PDA

Zobacz pełną wersję : Gdy Dovre 2900GL nie wystarcza...



TomZbudowałDom
13-10-2011, 21:26
Witam,
mam taki ciekawy wkład Dovre 2900GL. Wg danych posiada on moc nominalną 11kW. Niestety jest trochę za słaby na moje warunki, bo chciałbym nim ogrzewać dom przez cały sezon. Rozprowadzenie po domu jest grawitacyjne. Kubatura domu 420m3 + jakieś 100m3 garaż z kotłownią, które też trochę potrafią skraść trochę ciepła. Dom jest trochę pokombinowany, więc straty są na poziomie ...średnim. Tak koło 0 na dworze, wszystko jest ok, ale poniżej muszę uruchamiać olej.
I teraz pytanie do fachowców. Czy mogę w jakiś sposób zmodyfikować ten kominek? Np. mam dość krótki dolot do komina, bo jest zaraz obok wkładu na wysokości 2.1m. Czy dodanie radiatora na rurze na wiele się zda? A może jakiś patent z odzyskiwaniem ciepła ze spalin metodą wodną? Zastanawiałem się też nad wymuszonym obiegiem powietrza w komorze gdzie przebiega rura do komina. Pytanie ile mocy muszę mieć więcej by do -20 kominek spełniał swoje zadanie.
Zastanawiałem się nad wymianą na Jotula I 18. Ma trochę więcej mocy. Gdyby nie starczało, Jotul ma w swojej ofercie wymiennik ciepła (wodny), który jak mniemam doda trochę mocy a i może ogrzać wodę. Jest też prostszy patent zamiast wymiennika wodnego, masa akumulacyjna. Czy ona coś doda?
Gorąca prośba o pomoc.

Pozdrawiam, Tomek

Kominki Piotr Batura
13-10-2011, 21:45
To co planujesz zrobić na Jotulu , zrób na tym co masz .
Trochę poprawi się sprawność , ale czy starczy ??

Od tak wielu czynników jest to zależne , że trudno coś
doradzić . Jesteś w stanie określić ile spalasz drewna i
jakiego (gatunek , wilgotność )?

TomZbudowałDom
14-10-2011, 10:36
Zacznę od drewna. Ponieważ palę już 6 zim, to rodzaje i wilgotności bywały różne. Obecnie mam np. dąb 1,5 roczny.

Czemu myślę o Jotulu: Jotul ma większe palenisko, co za tym idzie większą moc. Można dokupić oryginalny wymiennik wodny, który montuje się pod czopuchem, czego chyba nie da się dokupić do Dovre. Więc co mogę zrobić: puścić nawiew na rurę spalinową, ale na mój gust może to być mało :(
Wymiennik wodny na rurze nad czopuchem a nie pod, będzie pewno mniej sprawny, chyba że są jakieś ciekawe rozwiązania...

Wojtek_796
14-10-2011, 10:43
Witam!

Przydałby się tutaj pomiar temperatury spalin wpuszczanych do komina, albo spalin opuszczających komin. Wtedy byłoby wiadomo czy jest jeszcze coś do odzyskania. Deklarowana moc wydawałaby się wystarczająca do ogrzania takiej kubatury. Jak napisał Piotr, można najwyżej polepszyć sprawność, czyli zwiększyć część mocy, która pozostanie w domu. Trzeba oczywiście zrobić wszystko w sprawie efektywnego spalania.

Pozdrawiam

TomZbudowałDom
14-10-2011, 15:06
A można tak w dwóch słowach o efektywnym spalaniu w tym kominku. Ustawienie szybra i takie tam... Może jest coś, co jest cały czas poza moim zasięgiem wzroku...

Wojtek_796
14-10-2011, 17:44
Ja bym spróbował na innym gatunku drewna - buk, grab np. Można dokonać próby osiągów na brykiecie "ołówku".
Można odpalać drewno od góry. Ja też poeksperymentowałbym z przysłonięciem rusztu, a tym samym korzystać głównie z powietrza podawanego górą (pewnie będą za małe otwory). Najlepiej położyć na ruszcie kilka płytek szamotowych. Chyba, że ten wkład nie ma rusztu (ale chyba ma - sprawdziłem na obrazkach :) ).

Pozdrawiam

TomZbudowałDom
14-10-2011, 18:27
Powietrze spod rusztu używam jedynie do rozpalania. Odpalania od góry chyba nie dam rady zastosować, gdyż najpierw musiałbym wygaszać kominek. Inne gatunki drewna też były w użyciu. Ale z płytkami szamotowymi to potestuję - może być ...ciekawie :)

Kominki Piotr Batura
15-10-2011, 19:37
Zacznę od drewna. Ponieważ palę już 6 zim, to rodzaje i wilgotności bywały różne. Obecnie mam np. dąb 1,5 roczny.

Czemu myślę o Jotulu: Jotul ma większe palenisko, co za tym idzie większą moc. Można dokupić oryginalny wymiennik wodny, który montuje się pod czopuchem, czego chyba nie da się dokupić do Dovre. Więc co mogę zrobić: puścić nawiew na rurę spalinową, ale na mój gust może to być mało :(
Wymiennik wodny na rurze nad czopuchem a nie pod, będzie pewno mniej sprawny, chyba że są jakieś ciekawe rozwiązania...


Nie łapię różnicy: wymiennik pod i nad czopuchem . Czy poeta może rozwinąć
co miał na myśli :). Potem podyskutujemy dalej.
Zakładam ,że po zdjęciu żeliwnego przyłącza w DOVRE, powstanie otwór
podobnie jak to jest w JOTULU. Pozostaje zmierzyć średnicę i coś podpasować.
A może jest ta sama?!

TomZbudowałDom
15-10-2011, 22:16
Może moje określenia nie są zbyt fachowe, bo to nie moja bajka - czopuch to wg mnie nasadka na kominek, w której znajduje się przyłącze przewodu kominowego. "Pod czopuchem" tzn. między wkładem a tą nasadą. "Nad" znaczyć miało na odcinku rury spalinowej. To pierwsze rozwiązanie ma większą średnicę co powoduje, że oddawanie ciepła może być lepsze. Przykład jotula - ustrojstwo przypominające bębenek rewolweru.
Ponieważ jest to ingerowanie we wkład, bałbym się montować coś nieoryginalnego :)
...a w temacie "coś podpasować" - czyżby było więcej takich patentów?

Kominki Piotr Batura
16-10-2011, 07:13
Może moje określenia nie są zbyt fachowe, bo to nie moja bajka - czopuch to wg mnie nasadka na kominek, w której znajduje się przyłącze przewodu kominowego. "Pod czopuchem" tzn. między wkładem a tą nasadą. "Nad" znaczyć miało na odcinku rury spalinowej. To pierwsze rozwiązanie ma większą średnicę co powoduje, że oddawanie ciepła może być lepsze. Przykład jotula - ustrojstwo przypominające bębenek rewolweru.
Ponieważ jest to ingerowanie we wkład, bałbym się montować coś nieoryginalnego :)
...a w temacie "coś podpasować" - czyżby było więcej takich patentów?



Jotul przez dwadzieścia lat sprzedawał wkład o którym mówisz "goły
i wesoły". Teraz , by sprostać wymaganiom rynku (mody :)) ,podpasował
przystawkę wodną i kumulacyjną . Co , nie potrafisz zmierzyć średnicy
zakończenia swojego wkładu , po zdjęciu przyłącza ? A może poszperaj
w necie . Może są rysunki .

TomZbudowałDom
18-10-2011, 11:55
Prościej niż mierzyć średnicę, było kupić Joutla :) Jak sobie spoglądam do środka wkładu Dovre i Jotul to wydaje się, że dopasowywanie wymiennika może nie być rozsądnym rozwiązaniem.
Teraz stoję przed dylematem, jak najlepiej rozwiązać patent obudowania, docieplenia całości by działało grawitacyjne rozprowadzenie ciepła, a wymiennik dostarczał kilka dodatkowych kW. Pewno znajdę coś w istniejących tematach.