwuspadowy, nachylenie 42 stopnie, Dom w groszku z Archona, okap 60 cm. Nad balkonem też 60 cm.

EZS
10-10-2011, 21:29
Napiszę coś, co zauważyłam u siebie. Mam naprawdę dobry, przemyślany projekt (Loreto Archigraphu), okap jest różny. Z tyłu (sciana północna, brak okien) większy, z przodu tak dobrany, że zimą mam słońce a latem szybko cień. Dobry projektant uwzględnia takie rzeczy i moze nie warto zmieniać?

Lopesjus
10-10-2011, 21:55
Dach dwuspadowy, nachylenie 42 stopnie, Dom w groszku z Archona, okap 60 cm. Nad balkonem też 60 cm.

"Majstrując" przy długości okapu możesz łatwo zaburzyć proporcje domu. Twój projekt ma ładną bryłę. Masz jakiś ważny powód? O ile nad balkonem da się to zrobić (zachowują proporcje), to na połaci z wejściem, albo zabawa z kątem nachylenia, albo nie-wiadomo-co z jaskółką, albo okap dachu zasłaniający pół okna

supernik
11-10-2011, 19:36
Ten ważny powód to wystający balkon, który w połowie nie jest przykryty przez okap budynku, więc z tego powodu przykryłbym go.
Ale...
Jak pisałem mam obawy przed podrywaniem dachu przez wiatr.

EZS
11-10-2011, 21:05
wiatr wiatrem. Ale ten okap jest na tyle wysoko, że i tak ci nie osłoni balkonu. Musiałbyś go z metr wysunąć. A ile więcej dachówki pójdzie, ile dłuższa kalenica, no i ciemno w pokojach... lepiej sobie markizy zrób, jeżeli już musisz...

Andrzej Wilhelmi
14-10-2011, 22:05
A od kiedy to balkony należy przykrywać dachem? Pozdrawiam.

supernik
23-10-2011, 09:04
Witam.
Chciałem ponowić dyskusję w kwestii okapu.
Aktualizując informację chciałem dodać, że okap długości 60 cm mam nad balkonem a od strony opadających połaci jest według projektu 95 cm od ściany w tym 126 cm od osi murłaty.
Niektórzy mówili że takich dużych okapów się nie robi bo osadzający się śnieg na końcy okapu przy rynnach może powodować przeginanie krokwi i w najlepszym razie ruchy sufitu na poddaszu co będzie skutkowało pękaniem sufitu.
Czy takie długie okapy (95 cm od ściany (po ociepleniu 15 cm) i 127 cm od murłaty) nie są niebezpieczne.

Andrzej Wilhelmi
23-10-2011, 13:52
Co rozumiesz pod stwierdzeniem "niebezpieczne"? Są po prostu za długie i mogą się ugiąć, powinny być podparte zastrzałami. Pozdrawiam.

supernik
23-10-2011, 16:12
Andrzej, ty zawsze na posterunku....
Wiesz co, każda dodatkowa robota to dodatkowe koszty i czas....
Mam takie głupie wrażenie, że mój okap jest zgodnie z projektem, a tam nie ma podparcia, chyba że źle go czytam - spróbuj zerknąć i potwierdzić moją wiedzę lub jej brak....
Link: https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=explorer&chrome=true&srcid=0B-KW4OejWz0RYzY3ZTNjMDItYjYzNi00YzFlLWFiZDctMmFiMTNj MWNhYTlk&hl=pl

Andrzej Wilhelmi
23-10-2011, 19:09
Ten rysunek to nie projekt tylko jakaś wizja, całkiem zgrabna. Pozdrawiam.

supernik
24-10-2011, 05:57
Ta wizja ma 9 stron.
Chyba nie poprzestałeś na pierwszej ?
Jeśli to nie projekt to należy zakazać sprzedaży takich ksiażek - tylko skąd wtedy wziąć projekt z prawdziwego zdarzenia ?
Ja uważam, że arch on akutar się postarał i wszystko w tym projekcie do siebie pasuje i jest przemyślane - no może poza rynnami.

MORHOT
24-10-2011, 07:47
TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?50990-Elewacje-)-zdj%C4%99cia&p=4954166&viewfull=1#post4954166) masz moje 90 cm okapy, które przy moim domku wyglądają moim zdaniem optymalnie.
Wiele widziałem "archonowych" domów zepsutych zbyt małymi okapami, co szczególnie w mojej prawie-górskiej okolicy wygląda źle (jeśli uda mi się dziś zrobić zdjęcie podobnego domu do mojego ale z mikrookapami, który stoi w okolicy to wkleję).
Najważniejsze jest zachowanie proporcji...

Andrzej Wilhelmi
24-10-2011, 18:23
Poprzestałem na pierwszej. Po przejrzeniu całości widać zastrzał podpierający płatew nad wydłużonym okapem na wejściem. Okapy są długie, ktoś kompetentny je przeliczył więc powinno być OK. Pozdrawiam.

winiu1
24-10-2011, 18:42
Mielmy jeszcze nadzieje że cieśla, nie przesadzi z głębokością zaciosu krokwi na murłacie.