PDA

Zobacz pełną wersję : Jak obliczy? wentylacj? w piwnicy?



Slawek :)
15-04-2004, 10:45
Może ktoś z Forumowiczów potrafi w przejrzysty i przystępny sposób wyjaśnić lajkonikowi postawy wyliczenia wentylacji dla piwnicy. W starej chałupie do tej pory za wentylację służyły otwarte na oścież drzwi, ale to się musi zmienić. Jak obliczyć przekroje kanałów niezbędne dla prawidłowej wentylacji zawilgoconej piwnicy?
Pomocy!!!

Slawek :)
15-04-2004, 17:25
Podnoszę temat...
200 m3 kubatury, jakie przekroje czerpni i otworów wywiewnych przy wentylacji grawitacyjnej?

Slawek :)
16-04-2004, 08:05
Znowu podnoszę temat,
w miedzyczasie przeczytałem polską normę i wiem, że wymiana powietrza w pomieszczeniach piwnicznych ma wynosić przynajmniej 0,3 na godzinę. Stąd przy mojej kubaturze musi wynosić przynajmniej 60 m3/h (0,016666666666666666666666666666667 m3/s).
Znacie jakiś wzór, na postawie którego da się w końcu policzyć przekroje czerpni i wywiewów?
Plizzzz!

Szaruś
16-04-2004, 08:40
Przy planowaniu wentylacji mechanicznej przyjmuje się aby prędkość nie przekraczała 4 m/s, a więc przekrój dla takiej prędkości masz:

A = 60 m3/h / 3600 s/h / 4 m/s * 10000 cm2/m2 = 416 cm2

jeżeli się nie pomyliłem. Ale dal grawitacyjnej, to nie wiem dokładnie.

Slawek :)
16-04-2004, 08:54
To by dawało jakieś 3 rury śr. 150 mm jako czerpnie, tylko jako to się ma do grawitacyjnej?????

Slawek :)
16-04-2004, 14:21
Hmm, wygląda na to, że nie ma na forum speców od wentylacji i kominiarzy, którzy potrafiliby policzyć wentylację grawitacyjną...
:((

HenoK
25-04-2004, 12:00
Hmm, wygląda na to, że nie ma na forum speców od wentylacji i kominiarzy, którzy potrafiliby policzyć wentylację grawitacyjną...
:((
Nie jestem specjalistą od wentylacji, jednak IMHO wentylacja grawitacyjna pomieszczeń piwnicznych (nieogrzewanych) nie jest dobrym pomysłem.
Wentylacja grawitacyjna działa na zasadzie róznicy temperatur. Dla nieogrzewanych pomieszczeń różnica pomiędzy temperaturą w pomieszczeniu i temperaturą zewnętrzną jest zbyt mała aby taka wentylacja mogła skutecznie działać.
Poza okresem zimowym wentylacja taka przestanie działać całkowicie, a nawet przewodami wentylacyjnymi zacznie napływać z zewnątrz cieplejsze powietrze.
Ponadto, aby wentylacja grawitacyjna mogła działać należałoby zastosować nawiewniki lub co najmniej okna z rozszczelnieniem.

Adamkom
25-04-2004, 12:43
Sławek napisał
Hmm, wygląda na to, że nie ma na forum speców od wentylacji i kominiarzy, którzy potrafiliby policzyć wentylację grawitacyjną...
To zadanie jest dla projektantów :lol: . Za mało danych bym mógł teraz obliczyć.
Pozdrawiam serdecznie :)

aru
25-04-2004, 12:49
coś mi się wydaje, że wentylacja grawitacyjna to działa ze względu na różnicę ciśnień a nie temp, bo po co nawiew (który powinien być) lub rozszczelnienie okien?
czy pomieszczenie nieogrzewane, czy ogrzewane to wentylacja powinna być, a przy piwnicy to tym bardziej,

HenoK
25-04-2004, 21:01
coś mi się wydaje, że wentylacja grawitacyjna to działa ze względu na różnicę ciśnień a nie temp, bo po co nawiew (który powinien być) lub rozszczelnienie okien?
czy pomieszczenie nieogrzewane, czy ogrzewane to wentylacja powinna być, a przy piwnicy to tym bardziej,

Wentylacja naturalna
Jest najbardziej rozpowszechnionym i najtańszym sposobem wymiany powietrza w budynku. Jego siłą napędową jest różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Cieplejsze, lżejsze powietrze gromadzi się pod sufitem i przez kanały wentylacyjne wydostaje się ponad dach. Powietrze zimne dopływa zaś przez nieszczelności okien i drzwi lub poprzez specjalnie do tego celu zainstalowane nawiewniki.
Cytat ze strony : http://dom.gazeta.pl/dom/1,50821,39594.html

Karmanquk
25-04-2004, 21:10
Witam
Potwierdzam to co powiedział Adam, zaprojektować i wyliczyć musi projektant - kominiarz jest od skonsultowania i sparwdzenia czy dane rozwiązanie jest zgodne z przepisami. Poza tym, zależy co tam jest w tej piwnicy? ;) Jakie są urządzenia (czy są w ogóle), gazowe, spalinowe dymowe? Czy jest pralnia? Bez bycia na miejscu trudno jest określić i podać Ci jakieś rozwiązanie. Polecam konsultację z projektantem i uprawnionym mistrzem kominiarskim.

aru
25-04-2004, 22:33
no to z tego wynika, że bez jarania :D wpiwnicy, nie będzie wentylacji

HenoK
26-04-2004, 06:15
no to z tego wynika, że bez jarania :D w piwnicy, nie będzie wentylacji
Dokładnie tak !
Co najwyżej pozostaje wietrzenie, np. przez otwarcie okien.
Dla osuszenia piwnicy w okresie letnim może to być dobre rozwiązanie.
Wcześniej oczywiście należy usunąć przyczynę zawilgocenia - przeważnie słabe izolacje.

Karmanquk
26-04-2004, 21:32
Witam
Odnośnie wentylacji polecam PN-83 B-03430 /z aneksem Az3 - "Wentylacja w budynkach mieszkalnych i zamieszkania zbiorowego"
Tam jest opisane jakie warunki musi spełniać wentylacja grawitacyjna w poszczególnych pomieszczeniach i w jakiej ilości musi być zapewniona wymiana powietrza.