PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek z płaszczem + bufor - pytanie tylko do użytkowników !!!



Tripler
15-10-2011, 21:23
Wiem, temat wałkowany przez setki wątków, ale konia z rzędem temu kto mi podrzuci link z odpowiedzią na pytanie od użytkowników, a nie teoretyków instalacji kominka z PW połączonego z niewielkim zbiornikiem akumulacyjnym.

Poszukuję odpowiedzi czy przy dobrze zaizolowanym domu (dane poniżej) i kominku z PW 24KW warto zainstalować bufor? np. 500ltr (w tym 160ltr C.W.U.)
Jak to się sprawuje w praktyce? Nie chciałbym go ładować w nieskończoność. Nie jest to tani sprzęt, planuję Galmet 500/160 L 1-W , stąd moja wielka prośba o odpowiedź czy warto.


W domu 60% podłogowe, 40% grzejniki.
Czy grzejniki lepiej włączyć przed czy za buforem?
Czy w trakcie 2-4 godzinnego palenia nabijemy bufor?
Czy 500-600ltr wystarczy? Jeśli tak to orientacyjnie na ile czasu?

Jak taka instalacja się sprawuje w praktyce? Czy przy jednym wieczornym paleniu 3-4godz zapewnimy temp w domu 21C na całą dobę?


Dom 220m2, dobrze zaizolowany
podłoga 15cm U=0,37W/mk,
ściany 15cm U=0,31 W/mk,
dach 30cm U=0,33

Z góry dzięki
Pozdrawiam

orko
15-10-2011, 22:26
W 500 l zmieścisz 30kWh czyli ciut więcej niż godzina palenia z pełną mocą.

gonzo93
17-10-2011, 11:49
Witam.
Mam podobny układ. Kominek Arysto 10WWSJ i bufor 750/250l palę intensywnie przez ostatni miesiąc (jeszcze nie odpaliłem pieca na gaz. Wieczorne (18-23) palenie wystarcza na nagrzanie domu do temp ok 21 st i nagrzanie bufora do temp 56-60st. W nocy kaloryfery wyłączam po to by mieć gorącą CWU na następny dzień. W nocy temp spada do 18-19st.
Dom 230m2, dobrze zaizolowany
podłoga 18cm
ściany 20cm
dach 30cm
Fakty które pomogą w obliczeniu pojemności cieplnej bufora:
minimalna temperatura użyteczna (taka przy której warto włączać kaloryfery) -40st
maksymalna temperatura do której da się nagrzać bufor kominkiem -65 (mi się udało tylko tyle).

Reszta ze wzoru:
Q=m*c*dT
Q=500*4200*25= 52,5kJ (kilo-dźuli) czyli 14,58kWh - trochę mało....Z drugiej strony to 7 godzin pracy farelki 2000W...

M***ki
17-10-2011, 15:21
Chętnie bym odpowiedział ale na wstępie zabroniłeś mi zabierać głosu w tej dyskusji .. Pozdrawiam

Tripler
18-10-2011, 23:20
A bufor masz zbiornik w zbiorniku? Jak nie zakręcasz grzejników na noc cała c.w.u. się wychładza?

Poważnie rozważam czy nie zrobić ogrzewania podłogowego w całym domu, żeby nie tracić ciepłej wody z bufora na grzejnikach i nie komplikować całej instalacji. Rozgrzana podłoga będzie potrzebowała teoretycznie mniej energii. Myślisz że wtedy bufor dłużej będzie trzymał ciepło?

gonzo93
19-10-2011, 13:59
A bufor masz zbiornik w zbiorniku? Jak nie zakręcasz grzejników na noc cała c.w.u. się wychładza?
Tak jest zbiornik w zbiorniku (tzw. "mamka"). Co do podłogówki to nie wiem czy się bardziej opłaca podłogówkę czy grzejniki. Mam jedno i drugie. Systemowo rzecz ujmując (cały dom jako system) to sposób w jaki wpompujesz w niego ciepło jest obojętny. Zawsze pochłonie taką samą ilość ciepła. Pewnie inaczej będzie taka sama ilość ciepła odczuwana przez ludzi w zależności czy będzie ciepła podłoga czy grzejniki lub ściany. Zauważ, że tą podłogę też trzeba nagrzać. To jest kilkanaście ton betonu...
Plusy podłogówki:
- niższa temperatura zasilania (ważne przy kondensatach i pompach ciepła)
- upraszcza aranżacje wnętrz
- miło w nogi...
Minusy podłogówki:
- duża bezwładność
- problemy z okładzinami (parkiety panela itp)
- większy koszt (chyba)
- może być chłodniej przy drzwiach balkonowych
Plusy kalafiorów:
- szybsza reakcja
- niższy koszt
- możliwość prostego wyłączenia (głowica)
- możliwość dosuszania ubrań lub ręczników w łazienkach/pralni
Minusy kalafiorów:
- wyższa temperatura zasilania
- przeszkadza w malowaniu i meblowaniu
- szpeci? widok
To tyle co mam do powiedzenia

ps. Co do CWU to wystarczy, że bufor ma 42-45 stopni i woda w kranie jest dostatecznie ciepła.

Tripler
19-10-2011, 14:01
Czy ma ktoś Kominek z PW + bufor + podłączenie tego wszystkiego do podłogówki? I jak się sprawuje? tzn jak szybko wychładza się woda w zbiorniku.

gonzo93
19-10-2011, 14:06
Czy ma ktoś Kominek z PW + bufor + podłączenie tego wszystkiego do podłogówki? I jak się sprawuje? tzn jak szybko wychładza się woda w zbiorniku.
To zależy czy jest zimno... i czy podłoga jest już wygrzana czy trzeba ją dopiero wygrzać. Wygrzewanie podłogi trwa kilka ładnych godzin (dobę) i wtedy ciepło pochłaniane jest w ogromnych ilościach.
Ja mam podłączone do bufora i kaloryfery i podłogówkę (oba obwody na oddzielnych pompach obiegowych). Jak odpalę podłogówkę to jej już przez całą zimę nie wyłączę. Jak na razie odpalam tylko kaloryfery.

margod
19-10-2011, 14:36
Witam.

maksymalna temperatura do której da się nagrzać bufor kominkiem -65 (mi się udało tylko tyle).
..
Coś masz nie teges z połączeniem, zbyt słabo palisz, albo wkład mało wydajny. Ja bez problemu osiągam 85 st. na całej wysokości. Kilka razy nagrzałem bufor nawet do 95st. C.
Po nocy temperatura w buforze spada do 50st. wystarczy spalić ok 15kg drewna aby dojść do temperatury, która jest u Ciebie maksymalna.
Gdyby ktoś miał wątpliwości to wrzucam prinscreen (zrobiony przed chwilą) z aplikacji monitorującej system. Schemat to zapis 24h pracy systemu.

8009980100

gonzo93
19-10-2011, 14:44
Różnice:
- mam kominek w układzie otwartym podłączonym do wężownicy w buforze (pow 75 st wydziela się dużo pary w kominku i pompa tłoczy bąbelki)
- zbiornik CWU mam wewnątrz bufora
- mam sterownik TATAREK który włącza pompę kominka przy 65 stopniach. Temp 85 to temp alarmowa

margod
19-10-2011, 15:07
Diabeł tkwi w szczegółach...
Kilka razy różni instalatorzy próbowali podłączyć "moje" wkłady do wężownicy w buforze. Nigdy na to nie pozwoliłem :cool:
Zbiornik CWU w buforze to dobre rozwiązanie.
Ja również mam Tatarka, ale tego do akumulacji z opcją nasady wodnej RT 08 OS.

leszal
19-10-2011, 20:00
Coś masz nie teges z połączeniem, zbyt słabo palisz, albo wkład mało wydajny. Ja bez problemu osiągam 85 st. na całej wysokości. Kilka razy nagrzałem bufor nawet do 95st. C.
Po nocy temperatura w buforze spada do 50st. wystarczy spalić ok 15kg drewna aby dojść do temperatury, która jest u Ciebie maksymalna.
Gdyby ktoś miał wątpliwości to wrzucam prinscreen (zrobiony przed chwilą) z aplikacji monitorującej system. Schemat to zapis 24h pracy systemu.

8009980100

Interesuje mnie jeszcze sprawa sterownika i przepustnicy jaka jest zainstalowana w Twoim układzie - napisz proszę czym sterujesz swój kominek.

I jeszcze sprawa naczynia przeponowego: jakiej wielkości ? Kominek rozumiem jest w układzie zamkniętym ?




pozdr.

margod
19-10-2011, 20:02
Pisałem o tym post wyżej.

leszal
19-10-2011, 20:12
OK , doczytałem że Tatarek. Jaki model jeśli mozna wiedzieć ?

I jeszcze sprawa naczynia przeponowego: jakiej wielkości przy buforze 1000l ? Kominek rozumiem jest w układzie zamkniętym ?

eniu
19-10-2011, 20:26
OK , doczytałem że Tatarek. Jaki model jeśli mozna wiedzieć ?

I jeszcze sprawa naczynia przeponowego: jakiej wielkości przy buforze 1000l ? Kominek rozumiem jest w układzie zamkniętym ?


Pisał - RT 08 OS.

Wielkość naczynia nie ma chyba związku z wielkością bufora ?

margod
19-10-2011, 20:35
Eniu widać, żeś zduna nie hydraulik. Akurat pojemność naczynia (PRZEPONOWEGO) ma związek z pojemnością bufora, oraz z pojemnością instalacji CO. Zadanie dla instalatora to obliczenie wielkości naczynia przeponowego. Mogę powiedzieć, że małe niebędzie ok 10% objętości układu.

bohusz
19-10-2011, 20:50
Oczywiście jeżeli mówimy o prawdziwym buforze w którym jest woda kotłowa, to naczynia wzbiórcze przeponowe muszą być ściśle dostosowane do ilożci wody kotłowej.... No i nie tylko, bo woda użytkowa podgrzewana również zwiększa swoją objętość, więc stosowne naczynie wzbiórcze przeponowe jest wymogiem.

eniu
20-10-2011, 06:02
dobrze ,że napisałem "chyba" :D

gonzo93
20-10-2011, 07:50
Diabeł tkwi w szczegółach...
Kilka razy różni instalatorzy próbowali podłączyć "moje" wkłady do wężownicy w buforze. Nigdy na to nie pozwoliłem :cool:
Zbiornik CWU w buforze to dobre rozwiązanie.
Ja również mam Tatarka, ale tego do akumulacji z opcją nasady wodnej RT 08 OS.
Jakie masz ustawienia na tym TATARKU? Jaka temperatura docelowa kominka, jaka temperatura włączenia pompy obiegowej kominka?
W czym gorsze jest podłączenie kominka do wężownicy w buforze od połączenia przez wymiennik płytowy?

margod
20-10-2011, 08:54
Pompa ładująca wodę z kominka do bufora startuje od 65st. ale nie wystartuje jeżeli na buforze będzie wyższa.
No i zasadnicza różnica ja oferowane wkłady podłączam w układzie zamkniętym (odkąd zmieniły się przepisy), eliminuje to konieczność stosowania wszelkiego rodzaju wymienników. Z doświadczenia wiem, że system z wymiennikiem nie jest tak efektywny. Jednak aby tak zamontować wkład, to musi być to produkt pewny i sprawdzony z odpowiednio obliczonym i zaprojektowanym systemem zabezpieczenia termicznego.

Mam kominek z szybą giętą Arysto 10WWSJ. Użytkuję od ponad roku. Ostatnio bardzo intensywnie.... nic nie pęka.
No i ta "drobna" różnica w producentach i jeszcze dodatkowo boczna szyba...

Tripler
20-10-2011, 09:32
Witam.
Mam podobny układ. Kominek Arysto 10WWSJ i bufor 750/250l palę intensywnie przez ostatni miesiąc (jeszcze nie odpaliłem pieca na gaz. Wieczorne (18-23) palenie wystarcza na nagrzanie domu do temp ok 21 st i nagrzanie bufora do temp 56-60st. W nocy kaloryfery wyłączam po to by mieć gorącą CWU na następny dzień. W nocy temp spada do 18-19st.
Dom 230m2, dobrze zaizolowany
podłoga 18cm
ściany 20cm
dach 30cm
Fakty które pomogą w obliczeniu pojemności cieplnej bufora:
minimalna temperatura użyteczna (taka przy której warto włączać kaloryfery) -40st
maksymalna temperatura do której da się nagrzać bufor kominkiem -65 (mi się udało tylko tyle).

Reszta ze wzoru:
Q=m*c*dT
Q=500*4200*25= 52,5kJ (kilo-dźuli) czyli 14,58kWh - trochę mało....Z drugiej strony to 7 godzin pracy farelki 2000W...

Gonzo, bufor masz podłączony przed grzejnikami/podłogówką czy za? Czy dobrze zrozumiałem, grzejesz od 18-23 (nagrzewasz bufor i układ) i wyłączasz grzejniki na noc żeby mieć CWU na następny dzień. A gdybyś nie wyłączył grzejników na noc?

Jak następnego dnia włączasz grzejniki robią się gorące?
Moje pytania może są tendencyjne ale po Twoim poście zaczynam się zastanawiać czy akumulowanie ciepła w dość małym buforze (600/200ltr) ma wogóle sens.

gonzo93
20-10-2011, 10:00
Gonzo, bufor masz podłączony przed grzejnikami/podłogówką czy za? Czy dobrze zrozumiałem, grzejesz od 18-23 (nagrzewasz bufor i układ) i wyłączasz grzejniki na noc żeby mieć CWU na następny dzień. A gdybyś nie wyłączył grzejników na noc?
Kominek grzeje bufor przez wężownicę w buforze. Piec grzeje bufor bezpośrednio do płaszcza. Grzejniki i podłogówka są podłączone do tych samych rur co piec (czyli do płaszcza bufora).
Prędkość odbierania ciepła z bufora zależy od wielu czynników: czy dom wygrzany, od jakiej temperatury zaczyna grzać, jaka temperatura wody w buforze, jaka jest temperatura na zewnątrz, jak ściany akumulują ciepło itp itd.
Wczoraj w domu było utrzymywane 21 st do godziny 22. Bufor o 23 miał temperaturę 53-56 stopni (dół-góra). W nocy sterownik miał utrzymywać temperaturę 19 stopni. Rano o 5 znowu miało być 21 stopni. O 6.30 na buforze było jeszcze 48-50. Część ciepła poszło na CWU poranne (raczej mało), a część na dogrzanie do 21 stopni.


Jak następnego dnia włączasz grzejniki robią się gorące?
Moje pytania może są tendencyjne ale po Twoim poście zaczynam się zastanawiać czy akumulowanie ciepła w dość małym buforze (600/200ltr) ma wogóle sens.
Tak grzejniki robią się gorące bo miały ciepłą wodę w buforze z nocy.
Tak jest to raczej mały bufor. Sens bufora jest taki, że przy zaparciu się (dużo drewna) można obniżać koszty ogrzewania tradycyjnego. Bufor znakomicie odbiera ciepło z kominka i umożliwia jego dalszą dystrybucję (także w czasie). Niestety aby mieć możliwość ogrzania sporego domu tylko z ciepła ZGROMADZONEGO w buforze to musi mieć on DUŻĄ pojemność.

gonzo93
20-10-2011, 10:15
No i zasadnicza różnica ja oferowane wkłady podłączam w układzie zamkniętym (odkąd zmieniły się przepisy), eliminuje to konieczność stosowania wszelkiego rodzaju wymienników. Z doświadczenia wiem, że system z wymiennikiem nie jest tak efektywny.
Zgadza się. Gdzieś czytałem, że strata na wszelkich wymiennikach płytowych, czy na wężownicy wewnątrz może dochodzić do 10st.

No i ta "drobna" różnica w producentach i jeszcze dodatkowo boczna szyba...
Zgadza się "drobna różnica" w kosztach wkładu jest..... kilkukrotna....(trzykrotna?)
Tak, boczna szyba powoduje oddawanie większej ilości ciepła do pomieszczania.

darter1
01-09-2012, 13:59
Mam kominek CTM 18kw bufor 500/160 ( w buforze 500l zbiornik cwu 160l), dom z 1930 r 130 m2 ocieplony styropianem 10 cm (15 lat temu). Rocznie spalam ok 6-7 mp drewna bukowego, palę codziennie od 16 do 22, w domu tylko grzejniki, osiągam temperatury 24 - 25 st C. Gdy na zewnątrz jest -20 rano jest 21 st C. Maksymalnie zagrzałem bufor do 66 st.. Roczne zużycie gazu (całościowe) to 1000m3.

nydar
01-09-2012, 18:25
Max. zagrzałeś do 66,w jakim czasie?Więcej nie chciałeś,czy nie dało rady?

darter1
01-09-2012, 19:06
Max. zagrzałeś do 66,w jakim czasie?Więcej nie chciałeś,czy nie dało rady?

Temp 66 st była po ok 60 minut po rozpoczęciu grzania wyżej się nigdy nie dało, ale też jest włączone zabezpieczenie i przepustnica zamyka się gdy osiągnie temperaturę 68 st ale na kominku.

nydar
01-09-2012, 19:21
A co się robi z nadmiarem ciepła , jak ta przepustnica się zamknie?

margod
01-09-2012, 19:28
T.... ale też jest włączone zabezpieczenie i przepustnica zamyka się gdy osiągnie temperaturę 68 st ale na kominku.
Darter1 - że tak zapytam w jakim celu zastosowałeś bufor ?

darter1
01-09-2012, 19:34
A co się robi z nadmiarem ciepła , jak ta przepustnica się zamknie?
Jak przepustnica zamyka dopływ powietrza do kominka ogień przygasa, i temperatura nie rośnie.

darter1
01-09-2012, 19:38
Darter1 - że tak zapytam w jakim celu zastosowałeś bufor ?

Miałem nadzieję, że gdy w nocy temperatury spadną do -20 st to ciepło na dogrzanie domu pójdzie z bufora. Jednak taka sytuacja nie zachodzi, mam stary dom z pełnej cegły + styropian 10cm - ściany akumulują dużo ciepła i do rana nie ma potrzeby dogrzewania.


Jedyny problem jaki mam , to współpraca komina z piecem gazowym. Piec gazowy załącza się w czasie pracy kominka i to jest problem.

margod
01-09-2012, 19:49
Bufor jest po to, aby zmagazynować nadwyżki ciepła, którego nie jest w stanie odebrać CO. Z tą przepustnicą nigdy nie naładujesz go w pełni.

darter1
01-09-2012, 19:55
Bufor jest po to, aby zmagazynować nadwyżki ciepła, którego nie jest w stanie odebrać CO. Z tą przepustnicą nigdy nie naładujesz go w pełni.

Mogę podnieść temperaturę zamknięcia przepustnicy np do 75 st , ale czy to będzie bezpieczne?

nydar
01-09-2012, 19:55
I jako urządzenie mechaniczne może kiedyś zawieść.Ryzykowne.

margod
01-09-2012, 20:53
Mogę podnieść temperaturę zamknięcia przepustnicy np do 75 st , ale czy to będzie bezpieczne?
Nie wiem, wolę nie udzielać takich porad nie znając/widząc szczegółów w instalacji. Zwróciłem uwagę, bo widzę, że 'ktoś słyszał, że dzwony biją, ale nie wie w którym kościele" - dot. bufora.