PDA

Zobacz pełną wersję : bruli.pl



Strony : [1] 2 3 4 5

czp01
17-10-2011, 07:06
W wielu wątkach porusza się kwestie tego sterownika - ale ponieważ w końcu uruchomiłem swojego Kielara na brulim to może uda się zebrać więcej informacji, problemów i ich rozwiązań w jednym miejscu.

Pierwsze co się rzuca w oczy przy montażu i instalacji sterownika to pełno kabli na kotle. Może faktycznie zrobię uchwyt za zasobnikiem kotła i tam upchnę skrzynkę jak w którymś ze sprzedawanych kotłów z eCoalem.

Krótki przewód czujnika do temperatury podajnika - krótki przewód czujnika CWU ale to dlatego bo mam bojler trochę z boku no i jeszcze podniesiony. Przewody zostały przedłużone i tyle. Zasięg sieci w kotłowni jest dobry tak, że sterownik komunikuje się z serwerem bez problemów.

Przewód czujnika temperatury spalin zamontowałem w czopuchu zaraz za kotłem - chociaż te wskazania będą zawyżone i nie odzwierciedlają faktycznej temperatury spalin jaka opuszcza mój układ grzewczy czyli za tym dodatkowym wymiennikiem (ogniwem grzewczym) , który mam za kotłem. Czopuch za dodatkowym ogniwem grzewczym wchodzi wprost w ścianę komina i muszę tam chyba podkuć tynk aby dowiercić się do tego drugiego czopucha - ale jakoś to zrobimy.

Pierwsza różnica w pracy co do poprzedniego sterownika to taka, że na poprzednim chodziłem na 20 % dmuchawy i myślałem, że w brulim to te 25 % będzie za dużo, jednak okazało się, że to nie prawda i jak ustawiłem podobną siłę nadmuchu to wyszło mi w brulim na około 33 % czyli jest dobrze i jest jeszcze zakres do regulacji w dół gdyby była taka potrzeba.

Aktualnie używam wersji oprogramowania sterownika 0.1.17.2.

czp01
17-10-2011, 07:15
Pierwszy istotny problem.

Sterownik w trybie podtrzymania ma za dużo władzy i ten jego automatyczny algorytm przynosi mi chyba straty w zużyciu ekogroszku. W tej chwili bruliego mam podpiętego do Auratona 2005 czyli bruli ustawiony ma tryb pracy na regulatorze wewnętrznym jako termostat. Temperatura w domu jest 23 st C i jest ok. Kocioł powinien być w trybie podtrzymania a włączać się jedynie co zadany okres czasu aby nie wygasł. Temperatura obniżona ustawiona jest na 42 st C ( bo niżej się nie da) niestety sterownik nie słucha mnie w trybie podtrzymania w ogóle i jak temperatura spadnie mu bodajże do 37 st C to ten uruchamia w trybie podtrzymania swoje grzanie - wyłącza grzanie gdzieś przy 42,5 st C i siła bezwładności osiąga około 55 st C. Czysta strata - jak to opanować ???|

- jak obniżyć niżej temperaturę obniżoną ?
- ewentualnie jak zmusić sterownik aby w trybie podtrzymania siedział na tych swoich 37 st C skoro nie ma zapotrzebowania na ciepło i nie włączał niepotrzebnie całych iluś tam cykli grzania ?

uff - musi być jakiś sposób

zauważyłem, że jak temperatura CO spadła do 38.8 to też sterownik włączył ileś cykli grzania no ale po co - jak nie ma żadnego odbioru ciepła?????

kumpex
17-10-2011, 08:24
Ecoal robi podobnie szczególnie latem przy cwu,zadana tem.cwu 45 st.a temp. na piecu oscyluje ok. 60 no i grzeje kotłownie.

czp01
17-10-2011, 08:37
To się musi dać jakoś wyłączyć - albo ucywilizować bo nie może tak być aby jakiś sterownik rządził moją kotłownią i jeszcze generował jakieś straty.

czp01
17-10-2011, 09:19
Zwiększyłem czas postoju podajnika w trybie podtrzymania na 40 minut - ale mam wątpliwości czy to coś pomoże - pewnie algorytm dalej po swojemu będzie kpił z użytkownika i niepotrzebnie grzał. :(

czp01
17-10-2011, 09:24
Tak sobie myślę, że ta logika rozmyta (fuzzy logic) jaką w tym sterowniku zastosowano co ma kontrolować i ograniczać temperaturę spalin to pewnie jedynie i owszem rozmyje ale mój ekogroszek w kotłowni bo go spali i pochłonie w trybie podtrzymania i tyle uf :(

Jarecki79
17-10-2011, 09:31
CZP sterownik dąży do swojej minimalnej nastawy, jak wynosi ona 42st.c i temp. spadnie poniżej histerezy, to chce wrócić.

Wraca do tych 42 i wyłącza grzanie a resztę robi "siła bezwładności" tj. to Twoje 55st.C

Zatem musisz ograniczyc pauzy między dawkami i do tych większych przerw trochę zdjąć dmuchawę.
Przeregulowanie powinno być mniejsze.


Co do załączania w podtrzymahniu, sterownik dodaje swoje, aby nie gasło. Więc dmucha i podaje az t.spalin wzrosnie bodajże o 15st.C
Stąd sugestie przerwy w podtrzymaniu na 40 do nawet 80minut w zależności od jakości węgla

czp01
17-10-2011, 09:45
Wraca do tych 42 i wyłącza grzanie a resztę robi "siła bezwładności" tj. to Twoje 55st.C

Zatem musisz ograniczyc pauzy między dawkami i do tych większych przerw trochę zdjąć dmuchawę.


zmniejszyć czy zwiększyć pauzy między dawkami ? - rozumiem, że masz na myśli zwiększyć pauzy między dawkami w trybie podtrzymania ?

:)

Jarecki79
17-10-2011, 09:55
zmniejszyć czy zwiększyć pauzy między dawkami ? - rozumiem, że masz na myśli zwiększyć pauzy między dawkami w trybie podtrzymania ?

:)

Aby tak mocno nie przeciągało to musisz zwiększyć pauzy między dawkami w trybie grzania, stosowanie do tego zdjąć nieco siły nadmuchu, aby pozostawał odpowiedni kopczyk oraz aby paliwo się wypalało. ( w ten sposób obniżasz moc zestawu)


Podtrzymanie równiez możesz rozciągnąć... sporo osób ma to nawet do 80minut, to już zależy od węgla i tego jak długo samoczynnie podtrzymuje żar.

czp01
17-10-2011, 10:06
Jasne ale np. dzisiaj przez cały dzień kocioł jest w trybie podtrzymania - to jak włącza grzanie i dogrzewa do tych 42 st C to znaczy, że grzeje ustawieniami z trybu grzania czy też grzeje ustawieniami z trybu podtrzymania modulując ilość cykli ?

SebiCo
17-10-2011, 11:29
Jeśli dogrzewa do tych 42 stopni to oczywiście w trybie grzania.

czp01
17-10-2011, 12:12
SebiCo Dzięki - to w tym wypadku bez sensu zmieniać ustawienia trybu grzania ( na mniejszą moc) aby w trybie podtrzymania kotła przy dochodzeniu do 42 st C nie przebijał mi tak temperatury, bo jak kocioł zacznie grzać normalnie w trybie grzania CO to te ustawienia mogły by być za słabe i znowu musiałbym to ręcznie zmieniać - ufff w tym wypadku takie zmiany mijają się z celem.

Szkoda w takim razie, że kocioł w trybie podtrzymania gdy ma dochodzić do tej minimalnej temperatury 42 st C nie robi tego ustawieniami z trybu podtrzymania bo to wtedy można by było śmiało doprecyzować te ustawienia tak aby były optymalne :)

Jarecki79
17-10-2011, 12:18
SebiCo Dzięki - to w tym wypadku bez sensu zmieniać ustawienia trybu grzania ( na mniejszą moc) aby w trybie podtrzymania kotła przy dochodzeniu do 42 st C nie przebijał mi tak temperatury, bo jak kocioł zacznie grzać normalnie w trybie grzania CO to te ustawienia mogły by być za słabe i znowu musiałbym to ręcznie zmieniać - ufff w tym wypadku takie zmiany mijają się z celem.

Szkoda w takim razie, że kocioł w trybie podtrzymania gdy ma dochodzić do tej minimalnej temperatury 42 st C nie robi tego ustawieniami z trybu podtrzymania bo to wtedy można by było śmiało doprecyzować te ustawienia tak aby były optymalne :)

Cóż, tak juz jest z klasyczym sterem, fakt,że ma trochę więcej bajerów, ale jak chcesz mniejsze przeciąganie temperatury to musisz poprawic parametry grzania tj. zwiększyć pauzę między dawkami i proporcjonalnie do tego zredukowac powietrze.

Zmieni się pogoda lub odbiór ciepła, to czeka Cię korekta.
Ew. pracujesz jak jest i godzisz się na takie wahania temp. na kotle.


Jak Ci kocioł spada poniżej temp. ustawionej, to zawsze przechodzi do trybu grzania.
Podtrzymanie masz tylko powyżej nastawy

SebiCo
17-10-2011, 12:48
Może nie będzie tak źle ;) Na forum sterownika bruli zgłosiłem pomysł żeby sterownik (na podstawie naszych nastaw) sam zmieniał sobie moc nadmuch, ilość podawanego paliwa oraz ograniczenie temperatury spalin w zależności od temperatury zewnętrznej czyli w wielkim uproszczeniu w zależności od zapotrzebowania, sterownik będzie regulował moc kotła, więc ręczna korekta nie będzie potrzebna ...

Piotrek42
17-10-2011, 13:47
Może nie będzie tak źle ;) Na forum sterownika bruli zgłosiłem pomysł żeby sterownik (na podstawie naszych nastaw) sam zmieniał sobie moc nadmuch, ilość podawanego paliwa oraz ograniczenie temperatury spalin w zależności od temperatury zewnętrznej czyli w wielkim uproszczeniu w zależności od zapotrzebowania, sterownik będzie regulował moc kotła, więc ręczna korekta nie będzie potrzebna ...


To zrobisz ..........ecoala.....

SebiCo
17-10-2011, 15:38
No i o to chodzi żeby sobie ułatwiać życie ;) Oczywiście ecoala ma zaawansowane algorytmy kontrolujące i optymalizujące proces spalania, ale jeśli pomysł przejdzie przy odrobinie chęci, cierpliwości i podstaw regulacji naszego pieca będzie można bardziej ekonomiczniej i bardziej bez obsługowo sterować kotłem. A sama regulacja ze sterownikiem bruli dzięki webinterface to czysta przyjemność - wszystko widać jak na dłoni i nie trzeba za często chodzić do kotłowni ;)

karoka65
17-10-2011, 15:51
Wszystko co napisałeś w pierwszym wpisie tego tematu z tymi przykrótkimi kabelkami zgłosiłem do firmy chyba już w kwietniu. Dużo rzeczy powtarza się z tematu który założył jeszcze Bobek_Budowniczy czyli Sterowanie kotła przez WiFi .....
Ale jak jest niech będzie.
Co do przerwy podajnika w podtrzymaniu to te 80min nie jest tak dużo, ja całe lato miałem na czechu 150min i nigdy kocioł nie wygasł.

Jarecki79
17-10-2011, 15:54
Jak chcą to usprawnić, to wystarczy tak jak w RT09pid lub RK2006
klient podaje zakres obrotów min-max
podawanie w/g czasu
przerwę podawania min. dla 100% mocy (np.40sekund) oraz max. dla mocy obniżonej (np.450sekund)

Ster dobiera strefę regulacji wg naszej nastawy np. 10st.C i dzieli ja na na 20kroków co 0,5st.C
Do 10st.c przed zadaną 100%mocy i dmuchamy z moca max. , którą dobraliśmy
Od 10 do osagniećia temp. obniżamy nadmuch i podawanie

Można to zmieniać między 5-10st.C zmieniając jednoczesnie kroki
np. 9st.C to podział na 18punktów co 0,5st.C
8st.C to podział na 16kroków co 0,5st.C
7st.C to podział na 14kroków co 0,5st.C
6st.c to 12kroków co 0,5st.C
5st.C to 10kroków co 0,5st.C

To wazne ze względu na opały.

Pytanie co po osiągnięciu wartości zadanej?
czy tak jak RT09pid staramy się oscylowac z dawkowaniem i ciągłym nadmuchem przesuwając poprawkę +,- wokół wartości zadanej
czy tak jak w RK2006 moc modulujemy tylko na dojściu do zadanej a później przedmuch. Sztywno zatem zwalniamy na tyle i tyle i po osiągnięciu stajemy.

Obie metody pozwalają na bardziej automatyczną pracę, zmniejsza przeregulowania.

czp01
17-10-2011, 17:10
karoka65 a jesteś pewny, że w czasie tych 80 minut sterownik mimo wszystko nie podjął dodatkowej pracy - gdy mu spadła zbytnio temperatura na kotle albo temperatura spalin. :)

czp01
17-10-2011, 17:29
Pytanie co do szacunku czasu zasypu - jaki czas pracy podajnika wpisać aby to działało jakoś proporcjonalnie ????? no aby w ogóle jakoś działało ???

Jarecki79
17-10-2011, 17:34
Pytanie co do szacunku czasu zasypu - jaki czas pracy podajnika wpisać aby to działało jakoś proporcjonalnie ????? no aby w ogóle jakoś działało ???

Wyzeruj licznik, zasyp do pełna, jak Ci wyjedzie kosz, to będziesz wiedział jaki czas wpisać....

karoka65
17-10-2011, 17:40
Pytanie co do szacunku czasu zasypu - jaki czas pracy podajnika wpisać aby to działało jakoś proporcjonalnie ????? no aby w ogóle jakoś działało ???
Trzeba skalibrować zasobnik w taki sposób jak podał jarecki.

czp01
17-10-2011, 17:47
ok - proste - dzięki :)

SebiCo
17-10-2011, 19:42
Jak chcą to usprawnić, to wystarczy tak jak w RT09pid lub RK2006
klient podaje zakres obrotów min-max
podawanie w/g czasu
przerwę podawania min. dla 100% mocy (np.40sekund) oraz max. dla mocy obniżonej (np.450sekund)

Ster dobiera strefę regulacji wg naszej nastawy np. 10st.C i dzieli ja na na 20kroków co 0,5st.C
Do 10st.c przed zadaną 100%mocy i dmuchamy z moca max. , którą dobraliśmy
Od 10 do osagniećia temp. obniżamy nadmuch i podawanie

Można to zmieniać między 5-10st.C zmieniając jednoczesnie kroki
np. 9st.C to podział na 18punktów co 0,5st.C
8st.C to podział na 16kroków co 0,5st.C
7st.C to podział na 14kroków co 0,5st.C
6st.c to 12kroków co 0,5st.C
5st.C to 10kroków co 0,5st.C

To wazne ze względu na opały.

Pytanie co po osiągnięciu wartości zadanej?
czy tak jak RT09pid staramy się oscylowac z dawkowaniem i ciągłym nadmuchem przesuwając poprawkę +,- wokół wartości zadanej
czy tak jak w RK2006 moc modulujemy tylko na dojściu do zadanej a później przedmuch. Sztywno zatem zwalniamy na tyle i tyle i po osiągnięciu stajemy.

Obie metody pozwalają na bardziej automatyczną pracę, zmniejsza przeregulowania.

Mniej więcej tak to miało wyglądać logicznie - funkcjonalnie ponieważ jest możliwość wizualizacji na wykresie - były by to krzywe analogiczne jak teraz jest krzywa grzania. co do graniczenia mocy przy dochodzeniu do temperatury zadanej to myślałem o wykorzystaniu do tego ograniczenia temperatury spalin - też "krzywa" z możliwością regulacji zakresów (zmniejszenie nadmuchu i przydało by się zmniejszenie ilości paliwa)
Jednak to tylko propozycja - teraz wszystko w rękach i czasie programistów - sprzętowo bruli do tego jak najbardziej się nadaje i programowo
też nie powinno być problemu tym bardziej że na dodatkowe parametry można wykorzystać kartę pamięci choć to moim zdaniem ostateczność - lepiej jakby te parametry "siedziały" w epromie na płycie.

czp01
17-10-2011, 20:53
Ktoś używa w brulim funkcji regulator wewnętrzny "pokojowy" na wersji sterownika 0.1.17.2 bo interesuje mnie jaka jest ustawiona histereza w tym regulatorze temperatury zadanej. tzn. np. ustawiam np. 22 s C to do jakiej temperatury kocioł nagrzeje i o ile spadnie zanim znowu zacznie grzać. ?

Miała być na jesień poprawka softu z tymi histerezami regulatora pokojowego ale nie widać jakoś ?

czp01
17-10-2011, 22:31
Chyba niezbyt dobrze zamocowałem czujnik temperatury CO ( zamontowałem go na wylocie z dodatkowego wymiennika) skręciłem do rury i trochę zaizolowałem. W każdym razie jak czujnik CO pokazuje na panelu 53,8 st C to czujnik zwykły na zasilaniu a więc nawet trochę dalej pokazuje 60 st C. No różnica zbyt wielka - albo źle podłączony czujnik albo któryś z pomiarów jest wadliwy. Musze to chyba jakoś zmierzyć innym pewniejszym termometrem i wtedy się okaże co wymaga korekty.

http://czp.pl/foto/temperatura.jpg

SebiCo
18-10-2011, 06:00
Jeśli jesteś pewien wskazań tego termometru to możesz według niego skalibrować czujnik w sterowniku i będzie ok

czp01
18-10-2011, 06:32
Też tak pomyślałem - ale kupię jeszcze jakiś inny niezależny termometr i sprawdzę pomiar.

czp01
18-10-2011, 07:08
Zrobiłem przed chwilą doświadczenie i zmieniłem ten zwykły termometr bimetaliczny w instalacji CO na taki sam ale inny z instalacji podłogówki - no i niestety albo stety różnica dalej jest 6 stopniowa pomiędzy czujnikiem CO bruliego a tym termometrem bimetalicznym. Wynika z tego, że:

- termometry bimetaliczne pokazują prawidłową temperaturę a czujnik CO jest źle skalibrowany,
- czujniki kalibrowałem wszystkie razem na jednakową temperaturę to pewnie czujnik powrotu też źle pokazuje,
- może błąd - różnica ( 6-ciu stopni) w pomiarze wynika z tego, że czujnik CO zamocowałem do rury przylgowo ( i tu są straty) a on powinien być
w gnieździe ( kanale) pomiarowym hmmm ?

SebiCo
18-10-2011, 07:26
Moim zdaniem zamocowanie czujnika masz ok - skalibruj i po "kłopocie" i w tym wypadku trochę zyskasz bo piec będzie "chodził" na mniejszej temperaturze

czp01
18-10-2011, 07:37
Moim zdaniem zamocowanie czujnika masz ok - skalibruj i po "kłopocie" i w tym wypadku trochę zyskasz bo piec będzie "chodził" na mniejszej temperaturze

Właśnie też mi taka myśl zaświtała, że kocioł będzie na niższej temperaturze - jeszcze tylko tak na wszelki wypadek sprawdzę tą temperaturę trzecim niezależnym termometrem przylgowym i skoryguję.

:)

czp01
18-10-2011, 08:32
Czy w brulim ustawia się gdzieś temperaturę załączania pomp CO i CWU czy też jest to z urzędu przypisane do funkcjonalności temperatury minimalnej kotła ?

SebiCo
18-10-2011, 09:45
Ogólnie przypisane są na sztywno do temperatur zadanych. W przypadku załączenia regulatora wewnętrznego można jeszcze zaprogramować czasowe wł/wył pompy CO jeśli nie da się w inny sposób obniżyć temp. w pomieszczeniu.

czp01
18-10-2011, 12:12
Dokonałem jeszcze jednego pomiaru temperatury na rurze wychodzącej z mojego wymiennika termometrem bimetalicznym (przylgowym) i okazało się , że zupełna kicha z tego pomiaru. Ten termometr ma styk z powierzchnią pomiaru trzpieniem o powierzchni około 9 mm. No i okazało się, że czujnik CO bruliego pokazuje te 53 st. C , będący obok niego termometr przylgowy pokazał 45 st C a znajdujący się dalej na rurze ten termometr bimetaliczny osadzony w gnieździe pomiarowym pokazał 60 st. C i teraz już nic nie wiadomo. Ten przylgowy termometr to chyba jest mało miarodajny. Rura wymiennika CO w dotyku jest gorąca i bardziej składam się do tych 60 st C.

Po prostu musiałby gdzieś przy tej rurze wymiennika dorobić jakiś trójnik z gniazdem pomiarowym i tam osadzić czujnik pomiarowy bruliego i wtedy pomiar byłby wiarygodny - bo wydaje mi się, że te pomiary w sposób przylgowy są mało precyzyjne.

czp01
18-10-2011, 14:02
Wydaje mi się, że główny problem z niewłaściwym wskazywaniem temperatury przez czujnik CO to jego sposób montażu. Czujnik jest przeznaczony do osadzenia w gnieździe pomiarowym ( i wtedy odbiera ciepło całą powierzchnią swojego walca "trzpienia) a ja go zamontowałem przylgowo i wtedy odbiera ciepło swoja mała częścią powierzchni i stąd błędy pomiaru.

Chyba minertu gdzieś na wątkach pisał aby okładać przy takim montażu czujnik cienkimi paskami blaszek czy coś podobnego to jemu też chyba chodziło o zwiększenie powierzchni wymiany ciepła z tym czujnikiem.

dino49
18-10-2011, 14:29
Chyba minertu gdzieś na wątkach pisał aby okładać przy takim montażu czujnik cienkimi paskami blaszek czy coś podobnego to jemu też chyba chodziło o zwiększenie powierzchni wymiany ciepła z tym czujnikiem.

Tak, proponował owinąć folią aluminiową spożywczą, ja np. owinąłem folią z foremki po babce.
Folię alu w kopertę i mogę Ci podeśleć, jeśli chcesz. adres na priv i po sprawie :rolleyes:

czp01
18-10-2011, 14:56
Mam mam mam taka folię tzn. żonka w kuchni ma takie i nie tylko ciekawe rzeczy to dino49 nie musisz mi na razie słać. Zrobię jeszcze eksperyment z tą folią zanim znowu przerobię instalację aby zamontować trójnik z gniazdem pomiarowym dla czujnika - może coś to pomoże. :)

Andrzej_M_
18-10-2011, 16:19
.... Zrobię jeszcze eksperyment z tą folią zanim znowu przerobię instalację aby zamontować trójnik z gniazdem pomiarowym dla czujnika ....

Kiedyś na innym forum dla kolegi Vlad-a nakreśliłem taki nie-ingerencyjny sposób na poprawny odczyt temperatury przepływającego medium w rurze.

79897

czp01
18-10-2011, 19:16
Rysunek wzorcowy. przed chwilą otuliłem to w podobny sposób tą folią ale aż tak elegancko mi to nie wyszło. Odczyt temperatury poszedł do góry gdzieś 2 stopnie ale dokładnie jeszcze muszę to sprawdzić bo jeszcze brakuje.

czp01
19-10-2011, 09:36
No cóż uparłem się na to gniazdo pomiarowe dla czujnika CO to pomyślałem, że wykorzystam oryginalne gniazdo czujnika CO jakie ma Kielar. Rozebrałem górę kotła - dostałem się gdzie trzeba a tu niestety oryginalny czujnik Kielara ma malutką średnicę i jest cienki i gniazdo pomiarowe też ma wewnątrz za małą średnicę jak na czujnik CO bruliego no i klapa znowu bez gniazda. Można by podjąć próbę rozwiercenia tego żeliwnego gniazda pomiarowego hmm. ?

Albo inaczej pomyślałem, że oryginalny czujnik CO Kielara podepnę do sterownika czyli do bruliego - tylko jak to sprawdzić czy ten czujnik może być podpięty do bruliego no czy odpowiada potrzebnym parametrom. ?

SebiCo
19-10-2011, 09:55
Czujniki w brulim są w pełni zamienne (oprócz czujnika spalin oczywiście) możesz wziąć np czujnik powrotu lub nawet CWU. Jedyny mankament jest taki ze w obudowie z czujnikiem CO jest też zamontowany termik ... Sam mam czujnik CWU wykorzystany jako CO właśnie ze względu na średnicę ...

czp01
19-10-2011, 10:58
Jasne widziałem termik - to on zostanie gdzieś z czujnikiem podpięty - no czyli eksperymencik mały przeprowadzimy - ale już nie dzisiaj .

czp01
20-10-2011, 07:13
No tam poprawiłem przyleganie tego czujnika CO za pomocą folii aluminiowej i zmieniłem mu trochę miejsce na lepsze zaizolowałem dobrze z zewnątrz a następnie poprawiłem jego kalibrację i puki co temat tego czujnika uważam za zamknięty a po sezonie może wrzucę jeszcze w instalacje ze dwa trójniki z oryginalnymi gniazdami pomiarowymi i będzie po kłopocie :)

Następny temat to tryb grzania CWU - no w trybie priorytetu tak jak teraz mam ustawione wszystko jest jasne i jest ok. Powstała jednak mała wątpliwość co do grzania CWU w trybie " normalny ". Wynika z tego, że po włączeniu trybu "normalny" ( przy pracy cyklicznej pompy CO") CWU będzie grzane tylko i wyłącznie wtedy gdy kocioł uruchomi grzanie CO i CWU zostanie dogrzane do temperatury jaka ma CO a gdy kocioł będzie przez cały dzień w podtrzymaniu to nie uruchomi pompki CWU w ogóle i CWU nic się nie nagrzeje. Czy dobrze to wywnioskowałem - jeżeli tak to szkoda, że pompka CWU w tym trybie sama się nie potrafi załączyć i dogrzać CWU do aktualnej temperaturze na kotle ??? Proszę o wypowiedzi i ewentualne sprostowanie w tej sprawie :)

SebiCo
20-10-2011, 09:13
Sterownik będzie trzymał taka temperaturę żeby zapewnić odpowiednią temperaturę dla CO i CWU, jeśli temperatura CWU spadnie poniżej zadanej a na piecu nie będzie takiej która zapewni dogrzanie to piec przejdzie w tryb grzanie.

czp01
20-10-2011, 09:42
Zaraz to przetestuję przełączę na tryb normalny CWU i podniosę tylko wartość zadaną CWU wyżej ponad wartość histerezy. Teraz jest zadana 37 st. a histereza 4 st. C to ustawiam 50 st. C czyli sterownik powinien zacząć grzać CWU.... https://esterownik.pl/remote/584

czp01
20-10-2011, 09:44
No ustawiłem CWU 47 st C i czekam na efekt.

czp01
20-10-2011, 09:51
Sterownik będzie trzymał taka temperaturę żeby zapewnić odpowiednią temperaturę dla CO i CWU, jeśli temperatura CWU spadnie poniżej zadanej a na piecu nie będzie takiej która zapewni dogrzanie to piec przejdzie w tryb grzanie.

Jest trochę inaczej - na kotle mam zadaną 42 st C to w trybie normalnym kocioł nagrzał tylko do tej temperatury i wyłaczył grzanie i załaczył pompkę CWU czyli w tym wypadku kocioł będzie grzał w trybie normalnym CWU ale będzie się ograniczał do temperatury kotła i sam tej temperatury nie podniesie.

SebiCo
20-10-2011, 10:05
Na to wygląda ... choć to trochę dziwne ....

czp01
20-10-2011, 10:17
Dziwne ale tak jest - ogłaszam koniec tego małego eksperymentu. :)

czp01
20-10-2011, 10:22
Następny temat związany z moim kotłem a mniej z brulim. Chcę ocieplić czopuch kotła -nie jest tego dużo bo ma gdzieś długości 25 cm długości.
Jedno pytanie czym to ocieplić czyli zaizolować aby straty w tym miejscu były mniejsze - jakaś wata ale aby się to nie spaliło ?

Jarecki79
20-10-2011, 10:29
CZP01

Jak sterownik ma podział na tryby pracy pomp, to najczęściej jest tak:

- priorytet CWU oznacza pierwszeństwo grzania bojlera, wykorzystywany, gdy nastawa CWU > od C.O., na czas grzania CWU pompa C.O. najczęściej nieczynna
Ten tryb wykorzystujemy wiosną lub jesienią.

- praca normalna lub równoległa praca pomp jest raczej na zimę, gdy nastawy C.O. > od nastawa CWU, tutaj ważniejsze jest grzanie domu i bojler nie będzie grzany wyżej jak nastawa na kotle..... Zatem mimo nastawy np. 60st.C na CWU, nigdy tego nie uzyskasz, gdy nastawa C.O. będzie np. 50st.C. Czasami są dodatkowe warunki, że grzejemy CWU pod warunkiem,że temp. kotła jest o np.3st.C wyższa od aktualnej w bojlerze.

czp01
20-10-2011, 10:36
No do tej pory na poprzednich sterownikach w zimie też korzystałem z trybu priorytetu bojlera - ale czasami zdarzał się przy dużych mrozach jakiś mały dyskomfort bo CWU się grzało a powinno też w tym czasie grzać CO - dlatego na tą zimę kombinuję z trybem normalnym aby było płynniej. Co prawda tak jak teraz kocioł mam na minimalnej temperaturze 42 st. C i grzeje dom samym przebijaniem grzejników przy grawitacji i jest jeszcze za dużo ciepła - to tego się na razie zrobić nie da ale już niedługo będzie zimniej to wtedy to przećwiczymy.

Normalnie jaja cieszę się, że będzie zimniej a przecież to nieprawda bo wole cieplej :)

SebiCo
20-10-2011, 10:48
Jest tak jak napisał @Jarecki79 A ja już wiem gdzie widziałam, że sterownik pilnował nastawy CWU - mam ustawiony tryb auto-lato i w momencie gdy jest przełączony w tryb lato to sterownik zachowuje się jak z priorytetem CWU i to mnie zmyliło :D

dino49
20-10-2011, 10:51
Następny temat związany z moim kotłem a mniej z brulim. Chcę ocieplić czopuch kotła -nie jest tego dużo bo ma gdzieś długości 25 cm długości.
Jedno pytanie czym to ocieplić czyli zaizolować aby straty w tym miejscu były mniejsze - jakaś wata ale aby się to nie spaliło ?
Płytą z wełny mineralnej, najlepiej pokryta jednostronnie folią aluminiową :)

czp01
20-10-2011, 10:51
Auto-lato jeszcze w brulim nie ćwiczyłem bo w lecie jechałem na St37 oraz na drugim palenisku na drewnie.

czp01
20-10-2011, 10:54
Płytą z wełny mineralnej, najlepiej pokryta jednostronnie folią aluminiową :)

Taka zwykła płyta z wełną mineralną czy musi być jakoś specjalnie odporna na wyższe temperatury ?

dino49
20-10-2011, 10:56
Taka zwykła płyta z wełną mineralną czy musi być jakoś specjalnie odporna na wyższe temperatury ?

http://tablica.pl/oferta/sprzedam-plyte-z-welny-mineralnej-z-folia-aluminiowa-IDhqgH.html
1 czy 2 płyty można kupić w sklepie budowlanym

czp01
20-10-2011, 11:08
Dzięki - jasne odwiedzę jakąś Castorame lub Budozbyt :)

czp01
20-10-2011, 16:40
No i mam taką płytę - rozumiem, że muszę ją dać watą do czopucha a folią na zewnątrz - czy odwrotnie ??? :)

Vld
20-10-2011, 18:44
odwrotnie.

czp01
20-10-2011, 19:57
Dzięki - mam nadzieję - że dzięki temu na czopuchu zmniejszę choć trochę straty a zyskam na wymianie ciepła w tym moim drugim wymienniku. :)

Vld
20-10-2011, 20:03
a ten wymiennik to masz ocieplony.

Jarecki79
20-10-2011, 20:11
Nie wiem VLD, czy jestes w temacie...

CZP01 ma kocioł żeliwny, ponoć 35kW, palnik obecnie 25kW, ale kiedyś stwierdził,że za mocno grzeje komin i do tego dorobił drugi wymiennik i umieścił go między kotłem a kominem...... taki własny wynalazek :)

Kliknij sobie w jego napis Kielar w podpisie, tam zobaczysz o czym mowa ;)

Vld
20-10-2011, 20:23
jestem, wszysko wiem, ale czy ma go ocieplonego nie pamietam, a przez komurkę nie chce mi się szukać :P

czekam też kiedy mu ten zasyp się skończy, by spalanie ocenić, porównać ;)

czp01
20-10-2011, 20:35
Ten drugi wymiennik tzw. "ogniwo grzewcze " jest ocieplone wokół wełną mineralną 3 cm plus wykończenie blacha 1 mm.

No mam nadzieję, że w tym roku w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego spalę choć troszkę (deczko mniej) no ale to za ileś tam dni się okaże jak zasobnik się skończy.

Temperatury też są porównywalne chociaż w tym roku było już u mnie i minus 4 a w tamtym w tym samym okresie czasu takiej temperatury nie zanotowałem hmm.
:)

dino49
21-10-2011, 07:00
No i mam taką płytę - rozumiem, że muszę ją dać watą do czopucha a folią na zewnątrz - czy odwrotnie ??? :)

Lepszy efekt docieplenia czopucha będzie taki , jeśli obłożyć płytami podwójnie lub potrójnie. Im więcej warstw folii tym lepsze odbicie promieniowania cieplnego.
/Kombinezony astronautów są wykonane z kilku warstw folii alu / :)

czp01
21-10-2011, 09:10
No no i wkrada mi się do kotłowni technika kosmiczna ha ha :)

dino49
21-10-2011, 09:46
:D

NASA nie tylko wkradła do kotłowni, wkradła również do ocieplenia poddasza :yes::yes:

http://www.isobooster.pl/isobooster_zasada.php

karoka65
21-10-2011, 17:27
Całe szczęście że tylko żartujesz z tym owijaniem.

karoka65
21-10-2011, 18:49
Eee, nie będę kotła bandażował folią dookoła, nie dajmy się zwariować.

karoka65
21-10-2011, 18:50
Jak ktoś szuka Bruli to pisać na priva. Mam jedną sztukę w małej promocji ( nówka).

Jarecki79
21-10-2011, 18:55
Jak ktoś szuka Bruli to pisać na priva. Mam jedną sztukę w małej promocji ( nówka).

alonso szukał, ale w wersji do tłoka...

Nie mam zdania, czy warto już do tłoka polecać.
Mogą być jeszcze poważniejsze błędy związane z pozycjonowaniem tłoka.

:)

karoka65
21-10-2011, 19:44
Na ślimaku działa bardzo dobrze. Jeśli firm pisze że może prowadzić tłokowca to ja akurat tej właśnie firmie wierzę. Nie ma wersji do ślimaka czy tłoka, to kwestia ustaiwień, przykładowe podane w instrukcji.
To nowy sterownik i cały czas się rozwija także myślę że można w niego zainwestować.
Pomoc ze strony firmy na bardzo wysokim poziomie w razie problemu ale na razie nie wiele jest zgłaszane.
Powiedziałbym nawet że to lista życzeń a nie problemów.

czp01
22-10-2011, 09:32
Moje wrażenia co do bruliego opisywałem na początku wątku. Zasadniczo bruli sprawuje się dobrze nawet bardzo dobrze jednak główne zastrzeżenie mam do trybu podtrzymania gdzie sterwonik w jakimś zakresie przy zastosowaniu logiki rozmytej (fuzzy logic) ciągle po spadku minimalnej temperatury uruchamia tryb grzania i przebija niepotrzebnie zadaną minimalną temperaturę o co najmniej o kilkanaście stopni gdy w tym czasie w ogóle nie ma zapotrzebowania na CO ani na CWU - czyli w tym czasie sterownik w trybie podtrzymania generuje po prostu straty i tyle bo grzeje zupełnie niepotrzebnie.

Z mojego punktu widzenia wystarczyło by aby w trybie podtrzymania sterownik potrafił jak już musi utrzymać minimalną temperaturę przebijając ją jedynie o wartość histerezy a nie galopując do góry. Z chęcią wyłączyłbym ten algorytm w trybie podtrzymania i wtedy mógłbym ustawić tryb podtrzymania dokładnie tak jak chcę albo tak, aby kocioł jedynie nie wygasł i tyle. Ewentualnie skoro już jest ten algorytm to powinien mieć możliwość włączenia takiej funkcjonalności jak prawdziwe "podtrzymanie" w którym sterownik dbał by jedynie o to aby kocioł nie zgasł. :)

karoka65
22-10-2011, 09:37
czp nie wiem dlaczego tak ci się dzieje, ja w podtrzymaniu czas przerwy mam ustawiony na 150min i dopiero po takim czasie sterownik uruchamia się wg. wartości ustawionych w podtrzymaniu ( dwa podania co 20s) i znowu stoi następne 150min.

karoka65
22-10-2011, 09:39
Napisałem o trybie lato. Obecnie od kilku dni pracuje już CO także sterownik pracuje wg. potrzeb ( histerezy)

czp01
22-10-2011, 09:48
Ok zwiększam przerwę w trybie podtrzymania z 40 na 60 minut i zobaczymy co sterownik zrobi z minimalną temperaturą zadaną 42 stC tego kotła :) - może to jest jakiś sposób aby pomóc logice rozmytej mojego bruliego:)

SebiCo
22-10-2011, 10:00
@czp01 zmniejsz moc kotła (większa przerwa w podawaniu i mniejszy nadmuch) i zmniejsz histerezę CO i nie powinno tak przeciągać.
Minusem tego będzie, że przy niższej temperaturze na zewnątrz trzeba będzie zwiększyć moc kotła, ale mam nadzieję że w przyszłym oprogramowaniu moc kotła będzie regulowana automatycznie w zależności od temp. zewnętrznej.
TUTAJ (https://esterownik.pl/remote/703) jest mój sterownik - moc ustawiona na obecną temperaturę + mały zapasa i przeciąga naprawdę niewiele. A sterownik zawsze będzie dążył do utrzymania temperatury zadanej więc jakieś tam straty są nieuniknione...
Logika rozmyta jest zastosowana tylko przy ograniczaniu temperatury spalin.
Aha i spróbuj ograniczyć temp spalin do 130 stopni bo widzę z wykresu że tyle powinno wystarczyć do tego żeby temp wody w kotle rosła - przy tej temp. zacznie zmniejszać nadmuch i kocioł dalej nie będzie się "rozpędzał"

czp01
22-10-2011, 10:16
Hmmm. zauważyłem, że masz maksymalną temperaturę spalin ustawioną na 130 st C a ja na 210 st C - to też ewentualnie sprubuję skorygować.
Czy należy ustawienia tego parametru temperatury maksymalnej spalin rozumieć wprost, że sterownikowik tak poprowadzi proces spalania, że nie będzie tej temperatury przekraczał - no bo jeżeli tak to wpłynie to też na pewno na temperaturę CO. ?

SebiCo
22-10-2011, 10:22
"Czy należy ustawienia tego parametru temperatury maksymalnej spalin rozumieć wprost, że sterownikowik tak poprowadzi proces spalania, że nie będzie tej temperatury przekraczał - no bo jeżeli tak to wpłynie to też na pewno na temperaturę CO. ? "
Tak dokładnie - sterownik będzie się starał aby temp spalin nie przekroczyła wartości zadanej no i będzie miało to przełożenie na temp CO, ale z tego co widzę na wykresie w Twoim przypadku 130 wystarczy bo już przy tej temp temp CO rośnie.

czp01
22-10-2011, 11:20
Temperaturę spalin przećwiczę przez dzisiejszą noc - a tymczasem po wydłużeniu przerwy podtrzymania z 40 na 60 zauważyłem, że kocioł przy 42 st C zadanej zamiast do 52 st. C bujnął się tylko do 50 st C to jest tu jakaś mała zależność :)

SebiCo
22-10-2011, 16:36
Wydłużenie czasu w podtrzymaniu raczej nie przyniesie oczekiwanych rezultatów bo kocioł "przeciąga" w trybie grzanie więc tutaj należy regulować.

czp01
22-10-2011, 19:50
Tu się zgadzam - ale mi mimo wszystko nie chcę zmieniać podstawowych ustawień trybu pracy sterownika bo mam taki plan jak w ubiegłym sezonie aby na jednych i tych samych ustawieniach (optymalnych) "przejechać" cały sezon. ( oczywiście przy większych mrozach kocioł będzie wolniej dochodził do zadanej temperatury a przy mniejszych szybciej - ale to mi nie przeszkadza)

- - w ubiegłym sezonie na ekogroszku z kwk Julian było to : ( na sterowniku St37)
. czas podawania --- 8 s
. przerwa podawania --- 60 s
. nadmuch --- 2 bieg
. przerwa w podtrzymaniu --- 11 min

- - w tym sezonie na ekogroszku z kwk Bobrek jest to : ( na sterowniku bruli)
. czas podawania --- 5 s
. przerwa podawania --- 31 s
. nadmuch --- 33 %
. przerwa w podtrzymaniu --- 60 minut - ale to mało ważne bo i tak sterownik podejmie pracę jak temperatura minimalna kotła spadnie o wartość histerezy.

Te bieżące ustawienia jeszcze dopracuję jak będzie większe zapotrzebowanie na ciepło bo być może czas podawania będzie należało trochę wydłużyć.

:)

czp01
23-10-2011, 08:45
Ograniczyłem od wczoraj przed północą maksymalną temperaturę spalin do 155 st C i kocioł przez noc jej nie przekroczył - więcej nie będę ograniczał bo temperatura mierzona jest na 1 czopuchu a dalej mam jeszcze to swoje ogniwo grzewcze to też musi być tam jakaś odpowiednia temperatura tych spalin.

Ciekawe jak to działa, że kocioł nie przekracza maksymalnej temperatury spalin - czy sterownik bruliego w tym zakresie w trybie pracy zmniejsza nadmuch czy też proporcjonalnie wcześniej wyłącza pracę aby temperatura spalin nie przekroczyła tej maksymalnej ? :)

SebiCo
23-10-2011, 08:52
zmniejsza nadmuch - widać to fajnie na schemacie na www

czp01
23-10-2011, 09:05
ok poobserwuje to zjawisko :)

czp01
23-10-2011, 13:07
Aż tak restrykcyjne to ustawianie górnej temperatury spalin to nie jest. Ustawiłem temperaturę spalin na 155 st C a bruli grzejąc teraz CWU przekroczył ją do 170 st C - co prawda obniżył tylko moc obniżając nadmuch z 33% do 30 % i tyle. W tym wypadku trochę dłużej dochodził do zadanej temperatury.

SebiCo
23-10-2011, 13:19
Bo masz dość specyficzną sytuację ... bruli nie zejdzie z obrotami poniżej 30% bo to jest dolna granica, a Ty masz ustawiony nadmuch na 33% więc może obniżyć tylko o 3%, a to na pewno nie wystarczy do utrzymania temperatury spalin. Jeśli u Ciebie miało by to prawidłowo działać musiałbyś podnieś nadmuch do np 45% i przysłonić dmuchawę tak żeby miała wydajność taką jak teraz przy 33% - wtedy zakres regulacji powinien być wystarczający.

czp01
23-10-2011, 13:27
W mojej wersji oprogramowania sterownika dolna granica dmuchawy to 25 % - ustawiłem 33 % bo tak spala mi optymalnie to nie będę tego zmieniał.

Jarecki79
23-10-2011, 13:33
No muszę przyznać, że ostro kombinujesz, ale to dobrze :)

Wymiana info - cenna sprawa.

Ciekaw jestem jakiś Twoich pierwszych danych o spalaniu

czp01
23-10-2011, 13:44
Spojrzałem w zasobnik i chyba starczy jeszcze na 4 dni - no ale to jak dojedzie do końca kosza to będę wiedział na pewno. :)

czp01
24-10-2011, 09:24
Jakaś mała awaria albo niedyspozycja sterownika. Pół godzinki temu wszystko było ok a teraz włączam wykresy a tam komunikat brak danych hmmm.
Albo się same skasowały albo ???

Ktoś się spotkał z takim przypadkiem ???

:)

czp01
24-10-2011, 09:28
Dziwne po zresetowaniu strony mojego sterownika https://esterownik.pl/remote/584 - nie chce się załadować do końca tzn pobrać danych niby połączenie jest ale ładuje w kółko. :(

czp01
24-10-2011, 09:31
Noo to padła strona publicznych sterowników na platformie eSterownik - inne sterowniki też się ładują i bez efektu.

Houston mamy problem :(

czp01
24-10-2011, 09:49
Na platformie eSterownika zawitał komunikat, że Trwają prace serwisowe i przepraszają . Widocznie jednak jakaś niespodziewana awaria bo inaczej zapowiedzieliby to wcześniej :)

czp01
24-10-2011, 10:47
Platforma eSterownika już działa - czyli załatwili sprawę szybko i sprawnie. :)

czp01
25-10-2011, 07:06
Zauważyłem, że czujnik temperatury wewnętrznej mojego bruliego jest jakiś nieprecyzyjny https://esterownik.pl/remote/584 tak jak teraz jego wskazania skaczą od 22,7 do nawet 23,00. Tuż przy czujniku bruliego mam Auratona 2005 i jego wskazania nic a nic nie skaczą. Dziwne :(

czp01
25-10-2011, 07:10
To skakanie zauważyłem dopiero teraz rano gdy kocioł podgrzał pomieszczenie i czujnik powinien pokazać wyższą temperaturę i przejść z 22,7 do 22,8 i jakoś się nie może uff :(

SebiCo
25-10-2011, 07:25
Też to zauważyłem u siebie - niestety myślę, że jest to spowodowane niestabilnością źródła prądowego zasilającego te czujniki ... ale można temat załatwić programowo, uśredniając wartość kilku(nastu) ostatnich próbek - na działanie kotła nie będzie to miało najmniejszego wpływu a odczyt będzie bardziej "stabilny" - proponuję to zgłosić na forum bruliego ;)

czp01
25-10-2011, 07:39
Jasne już tam wpisałem na forum bruliego. Problem jest taki, że jak chce korzystać z funkcji regulatora pokojowego no to przy takim skakaniu wskazania temperatury sterownik kotła nie wie czy już osiągnął zadaną temperaturę dla pomieszczeń czy jeszcze nie i są dwa wyjścia:

- sterownik nie wyłączy ogrzewania i będzie grzał dalej,
- drugie wyjście to sterownik wyłączy grzanie po pierwszym wyższym wahnięciu a to będzie przed czasem .

:)

SebiCo
25-10-2011, 08:34
Podobnie jest przy trybie auto-lato jeden mały "pik" i załączony a do wyłączenia trzeba czekać cały 1 stopień a to w obecnych warunkach może oznaczać nawet parę godzin ;)

czp01
25-10-2011, 17:36
Właśnie z uwagi na niestabilny „skaczący” pomiar czujnika temperatury wewnętrznej i błąd w granicach 0,3 st. C używanie funkcjonalności regulatora wewnętrznego w funkcji regulatora „pokojowego” staje się co najmniej problematyczne. Do tej funkcji pomiar temperatury ma być stabilny i trwały a nie „skaczący” i nie przewidywalny w zakresie tego błędu. Akurat ten czujnik porównuje do czujnika Auratona 2005 w którym nie ma tego typu problemów.

Mam nadzieje, że w nowym sofcie, który ma się ukazać niebawem do bruliego tego błędu już nie będzie, zwłaszcza, że ma być ponadto możliwość ustawienia histerezy na tym czujniku do funkcji „reg. pokojowego” ( najmniejszej chyba 0,1 st C) no to wtedy będzie można poprawnie to ustawić.

Puki co zostanę przy sterowaniu kotłem przy użyciu regulatora pokojowego w/w czyli Auratona 2005 – bo niestety na razie w brulim nie da się tego doprecyzować.

czp01
27-10-2011, 21:18
Witam.

Mam mały problem z połączeniem regulatora pokojowego z brulim. Nie działa mi bruli w funkcji termostatu w tym zestawieniu z Auratonem 2005 i już chciałem zwalić oczywiście winę na bruliego - ale po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że jeden z przewodów biegnących przez strop od Auratona do sterownika kotła ma gdzieś przerwę i klapa.

Nie mam jak pociągnąć drugiego przewodu ale wymyśliłem tak: Jeszcze 2 przewody idą do czujnika wewnętrznego, który akurat jest obok Auratona i pomyślałem, że jeden z tych przewodów oprócz jego funkcji wykorzystam jako brakujący jeden przewód do regulatora pokojowego ( podłączę do niego dodatkowy przewód) i w ten sposób na 3 przewodach będę miał pracujący Auraton i czujnik wewnętrzny.

Stąd proste pytanie czy takie połączenie nie będzie zakłócać pracy czujnika wewnętrznego. :)

SebiCo
28-10-2011, 06:56
Nie będzie - możesz spokojnie podłączać.

czp01
30-10-2011, 10:12
Witam - no po wczorajszym tankowaniu i czyszczeniu mojego kotła - (dzięki wykresom bruliego) potwierdziła się jedna zależność - a mianowicie, że przy większym zabrudzeniu kotła temperatura spalin jest większa a przy wyczyszczony jest mniejsza a więc teoretycznie sprawność powinna być większa.


Dzień dzisiejszy i wczorajszy w godz od 0,00 do np. 10,00 - zapotrzebowanie na ciepło było takie same a przed czyszczeniem w dniu 29.10.11 r. kocioł osiągnął maksymalną temperaturę spalin 144,8 st C o godz. 8,00 i dobijał średnio do 138 st C. - a w dniu dzisiejszym po czyszczeniu kocioł osiągnął największą temperaturę spalin 126,2 st C a średnio dobijał do 119 st C.

Różnica jest spora bo koło 20 st C. Tak więc kotły należy czyścić zwłaszcza taki jak mój z żeberkowatym wymiennikiem.

Zobaczymy jak w przyszłym tygodniu wrzucę na pokład kotła wynalazek zawijana_2, dzięki któremu między innymi przyspieszy się prędkość spalin co wtedy stanie się z temperaturą spalin.

:)

karoka65
30-10-2011, 10:37
czp te 20 stopni to pikuś. Ja nadal palę teraz czechem i jak pisałem powstaje przy spalaniu tego paliwa masa sadzy. Zobacz jak u mnie jest różnica to się za głowę złapiesz.
Po wyczyszczeniu tego miodu temp. spalin spada o 60 a nawet 70 stopni.
Zobacz na wykresy wczoraj i dzisiaj.
https://esterownik.pl/remote/447
Co prawda wczoraj się dość mocno ociepliło i czujnik zewnętrzny wyłączył pomkę CO i na razie podgrzewa się tylko CWU.
Podczas wizyty w Zabrzu zawijan_2 doradził mi żeby zastosować większy deflektor i powinno być lepiej z dopalaniem sadzy. Minertu podsunął mi pomysł żeby na obecny założyć grubą tarczę hamulcową co zwiększy powierzchnię deflektora ale sadzy dalej cała masa, nawet nie wiem czy nie więcej.
Wczoraj wyciągnąłem tą tarczę i zobaczę jak będzie teraz wyglądać kocioł wewnątrz po spaleniu zasobnika.

czp01
30-10-2011, 10:45
Faktycznie masz najwyższą różnicę 190 do 110 toż to 80 st C. Dopóki nie mierzyłem temperatury spalin to nawet nie miałem pojęcia, że zabrudzenie wymiennika tak wpływa drastycznie na temperaturę spali a co za tym idzie na sprawność.

W moim przypadku wynikowa temperatura spalin, które trafiają do komina jest jeszcze sporo niższa bo w tym moim drugim wymienniku "ogniwie grzewczym" spaliny też muszą stracić sporo na temperaturze, ale to dopiero zmierzę jak teraz na jesieni w brulim będzie poprawka z softem umożliwiającym na wolnym wyjściu sterownika mierzenie dodatkowej temperatury - to ja tam zamontuje czujnik od tego drugiego czopucha i będę miał porównanie w czasie rzeczywistym i na bieżąco.

karoka65
30-10-2011, 11:04
Ten czujnik temp. spalin to bardzo dobra rzecz. Dużo można się nauczyć przez jego zastosowanie bo widać wszystko jak na dłoni i jest nieocenionym narzędziem które umożliwia szybsze i poprawne dobranie nastaw na sterowniku a co za tym idzie prawidłowe prowadzenie procesu spalania.

czp01
30-10-2011, 11:13
Przejrzyście i jasno wyrażona zależność. :)

Przez bruliego kocioł udomowił mi się całkowicie - nie dość, że ciągle przez sieć mam go pod ręką - to na dokładkę ostatnio w nocy ok. 3,00 kocioł przez bruliego przysłał mi sms-ka, że mu się paliwo kończy ---- no to pobiegłem go ratować , ale okazało się, że się trochę pomylił o kilkanaście godzin ha ha :)

karoka65
30-10-2011, 11:24
To coś niedokładnie skalibrowałeś zasobnik i miałeś niepotrzebną pobudkę.

czp01
30-10-2011, 11:25
To był pierwszy zasyp to kalibrowałem z duża dozą prawdopodobieństwa :)

karoka65
30-10-2011, 11:27
To dostało ci się za niedbalstwo. hehe

czp01
31-10-2011, 06:15
No ja też mam z mocą przeholowane ponad 10 kw i jeszcze "ogniwo grzewcze" czyli drugi wymiennik - ale staram się ustawić spalanie tak aby jeszcze na wymienniku był ze spalania pył a nie pojawiała się czarna sadza. Niczego nie mierzę ale ustawiam to na wyczucie regulując ilość dostarczanego do palnika powietrza.

Z mocą to przeholowałem sporo bo kupiłem 35 kw - teraz w kotle mam palnik 25 kw a na moje 240 m2 po podłogach powierzchni ogrzewanej ocieplonego z umiarem domu - dochodzę do wniosku, że starczyłoby w zupełności 20 kw.

Vld
03-11-2011, 18:41
który z nich normalnie i ciągle potrafi utleniać 500gr na godzinę.

B_J
03-11-2011, 18:50
Zganiony z lekka przez Jarecki79 za wysłaną wiadomość na ranking kotłów
pozwalam sobie wiec zapytać raz jeszcze

Jestem od paru dni "szczęśliwym "posiadaczem ster Bruli
Odczytuąc zasadę jego działnia uważam że dmuchawę należy ustawić na takie obroty
aby sterownik przy osiągnięciu ustawionej maksymalnej tem spalin miał możliwość zdejmować obroty dmuchawy

I tu mój problem moja dmuchawa WPA 120 np przy ustawieniu mocy 45% to chce eko do komina wcisnąc
A ustawienie na 25% i przesłona na 90% przysłonieta to chyba nie tędy droga
Więc moje pytanie jakiej mocy macie dmuchawy ?
moja to WPA120 80W

Janusz

Jarecki79
03-11-2011, 19:33
Zdecydowana większość dmuchaw na rynku ma silniki 75-80W

Jak dobrze pamiętam, to w bruli ustawiałem 35%nadmuchu i przysłaniałem wylot z boku dmuchawy.

Myślę, że Karoka oraz Czp01 a także Suspenser powiedzą jakie mają wentyle oraz podzielą się z Tobą swoimi nastawami.

Jarecki79
03-11-2011, 19:35
ps. silniki 34-40W spotkasz w:
RV-13AMs obudowa aluminiowa
oraz
WPa07 obudowa aluminiowa

z tą WPa07 pracuje eCoal, to pewnie Bruli też na niej pójdzie

czp01
03-11-2011, 19:45
Z tego co pamiętam to mam w moim monstrum dmuchawę firmy METRIX AB i też jest ona o maksymalnym poborze mocy do 85 W - ale z brulim współpracuje mi poprawnie.

Dmuchawa ma zasłonę tarczową, która jest przykręcona gdzieś do 1,5 cm przerwy na całym obwodzie.

karoka65
03-11-2011, 19:47
Zdecydowana większość dmuchaw na rynku ma silniki 75-80W

Jak dobrze pamiętam, to w bruli ustawiałem 35%nadmuchu i przysłaniałem wylot z boku dmuchawy.

Myślę, że Karoka oraz Czp01 a także Suspenser powiedzą jakie mają wentyle oraz podzielą się z Tobą swoimi nastawami.
Mój "badziewiaczek" ma zamontowaną WPA06a z przesłoną, 70W.
Na tych dmuchawach to ja za bardzo się nie znam ale wydaje mi się że akurat nie ma co patrzyć na moc silnika lecz na wydajność dmuchawy.
Moja daje chyba 255m3/h i to jest za dużo do tego palnika.
WPa07 coś około 160
Przy pracy na Bruli mam ustawione 30% i przesłono zamknięta gdzieś na 95%, lekka szczelinka zostawiona.
Jak kolega chce coś jeszcze wiedzieć to niech pyta, w miarę wiedzy dopowiemy.
Na t

Piotrek42
03-11-2011, 19:53
I tu mój problem moja dmuchawa WPA 120 np przy ustawieniu mocy 45% to chce eko do komina wcisnąc
A ustawienie na 25% i przesłona na 90% przysłonieta to chyba nie tędy droga
Więc moje pytanie jakiej mocy macie dmuchawy ?
moja to WPA120 80W


Tu jest pewien kompromis, dmuchawa jest tak duża żeby podołała PEŁNEJ mocy palnika a jak sterownik ustawisz na bardzo małe moce np 6Kw to i trzeba sztucznie zasłonić wlot powietrza zeby ograniczyć jego ilość...

B_J
03-11-2011, 19:53
Ok dzięki
chyba zastosuję WPa07 lub WPA117 34 W
nie mają przesłony ale się dorobi jak będzie taka potrzeba
to ta sama firma co stara dmuchawa wiec wymiary przyłączenia napewno takie same
wiec nie będzie problemu z mocowaniem

https://esterownik.pl/remote/886

czp01
03-11-2011, 19:57
B_J - może na początek podejdź do tego inaczej.

- zostaw ograniczenie temperatury spalin bruliego w spokoju,
- ustaw najpierw optymalnie proces spalania do Twojego zapotrzebowania na ciepło,
- zadaj np. 5s podawania, 35 s przerwy i właściwy nadmuch np. na początek 35 %
- 5 s podawania zostaw sobie jako stały punkt odniesienia, a przerwę dopasuj tak aby kopczyk sie nie zapadał i aby nie przesypywał paliwa,
- gdy powyższe ustawienia już uregulujesz to nadmuch ustaw w ten sposób aby nie był za duży a płomień nie za jasny i nie za czerwony,
- jak płomień jest za jasny to np. zdejmuj po 2 % wydajności dmuchawy i obserwuj co się dzieje ( sprawdź np. za 20 minut) - gdy przy obniżaniu wydajności dmuchawy dojdziesz do momentu, że zaczynają się pojawiać czarne sadze na wymienniku to świadczy, że jest za mało powietrza to wtedy zwiększysz nadmuch o ok 3 % i to powinno być to dobre ustawienie.
- oczywiście ekogroszek przy tym ustawieniu musi się dobrze wypalać.

czp01
03-11-2011, 19:59
Tu możesz sobie odczytać moje aktualne ustawienia http://bruli.czp.pl/

Jarecki79
03-11-2011, 19:59
Ok dzięki
chyba zastosuję WPa07 lub WPA117 34 W
nie mają przesłony ale się dorobi jak będzie taka potrzeba
to ta sama firma co stara dmuchawa wiec wymiary przyłączenia napewno takie same
wiec nie będzie problemu z mocowaniem

https://esterownik.pl/remote/886

WPa117 jest do luftu, chyba zła geometria łopatek, wywala powietrze bokiem, zamiast tłoczyć. Nieźle się na nią naciąłem.... nie polecam zdecydowanie

WPa07 występuje natomiast w opcji z przysłoną i naprawdę jest dobra do palników.

Piotrek42
03-11-2011, 20:00
Masz sterownik dwustanowy więc Ty mozesz zdecydować jak palić, albo grzejesz szybko i ostro do temp zadanej i kocioł dajesz w podtrzymanie, lub ograniczasz moc kotła własnie przez przysłonięcie dmuchawy i zmianę parametrów podawania (ale za to kocioł pracuje równo z małą mocą)

B_J
03-11-2011, 20:05
Przy pracy na Bruli mam ustawione 30% i przesłono zamknięta gdzieś na 95%, lekka szczelinka zostawiona.
Jak kolega chce coś jeszcze wiedzieć to niech pyta, w miarę wiedzy dopowiemy.
Na t

W tym właśnie moj problem przy takich ustawieniach sterownik nie ma z czego zdejmować
Wydaje mi się że dmuchawa powinna pracować dla maksymalnej mocy kotła gdzieś na 80%
to jak nie bedzie potrzeby ma z czego swobodnie zdjąć
a jak pracuje na 30% to ile może zdjąć
niby piszą ze zmniejszono moc dmuchawy do 25%
ale na stronie WWW widać tylko ze zdejmuje do 30%
i takie tez jest moje odczucie jak testowałem na trybie recznym ze miedzy 30 a 25 zmiany nie widziałem

karoka65
03-11-2011, 20:11
Mam podobny problem, nie ma z czego zjechać bo jest na minimum.
Nie ma za bardzo kiedy ale może kiedyś spróbuję przerzucić na WPa07 i zobaczę jaka jest różnica.

czp01
03-11-2011, 20:12
w wersji 0.1.17.2 bruliego jest do 25 % - jedynie na stronie www tego wizualnie nie widać tak tłumaczyli na forum firmowym, że nie zdążyli tego jeszcze zmienić.

B_J
04-11-2011, 17:40
WPa117 jest do luftu, chyba zła geometria łopatek, wywala powietrze bokiem, zamiast tłoczyć. Nieźle się na nią naciąłem.... nie polecam zdecydowanie

WPa07 występuje natomiast w opcji z przysłoną i naprawdę jest dobra do palników.

I to jest konkretna porada wiadomo czego nie kupować dzięki Jarecki

czp01 - może na początek podejdź do tego inaczej.

- zostaw ograniczenie temperatury spalin bruliego w spokoju,
- ustaw najpierw optymalnie proces spalania do Twojego zapotrzebowania na ciepło,
- zadaj np. 5s podawania, 35 s przerwy i właściwy nadmuch np. na początek 35 %
- 5 s podawania zostaw sobie jako stały punkt odniesienia, a przerwę dopasuj tak aby kopczyk sie nie zapadał i aby nie przesypywał paliwa,


Powiem tak wyjadaczem to może nie jestem ale poprzedni sezon w połowie w kotłowni
przesiedziałem testując wszelakie ustawienia na starym sterowniku
myślę że palić w retorcie to już potrafię nie mam problemu ani z kopczykiem
spiekami itd

czp01 Tu możesz sobie odczytać moje aktualne ustawienia http://bruli.czp.pl/

Dzieki już tam byłem przejżałem chyba wszystkich z Bruli i ecola też podglądałem
Twoje wykresy są ciekawe tyko że ty jedziesz na termostacie a ja przetestowałem
już ustawienia z reg CO teraz testuje pogodowy i pokojowy skrzetnie wszystko notuję

Moje dażęnie to 3 X naj

najmniej sadzy
najniższa temp spalin
najmniej opału

https://esterownik.pl/remote/887

i to by było na tyle

czp01
04-11-2011, 18:30
B_J no tam ja z tych 3 x S zostawiam sobie tylko na ten sezon mniej opału o 9% w stosunku do poprzedniego sezonu i zobaczymy co z tego wyniknie. Szanse są spore ale to wszystko i tak zależy od matki natury - bo jak zima przyciśnie to ....... wiadomo :)

SUSPENSER
04-11-2011, 21:45
I tu mój problem moja dmuchawa WPA 120 np przy ustawieniu mocy 45% to chce eko do komina wcisnąc
A ustawienie na 25% i przesłona na 90% przysłonieta to chyba nie tędy droga
Więc moje pytanie jakiej mocy macie dmuchawy ?
moja to WPA120 80W

Janusz

Ja mam ustawiony minimalny nadmuch tj 30%, przesłona na 2 cm uchylona, dmuchawa to WBS-6a.

czp01
05-11-2011, 17:01
Lepszy efekt docieplenia czopucha będzie taki , jeśli obłożyć płytami podwójnie lub potrójnie. Im więcej warstw folii tym lepsze odbicie promieniowania cieplnego.
/Kombinezony astronautów są wykonane z kilku warstw folii alu / :)

No dzisiaj miałem chwilkę i dociepliłem czopuch na razie pojedyncza płytą wełny mineralnej z folią aluminiową . Ale jeszcze takie docieplenie trochę ciepła przepuszcza - to po niedzieli machnę to jeszcze raz ( oczywiście aluminiową folią do czopucha). Docieplam nie dlatego aby wychłodzić kotłownię ale tak jak wcześniej pisałem dlatego aby wyższa temperatura spalin trafiała do mojego drugiego wymiennika czyli "ogniwa grzewczego" - to wtedy więcej ciepła tam odzyskam. Zysk pewnie tu będzie nie zauważalny ale zobaczymy co z tego wyniknie. :)

czp01
06-11-2011, 11:38
Tryb CWU: Lato w brulim. http://bruli.czp.pl/

Po włączeniu tego trybu rozumiem, że funkcje kotła jak "Regulator kotła:" oraz "Regulator wewnętrzny:" stają się po prostu bez przedmiotowe i że sterownik grzeje jedynie CWU do zadanej wartości i że nawet pompa CO cyklicznie się nie załączy. To pozostaje mi jeszcze jedna niewiadoma a mianowicie praca pompy CWU w tym trybie jest cykliczna - czy pompa CWU z założenia jest tu pracą cykliczną, czy można ją przełączyć na pracę ciągłą, czy może zależy to od ustawienia pracy pompy CO na cykliczną - hmm tak mnie jakoś naszło na tyle wątpliwości w jednym wpisie :)

czp01
11-11-2011, 12:07
Witam.

Mam mały problem z połączeniem regulatora pokojowego z brulim. Nie działa mi bruli w funkcji termostatu w tym zestawieniu z Auratonem 2005 i już chciałem zwalić oczywiście winę na bruliego - ale po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że jeden z przewodów biegnących przez strop od Auratona do sterownika kotła ma gdzieś przerwę i klapa.

Nie mam jak pociągnąć drugiego przewodu ale wymyśliłem tak: Jeszcze 2 przewody idą do czujnika wewnętrznego, który akurat jest obok Auratona i pomyślałem, że jeden z tych przewodów oprócz jego funkcji wykorzystam jako brakujący jeden przewód do regulatora pokojowego ( podłączę do niego dodatkowy przewód) i w ten sposób na 3 przewodach będę miał pracujący Auraton i czujnik wewnętrzny.

Stąd proste pytanie czy takie połączenie nie będzie zakłócać pracy czujnika wewnętrznego. :)

No niestety przećwiczyłem takie połączenie dzisiaj i nie może tak być bo sterownik wywala alarm jako błąd czujnika temperatury wewnętrznej - no szkoda i problem nie rozwiązany :(

czp01
11-11-2011, 20:04
Poprzez powyższy mały eksperymencik i alarm sterownika czujnik temperatury wewnętrznej o godz. 13,00 pokazał mi na wykresie minus 275 st C temperatury wewnątrz pomieszczeń http://bruli.czp.pl/ - dobrze, że moja żonka o tym nie wiedziała bo by jej było zimno brrr. :)

czp01
14-11-2011, 07:05
Nie wiem czy Wam się to zdarza ale mój bruli wczoraj wieczorem się zawiesił ale tylko w części co do trybu pokojowego i nie chciał włączyć grzania nawet jak różnica w temperaturach zadanej i faktycznej była ponad 1,4 st C.

Pomógł dopiero reset sterownika na twardo no tzn zgasiłem sterownik fizycznie odczekałem chwilę po czym włączyłem i sterownik wrócił na swoje tory.
Mam nadzieję, że to się nie będzie często wieszać :)

SebiCo
14-11-2011, 08:10
No niestety przećwiczyłem takie połączenie dzisiaj i nie może tak być bo sterownik wywala alarm jako błąd czujnika temperatury wewnętrznej - no szkoda i problem nie rozwiązany :(

Heh nie wiem dlaczego ale wtedy przeczytałem że są trzy przewody do czujnika temperatury wewnętrznej i ten jeden wolny chcesz wykorzystać do termostatu - sorry mój błąd ... W takiej sytuacji przydał by się schemat obwodów wejściowych w brulim bo jest szansa, że w czujnikach jeden styk jest wspólny dla wszystkich (masa) i wtedy dało by się to załatwić za pomocą trzech przewodów.

czp01
14-11-2011, 08:24
No jeszcze nad tym pomyślę a póki co ćwiczę jak widać regulator pokojowy bruliego :)

czp01
19-11-2011, 07:01
No - jakoś obrobiły mi się już 3( trzy) śruby mocujące pokrywę sterownika bruliego ( te plastikowe).

Czy oprócz firmy ES idzie gdzieś takie oryginalne dokupić ???

Piotrek42
19-11-2011, 07:37
No - jakoś obrobiły mi się już 3( trzy) śruby mocujące pokrywę sterownika bruliego ( te plastikowe).

Czy oprócz firmy ES idzie gdzieś takie oryginalne dokupić ???

a wez sobie ponacinaj brzeszczotem :D

B_J
19-11-2011, 07:54
Bardzo specyficzna śrubka więc myślę że jednak tylko u producenta
Tak na marginesie a dlaczego sie obrobiła . Tak często tam zaglądasz ?

karoka65
19-11-2011, 07:54
czp a co ty tam 3 razy dziennie do środka zaglądasz ? :)

czp01
19-11-2011, 08:17
No tam parę razy zaglądałem - a to termostat podpiąć a to nie działał to znowu sprawdzić - a to jeszcze jak masa jest rozłożona. No ale pierwsza śruba obrobiła mi się przy pierwszym otwarciu ( jakoś była zapieczona) - a tam zakupie parę na zapas - na wszelki wypadek :)

B_J
19-11-2011, 08:35
Myslałem że może dane z karty odczytujesz i wyciągasz karte
Raz też odczytałem dane z karty i nic z tego nie wynika
Te dane są zapisane w plikach .dat
można je odczytać mając nieco wiedzy informatycznej lecz nic z tego nie wynika
jak nie znamy specyfikacji to nic nam te dane nie dają
a szkoda bo ja osobiście chciałbym mieć taką możliwość
Mógłbym przeprowadzić na tej podstawie jakieś wsteczne analizy
i wyciągnąć odpowiednie wnioski np co do ustawień
bo one tak naprawdę w dużej mierze decydują o spalaniu

https://esterownik.pl/remote/921

Janusz

czp01
19-11-2011, 08:50
Tu masz rację, że taka analiza by się przydała. Pliki z rozszerzeniem .dat to zapewne pliki w których przechowywane są jakieś dane - moze to byc więc plik systemowy a plik bazy danych.

Noo tam nie jestem informatykiem ale poproszę takiego fachowca bo go mam w pobliżu aby spróbował mi jakoś odcyfrować te dane albo skojarzyć z jakimś programem. Chyba w ten sposób nie wykradniemy żadnej tajemnicy -- tak myślę ? :)

B_J
19-11-2011, 09:27
Ja tam mam niewielką wiedzę informatyczną i pokusiłem sie o odczytanie tych danych
sterownik zapisuje dane z częstotliwoscia 1 min
napisałem małą procedure i odczytuje binarnie ten plik
dane wyglądaja tak ( fragment zapisu)
godz zapisu ;znak odczytany; nr znaku Chr

2011-11 0:0; ˆ; 136
2011-11 0:0; Ç; 0
2011-11 0:0; ţ; 255
2011-11 0:0; í; 1
2011-11 0:0; ő; 1
2011-11 0:0; ; 1
2011-11 0:0; ; 2
2011-11 0:0; ; 4
2011-11 0:0; ; 2
2011-11 0:0; ô; 1
2011-11 0:1; ˆ; 136
2011-11 0:1; Ç; 0
2011-11 0:1; ţ; 255
2011-11 0:1; đ; 1
2011-11 0:1; ő; 1
2011-11 0:1; ; 1
2011-11 0:1; ; 2
2011-11 0:1; o; 4
2011-11 0:1; ; 2
2011-11 0:1; ô; 1
2011-11 0:2; ˆ; 136

i tu powiem tak
Jak znasz język chinski to odczytasz ich "krzaczory"
jak znasz angielski to odczytasz tekst angielski
jak bedziemy znali specyfikacje tego pliku to bez problemów da sie
go sprowadzic do formy czytelnej dla nas

Janusz

Pracuję nad tym ale sa małe szanse abym doszedł do jakiegoś logicznego
wniosku co do specyfikacji tego zapisu

czp01
19-11-2011, 09:57
Co jak co ale chiński to mi nie przejdzie - zobaczymy do jakich wniosków dojdzie mój domorosły informatyk. Przy następnym tankowaniu wyciągnę pamięć - skopiuję i się zabawimy :)

Co do dziedziny informatyki to ja tam jedynie w życiu popełniłem parę baz na silniku bazodanowym MySQL plus fronteg OpenOffice i tyle hi :)

B_J
19-11-2011, 10:12
Nie ma potrzeby wyciągać karty
Zaciągnij program z eCola "Program komunikacyjny dla PC"
W zakładce Konfiguracja wybierz "Ethernet"
wstaw swój adres IP Login i hasło zapisz
i do dzieła
W zakładce Archiwum
wybierasz Kopiuj okres danych z karty pamięci
Wybierz okres podaj gdzie ma zapisać dane na kompie
i po problemie
zaciągnie wszystko na komputer

Wszystko co dotyczy wykresów dziala poprawnie
Opcje odczytu i zapisu nie rabotają

czp01
19-11-2011, 10:16
ok - dzięki - tak będzie prościej.

mariusz4567
21-11-2011, 10:49
Witam noszę się z zamiarem kupna sterownika bruli, chcialem zapytać uzytkowników jak wyglada sprawa zaworu 4d w tandemie z tym sterownikiem, wiem, że jest brak możliwosci sterowania zaworu.Jak ustawic zawór recznie,jak czesto trzeba zmieniać jego polożenie.
Pozdrawiam

czp01
21-11-2011, 11:15
Regulowanie zaworem 4d zależy w sumie od konstrukcji instalacji i efektów jakie chcemy uzyskać. Ja mam tylko zwykły zawór 3D i nie reguluje go przez cały rok ( trzymam go przykręconego tak tylko na około 10 % ). No ale jak będziesz chciał np. na kotle trzymać 60 st C a na instalację puścić 40 st to musisz go bardziej skręcić aż do uzyskania pożądanego efektu. :)

mariusz4567
21-11-2011, 11:57
Dzięki bedę musiał to przetestować.Wielka szkoda ,że nie pomyslano o tym sterowani zaworu w bruli, jak jest z temperatura kotla w tym sterowniku, jest czujnik ktory podaje temp." CO" tylko którą ta za zaworem czy defakto jest to temperatura kotła.

Piotrek42
21-11-2011, 13:21
Dzięki bedę musiał to przetestować.Wielka szkoda ,że nie pomyslano o tym sterowani zaworu w bruli, jak jest z temperatura kotla w tym sterowniku, jest czujnik ktory podaje temp." CO" tylko którą ta za zaworem czy defakto jest to temperatura kotła.

Spoko-spoko, oni tam w E-S ciagle myślą... co trochę coś dodają,zmieniają, reorganizują, generalnie nie stoja w miejscu tylko idą to przodu ! pewnie sterowanie zaworem to kwestia czasu i tyle...

karoka65
21-11-2011, 18:07
jak jest z temperatura kotla w tym sterowniku, jest czujnik ktory podaje temp." CO" tylko którą ta za zaworem czy defakto jest to temperatura kotła.
Podaje temp. kotła. Możesz za zaworem 4D założyć sobie termometr żeby widzieć orientacyjnie ile idzie na CO.
Sterowanie za pomocą elektroniki jest na pewno wygodniejsze ale trochę więcej kosztuje, sama głowica z siłownikiem na zawór to już około 400pln.
Sam mam 4D sterowany ręcznie i idzie wytrzymać, nie kręcisz tym codziennie.

SUSPENSER
21-11-2011, 18:25
Dzięki bedę musiał to przetestować.Wielka szkoda ,że nie pomyslano o tym sterowani zaworu w bruli, jak jest z temperatura kotla w tym sterowniku, jest czujnik ktory podaje temp." CO" tylko którą ta za zaworem czy defakto jest to temperatura kotła.

Czujnik temp kotła poda temperaturę tego do czego będzie "przyczepiony", czyli gdy go zamontujesz w "studzience" kotła poda temp. kotła, ale jeśli zamontujesz go nieprawidłowo np. na rurze za zaworem 4D będzie Ci podawał temp. za tym zaworem [przez co sterownik będzie musiał źle sterować kotłem b będzie miał przekłamane dane].

czp01
21-11-2011, 18:25
mariusz4567 w brulim możesz stosować termostat czyli programator pokojowy a na nim ustawiasz sobie strefy czasowe, w których chcesz mieć temperaturę komfortową a w których nocną. Możesz ustawić strefy czasowe np. na programatorze CO i tu wskazać strefy podwyższonej i obniżonej temperatury kotła. Można użyć regulatora pogodowego kotła - tak więc możliwości dostosowania temperatury kotła i CO do swoich potrzeb jest wiele. No można jeszcze podłączyć całkiem zewnętrzny regulator pokojowy :) no i ten zawór 4 lub 3 D :)

mariusz4567
21-11-2011, 18:35
Dzieki za porady i odpowiedzi jak juz zamontuje wszystko to dam znac jak sie sprawuje.
Pozdrawiam

czp01
21-11-2011, 18:44
Czekamy na relację - zawsze to kolejne doświadczenie więcej :)

czp01
24-11-2011, 20:57
Jakaś awaria mi teraz wystąpiła na wykresach bruliego i pisze, że brak danych - a przez cały dzień było ok.

Wykres wczorajszy jest tylko dzisiejszego nie ma.

Miał ktoś taki problem ??? :(

http://bruli.czp.pl/

Piotrek42
24-11-2011, 21:07
Własnie wszedłem na Twoj sterownik.... wolno bo wolno ale odczytuje dane, pewnie coś na łączach...

karoka65
24-11-2011, 21:36
Czasami tak się dzieje. Wejdziesz za chwilę jeszcze raz i już wszystko jest. Nie wiem na pewno ale może jak net przymuli tak się dzieje.

czp01
24-11-2011, 21:55
No już jest - może to i coś z internetem.

A tam takie tam małe co nieco nie robi mi wielkiej różnicy ha ha :)

czp01
25-11-2011, 08:06
Witam.

Ma ktoś może jakieś konkretne przecieki z firmy ES kiedy w końcu pokaże się nowy soft do sterownika bruli - obiecywali, że na jesieni a tu mamy już zimę.
No na forum firmowym piszą, że niedługo - ale to w sumie nic nie znaczy - jak informacja jest tajna to proszę pisać na priv ha ha :)

karoka65
25-11-2011, 15:44
Jakieś dwa tygodnie chyba nawet niecałe temu rozmawiałem z p. Edwardem i mówił że niebawem będzie nowy sofcik do eCoala umożliwiający zmianę mocy dmuchawy no i jest, wspominał także że w fazie testów jest nowy soft do Bruli także chyba niedługo się pojawi.
Myślę że firma już na tyle jest znana na rynku i na forum że chyba wiemy czego się po nich spodziewać.
Spodziewać możemy się że to co wrzucimy do swoich sterów będzie po prostu działać.

mariusz4567
30-11-2011, 10:02
Witam są jakieś przecieki w sprawie nowego oprogramowania kiedy zobaczymy coś public.

czp01
30-11-2011, 10:54
czekamy czekamy a czekanie nas uszlachetnia :)

Piotrek42
06-12-2011, 19:02
A czemu zmieniasz pume na bruliego?? wpa-06 spoko da rade...mało tego musisz ją przysłonic:)

czp01
06-12-2011, 19:03
U mnie dmuchawa firmy METRIX i współpracuje z brulim elegancko a nawet obroty mam niżej niż na poprzednim sterowniku St37.

SUSPENSER
06-12-2011, 20:30
Witam
jak w tytule przesiadam się na Bruli tylko powiedzcie jakie macie dmuchawy
moja WPA-06 palnik Brucer II generacji 25 kw
obecnie Puma "chyba" do sprzedania
pozdrawiam

Jaki jest powód tej zmiany ?

Piotrek42
10-12-2011, 18:45
Bruli zainstalowany i się troszkę uczymy .
pozd.https://esterownik.pl/remote/1047

ooo ale nisko jedziesz....sterujesz widze jak kobrą:D

czp01
10-12-2011, 18:55
Many jaką powierzchnię grzejesz i jakim kotłem ?

Piotrek42
10-12-2011, 21:56
A jak pierwsze wrażenia po przesiadce???

Jarecki79
10-12-2011, 22:21
zaczynam trybić...

Enia?
Link do sterownika dodaj sobie w stopce :)

Jak juz wiesz o co chodzi, to możesz to sobie dobrze ustawić.

Do bruli dla 35kW pasowało mi na cieplejszą pogodę:
5sek podawania / 40-50sek pauzy
30%max. siła nadmuchu
dmuchawa ze szczeliną na przysłonie na ok. 1,5cm

Jestem ciekaw do jakich nastaw u siebie dojdziesz...
Dodam sobie Twojego linka do obserwowanych :)

czp01
10-12-2011, 22:37
Na swoim kotle 35 kw ale z palnikiem 25 kw na brulim i na ekogroszku bobrek też aktualnie doszedłem do podobnych optymalnych ustawień t.j.

- 5 s podawanie,
- 40 s przerwa,
- nadmuch 33 %

Jarecki79
11-12-2011, 11:06
Moim zdaniem, jeżeli chodzi o t.wody to wszystko wygląda dobrze. Schodzi Ci o 2st.C w dół od zadanej i masz bardzo małe przekroczenie zadanej.
Pociachane sa spaliny, ale nie masz ich na jakimś extremalnie wysokim poziomie (masz przecież dobry kocioł :) )

Musiałbym jeszcze luknąć jak ustawiałem podtrzymanie, pamiętam,że było to 80minut i ilość powtórzeń2, to było chyba 10sekund pracy, ale nie pamiętam nastawionej przerwy. Jak temp. nie rośnie, to bruli i tak powtórzenia dodaje, aby t.spalin wzrosła o 15st.C od aktualnej wartości. To jest jednak istotne jak sterownik długo stoi na podtrzymaniu a u Ciebie chyba takiej sytuacji nie ma.

ps. czp01 nie ma pompy mieszającej oraz korzysta ze stref czasowych, na Twoim wykresie nie widzę, abyś korzystał ze stref, linia nastawy temp. jest ciągła, stąd też jednostajna fala temperatury na kotle.

Piotrek42
11-12-2011, 11:08
hmmm kol czp01 ma tochę niestandardowy kociołek, sprzedawca ''siołom'' persfazji powiedził mu przy sprzedaży kotła że jak już kol czp01 zamknie oczka i położy sie do matki ziemii to kociołek bedzie jeszcze słóżył ze 3 pokoleniom ;) no i się skusił.... i teraz trochę w nim grzebie... a to palnik wymieni,a to sterownik zmieni, aż strach pomyśleć co jeszcze wymyśli :wave:

czp01
11-12-2011, 11:51
Piotrek42 ha ha dobre dobre - no aktualnie obniżyłem temperaturę spalin wynalazkiem zawijana_2 ( praktycznie nie przekracza mi 130 st C przed kolejnym czyszczeniem) no i bruli i w tym sezonie jestem z kotła mojego żeliwnego monstrum bardzo zadowolony od strony użytkowania i spalania. No ale zostałem rozszyfrowany bo faktycznie mam jeszcze ze dwa zasadnicze pomysły na usprawnienie kotła. Myślę że jak mu minie ta 10 letnia gwarancja ( czyli jeszcze 7 lat) to w tym momencie kocioł będzie taki jaki od nowości powinien sprzedawać producent ha :)

czp01
23-12-2011, 06:16
Godz. 07,14 a tu mój sterownik jest niedostępny - patrzę na inne sterowniki no i wszystkie są niedostępne (offline).

Pewnie jakaś większa awaria albo konserwacja na serwisie ELEKTRO-SYSTEM s.c. :(

czp01
27-12-2011, 10:47
No na święta gwiazdka nie przyniosła prezentu w postaci nowego softu do bruliego - ale może na sylwestra jest jeszcze jakaś szansa :)

berdnard
28-12-2011, 17:45
No na święta gwiazdka nie przyniosła prezentu w postaci nowego softu do bruliego - ale może na sylwestra jest jeszcze jakaś szansa :)

witum kolegi lepij niy pragnij takigo prezyntu bo sie możesz zawiesć co nowszy tym gorszy.

czp01
28-12-2011, 17:53
berdnard Ale zawsze nowe może mieć jakieś fajne funkcje warte poznania ha ha :)

Many u mnie spalanie teraz przy ostatnim tankowaniu wyszło 18,45 kg na dobę i też sobie chwalę :)

berdnard
28-12-2011, 20:57
berdnard Ale zawsze nowe może mieć jakieś fajne funkcje warte poznania ha ha :)

Many u mnie spalanie teraz przy ostatnim tankowaniu wyszło 18,45 kg na dobę i też sobie chwalę :)

kolego bratowi od twoigo stera niy wyszło mu na dobre trza wracać na starsze oprogr

czp01
28-12-2011, 21:59
No tam jestem optymistą w zakresie nowego oprogramowania - ale nigdy nic nie wiadomo. Jak protestujemy to zobaczymy co tam w trawie piszczy. :)

karoka65
28-12-2011, 22:10
A co powiecie chłopaki na to ?
https://esterownik.pl/remote/1102
Czasami ciężko wbić się na wykresy bo dzieciarnia w domu i druty od neta robią się czerwone.

czp01
28-12-2011, 22:24
Temperatura spalin w normie do 136 st C - wykres umiarkowany. Widać, że kocioł ma mało odbioru ciepła ( wiadomo jaka pogoda) - no ale brakuje tu jeszcze czujnika wewnętrznego i zewnętrznego :)

karoka65
28-12-2011, 22:27
Nie chce mi się przepinać z Bruli.
Reszta tak jak piszesz. Teraz widzę ile przeholowałem z mocą kotła :)
Podpiąłem prowizorycznie bo większość mi mówiła że to nie będzie działać a ja znowu że musi i coś mi się wydaje że miałem rację.

karoka65
28-12-2011, 22:31
No na Bruli miałem tylko zewnętrzny bo już się boję następny kabel ciągnąć po domu żeby mnie żona tłuczkiem do schabowych nie ubiła.
O kotłowni już nie wspomnę, same kable.

czp01
28-12-2011, 22:33
Musisz mu jakoś ograniczyć jeszcze moc - chłopaki na Ogniwach robią różne sztuczki z eCoalem aby z tą mocą zejść na dół. No ale Twoja retorta jest zupełnie inna bo zwykła to chyba np. nie wypada jej tam zaklejać i tak niewielu otworów nadmuchowych.

Chociaż spotkałem ostatnio gościa który na zwykłej retorcie miał zaspawane parę otworów co miało zapobiegać niedopalaniu węgla.

karoka65
28-12-2011, 22:44
Może zrobi się w końcu zima hehe, to i zapotrzebowanie na moc wzrośnie.
Na razie niech sobie popyka trochę, zobaczymy co będzie dalej.

karoka65
28-12-2011, 22:54
Po Nowym Roku nasz stary wiarus z forum Bobek_Budowniczy podłączy jeszcze eCoala do zwykłej retorty Pancerpola na kotle N-ka set 3 o mocy 25kW.
Nie ma go już od jakiegoś czasu na forum ale jest na platformie eSterownik.
Zobaczymy jaki będzie efekt.
Grono użytkowników eCoala może się mocno powiększyć.

czp01
28-12-2011, 22:59
Jak tak dalej pójdzie to eCoal może zawojować i zwykłe retorty :)

Piotrek42
29-12-2011, 16:37
NO i się doczekalismy wyszedł nowy soft do bruli... czas aktualizacji 1min:)

czp01
29-12-2011, 17:40
No to będziemy testować i opisywać pierwsze i dalsze wrażenia. :)

czp01
29-12-2011, 17:43
Jak widać na stronie firmy zmian w bruli jest całkiem sporo:


Opis zmian:
- Dodano: Nowy parametry Rejestracja danych na karcie co 60, 30, 20, 10 sek
- Dodano: Nowy parametr: Histereza dla reg.pokojowego (0.1 - 2.0 deg)
- Dodano: Nowy parametr: Histereza trybu Auto-Lato (0.5 - 5.0 deg)
- Dodano: Nowy parametr Funkcja wyjścia pompy CWU
- Dodano: Nowy parametr Funkcja pompy mieszającej: Mieszająca, Cyrkulacyjna, Podłogowa. Czujnik podłogówki należy podłączyć pod wejście T.ZAW w sterowniku - szczegóły w dziale FAQ
- Dodano: Nowe tryby pracy dla CWU: AutoLato-Temp, AutoLato-Prog
- Dodano: Dodatkowe parametry dla Alarmu zewnętrznego: Opóźnienie, Inwersja wejścia, Zatrzymanie sterownika (tylko dla Retorty)
- Dodano: Programator dla Auto-Lato
- Dodano: Programator Podłogówki. Załączenie pompy możliwe gdy tempCO >= Temp.MIN. W trybie LATO pompa podł. zatrzymana.
- Dodano: Przywracanie ustawień fabrycznych przez przyciśnięcie przycisku ESC po załączeniu zasilania.
- Dodano: Rejestrację temperatury zadanej dla reg.pokojowego
- Dodano: Rejestrację temperatury zadanej dla reg.podłogówki
- Dodano: Wyświetlanie informacji na stronie www, że sterownik jest w trybie LATO (ważna informacja przy trybie Auto-Lato)
- Dodano: Wyłączanie podajnika i dmuchawy przy wejściu w tryb ręczny
- Dodano: Szybka zmiana tryby Ręczny/Auto przez dłuższe naciśnięcie przycisku ESC
- Dodano: Uśrednianie pomiarów - tablica 64 rejestrów
- Dodano: Po podajniku dawki paliwa w GRZANIU i wejściu w podtrzymanie dmuchawa musi pracować przez co najmniej 60 sek
- Dodano: Analiza wygaszenia kotła w podtrzymaniu - nastąpi wygenerowanie alarmu Wygaszenie kotła gdy w cyklu podtrzymania temp. spalin nie wzrośnie o 5 deg
- Dodano: Obsługę alarmu: Uszkodzony czujnik temp. podłogi
- Dodano: Parametr Niezależna praca pompy mieszającej. Jeśli parametr jest aktywny, to pompa mieszająca pracuje niezależnie od pompy CO (w każdym trybie)
- Dodano: Po każdym zaniku/resecie wymuszony jest cykl podtrzymania
- Dodano: Stan pracy pompy CWU uzależniony od tego czy załączyła się z algorytmu CWU (zielona) czy z algorytmu pompy mieszającej (żółta)
- Dodano: Algorytm analizujący wygaszenie kotła w podtrzymaniu
- Dodano: Nagłówki Cache-Control: no-cache przy wysłaniu każdego pliku
- Dodano: Czyszczenie nieużywanego obszaru pamięci EEPROM
- Poprawiono: Błędne wyświetlanie mocy dmuchawy na stronie www przy ustawieniu mniejszej mocy od 30%
- Poprawiono: Po wejściu do GRZANIA z podtrzymania zaczynamy od postoju podajnika
- Poprawiono: Wprowadzony priorytet CWU do obsługi Auto-Lato
- Poprawiono: Analiza wygaszenia kotła w grzaniu - nastąpi wygenerowanie alarmu Wygaszenie kotła podczas grzania, gdy temp. spalin spadnie poniżej 50 deg i będzie się utrzymywać przez co najmniej 30 minut
- Poprawiono: Czas postoju pompy cyrkulacyjnej zmniejszono do 0 min - pompa cyrkulacyjna może pracować cały czas.
- Poprawiono: Załączenie pompy CO w trybie LATO powyżej 80 deg, wyłączenie pompy 5 deg poniżej
- Poprawiono: Załączenie pompy CWU w trybie LATO powyżej 70 deg, wyłączenie pompy 5 deg poniżej
- Poprawiono: Pompa mieszająca działa w zależności od pracy pompy CO. Temp.załączenia pompy poniżej 39.0 deg, wyłączenie powyżej 39.5 deg
- Poprawiono: Zatrzymywanie tłoka z alarmem Uszkodzona krańcówka przy przejściu z trybu automatycznego do ręcznego podczas ruchu tłoka
- Poprawiono: Zmieniono rozdzielczość parametru Histereza CWU do 0.1 deg
- Poprawiono: Zniesiono ograniczenie do 45 dni przy przewidywaniu kolejnego zasypu
- Poprawiono: Przyspieszono odczyt plików z karty SD

czp01
29-12-2011, 18:03
Miała być możliwość mierzenia dodatkowej (dowolnej) temperatury hmmm ale jakoś nie widzę:(

Piotrek42
29-12-2011, 22:05
Oj firma się postarała.... mieli trochę skryptów do roboty!!!

czp01
29-12-2011, 23:47
No wgrałem nowy sofcik.

Przestawiło mi przy wgrywaniu funkcję pompy z cyrkulacyjnej na mieszającą i tryb automatyczny na ręczny - ale zaraz to skorygowałem.



Ustawiłem sobie pracę pompy CWU jako CWU plus mieszająca - kto mi przypomni jak to działa tzn. jakiej temperatury powrotu taka funkcja będzie mi pilnować ????

http://bruli.czp.pl/

czp01
30-12-2011, 08:20
No po wgraniu nowego softu - porównując okres np. wczorajszy od północy (stary soft) do dzisiejszego okresu od północy na nowym sofcie czyli do teraz
to temperatura spalin i np. powrotu jest bardziej (częściej) po ząbkowana.

Ustawienia sterownika są te same a wygląda tak jakby kocioł w trybie podtrzymania częściej się załączał - dziwne?

http://bruli.czp.pl/

No co do funkcji pompy CWU plus Mieszająca - to po załączeniu tej funkcji wczoraj po północy( czyli już dzisiaj) nic się chyba z tą funkcją nie działo dopiero jak przed chwilą ustawiłem jako niezależna praca pompy mieszającej to CWU włączyło się na kolor żółty. Musze to poeksperymentować bo trochę mam tu niejasnośći.

czp01
30-12-2011, 10:11
Z tym włączaniem (sygnalizowaniem) pompy CWU w kolorze żółtym był jakiś błąd w oprogramowaniu. Napisałem dzisiaj o tym na forum firmowym http://esterownik.pl/forum/posty,212/komentarze-do-wersji-01175?m=2789#2789 i firma już tą drobnostkę poprawiła i działa jak należy.

Takie tempo to jest to co tygryski lubią najbardziej :) :) :)

karoka65
30-12-2011, 12:45
Skopiowałem mój wpis z innego wątku, myślę że zaciekawi również i Was.
Kurde nie mam gdzie pisać, chyba nowy wątek założę, zanim Bobek_Budowniczy zamontuje eCoala na swojej N-ce będę znowu sam gryzmolił.

Wpis.

Witam kolegów jeszcze w starym roku. Nie chciałbym zepsuć wam nastroi przed balem sylwestrowym ale chciałem podzielić się swoimi nowymi doświadczeniami.
https://esterownik.pl/remote/1102
Podrzucam link do mojego kociołka sterowanego przez eCoala.
Wielu skazywało mnie na porażkę przed startem, nawet nasi przyjaciele z E-S nie bardzo byli przekonani do tego pomysłu.
Jeszcze na spotkaniu w Zabrzu ja i nasz kolega Bobek_Budowniczy mówiliśmy że to powinno działać nie tylko na tym jednym palniku i dmuchawie.
Informuję że w między czasie nie zmieniłem kotła na Ogniwo.
Jest to nadal mój stary "badziewiaczek" za 4800 a o pompie obiegowej gratis już nie wspomnę hehe.
Kociołek wyposażony w zwykłą retortę fajkową PPS 25, która zasilana jest dmuchawą WPA 06 z przesłoną o wydajności 255m3/h.
Jeszcze trochę prób trzeba wykonać ale jak na razie to żal może trochę dupsko ściskać że tak powiem.
Zobaczymy jak będzie przy pracy na większym obciążeniu przy znacznym spadku temperatury ale myślę że im będzie większe zapotrzebowanie na ciepło tym lepiej palnik będzie pracował.
Przy bardzo niskim zapotrzebowaniu na ciepło co było widać na wczorajszym wykresie kociołek pracował jak na sterowniku dwustanowym ale i temu udało się zaradzić.
Zmniejszyłem temp. zadaną z 54 do 50 stopni a żeby zachować temp. za zaworem 4D czyli na grzejnikach leciutko zwiększyłem przepływ na tym zaworze i wygląda to jak wygląda a myślę że nie ma się czego wstydzić.
Pan Edward z E-S powiedział "bajka"
Pozostaje sprawdzenie na większej mocy jak napisałem i w trybie Lato ale z tym trybem chyba jest najmniejszy problem bo eCoal ma pełny dostęp do nastaw w tym trybie jak każdy sterownik dwustanowy.
To na razie tyle, zobaczymy co będzie dalej.

Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.

czp01
30-12-2011, 19:13
Tak jak pisałem na drugim wątku - dorwiemy też może jakoś eCoala i go po testujemy. Chociaż nie jestem zupełnie przekonany do ciągłej pracy kotła przy bardzo niskim odbiorze ciepła ( bo wydaje mi się, że wtedy kocioł grzeje jedynie i to niepotrzebnie sam siebie) no ale to moje subiektywne odczucie i bez eksperymentu sie nie obejdzie :)

czp01
31-12-2011, 11:38
W nowym sofcie bruliego 0.1.17.5 jest oczekiwana histereza do 0,1 st C dla opcji regulatora pokojowego no i działa na razie bez zastrzeżeń.


Tak jak pisałem w innym wątku udało mi się ustawić bruliego tak - na opcji regulatora pokojowego, że jak wchodzi w tryb grzania (pracy) to grzeje w trybie ciągłym bez odstawiania aż nagrzeje do zadanej temperatury w pomieszczeniach. Co prawda jest ustawiony tak, że jak zadana jest 50 st C na kotle to kocioł osiąga załóżmy 2 do 3 st C mniej od zadanej i tak się trzyma czyli w ogóle nie przechodzi w tym czasie w tryb podtrzymania. ( jedna uwaga te 2 lub 3 stopnie dogrzeje jeszcze na wyjściu na CO to moje drugie ogniwo )


Natomiast w pozostałym czasie ( teraz to jest gdzieś 3/4 dnia) kocioł jest w trybie podtrzymania - ale tak zmodyfikowanym, że pełni funkcję dogrzewania na mniejszej mocy pracując w tym obszarze w trybie dwustanowym, a mianowicie:
- temperatura zadana kotła na 44 st C - kocioł po dogrzaniu do zadanej spada do najniższej temperatury 42 st C i niżej i znowu dogrzewa do zadanej,
- kocioł pracuje na funkcji pompy CO cyklicznej - ustawiona co 10 min 1 min pompowania CO i w ten sposób dogrzewa całą instalację i dom,
- w pewnej części poza przepompowaniem CO pomieszczenia dogrzewają się grawitacyjnie - co łagodzi spadek temperatury,
- pompa CWU chodzi jako CWU plus mieszająca, czyli włącza się razem z pompą CO i dogrzewa dodatkowo CWU – a i powrót stoi teraz deczko wyżej.


Taki sposób grzania i prowadzenia kotła w tej chwili się u mnie sprawdza :)

czp01
31-12-2011, 13:34
Wszystkim Wszystkiego Najlepszego w Nowym 2012 Roku,
spełnienia marzeń i Szałowego Sylwestra.

http://czp.pl/foto/sylwek.jpg

Piotrek42
02-01-2012, 18:01
Fajnie zrobiono dopalanie eko jak kocioł dochodzi do temp zadanej ,dostje duża dawkę paliwa i chodzi jeszcze 60s. generalnie fajne zmiany sterownik chociaż jest dalej dwustanowy zaczyna przypominać wiecej ecoala

czp01
02-01-2012, 20:22
No ja przy moim ustawieniu trybu grzania na tzw ciągły ( bez dobijania do zadanej temperatury) nie korzystam z tej opcji bo mi kocioł nie dochodzi do zadanej - niestety coś za coś :)

Piotrek42
02-01-2012, 20:28
widziałem twój wykres....

czp01
03-01-2012, 08:43
Wykres stał się bardziej umiarkowany ale nie wygląda na to aby to miało jakiś większy wpływ na oszczędniejsze spalanie hmmm :)

Piotrek42
03-01-2012, 08:55
Czasmi przegladam prace innych kotłów...... widze jak użytkownicy usiłują ustawić kocioł żeby wykresy były ŁADNE !!!! a to nie sztuka zrobic ładny wykres ,sztuką jest zeby w domu było cieplutko, i kociołek spalał jak najmiej paliwa.... a proste na wykresie to sprawa drugorzędna.

nilsan
03-01-2012, 09:02
czp:

Nie jestem specjalistą od sterowników, ale zawijan_2 jak przypuszczam poradził koledze Kid1 w watku o OE+
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?175218-Ogniwo-eko-plus&p=5095171&viewfull=1#post5095171,
żeby zwiększył ilość przedmuchów palnika do pięciu na godzinę podbijając dolną temperaturę spalin, a poprzez zwiększenie prędkości obrotowej pompy CO (wydajności) obniżył ją od góry, uzyskując tym samym mniejszą amplitudę temperatury spalin i bardziej stabilną pracę palnika w zakresie niskich mocy.

nilsan

Piotrek42
03-01-2012, 09:11
nilsan to był ecoal.... tu jest bruli -sterownik dwustanowy- wykres mozna ustawic na rózne sposoby, można ustawić jak najmiejszą histerezę, jechać bez temp obniżonej z jak najmiejszymi wychyłkami mozna w końcu zdefiniowac temp spalin... efekt? wykres będzie śliczny!!! ale ilosć spalanego eko już nie koniecznie....osobiscie nie jestem zwolennikiem poczynań zawijana2 poprzez zwiekszanie przedmuchów- zwieksza przedmuchy musisz równiez zwiekszyc ilość eko co za tym idzie??? ano kociołek wiecej spali...możliwosci jest masa.... ale robimy to... na co pozwala nam nasza instalacja i komfort cieplny.

czp01
03-01-2012, 09:22
No komfort cieplny w domu posiadam ( tak orzekł rzecznik prasowy domu - moja żona) to tak jest. W ogóle to trzymam w tym roku temperaturę wyższą o co najmniej 0,25 st C w porównaniu do roku poprzedniego stąd pewnie ta pozytywna opinia rzecznika.

Moim zamiarem nie było upiększenie wykresu pracy bruliego http://bruli.czp.pl/ a wyrównanie pracy kotła w tym podniesienie temperatury powrotu co też uczyniłem - spalanie będzie takie samo albo ciut mniejsze ( za ok. 3 dni jak będzie zasyp to się okaże) ale to zapewne sprawka fajnej pogody :)

nilsan
03-01-2012, 09:26
Piotrek:
Wiem, że bruli jest sterownikiem dwustanowym.
To wszystko co piszesz to zapewne jest prawda.
Ja nie mam kotła na którym mógłbym to sprawdzić.
Do zawijana_2, jak zapewne się domyślasz, też szczególną miłością nie pałam i w wielu tematach z nim się nie zgadzam.
Ale to o czym pisałem dotyczy dwustanowej pracy eCoala w zakresie niskich mocy, powodowanych aktualną iście wiosenną aurą.
Nie wiem również jaką ma sprawność OE+ w takim trybie pracy przy takich nastawach, ale sądzę, że akurat to na pewno wcześniej zawijan_2 sprawdził na stanowisku pomiarowym.

nilsan

czp01
06-01-2012, 08:45
Nooo mój bruli na www jest od wczoraj jako wyłączony gdzieś od 23,00 --- jakiś serwis w firmie czy u mnie coś nawaliło?

Czy ktoś ma też taki problem ???

http://bruli.czp.pl/

czp01
06-01-2012, 09:08
o już jest - no to będziemy spokojniejsi - jakoś jak nie mogę przez sieć zajrzeć do sterownika to czuję jakiś dyskomfort - a może to objawy uzależnienia od sterownika hmmm :)

czp01
07-01-2012, 10:00
Pilne pytanie - czy panel sterownika bruli może być użyty do sterownika eCoal i odwrotnie ???.

Wygląda na to, że te panele są takie same a różnią się jedynie kolorem obudowy.

karoka65
07-01-2012, 17:25
Pilne pytanie - czy panel sterownika bruli może być użyty do sterownika eCoal i odwrotnie ???.

Wygląda na to, że te panele są takie same a różnią się jedynie kolorem obudowy.
Jak najbardziej tak.

czp01
07-01-2012, 17:56
karoka65 Ty testujesz eCoal - jak w nim zmniejszyć nadmuch - wali na 43 % i stopi mi palnik a powinien dmuchać na góra 33 % ? :(

karoka65
07-01-2012, 18:21
karoka65 Ty testujesz eCoal - jak w nim zmniejszyć nadmuch - wali na 43 % i stopi mi palnik a powinien dmuchać na góra 33 % ? :(
Zgadza się. To że w jednym jest ustawione 43 a w drugim 33 to jeszcze nic nie znaczy.
Zależy jaka wartość pradu jest przypisana do %.
Moja dmuchawa jest o znacznie większej wydajności niż zalecana ale mam przesłonę i bez problemu mogę dobrać w miarę odpowiednią ilość powietrza.
Jak to pracuje można zobaczyć.
Myślę że nawet najstarszym góralom się nie śniło że tak to wyjdzie :)

czp01
07-01-2012, 18:37
Myślę, że wartość przypisanego prądu w brulim i eCoali jest taka sama i zresztą słychać jak diabli, że te 43 % na eCoali teraz to o wiele wyżej jak na brulim 33 %. Przysłone przysłoniłem z 1,5 cm na 3 mm ( mam taka okrągła tarczę ale to i tak za dużo powietrza. :( może się sam uspokoi:(

sebsa
12-01-2012, 21:23
Koledzy a Ja mam pytanie trochę z innej bajki. Część zapewne mnie kojarzy. U mnie kociołkiem steruje Ecoal. Od pewnego momentu noszę się z zamiarem przejścia na Bruli. Nie wiem jeszcze czy odbędzie się to drogą zmiany Ecoal w Bruli przez E-S czy też zakupu nowego sterownika. Dziś studiowałem instrukcję Bruli. Jednej rzeczy nie mogę tam znaleźć a może nieuważnie szukam. Rozumiem oczywiście zasady trybu grzania. Ustawiamy czas pracy podajnika, czas jego przerwy, moc dmuchawy etc do uzyskania optymalnych efektów. Nie rozumiem za to jak jest z trybem podtrzymania. W ecoali piec odstawia się po przekroczeniu +5deg powyżej zadanej temp CO na piecu. Czy to w wyniku małego zapotrzebowania na ciepło czy to w np w trybach A-L kiedy pompa CO nie pracuje. Moje pytanie- jak to wygląda w Bruli bo wartości parametrów podtrzymania różnią się zasadniczo od tych jakie ustawiamy my userzy ecoali. Kiedy sterownik przechodzi w podtrzymanie i kiedy ten tryb przechodzi do ponownego grzania przy pogodach jak aktualnie, gdy kotły pracują w większości całą dobę

karoka65
12-01-2012, 21:32
sebsa, Bruli wchodzi w tryb podtrzymania gdy uzyska temp. zadaną, natomiast rusza do pracy po spadku temp. o wartość histerezy jaką mu ustawisz.
Ja staje na bardzo długi okres czasu to ważne jest ustawienie parametrów w podtrzymaniu żeby ci nie wygasł ale nie jest to trudne.
Jak coś to pytaj.

karoka65
12-01-2012, 21:37
Dopowiem ci jeszcze że np. w trybie Lato jak grzałem tylko CWU to czas postoju podajnika w podtrzymaniu miałem ustawiony na 150min, w tym czasie sterownik nic nie robił, żadnego dmuchania ani dokładania węgla.
Następnie po upływie tego czasu zaczynał dmuchać, podkładał 2 razy węgla po 10s w odstępach 20s i znowu stał 150min chyba że włączyła się pompka CWU to wtedy podgrzewał przez kilka minut.

czp01
12-01-2012, 22:07
Z tym, że w trybie podtrzymania pomimo ustawienia dużej przerwy kilkudziesięciu minut - jak temperatura spalin spadnie do jakiejś tam wartości to sterownik i tak sam włączy jeden lub dwa cykle - lub włączy wcześniej jak temperatura spadnie o zadaną wartość histerezy. Stąd też panowie z ES chwalili się, że sterownika programowo nie da się źle ustawić w trybie podtrzymania aby zgasł bo tu w pewnym zakresie steruje nim algorytm.

sebsa
13-01-2012, 06:23
Dzięki chłopaki już rozumiem. Tak jak pisałem w trybie A-L czy lato podtrzymanie to żaden problem ostatnio mój piecyk podniósł się po 3 godzinach przerwy. Interesowało mnie jak to się dzieje w normalnych cyklach grzania. W przyszłym roku spróbuję z Brulim. Kwestia czy płacić 900 pln z kawałkiem czy tez zmieniać Bootloader w Ecoal.

czp01
13-01-2012, 07:24
Ja testuje w tej chwili eCoala od 6 dni i podoba mi się ale troche więcej pali (jak na razie) no i ten niby jego awaryjny tryb podtrzymania jest nie w moim guście bo ciągle nie potrzebnie przebija temperaturę i tu ma straty - zobaczymy na koniec testu jak wyjdzie. Kolega który ma mojego bruliego twierdzi, że bruli mu jednak pali mniej niż eCoal ( na ogniwie:)

sebsa
13-01-2012, 10:42
Mam podobne odczucie. Wydaje mi się, że przy kotłach o większych mocach można spalać mniej niż Ecoal. Oczywiście warunek trzeba kocioł dobrze prowadzić. Pewne rzeczy które opisujesz mają miejsce również u mnie. Czasami przy większym zapotrzebowaniu na ciepło lub spadku temp CO Ecoal zaczyna rwać jak szalony z nadmuchem i podawaniem.

aregh24
13-01-2012, 13:35
O ile średnio skrócił Ci się czas pracy podajnika na dobę? Bo to już raczej na tym etapie możesz stwierdzić. U mnie na ogrzanie 120m2 wilgotnej jeszcze budowy na Ecoalu potrzebuje okolo 88minut pracy podajnika na dobę. Na jak dużą oszczędność mogę liczyć na Brulim w stosunku do Ecoala?

sebsa
13-01-2012, 14:04
Nie wiem jak u kolegów z Brulim u mnie na Ecoal przy 240 mb ogrzewanych dość mocno średni czas pracy pracy podajnika to 80-88 minut na dobę. Zaczynałem od 120...

czp01
13-01-2012, 14:13
Dokładnie to u mnie ( w moim kotle ) Kielar ECO2 eCoal spala o 0,52 kg na dobę więcej od bruliego ale test tych 10 dni skończy mi się gdzieś za 3 dni wtedy będzie dokładny wynik. Co prawda ciągle eCoala coś tam poprawiam w ustawieniach ale to mało daje bo eCoal wpada w przedmuch a w tym trybie ciągle przebija temperaturę i tu traci w stosunku do bruliego, a nawet przegrzał mi w domu trochę za wysoko.:)

Gdyby tak było, że eCoal pali statystycznie na dobę więcej 0,52 kg (może być więcej) to na poprzedni sezon który u mnie trwał 167 dni eCoal spaliłby więcej tylko 86 kg no to nie jest tak dużo. Zobaczymy po skończeniu zasypu jak to faktycznie wypada. No trzeba by test powtórzyć jak będzie wieksze zapotrzebowanie na ciepło i eCoal będzie pracował w trybie ciągłym bo a nóż w trybie ciągłym może zyskać.

Po paru dniach testowania zauważyłem, że pojawiają mi się trochę takie żużlowe spieki czego nie było na brulim - ale to już wina modulacji mocy w Koali a właściwie wchodzenia dmuchawy na wyższą moc nawet do 53 %.

karoka65
13-01-2012, 19:30
Panowie było to już pisane nawet przez naszych Zawijanów że jak operator ma trochę wprawy to zawsze może wydusić więcej ( oszczędności) z kotła jak automat.

czp01
13-01-2012, 19:47
To dobrze, że nasze testy potwierdzają teorie :)

sebsa
16-01-2012, 20:47
Kontaktowałem się dziś z E-S. Nie ma żadnego problemu jeśli chodzi o przeróbkę Ecoal na Bruli. Wariantów jest kilka. Podsyłają człowieka by zmienił bootloader, mogą wysłać cały nowy sterownik na zamianę, bądź też samą płytkę by wymienić samemu. Niestety nie przewidują wypożyczenia Bruliego do testu. Żałuje bardzo. Niby już podjąłem decyzję ale trochę się boję. Myślę by poczekać na spokojniejsze i pewniejsze pogody i temperatury - tak na wszelki wypadek jakby coś nie szło.. Z drugiej strony może im wcześniej tym lepiej. Jednocześnie muszę dokupić trochę węgla a planuję zakupić orzecha II. Inna frakcja to tez pewnie trochę inne ustawienia. Czp miałeś pisac o swoich odczuciach na temat ecoali. czekam z niecierliwością.:)

czp01
16-01-2012, 20:57
Nie wiedziałem gdzie wkleić to machnąłem nowy wątek test eCoala (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?194664-Relacja-z-testu-kot%C5%82a-na-sterowniku-eCoal)

karoka65
16-01-2012, 20:59
Kontaktowałem się dziś z E-S. Nie ma żadnego problemu jeśli chodzi o przeróbkę Ecoal na Bruli.

Jak ja, tak i minertu pisaliśmy już co najmniej kilka razy że nie ma problemu ale pamiętaj że jeśli będziesz chciał odwrotnie niestety już odpłatnie.

sebsa
16-01-2012, 21:21
Karoka dzięki. Wiem o tym, że to droga w tylko jedną stronę:)

SUSPENSER
18-01-2012, 20:07
Mam nowy soft w Bruli i wystarczyło zmniejszyć nadmuch z 30 do 29%, żebym mógł całkowicie otworzyć przesłonę dmuchawy.

Każdy % poniżej tych 30 bardzo dużo zmienia, przy 25% już bardzo słabo dmucha [WBS6a].

czp01
20-01-2012, 15:26
Witam.

Dzisiaj między 12,00 a 16,20 udało mi się przy grzaniu CWU bardzo fajnie ustawić bruliego przy użyciu parametru ograniczenia (maksymalnej) temperatury spalin i minimalnej mocy dmuchawy - praktycznie poza jednym odstawieniem bruli cały czas pracował w trybie ciągłym modulując przy wartościach granicznych moc dmuchawy w podanych zakresach - bardzo przydatna funkcja - to jest to. Zapotrzebowanie na ciepło nie było duże bo samo CWU no tylko, że było ciągłe pobieranie ciepłej wody. :)

Jarecki79
20-01-2012, 17:29
Każdy % poniżej tych 30 bardzo dużo zmienia, przy 25% już bardzo słabo dmucha [WPA07].

Właśnie zlukałem napis WPa07... pomyliłeś się? Czy zainwestowałeś w małą dmuchawkę z silnikiem 34W?

SUSPENSER
21-01-2012, 21:19
Właśnie zlukałem napis WPa07... pomyliłeś się? Czy zainwestowałeś w małą dmuchawkę z silnikiem 34W?

Ups pomyłka - oczywiście mam nadal WBS6a - dzięki za zwrócenie uwagi :)

czp01
22-01-2012, 17:35
Bruli w wersji 0.1.17.5 posiada funkcję podbijana obrotów dmuchawy przed odstawieniem (przed przejściem w podtrzymanie) czyli przy dojściu do granicznej wartości zadanej. Funkcjonalność tą oceniam b. pozytywnie bo w mojej ocenie służy lepszemu dopalaniu.

Nie zaobserwowałem jednak u siebie pokazania wartości tego procentowego podwyższenia obrotów dmuchawy na stronie www sterownika - czy ten mały błąd jest tylko u mnie czy u innych też występuje ?

Vld
22-01-2012, 17:46
Bruli w wersji 0.1.17.5 posiada funkcję podbijana obrotów dmuchawy przed odstawieniem (przed przejściem w podtrzymanie) czyli przy dojściu do granicznej wartości zadanej. Funkcjonalność tą oceniam b. pozytywnie bo w mojej ocenie służy lepszemu dopalaniu.

Nie zaobserwowałem jednak u siebie pokazania wartości tego procentowego podwyższenia obrotów dmuchawy na stronie www sterownika - czy ten mały błąd jest tylko u mnie czy u innych też występuje ?

jest to funkcjonalność na której opiera się algorytm spalania eCoal, w ten sposób mierzy temperaturę generowaną przez palnik, i tak dobiera nadmuch do przerwy podawania, by ten przyrost temperatury był największy. Co to daje w bruli nie wiem.

Luk kbk
24-01-2012, 11:20
Chciałem się doradzić co do połączenia kotła Defro Eko 25kW + bruli.pl ?
Sterownik mi się podoba i chciałbym zastosować go w swoim piecu. Chyba zimy jeszcze trochę będzie. Niedługo planuje odpalić eko groszek (zużycie tej zimy 0kg).

Stąd pytanie jak Wam przyjął się bruli do sterowania piecami?

karoka65
24-01-2012, 11:46
To bardzo dobry i ekonomiczny sterownik na dodatek jak operator ma jeszcze do tego trochę doświadczenia to można go bardzo dobrze doregulować do swoich potrzeb. Nie powinieneś mieć problemu z zastosowaniem w swoim kociołku bo przy tym co oferuje Bruli nie słyszałem żeby był jakiś problem ze współpracą z jakąś dmuchawą a tym bardziej z palnikiem.
Pełny dostęp do sterownika przez internet a nawet z telefonu komórkowego z systemem Android.
Przejrzyj wątek do tyłu a znajdziesz odpowiedzi na chyba wszystkie swoje pytania.
W razie czego służymy pomocą.

Piotrek42
24-01-2012, 11:55
hehe zaraz post przeczyta jarecki i będzie chciał ci wepchnąć pume albo kobrę :lol2:

czp01
24-01-2012, 12:09
Chciałem się doradzić co do połączenia kotła Defro Eko 25kW + bruli.pl ?
Sterownik mi się podoba i chciałbym zastosować go w swoim piecu. Chyba zimy jeszcze trochę będzie. Niedługo planuje odpalić eko groszek (zużycie tej zimy 0kg).

Stąd pytanie jak Wam przyjął się bruli do sterowania piecami?


U mnie przyjął się dobrze i jest na pierwszym miejscu z pośród czterech sterowników jakie do tej pory używałem. Nie musisz nawet wymontowywać starego sterownika. W skrócie to odłączyłem stary sterownik od napięcia a bruliego postawiłem na kotle i podłączyłem mu czujniki i przewody od pomp, dmuchawy i podajnika i włączyłem do prądu i tyle.

No tam później skonfigurować podłączenie z internetem i można nanosić swoje ustawienia i tyle. :)

Luk kbk
24-01-2012, 13:50
Podgląd parametrów przez internet to niemały +. Siedząc w pracy miałbym podgląd na to co się dzieje. No i opcje które oferuje, wszelkie wykresy... Wątek już przejrzałem cały... Na 99% dołączę do użytkowników bruliego :)

karoka65
24-01-2012, 14:07
W takim razie zapraszamy. W stadzie zawsze cieplej :)

sebsa
24-01-2012, 23:23
Kolejny argument - chyba już ostateczny by zmienić Ecoalę w Bruli. Czas podawania mam ustawiony na 3s. Ale to nic nie daje bo jak wiadomo Ecoal dopiera czas przerwy w oparciu o swój algorytm. Nie bierze on takich rzeczy pod uwagę jak zamontowane silniki, przekładnie itd. W Brulim będzie więcej swobody i więcej do skopania hehe. Na dniach planuję podłączyć się pod estera. Gdy zmienię sterowanie będę polecał się waszej koledzy uwadze:)

Jarecki79
26-01-2012, 14:24
Sebsa Bruli dobra maszyna :) nie będziesz żałował.
Doświadczenia już trochę masz, z palcem w... go ustawisz.

Wysłać Ci mogę parametry jakie ustawiałem w nim pod moc 35kW.
Daj znać, jak ostatecznie zdecydujesz się na zmianę sterownika.

sebsa
26-01-2012, 19:13
Mój piec zaraz będzie miał 2 lata. Masz na myśli taki okres pisząc"od jakiegoś czasu".