PDA

Zobacz pełną wersję : Idzie wiosna - ?adna pogoda=grilowanie



niciacia
16-04-2004, 04:20
Proponuję nowy temat, może się przyjmie.
Proszę chwalić się sprawdzonymi przepisami i technikami przygotowywania mięsa (i nie tylko) na grilla - będziemy mogli wspólnie wypracować ten najlepszy :) :D :wink:

czupurek
16-04-2004, 09:25
no ja preferuję wg kolejności:
- karkóweczkę (dzień wcześniej przygotowana w przyprawach),
- kaszaneczkę (w kawałkach, w folii z cebulką i żółtym serem),
- ziemniaczki (też w kawałkach, w folii, z przyprawą do ziemniaczków),
- rybkę (w folii, w przyprawach).
mniam, mniam, jadę na grilla w łikendzik

MALINKA
16-04-2004, 09:49
Dla miłośników filecika z kurczaczka:

Filecik lekko rozbijam pięścią (nie tłuczkiem) przyprawiam według uznania kładę na folię alum. do tego dodaję trochę masełka śmietankowego(żadne margaryny) troszkę zielonej pietruszki pokrojonej, można dodać kawałeczek świeżej papryki. Palce lizać. POLECAM.

Czupurku co do kaszaneczki to popieram. Też taką uwielbiam.

nowaczka
17-04-2004, 17:52
Skrzydełka lub pałki kurczaka dzień wcześniej zamarynować(przyprawy zwłaszcza papryka,majeranek,sól + olej).Piec bezpośrednio na grilu bez folii.Smacznego.
Sama najbardziej lubię kaszankę z folii. :lol:

joanka77
17-04-2004, 19:48
Właśnie dzis robiliśmy pierwszy raz w tym roku grilla. Była pyszna kiełbaska i chlebek. Uwielbiam podpieczony chleb, najbardziej na ognisku ale z grilla też jest dobry.

niciacia
18-04-2004, 08:06
W temacie chleba, pochenek pokrojonego chleba smaruję każdą kromkę masłem ze zgniecionym czosnkiem, posypuję ziołami (wg uznania), składam do postaci pierwotnej (w całość), zawijam we folię aluminiową i na grila - mięso to już tylko dodatek :D :D :D :wink:

groszek 3
20-04-2004, 10:35
Z tą kaszanką to muszę spróbować......... :lol:

Sama natomiast często oprócz karkóweczki, kiełbaski i kurczaczków, robię misz-masz... czyli szaszłyczki: z mięsa drobiowego lub wieprzowego, albo kiełbachy do tego cebulka, boczek wędzony, przyprawy, papryka + pi..... picie i pieczywko. :wink:

ewusia
20-04-2004, 12:06
u mnie obowiązkowo muszą być dwie potrawy: chlebek czosnkowy :P i koniecznie tzaziki czyli jak mówią to moi domownicy dip ogórkowo czosnkowy. Robię go wg przepisu Grzesia z mniammniam tzn ogórki świeże obieram, tarkuje, solę i koniecznie odstawiam na pół godziny. Cały powstały sok zlewam i pozostałą masę łączę z mocnym sosem czosnkowy. Dzięki temu zabiegowi sos do końca imprezy ( jak doczeka :P ) nie podchodzi wodą i jest super.
A reszta jest - jak to powiedział niciacia - dodatkiem :wink: :D

Barbasia
21-04-2004, 08:46
A ja oprócz mięska różnego lubię też pieczarki pieczone.Same kapelusze nadziewam serkiem(np.Rama z ogórkam) i kładę na grill.Pychotka!!!

emigrant
21-04-2004, 23:07
u mnie obowiązkowo muszą być dwie potrawy: chlebek czosnkowy :P i koniecznie tzaziki czyli jak mówią to moi domownicy dip ogórkowo czosnkowy. Robię go wg przepisu Grzesia z mniammniam tzn ogórki świeże obieram, tarkuje, solę i koniecznie odstawiam na pół godziny. Cały powstały sok zlewam i pozostałą masę łączę z mocnym sosem czosnkowy. Dzięki temu zabiegowi sos do końca imprezy ( jak doczeka :P ) nie podchodzi wodą i jest super.
A reszta jest - jak to powiedział niciacia - dodatkiem :wink: :D
Hej ewusia
ale mi narobilas smaku tymi tzazikami,zapomnialem o nich calkowicie a uwielbiam je .Prosze podaj mi przepis bo nikt, kogo pytalem sie nie wie jak to zrobic,planuje mala imprezke i chcialbym zrobic taka europejsko-polska :lol: a nie jak tutaj piwo,chipsy no moze hamburgery lub pizza :-? Przepis na chleb jaki podal niciacia tez jest swietny -nie jadlem nie slyszalem sprobowac musze :P Dzieki

tomek1950
22-04-2004, 00:01
Kto i kiedy robi najbliższy grill z tymi pysznościami????!!!!!! :D :D :D
Ślinka aż cieknie...

Slawek :)
22-04-2004, 10:20
Jak ktoś ma odrobinę gałęzi z drzew owocowych, to polecam kurczaka wędzono-pieczonego. W wigilię grillowania natrzeć solą, pieprzem i wyciśniętym czosnkiem, zostawić pod przykryciem w lodówce. Następnego dnia wrzucić na grill chrust owocowych drzew i na delikatnym żarze wędzić/opiekać póki nie będziecie mogli dłużej wytrzymać :))
Mięso po zaprawieniu jest fantastycznie delikatne i kruche, a aromatu wędzonki na owocowym drewnie (najlepsze czereśniowe) nie da się opisać...

Drugie dobre do zrobienia na każdym grillu, to banany - po prostu upieczcie je na ruszcie owinąwszy wprzódy folią alu, polecam jako dodatek kuwerturę czekoladową, ale znacznie lepiej smakują takie banany z gałką lodów.

Czy nikt z Was nie grilluje cukinii i kabaczków :roll: MNIAM

ewusia
22-04-2004, 10:54
emigrant, sos tzaziki robię tak jak pisałam: obieram świeże ogórki, tarkuję na grubych oczkach, solę do smaku, mieszam, odstawiam na pół godziny. W tym czasie mieszam duży kubek jogurtu naturalnego z opakowanie dipu czosnkowego (np: Knorr, Winiary). Sos robi się gęsty. Po pół godzinie mocno wyciskam ogórki z soku (wylewam go) mieszam z sosem i gotowe :-). A chlebek czosnkowy z doświadczenia wiem że nie da rady piec na grilu jeżeli ma być podany do mięsa-nie zdąży się upiec. Ja go robię wcześniej (najlepiej bułkę np paryską lub bagietkę) zawijam w folię i wsadzam go piekarnika. Wtedy w tym samym czasie mam wszystko upieczone. Dodam że po upieczeniu nie odwijam go całkowice z folii bo szybko ostygnie, rozchylam tylko troszkę folię, na tyle żeby można było sięgnąć po ten przysmak :)
Można jeszcze tak (cyt: Grzesia z mniammniam):
By smaku grillowane mięsa czy warzyw nie gasić zwykłym pieczywem, przygotowuję grzanki z grilla. Chleb tostowy, albo zwykły, w zasadzie każde pieczywo, z wyjątkiem mocno razowego, do tego się wyśmienicie nadaje. Pieczywo kroję na kromki, nacieram czosnkiem, posypuję mieloną papryką, pierzem cayenne, silnie skrapiam oliwą. Tak przygotowane kromki grilluję około minuty z każdej strony na średnim żarze - tak, by były okropnie pięknie a złociste z każdej strony.

slawek, robię na grilu cukinię, pychota. Po prosty mieszam oliwę z ziołami prowasalskimi, nacieram tym plastry cukinii,zawijam w folię i piekę :P

emigrant
22-04-2004, 23:32
Dzieki piekne za przepis ewusia :D ,troche sciagne przpisow z forum i zabieram sie za dzialanie.Juz zapachy i smaki rozniste czuje :lol:

emigrant
22-04-2004, 23:59
A ja oprócz mięska różnego lubię też pieczarki pieczone.Same kapelusze nadziewam serkiem(np.Rama z ogórkam) i kładę na grill.Pychotka!!!
Barbasia
Sorrki ale tak chodze po prosbie i zebrze przepisy ,ale jak czytam je to mi slinka cieknie i nasze polskie grillowanie przypomina sie.Kombinuje jaki to moze byc serek RAMA( nie przypominam go sobie,chyba jest nowy) .Niestety tutaj tej firmy nie ma -czy to jest taki jednolity kwasny czy w granulkach jak" wiejski" chyba byl z ZM w Piatnicy.Uszczknij rabek tajemnicy o tym nadzieniu :D .Dzieki.
Albo polegne przy grillu albo zostane 1/1000000 czastka ambasadora polskiego grillowania.

KASIA-S
23-04-2004, 06:56
Jak ktoś ma odrobinę gałęzi z drzew owocowych, to polecam kurczaka wędzono-pieczonego. W wigilię grillowania natrzeć solą, pieprzem i wyciśniętym czosnkiem, zostawić pod przykryciem w lodówce. Następnego dnia wrzucić na grill chrust owocowych drzew i na delikatnym żarze wędzić/opiekać póki nie będziecie mogli dłużej wytrzymać :))
Mięso po zaprawieniu jest fantastycznie delikatne i kruche, a aromatu wędzonki na owocowym drewnie (najlepsze czereśniowe) nie da się opisać...

Drugie dobre do zrobienia na każdym grillu, to banany - po prostu upieczcie je na ruszcie owinąwszy wprzódy folią alu, polecam jako dodatek kuwerturę czekoladową, ale znacznie lepiej smakują takie banany z gałką lodów.

Czy nikt z Was nie grilluje cukinii i kabaczków :roll: MNIAM

Odnośnie cukini (z kabaczkami nie próbowałam) - kroję na plastry centymetrowa, obsypuję vegetą, odstawiam na 0,5 h i griluję. Pychotka

emems
23-04-2004, 07:07
Witam.. ja własnie marynuję mięsko w sobotę grill
Przyprawy.. olej .. czosnek... ciut octu i w tym leży 48 godzin.. primo!!!

ewusia
23-04-2004, 10:54
pozwolisz emigrant że Ci pomogę :) Serek RAMA jest serkiem twarogowym, ścisłym, takim do smarowania kanapek, z dodatkami np szczypiorek, zioła czy ogórek konserwowy. Można go zastąpić każdym innym o podobnych walorach smakowych i podobnej konsystencji. Myślę że chodzi tu o to żeby twarożek się nie zwarzył pod wpływem temperatury a ogórek konserwowy nadał pieczarkom konkretny smak. Można też zastosować podobny serek z cebulką i szczypiorkiem np: ostrowia czy Almette. Miłego grilowania :P

niciacia
23-04-2004, 13:55
1.Szaszłyki:

SKŁADNIKI 4 kiełbasy lub porcje piersi z kurczaka
Papryka
Pieczarki
Świeży ogórek


SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

Pokroić składniki na grubsze kawałki i na przemian nakłuwać na szpikulce szaszłykowe. Piec na ruszcie często obracając. Uwaga: mięso z piersi kurczaka należy wczesniej przygotować: posypać przyprawami do mięsa drobiowego, zalać oliwą i odstawic na conajmniej 5 godzin do lodówki.

niciacia
23-04-2004, 13:56
2.Sałatka ryżowa z ogórkiem

SKŁADNIKI

Świeży ogórek
Ugotowany ryż (1 torebka)
Czosnek
Koperek
Jogurt naturalny
Majonez
Sól

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

Pokroić ogórek w drobną kostkę. Ugotowany ryż ostudzić. Wymieszać ogórek z ryżem. Następnie- sporządzić sos: połączyć jogurt z majonezem, dodać zmiażdżone ząbki czosnku, posiekany koperek oraz sól wedle upodobań. Gotowy sos dodać do masy ryżowo-ogórkowej.

niciacia
23-04-2004, 13:57
Grillowane skrzydelka
(4 porcje)

6 lyzek Przyprawy do zup, sosów, salatek WINIARY
700 g skrzydelek kurczaka
2 lyzki miodu
0,5 lyzeczki imbiru
1 lyzeczka slodkiej papryki
1 ząbek czosnku
2 lyzki oleju


Marynata: Czosnek oczyscic i rozdrobnic. Przyprawę polączyc z miodem, imbirem, papryką, czosnkiem, olejem i wodą (3 lyzki). Skrzydelka posmarowac marynatą i pozostawic na 1 godzinę. Na rozgrzanym grillu smazyc skrzydelka 25 minut. Podczas pieczenia smarowac marynatą.

Czas przygotowania: 15 minut
Czas oczekiwania: 25 minut

niciacia
23-04-2004, 13:57
3.Banany z grilla.

SKŁADNIKI

4 banany
Czekolada
Wiórki kokosowe
Cytryna


SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

Obrane ze skórki banany położyć na folię aluminiową, skropić cytryną, posypać wiórkami kokosowymi i potartą na tarce czekoladą. Upiec na obrzeżach rusztu (potrzebują mniej ognia).

niciacia
23-04-2004, 13:58
Gorące kanapki
(4 porcje)

2 lyzki Majonezu dekoracyjnego WINIARY
4 bulki z sezamem
2 pomidory
1 cebula
1 salata
12 plastrów mortadeli lub innej kielbasy papryka czerwona do dekoracji
1 peczek szczypiorku

Bulki przekroic i podpiec na grillu lub na suchej patelni. Cebule i salate oczyscic. Cebule i pomidory pokroic w plastry. Na bulkach ukladac pomidory, salate, cebule, mortadele. Udekorowac Majonezem, papryka i szczypiorkiem. Przykryc wierzchami. Podawac na goraco.

Czas przygotowania: 10 minut

niciacia
23-04-2004, 14:00
Znalazłem na szybko i wrzyciłem kilka, może ktoś znajdzie coś czego nie zna :D 8)

emigrant
24-04-2004, 23:53
nianciacia,ewusia,barbassia i inni dobrzy mi ludzie dziekuje ,bardzo dziekuje za przepisy i porady .zaczynam dzialac .Imprereza w nastepny weekend.Zrobie to co polecacie ,niech zyje fantazja polska!!!!!Oczywiscie plus p..wo polskie..W Polsce kwitna drzewa ,pachnie a tu ...... no coz ....

ewusia
10-05-2004, 07:58
Hej emigrant, napisz jak imprezka się udała i co zaserwowałeś? Pozdrawiam :)

KaeR
17-05-2004, 11:46
Najbardziej lubię coś co u nas zwie się pieczonki. Jest to rodzaj zapiekanki, tyle że robi się ją w takim żeliwnym garnku i stawia w ognisko.
To jest miodzio, a skład dość prosty na sam dół liście białej kapusty, warstwa ziemniaków(plastry), warstwa kiełbasy, warstwa cebuli, warstwa pokrojonego boczku, można dodać też trochę plastrów marchewki i tak aż garnek będzie pełny. Na samą górę daję zawsze nać selera, pietruszki,liście białej kapusty(ile by ich nie dać zawsze jest za mało) posolić (ew.zamiast soli to wegeta) popieprzyć. Zamknąc przykrywą i w ogień,jak zapach będzie nie do wytrzymania znaczy że jest gotowe. Ostatnio słyszałam że można przed zamknięciem dodać jeszcze kurze uda i też jest dobre ale nie próbowałam(te uda to chyba zamiast kiełbachy?)

ewusia
17-05-2004, 12:21
Najbardziej lubię coś co u nas zwie się pieczonki. Jest to rodzaj zapiekanki, tyle że robi się ją w takim żeliwnym garnku i stawia w ognisko.
To jest miodzio, a skład dość prosty na sam dół liście białej kapusty, warstwa ziemniaków(plastry), warstwa kiełbasy, warstwa cebuli, warstwa pokrojonego boczku, można dodać też trochę plastrów marchewki i tak aż garnek będzie pełny. Na samą górę daję zawsze nać selera, pietruszki,liście białej kapusty(ile by ich nie dać zawsze jest za mało) posolić (ew.zamiast soli to wegeta) popieprzyć. Zamknąc przykrywą i w ogień,jak zapach będzie nie do wytrzymania znaczy że jest gotowe. Ostatnio słyszałam że można przed zamknięciem dodać jeszcze kurze uda i też jest dobre ale nie próbowałam(te uda to chyba zamiast kiełbachy?)


o tych pieczonkch słyszałam niejedno ale nie mogę namierzyć takiego gara. Sprecyzuj jak on wygląda i ewentualnie gdzie można go nabyć. U nas w Trójmieście jest nie do zdobycia. A szkoda............

KaeR
19-05-2004, 15:16
Kociołek jest żeliwny, zazwyczaj na trzech nóżkach i z przykręcaną lub na zaczepach pokrywką. Dawniej oglądałam je w górach po takiej cenie że ho, ho,ho. Ostatnio jak jechałam do mojego urzędu gminy to też widzałam i oczy mi wyszły z orbit :o , cena była raczej przyjazna 100 zł za naczynie 10l, bo te w tych górach to przeszło 200zł i nie były tak ładnie wykończone, że o pojemności nie wspomnę(jakieś 5 l). Właśnie jadę w niedzielę na wieś i w poniedzałek (jak jeszcze będą) kupuję od razu dwa (bo już mam zamówienie). Za mniejszy garnek 85 zł ale ile on miał litrów to ja nie wiem. Obecnie do kupienia w woj Świętokrzyskim miejscowość Radków.

ewusia
21-05-2004, 10:08
Kociołek jest żeliwny, zazwyczaj na trzech nóżkach i z przykręcaną lub na zaczepach pokrywką. Dawniej oglądałam je w górach po takiej cenie że ho, ho,ho. Ostatnio jak jechałam do mojego urzędu gminy to też widzałam i oczy mi wyszły z orbit :o , cena była raczej przyjazna 100 zł za naczynie 10l, bo te w tych górach to przeszło 200zł i nie były tak ładnie wykończone, że o pojemności nie wspomnę(jakieś 5 l). Właśnie jadę w niedzielę na wieś i w poniedzałek (jak jeszcze będą) kupuję od razu dwa (bo już mam zamówienie). Za mniejszy garnek 85 zł ale ile on miał litrów to ja nie wiem. Obecnie do kupienia w woj Świętokrzyskim miejscowość Radków.

dzięki za info :D już wiem co mam szukać. Cena rzeczywiście do przyjęcia, mam nadzieję że gdzieś u nas dostanę takie urządzenie. Mówisz że na wsi łatwiej go kupić? Poszukam :)

KaeR
21-05-2004, 15:17
Ewusiu! Przede wszytkim patrzeć za takimi "osobliwościami " po wsiach, zdziwiłabyś się jakie tam rzeczy można dostać ( nie tylko sznur do snopowiązałki :D )

EDZIA
22-05-2004, 10:18
Ja takie kociołki widziałam zimą w hurtowni budowlanej. Ciekawiło mnie wówczas czy takie danie "kociołkowe" dałoby się upiec na rozżarzonym drewnie w kominku :o

Krystian
22-05-2004, 19:09
Edzia - da się bez problemu... 8) 8) 8)

Edusiek
23-05-2004, 10:03
u nas to sie duszonki nazywa

naprawde pychotka : i na gore jeszcze zoltego serka mozna dac


mhhhmmm narobiliscie mi smaka...

ketiso
23-05-2004, 14:56
Czytając ów temat nie sposób dodać swoich dwóch groszy, szczególnie gdy waży sie powyżej 4 worków cementu(oczywiście worek 25 kg) :).
Otóż za ciekawą potrawę uważam podejrzaną w Rowach nad morzem, a mianowicie schab po góralsku. Potrawa prosta. Do jej przygotowania potrzebny jest jak nazwa wskazuje schab (drugi człon nazwy tj góral już nie jest potrzebny), ale przyda się boczek.
Schab lekko rozbijamy(oczywiście nie tak jak do kotleta) i nacinamy go w dwóch miejscach . Nacięcia należy wykonać oczywiście po wytyczeniu przez geodetę, gdyż wymagana jest przy tym wyjątkowa precyzja (iście góralska). Do tego kroimy boczek w takie solidne plastry podobne do centymetrowego styropianu(schab podobny do styropianu 3) i przewlekamy przez wykonane uprzednio nacięcia w schabie . Tak przygotowany cymes poddajemy procesowi grilowania. Oczywiście dobrze jest przed procesem grilowania poddać się głodówce. Wtedy radośc podniebienia będzie zdwojona:).
Pamiętajmy też o przyprawach. Jak to zwykle w takich przypadkach nie sposób obejść się bez soli, pieprzu i innych takich gadżetów. Pamiętajmy ,iż to eksperymenty zawsze posuwały ludzkośc o krok do przodu. Zatem jako budujący odważmy się na eksperymenty w przyprawach. Szczypta cementu(zamiast soli), kilka ziarenek wapna(zamiast pieprzu) czy wreszcie polewanie tegoż rarytasu np Cemplastem zamiast piwem może przynieść ciekawsze efekty.

Smacznego!
HEJ!

ketiso
23-05-2004, 15:07
zaponiałem dodać ,że można sobie jeszcze na to położyć grilowany obok plasterek oscypka. Zazwyczaj wtedy walory smakowe potrawy nabierają na sile.
HEJ!

niciacia
08-08-2004, 15:17
Może w tym słońcu, które leje się z nieba, ktoś doznał nowych inspiracji w tym zakresie i chciałby się nimi podzielić ?? :D

Olka
11-08-2004, 13:51
na grillu wszystko smakuje lepiej.

Ja lubię schabik i piersi kurczaka w przyprawach + ziemniaczki z czosnkiem.

Pyszne są też bakłażany.

Bardzo dobra jest też kiełbaska dobrze upieczona.

niciacia
14-03-2005, 13:58
Coś mi się zdaje, że wiosna jednak idzie. Wobec czego proponuję odmrożenie tematu :) Podciągam do góry z zapomnienia :wink:

Funia
14-03-2005, 15:07
Szaszłyki a`la Funia

(są najlepsze - powiem nieskromnie - i wszytskim smakują - co widać po tym co pierwsze "schodzi")

-schabik,
- boczuś,
- cebulka,
- papryka do uznania.

A teraz trick.

schabik i boczek po pokrojeniu ROZBIĆ TŁUCZKIEM (jak jest cienki, a składany np. na 2 to zawsze sie super dopiecze),
cebulka po pokrojeniu powinna poleżeć w przyprawach między mięsem, wtedy przechodzi przyprawami i fajnie kruszeje.

A po nadzieniu szaszłyków na 2 zdrowaśki do mikrofali.

Skutek - szaszłłyki są zawsze super dopieczone, a nigdy spalone.

POLECAM albo zapraszam jak wreszcie mi ten domek postawią :wink:

dorotaele
30-03-2005, 22:31
W sprawie co prawda zeszłorocznej, ale... do zapiekanych ziemniaków koniecznie buraczki!!! :D Dwie sztuki na duży garnek. U nas na wierzch, przed lisćmi kapusty kładzie się łyżkę smalcu. Nie obawiajcie się w takiej ilość jedzonka nawet nie poczujecie, a na żarze się nie spali.
W sprawie różności na grila - zauważyłam, że im dłużej mięsko leży w zalewie tym jest smaczniejsze. Długo tzn. przynajmniej 48 godzin. Do zalewy dodaje zawsze trochę octu, żeby uniknąć...niespodzianek.

10-06-2005, 22:03
Garnek do pieczonek kupi się chyba na każdym bazarze na Śląsku, gdyż jest to regionalna potrawa. A do pieczonek obowiązkowo szklanka maślanki bądź zsiadłego mleka.

lawinia
13-06-2005, 09:07
Polecam sałatkę, która jest prosta i doskonale nadaje się do potraw z grila.
Składniki:
kalafior
pęczek koperku
majonez
sól
pieprz

Kalafiora parzyć około 5 minut we wrzątku. A następnie zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Posiekać koperek, dodać soli i pieprzu do smaku i na koniec dołożyć majonez. Wymieszać.

Olka
13-06-2005, 09:18
świetnie smakuje

kalafior lekko ugotowany w całosci lub podzielony na różyczki,

posypujemy kukurydzą (najlepiej "bonduelką"),

polewamy dużą iloscią sosu majonezowo-jogurtowo-czosnkowego

i posypujemy świeżym koperkiem.

Podawać zimne.

Maluszek
13-06-2005, 09:33
A może ktoś z Was ma sprawdzony przepis na żeberka w miodzie?

mieczotronix
13-06-2005, 11:31
a tu przepis na moje tzatziki
ogórek - obrać - utrzeć na tarce - ja ucieram na tych małych oczkach
żeby nie czekać aż odejdzie woda starty ogórek wrzucam do praski do ziemniaków (taka sama, jak praska do czosnku, tylko 5 razy większa - można kupić w ikei) i odciskam wodę.
Potem wrzucam duży jogurt naturalny, 1 serek "Twój smak" (żeby uzyskać większą gęstość). Jak jeden jogurt to za mało, to uzupełniam czym popadnie z mleka (kefirem, śmietaną, itp). Potem mieszam, mieszam, mieszam, solę do smaku. Wciskam dwa ząbki czosnku. Sypię oregano (mogłaby być mięta), wrzucam pokrojone drobno czarne oliwki i dodaję łyżkę oliwy exra virgine. Mieszam, mieszam, mieszam i na koniec sru do lodówki na dolną półkę.
Chyba już lepszego się nie da zrobić. No ew. możnaby lekko zakwasić sokiem z cytrynki.

Do pieczonych ziemniaczków jeszcze robię takie sosy. W ogóle uwielbiam zimne śmietano-podobne rzeczy

- twójsmak, cebulka w kostkę podsmażona na złoto na maśle, jogurt, parmezan granulowany (może być polski - on tylko zagęszcza sos - działa po 15 minutach - pęcznieje i odciąga wodę z tego dipu) - dodając do tego mleko UHT można wyregulować konsystencję - tego dipu nie trzeba solić - twójsmak i parmezan są dostatecznie słone

- i jeszcze wyobrażam sobie taki dip - raz go chyba zrobiłem i był bajeczny twójsmak, jogurt, sok z cytryny, parmezan (tym razem jak najbardziej firmowy, bo go będzie wyraźnie czuć w dipie), i jakieś świeże ziółko (bazylia, oregano, mięta) - trzeba sporo tej cytryny wcisnąć i można też wrzucić posiekaną skórkę z cytryny (samo żółte, bez białego) - wtedy aromat jest powalający

- o i jeszcze taki jeden - twój smak, jogurt, musztarda z kulkami gorczycy, sól do smaku, można dać łyżkę majonezu

Te dipy to nie tylko do ziemniaczków. Można nimi smarować krakersy, maczać paluszki, marchewkę albo seler naciowy pokrojony w pałki. Wszystkie należy schłodzić i podawać na zimno. Do wszystkich można dodać majonezu (dekoracyjny winiary), jak ktoś lubi tłuściej.

Tuńka
16-06-2005, 08:58
Podzielę się z Wami i ja przepisem na obłędne nadziewane kaszanką jabłka. Z jabłek należy ściąć (przepraszam za słowo) "dupkę", po czym wydrążyć je, zostawiając ścianki grubości 0,7 ÷ 1 cm. Wydrążone jabłka należy skropić sokiem z cytryny - nie ściemnieją i będą znacznie lepsze w smaku. Nadzienie przygotowujemy w nastęujący sposób: zawartość kaszanki wrzucamy do miski, dodajemy pokrojone w kostkę ogórki - korniszony, cebulkę, sok z cytryny, majeranek, sól, pieprz do smaku. Nadzieniem napełniamy przygotowane wcześniej jabłka, robimy "przykrywkę" z plastra cebuli. Każde jabłko zawijamy w folię aluminiową i pieczemy na grilu do miękkości. PYYYYCHA !!! Życzę smacznego!

tomek1950
16-06-2005, 20:20
Tuńka, ciekawy przepis z tą "jabłczaną" kaszanką. Spróbuję o ile będzie dobra kaszanka.

niciacia
30-03-2006, 10:31
Patrzę na piękne słońce i myśle sobie: a co mi tam, podciągnę ten miły letni temat :) 8)

Ani@
30-03-2006, 14:41
Boskie Baklazany

Baklazany umyc, pokroic w centymetrowe plastry (wzdluz), posolic z obu stron i dac im chwilke na puszczenie soku (jest gorzki, wiec warto poczekac :wink: ). Osuszyc papierowym recznikiem.
Plastry posmarowac pedzlem zamoczonym w oliwie z czosnkiem, klasc bezposrednio na grill, gdy spod sie przyrumieni obrocic, poczekac chwilke az druga strona tez bedzie podpieczona i na wierzch polozyc plaster mozzarelli, zawinac/zrolowac/zlozyc baklazana i poczekac az ser sie rozpusci. Bardzo subtelne w smaku.

Chef Paul
21-04-2006, 20:39
... może moderator połączył by oba tematy :)

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=52064&highlight=

pozdrawiam serdecznie

niciacia
30-05-2006, 11:27
Mam hiciora, chyba jeszcze nie był publikowany :)

1 średni majonez
1 serek homogenizowany waniliowy
1 łyżeczka musztardy
2 łyżki ketchupu
4 zębki czosnku (ilość wg indywidualnych upodobań)
koper

Wszystko razem wymieszać (czosnek oczywiście przeciśnięty) i szok

Maxtorka
30-05-2006, 12:03
niciacia , ale jak to zgrilować ? :) :) :wink:

A poważnie to jest przepis na dip czy marynatę ?

motyczka
30-05-2006, 13:41
a ja polecam boczek w gyrosie zasypany na noc, potem na grilla podsmażyć, zawinąc w folie alu. razem z cebulką świeżą i dalej (dusi się dusi) :wink: ok 30 minutek..pycha

niciacia
03-06-2006, 09:00
niciacia , ale jak to zgrilować ? :) :) :wink:

A poważnie to jest przepis na dip czy marynatę ?
dip

03-06-2006, 22:17
zapraszam zapelenców na watek

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=52064&highlight=

szef paul jest obłędny
wyczynia takie cuda ze glowa boli sam to sprawdziłem
nawet projekt grilo-wedzarni ma na stronce

uwielbiam grilowac, dla mnie weekend bez grila to weekend stracony
ten watek tez jest super

pozdrawiam

niciacia
21-06-2006, 06:55
jogurt naturalny zmieszane ze śmietaną i doprawiony: pieprz, pieprz ziołowy, papryka słodka, sól, imbir
W tą miksturę na co najmniej 24 godziny wkładamy filety z piersi kurczaka (jeśli to duży filet, to lepiej przekroić na cieńsze plastry.
Po 24 h grilujemy - niepowtarzalny smak i kosystencja mięsa.
Polecam