PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja elektryczna pod p?ytami gipsowymi



10-06-2002, 13:11
Czy kable instalacji elektrycznej trzeba puszczać w bruzdach, czy też można kłaść na ścianie, a płyta gipsowa to przykryje?
Chodzi o to, jak grubo kleju należy kleić? Czy te kable się zmieszczą?

Tomek

krzysztofh
10-06-2002, 14:18
Zdecydowanie można położyć kable na ścianie. Warstwa kleju powinna być grubsza niż 8-9 mm. Płyty klei się na równomiernie rozmieszczone placki zaprawy klejącej, które po przyklejeniu do ściany rozpłaszczają się, ale nie do grubości kabla. trzeba zwrócić uwagę na całą powierzchnię ściany. Im bardziej równa powierzchnia tym płyty można kleić z mniejszym dystansem do sciany.

aziel
11-06-2002, 08:33
Moim zdaniem należy wykuć bruzdy na kable, najlepiej jednak dogadać się z wykonawcą tynków.

11-06-2002, 11:16
Aziel!
Dlaczego tak uważasz?????
Kładąc na ścianie YDYT np 3 x 2,5 mm2 można śmiało lecieć po ścianie bez wykuwania bruzd!

wojptak
11-06-2002, 11:23
Należy uważać w miejscach mijania się kabli oraz zagięciach, bo jeśli będą za grube źle ułoży się płyty.
Również gips mocujący przewody należy położyć cienko. Ja tak kładłem i wyszło dobrze.

12-06-2002, 13:47
Czyli przewody mocować do ściany gipsem?
Czy nie lepiej jakimiś obejmami?
Tomek

12-06-2002, 22:03
U mnie elektrycy wbijają zwykły 3 calowy gwóźdź z cienkim drutem miedzianym przy łbie, którym to drutem przywiązują przewód do ściany. Nie jest to bardzo trudna czy też skomplikowana robota...

aziel
14-06-2002, 10:38
Przypomniałem sobie, dlaczego kuliśmy bruzdy na kable: tynk miał być gipsowy nakładany maszynowo, a w ostatniej chwili inwestor zmienił decyzję i kleił płyty na plackach. Jeżeli ściana nie ma dużych nierówności, to faktycznie można by kłaść na wierzch.

Sebastian
14-06-2002, 13:42
Przewody elektryczne można układać bezpośrednio na scianie, a dobrą metodą ich przytwierdzania jest klejenie za pomocą pistoletu (laski kleju pod wpływem temp. rozpuszczają się i dobrze przylegają do chropowatej powierzchni) - sprawdzony sposób, nie zachodzi niebezpieczeństwo zwarcia i uszkodzenia przewodu (góźdź i drut. Gdy zmieni się koncepcja to można oderwać kabel i przykleić gdzie indziej. Sprzęt do klejenia można niedrogo kupić i przyda się do innych prac - pistolet w promocji to ok 20 zł, a laski kleju też są tanie.
Pozdrawiam

skorpionka
15-06-2002, 13:37
nie klejcie przewodow tym glutem z lasek.Wszystko co mialam robione w mieskaniu na tego gluta poodpadalo.Jest to dobre na malych powierzchniach typu kosmetycznego,np.kabel tel.gdzies w rogu pokoju,itp.

bigmario4
15-06-2002, 14:53
On 2002-06-15 14:37, skorpionka wrote:
nie klejcie przewodow tym glutem z lasek.Wszystko co mialam robione w mieskaniu na tego gluta poodpadalo.Jest to dobre na malych powierzchniach typu kosmetycznego,np.kabel tel.gdzies w rogu pokoju,itp.

W mieszkaniy na "wierzchu" na "gluty" się nie kleji a przy montarzu jest to metoda sprawdzona i b.dobra z tym że podłoże musi być suche i niepylące.
Pozdrawiam.Mario

Sebastian
17-06-2002, 08:18
W temacie forum było: instalacja pod płytami gipsowo-kartonowymi.
Oczywiście, że ten sposób montarzu nie jest wieczny, ale pod płyty lub tynk bardzo dobrze się nadaje.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Sebastian dnia 2002-06-17 09:18 ]</font>

Frankai
23-09-2002, 10:27
Ja do mocowania kabli i rurek zawsze używałem metody opisanej przez Mario: gwóźdź + drucik. Najczęściej był to po prostu drut ze starego uzwojenia silnika - ani za gruby ani za cienki. Nie było mowy o uszkodzeniu kabla. Jak czasem nie było tego pod ręką, to wciskaliśmy w placki gęstego gipsu. Dodatkowo każde wejście do puszek instalacyjnych było obgipsowywane, żeby zapobiec wpadaniu tynku przez przepusty do środka puszki przy tynkowaniu, a i sama puszka lepiej potem siedzi.

Albin
15-08-2003, 16:58
W niemczech o "YDYT " takich kablach nikt nie chce slyszec wszystko robi sie NYM i w pacerzowej plastikowej czarnej rurce bez dziurek na ktora sa wykute miejsca.
I zawsze jest jeszcze jakas zmiana kabla czy dolozenie kabla mozliwe.
pozd.... :-?