PDA

Zobacz pełną wersję : Okna dachowe do domu energooszczędnego w dobrej cenie



robert_core
15-10-2011, 18:02
Witam!

proszę o radę jakie okna dachowe polecacie do domu energooszczędnego. Rozważam trzy firmy w kolejności Fakro, Roto, Velux. Interesują mnie okna nie z najwyższej półki, ale okna dobrej jakości za rozsądną cenę.
Podzielcie się swoimi doświadczeniami w szczególności z oknami Roto.

Z góry dziękuje.

Rom-Kon
15-10-2011, 18:19
Sorki Kolego ale w domu energooszczędnym okien dachowych unika się jak ognia. Okna dachowe ze swej natury nie są energooszczędne.

robert_core
15-10-2011, 19:03
Sorki Kolego ale w domu energooszczędnym okien dachowych unika się jak ognia. Okna dachowe ze swej natury nie są energooszczędne.

Dzięki za radę, ale to twoja opinia i pewnie słuszna. Jest tylko jedno ale, mianowicie jest cześć osób która najchętniej uczyniłaby z własnego domu pudło bez balkonów tarasu i może okien. Mam taki projekt jak setki tysięcy osób które mają okna dachowe i potrzebuję informacji, więc darujmy sobie pewne dygresje.

Pozdrawiam

piotrmak
15-10-2011, 19:19
Kolega Rom-Kon ma 100% rację. Też mam okno dachowe, mnóstwo narożników w domu, trzy niezależne dachy i pomimo, że jest dobrze ocieplony nigdy nie nazwał bym go domem energooszczędnym. Chcesz mieć okna dachowe dodatkowo w niskiej rozsądnej cenie, a tak nie buduje się domu energooszczędnego. Dałeś po prostu zły tytuł posta i nas tu po prostu niepotrzebnie zciągnął:) To tak jak byś szukał wody która ugasi pragnienie ale jak się rozleje to będzie sucho:)

jasiek71
15-10-2011, 19:26
mam Roto Alpine , ramy PCV, uważam że są całkiem szczelne i ciepłe

robert_core
15-10-2011, 20:33
Kolega Rom-Kon ma 100% rację. Też mam okno dachowe, mnóstwo narożników w domu, trzy niezależne dachy i pomimo, że jest dobrze ocieplony nigdy nie nazwał bym go domem energooszczędnym. Chcesz mieć okna dachowe dodatkowo w niskiej rozsądnej cenie, a tak nie buduje się domu energooszczędnego. Dałeś po prostu zły tytuł posta i nas tu po prostu niepotrzebnie zciągnął:) To tak jak byś szukał wody która ugasi pragnienie ale jak się rozleje to będzie sucho:)
Może mało precyzyjnie się wyraziłem, ale proponuję nie popadać w przesadę. Zbuduję taki dom na jaki mnie będzie stać i użyję materiałów na jakie mnie będzie stać i tyle. Może nie będzie to dom super energooszczędny, ale postaram się żeby bardzo mocno go do tego zbliżyć.
Chodziło mi o konkretne wypowiedzi takie jak np. użytkownik jasiek71 za co dziękuje, a innym wielkim znawcom domów pasywnych proponuję zmienić wątek.

Pozdrawiam

jasiek71
15-10-2011, 20:45
mam pięć takich okien, dwa od zachodu i trzy od północy...
reszta okien w domu to też żadne wynalazki (profil trzy komory, dwie szyby) ale jakoś rachunki za ogrzewanie nie wskazują że są do d...;)

Rom-Kon
15-10-2011, 20:47
Ton Twojej wypowiedzi dowodzi trafności motta w stopce jednego z forumowiczów:"W internecie zawsze się znajdzie jakiś smutny fajfus, który będzie mówił co trzeba robić i jak trzeba żyć,
bo akurat wstał lewą nogą albo zaczepił chu...em o sprężynę w materacu."

edit:

...gdybyś trochę inaczej rozwinął swoją wypowiedź to może bym w tej kwestii też jeszcze coś dodał... w swojej karierze zawodowej widziałem praktycznie chyba wszystkie typy okien dachowych i mam w tym pewne doświadczenie w przeciwieństwie do Inwestorów którzy zamontowali tylko jeden typ w swoim domu i nie mają porównania z innymi... ale sprzątam moje zabawki i spadam na moje podwórko i sorki że moim postem Szanownemu Panu nie dogodziłem i tylko zająłem czas.

Andrzej Wilhelmi
15-10-2011, 22:43
...Chodziło mi o konkretne wypowiedzi... ... wielkim znawcom domów pasywnych proponuję zmienić wątek.

Zadałeś pytanie na Forum i uzyskałeś konkretne odpowiedzi. To, że nie wszystkie odpowiedzi Cię satysfakcjonują nie jest powodem do takiego tonu Twojej wypowiedzi. Nie ma obowiązku korzystania z rad i do tego udzielanych za darmo. Zgadzam się z Tobą w jednym, że "Rom-Kon" jest wielkim znawcą bo jest.
Wracając do meritum jakie byś okna nie zastosował niezbędnym będzie systemowy element ocieplający bo to rama a nie szyba jest najsłabszym elementem termicznym okna. Oczywiście radzę zastosować okna drewniane. Pozdrawiam.

jasiek71
16-10-2011, 06:57
Oczywiście radzę zastosować okna drewniane. Pozdrawiam.

dlaczego drewniane?

robert_core
16-10-2011, 09:05
Wracając do meritum jakie byś okna nie zastosował niezbędnym będzie systemowy element ocieplający bo to rama a nie szyba jest najsłabszym elementem termicznym okna. Oczywiście radzę zastosować okna drewniane. Pozdrawiam.
Dzięki za informację, ale jeszcze raz zapytam jakiego producenta i jaki model polecacie. Bardzo mi się podoba ostatnio linia Roto Designo, myślę o serii 7. Czy ktoś ma ten model w swoim domu? a może Fakro? tylko jaki model.

Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
16-10-2011, 09:40
dlaczego drewniane?

Bo są montowane w w konstrukcji drewnianej, bo drewno jest naturalnym produktem, bo ja lubię drewno. Pozdrawiam.

jasiek71
16-10-2011, 09:44
Bo są montowane w w konstrukcji drewnianej, bo drewno jest naturalnym produktem, bo ja lubię drewno. Pozdrawiam.

więc generalnie według własnego widzi mi się ;)

Andrzej Wilhelmi
16-10-2011, 10:12
ramy PCV, uważam że są całkiem szczelne i ciepłe

Czyli też w/g własnego widzi mi się. Tak jak wszystkie rady na Forum. Pozdrawiam.

jasiek71
16-10-2011, 10:32
Czyli też w/g własnego widzi mi się. Tak jak wszystkie rady na Forum. Pozdrawiam.

to poco się udzielasz?
grzecznie zapytałem dlaczego drewniane, ale niczym ciekawym mnie nie oświeciłeś
na początku miałem drewniane, ale po pierwszym sezonie wyp.... założyłem PCV za drugie tyle kasy i mogę powiedzieć że to są okna a nie imitacja

Andrzej Wilhelmi
16-10-2011, 21:02
Bo chcę i nie muszę Ci się tłumaczyć. Skoro dla Ciebie drewno jest imitacją to dalszą polemikę uważam za bezzasadną. Pozdrawiam.

Jacek Kulik
17-10-2011, 19:55
Polecam okno Fakro z szybą U5 lub U6 np. w modelu FTP-V . Okno takie kosztuje normalne pieniądze a przy tym prezentuje dobrą jakość i parametry.
Najważniejsze jednak jest nie zapomnieć o dociepleniu ramy. Nie trzeba inwestować w oryginalne zestawy . Można kupić wełnę Isovera Multimax gr.3cm , która ma najlepszą "lambdę " na rynku i jedną taflą docieplić jedno okno.
System sprawdzony , dobry i w normalnych pieniądzach

pozdrawiam

Rom-Kon
17-10-2011, 20:36
(...) Nie trzeba inwestować w oryginalne zestawy . Można kupić wełnę Isovera Multimax gr.3cm , która ma najlepszą "lambdę " na rynku i jedną taflą docieplić jedno okno.
System sprawdzony , dobry i w normalnych pieniądzach

pozdrawiam

Panie Andrzeju polemizujemy czy odpuszczamy na zasadzie że gdzie nas nie chcą to się nie wciskamy?

photos
18-10-2011, 08:53
No ale Panowie wszyscy wiemy o co chodzi autorowi. Jest racja to o czym mówicie, bo okno dachowe z parametrami zbliżonymi do elewacyjnego cena może dać dobrze po głowie. Niestety jest bardzo drogie, te bardziej przyziemne maja pakiet szybowy na poziomie 1,4 wiec na dziś dzień mizerny. A o współczynniku dla całego okna lepiej nie wspominać. Najlepiej ograniczyć ilość okien dachowych i kupić np lekko większy wymiar. Jak ktoś dobrze wspomniał to nie przez szyby ucieka najwięcej energii a przez ramy. Dając np zamiast dwóch okien 78x118 jedno 78x160 o delikatnie lepszych parametrach. Cenowo wyjdzie podobnie aczkolwiek będzie znacznie bardziej energooszczędnie o ile w przypadku okien dachowych można użyć tego pojęcia.

robert_core
19-10-2011, 11:55
Ton Twojej wypowiedzi dowodzi trafności motta w stopce jednego z forumowiczów:W internecie zawsze się znajdzie jakiś smutny fajfus, który będzie mówił co trzeba robić i jak trzeba żyć,
bo akurat wstał lewą nogą albo zaczepił chu...em o sprężynę w materacu.


Akurat twoich rad nikt nie potrzebuje. Powiedzenie jakiego użyłeś świadczy tylko o niskim poziomie jaki reprezentujesz. Mogę tylko skontrować tą wypowiedz w jeden sposób ... jaja ogolić i do przedszkola wyp..ć" z takim poziomem dyskusji którą proponujesz.

Pozdrawiam

robert_core
19-10-2011, 11:59
Polecam okno Fakro z szybą U5 lub U6 np. w modelu FTP-V . Okno takie kosztuje normalne pieniądze a przy tym prezentuje dobrą jakość i parametry.
Najważniejsze jednak jest nie zapomnieć o dociepleniu ramy. Nie trzeba inwestować w oryginalne zestawy . Można kupić wełnę Isovera Multimax gr.3cm , która ma najlepszą "lambdę " na rynku i jedną taflą docieplić jedno okno.
System sprawdzony , dobry i w normalnych pieniądzach

pozdrawiam

Dzieki za konkretną radę. Napisz proszę jakie okno wyłazowe byś polecił? czy warto wchodzić w koszty, czy wystarczy ten najprostszy i najtańszy wyłaz Fakro?

Pozdrawiam

Jacek Kulik
19-10-2011, 17:47
Jeśli pomieszczenie nieogrzewane to sprawa jest prosta , polecam model WLI 54x86 jeśli mielibyśmy trzymać się Fakro.
Z doświadczenia nie kupuj 45x75 ponieważ dla większości osób jest za mały.
Jeśli pomieszczenie jest ogrzewane to trzeba zastosować okno wyłazowe i wtedy FWL lub FWR w zależnośi czy otwieranie na lewo czy na prawo.
W tych modelach wszystkie wymiary nadają się do swobodnego wychodzenia

pozdr

robert_core
19-10-2011, 19:29
Jeśli pomieszczenie nieogrzewane to sprawa jest prosta , polecam model WLI 54x86 jeśli mielibyśmy trzymać się Fakro.
Z doświadczenia nie kupuj 45x75 ponieważ dla większości osób jest za mały.
Jeśli pomieszczenie jest ogrzewane to trzeba zastosować okno wyłazowe i wtedy FWL lub FWR w zależnośi czy otwieranie na lewo czy na prawo.
W tych modelach wszystkie wymiary nadają się do swobodnego wychodzenia

pozdr

Dzięki, ale czy model WLI nie jest zbyt drogi? może jednak model WSZ 54x75 wystarczyłby, jak sądzisz?
Co do reszty okien to rozważam takie opcje:
1. okna do pokoi FTP-V U5 - 2 szt. ( szkoda że takie drogie)
2. okna do łazienki - FTU-V U3 - 2 szt.+ 1 szt. nad schody
Do wszystkich okien kołnierze EHV-AT Thermo.
A może masz inna, lepszą konfigurację?

Pozdrawiam

Robert

Jacek Kulik
20-10-2011, 18:07
WSZ ma kopułę z pleksy a WLI , WGI są oszklone , z czego zewnętrzna jest hartowna - jak dla mnie znaczna różnica

pozdrawiam

plawgo
15-11-2011, 20:26
Witam!
Jestem na etapie zamawiania okien Fakro i mam dylemat : zdecydowany jestem na rolety zewnętrzne ARZ Z-Wave i nie wiem czy poczekać z ich montażem i kupnem do wiosny? Prawdopodobnie nie zamknę SSZ z oknami pionowymi jeszcze w tym roku... a obawiam się ,że może się na nie ktoś połakomić.
Jak Wy rozwiązaliście podobne problemy?

Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
16-11-2011, 06:03
Poczekać. Pozdrawiam.

plawgo
16-11-2011, 07:19
Poczekać. Pozdrawiam.

I takie konkretne odpowiedzi lubię!

Pozdrawiam

photos
16-11-2011, 08:40
Ja bym powiedział troszkę inaczej ale to zależy od pewnego czynnika. Mianowicie czy masz gdzie te rolety przechować?
Chodzi o to że okna dachowe raczej nie tanieją a wręcz co roku cennik idzie o kilka oczek do góry. Jeżeli możesz sobie pozwolić aby zamrozić te pieniądze w postaci kupna rolet i przechowania ich do momentu montażu, będzie to lepszy wybór

plawgo
16-11-2011, 13:40
Ja bym powiedział troszkę inaczej ale to zależy od pewnego czynnika. Mianowicie czy masz gdzie te rolety przechować?
Chodzi o to że okna dachowe raczej nie tanieją a wręcz co roku cennik idzie o kilka oczek do góry. Jeżeli możesz sobie pozwolić aby zamrozić te pieniądze w postaci kupna rolet i przechowania ich do momentu montażu, będzie to lepszy wybór

Na razie nie mam ich gdzie przechować. Ale dzięki za sugestie!

Pozdrawiam

plawgo
23-03-2012, 20:32
Odświeżę trochę temat. Mam zamontowane okna fakro z kołnierzami thermo , jak sprawdzić najlepiej czy docieplenie zostało położone prawidłowo? Na pewno w 3 oknach brakuje po bokach wełny. Teraz po zimie przyjrzałem im się dokładniej i sam już nie wiem,czy moi dekarze tak sobie "docieplili" ,jak chcieli ,czy może pozostawili docieplenie innym?
Jak na mój gust trochę za dużo wełny docieplającej z okien zostało mi po montażu!
Reklamować od razu czy poczekać?

Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
24-03-2012, 01:13
A na co chcesz czekać? Poproś serwisanta Fakro o opinię. Pozdrawiam.

plawgo
24-03-2012, 16:26
Tak też zrobię!

plawgo
30-03-2012, 18:45
Po wizycie serwisantów z Fakro potwierdziło się , to co przypuszczałem... : "nieprawidłowo zamontowane kołnierze XDP wraz z wełną owczą , zaleca się poprawić montaż upychając wełnę zgodnie z instrukcją". Mój dekarz bardzo się zdziwił , że popełnił jakiś błąd przy montażu... coś mi tam próbował wcisnąć, że okna podwójne i się nie dało - nie wiem o co mu chodziło? Ma w każdym razie przyjechać i zobaczyć jak to wygląda.Zobaczymy... Niestety mam pokrycie z blachodachówki z posypką ( metrotile ) i próba demontażu okna może chyba uszkodzić panele?

Miał ktoś z Was taki problem?

Andrzej Wilhelmi
30-03-2012, 20:53
Okna nie poptrzeba demontować tylko pokrycie wokół okna. Pozdrawiam.

surgi22
31-03-2012, 23:12
Też montowałem kołnierze XDP i żadnych resztek wełny mi nie zostało ( wszystko zostało położone wokół okien ).

plawgo
01-04-2012, 15:35
No to miałeś szczęście ... Pozdrawiam

surgi22
01-04-2012, 17:50
Szczęściu trzeba pomóc. PS jesli prowadzisz budowę systemem gospodarcym to masz ,,drugi etat '' i nie ma zmiłuj jak chcesz mieć dobrze.

plawgo
01-04-2012, 22:44
100% racja! Trochę "głębiej " spojrzałem na okna , poczytałem , popytałem... i doszedłem do tego ,że coś nie jest tak z tym ociepleniem! Teraz czekam na poprawki!

surgi22
02-04-2012, 00:45
I tak trzymać, niestety ale cytując klasyka - kontrola podstawą zaufania.

plawgo
10-04-2012, 16:31
Mam jeszcze inny problem i pytanie do fachowców. To , że mam źle założone kołnierze XDP to jedno, a drugie ,okna mam zbyt wysoko założone gdzieś o jakieś 20 cm ( dół na wys. ok 180 cm). Mnie to zbytnio nie przeszkadza ...ale żonie to owszem.Można na etapie założonego pokrycia z blachodachówki z posypką ,ponownie osadzić okno niżej ,bez większego uszczerbku na pokryciu?

Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
10-04-2012, 20:34
Bez żadnego problemu materiał praktycznie w całości do wykorzystania. Pozdrawiam.

plawgo
10-04-2012, 22:05
W takim razie muszą to zrobić!
Dziękuję i pozdrawiam.

questa
06-11-2015, 19:36
Też montowałem kołnierze XDP i żadnych resztek wełny mi nie zostało ( wszystko zostało położone wokół okien ).

Ha, ilosc welny jest minimalna... Nam prawie wystarczylo, mogloby byc w zestawie troszke wiecej....

Ekspert FAKRO
09-11-2015, 13:37
Ha, ilosc welny jest minimalna... Nam prawie wystarczylo, mogloby byc w zestawie troszke wiecej....

Witam,

Nie spotkałem się jeszcze z takim stwierdzeniem ale jeżeli wykonawcy na forum potwierdzą to postamy się to zmienić.
Wszystkie opinie są bardzo cenne - staramy się dostarczyć produkt, który będzie maksymalnie użyteczny.

Czekam na ewentualne opinie forumowiczów w tej kwestii:
Czy ilość materiału izolacyjnego w kołnierzu XDP powinna być większa?

Pozdrawiam
Konsultnat FAKRO

Andrzej Wilhelmi
09-11-2015, 22:22
Jest wystarczająca. Pozdrawiam.

Ekspert FAKRO
10-11-2015, 07:40
Jest wystarczająca. Pozdrawiam.

Witam,

Dziękuję za odpowiedź

Czekam na kolejne spostrzeżenia - może ktoś jeszcze chciałby wyrazić swoje zdanie.

Im więcej tym lepiej - narazie mam tylko 2 różne opinie :)

Pozdrawiam
Konsultant FAKRO