PDA

Zobacz pełną wersję : Płyta gk bez stelaża ?? Czy możliwe



polska1985
10-10-2011, 21:03
Szanowni Koledzy i Koleżanki

Właśnie kończę podnoszenie domu drewnianego. Dół domu mam wykończony została góra. Dom jest podniesiony w technologi szkieletowej.
Wewnątrz chcę zrobić ściany i sufity z płyty gk.
Jeden z majstrów poleca mi żeby nie robić płyty gk na profilach tylko do konstrukcji drewnianej przykręcić płytę osb lub wiórową a nastepnie bezpośrednio do niej płytę gk. Oczywiście później gipsowanie i malowanie

Czy tak wykonana ściana nie będzie pękać. Czy jest to uzasadnione ekonomicznie.

zbyszek57
10-10-2011, 21:56
ekonomicznie nie..ale poza tym, takie wykonanie zapewnia sztywna konstrukcje i zdecydowanie podnosi komfort uzytkowania- nie zrobisz dziury w scianie łokciem. Pekanie raczej nie wystapi, pod warunkiem polozenia plyty GK na kleju gipsowym T -zwracaj uwage na dokladne klejenie zlaczy plyt, potem uzyj polimerowej szpachli francuskiej do wypelnienia spoiny i po problemie

peter4x5
11-10-2011, 11:28
problem jest bardziej zlozony niz sie wydaje
co z izolacja, lokalizacja bariery wodnej i powietrznej
instalacja mediow
zewnetrzne wykonczenie sciany
sciane nalezy rozpatrywac jako system , calosciowo

polska1985
11-10-2011, 20:31
problem jest bardziej zlozony niz sie wydaje
co z izolacja, lokalizacja bariery wodnej i powietrznej
instalacja mediow
zewnetrzne wykonczenie sciany
sciane nalezy rozpatrywac jako system , calosciowo

Konstrukcja drewniana przed położeniem płyty na ścianach szczytowych i skosy dachu oraz sufit zostanie przygotowana tj zostanie położona wełna mineralna (2 warstwy), folia. Cała instalacja elektryczna zostanie położona.

peter4x5
12-10-2011, 00:46
siding (tynk ?) - folia paroizolacyjna (OSB ?)- welna -OSB - folia wodoszczelna - gk
siding (tynk ?) - folia paroizolacyjna - (OSB ?) - welna - folia wodoszczelna -OSB - gk
siding - (tynk ?) - (folia paro ?) - welna - folia wodoszczelna -OSB -gk
siding -( tynk ?) - (folia paro ?) - welna - OSB - folia wodoszczelna -gk

prosze wybrac pozycje
jaka wartosc R lub U izolacji?
strefa klimatyczna - 6A?

polska1985
12-10-2011, 19:55
tynk - styropian 10cm - płyta osb 12mm - wełna mineralna (łącznie 25cm) - folia - ??

i w tym jest sęk
nie wiem jak dalej robić
czy muszę robić konstrukcję z profili pod płytę gk czy mogę ją kręcić bezpośrednio do konstrukcji ścian lub z użyciem płyt wiórowych

nie mam zielonego pojęcia co oznaczają R i U
a co do strefy klimatycznej to centrum Polski :) na geografii mnie uczyli że klimat umiarkowany

peter4x5
12-10-2011, 20:26
tynk - styropian 10cm - płyta osb 12mm - wełna mineralna (łącznie 25cm) - folia - ??

i w tym jest sęk
nie wiem jak dalej robić
czy muszę robić konstrukcję z profili pod płytę gk czy mogę ją kręcić bezpośrednio do konstrukcji ścian lub z użyciem płyt wiórowych

nie mam zielonego pojęcia co oznaczają R i U
a co do strefy klimatycznej to centrum Polski :) na geografii mnie uczyli że klimat umiarkowany

tynk-styropian-plyta osb-welna-folia- ...
tradycyjnie powinien byc g/k
danie osb po folii nie ma sensu, chyba ze mozna zerwac folie i uzyc osb

problem w tym ze dziurawiac g/k w trakcie montazu puszek i innych cudow, gwozdzie do obrazkow uszkadzamy folie i tworzymy turbo ssanie wilgoci wewnatrz sciany, ktora po dotarciu do osb na zewnatrz skropli sie i spowoduje jej deterioracje
mysle ze najlepszy w tym wypadku jest dodatkowy stelaz i dopiero g/k
dodatkowy stelaz pozwoli na montaz wszystkich bebechow bez dziurawiena folii
Wegrow k/Siedlec? jesli tak to strefa 6a
R= 1/U U= 1/R okresla sie wartosc izolacyjna materialu

niezbedna jest warstwa powietrza pomiedzy styropianem i osb

polska1985
12-10-2011, 20:50
tynk - styropian 10cm - płyta osb 12mm - wełna mineralna (łącznie 25cm) - folia - ??

ww przekrój ściany jest planowanym przekrojem - na chwilę obecną jest styropian (zaciągnięty klejem z siatką) - płyta osb i konstrukcja ścian - dalsze etapy są planowane w najbliższym czasie więc po rozłożeniu wełny mogę nie kłaść folii jeśli nie będzie to uzasadnione.

Ważne jest dla mnie czy kładąc gk bezpośrednio na stelaż ściany (czy też montując wcześniej płytę wiórową od wewnątrz) nie będą występowały pęknięcia podczas użytkowania.

Jak widać po moich wpisach jestem mało doświadczony przy wykonywaniu takich konstrucji a chciałbym wykonać te prace sam

peter4x5
12-10-2011, 21:00
przyczyna pekniec moze byc 1001 przyczyn

polska1985
12-10-2011, 21:09
Mam jeszcze jedno pytanie nie związane z tym tematem ale z ociepleniem - firma ktora wykonuje właśnie mi ocieplenie styropianem klei go na zwykły klej do styropianu bezpośrednio do płyty osb, na razie mam zrobioną tak jedną ścianę - czy jest to wykonywane właściwie??

peter4x5
12-10-2011, 21:11
Mam jeszcze jedno pytanie nie związane z tym tematem ale z ociepleniem - firma ktora wykonuje właśnie mi ocieplenie styropianem klei go na zwykły klej do styropianu bezpośrednio do płyty osb, na razie mam zrobioną tak jedną ścianę - czy jest to wykonywane właściwie??

nie

polska1985
12-10-2011, 21:18
a czy oprócz nie mógłbym dowiedzieć się o prawidłowe wykonanie tej roboty - jutro ekipa wróci będę mógł zwrócić uwagę

peter4x5
12-10-2011, 21:23
a czy oprócz nie mógłbym dowiedzieć się o prawidłowe wykonanie tej roboty - jutro ekipa wróci będę mógł zwrócić uwagę

pisalem juz
pomiedzy styropianem a osb powinna byc szczelina ok 12 - 15 mm

polska1985
12-10-2011, 21:26
a jak w takim razie montując listwy dystansowe przykleić styropian do osb. klej będzie w powietrzu? czy ma się trzymać listew

peter4x5
12-10-2011, 21:28
chocby , uzyj zlobionego styropianu

polska1985
12-10-2011, 21:29
styropian mam już kupiony na cały dom więc odpada

peter4x5
12-10-2011, 21:33
styropian mam już kupiony na cały dom więc odpada

wiec zrob zloby sam, to nie skala bazaltowa

polska1985
12-10-2011, 21:36
a jakbym styropian zamiast na klej przykręcił wkrętami do drzewa do tych listew dając jakieś podkładki

peter4x5
12-10-2011, 21:39
a jakbym styropian zamiast na klej przykręcił wkrętami do drzewa do tych listew dając jakieś podkładki

kazdy sposob jest dobry byle nie zniszczyl osb i dal szczeline

selius
13-10-2011, 15:14
Ojeje czytam i nie wierze :)

1) kup ze 2 paczki styropianu o grubosci 2 cm,
2) przytnij paski o grubosc ok 3 cm,
3) przykrec pionowo paski do poszycia na wkrety g-k na calym domu
4) poloz styropian na paski
5) przykrec go teraz na specjalne kolki do drewna
6) oczywiscie na poszycie musi isc folia wiatroizolacyjna

PS: W kanadyjczykach podstawowy blad to klejenie styropianu prosto na poszycie

peter4x5
13-10-2011, 20:46
nie zaleca sie uzywania wkretow do g/k na zewnatrz lub miejscach narazonych na wilgoc