PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka tolerancja liniowości desek podłogowych?



prezmer
12-10-2011, 05:46
Witam,

Wczoraj miałem mieć układane deski podłogowe. Montażysta po ułożeniu kilku desek stwierdził, że nie nadają się one do układania. Pióro-wpust jest umieszczone na różnych wysokościach, raz symetrycznie raz nisko, przez co na powierzchni desek tworzą się kilkumilimetrowe progi. To jeszcze ponoć można wyrównać cykliniarką. Jednak najgorsza wada to brak prostych boków desek, przez co pomiędzy ułożonymi deskami powstają szczeliny których nie da się ludzką siłą dociągnąć. Deska jest z modrzewia 28 mm i bardzo mało podatna na dociągnięcie. Spasowanie pióra wpustu też jest bardzo niedokładne, nie da się bez bardzo mocnego dobijania ich połączyć.

Koniec końców montażysta stwierdził, że deski należy zareklamować i w takim stanie nie będzie ich układać bo wstydziłby się efektu końcowego. Przypuszcza że deski są wykonane z niesezonowanego drewna. Wczoraj wysłałem maila z reklamacją i prośbą o wymianę desek na wolne od wad.

Przywiezione deski "leżakowały" wewnątrz budynku tak aby się zaaklimatyzowały. Leżały tak ponad miesiąc. W pomieszczeniach było sucho. Nie popełniłem więc żadnego błędu przechowywania.

Mam pytanie do forumowiczów. Jaka jest dopuszczalna krzywizna desek o długości 2,2-2,4 m? Jeśli producent zdecyduje że dostarczy mi nowe deski, wolałbym je obejrzeć przed załadunkiem u niego, niż znowu stanąć przed faktem dokonanym jak dojadą do mnie prawie 200 km.

kornik 1
15-10-2011, 20:32
Dobry człowieku, przed montażem zawsze dokonujemy selekcji desek pod względem szerokości za pomocą suwmiarki elektronicznej i według tego układamy. Drewno pracuje, skoro tego nie wie wykonawca, to wuj z niego, a nie stolarz.

prezmer
16-10-2011, 19:44
Ale sprawdzasz tylko szerokość deski czy również rozmieszczenie pióra/wpustu?

Jeśli chodzi o deski to okazało się, że zamawiając deski o różnych długościach (210,220,240 cm) dostałem deski z różnych serii produkcyjnych, które miały inne nastawy frezów. Faktycznie, jak podobierałem deski z tej samej długości, spasowanie jest dużo łatwiejsze. Użycie desek o różnych piórach uniemożliwia dołożenie kolejnej deski - wpust nie pokrywa się nierównymi piórami.

jarekkur
16-10-2011, 20:08
Ale sprawdzasz tylko szerokość deski czy również rozmieszczenie pióra/wpustu?

Jeśli chodzi o deski to okazało się, że zamawiając deski o różnych długościach (210,220,240 cm) dostałem deski z różnych serii produkcyjnych, które miały inne nastawy frezów. Faktycznie, jak podobierałem deski z tej samej długości, spasowanie jest dużo łatwiejsze. Użycie desek o różnych piórach uniemożliwia dołożenie kolejnej deski - wpust nie pokrywa się nierównymi piórami.
Szerokość wypustu i głębokość wpustu nie ulega zmianie z powodu długości lecz przy zmianie szerokości deski z drewna iglastego. Przy grubości 34mm zmienia się grubość wpustu i wypustu.

prezmer
16-10-2011, 20:32
Czyli teoretycznie, deski o tej samej grubości i szerokości powinny mieć identycznie rozmieszczone i o identycznych wymiarach wymiarach pióra/wpusty? Idąc dalej, deski zakupione od jednego dostawcy powinny pasować do innego dostawcy jeśli tylko grubość i szerokość jest identyczna?

Parkiet
16-10-2011, 20:50
Czyli teoretycznie, deski o tej samej grubości i szerokości powinny mieć identycznie rozmieszczone i o identycznych wymiarach wymiarach pióra/wpusty? Idąc dalej, deski zakupione od jednego dostawcy powinny pasować do innego dostawcy jeśli tylko grubość i szerokość jest identyczna?
U tego samego dostawcy profil deski powinien być taki sam, natomiast u różnych dostawców niekoniecznie. Pozdrawiam.

jarekkur
17-10-2011, 22:42
Czyli teoretycznie, deski o tej samej grubości i szerokości powinny mieć identycznie rozmieszczone i o identycznych wymiarach wymiarach pióra/wpusty? Idąc dalej, deski zakupione od jednego dostawcy powinny pasować do innego dostawcy jeśli tylko grubość i szerokość jest identyczna?
Tylko wtedy. gdy powołują się na tę samą normę. Jeżeli sciągniesz od producenta (musi wydać) desek deklaracje zgodności, to będzie wszystko wiadomo.