PDA

Zobacz pełną wersję : Wysokość ściany fundamentowej, a obsyp



minki
13-10-2011, 07:39
Witam, mam nietypową sytuację:

nierówny teren wymusił u mnie wymurowanie z bloczków ściany fund. na wysokość 120 cm. O ile przód domu wygląda OK (jakieś 40 cm nad poziomem drogi), o tyle z tyłu, gdzie jest 'zero' (spadek) ta ściana wygląda na bardzo wysoką. Będę musiał ją obsypać - jakieś 80 cm nasypu (brązowy kolor), tak by ława nie przemarzała (by w sumie była na głębokości 120 cm). Sąsiad się martwi, że będzie zalewać jego działkę, która jest jeszcze niżej posadowiona niż moja.

Dlatego wymyśliłem z kierbudem, że obok obecnej ławy od strony sąsiada zrobię wykop głęboki na 90 cm, zaleje tam beton. W jakim celu? Nowa ława będzie głębiej (czerwony kolor), dzięki czemu obsyp będzie na tylko 30 cm (niebieski kolor).

MAm sporo wątpliwości czy pomysł jest dobry: czy nowa ława ochroni pierwotną ławę od przemarzania (która jest na głębokości 40 cm), czy jest sens ładować kasę (choć użyłbym gruzu i betonu niższej klasy niż b20)? Co mostkami termicznymi? Dodam, że rozważam to tylko ze względu na to żeby nie kłócić się z sąsiadem, bo moja budowa idzie zgodnie z projektem, tzn. wysokość ściany fundamentowej zgadza się z rzędną poziomu zero domu naniesioną przez projektanta (sprawdzane przez geodetów)

Proszę o jakieś konstruktywne uwagi.

Łukasz
http://s1.pokazywarka.pl/i/738402/224218/fundament.jpg

jajmar
13-10-2011, 08:17
bo moja budowa idzie zgodnie z projektem, tzn. wysokość ściany fundamentowej zgadza się z rzędną poziomu zero domu naniesioną przez projektanta (sprawdzane przez geodetów)



Na pierwszy rzut oka widąc że to co zrobileś zgodne z projektem nie jest. Albo inaczej adaptacja nie byla wykonana w oparciu o ukształotwanie terenu. Krótko mowiąc lipa.

Co do ławy podkopanie istaniejącej ławy nie jest dobrym pomysłem. Znaczy jest złym. Nie bardzo rozumiem jak ta nowa ława ma uchronić "starą" od podnoszenia przez mróz? Strara nadal jest za płytko, a to że mróz ma przejśc przez 2-30cm betonu i trochę piasku to przejdzie. Takie rozwiązanie z ławą mialoby sen gdyby wykonac tzw podbice fundamentu czyli coś na czym "strara" ława siądzie w całości a nie jednym bokiem.

Potrzebujesz izlocaji cieplnej , od betonu izoluje lepiej styropian. W ziemi sturodur.

minki
13-10-2011, 08:29
Potrzebujesz izlocaji cieplnej , od betonu izoluje lepiej styropian. W ziemi sturodur.

Piszesz o izolacji ściany fundamentowej (od początku planowałem ją ocieplić styropianem styrmann aqua styr) czy o tym, by odkopać ławę i również ją ocieplić? Co do zgodności z projektem, to chodziło mi o to, że nie robię samowoli budowlanej (wysokość się zgadza), co do adaptacji - masz rację w 100 proc. i dlatego jestem wściekły... na architekta, siebie . Ale mleko się rozlało.

Czy zamienić aqua styr na tej ścianie na xps? I najważniejsze: z tego co piszesz rozumuję, że zasypanie na wysokość co najmniej 80 cm jest nieuchronne. Czy tak?

A, i dzięki za szybką odpowiedź ;)

jajmar
13-10-2011, 08:53
Nie nie pisalem o cieplenie ściany - o tym chyba nie trzeba pisac.

Pisalem o opasce wokłu domu, fundamentu, coś w stylu jak "zabezpiecza" się płyty fundamentowe posadwione na terenie. Styropian styrodur ułożony na płasko wokłu ławy - prostopadle do ściany w poziomie i zasypany warswą gruntu.
Od razu mowie nie stoswalem tej metody nigdy , ale wydaję sie być to tecznicznie możliwe.

Ważne pytanie w całych rozważaniach to rodzaj gruntu na jakim stoi budynek. Grunty sypkie bez śladów gliny iłu, muisz mieć obsypke ~min 50cm grunty spoiste muisz miec obsypkę grubości wg strefy przemrzania. Pomniejszoną o poziome ocieplenie

minki
13-10-2011, 09:00
Ważne pytanie w całych rozważaniach to rodzaj gruntu na jakim stoi budynek. Grunty sypkie bez śladów gliny iłu, muisz mieć obsypke ~min 50cm grunty spoiste muisz miec obsypkę grubości wg strefy przemrzania. Pomniejszoną o poziome ocieplenie

To jakiej grubości powinien być ten styropian? Lawa ma 40 cm. Powinna być cała odkopana, czy wystarczy np do połowy ? W gruncie jest sporo gliny

jajmar
13-10-2011, 09:27
Nie wiem czemu chcesz odkopwyać ławe ? Położ na ławi styropian styrodur i wypuśc poza. Wielkość grubośc trzeba by policzyć z przenikania ciepła. ~10cm powinno wystarczyć na szerokośc koło metra w poziomie

minki
13-10-2011, 09:34
Nie wiem czemu chcesz odkopwyać ławe ? Położ na ławi styropian styrodur i wypuśc poza. Wielkość grubośc trzeba by policzyć z przenikania ciepła. ~10cm powinno wystarczyć na szerokośc koło metra w poziomie

http://s1.pokazywarka.pl/i/738477/446048/bez-nazwy-1.jpg

Tak to ma mniej więcej wyglądać? Dobrze rozumuję? Styrodur powinien leżeć na folii?

jajmar
13-10-2011, 09:38
No ja bym coś takiego proponowął. Trzeba jednak to wykonać szczelnie i zabaezpieczyc przed gryzoniami

minki
13-10-2011, 10:13
No ja bym coś takiego proponowął. Trzeba jednak to wykonać szczelnie i zabaezpieczyc przed gryzoniami

Tak będzie ok?

Gruba folia o dł 40. cm połączona lepikiem z folią, która jest na ławie, położona wzdłuż ściany. Na folię poziomo przykleić dysperbitem styrodur 30 cm dł 10 cm grubości, styrodur zamazać dysperbitem. Zasypać piachem i ziemią.