PDA

Zobacz pełną wersję : Telewizor na kominku



k***a*z
15-10-2011, 08:54
Witam

Planuję nad kominkiem zawiesić telewizor (około 25kg), obudowę robię z płyt silca 3cm, kleję je podwójnie na 6cm. I pytanie jakich użyć śrub/wkrętów może kołków do zamocowania uchwytu pod tv ? czy mogą wychodzić na wylot tzn. do środka kominka (będą narażone na wysoką temperaturę) . A może między silca-mi dać jakąś płytę stalową do której można byłoby się przykręcić ?

eniu
15-10-2011, 09:43
Witam

Planuję nad kominkiem zawiesić telewizor (około 25kg), obudowę robię z płyt silca 3cm, kleję je podwójnie na 6cm. I pytanie jakich użyć śrub/wkrętów może kołków do zamocowania uchwytu pod tv ? czy mogą wychodzić na wylot tzn. do środka kominka (będą narażone na wysoką temperaturę) . A może między silca-mi dać jakąś płytę stalową do której można byłoby się przykręcić ?


Ty nie pytaj jak powiesić , tylko czym owinąć , żeby nie spłynął...

k***a*z
15-10-2011, 11:49
Nie trzeba niczym owijać, chcę zrobić tak jak na tych zdjęciach :

http://www.woodworkingcleveland.com/images/pic-fireplace1.jpg

http://www.woodworkingcleveland.com/images/pic-fire.jpg

Jak widać paleniska otwarte, u mnie zwykły wkład.

Forest-Natura
15-10-2011, 12:12
Witam.
Będziesz kominka używał?
Bo na angielskich czy amerykańskich zdjęciach to wszystko ładnie wygląda. Aczkolwiek nie zawsze jest używane ...
Jesteś kamieniarzem - no to odpowiedz sobie sam jak i czym zamocował być kilku-dziesięcio kilogramową płytę kamienną na wysokości półtorej metra, tak żeby nikogo ze swoich klientów nie zabić przy okazji :)
Generalnie Ci podpowiem, że ogólnie to kiepski pomysł z tym telewizorem nad paleniskiem i w dodatku na ściance z tego materiału. Jak poprowadzisz okablowanie - gdzie, w jaki sposób, jak zakotwisz cokolwiek - przecież za cienką ścianką będziesz miał kilkaset stopni. Więcej wyobraźni.
Pozdrawiam.

eniu
15-10-2011, 12:53
Kable na lewym zdjęciu przecież fajne...:D

Otwarty kominek ma się do takiego z wkładem w przypadku TV , jak
Niebo do Ziemi . Nad pierwszym wieszaj , nad drugim , jak powiesisz ,
popłynie ...

elizakop
15-10-2011, 17:28
Eniu, proszę napisz dlaczego jest taka różnica :) bardzo chciałabym wiedziec. Z góry dzięki...

eniu
15-10-2011, 18:48
Eniu, proszę napisz dlaczego jest taka różnica :) bardzo chciałabym wiedziec. Z góry dzięki...

Kominek otwarty grzeje częścią paleniskową wyłącznie przez promieniowanie.
Nic z niego nie ma prawa wylatywać , bo byłby to głównie dym .w tym wypadku
jest to jeden wielki przeciąg do komina .W innym wątku rozpracowujemy właśnie
ilość powietrza która wlatuje do kominka otwartego i dalej do komina .Jest to
kilkadziesiąt razy więcej niż w kominku z wkładem. Wszelkie inne ciepło niż
promieniowanie znika w otchłani paleniska. Trzeba tylko zadbać o to by część
górna kominka sie nie nagrzewała , ale to rzadki przypadek.Promieniowanie
natomiast nie działa szkodliwie na telewizor , bo źródło ciepła musi ogrzewany
przedmiot "widzieć".
Jeszcze jedna sprawa : w kominkach otwartych po całkowitym
spaleniu opału , w fazie czerwonego żaru , można zamknąć szczelnie szyber,
dzięki czemu nagrzane palenisko i żar , który dopala się już bez emitowania
toksyn i dymu zaczyna ogrzewać powietrze w inny sposób. Zamiast uciekać
w komin, wylatuje ono z otworu i kieruje się do góry . Takie zjawisko w przypadku
wkładu kominkowego występuje cały czas, i nie ma możliwości temu
przeciwdziałać. W kominku otwartym musimy szyber zostawić cały czas otwarty,
jeśli nie chcemy stopić TV.

bajanadjembe
15-10-2011, 19:12
Aż mnie... trzęsie, jak patrzę na te foty kamieniarza... before, i after też, gdy wyobrażę sobie, że pali się w kominku i gra telewizor .
Chyba, że to drewno pod telewizorem to tylko dekoracja, a nie materiał do spalenia (w tym miejscu). Jakoś "nie leży" mi telewizor nad żywym ogniem... (stąd ten dyskomfort, taki niepokój w środku).

Też: ogień i obrazy z ekranu to "dwa światy", "dwa nastroje", "dwie energie". Nie wiadomo na którym się zatrzymać, który przeżywać, gdy "nadają" równocześnie. Nawet jakby nadawał tylko ten "z parteru", to ten "z góry" mnie by rozpraszał (co innego, obraz, typu dzieło sztuki - ten jest nieruchomy).
Osobiście uważam, że najkorzystniejsze ustawienie telewizora względem kominka jest wtedy, gdy nie rywalizują ze sobą, gdy znajdują się (każde osobno) np. na ścianach przylegających do siebie.
Ale to tylko moje zdanie.

Kominki Piotr Batura
15-10-2011, 19:29
http://forum.muratordom.pl/images/icons/icon1.png


Bajana .Też mnie to trzęsie.

Nieraz zastanawiałem się nad tym . Kto jest zboczony?
Patrząc na większość salonów , pewnie my :)


Firma MCZ opracowała dla "normalnych" specjalny kominek.
Wkład i telewizor obok siebie - 5 cm ! Golą tych "normalnych"
jak zboczeńców za to by mogli mieć taki gadżet w domu ! :D
Nawet ceny nie pamietam.

piotrmak
15-10-2011, 19:52
Kominki kominkami ale co na to producent telewizora? Lampowy pewnie szybciej by "startował" ze względu na temperaturę:)

Margoth*
15-10-2011, 21:23
Jak już będziesz wieszał TV, to koniecznie plazmę: będziesz miał dwa źrodła ciepła.

A tak na poważnie: to chyba kiepski pomysł. Zastanów się dobrze, bo powieszenie TV nad kominkiem nie jest ani bezpieczne, ani ładne.

elizakop
16-10-2011, 05:41
Eniu - dziękuję!

Kominki Piotr Batura
16-10-2011, 07:25
http://www.mcz.it/images/prodotti/larger/scenario_1272543469.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.mcz.it%2Fimage s%2Fprodotti%2Flarger%2Fscenario_1272543469.jpg)

http://www.mcz.it/images/prodotti/larger/Struttura-laterale_sassi.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.mcz.it%2Fimage s%2Fprodotti%2Flarger%2FStruttura-laterale_sassi.jpg)

http://www.mcz.it/images/prodotti/larger/Scenario_pr_MODIF-03_10.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.mcz.it%2Fimage s%2Fprodotti%2Flarger%2FScenario_pr_MODIF-03_10.jpg)



wersja na drewno i na gaz

k***a*z
17-10-2011, 07:25
Niestety nie mam innej możliwości jak tylko nad kominkiem. Palić będę od święta , w czasie gdy będę się delektował widokiem żywego ognia tv będzie raczej wyłączony .

>Forest-Natura jak zawiesić płytę granitową to ja wiem, niestety nie mam żadnego doświadczenia z płytami silca dlatego pytam.

Wcześniej w planach był zwykły stelaż i wełna, uchwyt pod tv przymocowałbym bezpośrednio do profili. Po lekturze działu "kominki" zmieniłem zdanie i buduję z tych płyt.

Przez weekend przemyślałem sprawę, kominek jest we wnęce nad nim mam nadproże "L" , zamocuję profile stalowe i zejdę nimi w dół (poza komorą kominka), tv zakryje tę konstrukcję , z boku nie ma bezpośredniej "widoczności" więc powinno być ok.

eniu
17-10-2011, 07:51
Niestety nie mam innej możliwości jak tylko nad kominkiem. Palić będę od święta , w czasie gdy będę się delektował widokiem żywego ognia tv będzie raczej wyłączony .

>Forest-Natura jak zawiesić płytę granitową to ja wiem, niestety nie mam żadnego doświadczenia z płytami silca dlatego pytam.

Wcześniej w planach był zwykły stelaż i wełna, uchwyt pod tv przymocowałbym bezpośrednio do profili. Po lekturze działu "kominki" zmieniłem zdanie i buduję z tych płyt.

Przez weekend przemyślałem sprawę, kominek jest we wnęce nad nim mam nadproże "L" , zamocuję profile stalowe i zejdę nimi w dół (poza komorą kominka), tv zakryje tę konstrukcję , z boku nie ma bezpośredniej "widoczności" więc powinno być ok.



Liczysz na to ,że wyłączony telewizor się nie topi ?:D

Wybierz się do znajomych , którzy mają kominek. Pewnie
zaczęli palić . Niech ci napalą , tak średnio , i zobacz co
się dzieje nad wkładem, w miejscu na Twój TV. Wrażeniami
się podziel...

Wojtek_796
17-10-2011, 08:17
Witam!

Telewizory kupuję rzadko, ale jeżeli mnie pamięć nie myli, to w każdej instrukcji obsługi jest coś na temat urządzeń grzejnych w pobliżu. Na pewno w tym akapicie brak jest wyrażanego entuzjazmu w przypadku ich bliskości. Jakieś postraszenie utratą gwarancji też pewnie jest. Poruszanie głośno tego tematu pewnie wzbogaci listę pytań kierowanych przez serwisantów do użytkowników.
Jako posiadacz kominka otwartego potwierdzam jednak, że u mnie pewnie też nie spowodowałoby to jakiejś destrukcji urządzenia, ponieważ często na półce kominkowej zdarza mi się stawiać np. włączony laptop. Zwykła lakierobejca na drewnie też jest nienaruszona
Co do telewizora w pokoju z kominkiem - najchętniej w ogóle bym go tam nie umieszczał. I tak gapię się w ogień. Swojego światopoglądu nie mam jednak zamiaru nikomu narzucać i nie o takie opinie pewnie chodziło pytającemu koledze.

Pozdrawiam

Lopesjus
17-10-2011, 09:13
Wieszanie tv nad kominkiem powinno być karane i tyle. Zapewne reprezentuję opinie mniejszości i zostanę zaraz objechany, ale moje zdanie jest takie, że to szczyt bezguścia

Forest-Natura
17-10-2011, 10:34
Witam.
No o gustach to się nie dyskutuje.
A kamieniarz chce to ugryźć od strony technicznej.
Kamieniarz - może faktycznie pomyśl o kominku z otwartym paleniskiem (vide - post Wojtka) ... na szybie to potrafi być ze 400 stopni i więcej ...
Pozdrawiam.

Lopesjus
17-10-2011, 12:56
Witam.
No o gustach to się nie dyskutuje.
A kamieniarz chce to ugryźć od strony technicznej

Zasugerowałem najszybsze i najtańsze rozwiązanie problemu :-)

k***a*z
18-10-2011, 08:52
>Forest-Natura niestety wkład już zainstalowany, obudowa prawie ukończona.

Dzięki za rady. Kolega zrobił dla mnie test "kominkowy" , kominek izolowany wełną (ma już kilka lat) , nahajcował i stwierdził że temperatura obudowy nad wkładem to około 40 stopni . Dla tv nie powinno to stanowić problemu bo będzie odsunięty o kilka cm od obudowy. Martwią mnie tylko wyloty gorącego powietrza gdzie temperatura może osiągnąć około 140 stopni (a może więcej ?) . Wyloty powietrza są umieszczone 30cm od boków tv na bocznych ściankach (od przodu ich nie widać). Mam nadzieję że ciepłe powietrze poleci do góry a nie w bok na tv. ;-)

eniu
18-10-2011, 10:35
Kamieniarz. Od początku trąbię ,że powietrze ogrzewające się od szyby
będzie mieć temperaturę wysoką ( 100-200 o C) i lecieć będzie prosto na telewizor.
Nigdzie nie pisałem ,ze nagrzewanie obudowy jest groźne. Ale ... skoro
ty masz to w nosie , to ja tym bardziej. :D Eksperyment zaczęty, może
nie będzie tak źle jak kraczę. Mnie przynajmniej, ciągłe myślenie o tym,
czy aby za dużo nie dołożyłem do kominka, zepsułoby cały urok palenia
w nim....

k***a*z
18-10-2011, 14:29
Kamieniarz. Od początku trąbię ,że powietrze ogrzewające się od szyby
będzie mieć temperaturę wysoką ( 100-200 o C) i lecieć będzie prosto na telewizor.


Nie denerwuj się ;-) , czytałem twoje wpisy i myślałem o tym , szyba wkładu jest 90cm poniżej tv a po między nimi jeszcze półka . Górna część z tv jest cofnięta w stosunku do wkładu o 15cm. Mam nadzieję że się tv nie usmaży .

k***a*z
27-10-2011, 14:25
No i już po pierwszym ostrym paleniu :-) , obudowa z płyt silca spełnia swoje zadanie . W miejscach gdzie dałem podwójnie płyty jest zimno tzn. temperatura pokojowa, tam ma właśnie wisieć tv . Od strony drzwiczek czuć bardzo mocno ciepło ale jak stałem na drabinie i pochylałem się w dół to nie czułem ciepła. Kratki wywiewne bardzo gorące, w odległości 20-30cm już nie czuć temperatury.

Żywy ogień bardzo "wciąga" , zamiast dokańczać obudowę siedziałem i gapiłem się w ogień jakąś godzinę :-)

M***ki
27-10-2011, 15:37
Dodałbym jeszcze lustro nad telewizorem ... To tak do kompletu :D

eniu
27-10-2011, 18:04
Żywy ogień bardzo "wciąga" , zamiast dokańczać obudowę siedziałem i gapiłem się w ogień jakąś godzinę



... no widzisz , po cholerę Ci telewizor ?!!:D

M***ki
28-10-2011, 05:25
Ogień ..telewizor.. lustro na suficie .. jakaś skóra przed kominkiem .. Po prostu kominek to nie tylko grzanie.. :stirthepot:

k***a*z
28-10-2011, 07:48
Ogień ..telewizor.. lustro na suficie .. jakaś skóra przed kominkiem .. Po prostu kominek to nie tylko grzanie.. :stirthepot:


Dobre ! :-) , jak pisałem wcześniej : nie mam innej możliwości ustawienia tv.
Luster i skóry brak ;-)

niktspecjalny
30-10-2011, 08:12
http://img804.imageshack.us/img804/758/multimediafireplace1.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/804/multimediafireplace1.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Swoją drogą kuźwa jakoś to montują u siebie w chałupie desperaci :D.Skoro fachowcy-praktycy twierdzą ,że rozwiązanie to jest nienajlepsze nawet wręcz niemożliwe w realizacji...............bo i po co???,to jednak przykuwa moją uwagę fakt skąd czerpią desperacji takie pomysły???Może dlatego ,że ich wnętrza są małe.Ściany są wykorzystane do innych celów.Może dlatego ,że znika im-desperatom problem ustawiania mebli.Podejrzewam że,taki "myk" ma jeszcze jeden cel u desperatów..obie te bryły muszą się komponować jak np.bombki na choince :D:D:)

eniu
30-10-2011, 08:30
Współczesny świat jest pełen dziwnych pomysłów. Pełen też
desperatów ,którzy je realizują . Pełen jest też tych , którzy po dwóch
latach mówią : "nigdy więcej tego bym nie zrobił"...

Forest-Natura
30-10-2011, 12:44
Witam.

skąd czerpią desperacji takie pomysły?
Od architektów i dizajnerów wnętrz.
Papier i komputer są cierpliwe - przyjmą wszystko ...
Pozdrawiam.

bohusz
30-10-2011, 17:44
Witam.

Od architektów i dizajnerów wnętrz.
Papier i komputer są cierpliwe - przyjmą wszystko ...
Pozdrawiam.

Szczególnie gdy takowy pan, lub pani ma aspiracje i chce uchodzić za artystę, gdyż ma wewnętrzne przekonanie że takowym jest.

niktspecjalny
01-11-2011, 05:41
Witam.

Od architektów i dizajnerów wnętrz.
Papier i komputer są cierpliwe - przyjmą wszystko ...
Pozdrawiam.

Forest zgadzam się z tobą ale proszę też o wytłumaczenie tegoż :(........Jeśli ktoś ma zrobiony projekt dizajnersko-architektoniczny ale nie ma TV nad kominkiem a i obudowa ma dużo do życzenia bo na taką w projekcie uparł się inwestor (PKG) i (wełna jako izolator) to czy on jest desperatem?:D:D:D

Nadmienię ,że KZPŁW jak najbardziej spełnia swoje zadanie.

neko
01-11-2011, 23:47
Z powyższych postów wynika, że jeśli projektant wnętrz lub inwestor wymyślił sobie telewizor wiszący nad kominkiem to popełnił jakieś faux-pas.

Moim zdaniem należy oddzielić dwie kwestie: projekt wnętrza i techniczne możliwości jego wykonania. Jeśli chodzi o to pierwsze, to pomysł aby telewizor był nad kominkiem wynika z faktu, że np. kominek portalowy prezentuje się najlepiej na środku ściany na przeciwko kanapy (i/lub ekstra kanap ustawionych prostopadle). Z drugiej strony jest to też optymalne ustawienie dla oglądających telewizję z tejże kanapy. Jest to bardzo popularne rozwiązanie w domach w US (wystarczy przejrzeć dowolne fora wnętrzarskie - można na nich znaleźć mnóstwo fotek wybudowanych domów gdzie TV wisi nad kominkiem). Jednym może się takie rozwiązanie podobać, innym nie, ale jest ono praktyczne.

Jeśli chodzi o stronę techniczną, to mamy problem z temperaturą. Czy w takim razie jest możliwe zastosowanie odpowiednio grubej izolacji (np. z płyt krzemianowych) aby taki projekt zrealizować bezpiecznie, czy jest to igranie z ogniem? Te domy w US jednak nie są tylko na papierze jak można by wywnioskować z postu Forestera, a kominki oczywiście się używa. Byłoby nieracjonalnie zakładać jakieś wyjątkowo niskie standardy ppoż, skoro tamtejsze domy są zwykle drewniane. Czy może są to wszystko jakieś bio-kominki, kominki na gaz lub atrapy z udawanym ogniem? Większość "kominków z TV", które widziałem na zdjęciach to były kominki otwarte, ale zdarzył się też zamknięty (z wkładem).

M***ki
02-11-2011, 05:54
Temperatura która unosi się od szyby do góry .. tego nie zaizolujesz płytą ani niczym innym..

eniu
02-11-2011, 06:31
Z powyższych postów wynika, że jeśli projektant wnętrz lub inwestor wymyślił sobie telewizor wiszący nad kominkiem to popełnił jakieś faux-pas.

Moim zdaniem należy oddzielić dwie kwestie: projekt wnętrza i techniczne możliwości jego wykonania. Jeśli chodzi o to pierwsze, to pomysł aby telewizor był nad kominkiem wynika z faktu, że np. kominek portalowy prezentuje się najlepiej na środku ściany na przeciwko kanapy (i/lub ekstra kanap ustawionych prostopadle). Z drugiej strony jest to też optymalne ustawienie dla oglądających telewizję z tejże kanapy. Jest to bardzo popularne rozwiązanie w domach w US (wystarczy przejrzeć dowolne fora wnętrzarskie - można na nich znaleźć mnóstwo fotek wybudowanych domów gdzie TV wisi nad kominkiem). Jednym może się takie rozwiązanie podobać, innym nie, ale jest ono praktyczne.

Jeśli chodzi o stronę techniczną, to mamy problem z temperaturą. Czy w takim razie jest możliwe zastosowanie odpowiednio grubej izolacji (np. z płyt krzemianowych) aby taki projekt zrealizować bezpiecznie, czy jest to igranie z ogniem? Te domy w US jednak nie są tylko na papierze jak można by wywnioskować z postu Forestera, a kominki oczywiście się używa. Byłoby nieracjonalnie zakładać jakieś wyjątkowo niskie standardy ppoż, skoro tamtejsze domy są zwykle drewniane. Czy może są to wszystko jakieś bio-kominki, kominki na gaz lub atrapy z udawanym ogniem? Większość "kominków z TV", które widziałem na zdjęciach to były kominki otwarte, ale zdarzył się też zamknięty (z wkładem).


Fotki z Ameryki z telewizorami nad , to kominki otwarte. Poczytaj dokładnie
jeszcze raz ten wątek , może zrozumiesz ...

bohusz
02-11-2011, 06:34
Jeśli chodzi o stronę techniczną, to mamy problem z temperaturą. Czy w takim
razie jest możliwe zastosowanie odpowiednio grubej izolacji (np. z płyt
krzemianowych) aby taki projekt zrealizować bezpiecznie, czy jest to igranie z
ogniem?


Według mnie to nie jest problem. Jest to zamierzony efekt palenia w kominku. Gdyż po to się pali w kominku, aby ciepełko było, jak najwięcej zagospodarowanego właściwie ciepełka.

k***a*z
02-11-2011, 08:54
Temperatura która unosi się od szyby do góry .. tego nie zaizolujesz płytą ani niczym innym..

Ale też nie ma takiej potrzeby , sprawdziłem sam na własnej skórze.

neko
02-11-2011, 19:23
Według mnie to nie jest problem.

W moim poście nie odnoszę się do tego czy podwyższona temp. z kominka jest zamierzonym efektem palenia w kominku czy też nie. Z wcześniejszej dyskusji wynikało, że TV nad kominkiem to jest zły pomysł i jednym z powodów miała być temperatura od kominka. W moim poście napisałem, że takie realizacje są dość powszechne w US i zapytałem (pośrednio) co sądzą o tym nasi forumowicze i wykonawcy.


Jest to zamierzony efekt palenia w kominku. Gdyż po to się pali w kominku, aby ciepełko było, jak
najwięcej zagospodarowanego właściwie ciepełka.

Nie można z góry zakładać, że każdy inwestor, który zaplanował w swoim domu kominek, traktuje ten kominek jako źródło ogrzewania. Większość osób pewnie tak (wtedy najlepiej aby był to kominek akumulacyjny, kaflowy, etc.), ale niekoniecznie wszyscy. O funkcji i przeznaczeniu kominka decyduje inwestor, a nie wykonawca kominka. Ten ostatni projektuje i wykonuje kominek i albo potrafi sprostać wymaganianiom inwestora, albo nie potrafi lub nie jest możliwe bezpieczne wykonanie takiego kominka. W Polsce widać przyjęło się, że fachowcy robią po swojemu, a inwestor ma się tylko cieszyć "ciepełkiem", płacić i najlepiej nie zadawać żadnych pytań. ;-)

M***ki
02-11-2011, 19:28
Kominek który ma nie grzać ?? Czemu nie ... takich które buduje się "bo sąsiad ma ;) to i JA muszę mieć " jest całkiem sporo ..

neko
02-11-2011, 19:29
Fotki z Ameryki z telewizorami nad , to kominki otwarte. Poczytaj dokładnie
jeszcze raz ten wątek , może zrozumiesz ...

Dziękuję za troskę, ale chyba wciąż nie mam problemów ze zrozumieniem tekstu pisanego. Na końcu mojego postu napisałem przecież, że widziałem także kominek zamknięty, nad którym wisiał TV. To był ten sam portal wnętrzarski w US. Napisałem też, że być może były to inne kominki niż na drewno, generujące mniej tego ciepła. Trudno to ocenić ze zdjęć, gdzie ogień nie jest wyraźny.

eniu
02-11-2011, 20:30
Dziękuję za troskę, ale chyba wciąż nie mam problemów ze zrozumieniem tekstu pisanego. Na końcu mojego postu napisałem przecież, że widziałem także kominek zamknięty, nad którym wisiał TV. To był ten sam portal wnętrzarski w US. Napisałem też, że być może były to inne kominki niż na drewno, generujące mniej tego ciepła. Trudno to ocenić ze zdjęć, gdzie ogień nie jest wyraźny.


neko,
nie było moim zamiarem Cię pouczać. Chciałem byś zwrócił uwagę,że w zasadzie
zgadzam sie z Tobą . Kominek otwarty , to kominek dla klimatu i wieszanie nad
nim czegokolwiek , nie generuje ewentualnych problemów...

k***a*z
10-11-2011, 12:18
Kominek który ma nie grzać ?? Czemu nie ... takich które buduje się "bo sąsiad ma ;) to i JA muszę mieć " jest całkiem sporo ..

Grzanie kominkiem który ma obudowę z płyt krzemianowo-wapiennych jest raczej nie możliwe , można grzać tylko przez gorące powietrze z kratek .

Co do wrażeń wizualnych to jest to jak najbardziej sprawa indywidualna więc nie ma co tu dyskutować.

KotSylwester
07-10-2012, 15:49
Odgrzebię trochę temat;

Nikt nie poruszył podstawowej kwesti telewizora, komentowany był tylko kominek.

Otóż wieszanie telewizora tak wysoko jest podstawowym błędem. Środek telewizora powinien być na wysokości oczu podczas siedzenia na kanapie.