PDA

Zobacz pełną wersję : stary dom i slaby ciag w kominie spalinowym



ronuch
11-10-2011, 19:58
Witam! posiadam stary dom i mam problem z dymieniem z pieca! kanal spalinowy w kominie jest na pol cegly czyli 12x12cm piec to viadrus u22 albo u27 herkules, ktory doposarzylem w wentylator. Podcza pracy wentylatora dymi sie z gornych drzwiczek (ale tu pewnie uszczelke trzeba wymienic) i wylotu pieca tam gdzie jest montowana klapa zamykajaca komin. Dzis osobiscie wyczyscilem komin wybrałem cala sadze ale poprawy nie ma dalej dymi. Normalnie pale w piecu flotem a w obecnych temp starym drzewem. Da sie cos zrobic zeby zwiekszyc ciag w kominie o takim malym przekroju??

Konto usunięte_12*
11-10-2011, 20:28
Wg aktualnych przepisów przekrój kanału spalinowego powinien mieć minimalnie 14 x 14 cm, co oznacza, że u ciebie jest zbyt mały.
Zapewne ten komin odprowadzał kiedyś (z powodzeniem) spaliny wysokotemperaturowe z niewielkiego pieca o małej sprawności.
Obecnie kanał nie tylko jest za wąski dla zainstalowanego kotła, ale słaby ciąg wynikać może również z tej niskiej temperatury spalin.
Proponowałbym przeprowadzić frezowanie komina (niestety "zabawa" dość kosztowna) :( lub zainstalować na wylocie jakieś wspomaganie ciągu (np. nasada typu "strażak" lub nawet wentylator wspomagający).

Pozdrawiam

ronuch
12-10-2011, 19:20
o tych nasadkach slyszalem ze one tylko regoluja ciag w kominie ale nie zwiekszaja go. Wymyslilem zeby zamontowac jakies zamykanie otworu ktorym wentylator ssie powietrze i tak sobie wyregoluje przeplyw powietrza zeby mi nie dymilo - co o tym sadzisz? Na sterowniku wentylatora juz nie moge zmiejszyc sily! Frezowanie komina to jakies zwiekszanie jego srednicy? jesli tak to tez odpada bo komin jest stary i mogl by mi spekac i czadzilo by mi do domu. Musze jakos przetrwac kilka lat bo bede sie budowal.

Konto usunięte_12*
12-10-2011, 20:00
o tych nasadkach slyszalem ze one tylko regoluja ciag w kominie ale nie zwiekszaja go. Wymyslilem zeby zamontowac jakies zamykanie otworu ktorym wentylator ssie powietrze i tak sobie wyregoluje przeplyw powietrza zeby mi nie dymilo - co o tym sadzisz? Na sterowniku wentylatora juz nie moge zmiejszyc sily! Frezowanie komina to jakies zwiekszanie jego srednicy? jesli tak to tez odpada bo komin jest stary i mogl by mi spekac i czadzilo by mi do domu.
Skoro wiesz lepiej, to nic tu po mnie ;)

ronuch
13-10-2011, 19:04
ja nie napisalem ze wiem lepiej tylko ze tak slyszalem :)

Kominki Piotr Batura
15-10-2011, 19:54
Brak ciągu w Twoim kominie nie wynika z tego ,że masz niezgodny z
przepisami , tylko ewidentnie za mały . Powinien mieć fi 180 min.!
Oczywiście to tak "na oko", bo trzeba mieć więcej danych .

Co do przepisów . 14 x 14 to już "się nie liczy". Są nowe , według których
może być nawet 8 x 8 cm.

Kombinacje z wentylatorem to walka z wiatrakami . Wyciąg na kominie ,
nowy komin, albo uruchomienie dwóch kanałów i "portki".

Konto usunięte_12*
15-10-2011, 20:53
Co do przepisów . 14 x 14 to już "się nie liczy". Są nowe , według których
może być nawet 8 x 8 cm.
To jak więc jest ostatecznie - autor ma przekrój komina za mały, czy może za duży(?) :D
I który paragraf podaje te "8 x 8 cm" dla wentylacji grawitacyjnej? :rolleyes:

ronuch
16-10-2011, 12:43
chyba za maly ale to raczej chodzi o to ze mam piec duzej mocy i on potrzebuje wiekszego przekroju komina

Kominki Piotr Batura
16-10-2011, 18:33
chyba za maly ale to raczej chodzi o to ze mam piec duzej mocy i on potrzebuje wiekszego przekroju komina


Ok. Umiesz czytać ze zrozumieniem .